Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2004., 15:36   #1
Obrt - otvaranje, zatvaranje i sl. Q&A

Zanima me sljedeće: da li osoba koja je u stalnom radnom odnosu u državnoj instituciji (recimo, faks i slično) može paralelno otvoriti obrt na svoje ime i baviti se privatnim biznisom koji nema veze s njegovom strukom?

Možda je ovo tema za gospodarstvo, ne znam - ako je, molim moderatora da premjesti.

Kakva je procedura registracije, što je potrebno imati, koliki početni kapital, itd?
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 19:11   #2
Mislim da ne moze.

A sto se potrebnih papira tice odi na stranice obrtnicke komore.
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 19:28   #3
Re: stalni radni odnos i obrt

[QUOTE]slavkec kaže:
da li osoba koja je u stalnom radnom odnosu u državnoj instituciji (recimo, faks i slično) može paralelno otvoriti obrt na svoje ime i baviti se privatnim biznisom koji nema veze s njegovom strukom?

mislim da bi odgovor na to pitanje trebalo potražiti u Zakonu koji regulira prava, dužnosti i obveze uposlenika te državne institucije, a to ne znamo što je.. ( recimo,faks i sl.)????
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 00:59   #4
može.
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 10:30   #5
da, može
Herostrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 15:00   #6
Re: stalni radni odnos i obrt

Quote:
slavkec kaže:
Zanima me sljedeće: da li osoba koja je u stalnom radnom odnosu u državnoj instituciji (recimo, faks i slično) može paralelno otvoriti obrt na svoje ime i baviti se privatnim biznisom koji nema veze s njegovom strukom?
Članak 9.

(1) Zapreka za prijam u državnu službu postoji za osobu koja obavlja samostalno profesionalnu ili gospodarsku djelatnost, odnosno ima vlastiti obrt, koja je većinski vlasnik ili član uprave, odnosno nadzornog odbora trgovačkog društva ili obavlja druge djelatnosti, ako se prima u tijelo državne uprave koje je stvarno i mjesno nadležno za obavljanje inspekcijskog nadzora ili nadzora nad zakonitošću rada nad tim djelatnostima odnosno pravnim ili fizičkim osobama i ako se prima na radno mjesto za obavljanje toga nadzora.

(2) Za pojedine službe mogu se posebnim zakonom propisati i druge zapreke za prijam u državnu službu.

Članak 10.

(1) O okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona daje se pisana izjava prilikom prijama u državnu službu.

(2) Kad se okolnosti iz članka 9. ovoga Zakona steknu u tijeku trajanja službe, službenik je dužan u roku 15 dana od nastupanja okolnosti izjasniti se o tome hoće li otkloniti razloge zapreke ili napustiti državnu službu.

(3) Ako se službenik izjasnio da će otkloniti razloge zapreke dužan je to učiniti u roku od 15 dana od dana kada se o tome izjasnio.

(4) Ako službenik ne postupi sukladno odredbi stavka 2. ovoga članka, prestaje mu služba po sili zakona istekom roka u kojemu se je trebao izjasniti, odnosno ako ne postupi sukladno odredbi stavka 3. ovoga članka, istekom roka za otklanjanje razloga zapreke.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2004., 19:32   #7
Hm, dali ste mi zbunjujuće podatke, ali vam svima zahvaljujem.

Evo, konkretno: osoba radi na fakultetu kao asistent - znači, na ugovoru je, tj. nije na neodređeno, nego na određeno (mislim na tri godine).

Obrt koji namjerava otvoriti ni na koji način nije konkurencija radu na fakultetu, čak se radi o totalno drugom području (recimo, ne radi se o asistentu na Pravnom fakultetu koji bi otvorio pravno savjetovalište ili na Šumarstvu koji bi otvorio obrt vezan uz drvo).

