Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2012., 08:42   #81
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post

A sto se tice tako omiljene prosvjetarske teorije da nisu oni tu da odgajaju djecu: ...
Joj sto ne podnosim generaliziranja...
Ok, nitko ne tvrdi da mi nismo tu da odgajamo djecu, naravno da jesmo.
Ali ne mozemo ih odgajati sami, bez suradnje roditelja. I ne moze se od mene ocekivati cudo kad dobijem dijete od 15 godina na (pre)odgoj.
Imam primjera iz vlastitog iskustva gdje sam se polomila pokusavajuci prodrijeti do djeteta i uzalud mi trud kad roditelji nece sudjelovati.
Primjer prvi.
Mali ima dosje od 7. razreda zbog kradja, nasilja na utakmici, tucnjava, pitajbogacegasvene. Otac ptsp-ovac - mlati malog, mlati zenu, mlati bracu i sestre. Czss upoznat sa svim i ne dogadja se nista. Mali terorizira ostale ucenike, a i profesore. Otac ne vidi problem, dolazi pijan na roditeljske, prijeti, samo cekam da izvadi pistolj i pocne pucati. Ja i pedagog vodimo beskrajne razgovore s malim, rezultata nema. Pokusavam razgovarati s ocem, nemoguca misija. Dolazi zena iz czss, razgovaramo, rezultata nema. I nista...Prosle 4 godine. Ubijte me, nisam ga uspjela preodgojiti.
Primjer drugi.
Mala ima anoreksiju. Sama mi prizna da ide na tretmane kod psihijatra koji joj ne pomazu. Razgovaram s roditeljima - oni negiraju problem i tvrde da mala laze. Pedagog razgovara s psihijatricom koja joj kaze da mala je u tretmanu, ali nista vise od toga ne moze reci bez roditelja. Poslat ce kao nekakvu povijest bolesti. Roditelji na sljedecem razgovoru priznaju da mala ide psihijatru, ali ne zele dati povijest bolesti ni na uvid. Kazu, zdrava je. I opet sam sate i sate provela u razgovoru s njom, s roditeljima i nista. Na kraju su je ispisali iz skole.
itd itd...

Sad bih jos mogla navesti milijun primjera gdje se bez roditelja ne moze apsolutno nista, samo nazalost, vecina njih toga nije svjesna.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 10:19   #82
Ribež Ja sam svakako prije svega za spašavanje tog dječaka. Promjena sredine za njega je ''možda'' jedno od dobrih riješenja. Naravno ne tvrdim i da je ispravno, jer nisam stručnjak po tom pitanju. Jedino znam da roditelji sedmero zlostavljane djece razmišljaju upravo o tome da će svojoj djeci promjeniti sredinu i premjestiti ih u drugu školu u koliko ne dođe do promjena na bolje. Oni ne žele svoju djecu više izlagati toj torturi.
Što se tiče maloga, njegovi roditelji su podbacili totalno, a tome se jako čudim, jer su intelektualci. Mama je liječnica, a tata je trener jedne vrhunske sportašice iz osijeka koja ima svijetske rezultate, pa smatram da je sigurno i dobar sportski pedagog. No mali ima simptome lošeg ponašanja još od vrtića. Smatram da su tu uz roditelje isto tako zakazali i u sustavu. Dakle to možemo povezati i sa činjenicom da mu roditelji imaju određen društveni status, društvene ''veze'' i poznati su. Tvrdim i dalje da je upitanju samohrana majka, radnica u pogonu, da bi se već neko sjetio ''drastično'' reagirat i da bi ta ista majka bila proglašena za nepogodnog roditelja i sve bi se već riješilo. Ja sam naravno prije svega da se malom pomogne, ali kako sam već napisao, mislim da je već pomalo kasno. Mali je zaglibio.
Primjer 1.
Uhvati jednu malecku pred većim auditorijem i kaže joj kako njezin tata uopće ne ide na službene putove, nego iznajmi sobu u hotelu i dva dana provede sa nekom tetom i vara njenu mamu i nju.
Primjer 2.
Uhvati drugu djevojčicu i satjera ju u kut učionice pa se počne trljat o nju i govoriti kako mu se digo na nju i kako je jako napaljen na nju
Primjer 3.
Izađe prije svih iz škole i zapali gume na biciklu jedne od djevojčica
Primjer 4.
Jednom dječaku je iskinio stranicu sa zadaćom iz matematike jer mu isti nije htio pod velikim odmoram napisat zadaću u njegovu teku
Primjer 5.
Izađe sa svojim sljedbenicima prije svih iz škole i naprave zasjedu jednoj djevojčici i krvnički je počnu grudat i to tako da ju je sa ledenicom pogodio ispod oka i napravio masnicu
Dakle sve ovo se zna, traje od prvog osnovne i eskalira i pojačava se.
Što učiniti? Ja opet tvrdim da djete treba spasiti što prije, ali dali to treba ići na uštrb druge djece?
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 10:25   #83
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Sad bih jos mogla navesti milijun primjera gdje se bez roditelja ne moze apsolutno nista, samo nazalost, vecina njih toga nije svjesna.
Ae, ti si ono napisala da ne podnosis generaliziranja?

