Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2004., 18:26   #141
Re: Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
Damir kaže:
Moderni islam je druga pjesma. Ali, samo sam htio da kazem da su se poruke Poslanika i Islama tumacile kako se kome svidjalo. Kad se emirima i sultanima islo u rat, rat se mogao opravdati i Qur'anom i sunnom, a i sunnom ashaba.
Ne znam sha je u tvojoj viziji moderni islam. Za muslimane je islam onaj <<Zivi Kur'an>> kako je 'Aisha, neka Bog bude s njom zadovoljan, nazivala poslanika Muhammeda, s.a.w.s. Dakle moderan je oduvjek i zauvjek. Islam kao sistem zivota je dar Bozji koji je kompetabilan u svakom vremenu. Od svacijeg ljudskog govora se moze odbaciti izuzev Poslanikovog, s.a.w.s. Pa prema tome svi ljudi grijeshe, a znanja je uvijek malo da bi se, ako Bog da shodno nashoj praksi, nashli medju Bozjim podredjivacima <<Spashene grupe>> kako je Poslanik, s.a.w.s, naziva u hadithu.

Shto se tice <<dzihada>> on je po stotinu puta pojasnjavan i u jezickom znacenju a i sheri'atskom. Skoro u svakom topicu koji se tice islama se dotaknemo <<dzihada>>. Jedan od takvih prelijepih topica je onaj obelixov o ljudskim pravima.



Quote:
Damir kaže:
I ne hatori. Ja samo onako besjedim, pisem o onom sto sam procitao i kako sam shvatio. Ne mislim ja da je samo moje misljenje i to 100% ispravno. Bog sami zna.
Ah, ni najmenje pasha moj solidni. Tu smo da razmjenimo mishljenja. Nekad pogodimo a nekad - bom ceshce - promashimo.

Quote:
Damir kaže:
Selam i pozdrav i tebi.
Takodje, neka je i tebi mir i blagoslov Allaha (Boga, Elohima, Jehove), pored kojeg nema drugog bozanstva!
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 09.01.2004. at 20:07.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 20:36   #142
Quote:
Damir kaže:
Na temelju broja tvojih postova.
Ovo je zbilja pametan zaključak A sa koliko postova starta netko tko nije klon - 150, 200 ?



Quote:
Damir kaže:
I Qur'an i hadithi su rastezljivi kako god kome treba i pase.
Pa kad treba "samostalno pravno rezonovanje" moze se naci argument da islam to trazi. Kad treba zabranit raji da razmislja, samo ih podsjetis na zabranu novotarija i kazes im: "Imitiraj, jarane, samo su prve generazije znale sta rade." U najboljem slucaju mozes malo analogije izvlaciti.
Dobro, možda se i može izvesti takav zaključak, dekadenca je nanijela dosta štete islamu, ali opet se vraćam na ranije postavljeno pitanje, pa te kao, kako vidim poznavatelja tematike pitam da li je trebalo Gazaliju da baška ohalali idžtihad, i da li se može zaključiti da je, ako ga nije eksplicite ohalalio, gušitelj istoga?

Da li je Gazali bio fakih koji se bavio pravom vezanim za upravu, administraciju i državu?

Ima li idžtihada u temeljima vjerovanja?

we alejk
voyager is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 00:46   #143
Quote:
voyager kaže:
Ovo je zbilja pametan zaključak A sa koliko postova starta netko tko nije klon - 150, 200 ?
Svi startaju s 1. Samo sto neko starta vise puta, pa ga zovemo KLON.

Quote:
voyager kaže:
Dobro, možda se i može izvesti takav zaključak, dekadenca je nanijela dosta štete islamu,
Cuj u islamu bilo dekadence? Pa kako ti to objasnjavas? Jesu li za to krivi samo vladari ili je kriva i ulema?

