Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2016., 11:11   #121
bitno je da si sam u svojoj glavi.

Ostalo je sve imaginacija .....
babarogac is offline  
Old 28.12.2016., 17:07   #122
Quote:
siba201 kaže: Pogledaj post
Svemir nema kraja tj. beskonačan je... Mislim da sad znaš moj stav o tome da li smo sami ili ne.
Svemir nije beskonačan. I ima ih više(ovo podupire matematika).
Infokoder11001 is offline  
Old 28.12.2016., 17:09   #123
Da li smo sada sami? Možda da, možda ne.
Da li smo IKADA ili ćemo biti sami - NE.
Infokoder11001 is offline  
Old 02.01.2017., 02:24   #124
Quote:
Ono kaže: Pogledaj post
Tražimo šta možemo. Mi smo u svemir izašli nema ni 50 godina, nećemo mi ionako nikoga ni naći. Netko eventualno može naći nas.
U ovo se upravo pouzdam. Još smo prezeleni da bilo što konkretno istražujemo. Prije 100 i kusur godina nismo mogli letjeti zaboga. Nismo ni razmišljali da će već iduće stoljeće ljudi letjeti brže od zvuka. Tako se nadam, iako nam trenutna fizika kakvu znamo to ne dopušta, ipak se trunčicu nadam da će ljudi jednog dana letjeti brže od brzine svjetlosti i tek ćemo tada znati odgovor jesmo li sami.

Btw, potpuno sam uvjeren da nismo sami.
Jack Van Ras is offline  
Old 03.01.2017., 10:49   #125
Quote:
Infokoder11001 kaže: Pogledaj post
Svemir nije beskonačan. I ima ih više(ovo podupire matematika).
Matematika može svašta podupirati ali za to ipak treba fizički dokaz. Tek kad matematički modeli odgovaraju stvarnosti i činjenicama onda jedino možemo reći da se nešto ponaša po tom i tom modelu (da se onda iskoristiti i za 'predviđanje' budućnosti ).

Recimo Halley i njegovo predviđanje dolaska kometa (gdje, kada, iz koje smjera i kamo će otići) na temeljima Newton-a i Keplera.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Old 29.03.2017., 05:28   #126
Čitam ovo http://ba.voanews.com/a/science-look...a/1963850.html

"Shvatili smo da samo u našoj galaksiji ima najmanje 100 milijardi planeta. To je ono što nismo znali pet godina ranije."

Volim znanost, pogledat dobar znanstveni dokumentarac ili pročitat knjigu, ali sam i dalje laik oko nekih stvari. Ponajviše oko ove rasprave jesmo li sami u svemiru. Ono što mene jako buni su znanstvenici kad govore da još nisu našli život na drugim planetima.

Jesam jedini kojemu je ta izjava sama po sebi apsurdna? Ako postoji 100 milijardi planeta samo u našoj galaksiji, i kada oni kažu da nisu našli još život izvan zemlje meni se to čini da su jako jako uobraženi iz prostog razloga što nisu istražili ni 0.1% planeta. Pa čak i u našem sustavu. Oni znaju koja je gravitacija na Jupiteru, Veneri, ali jesu li te planete detaljno istražili? Koji je to samo prostor. Ponavljam, laik sam oko ovih stvari pa bih volio čuti objašnjenje ili mišljenje onih koji više znaju o istraživanjima planeta i koliko ih se istražilo.

Mars je najviše istražen, ali opet ne može sa sigurnošću reći da tamo nema života, jel tako? Odmah da kažem kako ne vjerujem da ima života na niti jednom planetu u našem sunčevom sustavu. Ono što vjerujem da bi moglo postojati tisuće civilizacija u našoj galaksiji. Tisuću civilizacija na 100 milijardi planeta je nevjerojatno malo i potraga za samo jednom statistički je još manja.

