Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2011., 12:21   #41
Quote:
drammaqirl kaže: Pogledaj post
Ljudi, u velikom sam škripcu. Unaprijed Vas molim da mi date samo konkretne mogućnosti bez filozofiranja i napadanja jer ni Vi, a ni ja nemamo ništa od toga.

Uglavnom, upisala sam studij ove godine (prva godina) i malo se zezala pa godina prošla, dakle nisam upisala ni drugi semestar niti sam položila bilokoji ispit u prvom, pa tako ni u drugom semestru. Godina je prošla uzalud... Samo bih Vas molila da mi kažete ako znate da li je moguće od jeseni nastavit studirat tu prvu godinu bez plaćanja i kako? Jel je to ono tzv. zamrzavanje statusa studenta? Da li treba neko opravdanje, neka ispričnica i kakva (psihijatrijski nalaz, smrtni slučaj, medicinski nalaz, financijski problemi,...). Nadam se da nisam trebala ići na državnu maturu zbog ponovnog upisa... Nije mi problem doć do biločega od toga. Ponavljam, nije me drugi semestar bilo na predavanjima niti sam položila koji ispit, prvih mjesec dana prvog semestra sam išla na predavanja. I dalje uredno dobivam mirovinu.

Studiranje mi je jako bitno zbog prihoda koje dobivam (mirovine), a sad se osjećam spremnom za to. Helpajte mi, već je 5. mjesec i stvarno tko god se potrudi bilošta reć bit ću mu zahvalna do kraja života...

Osim prvog pitanja koje opravdanje uvažavaju da bi dalje mogla bit prva godina bez državne mature, moje drugo pitanje je do kad redovni student ima pravo dobivanja mirovine i da li se ona dobiva kroz ljeto? Čula sam da da, ali se treba vratiti ako se ne upiše druga godina. Hvala na pomoći od srca
Ako si upisala prvi godinu BEZ plaćanja , imaš PRAVO jednom pasti godinu - znači ako sad opet upisuješ prvu ces biti besplatno.
Mirovina se prima i kroz ljeto , a vracas ju u slucaju da odustanes od faxa i ne javis u ministarstvo , tocnije ako dode do odustajanja od fakulteta moras poslati potvrdu i oni obustave mirovinu.
__________________
✽2.7.2010. - M ✽
orGinaLna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 16:20   #42
Aha, hvala na odgovoru... da li to znači da sam morala upisat ponovo državnu i polagat ili ja koja sam još prošle godine položila ne moram, samo mogu ovako na faksu zamolbu neku napisat da upišem ponovo prvu godinu?
drammaqirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 16:22   #43
Quote:
drammaqirl kaže: Pogledaj post
Aha, hvala na odgovoru... da li to znači da sam morala upisat ponovo državnu i polagat ili ja koja sam još prošle godine položila ne moram, samo mogu ovako na faksu zamolbu neku napisat da upišem ponovo prvu godinu?
Ne moraš polagati državnu maturu iznova ukoliko si ju položila prošle godine.
addenda20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 16:32   #44
Quote:
addenda20 kaže: Pogledaj post
Ne moraš polagati državnu maturu iznova ukoliko si ju položila prošle godine.
Ok, znači nisam odustala od faksa jer upisujem ponovo prvu godinu pa mogu dobivat mirovinu kroz ljeto bez da je vraćam?

I koji razlozi vrijede za mirovanje godine?? Što najviše pali?
drammaqirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 17:12   #45
gle, netko isto ko i ja proso

ista stvar, nit sam polozio ijedan ispit, nit sam ovjerio index za drugi semestar
ali ja sam ionako jos prije mjesec dana odustao od svega, jer kroz zezanje i posao faks se ne prolazi
isto sam pisao maturu i ove godine bi mogao opet isti faks ist smjer upisat, ali sam se odlucio za drugi faks, drugi smjer i drugi grad isto ne bi placao, kao ni ti.

a sto se tice mirovine, to ne znam.
Dylan_DM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 20:40   #46
Quote:
drammaqirl kaže: Pogledaj post
Ljudi, u velikom sam škripcu. Unaprijed Vas molim da mi date samo konkretne mogućnosti bez filozofiranja i napadanja jer ni Vi, a ni ja nemamo ništa od toga.

