Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2012., 21:55   #21
Možda sam glupa i sad ću to ovjekovječiti ovim postom, ali ipak - na koji način prisustvo učiteljice sprečava dijete da padne sa stolice?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 22:47   #22
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Možda sam glupa i sad ću to ovjekovječiti ovim postom, ali ipak - na koji način prisustvo učiteljice sprečava dijete da padne sa stolice?
na nacin da ostatak razreda ne trckara uokolo jer nije odmor (ili, ukoliko je odmor, ona ipak stoji u blizini i pazi da netko ne trkne stolicu na kojoj stoji dijete, upozori ih da paze, ukoliko dijete, eto, i padne samo od sebe pred njenim ocima, to se zbilo pred njenim ocima i moze posvjedociti da je bila tamo te je vidjela sto se tocno dogodilo!)
daleko od toga da se sranje ne moze desiti cak i kad je uciteljica prisutna, moze im, stajaznam , past strop na glavu (nije da se vec nije desavalo obzirom na uvijete u kojima nam se masa skola nalazi ) ali je ipak drugacije kada se to desi pod nadzorom.
nisam uciteljica, ali sam teta u vrticu i jaaako dobro znam koliko je vazno, kada do ozljede dodje, znati kako se i zasto nesto desilo. naravno da ne stignes odreagirati ako si na jednom kraju sobe a dijete na drugom padne (ili ga netko gurne, lupi, ugrize, yadayadayada) ali ZNAS sto se tocno dogodilo i mozes to prenjeti tocno roditeljima.
znam da vrticka djeca ne smiju biti bez nadzora sigurno, ni u kom trenutku. ukoliko se nesto desi a bez nadzora su, nema tu tko je kriv, teta je kriva.
e, sad, zaista ne znam kako to funkcionira u skolama kad su nizi razredi u pitanju, ima uciteljica na ovom podforumu pa neka nam prenesu.

dakle, koliko ja shvatih, nije problem u brisanju ploce i penjanju na stolac (bar se nadam da nije, jer, jebote, sto je s tjelesnim i penjanjem na gredu onda ), vec je problem sto to djeca rade bez nadzora, a po uputi uciteljice.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 23:13   #23
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
koliko ja shvatih, nije problem u brisanju ploce i penjanju na stolac (bar se nadam da nije, jer, jebote, sto je s tjelesnim i penjanjem na gredu onda ), vec je problem sto to djeca rade bez nadzora, a po uputi uciteljice.
Detaljnijim čitanjem naišla bi i na:

"Čak i da je u razredu, tolik joj je problem dignut ruku i obrisat ploču da rađe riskira da neko dijete padne "

Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 23:21   #24
Ja kad se uhvatim spužve da sve bude brže i efikasnije, moram ih skidat sa sebe da me puste da obrišem ploču
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 09:21   #25
Quote:
bluskye kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Imam jedan problem i trebam više mišljenja jer ja više nisam pametna. Učiteljica u 1 razredu već je imala nekoliko gadnih propusta koje smo (više roditelja) nekako pregledali i sad samo čekamo na sljedeće veće sranje

Ovo je ipak tema o redarstvu. Da li je vama normalno da prvašići brišu ploču stajanjem na stolcu pod odmorom kad učiteljice nema u razredu?
Meni osobno nije. Čak i da je u razredu, tolik joj je problem dignut ruku i obrisat ploču da rađe riskira da neko dijete padne ili još gore kad djeca luduju pod malim odorom lako se desi nesreća, slučajno...
Pa što se dogodilo sa starim dobrim razgovorom s učiteljicom? Imate informacije. Ako je učiteljica imala propusta, trebalo je reagirati na prvi. Ne dozvoliti da se nagomilaju. Ima učitelja i "učitelja". Ni vi ni oni ne trebate zaboraviti da su obje strane ovdje radi djece, a ne radi prepucavanja.
Ako je učiteljica loša, treba je naučiti da bude dobra. Ne, to nije naivno razmišljanje, sve se to da izvesti. Doživjela i isprobala.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 09:32   #26
Quote:
bluskye kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Imam jedan problem i trebam više mišljenja jer ja više nisam pametna. Učiteljica u 1 razredu već je imala nekoliko gadnih propusta koje smo (više roditelja) nekako pregledali i sad samo čekamo na sljedeće veće sranje