Uglavnom ne znam ni sam što želim reći. Samo me nekad živcira kad znanstvenici dođu i kažu našli smo taj i taj planet, ali 99% i više planeta nije istraženo. Niti najmanje.
Remam is offline  
Old 29.03.2017., 14:39   #127
Quote:
Remam kaže: Pogledaj post
Uglavnom ne znam ni sam što želim reći. Samo me nekad živcira kad znanstvenici dođu i kažu našli smo taj i taj planet, ali 99% i više planeta nije istraženo. Niti najmanje.
Slučajno znam još jedan koji je upravo sramotno neistražen.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Old 29.03.2017., 14:45   #128
Ne razumijem problem. Pa zbilja, do prije 10tak godina znali smo da postoji tek šačica planeta, i to onih koje smo bili u mogućnosti otrkiti. Sada smo ih našli hrpetinu, ali još uvijek ne znamo koji su zapravo česti, a koji rijetki, jer to ovisi o našim mogućnostima detekcije. Sve to je daleko od bilo kakve sigurne postavke o nekakvim civilizacijama, kamoli da bi o tome mogli išta izjaviti sa bilo kakvom sigurnošću.
Astrobobo is offline  
Old 29.03.2017., 16:13   #129
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Slučajno znam još jedan koji je upravo sramotno neistražen.
Ti si se baš napalila na Aquamana, je li?

Bolje ti je da čitaš knjige o Mongolima!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Old 29.03.2017., 21:20   #130
ne znam da li smo sami, al znam da nista ne znam
__________________
Are you the one?
plavamala is offline  
Old 29.03.2017., 22:16   #131
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ti si se baš napalila na Aquamana, je li?

Bolje ti je da čitaš knjige o Mongolima!
Zanima me samo inteligentni život, a mongoloidi ne lete u svemir. Aquaman se barem pere.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Old 30.03.2017., 01:25   #132
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ne razumijem problem. Pa zbilja, do prije 10tak godina znali smo da postoji tek šačica planeta, i to onih koje smo bili u mogućnosti otrkiti. Sada smo ih našli hrpetinu, ali još uvijek ne znamo koji su zapravo česti, a koji rijetki, jer to ovisi o našim mogućnostima detekcije. Sve to je daleko od bilo kakve sigurne postavke o nekakvim civilizacijama, kamoli da bi o tome mogli išta izjaviti sa bilo kakvom sigurnošću.
Pa problem je u tome što niti jedan planet nismo detaljno istražili niti vjerojatno budemo u ovom stoljeću. Dakle, 100 milijardi planeta u našoj glaksiji, niti jedan istražen niti najmanje. Ono što mene iritira je kad kažu da nisu naišli na još niti jedan oblik života. Pa normalno da niste kad niste ni istraživali te planete.

Ne znam kako da se bolje izrazim. Kad god slušam od znanstvenika jesmo li sami u svemiru, uvijek nekako odgovaraju s visoka kao da vjeruju da smo sami. Odgovore u stilu pa dosad nam se nisu javili, poluosmijeh na licu i ta uobraženost svakog od njih. Oprosti, ali meni je to apsurdno.

To kako se ponašaju, a samo znaju da postoje planeti i ništa više od toga.

Tko je napisao onu teoriju o broju civilizacija koliko bi ih moglo postojati u svemiru?
Remam is offline  
Old 30.03.2017., 09:10   #133
Quote:
Remam kaže: Pogledaj post
Ono što mene iritira je kad kažu da nisu naišli na još niti jedan oblik života.
Gdje si to vidio?

Quote:
Pa normalno da niste kad niste ni istraživali te planete.
Što se podrazumijeva pod istraživanjem planeta?

Quote:
Kad god slušam od znanstvenika jesmo li sami u svemiru, uvijek nekako odgovaraju s visoka kao da vjeruju da smo sami. Odgovore u stilu pa dosad nam se nisu javili, poluosmijeh na licu i ta uobraženost svakog od njih. Oprosti, ali meni je to apsurdno.
Ja mislim da je sasvim legitimno postaviti pitanje gdje su vanzemaljci i zašto se nisu do sada javili. Siguran sam da ćeš vrlo rijetko naći neko ozbiljnog znanstvenika koji će otpiliti postojanje inteligentnog života u svemiru sa 100%tnom sigurnošću i bez ikakvog objašnjenja.

Quote:
To kako se ponašaju, a samo znaju da postoje planeti i ništa više od toga.
Čini mi se da previše generaliziraš. Tko se konkretno tako ponaša?

Quote:
Tko je napisao onu teoriju o broju civilizacija koliko bi ih moglo postojati u svemiru?
A tko je pitao "Gdje su?"
Astrobobo is offline  
Old 30.03.2017., 10:46   #134
Quote:
Remam kaže: Pogledaj post
Pa problem je u tome što niti jedan planet nismo detaljno istražili niti vjerojatno budemo u ovom stoljeću. Dakle, 100 milijardi planeta u našoj glaksiji, niti jedan istražen niti najmanje. Ono što mene iritira je kad kažu da nisu naišli na još niti jedan oblik života. Pa normalno da niste kad niste ni istraživali te planete.

