Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2012., 14:53   #61
Quote:
Tepif kaže: Pogledaj post
Ne znaju da li je pravilno reci Irak ili Iran
A samo jedno od tog je pravilno?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 14:55   #62
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Daj se ti smiri i lijepo ponovo pročitaj s razumijevanjem što sam napisala, a nisam napisala da zanemaruješ djecu.
Nadam se samo da nemaš diplome iz hrvatskog jezika.
Ne trebam se smiriti, mi dalmatinci smo "zesci" u obrani svojih stavova, pa mozda djelujem kao da se trebam smiriti.Nasmijala si me sa ovom diplomom iz hrvatskog jezika, ali bas nasmijala!
denijaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 14:57   #63
Quote:
denijaan kaže: Pogledaj post
Moje dijete ide u osmi razred, vrlo dobar je ucenik.Ima oscilacije u ocjenama sto me izluduje, moram je ispitivati i ukazivati na jacu temeljitost u ucenju. Primjecujem da jako lose obraduju lekcije na satu, posebno zemljopis i povijest. Sreca njezina sto sam na porodiljnom dopustu(3godine), pa je maksimalno kontroliram i pratim njezin rad. Neznam kako bi ovo stigla da radim.Smatram da je neuspjeh profesora ukoliko im 19 ucenika ima 2 od njih 23. Zar oni sebe ne preispituju kako se moze dogoditi da ti vecina razreda ima losu ocjenu?Na stranu to sto su u pubertetu, u svom svijetu, nije li njegov posao da dopre do svojih ucenika, da im objasni i prilagodi program koji ima?A hrvatski je opet posebna prica, kako samo sastavi mogu biti jedino sto se ocjenjuje, di je gramatika, analiza pjesme, lektire stvarno ne kuzim. Cini mi se da je nestala kvaliteta profesora koje sam ja imala, cisto odraduju radni dan. Kako je moguce da iz engleskog imas bolju ocjenu nego iz hrvatskog????Kakva je to razrednica koja sazove roditeljski sastanak zbog nekolicine buntovnika i mora citati sa papirica ko su oni????Imate li vi ovakve dvojbe ili sam ja usamljeni slucaj?
evo da se malo vratimo na pocetak. ja imam djecu, al jos ne idu u skolu, ali da ipak ukratko iznesem svoje misljenje. ipak sam i ja prije x godina isla u skolu
koliko tvoja kci ima iz zemljopisa/povijesti? isto dvojku? ili iz hrvatskog. mislim, ukupan uspjeh je vrlo dobar i to je sasvim ok, barem bi meni bio. nema niceg ni loseg ni pogresnog u tome sto pomazes svom djetetu, prvenstveno da stekne dobre radne navike, da nauci ucit. nisu sva djeca ista. ali ja se ne bi fokusirala na ucenje s njom, ja bi joj radije pokazala kako da sama nesto nauci, nasla nacina kako ucenje ucinit zanimljivijim, mozad da uci s nekom frendicom u paru?
profesori su takvi kakvi jesu, neki ovakvi, neki onakvi, djeca neke predmete vole, neke ne. zemljopis i povijest su prilicno "suhoparni", sorry ako nekoga vrijedam, ja sam naime prirodoslovac. ne znam kako njih ucnit cool. sto se i kako uci u skoli tesko da mozes ti ovako sa strane znat iz prve ruke, a isto tako to ne mozes mijenjat. i to je tako ok.
dakle, jednom ces se ti vratit na posao, i druga djeca ce krenut u skolu, trebat ce i njih uputit. onda ce se tvoja osmasica morat sama snalazit. zato je uputi kako da se sama snadje. i da si popuni rupe koje nastaju u/na losoj nastavi.
i na kraju krajeva, vjerojatno je nekim roditeljima tesko shvatit da im dijete nije u svemu super odlikas. ne mogu i ne trebaju svi imat 5.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 15:23   #64
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
koliko tvoja kci ima iz zemljopisa/povijesti? isto dvojku? ili iz hrvatskog. mislim, ukupan uspjeh je vrlo dobar i to je sasvim ok, barem bi meni bio.
Odakle ti da ima dvojku? Zemljopis, povijest i hrvatski ima 4 i to je u redu. Poanta je da nakon obradene lekcije u skoli ona dode i pita me da joj objasnim recimo pojam devalvacije jer joj to u skoli nije objasnjeno. Kad je profesorica ispitivala njezinu kolegicu iz razreda i pitala je sto je devalvacija, ova joj je odgovorila ono sto pise u knjizi, na sta joj ona postavlja podpitanje, te je primjerom trazila da joj objasni u svakodnevnom zivotu taj isti pojam na sto je ova buljila i nije kuzila, vec je samo naucila napisano!Profesorica se naljutila i pitala pa kako to neznas kad sam vam to objasnila.Cijeli razred u glas tvrdi suprotno, ali eto ona je u pravu !

