Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2011., 22:15   #121
ozljeda na radu preko student servisa

Imam lakšu ozljedu na radu ali je na licu. Koji je proces za dobivanje odštete?? i kome se obratiti?? dali odštetu treba isplatiti poslodavac ili student servis??
veco009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 23:28   #122
Quote:
Ela24 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
moj suprug je bio 3 godine na 100% plaćenom bolovanju jer je zbog nesreće na poslu teško ozljedio(tj nešto polomilo, nešto napuklo, a nešto skroz zdrobio) kralježnicu, rebra, nogu, ruki i probio plućno krilo. oporavak je bio uspješan utoliko što može obavljati lakše fizičke poslove. Nakon 3 godine vratili su ga na posao za koji ima pismeno rješenje da ne smije obavljati te se nakon nekoliko mjeseci ponovno ozljedio na poslu. kada je ispunio obrazac za ozljedu na radu i donio ga u firmu, oni su ga odbili potpisat jer so navodno nema pravo za 100% bolovanje jer je to stara ozljeda... čak mu je rukovodeći u firmi zaprijetio ako preda taj brazac u HZZO da će mu dat otkaz.
ako netko ima nekakav savjet ili prijedlog.........pišite!!!!!!!!
Je li suprug dobio odštetu za ozljedu na radu?
dklaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 10:08   #123
Quote:
veco009 kaže: Pogledaj post
Imam lakšu ozljedu na radu ali je na licu. Koji je proces za dobivanje odštete?? i kome se obratiti?? dali odštetu treba isplatiti poslodavac ili student servis??
Ozljeda preko student servica. Dobro, sreća, pa nije teška. Nema studentski ništa s tim, on je samo posrednik, sve riješavaš s poslodavcem. Prema Zakonu o zaštiti na radu, ti imaš sva prava i obveze koje imaju i radnici kod poslodavca i s njima si izjednačen.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 12:03   #124
Quote:
dklaja kaže: Pogledaj post
Je li suprug dobio odštetu za ozljedu na radu?
od firme ja dobio nešto, s osiguranjem je na sudu...
Ela24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 13:34   #125
Ozljeda na radu

Molio bih za pomoć!
Naime prije nešto više od pola godine desila mi se ozljeda na radu kod koje sam padom s krova zaradio prijelom kralježaka te sam zbog komplikacija još uvijek na bolovanju.
Zanima me da li postoji kakva mogućnost za ostvarivanje prava na odštetu pošto ozljeda nije prijavljena kao ozljeda na radu jer su mi poslodavci doslovno zaprijetili otkazom ako kažem da se to desilo na poslu!
Napominjem da svjedoke imam koji mogu potvrditi kad i gdje se to desilo.
Unaprijed zahvaljujem na pomoći
zracki5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 11:57   #126
Quote:
zracki5 kaže: Pogledaj post
Molio bih za pomoć!
Naime prije nešto više od pola godine desila mi se ozljeda na radu kod koje sam padom s krova zaradio prijelom kralježaka te sam zbog komplikacija još uvijek na bolovanju.
Zanima me da li postoji kakva mogućnost za ostvarivanje prava na odštetu pošto ozljeda nije prijavljena kao ozljeda na radu jer su mi poslodavci doslovno zaprijetili otkazom ako kažem da se to desilo na poslu!
Napominjem da svjedoke imam koji mogu potvrditi kad i gdje se to desilo.
Unaprijed zahvaljujem na pomoći
Možeš, naravno.

Samo prvo pričekaj da završiš sa liječenjem, onda skupi svu medicinsku dokumentaciju i tuži svog poslodavca (imaš tri godine od te ozljede da pokreneš tužbu).
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 14:23   #127
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Možeš, naravno.

