Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2017., 22:32   #3141
Ima jedna recenica u udzbeniku iz vjer, o obitelji, ide nesto "moj tata a on je mamin muz".. ono, totalno ne. Kod 30% obitelji nije taj slucaj, bemmu.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 23:20   #3142
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Ima jedna recenica u udzbeniku iz vjer, o obitelji, ide nesto "moj tata a on je mamin muz".. ono, totalno ne. Kod 30% obitelji nije taj slucaj, bemmu.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Jebiga, Katjes, katolicka institucionalna religija ne poznaje razvod braka osim u iznimnim slucajevima. A ti nisu nepomirljive razlike.

Onaj tko upisuje dijete trebao bi to znati.

Zasto ljudi ostaju vjerni dogmi koju gazi zivot uzduz I poprijeko, e to je pitanje koje daje strasne odgovore o ljudskoj svijesti.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 09:00   #3143
bas sam htjela napisati da ne mozes ocekivati da u vjeronauku ukljuce i druge vrste obitelji
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 09:07   #3144
Zapravo, kad sam ja bila na vjer u osn skoli, bio je drugaciji. Samo smo nesto bojali, crtali i pricali price, razmisljanja. Brojalo se ko je bio u crkvi, plusici. Ispovijedio si se tu subotu; znaci plus.
Kakti "zivljenje vjere".

Ovo je vise kao "nauk". Udzbenik. Radna. Podastiranje toboze "cinjenica".

Ok nisam se ja pretjerano time bavila nit znala kako od rijeci do rijeci pise. Samo nek "uce" taj "nauk"... vec zna da mnogi vjeruju u svasta sto nije nuzno tocno ali ne zele ni razmisliti ni provjeriti. Pa cu se u njen taj dio razuma uzdati...


Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 09:35   #3145
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
bas sam htjela napisati da ne mozes ocekivati da u vjeronauku ukljuce i druge vrste obitelji
Možeš, ali ne u stroge religijske okvire. Papa je već učinio neki iskorak prema toleranciji prihvativši mogućnost da se razvedeni pričešćuju, ali koliko znam, to nije još zaživjelo. Isto je govorio i o homoseksualizmu, a čini mi se da bi mogao dati i pomirljivu notu s obzirom na posvajanje u LGBTQ obiteljima.

Naravno, to nekomu isto zvuči kao prosipanje pameti jer što on ima bilo što dopuštati, ali tako funkcionira institucionalna religija i to svi trebaju znati, promjene su spore i teške, otpor je golem, ali se događaju.

Hoće li se ikad revidirati hrpetina besmislenih stavova i dogmi? Ne vjerujem da će to biti za mog života, ali mogu odbiti sudjelovati u takvom prakticiranju vjere i jesam.

Smatram da svatko pri zdravoj pameti to treba učiniti ako postoje oblici prakticiranja koji su mu potpuno strani ili neprikladni, s kojima se nikako ne može pomiriti.

Činjenica je da mnogi vjernici zazivaju promjene i sve je više onih koji naginju prema teologiji oslobođenja kao mogućnosti.

Socijalistički utemeljena teološka dimenzija Krista smatra osloboditeljem potlačenih, a korespondira s južnoameričkim nasljeđem pape Franje. Također se ne libi javno progovarati o političkim tokovima, ali se ne pravi da je uzvišena, nego političko djelovanje crkve smatra potrebnim, u svrhu težnji malog čovjeka, ali se ne bavi moralom, nego radničkim pravima i pritivi zgrtanju bogatstva od nekolicine izrabljivača i gomilanje kapitala u rukama moćnika eljnih krvi. Samo ime Franjo izabrano je s namjerom jer je riječ o svecu koji je u amanet dobio obnovu crkve. Zagovornik je siromaštva među klerom i ideje svetog siromaštva, jedan od najvažnijih svetaca teologije oslobođenja. Papa je franjevac, dakle član Ordo fratorum minorum, reda manje braće, poznatog po skromnom životu (i uživanju u vinu ).

Ako doživi još neke godine, mogao bi napraviti neki velik iskorak, ali dotad se svatko mora zapitati kamo i komu šalje svoju djecu, kakvi su njihovi stavovi o obitelji, djeci, životu, i želi li to svom djetetu.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 10:53   #3146
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ovo što je Summer rekla, treba paziti na formulacije, slavi se, a ne slavimo, ili još bolje katolici slave.

Dodala bih još i neke druge važne blagdane jer imamo i jaku hebrejsku i islamsku zajednicu recimo u državici.