Uglavnom, upisala sam studij ove godine (prva godina) i malo se zezala pa godina prošla, dakle nisam upisala ni drugi semestar niti sam položila bilokoji ispit u prvom, pa tako ni u drugom semestru. Godina je prošla uzalud... Samo bih Vas molila da mi kažete ako znate da li je moguće od jeseni nastavit studirat tu prvu godinu bez plaćanja i kako? Jel je to ono tzv. zamrzavanje statusa studenta? Da li treba neko opravdanje, neka ispričnica i kakva (psihijatrijski nalaz, smrtni slučaj, medicinski nalaz, financijski problemi,...). Nadam se da nisam trebala ići na državnu maturu zbog ponovnog upisa... Nije mi problem doć do biločega od toga. Ponavljam, nije me drugi semestar bilo na predavanjima niti sam položila koji ispit, prvih mjesec dana prvog semestra sam išla na predavanja. I dalje uredno dobivam mirovinu.

Studiranje mi je jako bitno zbog prihoda koje dobivam (mirovine), a sad se osjećam spremnom za to. Helpajte mi, već je 5. mjesec i stvarno tko god se potrudi bilošta reć bit ću mu zahvalna do kraja života...

Osim prvog pitanja koje opravdanje uvažavaju da bi dalje mogla bit prva godina bez državne mature, moje drugo pitanje je do kad redovni student ima pravo dobivanja mirovine i da li se ona dobiva kroz ljeto? Čula sam da da, ali se treba vratiti ako se ne upiše druga godina. Hvala na pomoći od srca
Quote:
orGinaLna kaže: Pogledaj post
Ako si upisala prvi godinu BEZ plaćanja , imaš PRAVO jednom pasti godinu - znači ako sad opet upisuješ prvu ces biti besplatno.
Mirovina se prima i kroz ljeto , a vracas ju u slucaju da odustanes od faxa i ne javis u ministarstvo , tocnije ako dode do odustajanja od fakulteta moras poslati potvrdu i oni obustave mirovinu.
Ako se ne varam, od ove godine je uvjet dati godinu za daljnje besplatno školovanje.. Još uvijek se čeka zakon koji će to konačno potvrditi, ali za sad tako stvari stoje - znači, svi smo upisali besplatno, ali treba proći godinu da bi tako bilo i dalje (neki fakulteti čak traže i 3.5 prosjek)..

U ovom slučaju, to neće utjecati na tvoju mirovinu, ali ćeš plaćati.. Također, možeš i upisati drugi faks besplatno bez državne mature s obzirom da ti ona vrijedi i dalje...

Zamrzavanje godine je najbolja opcija ako baš želiš ostati na tom faksu i nikako ga ne želiš plaćati.. U tom slučaju pročitaj pravilnik i statut svog fakulteta jer su tamo navedene sve odredbe - općenito, najbolje pali trudnoća , i ako si bila bolesna duže od 3 mjeseca...

Uglavnom, što se plaćanja tiče, to će se znati tek kad fakulteti donesu detaljne odredbe (pred same upise) ili kad se donese zakon... Al ako te tješi, mislim da ni u kojem slučaju ne gubiš mirovinu ako upišeš pad prve godine ili drugi faks...
dibidus! is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 21:43   #47
Placanje- kako na kojem fakultetu. Konkretno, da studiras na matematici, morala bi placati svaki kolegij koji ponovno slusas (a moras slusati se sto nisi polozila te godine- nema prenosenja nikakvih ispita i za upis na drugu godinu su potrebni polozeni SVI ispiti). Dakle, placa se po ects bodovima sukladno tome koliko kolegij "tezi". ects bod na preddiplomskog kosta cca 92 kn, a na diplomskom 134 kn.
thomary is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 06:11   #48
Quote:
dibidus! kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam, od ove godine je uvjet dati godinu za daljnje besplatno školovanje.. Još uvijek se čeka zakon koji će to konačno potvrditi, ali za sad tako stvari stoje - znači, svi smo upisali besplatno, ali treba proći godinu da bi tako bilo i dalje (neki fakulteti čak traže i 3.5 prosjek)..

U ovom slučaju, to neće utjecati na tvoju mirovinu, ali ćeš plaćati.. Također, možeš i upisati drugi faks besplatno bez državne mature s obzirom da ti ona vrijedi i dalje...

Zamrzavanje godine je najbolja opcija ako baš želiš ostati na tom faksu i nikako ga ne želiš plaćati.. U tom slučaju pročitaj pravilnik i statut svog fakulteta jer su tamo navedene sve odredbe - općenito, najbolje pali trudnoća , i ako si bila bolesna duže od 3 mjeseca...