A gdje je tko uopce napisao da prosvjetari moraju ili trebaju SAMI odgajati ucenike? Jesam li ja negdje napisala da su svi roditelji bogomdani ili je prilicno jasno da postoje ljudi koji ne ni trebali.imati ni zohare u kuhinji, a kamoli djecu. Ali jebaji ga, ne zivimo u savrsenom svijetu, a djecu moze imati svatko. A onaj tko za zivotni poziv izabere rad sa djecom mora biti svjestan da na njih ima neki utjecaj, htio to ili ne.

Nosorog je gore napisala jako lijep post.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 10:42   #84
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Mali je zaglibio.
Primjer 1.
Uhvati jednu malecku
takve stvari se događaju u skoro svakoj školi, niste vi izoliran slučaj. možete vi preseliti svoju djecu u drugu školu, ali tamo će biti neki drugi klinac koji će raditi slične psine.
ela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 10:52   #85
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ae, ti si ono napisala da ne podnosis generaliziranja?

A gdje je tko uopce napisao da prosvjetari moraju ili trebaju SAMI odgajati ucenike? Jesam li ja negdje napisala da su svi roditelji bogomdani ili je prilicno jasno da postoje ljudi koji ne ni trebali.imati ni zohare u kuhinji, a kamoli djecu. Ali jebaji ga, ne zivimo u savrsenom svijetu, a djecu moze imati svatko. A onaj tko za zivotni poziv izabere rad sa djecom mora biti svjestan da na njih ima neki utjecaj, htio to ili ne.

Nosorog je gore napisala jako lijep post.
Ne generaliziram.
Moje iskustvo je nazalost takvo da je situacija otprilike 60:40 posto u korist nerazumnih roditelja koji nisu spremni na suradnju. Nisam napisala da NITKO nije spreman na suradnju.
Mozda nisi ti napisala da su svi roditelji bogomdani, ali uvjeravam te - zacudila bi se koliko njih to misli. I to upravo ovi koji ne bi trebali imati ni zohare u kuhinji.
I ne, ja ne mogu imati utjecaj na ono dijete koje zivi u takvoj okolini koja konstantno, a najcesce i bez ikakvog razloga omalovazava moju struku. A takvih je, nazalost, sve vise.

