Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2012., 14:58   #281
budem pogledala, gdje sam šutnula to, jer zaista nema gubitka iznad visine kapitala, i budem vratila na devetku i budem ispravila gf_pod za poreznu i javnu objavu))
seka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 09:21   #282
Jedno pitanje, stigao mi je devizni izvod od banke. Datum izvadka je 02.04., dok se na tom istom izvadku nalaze i uplate kupaca sa drugačijim datum knjiženja, tj. sa 31.03 i sa 02.04. E sad dali da knjižim sve sa 02.04. ili da razdvajam izvod?
aniratakvu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 10:30   #283
osobno ne bih ništa razdvajala sve bih proknjižila s 2.4.
seka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 11:44   #284
Quote:
seka1 kaže: Pogledaj post
osobno ne bih ništa razdvajala sve bih proknjižila s 2.4.
Mislim da neću ni ja, jer mi nema logike... ako bi razdvalaja onda bi za svaki datum imala novi broj dokumenta, te mi se tada ne bi poklapali broj i datum izvadka sa rednim brojem i datumom dokumenta koji bi ja kreirala...

Evo...zvala sam sad rif i kažu da razdvojim.... bez obzira što je to na jednom izvodu...

Zadnje uređivanje aniratakvu : 03.04.2012. at 11:51.
aniratakvu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 12:48   #285
Do sada sam predavala GFI-POD sa šifrom svrhe predaje 3-za statistiku i javnu objavu. Ove godine sam predala samo pod šifrom 1-za statistiku a do 30.06. ću za javnu objavu? E sada kada upišem šifru 2-za javnu objavu i dodam bilješke i odluke javlja mi još uvijek 1 grešku, pod 3 nema grešaka? E sada pod kojom šifrom bi trebala predati za javnu objavu?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 15:12   #286
Ispravno ste unijeli šifru 2, kod predaje samo za javnu objavu. Greška je vjerojatno radi toga što su ostali popunjueni dodatni podaci, pobrišite ih i sve je u redu. Inače, na stranici kontrole možete pročitati o kakvoj je pogrešci se radi.
I podsjećanja radi, uz predaju obrasca GFI-POD, za javnu objavu, treba ove godine priložiti dokaz o uplati naknade za javnu objavu.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 15:54   #287
Quote:
kanj kaže: Pogledaj post
Ispravno ste unijeli šifru 2, kod predaje samo za javnu objavu. Greška je vjerojatno radi toga što su ostali popunjueni dodatni podaci, pobrišite ih i sve je u redu. Inače, na stranici kontrole možete pročitati o kakvoj je pogrešci se radi.
I podsjećanja radi, uz predaju obrasca GFI-POD, za javnu objavu, treba ove godine priložiti dokaz o uplati naknade za javnu objavu.
Da to znam, znači obrisati dodatne podatke, tako sam i mislila. Hvala
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 16:57   #288
Quote:
aniratakvu kaže: Pogledaj post
Mislim da neću ni ja, jer mi nema logike... ako bi razdvalaja onda bi za svaki datum imala novi broj dokumenta, te mi se tada ne bi poklapali broj i datum izvadka sa rednim brojem i datumom dokumenta koji bi ja kreirala...

Evo...zvala sam sad rif i kažu da razdvojim.... bez obzira što je to na jednom izvodu...

Ovo ti meni liči na slučaj kad banci nedaš uputu da želiš kreiranje računa prema nastanku poslovnog događaja (svaki datum, jedan izvod).
Vidi da li se radi o tome i promijeni.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 11:33   #289
Da li je greška ako neka firma ima dva ili više žiro računa da su prometi po svim žircima knjiženi na cto 1000 ali na podanalitiku je stavljen svaki žiro posebno..Tako da kad se gleda kartica glavne knjige i cto 1000 svaki žiro ima svoj saldo.. Ili baš mora biti jedan žiro na 100 drugi na 1001 itd..?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 13:07   #290
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Da li je greška ako neka firma ima dva ili više žiro računa da su prometi po svim žircima knjiženi na cto 1000 ali na podanalitiku je stavljen svaki žiro posebno..Tako da kad se gleda kartica glavne knjige i cto 1000 svaki žiro ima svoj saldo.. Ili baš mora biti jedan žiro na 100 drugi na 1001 itd..?
ne vidim zašto bi bila greška... bitno je da se vidi na koji žiro se šta odnosi...