Uglavnom, što se plaćanja tiče, to će se znati tek kad fakulteti donesu detaljne odredbe (pred same upise) ili kad se donese zakon... Al ako te tješi, mislim da ni u kojem slučaju ne gubiš mirovinu ako upišeš pad prve godine ili drugi faks...
Hm, znači jedino što mogu da i dalje free studiram na tom sadašnjem faksu je to da zamrznem godinu......
Ako je ovo istina, da mi državna matura vrijedi (jesi sigurna?), onda sam na konju... trenutni faks mi nije bio želja zato ga i nisam studirala, već radi mirovine.... želja mi novinarstvo konkretno, kako onda mogu pošto nema prijemnih na novinarstvo upast, nije mi jasno? Da im dam rezultate državne od prošle god?
drammaqirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 21:51   #49
Status redovitog studenta

Pozdrav,

imam pitanje u vezi statusa redovnog studenta.

Naime, ako redovno završim godinu i predam sve ispite u rokovima, da li mogu, recimo, "zamrznuti" studij, godinu, kako već, raditi godinu il dvije i onda ako se odlučim ponovo studirati, nakon određenog vremena, još uvijek zadržati status redovnog studenta ili ću morati upisati kao izvanredni isti studij?
prinova is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 14:07   #50
pozdrav,

ja sam završila 1. godinu, otišla u drugu državu, tamo završila jednu godinu drugog studija i sad bih se trebala vratiti na stari fax na 2. godinu. Rečeno mi je da donesem liječničku dokumentaciju i da se to može riješiti.

E SAD NASTAJE PROBLEM.

Doktorica veli da, otkad su sva računala umrežena, nije moguće izdavati takve polufalsifikovane dokumente.

Što sad? da li je moguće kod privatnika takve stvari raditi, psihijatar?


Zahvaljujem,
pankhrst is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 19:00   #51
2007 zamrznuo i ovo stoji u indeksu:

'temeljem clanka 62. i 49. pravilnika o sveucilisnom dodiplomskom studiju rijesio sam da su studentu u ak god 2006/07 mirovale obveze, te sam stoga dopustio ponovni upis 2007/08 bez obveze placanja troskova studija, te mu se ponovni upis ne racuna kao ponavljanje studijske godine'

to mi je tajnik fakulteta napisao/odlucio

dakle, potrebno je nabavit dokumentaciju i na konju ste

dokumentacija- vrijedi pravilo, sto vise to bolje
ako imate doktoricu odite kod nje skruseno i ak vam moze napisat da ste bili bolesni ili >60 dana u komadu ili >90dana isprekidano, s time da ako moze da vam da i nekakvu povijest bolesti ili nesto, da ne bude samo onaj papir ko ispricnica i njen stambilj, to je neuvjerljivo

ako nemate doktoricu svoju (s kojom ste dobri) svejedno odite kod svoje kod koje ste prijavljeni, i recite da vas boli lakat/pluca/stopalo/pimpač i da ne znate sta je..dat ce vam nesto, a vi kroz tjedan dana opet..pa kroz 2 tjedna opet, ali mozda neki drugi razlog, i sve te papire fino spremate (uzet dopunsko prije svega toga ) i onda sa time sto ste dobili (ili od doktorice koju znate ili ove druge) idete kod doktorice koja je zaduzena za vas fakultet, njoj to sve dajete i ona je u biti ta, koja odlucuje dali ce vam dat odobrenje za zamrzavanje ili ne. sa njenim odobrenjem idete na faks i sve to dajete na referadu uz molbu za zamrzavanjem

bez odobrenja od fakultetske doktorice ne ide na šemu bolesti, bar mislim
konjnanaglo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 14:45   #52
Znači, godinu mogu samo zamrznuti ako je iz zdravstvenih razloga? Ništa od onog što sam naveo u svojem gornjem postu ne vrijedi?
prinova is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 10:47   #53
Quote:
prinova kaže: Pogledaj post
Znači, godinu mogu samo zamrznuti ako je iz zdravstvenih razloga? Ništa od onog što sam naveo u svojem gornjem postu ne vrijedi?