I btw, sto bi ti napravila na mom mjestu u ova dva navedena primjera?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 11:09   #86
Quote:
ela kaže: Pogledaj post
takve stvari se događaju u skoro svakoj školi, niste vi izoliran slučaj. možete vi preseliti svoju djecu u drugu školu, ali tamo će biti neki drugi klinac koji će raditi slične psine.
No dobr, to je vjerojatno točna konstatacija, ali ne vidim odgovor i riješenje. Što predlažeš da se učini, ili da roditelji zlostavljane djece počnu učiti svoju djecu da isto postanu zlostavljači? Ne kužim, daj mi tvoje riješenje, što napraviti?
Tako isto razmišlja i naš ravnatelj ''pa koda će im drugdje biti bolje''? Joj, joj, sit sam takvih razmišljanja. Grozim se i onog stava, pa nek se čeliče, ionako ih neće život maziti, pa nek se nauče izboriti. Nije mi jasno zašto se djeca od 6 - 14 godina moraju izlagat takvim stvarima. Što to neće naučit za to vrijeme, biti licemjerni, lažovi, kradljivci, prevaranti, neće znat biti šefovi? Ne kužim.
Dakle dali je stav da se ovi zlostavljani trebaju čeličit, ako da, onda bi možda bilo dobro da svi pošaljemo djecu u školu sa bezbol palicama, a kad malo poodrastu da im kupimo gan i metnemo za pojas, pa nek se čeliče. Ovaj mali se izčeličio i on će sigurno jednog dana imati gan za pojasom i biti lik iz kvarta. Na dobrom je putu.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 11:14   #87
Da i u onom mom postu sa primjerima, to su samo izdvojeni primjeri kojih se trenutno mogu sjetiti, ali mali proizvodi primjere svakodnevno i to manje ili više drastične.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 11:25   #88
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
No dobr, to je vjerojatno točna konstatacija, ali ne vidim odgovor i riješenje. .
Čuj, u Austriji takve klince suspendiraju s nastave. Tjedan dana, mjesec dana. Ako se ne poprave, kad se vrate na nastavu isključuju se iz škole. A što drugo? Kod nas nema nikakvih sankcija pa normalno da se onda takve stvari i događaju.
ela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 12:38   #89
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
I btw, sto bi ti napravila na mom mjestu u ova dva navedena primjera?
Os iskreno? Ja ti mogu reci samo sto bih ja zeljela da mogu napraviti u takvim slucajevima: oduzeti djete kretenima dok jos nije kasno, naci mu neku dobru obitelj ili nekoga tko ce ga voljeti, razumjeti, postovati, tko ce mu rjecima i djelom usadjivati prave vrijednosti itd. (da, znam da patim od sindroma spasitelja... ) Istovremeno znam da zivimo u trulom svijetu i jos trulijoj drzavi i da su hepiendi eventualno rijetka slucajnost.

Ali ja sam bar svjesna da ne bih mogla biti ravnodusna s jedne i da nije uvijek sve po spagici i pod kontrolom s druge strane, pa znam da totalno nisam prikladna za prosvjetnog radnika. Eto.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 13:53   #90
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Os iskreno? Ja ti mogu reci samo sto bih ja zeljela da mogu napraviti u takvim slucajevima: oduzeti djete kretenima dok jos nije kasno, naci mu neku dobru obitelj ili nekoga tko ce ga voljeti, razumjeti, postovati, tko ce mu rjecima i djelom usadjivati prave vrijednosti itd. .
Treba ipak neki realni prijedlog što se može u datim okolnostima. Ako u Austriji može biti red i disciplina, onda može i kod nas. Ali pravila ponašanja se moraju znati, moraju postojati granice i sankcije. No, sve dok se sankcije svode ukor, što više nitko ne shvaća ozbiljno i na to da jedino što učitelj smije napraviti je reći:"no, no, ne smiješ bosti šestarom prijatelje iz razreda." neće biti nikakvog pomaka.
ela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 20:51   #91
Quote:
ela kaže: Pogledaj post
Čuj, u Austriji takve klince suspendiraju s nastave. Tjedan dana, mjesec dana. Ako se ne poprave, kad se vrate na nastavu isključuju se iz škole. A što drugo? Kod nas nema nikakvih sankcija pa normalno da se onda takve stvari i događaju.
i kaj onda radi dijete kad ga se makne sa nastave, gdje je onda? sto tada radi? koju poruku bi trebao/la dobiti ako mu se nastava ukine za tjedan dana.
ne mislis li da je djetetu, koji zajebava na satu i/ili markira, iskljucivanje sa nastave zapravo nagrada?


