Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2013., 17:44   #81
Quote:
maria 8 kaže: Pogledaj post
kad jednom budem imala cerku, verovatno ce mi biti problem da nacnem ovu temu jer necu znati kako da pocnem.
Puno je toga problem i puno toga čovjek ne zna kako započeti u roditeljstvu .

Za početak, problem je i ne znaš kako bi započeo održavati bebu na životu, u najdoslovnijem smislu tih riječi. Kako bi započeo prepoznavati simptome bolesti i liječiti bolesti. Kako bi započeo komunikaciju s djetetom, odgoj djeteta i još puno toga.

Nije strašno ako roditelj zdvaja oko toga kako započeti s djetetom ovo ili ono - strašno je ako u svojem roditeljstvu razmišlja po matrici "meni je moja mama tako-i-tako, znači to je jedino dobro i ispravno".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 18:15   #82
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
A dosta mozes nauciti i na forumu.
E to!
Ja otkad čitam kuki, nemam više nikakvih tabua

kuki
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 10:15   #83
Quote:
maria 8 kaže: Pogledaj post
i kad jednom budem imala cerku, verovatno ce mi biti problem da nacnem ovu temu jer necu znati kako da pocnem.
Ako od pocetka budes sa svojim djetetom otvorena u razgovoru, iskrena, ako uspostavis dobar odnos sa djetetom u drugim stvarima i sa drugim pitanjima, sva je prilika da se u kasnijoj dobi uopce neces morati zamarati razmisljanjima kako s djetetom zapoceti neku temu - deriste ce vec negdje na TV-u, kompu, u vrticu, promatrajuci tebe, tko zna gdje, nesto nacuti i samo ce te pitati.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 21:23   #84
postovi o razgovorima s djecom o seksu su premješteni ovdje
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 00:34   #85
Kad je imala cca 3 godine. Ide za mnom u WC (grozno bi mi bilo zaključavati se i nju pustiti samu vani kad smo same doma, a ne vidim ni potrebe za time), pa vidi, pita što je to, želi odlijepit onu samoljepljivu traku s uloška, pita zašto tata to nema, itd. Normalnije mi je bilo to objasniti realno nego plasirati neku šuplju priču.

Teško mi je skužiti kako neka mama to objašnjenje uspijeva odgoditi do puberteta. Gdje ostavlja dvo i trogodišnje dijete kad ide pišat, a ima menstruaciju?
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 10:07   #86
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Teško mi je skužiti kako neka mama to objašnjenje uspijeva odgoditi do puberteta. Gdje ostavlja dvo i trogodišnje dijete kad ide pišat, a ima menstruaciju?
S prvom recenicom se slazem, ali u vezi druge...jasno mi je da dijete ide za tobom, pa si eto usput objasnila.
Ali pitanje mi nije jasno. Zasto ne bi dijete od 2-3 godine dijete moglo ostati tamo gdje je npr. u dnevnoj sobi, gdje sjedi na podu i igra se s necim?
Mislim, ako dijete ne udje u wc kad mama piski (a ima mengu), nego ostaje u sobi (ili u kavezu) ...to nije razlog da ostane neinformirano do puberteta tj. dijete cemo valjda informirati bez obzira je li kao dvogodisnjak ili trogodisnjak ulazio uvijek s nama u wc.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 12:27   #87
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
S prvom recenicom se slazem, ali u vezi druge...jasno mi je da dijete ide za tobom, pa si eto usput objasnila.
Ali pitanje mi nije jasno. Zasto ne bi dijete od 2-3 godine dijete moglo ostati tamo gdje je npr. u dnevnoj sobi, gdje sjedi na podu i igra se s necim?
Mislim, ako dijete ne udje u wc kad mama piski (a ima mengu), nego ostaje u sobi (ili u kavezu) ...to nije razlog da ostane neinformirano do puberteta tj. dijete cemo valjda informirati bez obzira je li kao dvogodisnjak ili trogodisnjak ulazio uvijek s nama u wc.
Zato jer imam dijete od vrste koja hoće više-manje neprekidni dijalog, zanima je apsolutno sve što radim ja ili bilo tko drugi tko je čuva i postavlja milijardu pitanja o svakom detalju. Ne želi po nalogu ostati sama u dnevnoj sobi i igrati se na podu s nečim. Znači, morala bih se zaključati i doslovno joj zabraniti pristup do sebe, što bi joj stvorilo tjeskobu i osjećaj samoće. Ne vidim nikakvo opravdanje da to napravim.