Quote:
voyager kaže:
ali opet se vraćam na ranije postavljeno pitanje, pa te kao, kako vidim poznavatelja tematike pitam da li je trebalo Gazaliju da baška ohalali idžtihad, i da li se može zaključiti da je, ako ga nije eksplicite ohalalio, gušitelj istoga?
Iskreno da ti kazem ovaj izraz "ohalali" nije mi bas jasan, premda mi je bosnjacki prilicno dobar. Je li mislis "dozvoli"? U bosnjackom "halalti se (s necim)" znaci "oprostiti se (s necim").

Posto si "novi", dozvoli mi da te podsjetim da je ovo ipak hrvatski forum i da ako zelis komunicirati s ljudima da pises razumljivo koristeci slavenski rjecnik.

No, da odgovorim na tvoje pitanje. Moja poanta je da niko ne mora reci doslovce: "Ja branim "slobodnu interpretaciju", pa da se za njega kaze da je branio istu. Dovoljno je da procitas njegovo misljenje u kojem on kaze da su oni koji tako "rezonuju" o vjeri pravi "nevjernici" ili u najboljem slucaju "heretici".

Pa onda malo gledas kroz historiju i skontas da stvarno poslije tog Ghazalija, posljednji koji je "slobodno rezonovao" i bio "filozoficar" je taj Ibn Rush. I onda ne moras biti Eistein da skontas koliko je Ghazalijevo misljenje, kao najpriznatijeg islamskog teologa, promijenilo islamski svijet. Gleda se slijed ideja i historijskih drustvenih promjena.

Je li sad jasno?

Quote:
voyager kaže:
Da li je Gazali bio fakih koji se bavio pravom vezanim za upravu, administraciju i državu?
Sto bi ovdasnji muslimani rekli: "Islam zadire u sve pore ljudskog zivota." Koliki je Ghazali imao utjeca u drustvu govori i njegov uspjeh u izmirenju ortodoksnog islama i sufizma, te odbacivanje sufijskih ucenja i praksi koja se njemu nisu svidjala, kao i nestanak grcke filozofije poslije Ibn Rushda.

Quote:
voyager kaže:
Ima li idžtihada u temeljima vjerovanja?
Po Ghazaliju nema, po Ibn Rushdu ima.

wa alayka Salam

Moja vjera je tolerantnija od tvoje.

Ja tebi mogu nazvat i selam i mir.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 00:52   #144
Quote:
Po Ghazaliju nema, po Ibn Rushdu ima.
Dokaz na sunce

p.s. 'ohalaliti' znaci i dozvoliti, jer sve ono sto je halal je ustvari "dozvoljeno","odobreno kao ispravno".
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 02:48   #145
Quote:
Adura kaže:
Dokaz na sunce

p.s. 'ohalaliti' znaci i dozvoliti, jer sve ono sto je halal je ustvari "dozvoljeno","odobreno kao ispravno".
Ah joooooj, hocemo sad sve opet iz pocetka?

Sve je vec receno na tu temu.

Nego drzite se i ti i Harun teme i ovdje pricajte o SUFIZMU.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 13:47   #146
Upoznaj sufizam 'da bi ga više volio'

surfajući net-om, naletio sam na ovaj tekst -
http://www.islambih.org/tekstovi/upoznajsufizam1.htm - mada nisam musliman, veliki sam ljubitelj sufizma i pronalazim veliko nadahnuće u stihovima velikih sufija (Rumi, Bistami, Attar, Gami...), tako da sam ostao lagano zbunjen kada sam čitao ovaj tekst i vidio da se neki musliman ne baš pohvalno odnosi prema sufijskoj tradiciji... ok, danas više nema smaknuća (Hallag), ali sam očekivao bolji pristup sufijskoj tradiciji. Čini mi se da i dalje postoji tipično ne shvaćanje teologije duhovnih iskustava (koje i nije ograničeno samo na islam).
solat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 13:59   #147
naravno da nije