i zanima me, kako bi se to diejte trebalo popraviti uklanjanjem sa nastave; meditirati doma i introspekcijom doci do pozitivnih uvida i onda doci u skolu popravljen, pognute glave i sa molbom za oprost


i jos nesto....stalno se prica o sankcijama (tj nedostatku istih)....a mene fakat zanima, kako mislite razvijati pozeljno ponasanje, ako se samo vrtite oko nepozeljnog
i tko normalan bi se htio mijenjati ako mu se samo prijeti sankcijama, ili jos gore, ako su kazne jedino sto dobiva
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 21:15   #92
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
i kaj onda radi dijete kad ga se makne sa nastave, gdje je onda? sto tada radi? koju poruku bi trebao/la dobiti ako mu se nastava ukine za tjedan dana.
ne mislis li da je djetetu, koji zajebava na satu i/ili markira, iskljucivanje sa nastave zapravo nagrada?


i zanima me, kako bi se to diejte trebalo popraviti uklanjanjem sa nastave; meditirati doma i introspekcijom doci do pozitivnih uvida i onda doci u skolu popravljen, pognute glave i sa molbom za oprost


i jos nesto....stalno se prica o sankcijama (tj nedostatku istih)....a mene fakat zanima, kako mislite razvijati pozeljno ponasanje, ako se samo vrtite oko nepozeljnog
i tko normalan bi se htio mijenjati ako mu se samo prijeti sankcijama, ili jos gore, ako su kazne jedino sto dobiva
Oprosti, koje kazne se ovdje dobivaju? Školstvo nam je u rasulu, klinci u obrtničkim školama razbijaju bokserima klupe i zabijaju skakavce u ploču. Pojedinci naravno. I što se radi? Ništa. U Hrvatskoj je svako četvrto dijete žrtva bullynga. http://www.roditeljski.info/magazin/...tva-bullyinga/ Do toga nas je i doveo sustav bez sankcija. A onda se svi iščuđavaju kad svako toliko nekog prebiju na cesti. Bit će još Luki Ritzova, nažalost.


Što radi dijete koje je suspendirano s nastave? Vjerojatno se njima i roditeljima bavi socijalna služba ili psiholog. Poruka je da se s takvim ponašanjem ne može uklopiti u društvo...ovdje se takvi uklapaju bez problema, postaju vođe.

Čuj, ni ti da dobiješ tjedan dana suspenzije s posla jer si nešto zabrljala ne bi bila sretna premda možda ne voliš svoj posao.
Ili misliš da smo mi pametniji od Austrijanaca? Čisto sumnjam.

Zadnje uređivanje ela : 14.03.2012. at 21:56.
ela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 06:43   #93
Quote:
ela kaže: Pogledaj post
Treba ipak neki realni prijedlog što se može u datim okolnostima. Ako u Austriji može biti red i disciplina, onda može i kod nas. Ali pravila ponašanja se moraju znati, moraju postojati granice i sankcije. No, sve dok se sankcije svode ukor, što više nitko ne shvaća ozbiljno i na to da jedino što učitelj smije napraviti je reći:"no, no, ne smiješ bosti šestarom prijatelje iz razreda." neće biti nikakvog pomaka.
Nosorog ti je vec odgovorila. Sto se postize iskljucivanjem, privremenim ili trajnim? Skola makne problem od sebe, ali on i dalje postoji, samo negdje drugdje u sistemu. A iza svakog takvog djeteta postoje roditelji koji su sjebali odgoj i koji se sigurno nece promijeniti zato sto im je djete kaznjeno u skoli ili izbaceno. Zapravo ce vjerojatnije raditi samo jos vece greske.

