Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2012., 17:46   #101
Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
ide ti dijete u vrtic?
moja je krenula u jaslice sa 12 mj.
9h sna po noci joj ne bi bilo niti priblizno dovoljno. uspavljivanja na cici u jaslicama nema.
jede se kad je vrijeme, a ne kad dijete hoce. ako neces jesti, jer eto, ne zvace ti se ili ti nije fino, gladan si.
nema mame da tjesi, gomila ih je i grizu se.
kakav je tek tamo dril, Gina je mala beba za jaslice.

zamisli tu traumu sa 12mj kad djetetu zivot preokrenes naopako, jer eto, moras ici raditi.
Pa moja je krenula s 14 mjeseci jer sam dobila posao. I tad je neko vrijeme isla ranije spavati (jer joj je bilo premalo sna) ali se brzo vratila na spavanje oko 22. Kad joj tad lezi.
U jaslicama zaspala svaki put bez problema (i bez cice).
Sto se jela tice - vec sam rekla da je njoj 4h bez hrane do nedavno bio cisti sf, ona je dijete koje je vec s 8 mjeseci imalo 3 obroka dohrane koliko je voljela jesti (a uz to cicu kad god je htjela ili neki medjuobrok tipa banana), s 14 mjeseci bi ujutro jela cicu, pa nesto gricnula u autu, pa pojela sve obroke u jaslicama (i krala drugoj djeci ako su presporo jela) i doma opet i cica i jos jedna uzina i vecera i opet cica. Zato mi i je nezamislivo da sam je forsirala da jede svakih 3-4 h a ona je imala potrebu non-stop nesto jesti i to ju je tek nedavno proslo...

Njen braco je pak u 19:30 vec spreman za spavanje, rijetko izdrzi do 21, a jednako radim s oboje, no on je veca spavalica.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 18:10   #102
Meni se sviđa ideja uvođenje reda u spavanje. Čitala sam sličnu knjigu kad je moja curka išla spavati u 21 i budila se uz buđenja po noći u 6 ili 6:30 max, onda sam ju počela stavljati spavati u 19:30 i budila se opet u isto vrijeme.
Kao skroz mala beba bila je jako cendrava i trebalo mi je vremena dok sam skužila da je od nespavanja.
Ovo s dojenjem i izdajanjem mi je suludo, jer sam se namučila dok smo uspostavili dojenje, a izdojiti nisam mogla nikad više 30-40ml. Dojila sam 20mj i to mi je bilo važnije od rutine u hranjenju.
agni is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 18:29   #103
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Pa moja je krenula s 14 mjeseci jer sam dobila posao. I tad je neko vrijeme isla ranije spavati (jer joj je bilo premalo sna) ali se brzo vratila na spavanje oko 22. Kad joj tad lezi.
U jaslicama zaspala svaki put bez problema (i bez cice).
Sto se jela tice - vec sam rekla da je njoj 4h bez hrane do nedavno bio cisti sf, ona je dijete koje je vec s 8 mjeseci imalo 3 obroka dohrane koliko je voljela jesti (a uz to cicu kad god je htjela ili neki medjuobrok tipa banana), s 14 mjeseci bi ujutro jela cicu, pa nesto gricnula u autu, pa pojela sve obroke u jaslicama (i krala drugoj djeci ako su presporo jela) i doma opet i cica i jos jedna uzina i vecera i opet cica. Zato mi i je nezamislivo da sam je forsirala da jede svakih 3-4 h a ona je imala potrebu non-stop nesto jesti i to ju je tek nedavno proslo...

Njen braco je pak u 19:30 vec spreman za spavanje, rijetko izdrzi do 21, a jednako radim s oboje, no on je veca spavalica.
ak je njoj to dosta sna, i svo ostalo vrijeme je sretna i vesela, prica gotova.

vezano za ovo sto si rekla da je spavala na rukama u restoranima, kod nas to nije imalo sanse. izlazak u shopping centar do negdje 9mj je nama bio toliki stres, ona bi bila uzbudjena satima poslije.

btw. ovako kako si opisala, ocekivala bi da su vam jaslice bile koma, em je to stres sam po sebi, em ste imali navike skroz suprotne onima u jaslicama.
ocito imas jako prilagodljivo dijete.

gle, ja nemam nista protiv da roditelji stvaraju svojoj djeci navike kakve god njima svima pasu. ili da prate dijete u stvaranju svojih navika.
ak nekom nije bed dizati se u 5 ujutro, jer dijete nece zaspati do 7, to je ok.
ali nacelno je.
malo je roditelja kojima je svejedno sto se dizu pet puta po noci i prave kakao trogodisnjaku, a sutradan rade. doduse, nekima je cinjenica da su zadovoljili djetetovu zelju vaznija od sna.
jos ako probas nesto, a dijete ti dobro odreagira i skuzis da i njemu pase sto i tebi, di ces vece srece.
tak je bilo kod mene, i eto, poklopilo se s knjigom.
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 23:10   #104
Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
odlično. ne možes riješiti svoj problem, a gorljivo napadaš žene koje su isti taj problem prepišale..