Ali nikad, baš nikad, nećeš moći izbjeći religijsku tematiku, pogotovo ne u književnosti ili prirodi i društvu (zbog ovog društva), jer je riječ o određenom civilizacijskom i kulturološkom krugu kojemu pripadamo unutar povijesti književnosti i povijesti općenito.

Kao što ne možeš izbjeći arhitekturu sakralnog tipa.

Kao što ti treba biti jasno da bi na ovim prostorima bilo mnogo više nepismenih da popovi nisu uzeli obrazovanje pod svoje.

Iz čistog prepoznavanja te činjenice mooožda i se dalo razmisliti i o toleranciji.

S druge strae, ove predstave s blagoslovima i ova nanašanja kojekakvih tjelesa po svijetu, ne samo u nas, to je protivno svemu o čemu kršćanstvo govori.

Fran, ja nisam za takav pristup, jednostavno mislim da se njima treba pokazati stražnjicu i tako ih natjerati da odu iz škole. Jer što nas manje bude na tom sranju, to će prije izumrijeti. Ovo neka ide, ja ću ga doma učiti protiv toga, meni to ne pije vodu, a i stvara neku sliku o broju polaznika koja nije nimalo realna u stvarnom svijetu religioznosti i duovnosti. Njima je to argument, ne zaboravi to.
Ako pod popovima misliš na komuniste poslije 1945., onda da.. Inače, Crkva i obrazovanje odnosno pismenost, da baš, hau jes nou...

Isto kao i prava žena, do 45. žene su imale jedina prava da beskonačno rađaju, crnče u kuhinji i na polju i oko djece, i sa vremena na vrijeme budu pretučene..
eL2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 11:12   #3147
Pa da, roditelji bi općenito trebali razmisliti što žele prenijeti svom djetetu.

Recimo, ja sam odrastala u sredini u kojoj je prakticiranje vjere bilo opasno. Iz tog razdoblja imam raznolike uspomene i sjećanja koja se tiču odlaženja u crkvu u tajnosti, ismijavanja, šaputanja po hodnicima, otvorenih konflikata i vrlo ozbiljnih problema koje su moji roditelji kao vjernici imali.

Ali jedino što je od tog kolopleta osjećaja i uspomena danas snažno prisutno u mom životu, jest da su oni živjeli u skladu sa svojim uvjerenjima, čak i kad je to imalo nezgodne posljedice.

Ne želim da mi djeca postanu osobe koje jedno rade, a drugo misle, jer je tako jednostavnije i uzrokuje manje problema. Važno mi je da vide kako se mi roditelji nosimo s time, a odnos prema vjeronauku je samo jedna od stepenica u cijelom procesu.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 11:22   #3148
Quote:
no_nic kaže: Pogledaj post

Ne želim da mi djeca postanu osobe koje jedno rade, a drugo misle, jer je tako jednostavnije i uzrokuje manje problema. Važno mi je da vide kako se mi roditelji nosimo s time, a odnos prema vjeronauku je samo jedna od stepenica u cijelom procesu.
summa summarum
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 11:40   #3149
Quote:
eL2 kaže: Pogledaj post
Ako pod popovima misliš na komuniste poslije 1945., onda da.. Inače, Crkva i obrazovanje odnosno pismenost, da baš, hau jes nou...

Isto kao i prava žena, do 45. žene su imale jedina prava da beskonačno rađaju, crnče u kuhinji i na polju i oko djece, i sa vremena na vrijeme budu pretučene..
Prvo ne znam kako da ti komentiram, o opismenjavanju govorim, primarnom.

Ako ćemo pošteno, Šenoa je jedan od najzaslužnijih pojedinaca za opismenjavanje nacije, prije preporoda to bijaše, kolokvijalno opismenjavanje, ne formalno.

Spomenička baština sve govori, a ti govoriš gluposti i ne poznaješ svoju kulturu.

Drugo, do 45'?

Daj pročitaj što pišeš. Otvori koji put novine, ili bar neke novinske portale.

A i ta ideja o drugarici Mici presmiješna je i raskrinkana davnih dana, dobro se zna kako su drugarice živjele od 45', nije to tajna da su se izigravale slobode, a dobivale batine i na poslu od šefa, a drugarice bivale tajnicama. Nisu sve bile Savke ili Nade.

Tema je vjeronauk u školama, razlazimo se u ideji kako se protiv njega boriti, ja ne podrazumijevam borbom i omalovažavanje nečije vjere ili nipodaštavanje tradicije iz koje su proizišle mnoge dobre stvari za cijeli europski prostor.