ograničeno samo na islam.
pogledaj samo sukob gnostika i katoličke crkve.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 21:10   #148
To što čine fanatici sa islam.bih sajta je sramotno. Radi se o tipičnom provehabijskom siteu, koji se finansira petrolejskim novcem saudijskog despota Fahda. Njihova ulema (skup učenih ljudi) time se zove "petrolejska ulema", ili "Braća El-dolar, Fi-nafta" Na duhovnom planu ne razlikuju puno od njihovog duhovnog gurua i idola: Osame Bin Ladena, pa se raspoznaju prema izrazito agresivnom stavu prema drugim muslimanima, koji ne prihvaćanu njihove nakaradne standarde u vjeri, politici i moralu.

Zatečeni u nesrazmjeri izmedju realnosti i klero-fašističkih fikcija, pokazali su cijelom svijetu
(i to na mnogim primjerima, kao npr. rušenje Budinih spomenika, kao svjetske baštine, tokom njihove vladavine terora u Afganistanu) - da se radi o drčnim širiteljima mržnje, iskompleksiranim ludjacima za koje jedinu realnu soluciju predstavljaju špilje Tora-Bora gdje trenutno obitavaju, te baza "Gvantanamo", u koju se isti smještaju na neodredjeni rok (a za opću dobrobit civilizacije).

Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 04:56   #149
Strana koja se povodi Abdul Wehabovim adopcijama Islama, sebe naziva selefijama->protivnici je nazivaju vehabijama.

Abdul Wehab je , po misljenju selefija, reformirao Islam, na tzv. puritizam, odnosno 'cisti Islam'....No veoma je upitno njegovo glediste 'cistog islama'.Taj covjek je pobrkao mnogo toga.Ok u nekim stvarima je imao pravo, zaista su u to vrijeme neke skupine sufija pocele da se upustaju u praznovjerja, medjutim to nikada nije bio vecinski stav ne samo klasicne uleme, vec i ostalih sufija.

O Wehabovoj 'metodologiji' i 'iskorjenjavanju' sirka(idolopoklonstva) da ne pricam.Proglasiti nekoga idolopoklonikom, kako je isti proglasio bilo koga ko po necemu prakticira tasawuf(misticizam...tarikat itd) , znacilo je deklarisati ga kao 'otpadnika' od zajednice....A to na dalje , u metodologiji Wehaba znacilo je dozvoliti proljevanje krvi 'otpadnika' , i dozvoliti konfesiju imovine istih....

Tip je u najmanju ruku fulao mnogo toga, pa mu se i klasicna ulema(cetiri pravne skole, i dvije akaiske) usprotivila, i opovrgla.Medjutim to bash i nije bilo dovoljno....

Ideologiju ove stranke smatram nakaradnom,ali ne i neke njene sljedbenike koji usljed ideoloske zatupljenosti ne umiju izgleda da shvate da ono sto oni propagiraju nije nikako 'kompaktibilno' sa vecinskim misljenjem muslimanskih ucenjaka ....i ummeta....iako ova ideologija forsira da slijedi "klasicnu ulemu".No za neke je izgleda vec kasno , sam sam bio vise puta uvjeren da oni izgleda ne umiju da skuze ono sto covjek zeli da im kaze, vec ponavljaju jedno te isto , prepisano od nekih "nadri alima"...zanimljivo je reci i to da ova stranka kritikuje 'taqlid'(bezuvjetno sljedjenje neke pravne skole), dok bash njene da'ije(oni koji sire te adopcije) najvise rabe upravo "slijepo slijedjenje" svojih shejhova.