A kada nekome cijeli zivot svi samo govore kako je los, ne valja, nije ni za sta, nikad nista dobro, pozitivno, poticajno, sto mislis kuda to vodi? "Kad svi kazu da ne valjam, onda sto da se i trudim pokusati biti suprotno." A kraj prica se nazire u crnoj kronici.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 07:12   #94
Quote:
ela kaže: Pogledaj post
Oprosti, koje kazne se ovdje dobivaju? Školstvo nam je u rasulu, klinci u obrtničkim školama razbijaju bokserima klupe i zabijaju skakavce u ploču. Pojedinci naravno. I što se radi? Ništa. U Hrvatskoj je svako četvrto dijete žrtva bullynga. http://www.roditeljski.info/magazin/...tva-bullyinga/ Do toga nas je i doveo sustav bez sankcija. A onda se svi iščuđavaju kad svako toliko nekog prebiju na cesti. Bit će još Luki Ritzova, nažalost.


Što radi dijete koje je suspendirano s nastave? Vjerojatno se njima i roditeljima bavi socijalna služba ili psiholog. Poruka je da se s takvim ponašanjem ne može uklopiti u društvo...ovdje se takvi uklapaju bez problema, postaju vođe.

Čuj, ni ti da dobiješ tjedan dana suspenzije s posla jer si nešto zabrljala ne bi bila sretna premda možda ne voliš svoj posao.
Ili misliš da smo mi pametniji od Austrijanaca? Čisto sumnjam.
ne mozes usporedjivati suspenziju odraslog covjeka sa posla i djeteta iz skole. ja sam odrasla, posao sam birala i snosim odgovornsot za njega. dijete nije biralo skolu, a uz to, odgovornost za dijete i njegovo ponasanje snose roditelji. sankcije kakve predlazes, idu samo na dijete, roditelju nista. kako se to dijete osjeca, pogotovo ako vidi roditelja nis koristi koji radi sranja, a ne dobije kaznu (ili vjerojatno, jedinu "kaznu" koju dobije je oduzimanje djeteta i smjestanje u dom)? ima li takvo dijete motiv promijeniti se, kada vidi da odrasli nisu cvjece, a nisu niti kaznjeni.