S djetetom koje nije ulazilo u WC pretpostavljam da moraš napraviti nekakav uvod u temu menstruacije i raspraviti to kao posebnu temu. Ovako nema nikakve potrebe da se tema posebno otvara jer dijete vidi što je menstruacija, objasniš mu ono što vidi i to je to.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 12:38   #88
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Zato jer imam dijete od vrste koja hoće više-manje neprekidni dijalog, zanima je apsolutno sve što radim ja ili bilo tko drugi tko je čuva i postavlja milijardu pitanja o svakom detalju. Ne želi po nalogu ostati sama u dnevnoj sobi i igrati se na podu s nečim. Znači, morala bih se zaključati i doslovno joj zabraniti pristup do sebe, što bi joj stvorilo tjeskobu i osjećaj samoće. Ne vidim nikakvo opravdanje da to napravim.
Da, shvacam..ne vidim ni ja. Dijete ide za mamom...svuda. Ali racunala sam da se moze desiti i da tako 10-20-50 puta ide u zahod i ne potrefi se da naleti na "one dane u mjesecu". A onda odustane od te navike, tj. nauci se ostati u sobi...igrati. Ne po nalogu, nego samoinicijativno.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 15:58   #89
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Da, shvacam..ne vidim ni ja. Dijete ide za mamom...svuda. Ali racunala sam da se moze desiti i da tako 10-20-50 puta ide u zahod i ne potrefi se da naleti na "one dane u mjesecu". A onda odustane od te navike, tj. nauci se ostati u sobi...igrati. Ne po nalogu, nego samoinicijativno.
Za moju - nema šanse. Ta ne bi propustila priliku da odlijepi onu traku s uloška ni za živu glavu.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 20:24   #90
Zašto bi roditeljsko zaključavanje u WC razvilo u djeteta ni manje ni više negf tjeskobu i samoću - a ne, recimo, svijest o tome da čovjek u nekim situacijama ima potrebu i pravo biti sam?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 20:30   #91
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Zašto bi roditeljsko zaključavanje u WC razvilo u djeteta ni manje ni više negf tjeskobu i samoću - a ne, recimo, svijest o tome da čovjek u nekim situacijama ima potrebu i pravo biti sam?
Ne da bi razvilo, nego je moja mala u toj dobi (između 2 i 3 godine) pokazivala znakove takve tjeskobe. Kasnije, kad je postala samostalnija, to je prošlo.

Osim toga, meni moje dijete dok sam na WC-u ne smeta niti najmanje jer sam odgojena tako da je bilo normalno da smo i stari i stara i ja paralelno u kupaonici. Nemam sram od tijela pred svojim djetetom jer me tome nitko nije naučio. I na tom aspektu odgoja sam izuzetno zahvalna svojim starcima.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 20:57   #92
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Ne da bi razvilo, nego je moja mala u toj dobi (između 2 i 3 godine) pokazivala znakove takve tjeskobe. Kasnije, kad je postala samostalnija, to je prošlo.

Osim toga, meni moje dijete dok sam na WC-u ne smeta niti najmanje jer sam odgojena tako da je bilo normalno da smo i stari i stara i ja paralelno u kupaonici. Nemam sram od tijela pred svojim djetetom jer me tome nitko nije naučio. I na tom aspektu odgoja sam izuzetno zahvalna svojim starcima.
Moja je dugo navaljivala da hoće sa mnom u kupaonicu, i išla je sa mnom ako je htjela, no nikada je nisam puštala da gleda promjenu uložaka i tampona. To sam upravo riješila tako da sam joj objasnila da svatko ponekad želi biti malo sam. Sad ima 5 godina, i što se mene tiče, neće vidjeti od mene prljave uloške nikad. Nagledat će se toga...

Ali zna čemu služe te stvarčice, već odavno. To smo riješile. Jednako kako zna kako nastaju djeca, koji je osnovni tijek trudnoće i kako se bebe rađaju.
Ti su razgovori bili usputni i spontani, na njezin zahtjev. Dobivala je dio po dio, koliko je htjela i mogla čuti, bez dramatičnoga uvoda "sjedni, sad ću ti sve objasniti" i bez davanja prevelikoga značaja, otprilike jednako kao kad sam joj objašnjavala kako se kisik prenosi iz pluća u sve stanice tijela.
Ona pita, i ja kažem, kratko i bez detalja o kojima nije pitala. Npr. prvi razgovor o ulošcima bio je otprilike ovakav: "Što je to?" "Uložak, neka vrsta pelene za žene." Razgledala ga je, stavljala lutkama, maznula koji i igrala se s njim... Onda je pitala zašto žene imaju pelene, zar piške u gaće. Tada je već znala da u onoj "vrećici" koju je vidjela u knjizi raste beba prije no što se rodi, da ondje dobiva kroz pupkovinu sve što joj treba... Sad sam samo dodala da ta vrećica mora biti sasvim čista i uredna i da mora biti spremna ako beba dođe i da se zato ta vrećica mora jedanput mjesečno urediti, malo oljuštiti. Zbog tog ljuštenja ide malo krvi kroz jedan kanalić (koji sam joj pokazala na slici). Pitala je da li to boli, a ja sam rekla da to nije ništa slično vađenju krvi iz prsta. Za dan-dva sama je smislila da bi bilo dobro da beba tuda izađe da se ne mora "otvarati pupak", samo kad bi bila malo veća cjevčica. Sad zna da se "cjevčica" proširi i da beba stvarno tuda izađe.