Selefije,odnosno wehabije vladaju u Saudijskoj Arabiji(ustvari oni su najzasluzniji za njeno formiranje posto je porodica Saud usla u savez sa Abdul Wehabom ....tako je Wehab dobio podrsku 'plemenite krvi' , a Saud prihvatio Wehabove adopcije i uz pomoc njih onda, a i sada uzeo vlast.... doduse uz pomoc njih i dan danas porodica Saud suvjereno -monarhijski vlada Arabijom)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 05:10   #150
Quote:
ok, danas više nema smaknuća (Hallag)
Hallaqa ne mjesati u ovo.Ova stranka (selefije,vehabije) nije ni postojala u to vrijeme.Eventualno da je postojala jedna struja medju hanbelijama koja je imala neke slicne stavove, ali sve je ovo daleko od 'wehabizma'.

za osudu Hallaqa najzasluzinije su ni manje ni vise sije, jer su ga osudili zbog liberalne ideje da svaki covjek moze biti "imam", odnosno da svaki covjek moze , unutar svojih shvatanja,uz ljubav prema Allahu dosegnuti "tajni smisao" (zahir) Kur'anskih poruka.Ovo se nikako nije svidjalo sijama, posto po njima samo Imami imaju ovu sposobnost,a Halaqovo ucenje se pocelo opasno siriti islamskim teritorijama.
Iako su kaznu sprovele na neki nacin obje strane(sunniti i sije), oni koji su nasli hallaqa krivim su bash sije,mada ni sunnitima nije odbit po ovom pitanju.
P.S. i dan danas postoji smrtna kazna u Iranu , ukoliko se na neki nacin dovede u pitanje institucija Imamstva(koji je temelj vjerovanja kod sija)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 05:25   #151
Quote:
te baza "Gvantanamo", u koju se isti smještaju na neodredjeni rok (a za opću dobrobit civilizacije).
Shady u "gvatanamo" su otisli oni kojima nije nikada sudjeno.kako mozes ovakvo nesto reci.Samo zasto sto je neko 'vehabija',smatrash ga ludjakom, teroristom?

Tvoje misljenje, nije nista 'umjerenije' od njihovog prema siizmu,sto te ne cini nista 'normalnijim'.

Mi o fitni , fitna na vrata.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 12:04   #152
Eselamu Alejkum

Quote:
Mi o fitni , fitna na vrata.
Ne dijelim u mnogo cemu shadyeva misljenja, ali ne mogu neprimjetiti da si i ti adura onaj koji prosipa fitnu, kada treba ispoljiti mrznju prema shijama ili IR Iranu

Na temi o S Arabiji bez da je bilo govora o IR Iranu ti se moras osvrnuti i indirektno praviti paralelu izmedju te dvije drzave
I ovdje pokusavas shije predstaviti kao glavne krivce kao i za vasa medju-sunnitska trvenja (wehabije spram 4 sunni mesheba)

Ti cak pokusavas uvjeriti neke da se u IR Iranu nad onim koji dovode u pitanje "Instituciju Imamstva" (a to znaci odreda svim sunni muslimanima) izvrsava smrtna kazna

Neprosipaj se vise i ne siri fitnu

We Alejkumu Selam
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 12:26   #153
Quote:
Ne dijelim u mnogo cemu shadyeva misljenja, ali ne mogu neprimjetiti da si i ti adura onaj koji prosipa fitnu, kada treba ispoljiti mrznju prema shijama ili IR Iranu
Mrznju prema sijama ne ispoljavam,kao sto ne ispoljavam mrznju prema vehabijama.Medjutim to ne znaci da necu kritikovati i smatrati nakaradnim i jedan i drugi sistem i ideologiju , jer su oba dobrim djelom ispolitizirana.

Quote:
Na temi o S Arabiji bez da je bilo govora o IR Iranu ti se moras osvrnuti i indirektno praviti paralelu izmedju te dvije drzave
I ovdje pokusavas shije predstaviti kao glavne krivce kao i za vasa medju-sunnitska trvenja (wehabije spram 4 sunni mesheba)
kao sto i sam treba da znash selefije, odnosno wehabije ne pripadaju niti jednom sunitskom mezhebu(pravnoj skoli) niti jednoj akaidskoj skoli.Tako da ovo "medju sunitska" trvenja ne stoji.
navedi mi gdje pokusavam prestaviti "Iran" kao krivce za ono sto se desilo u S.Arabiji ?