Zadnje uređivanje tisi : 22.11.2012. at 15:35. Reason: uređivanje citata
denijaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 15:28   #65
Quote:
denijaan kaže: Pogledaj post
To je isto kao i da ja tebi kazem da si lijena za procitati postove od pocetka i imati svoje misljenje,a ne povoditi se za vecinom.Koju si ti to cinjenicu u svom postu dala osim sto si mene iskomentirala?I moje dijete okarakterizirala kao nesamostalnu i nesigurnu? Povrsnost je odlika koja je uzela velikog maha, mislim da si se kroz zivot i sama uvjerila da svi ljudi ne radu svoj posao onako kako bi trebali!O tome sam govorila, jer ako oni nekvalitetno objasnu lekciju, definiciju ne obrazloze sto meni preostaje nego joj upitano pojasniti?Zato sam pretjerala, svasta!Bolje bi je bilo ostaviti u neznanju i pustiti da dobije losu ocjenu, nego odvojiti pola sata za svoje dijete.
pročitala sam od početka i kužim na što si se došla potužiti. ali načinom i izjavama meni (i drugima) si u fokus došla ti, a ne ono što želiš reći.
da, iskomenitirala sam te direktno, na temelju svega što si napisala.

meni je jasno da nije lako gombati se sa profesorima, nepoznatim ljudima o kojima dijelom ovisi sudbina naše djece. ima ih prestrogih, nemarnih, nesavjesnih, neprofesionalnih..neki možda primjenjuju dvostruka mjerila...ti i svi mi kao roditelji možemo neke stvari vidjeti, na neke sumnjati, nešto pokušati poduzeti, ili se ne usuditi poduzeti i potiho pi*diti.

roditelj bi trebao biti menadžer, voditelj, pastir i podrška, ali nikako ne na operativnom nivou.

jedno je ako neki detalj djetetu nije jasan. neka definicija. formula, postupak.. pa ili sam pokušaš ili platiš instrukcije ili ..ali ima još niz izjava na temelju kojih mislim da je gušiš i da to vodi ka nesigurnosti. veliš da te sama traži da iskomentiraš njene odgovore (prekratki, prenesiguran glas..) pa što je to nego nesigurno dijete? po onome što si napisala, ja sam stekla dojam da ona sama napiše, nauči što treba, a onda joj još tebe treba da potvrdi da je sve dobro napravila i dobro razumjela i dobro isprezentirala a što nije shvatila, treba pojašnjenje.. to je traženje i trebanje stalne asistencije. ne neka jednokratna, izvanredna pomoć. ko da npr ima zadatak napisati referat i pripremiti izlaganje, pa je pere trema, nema iskustva i puno se priprema pa traži feedback i sugestije.


...
editiram post pa vidim da spominješ jednu problematičnu profku, ta što nije objasnila devalvaciju. pričamo samo o njoj ili ima još njih?
...

predlažem da probate raspravu preusmjeriti u smjeru: što mogu poduzeti ako smatram da profesor ne radi dobro svoj posao.