tebe treba uvjeravati? nemaš ti superextraordinary teško dijete, think twice tko zapravo od vas dvoje ima issue.
ja znam da ja nemam supermegateško dijete i da je problem u meni, a ne u njemu
čak i penelope leach, iz čije sam knjige 'vaše dijete' uzela onu rečenicu 'svaka bebina želja ujedno je i njezina potreba' (dakle, koja propagira apsolutno praćenje bebe i ravnanje prema njoj) u poglavlju o dnevnom spavanju u dobi od 0 do 6 mjeseci kaže nešto u stilu 'ako u ovoj dobi imate problema s bebinim dnevnim spavanjem, to je vaš problem, a ne bebin'.
zatim navodi sve ono što smo toliko puta već svi prožvakali i ovdje i na temi o uspavljivanju (druga je stvar što ja imam problema provoditi to u praksi ) - promatrat znakove umora, na prve znakove umora odnijet u krevetić, omogućiti bebi da sama zaspi, bez pretjerane stimulacije prije uobičajenih vremena spavanja, večernje smirivanje pa rutina, večernje spavanje oko 19 sati, predvidljive aktivnosti tijekom dana...

svaka neiskusna majka koja to pročita i krene provoditi doživjet će prosvjetljenje i preporod u bebinom zadovoljstvu (a OSOBITO ona koja misli da se beba stavlja spavati kad mama treba mira!)
ali, to preporučuju SVI, nije to gina ford smislila pa da ima ekskluzivno pravo na to.

njezina se metoda razlikovala po strogoj satnici kojoj se sve podređuje. sad kažete da ta satnica zapravo nije stroga i da ona zapravo samo daje smjernice i da se satnice ne treba pridržavati. i, dobro, u čemu se onda njezina metoda razlikuje od stotine drugih sličnih knjiga na tržištu?
po čemu je revolucionarna?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 09:54   #105
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

njezina se metoda razlikovala po strogoj satnici kojoj se sve podređuje. sad kažete da ta satnica zapravo nije stroga i da ona zapravo samo daje smjernice i da se satnice ne treba pridržavati. i, dobro, u čemu se onda njezina metoda razlikuje od stotine drugih sličnih knjiga na tržištu?
po čemu je revolucionarna?
ja sam se satnice i za hranjenje i za spavanje pridrzavala ko pijana plota.
neke stvari mi nisu prosle, npr. podnevno spavanje nije moglo biti 2,5h, vec 1,5. u tom smislu se ne trebas pridrzavati. ne odreagira svako dijete isto, pa ti guras, a ne ide. kaj da ju drzim u krevetu jos sat vremena budnu? umjesto toga sam uvela jos jedno popodnevno i nocno opet u 19.
osim toga, nema prepoznavanja znakova umora.
ona kao na temelju svog iskustva zna da beba od npr. 2 tjedna ne moze biti budna duze od sat i pol, a od 4 mj duze od 3h. i nemas kaj cekati da vidis znak umora da bi ga stavila spavati. spavanje je tad i tad i tocka.
zelje i potrebe se postuju, ali sa spavanjem nema cici mici.

ne znam jel metoda revolucionarna, ali ono sto sam ja citala kad mi je trebalo nije bilo slicno ovom.
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 10:16   #106
a što ako beba postane umorna i cendrava prije gininog vremena za spavanje?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 10:19   #107
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
po čemu je revolucionarna?
Meni po tome sto je jedina koju sam uzela i procitala,probala i radi... jednostavno!!!
Private Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 10:21   #108
ajde da se i ja priključim. nisam čitala ovu knjigu, ali jesam elisabeth pantley no-cry sleep solution. tražila sam informacije i na sajtovima koji se bave istom problematikom. i sjećam se da mi je bilo pravo otkriće kad sam pročitala da novorođenče ne može biti budno dulje od sat vremena.

ali, svugdje se naglašavalo da je potrebno pratiti znakove umora i staviti bebu na vrijeme spavati. nekad je to 45 minuta, nekad sat i 15 od zadnjeg buđenja.