Svećenici su prvi počeli pisati na narodnim jezicima u cijeloj Europi, od Italije, preko Španjolske, do ovih krajeva, oduprijevši se time papama i dominaciji latinskog jezika u liturgiji, proizveli su prvu grafiju za pisanje na narodnom, otvarali prve škole za nepismen narod.

Bez obzira na sve, razumijem tvoj bijes jer i mene čini bijesnom vjeronauk i institucionalna govna, ali ovakvim pristupom samo radiš isto i ničim se ne razlikuješ. Klasični postmoderni napumpani antiteistički modus operandi, već zastario stav u eri tolerancije i hipsterizma.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 12:07   #3150
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Prvo ne znam kako da ti komentiram, o opismenjavanju govorim, primarnom.

Ako ćemo pošteno, Šenoa je jedan od najzaslužnijih pojedinaca za opismenjavanje nacije, prije preporoda to bijaše, kolokvijalno opismenjavanje, ne formalno.

Spomenička baština sve govori, a ti govoriš gluposti i ne poznaješ svoju kulturu.

Drugo, do 45'?

Daj pročitaj što pišeš. Otvori koji put novine, ili bar neke novinske portale.

A i ta ideja o drugarici Mici presmiješna je i raskrinkana davnih dana, dobro se zna kako su drugarice živjele od 45', nije to tajna da su se izigravale slobode, a dobivale batine i na poslu od šefa, a drugarice bivale tajnicama. Nisu sve bile Savke ili Nade.

Tema je vjeronauk u školama, razlazimo se u ideji kako se protiv njega boriti, ja ne podrazumijevam borbom i omalovažavanje nečije vjere ili nipodaštavanje tradicije iz koje su proizišle mnoge dobre stvari za cijeli europski prostor.

Svećenici su prvi počeli pisati na narodnim jezicima u cijeloj Europi, od Italije, preko Španjolske, do ovih krajeva, oduprijevši se time papama i dominaciji latinskog jezika u liturgiji, proizveli su prvu grafiju za pisanje na narodnom, otvarali prve škole za nepismen narod.

Bez obzira na sve, razumijem tvoj bijes jer i mene čini bijesnom vjeronauk i institucionalna govna, ali ovakvim pristupom samo radiš isto i ničim se ne razlikuješ. Klasični postmoderni napumpani antiteistički modus operandi, već zastario stav u eri tolerancije i hipsterizma.
Svašta ti sad nadrobi, nemoj molim te samo početi sa pridjevima tipa kvazi pseudo agitprop i slično kako bi argumentirala svoje "činjenice"..

Na kraju krajeva, sama si potegla temu pismenosti i popova..

A kad već spominješ, sam Šenoa nije bio pop niti svećenik.. Gdje su se i na koji način školovali odabrani pojedinci tijekom povijesti o tome bi se dalo raspravljati, ali ovaj forum nije za to..

A spomenička baština? Pa i Arena u Puli je spomenička baština, ali nije bila izgrađena da bi se u njoj održavali koncerti i ljetna kina te širila ljubav i tolerancija, upravo baš suprotno..

Tako da ako ti slučajno čitaš novine ili noviske portale tipa dnevno.hr ili narod.hr i od toga crpiš neko znanje i informacije, e pa ja takva smeća ne čitam..

Tolerancija je jedno, ali nametnuta religioznost bez stvarne mogućnosti izbora je sasvim nešto drugo..

Ne ide ti dijete na vjeronauk, ali na glazbenom uči pjesmicu gdje pušta Isusa u svoje srce!?

Tolerancija?

Pravo je pitanje Na koji način se boriti protiv toga i pokušati to promijeniti? Ako netko ima kakav konstruktivan prijedlog, osim onog da se iselimo u Švedsku ili slično, rado bih poslušao..
eL2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 12:28   #3151
Quote:
eL2 kaže: Pogledaj post
Svašta ti sad nadrobi, nemoj molim te samo početi sa pridjevima tipa kvazi pseudo agitprop i slično kako bi argumentirala svoje "činjenice"..

Na kraju krajeva, sama si potegla temu pismenosti i popova..

A kad već spominješ, sam Šenoa nije bio pop niti svećenik.. Gdje su se i na koji način školovali odabrani pojedinci tijekom povijesti o tome bi se dalo raspravljati, ali ovaj forum nije za to..

A spomenička baština? Pa i Arena u Puli je spomenička baština, ali nije bila izgrađena da bi se u njoj održavali koncerti i ljetna kina te širila ljubav i tolerancija, upravo baš suprotno..