Zbog specifične situacije, o tim se uvjetima ne može raspitati na poslu, zato i ide okolnim putevima.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 13:12   #8
Obrtnički registar

Kako provjeriti dali je neki obrt u plusu ili minusu, gdje nazvati i dali se takove informacije daju za đabe ili moraš caltati?
Naime, mom dragom je gazda rekao da ima dug poreza oko 80000kn i da ga zato neće prijaviti, a mi smo ga jučer našli na internetu kao osobu koja posluje iako je rekao da više nema registriranu firmu.
Gdje da pitam, help!
__________________

Intuitivni um je sveti dar, a racionalni um je vjerni sluga. Mi smo stvorili društvo koje cijeni sluge, a zaboravlja darove - by Einstein
fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 18:40   #9
kako to misliš firmu? ima obrt? možeš eventualno probati saznati preko obrtničkog registra da li je vlasnik obrta, onda u Finin JRIR vidiš brojeve računa (plaća se pretplata za pristup), pa ako znaš nekog u nekoj banci da ti pogleda da li mu je račun blokiran...u biti ne možeš službeno saznati puno...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 19:54   #10
Mozes jednostavno saznati bonitet ako znas koja mu je poslovna banka. Zatrazis bon-1 i bon-2 ( odnosno sol-1 i sol-2 kak se vec sad zovu). Placa se cca 50 kn, ovisno od banke do banke. Da li je duzan porez ili ne, nemres saznati jer to zna samo porezna uprava a ti podaci nisu javni.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2006., 15:05   #11
Exclamation obrtnik dug

Molim ako mi netko može pomoći,naime ja sam bivši obrtnik i zatvorila sam obrt prije 3 godine e sad dobila sam neki dan poziv od policije da dođem na razgovor i ja odem naravno.Tuži me firma (tj.državno odvjetništvo)kojoj sam ostala 15.000,00 dužna za robu (čl.224 st.1).Šta mi je sad činiti? Policajac mi je rekao da je to kazneno dijelo prijevare i da ću svakako odgovarati za to,pa neću valjda u zatvor,pa nisam ja nikoga namjerno prevarila i nisam planirala propasti!! Molim vas šta da radim,ne mogu noćima spavati i stvarno mi je teško,sad radim u jednoj firmi imam malu plaću i nemam za odvjetnika...Hvala
 
Odgovori s citatom
Old 07.09.2006., 15:36   #12
Quote:
jadnna kaže:
Molim ako mi netko može pomoći,naime ja sam bivši obrtnik i zatvorila sam obrt prije 3 godine e sad dobila sam neki dan poziv od policije da dođem na razgovor i ja odem naravno.Tuži me firma (tj.državno odvjetništvo)kojoj sam ostala 15.000,00 dužna za robu (čl.224 st.1).Šta mi je sad činiti? Policajac mi je rekao da je to kazneno dijelo prijevare i da ću svakako odgovarati za to,pa neću valjda u zatvor,pa nisam ja nikoga namjerno prevarila i nisam planirala propasti!! Molim vas šta da radim,ne mogu noćima spavati i stvarno mi je teško,sad radim u jednoj firmi imam malu plaću i nemam za odvjetnika...Hvala
na to si trebala prije misliti...u tome i je razlika između npr obrta i društva s oganičenom odgovornošću (d.o.o),obrtnik za osnivanje firme treba oko 1000kn ali ako propadne,valsnik obrta dug mora vratiti makar i prodajom svoje vlastite imovine.(npr auta,stana) Za osnivane doo je potrebno minimun 20000kn ali ako doo propadne vlasnik teoretski nije obvezan vratiti dug svojom vlastitom imovinom nego imovinom firme (doo)...

tih 20000kn služio kao temeljni kapital i on se može povečavati,u slučaju propadanja firme vjerovnik povlači (pored fitzičke imovine doo-a)sredstva iz temeljnog kapitala koji može biti i više desetaka milijuna kuna. što imate veći temeljni kapital to je vašem poslovnom partneru sigurnije poslovati s vama odnosno manji mu je rizik da neće uspjeti naplatiti dug.

ovdje možete provjeriti koliki su temeljni kapitali svih hr firmi (doo)

https://sudreg.pravosudje.hr/SUDREG3/index.jsp

zaključak:LJUDI OTVARAJTE D.O.O. AKO IMATE LOVE ZA TEMELJNI KAPITAL!
__________________
bolje živjeti sto godina kao bogataš nego sedam dana kao siromah