Samo prvo pričekaj da završiš sa liječenjem, onda skupi svu medicinsku dokumentaciju i tuži svog poslodavca (imaš tri godine od te ozljede da pokreneš tužbu).
E sad postoji još jedan problem, razgovarao sam sa svojim liječnikom koji mi je rekao da ako se odlučim tužiti da ću i ja kazneno odgovarati zbog utajivanja informacija o porijeklu ozljede...zar zaista ne mogu ništa napraviti?
zracki5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 23:10   #128
Za što bi mogao odgovarati? Davanje lažnih informacija? Kome si lagao? Liječnicima na hitnoj, policiji, inspektoru? Lagao si u dokumentaciji?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 07:28   #129
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Za što bi mogao odgovarati? Davanje lažnih informacija? Kome si lagao? Liječnicima na hitnoj, policiji, inspektoru? Lagao si u dokumentaciji?
Morao sam svima reći da sam pao doma umjesto na poslu....policija nije bila jer nije prijavljeno kao ozljeda na radu....napisao sam to
zracki5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 11:06   #130
Da, mogao bi najebati zbog laganja,ali uz dobrog odvjetnika, izvuku se i za gore stvari. U svakom slučaju, biti će ti puno teže izvući odštetu sada nego da si ga tužio odmah. Možeš reći i da te poslodavac prislio na laganje, što naravno tebe ne amnestira, ali ti pomaže.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 20:12   #131
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Da, mogao bi najebati zbog laganja,ali uz dobrog odvjetnika, izvuku se i za gore stvari. U svakom slučaju, biti će ti puno teže izvući odštetu sada nego da si ga tužio odmah. Možeš reći i da te poslodavac prislio na laganje, što naravno tebe ne amnestira, ali ti pomaže.
Znaci prakticki....ne isplati mi se
Žalosno je to što je njihova "guzica" sigurna jer se ništa nezna a to da li ću ja ikad više biti sposoban za takav i sličan posao...koga briga....
zracki5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 21:59   #132
Quote:
zracki5 kaže: Pogledaj post
Znaci prakticki....ne isplati mi se
Žalosno je to što je njihova "guzica" sigurna jer se ništa nezna a to da li ću ja ikad više biti sposoban za takav i sličan posao...koga briga....

Nije njihova guzica sigurna, i oni mogu odgovarati zbog toga što su te natjerali da lažeš, pa su priktivali ozljedu, samo je sad bitno naći dobrog odvjetnika da ti to istjera.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 17:03   #133
zaštita na radu, obrtnici

pozdrav ljudi!! zanima me da li je tko od vas upoznat s pravima obrtnika glede zaštite na radu. naime, tata mi je obrtnik (profesionalni vozač) i prije 4 mjeseca je strgao nogu pa me sad interesira postoji li šansa da dobije kakvu odštetu s obzirom da zaštitu na radu plaća već godinama..... ali nema nikakav primjerak ugovora s njima u kojem bi pisalo što sve uključuje ta zaštita na radu..naknade mjesečno plaća HZZO-u .. ali imao je gadan lom na ljevoj nozi i čeka ga još jedna operacija i vjeroj još mjeseci rehabilitacije i oporavka... svaki savjet je dobrodošao... od kud prvo krenuti, kome se obratiti!?
girl86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 17:23   #134
I obrtnici imaju sva prava i obveze iz zaštite na radu.

Prije koliko se to dogodilo?

Svakako treba popuniti obrazac Prijave ozljede (OR), odnijeti je svom liječniku na ovjeru, i predati. Vjerojatno mu neće praviti previše problema na HZZO-u.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 18:02   #135
Quote:
girl86 kaže: Pogledaj post
pozdrav ljudi!! zanima me da li je tko od vas upoznat s pravima obrtnika glede zaštite na radu. naime, tata mi je obrtnik (profesionalni vozač) i prije 4 mjeseca je strgao nogu pa me sad interesira postoji li šansa da dobije kakvu odštetu s obzirom da zaštitu na radu plaća već godinama..... ali nema nikakav primjerak ugovora s njima u kojem bi pisalo što sve uključuje ta zaštita na radu..naknade mjesečno plaća HZZO-u .. ali imao je gadan lom na ljevoj nozi i čeka ga još jedna operacija i vjeroj još mjeseci rehabilitacije i oporavka... svaki savjet je dobrodošao... od kud prvo krenuti, kome se obratiti!?
Za odštetu se treba javiti svojoj osiguravajućoj kući (ako je ima), a ne HZZO-u.

Doprinosi za zdravstveno osiguranje za slučaj ozljede na radu i profesionalne bolesti se uplaćuju na račun državne riznice, a ne na račun HZZO-a.

Da bi ostvario pravo po osnovi ozljede na radu, najprije treba prijaviti ozljedu na radu svome liječniku opće prakse (ovu tiskanicu isprintajte, pečatirajte pečatom obrta i odnesite liječniku na ovjeru
http://www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/40_01_OR.pdf )

A da bi ostvario pravo na bolovanje u 100% iznosu od osnovice osiguranja, tata ne smije biti dužan po osnovi svih doprinosa (ne samo zdr.osiguranja) - potvrdu izdaje nadležna Porezna uprava.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 19:31   #136
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Za odštetu se treba javiti svojoj osiguravajućoj kući (ako je ima), a ne HZZO-u.

Doprinosi za zdravstveno osiguranje za slučaj ozljede na radu i profesionalne bolesti se uplaćuju na račun državne riznice, a ne na račun HZZO-a.

Da bi ostvario pravo po osnovi ozljede na radu, najprije treba prijaviti ozljedu na radu svome liječniku opće prakse (ovu tiskanicu isprintajte, pečatirajte pečatom obrta i odnesite liječniku na ovjeru
http://www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/40_01_OR.pdf )

A da bi ostvario pravo na bolovanje u 100% iznosu od osnovice osiguranja, tata ne smije biti dužan po osnovi svih doprinosa (ne samo zdr.osiguranja) - potvrdu izdaje nadležna Porezna uprava.