ni kod nas sa spavanjem nije bilo cici mici - mali je išao spavati kad bi pokazao da mu se spava. hoću reću, budno sam pratila njega, a ne sat. uskoro je sam uhvatio ritam dnevnog spavanja svaki dan u isto vrijeme.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 10:27   #109
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
a što ako beba postane umorna i cendrava prije gininog vremena za spavanje?
ako gina veli npr. da bi morala moci biti budna 3h, a ona izdrzi 2.5, to je ok.
kroz dan ce se razdijeliti periodi budnosti i spavanja na otprilike isto.
nisu sve bebe iste spavalice.
ali ako izdrzi 1,5, to treba mijenjati. znaci, nije se dobro naspavala u zadnjem spavanju. ako na sljedecem spavanju dobro odvali i nakon toga bude budna 3h, znaci da je to bila iznimka.
ako se to stalno ponavlja, treba vidjeti zasto ne spava dobro. jel mu fale asocijacije kod spavanja ili je u budnosti bio neki stres, glad, nesto ju bolucka?
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 10:33   #110
Quote:
morsko prase kaže: Pogledaj post
Mlijeka je bilo napretek, prestala sam jer smo vec uvelike jeli dohranu i smatrala sam da mu nije vise bilo potrebno.
Nemres mi jest snicl i poslije cicat
Al ja sam jedna od onih koja je dijete stavila u svoju sobu sa 4 mjeseca, nisam za co-sleeping i mislim da dijete treba imat red; da treba ic u 19h spavat i dizat se u 7 ujutro jer to odgovara bioritmu svake bebe. Ovo sa odlaskom na spavanje u 22 mi je zivi uzas, dijete je do tada 3x premoreno.

Dajte molim vas prestanite srati po knjizi koju niste procitale. 2 poglavlja nisu knjiga. Hvala.
mene na ovu konstataciju, samo zanima, kako ti je dalje dobivao mlječne obroke?
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 10:34   #111
Što Gina preporuča- kako natjerati dijete da spava u određeno vrijeme ako je evidentno da se djetetu ne spava? Nakon moje prve cure sam shvatila da treba gledati u bebu/dijete, a manje u knjige, preporuke i slično te očekivanja prilagoditi svojoj bebi tj. djetetu i onome za što je sposobno u određenoj dobi.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 10:36   #112
Mene i dalje zanima što u toj knjizi kažu što i kako kad se dijete budi po noći svako malo, ali ne traži cicu, nego se samo rasplače, nekad zaspi brzo,a nekad bude budno sat,sat i pol i zaspi nazad?
mrva5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 10:39   #113
Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
ako gina veli npr. da bi morala moci biti budna 3h, a ona izdrzi 2.5, to je ok.
a kako znaš da je beba pospana ako gledaš samo na sat, a ne pratiš znakove umora?!

Quote:
ali ako izdrzi 1,5, to treba mijenjati. znaci, nije se dobro naspavala u zadnjem spavanju. ako na sljedecem spavanju dobro odvali i nakon toga bude budna 3h, znaci da je to bila iznimka.
ako se to stalno ponavlja, treba vidjeti zasto ne spava dobro.
što bi značilo da gina tvrdi da SVE bebe određene dobi moraju moći izdržati budne tri sata. ako sam to dobro povezala. ako se neka beba umori prije to je loše i treba se toga riješavati. a nije li to možda znak da je to jednostavno beba koja se - prije i lakše umara? slažem se s ovim da ne bi trebala biti budna više od tri sata, ali, neka beba će se umoriti nakon sat i pol, neka nakon dva, neka nakon 2 i pol. i ništa od toga nije devijacija koju treba mijenjati!

neka beba će se i nakon tri sata spavanja umoriti za sat i po - dva. evo, moj odspava 45 minuta pa je vrlo brzo koma, a private dancer za svojega kaže da spava 45 min i da je sretan i zadovoljan. čija beba onda ne valja, moja ili njezina?

