Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2012., 03:24   #81
Quote:
Lix Kid kaže: Pogledaj post
Drugi naziv za netrivijalnu posebnost bio bi "posebnost kroz kompleksnost"......
Kompleksni sustavi koji su "dijelovno inkluzivni" s autopoietičkim djelovanjem.

Quote:
Lix Kid kaže: Pogledaj post
Drugi naziv za trivijalnu posebnost bio bi "posebnost kroz slučajnost".....
Lokalno ekskluzivan sustav, ne-holistički usmjeren.

Quote:
Lix Kid kaže: Pogledaj post
Mislim da većina "čudesnih" stvari, bilo modernih čudesa tehnologije......

....U kontekstu ovog topica.......
__________________
In order to grow you must betray their expectations.
fauxpersona is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 20:00   #82
Quote:
fauxpersona kaže: Pogledaj post
Kompleksni sustavi koji su "dijelovno inkluzivni" s autopoietičkim djelovanjem.
Quote:
fauxpersona kaže: Pogledaj post
Lokalno ekskluzivan sustav, ne-holistički usmjeren.
Nisam još susreo ove izraze koje si spomenuo, ali znam da postoje znanstvene grane koje se bave promatranjem sustava, itd. Baš me zanima iz koje od tih grana dolaze ovi termini koje si spomenuo. Znaš li možda neku literaturu koja na pristupačan način objašnjava neku vrstu teorije sustava ili sl.?

Ovo što sam ja naveo u svom prethodnom postu je čisto iz iskustva (programerskog).

Quote:
fauxpersona kaže: Pogledaj post
Ako ovaj komentar znači da se slažeš sa onim što sam napisao, opet čisto na razini iskustva, moram priznati da sam iznenađen, jer onda ima nešto u tome što sam napisao.
Lix Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 19:45   #83
Čini mi se da je i moderno društvo sklono pritisku na pojedinaca zbog toga jer se počelo događati da su određeni pojedinci unutar društva veoma puno napredovali, dok su neki pojedinci ostali otprilike na nekom približno istom stilu pa se ćini da su čak i nazadovali u nekim stvarima.

Oni koji su baš nazadovali su u još većem kaosu ajmo reći, jer njima vrlo vjerojatno trewba podosta da se vrate u kakvu takvu formu.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 15:45   #84
A za povratak u formu, vrlo vjerojatno treba i odricanja, a toga u modernom vremenu vec i ovako ima poprilicno puno.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 19:06   #85
Quote:
patak kaže: Pogledaj post
Ozbiljno,

vjerojatno zvuči otrcano ovaj problem, ali kako se nosite s pritiscima koje nam stvara moderno društvo? Što vam stvara probleme i kako se s njima nosite? Imate li neku zgodnu literaturu za preporučiti na ovu temu? A da nije neki Oprin selfhelp.

Na koje pritiske mislim? Pa ono, svega je previše i ljestvice su previsoko. Kao obaranje rekorda u sportu. Meni to nije zdravo. Netko je jednom u 100 godina imao neku posebnost koja mu je pomogla da napravi neki rekord i sad se tisuće ljudi fizički pretrgava, troši život i dane da ga možda nekad, vjerojatno nikad, obori, wtf. zašto??

Isto tako jednostavno nije dovoljno biti zgođušan... Ako imaš celulita malo, jbg. daleko si ti od neke tamo Gisele.. Nije dovoljno biti ok radnik na poslu. jbg. nisi dobio ni nobelovu ni oscara ni neki ekvivalent u struci. Nije dovoljno otputovati u neku stranu zemlju, ima ljudi koji su obišli svijet. Imaš nekog običog dečka/curu, a koliko možda misterioznijih, boljih, uzbudljivijih persona ima tamo negdje za upoznati?

Znam da je u samom korijenu problema krivi pristup u kojem se uspoređujemo s drugima, ali kako se ne uspoređivati?? To je između ostalog glavno pitanje. A s obzirom kolikoj količini informacija smo izloženi, kad sagledaš svoj život, u bar 90% sfera on je bezveze, po ničem poseban. A zašto bi bio poseban? Da, to je isto pitanje.. Pa ne znam, ako nije poseban onda ne kužim njegov smisao. Da se češćkamo, mazimo i hranimo s bližnjima? To je smisao života mog psa, i to mi se čini negdje u bazi osjećaja sreće i zadovoljstva. Ali jbg. mi ljudi smo malo izdeformirani evolucijom i mislim da nam većini to baš i nije dovoljno.