i ne mozes, na moje pitanje sto se sa djetetom radi dok nije u skoli (koja ga izbaci na tjedan dana), reci "vjerojatno". ako planiras sankcije u svrhu modificiranja ponasanja, one moraju biti pomno planirane, u obzir trebas uzeti i sto se sa djetetom radi dok nije na nastavi, kako mu pomoci da promijeni ponasanje, kako ce nadoknaditi gradivo (da ti ponovim, djetetu koje markira ili zajebava na nastavi, suspenzija je nagrada, ne kazna. iskljuciti ga trajno, iz OS ne mozes, jer je obavezna. a i sto bi dobila iskljucivanjem, cak i iz srednje-beskucnika i kriminalca bez zavrsene skole)
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 08:19   #95
dok sam ja u osnovnu isla postojala je prijetnja izbacivanja iz skole i drzala je djecu donekle pod kontrolom. Iako je i u mojoj osnovnoj bilo zabijanja noza u katedru i slicnoga. Da, cak i prije 20+ godina su se neka djeca tako ponasala
ali, postojao je taj instrument, izbacivanje iz skole, toga su se vise manje bojali. I naravno, nakon izbacivanja iz skole, nastavak obrazovanja u "dugavama". Moja najbolja frendica je zavrsila u tim "dugavama" na tretmanu i sad u retrospektivi, mislimd a joj je to pomoglo da se protrese malo i stane na loptu.
Jako je lijepo razmisljati kao nosorog, o djetetu kojem treba pomoci i koje nije lose samo po sebi nego je produkt okolnosti.
I ja se slazem, dapace, sigurna sam da je svim "losim" odraslim ljudima samo propusteno pomoci, u tom jednom trenutku kada se to moglo u djetinjstvu.
Ali mislim da je zbilja pomalo naivno i idealisticki razmisljati na nacin da sankcije nisu potrebne. Djeca znaju da im se nista ne mozi dogoditi. Svjesna su da mogu raditi doslovno sto god im padne napamet bez da slijede ikakve posljedice. Ako ubiju nekoga, znaju da ce zavrsiti na pol godine u popravnom domu. Ako markiraju i rade sranja po skoli, znaju da im se nista nece dogoditi.
Recite sto god hocete, ali takav nacin naprosto nije normalan.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 08:55   #96
Danas je ovakvo stanje u skolama jer djeca imaju sva prava, a nula obveza, i ne postoji niti jedan nacin da ih se na nesto prisili, a da to ne pokrene buru javnih rasprava i osuda. Kad se samo sitim osnovne skole, ipak je tada bar na neko vrime postoja red, postivanje, kecelje su bile dio odjece, a za nered i neposluh se dobivalo ravnalom ili sibom po prstima, i to ne za velike bezobrazluke, vec za "gluposti" tipa razgovor potiho u klupi, ili neispunjavanje obveza. Za vece stvari, ucenike su bez previse razmisljanja suspendirali iz skole. Roditelji koji bi bili pozvani u skolu crvenili su se od srama, a guzice dice ciji su roditelji pozvani su se vec iste veceri crvenile od sibe. I takav su sustav je kao bio los, i kao svi ga osudjuju, ali isto tako je bia vrlo efikasan, brz, pravovremen... Danas mi se doslovce riga na djecja prava, djecje pravobranitelje, djecje ovo, djecje ono... Pravna granica za