Recimo rrif u svom kontnom planu predviđa da je 1000 konto za žiro račune u bankama a da podanalitika ide po računima, po tome 10001, 10002 i sl.

Kontni plan je samo kostur koji si možeš nadograđivati kako tebi odgovara držeći se nekih osnovnih strukturnih pravila (npr. da na razred troškova ne knjižiš prihode ili obveze i sl.)... a manje je bitno da li će nešto nosit oznaku 4120 ili 4120001, sve dok se knjiži na ispravni razred... bitno je da se iz strukture kontnog plana može nedvosmisleno iščitati šta koja pozicija predstavlja u bilanci...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 13:20   #291
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
ne vidim zašto bi bila greška... bitno je da se vidi na koji žiro se šta odnosi...

Recimo rrif u svom kontnom planu predviđa da je 1000 konto za žiro račune u bankama a da podanalitika ide po računima, po tome 10001, 10002 i sl.

Kontni plan je samo kostur koji si možeš nadograđivati kako tebi odgovara držeći se nekih osnovnih strukturnih pravila (npr. da na razred troškova ne knjižiš prihode ili obveze i sl.)... a manje je bitno da li će nešto nosit oznaku 4120 ili 4120001, sve dok se knjiži na ispravni razred... bitno je da se iz strukture kontnog plana može nedvosmisleno iščitati šta koja pozicija predstavlja u bilanci...

Kad kažem podanalitiku ne mislim na 10001, 10002 već mislim da se sve knjiži na jedan tj isto cto 1000 a meni je analitika 2360000-1..... ili 248008-.... dakle žiro račun.. nisam sigurna jesmo se dobro skužili..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 13:25   #292
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ovo ti meni liči na slučaj kad banci nedaš uputu da želiš kreiranje računa prema nastanku poslovnog događaja (svaki datum, jedan izvod).
Vidi da li se radi o tome i promijeni.
Hvala, na prijedlogu. Budem se raspitala.....

E sad imam još jedno pitanje vezano za upotrebu auta u službene svrhe. Mojem direktoru se ne sviđa što se isplaćuje naknada za upotrebu auta u službene svrhe 2 kn/km, on smatra da je to manje i on bi to više isplatio al da to zakonski je pokriveno.

Mislim da se može tako da se razlika više plaćenog od 2 kn/km isplaćuje kroz plaću sa svim doprinosim i porezima. E sad, mislim da je porezno nepriznato za firmu. Jesam li upravu?
aniratakvu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 14:42   #293
Quote:
aniratakvu kaže: Pogledaj post
Hvala, na prijedlogu. Budem se raspitala.....

E sad imam još jedno pitanje vezano za upotrebu auta u službene svrhe. Mojem direktoru se ne sviđa što se isplaćuje naknada za upotrebu auta u službene svrhe 2 kn/km, on smatra da je to manje i on bi to više isplatio al da to zakonski je pokriveno.

Mislim da se može tako da se razlika više plaćenog od 2 kn/km isplaćuje kroz plaću sa svim doprinosim i porezima. E sad, mislim da je porezno nepriznato za firmu. Jesam li upravu?
2 kn/km je neoporezivo..sve ostalo što se isplaćuje isplaćuje se kao dohodak i tako se oporezuje.. Ako se na isplatu plate doprinosi, porez i prirez nema razloga da buse nepriznato ali to onda više nije to..
Slažem se da je 2 kn/km premalo jer je to nekad bilo jednako 30% cijene benzina (ako se ne varam) a nije se mijenjala već sto godina.. što nije ok..ali..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 14:49   #294
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
2 kn/km je neoporezivo..sve ostalo što se isplaćuje isplaćuje se kao dohodak i tako se oporezuje.. Ako se na isplatu plate doprinosi, porez i prirez nema razloga da buse nepriznato ali to onda više nije to..
Slažem se da je 2 kn/km premalo jer je to nekad bilo jednako 30% cijene benzina (ako se ne varam) a nije se mijenjala već sto godina.. što nije ok..ali..
Hvala, hvala. Ma da nema razloga ne bude porezno nepriznato kad to onda na kraju ima tretman plaće....