Medjutim,historijska je cinjenica da su sije osudile Halladza.Suniti su tada imali vlast, pa je izvsna vlast i sprovela kaznu nad njime, ali suniti nisu inicirali osudu njega.Da li ces ti to prihvatiti ili neces, sve jedno je.I medju sunitiskim vladarima je bilo svakakvih.Inace imam postovanja prema klasicnom siizmu....sve ono sa i poslije Homeinija su mi vecinom nebuloze.

Quote:
Ti cak pokusavas uvjeriti neke da se u IR Iranu nad onim koji dovode u pitanje "Instituciju Imamstva" (a to znaci odreda svim sunni muslimanima) izvrsava smrtna kazna
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/mid...st/2430139.stm

Quote:
Neprosipaj se vise i ne siri fitnu
Jok ja , ko ovdje konstantno govori o 'nepravednim rezimima' a izbjegava da spomene Iran?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 14:31   #154
Eselamu Alejkum

Adura

Istina je da zvanicno wehabije ne pripadaju jednom od 4 (od sunnita zvanicno priznata) mesheba.

Ali im samo necije zvanicno priznanje ne umanjuje na znacenju da su sunniti
Zar zelis reci da Talibani - Wehabije nisu zvanicno bili pripadnici Hanefijskog mesheba.
Zelis li na taj nacinm oprati njihove sunni ruke od svih onih zlodjela koja su oni Talibani (zvanicno) pripadnici Hanefijskog mesheba (a inace Wehabije pod Takijom) pocinili
Zar ne primjecujes da skoro svaki mladji i malo vise angazovaniji u vjerovanju sunniti zavrsava medju Wehabijama
Zar ne primjecujes da je njihov ekstremizam upravo plod zelje za cinjenjem stvari za umet i islam ali kako kod klasnicnih sunnita (pripadnika 4 mesheba) nema vise ideje koja bi ih povela naprijed, tako oni redom zavrsavaju u tu extremnu granu sunnizma, a to sto ih ostali ustajali (i sa idejama na izdisaju) sunni muslimani (4 mesheba) ne priznaju, vjeruj mi da to njima ne znaci puno

Nisi okrivio IR Iran za dogadjaje u S Arabiji, vec na temi o S Arabiji ti ih indirektno izjednacavas. Jednu drzavu od kraljeva i princeva plejboja (poput Jezida) izjednacavas sa jednom drzavom ciji su zakoni bazirani na islamskom pravu

Dalje kazes:
Quote:
Medjutim,historijska je cinjenica da su sije osudile Halladza.Suniti su tada imali vlast, pa je izvsna vlast i sprovela kaznu nad njime, ali suniti nisu inicirali osudu njega
Sa ovim si me podsjetio na ove nase krscane koji okrivljuju jevreje koji nisu imali vlast u Rimskoj drzavi za slucaj Isusa, a Rimljanima koji su ga po Bibliji osudili i koji su imali vlast da cine sta hoce elegantno peru ruke
Izgleda da su argumenti krscana imali utjecaja na tvoje rezonovanje

I na kraju dajes link o nekim Britanskim komentarima i pogledima na politicka razmimoilazenjima o IR Iranu
Dali na taj nacin zelis reci da sunniti u IR Iran priznaju imamat tj da priznaju "Instituciju Imamstva", i da je ne dovode u pitanje i da se zbog toga oni i ne osudju na smrt, pa da se zbog toga niti na njih misli u tvom navodu "i dan danas postoji smrtna kazna u Iranu , ukoliko se na neki nacin dovede u pitanje institucija Imamstva (koji je temelj vjerovanja kod sija)"

We Alejkumu Selam
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 14:46   #155
Quote:
Zar zelis reci da Talibani - Wehabije nisu zvanicno bili pripadnici Hanefijskog msheba.
Cekaj malo Fuade otkad su to Wehabije gotivile hanefije...E sto me nasmija.Wehabizam je najvise udarao upravo na hanefijski mezheb, cak su 'nadri alimi' smatrali da "Hanifa" ima 'vlage u akaidu"

Ako bi vec isli po slicnosti , onda je wehabizam fikhski najblizi hanbeizmu(tacnije adopcijama hablelizma od strane Ibn Tajjmije), mada ni sa njim u nekim stvarima(akaidska pitanja oko ahad predaja) nema srodnosti.