Ovo je ipak tema o redarstvu. Da li je vama normalno da prvašići brišu ploču stajanjem na stolcu pod odmorom kad učiteljice nema u razredu?
Meni osobno nije. Čak i da je u razredu, tolik joj je problem dignut ruku i obrisat ploču da rađe riskira da neko dijete padne ili još gore kad djeca luduju pod malim odorom lako se desi nesreća, slučajno...
Ja se sve vise divim radu nastavnika i profesora, jer,eto, valjda je pravilo da se u svakom razredu nađe par roditelja koji od svog djeteta rade zasticenu vrstu, pa u svemu vide problem, pa tako i u brisanju ploče.
Daleko od toga da problema nema, ali uvijek je bitan nacin na koji ces sa uciteljicom uspostaviti suradnju. Krenuti u razgovor s pretpostavkom da je ona kriva za sve, i nije bas dobar nacin.
princeza sunca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 11:40   #27
koliko se ja sjećam svog prvog razreda i općenito male škole, svi su pod odmorom izjurili van u hodnik i tamo trčkarali.
u učionici bi ostalo djece za nabrojati na prste jedne ruke, ako.
i nije bilo nikakvih problema s brisanjem ploče u miru
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 12:09   #28
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
znam da vrticka djeca ne smiju biti bez nadzora sigurno, ni u kom trenutku. ukoliko se nesto desi a bez nadzora su, nema tu tko je kriv, teta je kriva.
e, sad, zaista ne znam kako to funkcionira u skolama kad su nizi razredi u pitanju, ima uciteljica na ovom podforumu pa neka nam prenesu.
A kako funkcionira u vrticu kad je teta sama (u periodu dok se ne preklapaju), a mora piskit/kakat/promijenit ulozak ?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 12:10   #29
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
A kako funkcionira u vrticu kad je teta sama (u periodu dok se ne preklapaju), a mora piskit/kakat/promijenit ulozak ?
zamoli tetu kuharicu ili tetu iz sobe do da ih gleda
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 14:46   #30
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
zamoli tetu kuharicu ili tetu iz sobe do da ih gleda
Nislis da to bas uvijek moze funkcionirati...da se vidi iz sobe u sobu, da teta moze telefonirati kuharici da dodje (dok ona ne izadje iz sobe) i da je ova uvijek to u mogucnosti napraviti?
Ili kad je s jednim (ili nekoliko njih) teta u wc-u ili na hodniku, a ostali su za to vrijeme u sobi?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 14:58   #31
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nislis da to bas uvijek moze funkcionirati...da se vidi iz sobe u sobu, da teta moze telefonirati kuharici da dodje (dok ona ne izadje iz sobe) i da je ova uvijek to u mogucnosti napraviti?
Ili kad je s jednim (ili nekoliko njih) teta u wc-u ili na hodniku, a ostali su za to vrijeme u sobi?
onda ne ide na wc
kaj mislis kako blagajnica u pevecu/konzumu/bili ide na wc. nikako.

ali to niej tema, tema su prvasici, mislim fakat, dokle je doslo da djeca ne mogu vise ni plocu obrisat e, 7 godina!
ne znam zbilja, nikad mi ne bi palo napamet da je problem brisanje ploce.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 14:58   #32
Uciteljica moje klinke ne daje djeci da se pentraju,vec redari pobrisu plocu onoliko koliko mogu sami dohvatiti.