da se uspredimo vjerojatno bismo i ti i ja bile različito umorne nakon jednake aktivnosti i nakon jednakog razdoblja budnosti.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 10:42   #114
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Što Gina preporuča- kako natjerati dijete da spava u određeno vrijeme ako je evidentno da se djetetu ne spava? Nakon moje prve cure sam shvatila da treba gledati u bebu/dijete, a manje u knjige, preporuke i slično te očekivanja prilagoditi svojoj bebi tj. djetetu i onome za što je sposobno u određenoj dobi.
ta je knjiga ista kao i sve druge. nema nikakve razlike. i potpisujem da samo treba pratiti bebu. bebin ritam treba maksimalno prilagoditi svojem, ali koliko je to moguće. ako se savjeti mogu primjeniti na djetetu super, ali ako ne mogu, idemo dalje i tražimo druga rješenja. nisu niti sve bebe niti sve mame iste. ako beba traži cicu svakih sat vremena treba joj dati, a ne gledati na sat i na temelju vremena odrediti je li vrijeme za jelo maloj bebi. već dijete od 6 mjeseci je druga priča i može se neki ritam puno lakše stvoriti. protiv toga sam da se bebi od 2 mjeseca ne da cica na zahtjev, ali isto tako nisam za to da dijete od 2 godine navlači cicu kad se sjeti. treba razlikovati bebu od djeteta i naći prikladan moment da se dnevni ritam odraslih i djece prilagodi. ne razumijem majke koje čekaju da dijete od 3 godine počne samo spavati cijelu noć bez cice ili flašice...
ponavljam svaka beba je drugačija i treba ju samo pratiti...
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 10:59   #115
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Što Gina preporuča- kako natjerati dijete da spava u određeno vrijeme ako je evidentno da se djetetu ne spava? Nakon moje prve cure sam shvatila da treba gledati u bebu/dijete, a manje u knjige, preporuke i slično te očekivanja prilagoditi svojoj bebi tj. djetetu i onome za što je sposobno u određenoj dobi.
cek, u cemu je problem? jel place, zivcano je?
ak imas svoju neku rutinu, kakva god bila, a odgovara vam, ne vidim problem?
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:04   #116
Quote:
mrva5 kaže: Pogledaj post
Mene i dalje zanima što u toj knjizi kažu što i kako kad se dijete budi po noći svako malo, ali ne traži cicu, nego se samo rasplače, nekad zaspi brzo,a nekad bude budno sat,sat i pol i zaspi nazad?
ne znam koliko je staro?
jel mu sta fali po noci? ako ne, ovako na prvu bi rekla da se probudi i ne zna se samo uspavati, pa ga to nervira i place, ili se ful razbudi.
ak je to, trebas poraditi na tome da se nauci samo uspavljivati. bez cice, nosenja, nunanja i sl.
ak je ful mala beba to mi je nemoguce, ali ak ima par mjeseci i vec kuzi, moze se.
pise ti ona o tom samouspavljivanju..
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:07   #117
Quote:
Plavooka Sanja kaže: Pogledaj post
mene na ovu konstataciju, samo zanima, kako ti je dalje dobivao mlječne obroke?
Mlijecne obroke je dobivao ujutro u 7 - 200ml Aptamila, popodne oko 4/pol 5 kasicu sa jogurtom/sirom i vocem i opet u 19 Aptamil. Ostalo je bilo ne-mlijecno. gdje je problem?
morsko prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:10   #118
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Što Gina preporuča- kako natjerati dijete da spava u određeno vrijeme ako je evidentno da se djetetu ne spava? Nakon moje prve cure sam shvatila da treba gledati u bebu/dijete, a manje u knjige, preporuke i slično te očekivanja prilagoditi svojoj bebi tj. djetetu i onome za što je sposobno u određenoj dobi.
E vidis, meni je Ginina knjiga pomogla upravo da shvatim otprilike za sto je beba u kojoj dobi sposobna. Nije isto sa 3 mjeseca i sa 7 i sa 12.... Na taj nacin sam znala sto treba ocekivati, na sto treba paziti i koje znakove pratiti.
Naravno, okvirno, prilagodjeno mojoj bebi
morsko prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:14   #119
Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
ne znam koliko je staro?
jel mu sta fali po noci? ako ne, ovako na prvu bi rekla da se probudi i ne zna se samo uspavati, pa ga to nervira i place, ili se ful razbudi.
ak je to, trebas poraditi na tome da se nauci samo uspavljivati. bez cice, nosenja, nunanja i sl.
ak je ful mala beba to mi je nemoguce, ali ak ima par mjeseci i vec kuzi, moze se.
pise ti ona o tom samouspavljivanju..
Ima 6 mjeseci i sama se uspavljuje. Nekad se kao da zaplače u snu i nastavi spavat,a nekad se probudi skroz. Nema pravila.
mrva5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:15   #120
Ovdje se radi samo o tome da dijete voli rutinu. Rutina je i jesti svaka 2 sata kao i svaka 4. Rutina znaci ici u krevet uvijek u isto vrijeme. Nece Gina odrediti kada je to vrijeme niti neka druga mama. Svaka mama to mora sama. Btw.ja sam jedna od onih koja je svaku vecer, cijelo ljeto setala s bebacem u kolicima do 23 h, a nekad i do 2 ujutro. Mali je spavao. Dodjemo dona, prebacim ga u kindac i nastavak do 9 ujutro. Ja se prilagodim njemu, on meni i svima je dobro. Uostalom, bolje mi je spavao u kolicima i u buci nego doma u krevetu u tisini. A meni je to pasalo. I sada sa 8 mjeseci zaspi i 20 h i budi se u 9.
Maritoma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:12.