Ne znam kako da se bolje izrazim. Kad god slušam od znanstvenika jesmo li sami u svemiru, uvijek nekako odgovaraju s visoka kao da vjeruju da smo sami. Odgovore u stilu pa dosad nam se nisu javili, poluosmijeh na licu i ta uobraženost svakog od njih. Oprosti, ali meni je to apsurdno.

To kako se ponašaju, a samo znaju da postoje planeti i ništa više od toga.

Tko je napisao onu teoriju o broju civilizacija koliko bi ih moglo postojati u svemiru?
Pa zasto bi detaljno istrazivali kad i ovi egzoplaneti dosad otkriveni ne uljevaju nadu. Neki posjeduju visok ESI, ali ga ne mozemo dokazati, drugi takodjer isto visok, ali pazljivijom analizom se dodje do infoa da primaju preveliku dozu radijacije od maticne zvijezde. A to su sve planeti s ESI visim od 0.8. Ako oni odmah padaju iz jednadzbe, sto raditi...
Planetarni sistem od TRAPPISTA je digao buku na prvu, ofkors zbog zutilo medija, ali strucni ljudi su drzali distancu jer nema smisla davati prognoze. A prve strucnije analize opet ne daju nadu za ikakav zivot, em su preblizu zvijezdi i mala je sansa da planeti u habitalnoj zoni su odrzali atmosferu od tolike kolicine zracenja. Em im je rotacija vs revolucija moguce slicna sto ide k prevelikoj razlici +/- temp, takve varijacije su slabo polaziste za exobioloske procese.

10.mj 2018. James Webb krece u svoju misiju, nadajmo se uspjesnom putu do L2 tocke, on bi trebao otkriti jos puno egzoplaneta, sto je ujedno i njegova misija.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Old 30.03.2017., 10:56   #135
Quote:
Remam kaže: Pogledaj post
Pa problem je u tome što niti jedan planet nismo detaljno istražili niti vjerojatno budemo u ovom stoljeću. Dakle, 100 milijardi planeta u našoj glaksiji, niti jedan istražen niti najmanje. Ono što mene iritira je kad kažu da nisu naišli na još niti jedan oblik života. Pa normalno da niste kad niste ni istraživali te planete.

Ne znam kako da se bolje izrazim. Kad god slušam od znanstvenika jesmo li sami u svemiru, uvijek nekako odgovaraju s visoka kao da vjeruju da smo sami. Odgovore u stilu pa dosad nam se nisu javili, poluosmijeh na licu i ta uobraženost svakog od njih. Oprosti, ali meni je to apsurdno.

To kako se ponašaju, a samo znaju da postoje planeti i ništa više od toga.
Mislim da među znanstvenicima nema onih koji se ne bi radovali i pozdravljali mogućnost života u svemiru. Dapače, mnogi predviđaju otkrivanje nekog oblika života do kraja ovog stoljeća.

Ono što je najveća prepreka i ograničenje jest tehnologija. Svemir je velik, jaaako velik, usudio bih se reći gigantsko đubre toliko veliko da ljudski mozak to ne može ni pojmiti. Da, tih potencijalnih 100 milijardi planeta u galaksiji se čini jako puno, međutim treba neke brojke uzeti u obzir. Npr. veličinu naše galaksije – 100 000 svjetlosnih godina. A najbliža zvijezda nam je udaljena „samo“ 4 svjetlosne godine. Čini se malo, međutim s današnjom raketnom tehnologijom trebalo bi nam do tamo oko 70 000 godina. Čisto da dobiješ dojam koje su to udaljenosti.

Trenutni stupanj tehnologije je takav da možemo detektirati dosta udaljene planete. I to je to. No ipak, prilično velik napredak. Pomoću nekih mjerenja možemo aproksimativno zaključiti postoji li ikakva mogućnost života (Goldilocks zona) i to je maksimum za sada.