Ono s vrha pobrise ona.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 16:05   #33
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nislis da to bas uvijek moze funkcionirati...da se vidi iz sobe u sobu, da teta moze telefonirati kuharici da dodje (dok ona ne izadje iz sobe) i da je ova uvijek to u mogucnosti napraviti?
nije tema, ALI
kod nas jasličke sobe imaju staklene 'zidove' baš zato da tetemogu vidjeti iz jedne u drugu sobu i da teta sama moževijdeti što se događa u sobi dok premotava dijete (budući da je jedna, a mora izaći u prosor za prematanje da bi sredila dijete..iako, one koji su veći često animira da krenu za njom pa ih ima više pod nadzorom...a oni tamo imaju okolo neke osjetilne instalacije pa ne prčkaju po wc-ima nego po tom)

ne zove kuharicu telefonom, nego dođe čistačica koja ionako ne sjedi negdje u uredu nego se stalno mota po vrtiću, a baš zbog toga da uskoči tetama češće obiđe mlađe jasličke
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 17:48   #34
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
nije tema, ALI
Ma znam da bas nije, ali nije ni daleko. Istina je da u vrticu svi valjda ocekuju vecu odgovornost teta, ali ocito da je i s prvasicima slican/isti problem.
Quote:
kod nas jasličke sobe imaju staklene 'zidove' baš zato da tetemogu vidjeti iz jedne u drugu sobu i da teta sama moževijdeti što se događa u sobi dok premotava dijete (budući da je jedna, a mora izaći u prosor za prematanje da bi sredila dijete..iako, one koji su veći često animira da krenu za njom pa ih ima više pod nadzorom...a oni tamo imaju okolo neke osjetilne instalacije pa ne prčkaju po wc-ima nego po tom)
Ok, kod vas je tako. Vjerujem da ima prostora gdje nije tako...i to ne samo da ne vidi "svoju" djecu... vjerujem tj. sigurna sam da neki prostori nisu tako koncipirani da teta moze i "tudju" djecu vidjeti ako njihova teta skoci na wc.
Quote:
ne zove kuharicu telefonom, nego dođe čistačica koja ionako ne sjedi negdje u uredu nego se stalno mota po vrtiću, a baš zbog toga da uskoči tetama češće obiđe mlađe jasličke
I ta se cistacica bas uvijek nadje prigodno u svakoj grupi, kad neka teta mora hitno na wc?
Uostalom, zar je cistacica kvalificirana i zaduzena za cuvanje djece? Sto ako se nesto dogodi dok je teta na zahodu, a cistacica u grupi? Sumnjam da je cistacica ta koja odgovara za bilo sto sto se dogodi djetetu.
A sto je s drugim grupama? Nitko osim teta iz mladje jaslicke ne mora (ili ne smije) nikad na wc? Pa i teta koja ima one od 5-6 godina mora piskiti i dr.
I njima se nesto moze desiti, dok nje nema.
Skepticna sam prema tome da bas nikad nitko ne ostavlja tu djecu (bilo koju grupu) na kratko samu, dok se obavlja nesto drugo...ili brise svoju vlastitu guzu ...ili nekog djeteta koje je zvalo da mu se pomogne..dok su za to vrijeme drugi u sobi - sami. Sumnjam da teta moze svaki cas nekoga dozvati da pricuva ostale dok jednom brise guzu.
Da se dotaknem i prvasica...djeca s kretanjem u skolu jesu izlozena odredjenim opasnostima i mislim da ih za to treba pripremati. Padanje sa stolca ide u opseg posla skolarca. Uciteljica neke stvari mozda moze izbjeci, ali ne bas sve sto si roditelji zamisljaju.
Ako redari moraju pod odmorom (makar i tako maleni) brisati plocu, ostali bi mozda morali biti vani da ih ne ometaju. Mi smo kao mali radili isto, bili smo valjda jednako zivi, ali ne znam da se ikada u skoli desilo bilo sto.
(niti s tim u vezi, niti bili s cim drugim...ne kazem da nije...samo ja nisam cula...mozda je nekad netko negdje i pao...pa cak i slomio ruku...)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 19:24   #35
gle, kajpjerina, debelo oftopicaris i sad molim te stani.
odmah sam lijepo napisala da vrticka djeca ne smiju biti sama, ni pod razno, i ukoliko se nesto desi a da tete nema, teta je odgovorna. nema tu kakila sam, piskila sam, odgovorna je, i odgovor ce na to uvijek biti da nije smjela ostaviti djecu bez nadzora. kolko god se njoj prikakilo. kuzis?
e sad, posto je tema ipak o skolskoj djeci, i mene zanima kako je to izregulirano u nizim razredima, te smiju li djeca, pa i pod odmorom, biti bez nadzora.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 20:11   #36
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali to niej tema, tema su prvasici, mislim fakat, dokle je doslo da djeca ne mogu vise ni plocu obrisat e, 7 godina!
ne znam zbilja, nikad mi ne bi palo napamet da je problem brisanje ploce.
ni meni isto.
ne znam zašto ljudi stalno traže probleme tamo gdje ih nema.
i zašto misle da djeca baš ništa ne mogu ili ne znaju napraviti sama.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 20:26   #37
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
gle, kajpjerina, debelo oftopicaris i sad molim te stani.
odmah sam lijepo napisala da vrticka djeca ne smiju biti sama, ni pod razno, i ukoliko se nesto desi a da tete nema, teta je odgovorna. nema tu kakila sam, piskila sam, odgovorna je, i odgovor ce na to uvijek biti da nije smjela ostaviti djecu bez nadzora. kolko god se njoj prikakilo. kuzis?
e sad, posto je tema ipak o skolskoj djeci, i mene zanima kako je to izregulirano u nizim razredima, te smiju li djeca, pa i pod odmorom, biti bez nadzora.
U mojoj školi u zbornici ne viđamo učiteljice koje rade u prvom razredu, rijetko viđamo i one koje su s drugašićima. Na WC, ako baš neizostavno moraju, idu tijekom sata kad nema gužve (ni na hodnicima ni na WC-u) i tada djeci zadaju da nešto rade i trčećim korakom odu do WC-a. Češće trpe do kraja nastave, a to radimo i mi ostali, i iz viših razreda.