Jesu li takvi stavovi problem niskog samopoštovanja? Kako se liječe?
Kod nekih osoba ti su pritisci poticaj i put do ostvarenja . Tu mislim na one koji su stvarali i koji će stvarati bolje i naprednije društvo. Bez ambicije i stremljenju najboljem nema napretka niti kvalitetnog rješavanja problema. Ali gorka je istina da su takvi malobrojni. Većina je skromnih mogućnosti a poneki uz to velikih želja. I pritisak tad postaje problem. S upoznavanjem sebe i svojih mogućnosti polako nestaje. U zadnje vrijeme puno puta sam čula parolu 'težimo izvrsnosti' . Nekima je to jasna poruka ,drugima nije, pa bez obzira na manjak izvrsnosti pojure spašavati svijet. I eto nam društva u kakvom smo sad.
Zvoncica44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 19:33   #86
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Naravno, ali onaj tko je rođen upravo s talentom da bude glazbenik/pisac/novinar/fotograf/glumac... može li opstati (osigurati egzistenciju) ako ne pristane na suučešće u kretenizaciji. U najvećem postotku - ne može, zato što tržište sad traži žutilo i primitivan nivo...
I što to govori o tržištu? Rozga, Huljići i Sevka rade posao koji vole,njihovi koncerti su dobro posjećeni. Zarađuju jako dobro. Pa nisu li uspješni? Ili nogometaši? Trčeći za loptom osigurat će bezbrižan život i svojim unucima. Dok znanstvenici koji rade za dobrobit društva samo što ne moraju molit osnovna sredstva za rad i napravit živi zid oko instituta da im ga ne ocjene nepotrebnim i sruše nadobudni gradski oci. Koji bi eto baš na tom mjestu neki profitabilni trgovački centar. Tko li je kriv za sve to da mi je znat. Neće bit da smo mi sami?
Zvoncica44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 22:07   #87
Moderno drustvo pritisce pojedince koji se bas i ne snalaze, te ih ponekad nazivaju i ljienima, dangubama, i kaj god, samo zato jer ne uspijevaju ostvariti ono kaj se ocekuje.

To ne uspijevaju zbog nedovoljno podrske, i nedovoljnog broja prilika, dok se oni snalazljiviji niti ne planiraju druziti s nesnalazljivima.

Vrlo je uobicajeno i da ekstraverti se uglavnom znatno bolje snadju, te mozda i zato imaju i potrebu prema drugima vrsiti nekakav pritisak.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 22:28   #88
Quote:
Zvoncica44 kaže: Pogledaj post
I što to govori o tržištu? Rozga, Huljići i Sevka rade posao koji vole,njihovi koncerti su dobro posjećeni. Zarađuju jako dobro. Pa nisu li uspješni? Ili nogometaši? Trčeći za loptom osigurat će bezbrižan život i svojim unucima. Dok znanstvenici koji rade za dobrobit društva samo što ne moraju molit osnovna sredstva za rad i napravit živi zid oko instituta da im ga ne ocjene nepotrebnim i sruše nadobudni gradski oci. Koji bi eto baš na tom mjestu neki profitabilni trgovački centar. Tko li je kriv za sve to da mi je znat. Neće bit da smo mi sami?
Ne 'mi'. Sebe (i ne samo sebe, podrazumijeva se, jer nisam jedini takav) izuzimam jer u trendovskim poglupljivalačkim procesima nisam suučestvovao.

No, nekompatibilnost s visoko kreteniziranim društvom postaje problem i nas koji se u takvo društvo ne želimo i ne možemo uklopiti.

...jer pravila igre postavlja glupa masa i centri moći (politički, financijski, medijski) te njihova sprega. Tko se ne uklapa u taj poglupljivalački mlin, u nekim zvanjima dolazi 'pred zid'.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 22:31   #89
Pravila igre se ponekad i mijenjaju, ali vecinom na losije, i to opet zato jer neki imaju potrebu za takvim sustavom koji na neki nacin ide za time da bude cim vise ljudi-kopija.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 22:35   #90
Uvijek se može doći i do financijske moći pa nametat pravila igre ili ih ignorirati
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 22:36   #91
Evo, o jednom od najgorih imperativa suvremenog čovječanstva - imperativu sreće - zanimljiv i lako čitljiv komad filozofije: Neprestana ushićenost - esej o prisilnoj sreći, autor Pascal Bruckner.

