Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2012., 18:39   #41
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POREZU NA DOHODAK

(„Narodne novine“, broj 22/12 od 23.02.2012.)

Članak 16.
(1) Godišnji porez na dohodak iz članka 37. Zakona o porezu na dohodak (»Narodne novine«, br. 177/04., 73/08., 80/10. i 114/11.) za koji se podnosi godišnja porezna prijava, za 2012. godinu obračunava se po stopi od 12% od godišnje porezne osnovice do visine 26.400,00 kuna, po stopi od 22,83% na razliku godišnje porezne osnovice između 26.400,00 kuna i 43.200,00 kuna, po stopi od 25% na razliku godišnje porezne osnovice između 43.200,00 kuna i 105.600,00 kuna, po stopi od 37,5% na razliku godišnje porezne osnovice između 105.600,00 kuna i 129.600,00 kuna i po stopi od 40% na iznos porezne osnovice koji prelazi iznos 129.600,00 kuna.
(2) Godišnji porez na dohodak od nesamostalnog rada iz članka 38. Zakona o porezu na dohodak (»Narodne novine«, br. 177/04., 73/08., 80/10. i 114/11.) za 2012. godinu obračunava se prema stavku 1. ovoga članka. Iznimno, ako bi se na temelju godišnjeg obračuna za 2012. godinu ostvarila razlika poreza za uplatu isključivo zbog promjene poreznih razreda, odnosno primjene poreznih stopa iz stavka 1. ovoga članka, poslodavac nije obvezan izvršiti godišnji obračun poreza na dohodak od nesamostalnog rada.(3) Članak 7. ovoga Zakona primjenjuje se na sve primitke od dividendi i udjela u dobiti, koji se isplaćuju od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, osim na dividende i udjele u dobiti na temelju udjela u kapitalu koji su ostvareni do 31. prosinca 2000. bez obzira kada se isplaćuju.


i nemoj raditi godišnji obračun.[/QUOTE]

Planiram se pozvati na boldano i ne raditi godišnji obračun tj.nisam ga pravila (plaće su već isplaćene, obračunate kao i svaki mjesec) iz razloga što su plaće redovito isplaćivane kao i porez i prirez, te smatram da bi ikakva razlika bila zbog poreznih razreda.
E sad mene zanima da li trebam napisati kakvu odluku o tome, jer do sad smo godišnji obračun stavljali uz obračun plaće za 11 mj. a sada ga nema. Ako nam budu došli u inspekciju mogu li mi praviti problema zato što nema godišnjeg obračuna poreza?
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 20:28   #42
[QUOTE=Mar@;Planiram se pozvati na boldano i ne raditi godišnji obračun tj.nisam ga pravila (plaće su već isplaćene, obračunate kao i svaki mjesec) iz razloga što su plaće redovito isplaćivane kao i porez i prirez, te smatram da bi ikakva razlika bila zbog poreznih razreda.
E sad mene zanima da li trebam napisati kakvu odluku o tome, jer do sad smo godišnji obračun stavljali uz obračun plaće za 11 mj. a sada ga nema. Ako nam budu došli u inspekciju mogu li mi praviti problema zato što nema godišnjeg obračuna poreza?[/QUOTE]



Napravi godišnji obračun, ali ga nemoj uvrstiti u isplatu predviđenu za prosinac.
Ovaj tekst Zakona copy/paste, ako to možeš napraviti, da bude ispisan na samoj tablici (listi) godišnjeg obračuna (ja tako napravila, da ne moram pamtiti zašto ga nisam uvrstila u isplatu)