Nigdje ne piše da djeca ne smiju biti bez nadzora učiteljice, no odgovorni smo za djecu kad su u školi, stoga imamo dežurne učitelje, no oni nisu svemogući da mogu biti u tri-četiri učionice za koje su odgovorni (na svakome su katu dva dežurna učitelja na sedam ili osam učionica). Osim toga, učiteljice iz nižih razreda, pa i mi ostali, često ostanemo tijekom malih odmora na hodniku ili u učionici. Tada ima više mogućnosti za ostale za čašu vode ili za bijeg na WC.

Djeca su nepredvidiva, zato razumijem roditeljsku brigu kad se dijete penje na stolac dok drugi trčkaraju oko njega (a malo manje trčkaraju kad je učiteljica u razredu). Nezgode treba prevenirati, no katkad se događaju, i u prisutnosti roditelja.

Radim u višim razredima, ploču u 90% slučajeva brišem sama zato što sam brža. To može i učiteljica u nižim razredima. Ta redarska dužnost zapravo je simbolična - naviknuti djecu da mogu raditi za zajednicu, da mogu biti odgovorni (i glavni u tome)...
Uz malo pametne organizacije, to ne bi trebao biti problem ni opasno za zdravlje.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 21:52   #38
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
gle, kajpjerina, debelo oftopicaris i sad molim te stani.
odmah sam lijepo napisala da vrticka djeca ne smiju biti sama, ni pod razno, i ukoliko se nesto desi a da tete nema, teta je odgovorna. nema tu kakila sam, piskila sam, odgovorna je, i odgovor ce na to uvijek biti da nije smjela ostaviti djecu bez nadzora. kolko god se njoj prikakilo. kuzis?
e sad, posto je tema ipak o skolskoj djeci, i mene zanima kako je to izregulirano u nizim razredima, te smiju li djeca, pa i pod odmorom, biti bez nadzora.
Ok.
I mene zanima isto. Samo sam konstatirala da je vrlo slicno.
A kako je tema OS i prvasici, ok, ajde onda o prvasicima...oni ne smiju ostati sam ni sekundu? Uciteljica ne smije ni na odmor, ni na wc, da ne bi bili na kratko sami?
A predmetni nastavnik koji predaje u cetvrtom moze? Tko je onda odgovoran ako se nesto desi...a uciteljica ima slobodan sat, jer taj sat predaje predmetni nastavni? (npr. jezik/vjeronauk/informatika/mozda likovni...)
Jel' smiju oni u petom (i dalje) na wc ili i oni moraju biti po odmorom uz djecu...gdje je granica, tko odgovara, tko ne...tko mora biti stalno s njima, a tko si moze priustiti zahod i sl.?
Sto ako dijete u trecem, cetvrtom ili petom razredu stane na stolac da bi obrisalo plocu (jer je niskog rasta), pa padne i ozljedi se? Tko odgovara? Ili je posebno pravilo za prvasice...tj. za njihove uciteljice?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 22:02   #39
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ok.
I mene zanima isto. Samo sam konstatirala da je vrlo slicno.