Meni je ta knjižica okrenila mozak za pi radijana .
NFD is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 22:47   #92
Quote:
The Maystor kaže: Pogledaj post
Pravila igre se ponekad i mijenjaju, ali vecinom na losije, i to opet zato jer neki imaju potrebu za takvim sustavom koji na neki nacin ide za time da bude cim vise ljudi-kopija.
To je točno. Kapitalu i medijskim polugama uz pomoću kojih se društvo kretenizira najviše odgovara masa glupih potrošača, masa ljudi koji nekritički gutaju ono što se servira.

Ako se u taj princip ne uklapaš, u problemima si. Naročito u nekim zvanjima.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 22:54   #93
Quote:
JustOnPaper kaže: Pogledaj post
Uvijek se može doći i do financijske moći pa nametat pravila igre ili ih ignorirati
Može se ako pristaneš na kretenizacijske procese i 'uklopiš' se. Možeš biti na strani kretenizatora i onih koji nameću takva pravila, da... Zato su praktički sve novine žute. Tko pristane biti prostitutka i odrekne se strukovnog profesionalizma, može poslovno uspjeti... ali se ne može pogledati u ogledalo.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 00:17   #94
Thumbs up

Tema je čisti evergreen. Kad smo već kod pritiska društva; ste čitali Böll-a i njegovu anegdotu? Ako niste evo linka na engleskom i na njemačkom, do sada je ne nađoh niđe na hrvatskom.

http://physhbournes-sundries.blogspo...nkung-der.html

http://www.gr.ch/DE/institutionen/ve..._1G_D_text.pdf
__________________
In Memoriam Nevenka Maras aka Nela Eržišnik 1922-2007
http://www.youtube.com/watch?v=AOUpARDUd9M
Carica Hrdalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 09:30   #95
Quote:
Carica Hrdalo kaže: Pogledaj post
do sada je ne nađoh niđe na hrvatskom.
Skraćena verzija...

I zanimljiv komentar blogera.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 20:20   #96
Thumbs up

Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Skraćena verzija...

I zanimljiv komentar blogera.

thanx sis uh što volem solidan sažetak uz autentičan komentar
__________________
In Memoriam Nevenka Maras aka Nela Eržišnik 1922-2007
http://www.youtube.com/watch?v=AOUpARDUd9M
Carica Hrdalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 11:33   #97
Mislim da se u ovo doba nevazne stvari pocele biti previse naglasene.

Potreba za nekakvim svadjama se pocela nekako i povecavati bas zbog toga jer se sve manje preferira iskrenost.


Samim time, nekako se cini da se nekako teze snaci ako pojedinac ne uspije uhvatiti taj dobar ritam koji bi omogucio bolji razvoj razmisljanja.
Stvari za koje sam mislio da su mi nepoznate u zapravo bile izrazito malo bile prisutne u sjecanju i ocito da nisam imao volju bas iztrazivati i stvari o vlastitom se bi zbog navike odugovlacenja i odgadjanja.
Fascinantno je da se neki medjuljudski odnosi nekako kao inenadno pocnu ici prema losijima.
Cini se da su neki ljudi previse optereceni misljenjima drugih te su nekako poceli smatrati djelomicnom istinom kada bi im drugi htjeli naglasiti njihovu nesposobnost.

Pa se zato i desavalo da prevelika opterecenost prosloscu nekako stvara situacije u kojima se teze steknu one prave potrebe za dobrim rjesenjima.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 18:48   #98
Ako je osoba izgvrnuta ruglu, tada je tesko cuvati bas one bitne tajne.

Nazalost, vecina osoba u drustvima je sklona napuhavanju i preuvelicavanju.

Vecina osoba koja ce biti sklona ruganju, to mozda cine i zbog toga jer i sami imaju putra na glavi.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 09:43   #99
Pa, eto, mozda kompliciranost nastaje i zbog toga jer je prisutna povremena nezainteresiranost za bitne stvari.

Drustvo u ovim modernijim vremenima polako stvara tu neku nametnutu brzinu zbog koje neki drugi ispastaju.

E, sad, korist kojeg iz toga mozemo izvuci tako da probamo doci do neke ideje da nesto proizadje kako bi se mogla postici svrha u napredku drustva kao takvog.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 02:13   #100
Quote:
NFD kaže: Pogledaj post
Evo, o jednom od najgorih imperativa suvremenog čovječanstva - imperativu sreće - zanimljiv i lako čitljiv komad filozofije: Neprestana ushićenost - esej o prisilnoj sreći, autor Pascal Bruckner.

Meni je ta knjižica okrenila mozak za pi radijana .

Da da to je to,taj poremećeni koncept kao da bi mi trebali bit presretni konstantno kao da je to nešto normalno,a pošto je nemoguće onda samo stvara frustraciju i zbediranost.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:07.