Da ga i ne napraviš, u redu je, jer se vidi po isplatama na razini pojedinog mjeseca da je sve ispravno obračunato.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 09:37   #43
Netko je na 2.str. napisao što dalje kada se napravi godišnji obračun, a mene muči isto pitanje. Imam za jednog radnika iz jedne općine povrat, 129,00 kn, i ID mi sad izgleda ovako: porez za tu općinu -129 kn, u svim drugim općinama mi je obračunati povrat umanjio porez iz obračunate plaće za studeni, a u toj općini mi nitko nema poreza (plaće su male, a i kasne, radim godišnji obračun čisto radi zakonske forme). Što sad ja radim s tih 129 kn kad budem plaćala doprinose za tu plaću iz studenog, jel se to traži povrat (od porezne ili općine, s obzirom da se porez uplaćuje na račun općine) ili da jednostavno zanemarim tih 129 kn, ove ostale poreze po općinama platim kako treba, a tih 129 kn ostavim za zatezne kamate??? Baš će nam netko vraćati 129 kn, a mi u globalu dužni poreznoj? Help, nisam nikad imala takvu situaciju pa sam malo zbunjena.
bensa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 14:17   #44
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Godišnji obračun treba napraviti, bez obzira što je firma tako dugo blokirana i što para nema.
Najbolje bi bilo da izabereš neki datum u prosincu (npr.15.12.) i napraviš obračunske liste u koje nećeš ništa drugo upisati, osim podataka iz godišnjeg obračuna (povećanje osobnog odbitka, umanjenje poreza i prireza).
U takve liste, također zadaj datum isplate (15.12.) kako bi "ušle" u Obrasce ID (u rimsko II) i IP (pod isplate u prosincu).
Neka te ne brinu negativni brojevi na obrascima, to je u redu.
Evo mene opet, dakle isplate u 12 mjesecu nije bilo. E sada, za četiri osobe bi trebalo napraviti godišnji obračun. Ispunila sam rubrike npr.
-isplaćena plaća i mirovina-0,00 kn
-uplaćeni doprinosi iz plaće-0,00 kn
-dohodak-0,00 kn
-osobni odbitak-1.004,80 kn
-porezna osnovica- (-1.004,80 kn)
-uplaćeni porez i prirez- (-121,30 kn)
-neto isplata-121,30 kn

I sada me muči ova neto isplata i ID obrazac. Naime sada bih trebala zbrojiti tako četiri IP obrasca u unijeti u ID obrazac. I naravno, izgledat će kao da je ovaj porez isplaćen, a zapravo nije? Porezna će tamo uredno umanjiti porez, a što je s djelatnikom, kada i kako će on dobiti povrat poreza. Što je sa Rsm obrascem? Treba li taj porez unijeti u neto isplatu, jer do sada se to evidentiralo? Nisam do sada imala primjer neisplate plaće u 12 mjesecu, pa nisam baš upućena.
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 19:05   #45
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Evo mene opet, dakle isplate u 12 mjesecu nije bilo. E sada, za četiri osobe bi trebalo napraviti godišnji obračun. Ispunila sam rubrike npr.
-isplaćena plaća i mirovina-0,00 kn
-uplaćeni doprinosi iz plaće-0,00 kn
-dohodak-0,00 kn
-osobni odbitak-1.004,80 kn
-porezna osnovica- (-1.004,80 kn)
-uplaćeni porez i prirez- (-121,30 kn)
-neto isplata-121,30 kn

I sada me muči ova neto isplata i ID obrazac. Naime sada bih trebala zbrojiti tako četiri IP obrasca u unijeti u ID obrazac. I naravno, izgledat će kao da je ovaj porez isplaćen, a zapravo nije? Porezna će tamo uredno umanjiti porez, a što je s djelatnikom, kada i kako će on dobiti povrat poreza. Što je sa Rsm obrascem? Treba li taj porez unijeti u neto isplatu, jer do sada se to evidentiralo? Nisam do sada imala primjer neisplate plaće u 12 mjesecu, pa nisam baš upućena.
Nadam se da ti je osobni odbitak u primjeru pozitivan.

Unesi to u ID obrazac 12/2012. S tim da ti rimski II točka 7. bude nula (obračunati porez i prirez će biti negativni brojevi).

Obrazac IP će isto imati te vrijednosti upisane.

Obrazac R-Sm ne trebaš ništa mijenjati.

Da sam ja poslodavac, isplatila bih djelatniku na tekući račun taj iznos i istovremeno poreznoj umanjila neku slijedeću uplatu.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 07:38   #46
Dakle, IP obrazac ostaje kako sam navela u primjeru, tamo će ostati ova neto isplata 121,30. U ID obrascu pod II. ću popuniti:
-4.osobni odbici npr. 1.004,80 kn
-5. porezna osnovica npr. -1.004,80 kn
-6. obračunan porez na dohodak i prirez npr. -121,30 kn
6.1. porez na dohodak npr. -121,30 kn
6.2. prirez poreza na dohodak-nema
7. uplaćen porez na dohodak i prirez-0,00
8. broj radnika-4

Pod III. normalno popunjavam doprinose za 11. mjesec po obračunu plaće.
E sada pod IV. Podaci o obračunanom porezu i prirezu prema općini/gradu-normalno ću razvrstati po općinama porez (naravno koji je u -), jer se vidi da je obračun izvršen ali porez nije isplaćen prema stavci II.7.
Da li je to ok?
I što sada za povrat poreza, pošto se ovdje vidi da isplate nije bilo, može li djelatnik predati zahtjev za povrat poreza, kako će doći do svog novca?
Rsm obrazac ispuniti normalno kao da nije bilo isplate, staviti šifru 00 i unijeti 0,00 u iznos isplaćene plaće?




Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Evo mene opet, dakle isplate u 12 mjesecu nije bilo. E sada, za četiri osobe bi trebalo napraviti godišnji obračun. Ispunila sam rubrike npr.
-isplaćena plaća i mirovina-0,00 kn
-uplaćeni doprinosi iz plaće-0,00 kn
-dohodak-0,00 kn
-osobni odbitak-1.004,80 kn
-porezna osnovica- (-1.004,80 kn)
-uplaćeni porez i prirez- (-121,30 kn)
-neto isplata-121,30 kn

I sada me muči ova neto isplata i ID obrazac. Naime sada bih trebala zbrojiti tako četiri IP obrasca u unijeti u ID obrazac. I naravno, izgledat će kao da je ovaj porez isplaćen, a zapravo nije? Porezna će tamo uredno umanjiti porez, a što je s djelatnikom, kada i kako će on dobiti povrat poreza. Što je sa Rsm obrascem? Treba li taj porez unijeti u neto isplatu, jer do sada se to evidentiralo? Nisam do sada imala primjer neisplate plaće u 12 mjesecu, pa nisam baš upućena.
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 13:55   #47
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Dakle, IP obrazac ostaje kako sam navela u primjeru, tamo će ostati ova neto isplata 121,30. U ID obrascu pod II. ću popuniti:
-4.osobni odbici npr. 1.004,80 kn
-5. porezna osnovica npr. -1.004,80 kn
-6. obračunan porez na dohodak i prirez npr. -121,30 kn
6.1. porez na dohodak npr. -121,30 kn
6.2. prirez poreza na dohodak-nema
7. uplaćen porez na dohodak i prirez-0,00
8. broj radnika-4

Pod III. normalno popunjavam doprinose za 11. mjesec po obračunu plaće.
E sada pod IV. Podaci o obračunanom porezu i prirezu prema općini/gradu-normalno ću razvrstati po općinama porez (naravno koji je u -), jer se vidi da je obračun izvršen ali porez nije isplaćen prema stavci II.7.
Da li je to ok?
I što sada za povrat poreza, pošto se ovdje vidi da isplate nije bilo, može li djelatnik predati zahtjev za povrat poreza, kako će doći do svog novca?
Rsm obrazac ispuniti normalno kao da nije bilo isplate, staviti šifru 00 i unijeti 0,00 u iznos isplaćene plaće?
Itko?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 18:57   #48
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Itko?
Mene su jučer zvali iz porezne da ne može ID obrazac imati u koloni prirez cifru sa minusom.

Porez je bio (sad bezveze pišem) 500kn, prirez -100kn, ukupno 400kn, plaćeno 400kn.
Teta mi je rekla da napišem onda da je porez 400kn, prirez 0, ukupno 400kn, i tako je prošlo, mada nije ispravno.

E, sad šta kad ti imaš sve u minusu to ne znam.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 06:03   #49
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Mene su jučer zvali iz porezne da ne može ID obrazac imati u koloni prirez cifru sa minusom.

Porez je bio (sad bezveze pišem) 500kn, prirez -100kn, ukupno 400kn, plaćeno 400kn.
Teta mi je rekla da napišem onda da je porez 400kn, prirez 0, ukupno 400kn, i tako je prošlo, mada nije ispravno.

E, sad šta kad ti imaš sve u minusu to ne znam.

Trebala si ostaviti ispravne podatke, a samo staviti nulu, a ne negativan broj u rubrici uplaćeno (Rimsko II točka 7.).
To im je neka nova fora ove godine. Prošle godine mogao se uredno predati i takav. Što im bi u međuvremenu, nemam pojma, možda zbog e-obrazaca.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 17:05   #50
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Itko?
R-Sm obrazac i godisnji obracun poreza nemaju veze jedan s drugim. To sam mislila u mom prethodnom postu, ali nisam puno dodavala rijeci, buduci da je vitas to detaljno istrazila u Regosu.
Ako mozes, isplati djelatniku neto, a u iducim virmanima umanji tekucu obvezu prema poreznoj.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 17:44   #51
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Trebala si ostaviti ispravne podatke, a samo staviti nulu, a ne negativan broj u rubrici uplaćeno (Rimsko II točka 7.).
To im je neka nova fora ove godine. Prošle godine mogao se uredno predati i takav. Što im bi u međuvremenu, nemam pojma, možda zbog e-obrazaca.
Ma znam, ali ja to ništa ručno ne radim, program mi sam izbaci, iskreno nisam niti gledala, tako poslala na e poreznu.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 14:11   #52
da li je netko predavao za vise uplaceni porez? ja sam neki dan predala id, danas sam sastavila zahtjev (po onom primjeru iz Rip up-a) i virman ispisala (treba li se to uopce) i godisnji obracun za tog radnika (napisala sam ga u excelu po primjeru iz Rif-a str. 95). jedino ne znam izluciti vise uplaceni porez od prireza. zna netko? i valja li tako kako sam napravila?
__________________
24/09/2009 mama, vidim te :)
djura19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 10:27   #53
Quote:
djura19 kaže: Pogledaj post
da li je netko predavao za vise uplaceni porez? ja sam neki dan predala id, danas sam sastavila zahtjev (po onom primjeru iz Rip up-a) i virman ispisala (treba li se to uopce) i godisnji obracun za tog radnika (napisala sam ga u excelu po primjeru iz Rif-a str. 95). jedino ne znam izluciti vise uplaceni porez od prireza. zna netko? i valja li tako kako sam napravila?