Quote:
Zar ne primjecujes da skoro svaki mladji i malo vise angazovaniji u vjerovanju sunniti zavrsava medju Wehabijama
Ko ce gdje preci nema veze sa temom.Zasto ljudi prelaze na 'wehabizam' je fenomen sam za sebe.Razlog,pa gle te 'hanefije' nikada i nisu znale sta je to hanefijski mezheb.

Quote:
Zar ne primjecujes da je njihov ekstremizam upravo plod zelje za cinjenjem stvari za umet i islam ali kako kod klasnicnih sunnita (pripadnika 4 mesheba) nema vise ideje koja bi ih povjela naprijed, tako oni redom zavrsavaju u tu extremnu granu sunnizma, a to sto ih ostali ustajali (i sa idejama na izfisaju) sunni muslimani (4 mesheba) ne priznaju, vjeruj mi da to njima ne znaci puno
Njihov extremizam , odnosno bukvalizam jeste stetan u nekim stvarima za ummet, al oni ama bash nemaju veze sa klasicnim alimima.

Kad uzmes klasicne sunitske alime, i pogledash kako oni gledaju na wehabizam i njegovu pojavu sve ce ti biti jasno.

Na slican nacin danasnji siizam nema veze sa klasicnim siizmom, posebice onim ranim.(mogu ti elaborirati ako treba)

Quote:
Nisi okrivio IR Iran za dogadjaje u S Arabiji, vec na temi o S Arabiji ti ih indirektno izjednacavas. Jednu drzavu od kraljeva i princeva plejboja (poput Jezida) izjednacavas sa jednom drzavom ciji su zakoni bazirani na islamskom pravu
Hoces reci da je Iran Islamska drzava?

Ok hajde da kazemo da je to hipoteticki tacno, reci mi na kojim temeljima se gradi Iranska drzava?Objasni mi , da ne grijesim, kakve uloge ima "skriveni Mahdi", i 12 imama?

Ostavljam ti prostora da mi pojasnis....mozda nesto nisam shvatio kako treba.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 14:57   #156
Evo jedan pogled klasicnog hanefije (i strucnjaka za sufizam) na wehabizam.

http://islam.dzemat.org/modules.php?...3305c719bbb4f9
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 15:09   #157
Eselamu Alejkum

Adura

Dali ti to zelis tvrditi da je Wehabizam a ne Hanefizam najveci i najrasprostranjeniji mesheb u Afganistanu
Zar zelis tvrditi da svi oni Talibani istovremeno dok su bili Wehabije-Talibani nisu bili i Hanefije
U Afganisanu se samo pokazalo da za jednog prosjecnog neobrazovanog Afganistanskog sunnita skoro nema razlike izmedju Wehabizma i Hanifizma, i da konbinacija to dvoje lako moze da egzistira

Mislim da ti u vezi shiizma neznas puno, osim onog sto si procitao iz neke Wehaijske ili anti-shijske literature
Ti kao sunni i dalje volis neprijarelje imama Alija as. I ne samo da ih volis, vec nedas da se istina ili nesto lose kaze o njima
Ti znas ko je sve bio neprijatelj imamu Aliju (as) i ja to netreba da naglasavam (od bitke na Devi preko bitke na Sifinu i ostalih)
Za tebe su svi oni koji su ratovali protiv imama (as) cijenjeni ashabi, bez obzira sta im je bio cilj i sto su pokusavali da ubiju kako imama (as) tako i ostale muslimane u imamovoj (as) vojsci