I zna da su reklame za uloške u kojima je krv plava potpuna glupost i da krv nije plava, ni iz prsta, ni iz piše, no zorna nastava joj ne treba, po mojem mišljenju.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 06:21   #93
Moja ima 4,5 pa iako me slijedila u kupaonu ko priljepak godinama nismo jos nacele tu temu jer sam bila trudna pa dojenje pa uglavnom zadnje dvije godine nisam uopce imala mengu a ona je taman dosla u fazu da se od nje mogu ponekad i popisat u miru (mladji je mrvicu manje priljepak, tj. je priljepak ali hoce se priljepiti i njoj i meni). Reklame za uloske ne gledamo.
Ali valjda ce iz vrtica doci s tom temom, vec je dosla s kritikama da zasto dojim a braco vec hoda
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 06:24   #94
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Zašto bi roditeljsko zaključavanje u WC razvilo u djeteta ni manje ni više negf tjeskobu i samoću - a ne, recimo, svijest o tome da čovjek u nekim situacijama ima potrebu i pravo biti sam?
A gle, mi se od nase ikad nismo skrivali u wc pa je odjednom nas pocela tjerati iz wc-a dok kaka jer "hoce malo mira" - i onda sjedi i pol sata se igra s necim a ja pizdim jer ne mogu na wc
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 20:02   #95
mislim da treba biti svastan da nisu sva deca tako otvorena za razgoovr, verovatno jesu znatiizeljna ali boje se esto pitati
maria 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 21:28   #96
Bok!

Imam malo problemcic, jucer je moja 8 ipo godisnja kcer dobila menstruaciju po prvi put. Mislila sam da imamo jos malo vremena da bi jos to mogla objasnit. Ja sam prvi put dobila s 14 pa sam to valjda i iz tog razloga mislila. Jel ima tko prijedlog kako bi joj to mogla najlakse objasnit da ona moze svarit s obzirom na njenih godina.
hr-u-srcu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 22:13   #97
Tijelo luči hormone koji su potrebni za normalnu funkciju svih organa.
U trbuhu cura/žena su ženski spolni organi, koje se zovu jajnici.
U jajnicima su mala jajašca, koja se pod utjecajem hormona oslobode iz jajnika.
Ako žena nema sexualni odnos s muškarcem ili ne ostane trudna, to jajašce propadne, a iz maternice tada curi krv.
Tako svaki mjesec.
Traje par dana, treba voditi računa o promjeni uloška i može boljeti.
Nije bolest i sve cure/žene to imaju.
Neke dobiju prije, neke kasnije.
Mijenja se raspoloženje tih dana.


To ti je par natuknica koje sažmi sama u priču za koju misliš da tvoje dijete može razumjeti.


I ja sa 8 godina.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 17:03   #98
meni se čini malo prerano za dobiti s 8 i pol godina? ne znam..

ja sam dobila s 12 godina, bilo mi je neugodno reć starom, pa je uvod bio s moje strane smješan..
al on se za jednog muškarca dobro snašao, i sve mi je uspio objasnit..

znam da mi je rekao da nije nipšta čudno, da mi ne treba bit neugodno jer to nije bolest nego odraz zdravlja, rekao mi da ne slušam one "ne peri kosu dok imaš menstraciju, i jedi svinjeninu, ne kupaj se i ostalo" da je radim što volim i što mi godi, ako ne mogu neke fizičke stvari radit da ne radim..

nakon par dana mi je došao i objasnio da će me ubrzo počet zanimat dečki na neke druge načine od prijateljskih i da u tome nema ništa loše, s nekih 14 godina mi je objasnio da je bitno koristit zaštitu i da se ne dam nagovorit na neke osnose koje ne želim..
ijako sam ja znala kako nastaju djeca i slično, trebao mi je taj razgovor s njim da svatim važnost kontoma, pilula i da budem s onim ko me voli i poštuje i djelima a ne samo rječima
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:12.