Ja sam predala prosli mjesec. I predala sam ID s minusima.

Do danas nismo dobili povrat i nitko me nije kontaktirao da ID ne valja.
Ili ga jos nisu unijeli ili je ok...
__________________
......
snoopy07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 14:57   #54
Quote:
snoopy07 kaže: Pogledaj post
Ja sam predala prosli mjesec. I predala sam ID s minusima.

Do danas nismo dobili povrat i nitko me nije kontaktirao da ID ne valja.
Ili ga jos nisu unijeli ili je ok...
a sto si sve predala uz zahtjev? jesi predala i virman ili samo zahtjev i godisnji obracun?
__________________
24/09/2009 mama, vidim te :)
djura19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 11:00   #55
..a što dalje?

Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Plaće nisu isplaćene vlasniku i njegovoj ženi pa sudskog spora neće biti..
Znači da će ip biti ispunjen do 7 mjeseca a ostalo prazno.. a id obrasci su trebali u prvom dijelu tj pod II biti sve 0,00 a pod III su trebali biti iskazani obračunati doprinosi..?jel tak..
Što da nije vlasnik? Ljudi 5 mjeseci nisu dobili plaću. Ako im se porezi "poravnaju" po godišnjoj prijavi i iduću godinu dobiju zaostale plaće i kad će prijaviti godišnji obračun za slijedeću godinu imati će veći porez i dobiti će bitno manju plaću (od one koju im je poslodavac dužan).

To u prijevodu znači da ako te ošteti poslodavac tako da ti ne isplati plaću na vrijeme, a kad ju i dobiješ onda te još opljačka i država na način da ti oporezuje tzv. drugi dohodak onda kad dobiješ zaostalu plaću.

Jel ima način da se to izbjegne? Ili treba tužiti i poslodavca i državu?
nn356 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 12:03   #56
Quote:
nn356 kaže: Pogledaj post
......

To u prijevodu znači da ako te ošteti poslodavac tako da ti ne isplati plaću na vrijeme, a kad ju i dobiješ onda te još opljačka i država na način da ti oporezuje tzv. drugi dohodak onda kad dobiješ zaostalu plaću.
plaća se nikada ne oporezuje kao drugi dohodak....pobrkao si lončiće
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 14:38   #57
napravila sam godišnji obračun i imam neki iznos za kojeg bi trebalo napraviti povrat od porezne. je li mogu sljedeća dva mjeseca ne plaćati u tom iznosu porez i to je ok ili treba tražiti povrat baš?
nevrmajnd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 17:49   #58
Trebaš tražiti preknjiženje pismeno od PU. Dogovaraš s referentom PU
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 09:58   #59
Ponovno je ova tema postala aktualna pa imam pitanje. S obzirom da ove godine prvi puta radim godišnji obračun zanimaju me neke banalne stvari:

Znači, u prosincu napravim normalnu obračunsku listu za radnika kao i svaki mjesec do sada.... uz to napravim i godišnji obračun (koji valjda priložim uz tu obračunsku listu) po kojem se vidi da je porez preplaćen. (Ili taj preplaćeni porez treba nekako prikazati na obračunskoj listi?) RSm je opet normalan kao da godišnjeg obračuna nema, a u ID-u obračunati porez prikažem kolki već je, a uplaćeni prikažem umanjeni za obvezu povrata radniku. Radniku taj preplaćeni porez isplatim na tekući kao i neto plaću?

Jesam to dobro skužila ili??!
a.n.i.t.a is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 16:42   #60
Preplaćeni porez treba prikazati u obračunskoj listi (ili na bilo koji drugi način, ovisno o programskom rješenju koje koristiš). Bitno je da "uđe" u ID obrazac.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:07.