pa neko je naveo moguce razloge za zamrzavanje.. dulja bolest, vojni rok, trudnoca i jos nekaj valjda


za tvoj slucaj..mislim da je najbolje da pitas na referadi
mislim da se ta tvoj opcija zove prekid studija na 1 odnosno 2 godine, mislim da to mozes bez problema, samo im moras reci to na referadi.
ako nakon te dvije recimo godine neces imat 26 ili 28, mislim da ces cak moc bez ikakvog placanja upisat dalje, a ako budes imao vise od toga, morat ces placat svaku godinu full price
konjnanaglo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 00:21   #54
Imam jedno pitanje i jaaako mi je važno - prošle godine (2010.) sam upisala Ekonomski fakultet u Zagrebu. Prvi semestar sam odslušala i položila par ispita, drugi semestar nisam ni odslušala pa tako ništa nisam ni položila jer sam odlučila upisati modni dizajn na TTF-u, što me oduvijek zanimalo i pripremala sam se za to. E sad, na TTF sam upala (Jeee!), međutim, nebih se htjela potpuno ispisati s Ekonomskog jer se mozda jedan dan odlucim vratiti i nastaviti, ili cak nakon par godina kad se uhodam paralelno studirati! Da li je moguce zamrznuti? Pliiiiiiz pomozite!
almudena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 22:41   #55
Koliko sam ja shvatila,
jedno je zamrznuti godinu, a drugo staviti u mirovanje.

-ako zamrznes, imas i dalje prava i mozes polagati ispite (ali moras platiti dio/cijelu godinu?) i to teze dobijes, mora biti dokumentacija itd

-ako stavis u mirovanje, onda nemas st.prava i ne mozes polagati ispite, ali mozes nastaviti gdje si stao iducu godinu, no ne smije proci odredeni vremenski rok od zadnjeg danog ispita, nije problem dobiti, samo se ne pojavis na upisu

Da li je ista od toga tocno, djelomicno tocno, potpuno netocno ?
arubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 19:06   #56
Zamrzavanje i mirovanje je jedno te isto. Koliko je teško dobit - ovisi o faksu i osoblju zaduženom za to.

Dal imaš kakva ili nikakva prava ovisi o dogovoru i vlastitim potrebama. Godina se može zamrznuti sa zadržanim svim studentskim pravima, djelomičnim ili pak s nula prava.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 16:27   #57
Quote:
unknown_man kaže: Pogledaj post
ok, ali nije mi sve jasno
u referadi skoro ništa ne znaju o tome, kome onda da se obratim?
2. god. je na izmaku, pa me zanima do kada je to moguće napraviti?
i hoće li mi onda ostati dom?

thx

pozz
Sory ako kasno odg.nisam prije bio na temi
Znam dosta studenata koji su zamrznuli god. tako sto su kao razlog zamrzavanja naveli financijske probleme. Dalje ih nitko nista vise nije pitao,a i znas sam kakva je situacija u drzavi Pokusaj tako ako nebude islo probaj na jedan od ovih gore nacina.
I da,to mozes uciniti u bilo kojem trenutku tudija tako da te nebrine jeli kasno,jer to se moze uraditi dokle god traje akademska god.
Puklaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 11:41   #58
Moje pitanje nije baš usko povezano s ovom temom, ali nadam se da ćete mi dat odgovor. Nažalost nisam upisala željeni fakultet. Zato sam odlučila ovu godinu ići na staž te također upisat neki fakultet koji me ne zanima na drugom roku, ali samo radi studentskih prava kao što su iksica i studentski posao. Dakle, ja na taj fakultete uopće ne bih išla te bih se druge godine upisala na onaj koji mi je bio prvi izbor. Sve to bi značilo da ovu godinu padam. Dakle, ako druge godine onda upišem fakultet, hoću li ga plaćati? I koliko otprilike?? Hvala puno.
Sunday Rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 00:56   #59
Ima li netko iskustva s upisivanjem retrogradne pauze (po mogucnosti na ffzg)?
__________________
''Ja sam samo jedan obični, samouki, ravničarski depresivac, promene vremena prevrću se u mojim očima kao lepeze i da sam bio pametan da overavam svoja ludila, možda bih danas mnogo bolje kotirao kod kolega zvaničnih šizoida.''
Winter_Lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 19:02   #60
samo tren, da nešto pitam, jer čini mi se da to nikome nije palo na pamet pitat, valjda su svi ovdje pošteni skroz xD

uglavnom, da li je po tome izvedivo da ja recimo uredno završim drugu godinu faksa, upišem treću i onda je zamrznem, tu cijelu godinu imam pravo na dom, na stipendiju i na zdravstveno, i onda godinu poslije, kad bi inače upisivao četvrtu godinu, ponovno upisivam bez problema treću godinu, s istim pravima na dom, na zdravstveno i stipendiju i nastavljam svoje školovanje?

tj., ukratko, da li putem toga mogu dobit jednu cijelu godinu bezbrižnosti, i to još plaćeno, bez ikakvih posljedica? xD
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:55.