Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2013., 23:31   #1
Obavezno obrazovanje nije besplatno već naplatno

Što mislimo mi roditelji učiniti po ovom pitanju, konkretno ja svoje moram još svakodnevno vozit autom do autobusne stanice udaljene dva kilometra jer ravnatelj nema novaca za tu relaciju. Gaze nas svi kako hoće, a mi šutimo, nema ovo veze s besplatnim školstvom.

http://www.057info.hr/vijesti/2013-0...o-vec-naplatno
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 14:18   #2
Ja ne mislim da je obrazovanje naplatno. Isto tako mozes reci da su djeca naplatna jer ih moras hraniti, obuvati, kupovati im igracke itd.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 00:54   #3
Nisam upućena, postoji li u svijetu ijedan školski sustav u kojem je besplatan školski pribor, oprema, izleti..?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 07:14   #4
Tamo gdje postoji trošak - a u školstvu definitivno postoji - nema besplatnosti.

Čak i da zamislimo situaciju u kojoj je sve besplatno, to bi samo značilo da se svi troškovi namiruju iz državnog proračuna - koji se opet puni (i) iz roditeljskih džepova. Sve što bi se promijenilo je ponešto drugačije financijsko opterećenje (oni bez djece bi plaćali školovanje tuđe djece) i to je to.

Može netko biti potpuno nezadovoljan načinom trošenja proračuna koliko želi - ali, trošak školovanja je toliki da bi ga država mogla u potpunosti snositi samo oduzimanjem ogromnih sredstava nekome drugom (kome?), ili velikim povećanjem poreza.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 09:43   #5
Cookie, da, postoje drzave i sistemi koji natalitet i naseljavanje poticu, medjuostalim, i potpuno besplatnim skolovanjem, odn financiranjem djeteta sve dok se ono skoluje; jos u srednjoj skoli na satu zemljopisa profesorica nam je pricala kako je Kanada tada (ne znam doduse je li tome jos tako) poticala naseljavanje sjevernih podrucja iznad odredjene paralele na nacin da je sve do cini mi se 18. godine djetetova zivota bilo potpuno besplatno, odnosno, roditelji bi svake godine dobivali odredjeni iznos za opremanje djeteta. koji nije bio sica i ukljucivao je i odjecu i obucu.

Lorde to sve stoji.
ALI.
postoje stvari koje jednostavno nisu u redu i apsolutno se mogu izbjeci u danasnje vrijeme kad nitko nema viska novca, a bespotrebni troskovi u skolama se samo gomilaju.
ne ocekujem da mi drzava placa za djetetovu odjecu,obucu, torbu, ma cak niti knjige (jer, onak, nisu bile besplatne nit u neko bivse doba i doba naseg skolovanja (izuzev jednog perioda pred x godina))
no, ako opcina spickovina gornja (su)financira prijevoz skolske djece, aspolutno nije fer da opcina spickovina donja to ne radi i da roditelji za istu stvar - a to je obavezno skolovanje djeteta kesira full lovu. i smatram da je to nesto sto bi se trebalo izregulirati zakonima, i jebiga, financirati iz drzavnog proracuna, jer skole su javni sektor i financiraju se iz drzavnog proracuna. okej, ima tu mnogo drugih stvari, poput monopola autoprijevoznika koji nabrijavaju cijene eto, jer mogu, jer su jedini na tom podrucju, blabla; al onak, umjesto da se financira drzavnicki autopark, mogu investirati u skolske autobuse. ruzne, zute, jedinstvene, k'o sto ameri imaju ne moraju cak nit biti zuti, samo nek budu na drzavnom niovu.
ne moraju nam davati besplatne udzbenike, al bar nek stanu na kraj ovom cirkusu i poplavi milijona razlicitih udzbenika za istu stvar, koji se svake godine mijenjaju.
nek izvole izbaciti milijone radnih listova i dodatnih zadata koji se uredno placaju, da bi nakladnik i autor pobrali dio kolaca, a ne da bi dijete kvalitetno prosirilo svoje znanje
nek prekinu davati domace zadace iz kojekavih casopisa (poput zvrka, radosti i sl) koji nisu obvezni. to je samo jos jedan nacin na koji od nas roditelja rade budale i kradu nam iz dzepova. ti casopisi nikad nisu bili niti jesu obvezni, i nitko me ne moze uvjeriti da uz stoosamdesetsest udzbenika koje djeca u danasnje vrijeme tegle po torbama uciteljice nemaju dovoljno materijala za rad, pa moraju, jadne, davati obvezne zadace iz kojekakvih casopisa
nek prekinu voditi djecu po mekdonaldsima i inim glupavim izletima (sjecate se teme od pred cirka godine dana? )
ako je skola u prirodi obavezna, nek izvole i to izregulirati na drzavnom nivou, da bude isto i jednako naplativo svima, a ne da se desi da neki roditelji placaju sicu, a drugi za istu stvar iskresiraju k'o za maturalac u spanjolskoj citam nedavno po novinama da ce svi osmasi obavezno morati provesti dva dana, il kolko vec, u vukovaru. hm, da, super. osim sto ce osmas iz vinkovaca za to platiti koju kunu, dok ce onaj iz dubrovnika ostaviti pola, ako ne i vise od roditeljeve place samo da dodje do vukovara ili su to namjeravali svima uciniti besplatnim? nisam citala clanak detaljno, pa ne znam..