I jos tvrdis da volis muslimane, a volis muslimanske neprijatelje koji se bore protiv njih

Kada se tice zakona u IR Iran, zelis da ti objasnim na kojim se ona zakonima gradi
Zakoni na kojima se ona gradi su islamski a prema shvatanju i tumacenju shija uleme
Ukoliko ciljas na neki poseban zakon pojasni, da bih shvatio sa cime se ne slazes

We Alejkumu Selam
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 15:51   #158
Alejkumu selam

Quote:
Dali ti to zelis tvrditi da je Wehabizam a ne Hanefizam najveci i najrasprostranjeniji mesheb u Afganistanu
Da , dovoljno je reci da npr. je smatrano farzom(obavezom) da zena pokriva i ruke i lice i noge u Afganistanu.Takvo sto nije od hanefija.hanefije dozvoljavaju otkriveno lice.
(jedan banalan primjer)
Quote:
U Afganisanu se samo pokazalo da za jednog prosjecnog neobrazovanog Afganistanskog sunnita skoro nema razlike izmedju Wehabizma i Hanifizma, i da konbinacija to dvoje lako moze da egzistira
U Afganistanu je vladajuca struja bila wehabijska.Pa sam Bil Laden je wehabos,i ovi ostali.tacno je da je najveci problem u Afganistanu bila opsta neobrazovanost, samo od tog nisu postedjene ni afganistanske shije.
Quote:
Mislim da ti u vezi shiizma neznas puno, osim onog sto si procitao iz neke Wehaijske ili anti-shijske literature
Ne naprotiv, vecinu stvari o siizmu(klasicnom) sam ucio iz njihovih izvora, njihovih klasicnih alima i ucenjaka.Ne volim inace (valjda se to da primjetiti) nekoga 'pobijati argumentima' suproptne stranke...Vise volim 'upoznati' od izvora stvari.A i tebi preporucujem isto, da ako mozes zanemarish homeinija, i odes unazad nekoliko vjekova i pogledas kako je Siitska ideja imemastva evoluirala ostavljajuci iza sebe podosta podjeljenih stranaka.Na poljetku , kako rekoh, ono sto je homeini govorio su mi nebuloze.
Ne citam ja vehabijske gluposti tipa "Veliki Sejtan".
Quote:
Za tebe su svi oni koji su ratovali protiv imama (as) cijenjeni ashabi, bez obzira sta im je bio cilj i sto su pokusavali da ubiju kako imama (as) tako i ostale muslimane u imamovoj (as) vojsci

Jok i tu gresis.ja sam uz Alija r.a.
Iako taj sukob gledam kao dio historije poznato mi je zasto kako je doslo do sukoba.
Po Kur'anu rodbina ubijenog mora trziti ili smrt ubice, ili krvarinu, ili oprostiti.Muavija r.a. koji je bio blizak rod Osmanu r.a.(koji je ubijen) smatrao je da je ovaj propis ,odnosno njegovo trazenje poravnjanja, najpreci.
Po Kur'anu najgori vrsta zlocina je onaj kada zemlju zahvati anarhija(Fasad), i bezvlasce.Alija r.a. je smatrao da anarhiji treba stati u kraj i stoga je smatrao da treba da se tome dadne prednost, nad Muavijinim zahtjevima.

Po Kur'anu musliman ne moze ubijati muslimana, i musliman treba da radi na tome da izmiri bracu medjusobno.Ovo je pokusala slijediti Aisha ra, pa je pokusala posredovati po ovom pitanju.I ovo je smatrala kao svoju duznost.

Fol je sto je shajtan umjesao svoje prste, pa su i jedni i drugi i treci poceli raditi stvari na svoju ruku, misleci da ce bash to njihovo shvatanje privilegija donijeti smirenost.I tu je pukla tikva.