prvo mi pada na pamet vidjeti što drugi roditelji misle o tom istom profesoru? da li i drugi misle da postoji problem? ili su drugi prenemarni i teško im je izdvojiti pola sata za dijete.
zapravo ništa konkretno ni ti nisi napisala vezano uz tog profesora.
možeš li malo biti preciznija?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 21.11.2012. at 15:36.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 15:54   #66
Quote:
denijaan kaže: Pogledaj post
Ovo zaista stoji! Necu joj moci pomoci, ali do tada ce imati vrlo dobar uspjeh u osnovnoj sto joj daje mogucnost da se upise u srednju skolu koju ona zeli. S trojkama, dvojkama ne mozes upisati srednju skolu koju zelis, vec onu koje ti ocjene dopustaju.Pomazem djetetu ispuniti njegovu zelju!Hvala ti na zeljama, iskreno prvi post koji sam procitala i osjetila da je dobronamjeran, bez obzira sta se razilazimo u nekim segmentima!
Evo ako smijem dati nepristrano mišljenje- blow je napisala lijep post i istinit po mome mišljenju, ali NIJE prvi dobronamjeran. Čak nisam vidio nikoga tko vas je na ovaj thread došao uvrijediti, jedino su neki žešći kad ih se krivo shvati i žešće se odgovori na njihovo mišljenje.

Moje su reference dvoje djece od kojih je jedno također u 8. razredu, upoznat sam sa radom svih profesora koji im predaju i znam da ima u najmanju ruku nekompetentnih i punih sebe koji ne prenose dobro znanje na djecu, te mi roditelji praktično nisu poznavali profesore dok sam se školovao
(samostalnost)


Ne kažem da ne trebate pomagati djetetu. Neki sazriju prije, neki poslije. I ne kažem da nije u redu ako neko dijete želi takvu vrstu pomoći, ali ja iz toga čitam poveliku nesigurnost i nesamostalnost čega se trebalo ranije riješiti. Stoga bi se vaša pomoć trebala svoditi samo na razgovor i smjernice o tim dvjema stvarima.
Želite da se upiše u bolju školu i to je razumljivo i brižno, ali ako nema kapacitete ili želju za učenjem stvorit će si još veći problem u budućnosti.

Neću previše tupiti, ali eto, mislim da griješite što sudjelujete u učenju u toj dobi i pišem vam to u najboljoj mogućoj namjeri.
doyaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 16:27   #67
Quote:
doyaya kaže: Pogledaj post
Evo ako smijem dati nepristrano mišljenje- blow je napisala lijep post i istinit po mome mišljenju, ali NIJE prvi dobronamjeran. Čak nisam vidio nikoga tko vas je na ovaj thread došao uvrijediti, jedino su neki žešći kad ih se krivo shvati i žešće se odgovori na njihovo mišljenje.

Moje su reference dvoje djece od kojih je jedno također u 8. razredu, upoznat sam sa radom svih profesora koji im predaju i znam da ima u najmanju ruku nekompetentnih i punih sebe koji ne prenose dobro znanje na djecu, te mi roditelji praktično nisu poznavali profesore dok sam se školovao
(samostalnost)


Ne kažem da ne trebate pomagati djetetu. Neki sazriju prije, neki poslije. I ne kažem da nije u redu ako neko dijete želi takvu vrstu pomoći, ali ja iz toga čitam poveliku nesigurnost i nesamostalnost čega se trebalo ranije riješiti. Stoga bi se vaša pomoć trebala svoditi samo na razgovor i smjernice o tim dvjema stvarima.
Želite da se upiše u bolju školu i to je razumljivo i brižno, ali ako nema kapacitete ili želju za učenjem stvorit će si još veći problem u budućnosti.

Neću previše tupiti, ali eto, mislim da griješite što sudjelujete u učenju u toj dobi i pišem vam to u najboljoj mogućoj namjeri.
Hvala vam na dobroj namjeri! Mislim da je svako dijete individualno,put do sazrijevanja ne podnosu svi isto! Osjeca se sigurnije ako je ispitam, a meni osobno provjera naucenog dokazuje njen rad i trud.
denijaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 16:38   #68
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
.. npr ima zadatak napisati referat i pripremiti izlaganje, pa je pere trema, nema iskustva i puno se priprema pa traži feedback i sugestije.

Koja je razlika izmedu referata i ispitivanja?Zasto bi je prala trema na referatu, a ne i na usmenom ispitivanju? Isto je! Obradujes odredenu temu i prezentiras je.Kako se puno priprema? Nijedan referat koji je radila nije imao 15-20str. dok toliko gradiva ima nauciti za usmeno ispitivanje.