uglavnom, znam da obvezno skolovanje djece nije besplatno. nije nikad nit bilo u punom smislu te rijeci.
ali ovo sto se danas dogadja po skolama je cirkus, i to u masi stvari potpuno bespotreban cirkus.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 12:19   #6
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
no, ako opcina spickovina gornja (su)financira prijevoz skolske djece, aspolutno nije fer da opcina spickovina donja to ne radi i da roditelji za istu stvar - a to je obavezno skolovanje djeteta kesira full lovu. i smatram da je to nesto sto bi se trebalo izregulirati zakonima, i jebiga, financirati iz drzavnog proracuna, jer skole su javni sektor i financiraju se iz drzavnog proracuna.
škole se ne financiraju jedino iz državnog proračuna:
http://www.poslovniforum.hr/zakoni/z...m_skolstvu.asp

i upravo prijevoz učenika potpada pod lokalnu samoupravu, koja u odnosu na vlastita sredstva sudjeluje/ne sudjeluje u pokrivanju troškova prijevoza.

što znači da stanovnicima određene općine/grada stoji na raspolaganju izabrati one koje će obećati pokrivanje troškova prijevoza učenika
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 12:29   #7
Sve ja to znam, samo hocu reci da bi prijevoz ucenika trebalo financirati i to jednako svuda, iz drz. proracuna, bas zato da bi se izbjegle razlike u placanju i/ili nepostojanju skolskog prijevoza.
Radije platim kroz davanja drzavi za skolski prijevoz, nego poloticarima za mercedese
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 14:00   #8
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Sve ja to znam, samo hocu reci da bi prijevoz ucenika trebalo financirati i to jednako svuda, iz drz. proracuna, bas zato da bi se izbjegle razlike u placanju i/ili nepostojanju skolskog prijevoza.
Radije platim kroz davanja drzavi za skolski prijevoz, nego poloticarima za mercedese
a jebiga, moraš dati i za reprezentaciju


po meni, prijevoz je riješen, u nadležnosti je lokalne samouprave, gdje neki ljudi primaju jako dobre plaće da budu na usluzi građanima (plaće su na lokalnoj razini uvijek veće nego za isti posao ako te plaća država), a roditelji imaju opciju apelirati kod načelnika svojih općina da se npr. uvede autobus koji ide do svake kuće u svakom zaselku.

najlakše je za sve tražiti da bude plaćeno iz državnog proračuna, samo onda ostaje pitanje čemu sve te lokalne ustrojne jedinice (ovo je retoričko pitanje, ja sam za ukidanje 998 od 1000, isto ide i za sva sveučilišta osim zagrebačkog itd - smatram da je ta "autonomija" samo super prostor za zapošljavanje sebe samih).



btw sličan problem je vezan uz nedavno donesen zakon o dadiljama - kad se o njemu raspravljalo, čitala sam da je ideja da lokalne samouprave sufinanciraju dadilje.
međutim, nedavno se Grad Rijeka izjasnio da neće, jer "vrtići nude odgoj i obrazovanje, a dadilje samo čuvaju djecu".
al nek je nama Grad Rijeka izgradio velebni bazen i ispod njega uredio plažu za hrpetinu para, koju je sad dao u koncesiju pa nitko od građana Rijeke više ne smije na nju
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 21:18   #9
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
dadilje samo čuvaju djecu
Zbilja? Pa šta ne moraju dadilje završiti neku edukaciju?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 09:29   #10
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Zbilja? Pa šta ne moraju dadilje završiti neku edukaciju?
ne samo da moraju, neko je Grad Rijeka i prije ovog zakona imao profesionalnu obuku za dadilje:
Riječke "Dadilje" koje su u sklopu istoimenog projekta završile edukaciju i osposobljavanje za poslove skrbi, njege i odgoja djece jasličke dobi, početkom nove pedagoške godine kreću sa pružanjem svojih usluga.
http://www.rijeka.hr/EduciraneDadiljeKrecu

dakle, dok nisu imale kako raditi jer nije bilo zakona o toj profesiji, tad su bile osposobljene za odgoj i obrazovanje, a sad kad je zakon, one "samo čuvaju djecu" :hrvatska:

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijek...g-financiranja

__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 14:24   #11
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Što mislimo mi roditelji učiniti po ovom pitanju, konkretno ja svoje moram još svakodnevno vozit autom do autobusne stanice udaljene dva kilometra jer ravnatelj nema novaca za tu relaciju. Gaze nas svi kako hoće, a mi šutimo, nema ovo veze s besplatnim školstvom.

http://www.057info.hr/vijesti/2013-0...o-vec-naplatno
Jos nesto. Srednja skola nije obvezna, ako ti je problem placati ono sto je nuzno, kako ces placati ono sto nije nuzno?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:05.