Ja sam kako rekoh, ovdje na strani Alija ra jer smatram da tek uvodjenjem reda mogu se srediti ove druge , za mene , manje vazne i prioritetne stvari(pravo Muavije, i arbitraza Aishe itd).Da sam bio tada rodjen bio bi uz Alija r.a., ali to me ne cini sijom, niti je Ali r.a. bio sija, niti umro kao sija , niti je siizam za njegova zivota postojao u nekom oformljenom obliku kako se to danas zeli prikazati.


Quote:
Ukoliko ciljas na neki poseban zakon pojasni, da bih shvatio sa cime se ne slazes
zasto zene nemaju pravo na nasljedje zemlje?
Ondnosno ako po sitskom zakonu iste nemaju pravo na to, kako je Fatima ra(kcerka Poslanika) mogla da naslijedi dio zemlje koji je po sijama njoj Muhammed s.a.v.s. ostavio u nasljedstvo?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 15:59   #159
U ime Allaha Milostivog, Samilosnog

Stvarno ovo je preslo sve granice gluposti!

Ja sam trazio shady od tebe da objasnis rijec "vehabije" koje ti i druge neznalice koristite, jer sam ti objasnjavao na privatu sta to znaci i kako je to ime izmisljeno da bi se razdor napravio u Islamu i za vas i za munafike i kafire je svako onaj ko slijedi Kur'an i Sunet ispravno, izvorno "vehabija" tako mu dadnu i prilijepe tiketu, das bi ugusili istinu.

Ponovo pozivam one koji nazivaju muslimane takvim pogrdnim imenima, da mi navedu cinjenice i "grijeske" koje se suprostavljaju Kur'anu i Sunnetu, a to rade ljudi muslimani koji nazivate "vehabijama".

Ja jos ni jednog covjeka nisam sreo niti cuo da je za sebe rekao da je "vehabija" a dobro je tebi shady poznat onaj ajet gdje Allahov svt kaze za one koji nazivaju muslimane pogrdnim imenima! "tesko li se onima koji .... " SubhanAllah !!!

A sufije i tu sektu NIKO od islamski ucenjaka ne podrzava jer je njihova akida zasnovana na kufru jasnom kao i rafidijska, i nema uporiste niti u sunnetu niti u Kur'anu a.s !

Ja bih zamolio u ime Allaha, Velikog Boga, da ne nazivate vise tkvim imenima muslimane, a ako nastavite, molit cu Allaha da vas uputi na pravi put, a ako ipak nastavi se lagati, tako mi Allaha ja cu doviti Allahu da vas prokune, i da vas osramoti i na ovom i na onom svijetu,

Selam i selavat na Poslanik savs.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 16:09   #160
Quote:
A sufije i tu sektu NIKO od islamski ucenjaka ne podrzava jer je njihova akida zasnovana na kufru jasnom kao i rafidijska, i nema uporiste niti u sunnetu niti u Kur'anu a.s !
Ha da i ovo cujem

Pogledaj link koji sam dao (o antropomorfizmu 'selefija').A o sufizmu i njegovoj 'validnosti' kao islamske discipline je bilo podosta na samom IB forumu.(Obelix gdje onaj topic gdje sam ti dao linkove).

U glavnom SVI klasicni alimi(ucenjaci) medju sunitima priznaju tasawuf(misticizam, sufizam) kao islamsku disiplinu o 'dusi'.

Quote:
Ja bih zamolio u ime Allaha, Velikog Boga, da ne nazivate vise tkvim imenima muslimane, a ako nastavite, molit cu Allaha da vas uputi na pravi put, a ako ipak nastavi se lagati, tako mi Allaha
ja bi tebe isto tako zamolio , u ime Allaha , da procitash sto god od klasicnih ucenjaka(za pocetak moze Gazalijevu Ihju)

I da prestanes LAGATI na ulemu.

(ps ja nisam 'sufija')

Quote:
ja cu doviti Allahu da vas prokune, i da vas osramoti i na ovom i na onom svijetu,
we alejk
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:20.