odrasle osobe je 18 godina, ali nije bas da priko noci to postaje ili do tada nije bila. Ukoliko je osoba u stanju radit kriminalna djela, terorizirat sve oko sebe, i opetovano omalovazavat osobe koje ga okruzuju, onda takva osoba nije socijalizirana i ne trebaju zbog takve osobe ispastat svi ostali... Kad je momak sa 16 godina u makarskoj pokupia dvi cure na pjesackom u svom bisnom bmw-u, svi bi ga najradje lincovali, i s razlogom! ali on je dite? i kao nagradu dobije skolovanje u svicarskoj! eto kakvu poruku daje nas obrazovni i sudski sustav! A tome ih se uci od malih nogu. Ta dica nemaju apsolutno nikakvih posljedica po svom ponasanju, ni u skoli, ni kod kuce! Jos ih kod kuce nagradjuju mobitelima, autima, cime god vec, umjesto da snose posljedice svog ponasanja.
Onaj tko misli da dite moze spasit na postojece nacine je vec u zabludi. I pitam vas, tko ce spasit onu doista nevinu dicu od nasilnika? Bilo je u jednoj "Krv nije voda", bas slucaj gdje je nasilnik, naravno uz puno odobravanje roditelja, terorizira curicu, gdje sluzbe nisu nista napravile, sto je na kraju za posljedicu imalo reagiranje oca same curice, zbog cega je otac te curice dobia prijavu, a nasilnik mu se smije u brk iako mu nista nije... Tako, nazalost, izgleda svakodnevica, ti neprilagodjeni su zasticeni kao kakve endemske vrste i valjda je jedino rjesenje da zrtve tog nasilnika jednako reagiraju pa se slozno dogovore, polome mu noge bejzbol palicom i posto su dica, nikome nista, a nasilnik na par miseci nece u skolu nikog gnjavit... sorry, znam da ce me se zbog ovog scenarija popljuvat, ali toj dici doslovce nista drugo ne preostaje... roditelji ih ne smiju niti obranit, u skoli nitko nista ne moze ili ne zeli ucinit...
dok god je ovakvo stanje, dotle ce nam drustvo u cjelini propadat... netko je spomenia primjer austrije, a isto tako je i u njemackoj, gdje se profesorima obracaju s postovanjem, a ovdje ih se pljuje, salje ko zna di, i priti im se inspekcijama ako se ne ispune sve moguce zelje takve "dice", a davno su oni vec ispekli zanat da bi ih se zvalo dicom...
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 09:18   #97
Neka me netko ustipne jer ja ne vjerujem... Jebote, pa ti si upravo usporedila suskanje u klupama sa gazenjem dvije djevojke. Btw ja sam iz generacije koja je dobivala pljuske, udarce imenikom i kojesta u skoli. I gle iznenadjenja, kurac od ovce su to bile kazne, to su bili ispusni ventili nadrkanim prosvjetarskim rospijama. Znas kako je to izgledalo? Uciteljica nas izvana cuje da razgovaramo (zanemarimo to sto je ona rrazila van razreda tokom sata), uleti k'o furija, zaleti se medju klupe pa koga pocupa, a koga zakaci samarom... I ne, nemam od toga nikakve traume, samo sam vrlo rano naucila sto znaci rijec dijagnoza. Pri tome je znakovito da je najveci red na nastavi uvijek bio kod onih profesora koji su rijetko cak dizali glas. Ocito su imali bolje metode.