Zadnje uređivanje adebisi : 07.09.2006. at 16:53.
adebisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 20:35   #13
Ako je od nastanka potrazivanja proslo vise od tri godine, mislim da je to u zastari. O cemu se tocno radi? Kome si ostala duzna i za sto?
Palle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 20:43   #14
Quote:
Palle kaže:
Ako je od nastanka potrazivanja proslo vise od tri godine, mislim da je to u zastari. O cemu se tocno radi? Kome si ostala duzna i za sto?
ukoliko je u sudskom procesu onda nije nastupila zastara, ne?
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 22:19   #15
Da to mi je malo čudno, jer žena piše, da su ju zvali iz policijie na razgovor, jer je državno dovjetništvo podnijelo prijavu protiv nje. Kome je onda ostala dužna? Pa ne podnosi država prijavu protiv nekoga ako taj nekoj privatnoj firmi nije platio račun. Mislim da bi nam trebalo dodatno pojašnjenje.
Palle is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 14:03   #16
Quote:
Palle kaže:
Da to mi je malo čudno, jer žena piše, da su ju zvali iz policijie na razgovor, jer je državno dovjetništvo podnijelo prijavu protiv nje. Kome je onda ostala dužna? Pa ne podnosi država prijavu protiv nekoga ako taj nekoj privatnoj firmi nije platio račun. Mislim da bi nam trebalo dodatno pojašnjenje.
Državno odvjetništvo podnosi prijavu ako se radi o djelu za koje je potreban prijedlog oštećenika da bi se postupak pokrenuo? Ovdje se radi o kaznenom djelu, vjerojatno prijevari, a građanska tužba za naknadu štete toj firmi će slijediti nakon kaznenog postupka, ako je osude.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2006., 11:33   #17
Quote:
Palle kaže:
Da to mi je malo čudno, jer žena piše, da su ju zvali iz policijie na razgovor, jer je državno dovjetništvo podnijelo prijavu protiv nje. Kome je onda ostala dužna? Pa ne podnosi država prijavu protiv nekoga ako taj nekoj privatnoj firmi nije platio račun. Mislim da bi nam trebalo dodatno pojašnjenje.
imala sam svoj dućan i od njih sam kupovala robu,(dobavljači) isto tako kupovala sam i od drugih, svima sam uspijela platiti dug samo ovim jednima nisam i eto dalje znate priču,policija me poziva na razgovor i na pozivu piše čl.224 st.1.
hvala vam puno na svim vašim odgovorima jer stvarno sam koma,nadam se da neću u zatvor.
 
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 17:11   #18
morat ce ti dokazati namjeru da si htjela prevariti. da ti je od tvoje poslovne propasti ostao kakav brod, skupi auto i nekretnina na moru a da su tvoji dobavljaci ostali nepodmireni, onda bi namjeru bilo lako dokazati. mogu dokazati samo to da nisi jako sposobna poslovna zena, da biznis nije za tebe. prikupi sve potvrde o placanjima dobavljacima, izvode banke, IOS-e i drugu dokumentaciju, predaj to sudu i ne boj se. neces u zatvor.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 12:25   #19
Quote:
Noćobdija kaže:
...predaj to sudu i ne boj se. neces u zatvor.
da li je to baš sigurno ? ne možeš to znati dok postupak ne završi.
ipak je to kazneno djelo zaprijećeno kaznom zatvora.

činjenica je da su česte uvjetne osude, ali...
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 12:56   #20
Quote:
Eli_jana kaže:
da li je to baš sigurno ? ne možeš to znati dok postupak ne završi.
ipak je to kazneno djelo zaprijećeno kaznom zatvora.

činjenica je da su česte uvjetne osude, ali...
to je kazneno djelo samo ako postoji prevarna namjera, a to nije bas lako za dokazati. nisam pristalica duznika niti neurednih platisa dugova, ali nije u redu da covjek ode u zatvor samo zato jer je ostao duzan.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:39.