..što se tiče osiguravajuće kuće, nema je.. znači osnovno osiguranje i dopunsko ima kod Hzzo-a i oni su mu slali uplatnice za zaštitu na radu...što u toj situaciji!? tko isplaćuje odštetu!? jer nema nikakvo dodatno osguranje kod neke osiguravateljske kuće...!???

a što se tiče bolovanja.... sve obaveze smo podmirili, ali mu isplaćuju samo cca 2500kn...iako se vodi prijavljen na 4990kn... ne kužim ni od kud ta logika, jer koliko znam isplaćuje se 70% iznosa od ukupne bruto osnovice!???


---u kojoj situaciji ima na isplatu bolovanja u iznosu od 100%!?
girl86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 19:34   #137
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
I obrtnici imaju sva prava i obveze iz zaštite na radu.

Prije koliko se to dogodilo?

Svakako treba popuniti obrazac Prijave ozljede (OR), odnijeti je svom liječniku na ovjeru, i predati. Vjerojatno mu neće praviti previše problema na HZZO-u.



..desilo se točno 8.04.2011. koban dan.... s obzirom da je bilo dosta gadno i u šoku nije nam ni na kraj pameti bila "zaštita na radu" i odmah to prijaviti....ali koliko sam čitala može se u roku 2-3 godine prijaviti od dana nesreće..ili sam u krivu!?

da li je potrebno miješat odvjetnika u slučaj ili ne!?
girl86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 19:39   #138
Sve uplatnice za sve vrste doprinosa od 2002. godine šalje Porezna uprava, koja i vodi naplatu svih doprinosa, a ne HZZO.
HZZO vodi jedino naplatu dopunskog osiguranja.

Bolovanje mu isplaćuju 70% jer nije prijavio ozljedu na radu. Znači prvi korak je popuniti tiskanicu čiji sam link stavila u prethodnom postu. Ako HZZO prizna ozljedu na radu ima pravo na retrogradnu isplatu bolovanja, odnosno razliku 30% i ubuduće sve dok je na bolovanju 100%.

1. Popuniti tiskanicu Prijave ozljede na radu
2. Odnijeti na ovjeru liječniku opće prakse pa u HZZO
3. Ako se ozljeda prizna, potraživati pravo na razliku u bolovanju, ako se ozljeda ne prizna, ima pravo na pokretanje upravnog spora, ostaje isplata bolovanja 70% od osnovice osiguranja

HZZO nema nikakve veze s odštetom.

Može pokrenuti postupak prijave ozljede u roku od 3 godine od nastanka ozljede.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 20:12   #139
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Sve uplatnice za sve vrste doprinosa od 2002. godine šalje Porezna uprava, koja i vodi naplatu svih doprinosa, a ne HZZO.
HZZO vodi jedino naplatu dopunskog osiguranja.

Bolovanje mu isplaćuju 70% jer nije prijavio ozljedu na radu. Znači prvi korak je popuniti tiskanicu čiji sam link stavila u prethodnom postu. Ako HZZO prizna ozljedu na radu ima pravo na retrogradnu isplatu bolovanja, odnosno razliku 30% i ubuduće sve dok je na bolovanju 100%.

1. Popuniti tiskanicu Prijave ozljede na radu
2. Odnijeti na ovjeru liječniku opće prakse pa u HZZO
3. Ako se ozljeda prizna, potraživati pravo na razliku u bolovanju, ako se ozljeda ne prizna, ima pravo na pokretanje upravnog spora, ostaje isplata bolovanja 70% od osnovice osiguranja

HZZO nema nikakve veze s odštetom.

Može pokrenuti postupak prijave ozljede u roku od 3 godine od nastanka ozljede.


hvala ti..jako si ljubazna!!!

...još jedno pitanje vezano za odštetu... tko je isplaćuje ako ne hzzo ? porezna?

znam da davim...ali nisam na ti s tim stvarima...
girl86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 08:08   #140
Quote:
girl86 kaže: Pogledaj post
..desilo se točno 8.04.2011. koban dan.... s obzirom da je bilo dosta gadno i u šoku nije nam ni na kraj pameti bila "zaštita na radu" i odmah to prijaviti....ali koliko sam čitala može se u roku 2-3 godine prijaviti od dana nesreće..ili sam u krivu!?

da li je potrebno miješat odvjetnika u slučaj ili ne!?
Da, može se u roku od 3 godine, ako ne prijaviš do tada gubiš sva prava po toj osnovi. Istina, mogu ti malo komplicirati život, ali možda i neće.

Nemoj petljati s odvjetnicima ako baš nije stani-pani, samo će ti uzeti novce, a možda ti i ne treba.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:04.