Zadnje uređivanje tisi : 22.11.2012. at 15:33. Reason: uređivanje citata
denijaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 17:06   #69
Možda smo mi imali premalo referata, 1 godišnje. meni je to bilo nešto kao nastup za koji sam se danima pripremala i imala tremu. 15min pričaš cijelom razredu ono so si sam osmislio i pripremio. To mi nije isto ko običan usmeni.


Ma zapravo ... Totalno nebitno..

Sent from my ST18i using Tapatalk 2
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 09:55   #70
Quote:
denijaan kaže: Pogledaj post
Odakle ti da ima dvojku? Zemljopis, povijest i hrvatski ima 4 i to je u redu. Poanta je da nakon obradene lekcije u skoli ona dode i pita me da joj objasnim recimo pojam devalvacije jer joj to u skoli nije objasnjeno. Kad je profesorica ispitivala njezinu kolegicu iz razreda i pitala je sto je devalvacija, ova joj je odgovorila ono sto pise u knjizi, na sta joj ona postavlja podpitanje, te je primjerom trazila da joj objasni u svakodnevnom zivotu taj isti pojam na sto je ova buljila i nije kuzila, vec je samo naucila napisano!Profesorica se naljutila i pitala pa kako to neznas kad sam vam to objasnila.Cijeli razred u glas tvrdi suprotno, ali eto ona je u pravu !
iz tvog posta se dalo zakljucit da ima lose ocjene jer su profesori losi. sorry ako sam krivo shvatila. a ako tebi dodje tvoje dijete i pita te nesto, naravno da ces mu odgovorit, ali po mom misljenju bi isto tako bilo dobro uputit ju gdje i kako da sama potrazi odgovor. pa da poslije prodiskutirate. i ako vec znate da postoje profesori koji nisu temeljiti, koji pola ne objasne, onda znate i ti i tvoja kci sto vas ceka, pa se doma bolje pripremite. ici filozofirat zasto jedan prof to radi ovako drugi onako, te prepricavanje prica iz ucionice nece nikome pomoc. katkad je to i stvar dozivljaja i nacina na koji svatko od nas tumaci neke situacije.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 10:07   #71
Quote:
denijaan kaže: Pogledaj post
ona dode i pita me da joj objasnim recimo pojam devalvacije jer joj to u skoli nije objasnjeno.
Dijete nema Internet?

Devalvacija: 16000 rezultata.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 18:49   #72
možda ti djetetu geografija i povijest nisu jača strana?

ja sam imao staru prof iz povijesti i svi su dobivali ili 2 ili 5. onaj koga to zanima to će i učiti bez problema ( ima udžbenik jelda? ) . povijest nije predmet kojega možeš izvježbat već ga moraš naučiti. ista stvar je i sa geografijom.
iz tih predmeta ne možeš očekivati da im ih profesor pojasni kada su to same činjenice.
u srednjoj sam imao prof iz biologije i prehrane kod koje se nije ništa radilo na satu jer je ona rekla da odgovaramo na pitanja u knjizi, a kada je ispitivala pitala je sve! i ljudi su imali ful slabe ocjene. mene to je raspizdilo i uzeo sam te 2 knjige u ruke i čitao ih nekoliko puta i dogodilo se to da sam jedini imao 5 iz oba predmeta, dok one osobe koje su do tada prolazile s 5.0 više nisu jer iz ta 2 predmeta nisu imale 5

stoga je sve na djetetu, a ono će ti pokušati podvaliti svakakve isprike za svoj uspjeh, a ti ćeš u to povjerovati jer je ono " dobro, pametno, savršeno...." i krivit ćeš profesora. jedino gdje se prof može kriviti to su premeti tipa matematike, fizike, kemije te jezici jer ti to netko mora objasniti, dok su ostali predmeti čisto do tebe.