Malo sam se zanijela

Hvala još jednom....
aniratakvu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 18:54   #295
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Kad kažem podanalitiku ne mislim na 10001, 10002 već mislim da se sve knjiži na jedan tj isto cto 1000 a meni je analitika 2360000-1..... ili 248008-.... dakle žiro račun.. nisam sigurna jesmo se dobro skužili..
ako ti možeš iz toga zaključit koliko čega je prošlo preko kojeg računa, i po potrebi izvući promet samo jednog od tih žiro računa, onda nije krivo... ako pak nemožeš izlučit promet samo jednog računa, onda bi ja na tvom mjestu ubuduće išao na način 10001, 10002...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 09:23   #296
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
ako ti možeš iz toga zaključit koliko čega je prošlo preko kojeg računa, i po potrebi izvući promet samo jednog od tih žiro računa, onda nije krivo... ako pak nemožeš izlučit promet samo jednog računa, onda bi ja na tvom mjestu ubuduće išao na način 10001, 10002...
Mogu bez problema...Ma inače kod firmi koje imaju 3,4 žira razdvajam i po žiru i po kontu no ovo pitam vezano za jedne koji imaju samo dva žira od kojih jedan ima jako malo pormeta pa smo stavili sve na isti cto i samo razdvojili te podanalitike po žircima.. pa je sad njihova bivša knjigovotkinja nešto skočila da MORAJU biti razdvojena konta, pa zato pitam..Iako i ja smatram da je bitno da se mogu izvući podaci ako ih netko traži.. Hvala VTI
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 11:25   #297
knjiženje računa za gorivo nakon 1.3.2012.g.

Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
Samo da napomenem kako isti račun knjižiti kod obrtnika...

Znači u evidenciji tražbina i obveza ide iznos 492,00 kn i pripadajuća uplata od 492,00 kn (jer inače nebi ni bio knjižen u URA/KPI) i recimo da je račun plaćen preko žiro računa...

Knjiga URA:

neoporezivo: 147,60
osnovica: 280,00
PDV: 64,40
Ukupno: 492,00

Knjiga primitaka i izdataka

izdatak u gotovini: 0,00
izdatak preko Žiro računa: 492,00 (knjiži se ukupni iznos računa)
izdatak u naravi: 0,00
PDV u izdacima: 64,40 (knjiže se 70% iznosa PDV-a)
izdaci po čl. 22: 147,60 (porezno nepriznati izdaci - knjiže se 30% cjelokupnog iznosa računa)

I recimo neka je naplaćen 1 izlazni račun od 1.000,00kn + PDV preko ž.r. da imamo za primjer kako će na kraju izgledati dohodak...

Pa će rekapitulacija knjige KPI (pregled knjige KPI) izgledati ovako:

PRIMICI
primici u gotovini: 0,00
primitak preko žiro računa: 1.230,00
PDV u primicima: 230,00

Poslovni primici: 1.000,00

IZDACI
izdatak u gotovini: 0,00
izdatak preko žiro računa: 492,00
izdatak u naravi: 0,00
PDV u izdacima: 64,40

Poslovni izdaci: 427,60

Izdaci po čl. 22: 147,60 (porezno nepriznati izdaci)

DOHODAK (primici - izdaci + izdaci po čl.22) 1.000,00 - 427,60 + 147,60

DOHODAK: 720,00 kn
Pozdrav!

Molim te da li znaš kako bi to išlo nakon 1.3.2012.g.? kako bi se knjižilo? meni baš nije jasno, pa molim za pomoć..
nova28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 09:35   #298
Kako se knjiži rentanje osobnog automobila ako je račun iz 2. mjeseca 30/70 s pdv-om ako se knjiži u 3. mjesecu? Račun kasno došao, PDV već obračunan za drugi mjesec? Ili će se knjižiti samo 30/70 bez pdv-a ako se knjiži u 3 mjesecu?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 09:37   #299
I kako knjižiti HGK? Naime članarina ide po 55,00 kn za 1. i 2. mjesec, a od 3. mjeseca po 50,00 kn? Ali što sa doprinosom? Za prvi dva mjeseca se obračunavalo ukupni prihodi 2010. x0,0056%:12? A što od trećeg mjeseca kada je stopa 0,005%?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 13:51   #300
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Kako se knjiži rentanje osobnog automobila ako je račun iz 2. mjeseca 30/70 s pdv-om ako se knjiži u 3. mjesecu? Račun kasno došao, PDV već obračunan za drugi mjesec? Ili će se knjižiti samo 30/70 bez pdv-a ako se knjiži u 3 mjesecu?
Kao da je došao na vruijeme.. nije bitan datum knjiženja već datum izdavanja računa..a i u obračun pdv-a za 3 mj i nadalje može ući nešto iz ranijih razdoblja po 23% tj po "starim" pravilima
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.