Što se planeta unutar Sunčevog sustava tiče, tu se uvijek polazi od postavke život kakav znamo. Dakle, uvijek se počinje od postavke postoji li mogućnost i uvjeti za H2O. I tu smo mogućnost relativno dobro procijenili na većini planeta. Mars, Europa i možda još neki sateliti su najizgledniji kandidati. Za život kakav ne znamo, a moguće da postoji u svemiru, ipak nam nedostaje znanje i tehnologija.
saucer is offline  
Old 30.03.2017., 14:36   #136
Kaki 100 milijardi kaki bakrači...nu...

https://futurism.com/videos/detailed...lace-universe/
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 03.04.2017., 21:08   #137
Ha, sve je to igra brojki. Već se puno pričalo o tome i na ovome forumu. Znanost sada sve brže dolazi do spoznaja o jednoj razini brojki (broj planeta u našoj galaksiji), ali druga razina brojki koja bi rekla koliko njih zaista sadrži život će još jako dugo biti predmet samo običnih naklapanja. Naprosto nema tehnologije koja bi detektirala život na tako velikim udaljenostima. Tehnologija ne može sa Zemlje nikako precizno to utvrditi ni za planete i mjesece unutar Sunčeva sustava, o čemu mi onda pričamo? Fino će se to katalogizirati dok bude interesa i novaca za takve projekte. Nakon toga je pitanje kojim putem će svemirske agencije krenuti. Znamo li za 100 tisuća egzoplaneta ili za 100 milijuna, nema neke velike razlike. Ima ih puno...
Grupa Queen is offline  
Old 04.04.2017., 02:57   #138
Nemoguće je znati jesmo li sami dok ne saznamo kako nastaje život. Osim ako nas ne posjete vanzemaljci, naravno.
Essegg is offline  
Old 04.04.2017., 04:39   #139
Procjena 100 milijardi planeta samo u jednoj galaksiji koja je jedna od od 100 milijardi u vidljivom svemiru. To bi bilo toliko glupo da smo sami e sad. Postoje mikroorganizmi,postoje jednostavni organizmi,možda ima još jačih organizama od nas,možda manjih a možda su u šumi. Pokušavam uči u mozak jednog mikroorganizma koji se zamara svijetom oko sebe a nikada neće saznati dovoljno,to smo možda mi za nekoga,Zemlja je jako mali planet pa nas se možda i jedva vidi Sad zamislite da netko u našoj galaksiji teleskopom gleda Zemlju a ne može doći do nas Što bi bilo da meteor nije pogodio dinosaure? Možda postoji evolucija nekakvih dinosaura,ne zamišljam ih onako ko u filmovima,komunikaciju s njima ako postoje sigurno nećemo moći razviti baš kao što ju ne možemo razviti sa životinjama u smislu da gvorimo s njima. Na planet sličan Zemlji kojeg su našli teleskopom ne može čovjek doći jer bi tamo došao mrtav niti ima tehnologiju da do tamo dođe satelit. Mislim da saznanjem o kakvim se tu brojkama radi nema smisla razbijati glavu sa time. Mislim,Sunce je samo jedna od hrpetine zvijezda i mislim da nema šanse da smo sami da ne postoji barem još jedna zvijezda koja je omogućila organizmima život. Možda je i bolje da nikada to ne saznamo tj. da nas ostali ne vide i da se nikad ne razvije ta tehnologija da ne počne rat u svemiru gdje bi saznali da imamo predatora. Kad bi išao brojati npr. trešnje na drveću,dojadilo bi mi a kamoli kad bi išao istraživati svaku posebno na kojoj nema niti njih 1000 možda,jedna usporedba. Ono do čega će sigurno doći u dalekoj budućnosti je gašenje Sunca a samim time i života na Zemlji ukoliko se ne nađe sličan planet po mogućnosti da je čovjek taj koji je predator. Ono,dođeš konačno na drugi planet preci dinosaura koji su se razvili u nešto naprednije te pogode raketom misleći da ih napada izvanzemaljska inteligencija

Zadnje uređivanje Detektor : 04.04.2017. at 05:02.
Detektor is offline  
Old 04.04.2017., 18:50   #140
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Naprosto nema tehnologije koja bi detektirala život na tako velikim udaljenostima.
Spektar svijetla daleke planete, koja prolazi ispred svog sunca, omugucuje rekonstrukciju kemijskog sastoja atmosfere te planete. Ako postoji visok dio kisika, vjerojatno ima zivota na njoj. Kisik je pre agresivan da se bi drzao u atmosferi, potrosi se preko oksidacije (zato je Mars crven), mora se kontinuirano producirati da bi atmosfera imala visok zadrzaj kisika.

Koliko vjerojatan je zivot na takvoj planeti, nezna se, "neki" kazu da je jako mala vjerojatnost, da planeta abioticno drzi visok dio kisika.

Is it possible for a planet to have an oxygen-rich atmosphere without having life on it?
C. F. Gauss is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.