a usporedbe eng i hr su pomalo glupaste jer se engleski uči od 7 godine života te se cijelo školovanje rade jedne te iste lekcije, te je samo važno da znaš čitat i pisati, dok u hr radiš i književnost ( hr i svjetsku ) i gramatiku . tako da nije čudno što ti dijete ima bolju ocjenu iz stranog jezika. i ja sam imao kao i većina njih, a ne rasturam engleski nego ga znam prosječno, dok hrvatski znam puno bolje ali eto
Hummingbird12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 18:53   #73
Sve ce internet rjesiti!Tako se djetetu odgovori; idi dite moje na net , pa vidi!
denijaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 22:00   #74
Quote:
denijaan kaže: Pogledaj post
Sve ce internet rjesiti!Tako se djetetu odgovori; idi dite moje na net , pa vidi!
Nije to nikakav odjeb koji se lansira djetetu da ne bi gnjavilo roditelja - osmoškolac koji se ne zna služiti i Internetom kao izvorom informacija, ozbiljno je hendikepiran.

Pristup u kojem je nekakva "živa roditeljska riječ" uvijek i bez iznimke bolji i kvalitetniji izvor informacija od nekakvih "hladnih i bešćutnih kompjutera", odavno je pregazilo vrijeme.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 23:49   #75
Quote:
denijaan kaže: Pogledaj post
Sve ce internet rjesiti!Tako se djetetu odgovori; idi dite moje na net , pa vidi!
upućivanjem na internet dijete ne otfikariš nego naučiš da samo traži informaciju koju treba
kad ti već internet nije po volji (iako je odličan izbor znanja ako se zna koristiti, a to treba naučiti), ima li dijete kakvu enciklopediju, rječnik?
ako ju naučiš da informacije dobiva samo od tebe, što će kad tebe neće biti u blizini?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 08:37   #76
gurkanje djeteta od sebe i poticanje na samostalnost nije zanemarivanje, otfikarivanje.
previše ju činiš ovisnom o tebi. sad će tebi mama rastumačiti. evo čekaj da proučim.
umjesto pristupa: a što ti misliš? kako si ti to shvatila? kako bi riješila problem...

samo za usporedbu, postoje učenički domovi i djeca koja sa nepunih 15 odu u drugi grad, pohađaju školu i uče gradivo koje roditelji ni ne vide osim 2-3 put godišnje. potpuno su samostalni i kadri izići na kraj sa svim izazovima tog doba, života u domu sa svim čarima koje dom nosi, odgajatelje, ograničenja, društvo i utjecaj vršnjaka 0-24...
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 11:10   #77
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
samo za usporedbu, postoje učenički domovi i djeca koja sa nepunih 15 odu u drugi grad, pohađaju školu i uče gradivo koje roditelji ni ne vide osim 2-3 put godišnje. potpuno su samostalni i kadri izići na kraj sa svim izazovima tog doba, života u domu sa svim čarima koje dom nosi, odgajatelje, ograničenja, društvo i utjecaj vršnjaka 0-24...
A nema ni jednog "zivog" primjera gdje je sve poslo po krivu?
denijaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 11:10   #78
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Nije to nikakav odjeb koji se lansira djetetu da ne bi gnjavilo roditelja - osmoškolac koji se ne zna služiti i Internetom kao izvorom informacija, ozbiljno je hendikepiran.
Itekako je! Izvor informacija da, ali podrobno pojasnjenje ne!
denijaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 11:23   #79
Quote:
denijaan kaže: Pogledaj post
A nema ni jednog "zivog" primjera gdje je sve poslo po krivu?
sigurno imamasa djece kod kojih je prepuštanje previše kontrole pošlo po krivu, no opet,, pošlo je po ktivu jer ih roditelji nisu naučili odgovornosti
to da ti držiš sve uzde života i odgovonorsti tvog djeteta nije jedini način da se osiguraš da nešto neće poći po krivu. tojest, nije uopće način jer tako ne učiš dijete kako da upravlja svojim vremenom, životom i odgovonostima i poći će po krivu čim bude primorana preuzeti kontorlu sama.
a ne budeš ju valjda i u tridesetima ispitivala koliko se pripremila za sutrašnji radni dan i je li završila posao?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 11:37   #80
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
a ne budeš ju valjda i u tridesetima ispitivala koliko se pripremila za sutrašnji radni dan i je li završila posao?
Nema 30 godina, vec 14.Ova usporedba mi je smijesna!
denijaan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:37.