Ja nisam protiv kazni. Ali kazna mora biti smislena, treba biti poucna, a ne samo sredstvo da se nekome demonstrira sila i pokaze tko je na debljem kraju batine.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 10:00   #98
Nisu nasilnici nikakava posebno ugrožena skupina kojoj treba ne znam kakva pomoć - to su zablude. To su najčešće normalna razmažena djeca kojima roditelji nisu postavili granice.
Bio je tu topic na kojem su se roditelji žalili kako klinac vrtićke dobi napada njihovo dijete dok mama priča na mobitel. To su ta djeca, jednog dana krenu u školu zajedno s vašim klincem.
Tako da oni naprosto ispipavaju di je granice - to je valjda u čovjekovoj prirodi. Kako granice nema, tako situacija pomalo počinje nalikovati na prazajednicu di je glavna faca najjača gorila.
I da, nasiulnicima treba pomoći - tako da im se učinkovito pokaže gdje je granica.
ela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 10:05   #99
Quote:
ela kaže: Pogledaj post
Nisu nasilnici nikakava posebno ugrožena skupina kojoj treba ne znam kakva pomoć - to su zablude. To su najčešće normalna razmažena djeca kojima roditelji nisu postavili granice.
Bio je tu topic na kojem su se roditelji žalili kako klinac vrtićke dobi napada njihovo dijete dok mama priča na mobitel. To su ta djeca, jednog dana krenu u školu zajedno s vašim klincem.
Tako da oni naprosto ispipavaju di je granice - to je valjda u čovjekovoj prirodi. Kako granice nema, tako situacija pomalo počinje nalikovati na prazajednicu di je glavna faca najjača gorila.
I da, nasiulnicima treba pomoći - tako da im se učinkovito pokaže gdje je granica.
je, bas je razmazeno dijete na koje mama ne obraca paznju.
mali nasilnici nisu razmazena djeca, a ako i jesu u svakom slucaju nisu bas voljena i mazena djeca kojoj ne treba nikakva pomoc. najcesce su zapostavljena i zlostavljana djeca.
naravno da im treba pomoci, samo sto ja smatram da im se pomaze i tako da im se postave granice iza kojih idu sankcije.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 11:50   #100
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Ribež Ja sam svakako prije svega za spašavanje tog dječaka. Promjena sredine za njega je ''možda'' jedno od dobrih riješenja. Naravno ne tvrdim i da je ispravno, jer nisam stručnjak po tom pitanju. Jedino znam da roditelji sedmero zlostavljane djece razmišljaju upravo o tome da će svojoj djeci promjeniti sredinu i premjestiti ih u drugu školu u koliko ne dođe do promjena na bolje. Oni ne žele svoju djecu više izlagati toj torturi.
Što se tiče maloga, njegovi roditelji su podbacili totalno, a tome se jako čudim, jer su intelektualci. Mama je liječnica, a tata je trener jedne vrhunske sportašice iz osijeka koja ima svijetske rezultate, pa smatram da je sigurno i dobar sportski pedagog. No mali ima simptome lošeg ponašanja još od vrtića. Smatram da su tu uz roditelje isto tako zakazali i u sustavu. Dakle to možemo povezati i sa činjenicom da mu roditelji imaju određen društveni status, društvene ''veze'' i poznati su. Tvrdim i dalje da je upitanju samohrana majka, radnica u pogonu, da bi se već neko sjetio ''drastično'' reagirat i da bi ta ista majka bila proglašena za nepogodnog roditelja i sve bi se već riješilo. Ja sam naravno prije svega da se malom pomogne, ali kako sam već napisao, mislim da je već pomalo kasno. Mali je zaglibio.
Primjer 1.
Uhvati jednu malecku pred većim auditorijem i kaže joj kako njezin tata uopće ne ide na službene putove, nego iznajmi sobu u hotelu i dva dana provede sa nekom tetom i vara njenu mamu i nju.
Primjer 2.
Uhvati drugu djevojčicu i satjera ju u kut učionice pa se počne trljat o nju i govoriti kako mu se digo na nju i kako je jako napaljen na nju
Primjer 3.
Izađe prije svih iz škole i zapali gume na biciklu jedne od djevojčica
Primjer 4.
Jednom dječaku je iskinio stranicu sa zadaćom iz matematike jer mu isti nije htio pod velikim odmoram napisat zadaću u njegovu teku
Primjer 5.
Izađe sa svojim sljedbenicima prije svih iz škole i naprave zasjedu jednoj djevojčici i krvnički je počnu grudat i to tako da ju je sa ledenicom pogodio ispod oka i napravio masnicu
Dakle sve ovo se zna, traje od prvog osnovne i eskalira i pojačava se.
Što učiniti? Ja opet tvrdim da djete treba spasiti što prije, ali dali to treba ići na uštrb druge djece?
Prema ovom što si napisao - vaša pedagoška služba ne obavlja svoj posao. Ovo što si napisao nije normalno i da mom djetetu to netko radi ne bi se dobro proveli.
Ja ću sada iz svoje perspektive roditelja: sazvati roditeljski sastanak ako se to dešava u određenom razredu, ta su sva djeca iz tog razreda ili se sastanu roditelji djece koju taj mali sustavno zlostavlja.
Zlostavlja naravno zato što nije drugačije naučio privuči pažnju jer je od doma odgojno izašao takav, zapravo nikakav. Žalosno. Tim djetetom se nitko u životu nije pozabavio i on zna samo na taj način komunicirati ali da je moje dijete u položaju žrtve unutar škole ne bih ostala na tome.
Inspekcija je obavezna doći na uviđaj ako im pošaljete grupni dopis ili sami odete u inspekciju kao roditelji s dopisom i izložite problem. Centar svakako kontaktirati kada je već pedagoška služba oglušila se i nije obavila svoj posao.
Lokalni moćnici? Mene to ne zanima. Bila sam osobno u situacijama gdje su svi bili rodbinski vezani ali nisam odustala. Ne doduše u sustavu školstva već u sustavu Centra za socijalnu skrb. Obratila sam se minstarstvu i dobila bitku.
Ta žena iz Centra mi se više ne smije približiti jer je napravila grupu pogreška u svom radu i bez obzira što je nećakinja ravnateljice Centra nije ju zaobišla kazna jer je štetila meni mom djetetu (kod rastave braka).
To je doduše druga tema...malo sam off.
Ali želim reći - instrumenta treba i mora biti. Treba biti mudar i uporan. I sve pismeno potkrijepiti. Ako se žalite recimo ravnatelju, pedagoškoj službi sve službeno preko papira s potvrdom da su zaprimili prijavu/podnesak. Rekla - kazala ne pali. Grupirajte se i krenite.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:12.