A kako je tema OS i prvasici, ok, ajde onda o prvasicima...oni ne smiju ostati sam ni sekundu? Uciteljica ne smije ni na odmor, ni na wc, da ne bi bili na kratko sami?
A predmetni nastavnik koji predaje u cetvrtom moze? Tko je onda odgovoran ako se nesto desi...a uciteljica ima slobodan sat, jer taj sat predaje predmetni nastavni? (npr. jezik/vjeronauk/informatika/mozda likovni...)
Jel' smiju oni u petom (i dalje) na wc ili i oni moraju biti po odmorom uz djecu...gdje je granica, tko odgovara, tko ne...tko mora biti stalno s njima, a tko si moze priustiti zahod i sl.?
Sto ako dijete u trecem, cetvrtom ili petom razredu stane na stolac da bi obrisalo plocu (jer je niskog rasta), pa padne i ozljedi se? Tko odgovara? Ili je posebno pravilo za prvasice...tj. za njihove uciteljice?
Odgovorni smo cijelo vrijeme dok je dijete u školi, od prvašića do osmaša, no srećom stariji se znaju malo bolje čuvati pa možemo na WC 30 sekunda duže (ako jedini WC za učitelje nije zauzet).
Odgovoran je dežurni učitelj. Od prvoga do osmoga razreda. Učiteljice koje tijekom odmora nisu s djecom, pa i radilo se o prvašićima, nisu odgovorne, nego dežurni učitelj ako je mogao biti istovremeno u šest-sedam ili tko zna koliko učionica. Ako je dežurao i nezgoda se ipak dogodila, ne može snositi odgovornost.
Učiteljice su u razredu tijekom odmora dobrovoljno.
Dežurni učitelj ima biti prisutan, no nema mogućnost sve nadzirati.
Nezgode se događaju i u prisustvu roditelja (kod kuće, u parku...).
Učiteljica ne smije djeci zadavati opasne zadatke i sve što zadaje na njezinu je odgovornost.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 08:43   #40
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Odgovorni smo cijelo vrijeme dok je dijete u školi, od prvašića do osmaša, no srećom stariji se znaju malo bolje čuvati pa možemo na WC 30 sekunda duže (ako jedini WC za učitelje nije zauzet).
Odgovoran je dežurni učitelj. Od prvoga do osmoga razreda. Učiteljice koje tijekom odmora nisu s djecom, pa i radilo se o prvašićima, nisu odgovorne, nego dežurni učitelj ako je mogao biti istovremeno u šest-sedam ili tko zna koliko učionica. Ako je dežurao i nezgoda se ipak dogodila, ne može snositi odgovornost.
Učiteljice su u razredu tijekom odmora dobrovoljno.
Dežurni učitelj ima biti prisutan, no nema mogućnost sve nadzirati.
Nezgode se događaju i u prisustvu roditelja (kod kuće, u parku...).
Učiteljica ne smije djeci zadavati opasne zadatke i sve što zadaje na njezinu je odgovornost.
Meni ovo nije bas jasno...je li ili nije odgovoran taj dezurni ucitelj?
Obzirom da i ucitelji/nastavnici imaju pravo na odmor (5-15 min), kao odgovoran je dezurni ucitelj, ali nije odgovoran ako je mogao biti u svim razredima istovremeno...pa naravno da nije mogao.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:19.