Tako da ako ti slučajno čitaš novine ili noviske portale tipa dnevno.hr ili narod.hr i od toga crpiš neko znanje i informacije, e pa ja takva smeća ne čitam..

Tolerancija je jedno, ali nametnuta religioznost bez stvarne mogućnosti izbora je sasvim nešto drugo..

Ne ide ti dijete na vjeronauk, ali na glazbenom uči pjesmicu gdje pušta Isusa u svoje srce!?

Tolerancija?

Pravo je pitanje Na koji način se boriti protiv toga i pokušati to promijeniti? Ako netko ima kakav konstruktivan prijedlog, osim onog da se iselimo u Švedsku ili slično, rado bih poslušao..
Profulao si mi političku orijentaciju, ali to govori o tebi, uopće o potrebi da se tako izražavaš. Samo si na drugom polu ove farse koja se odigrava u političkom prostoru. Po političkim sam stavovima na strani marksizma, ako te zanima. Vjerujem u Boga, nećeš vjerovati.

Za pjesmicu... obrati se ministarstvu, izdavaču, autorima udžbenika, piši dopise, organiziraj tribine, daj u medije.

Na forumu se samo drobi.

Nekolicina nas tu rado je pisala izdavačima kad su izdali one demonske slovarice koje nisu dobro oblikovali, što ne bi ti pisao zbog sadržaja?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 12:34   #3152
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Profulao si mi političku orijentaciju, ali to govori o tebi, uopće o potrebi da se tako izražavaš. Samo si na drugom polu ove farse koja se odigrava u političkom prostoru. Po političkim sam stavovima na strani marksizma, ako te zanima. Vjerujem u Boga, nećeš vjerovati.

Za pjesmicu... obrati se ministarstvu, izdavaču, autorima udžbenika, piši dopise, organiziraj tribine, daj u medije.

Na forumu se samo drobi.

Nekolicina nas tu rado je pisala izdavačima kad su izdali one demonske slovarice koje nisu dobro oblikovali, što ne bi ti pisao zbog sadržaja?
Ma šta god da tebe veseli, što se mene tiče neka se tako i nastavi, brže i bolje će ti proći život..
eL2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 12:58   #3153
Mene je recimo zasmetala definicija nedjelje u udžbeniku za 2. razred:

"Nedjelja- Dan Isusova uskrnuca. Krscani na taj dan ne rade, nego se u svojim zupama okupljaju na misu i molitvu."

- znaci svi koji rade nedjeljom da bi zasluzili svoju placu i prehranili obitelj jer rade kod poslodavca kod kojega je nedjelja radni dan nisu krscani?!
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 13:23   #3154
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Mene je recimo zasmetala definicija nedjelje u udžbeniku za 2. razred:

"Nedjelja- Dan Isusova uskrnuca. Krscani na taj dan ne rade, nego se u svojim zupama okupljaju na misu i molitvu."

- znaci svi koji rade nedjeljom da bi zasluzili svoju placu i prehranili obitelj jer rade kod poslodavca kod kojega je nedjelja radni dan nisu krscani?!
Ne znači.

U najosnovnijem tumačenju znači da taj dan nećeš kopati zemlju, imati veliko čišćenje, prati tri mašine veša, bušiti zidove, naručiti radnike, popravljati po kući, nego ćeš ići na misu i posvetiti se obitelji.

Crkva je uvijek protiv rada nedjeljom.

Također stvar poznata praktičnim vjernicima. I takvi ne prave problem oko toga, također na propovijedi svećenici govore o tome da nije grijeh ne otići na misu ako radiš da bi preživio, nego da se, kad imaš vremena, u tišini pomoliš. Ima normalnih svećenika, vjerovali ili ne.

Onaj tko smatra da to nije po njegovoj mjeri, ne mora biti praktični vjernik. Onaj tko je praktični vjernik i prilika ga dovede u poziciju da se ogriješi o dan gospodnji, ispovijeda to i okajava.

Dogma je takva, zašto se ljudi čude tom kao pura dreku, ne kužim.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 12:22   #3155
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ne znači.

U najosnovnijem tumačenju znači da taj dan nećeš kopati zemlju, imati veliko čišćenje, prati tri mašine veša, bušiti zidove, naručiti radnike, popravljati po kući, nego ćeš ići na misu i posvetiti se obitelji.

Crkva je uvijek protiv rada nedjeljom.

Također stvar poznata praktičnim vjernicima. I takvi ne prave problem oko toga, također na propovijedi svećenici govore o tome da nije grijeh ne otići na misu ako radiš da bi preživio, nego da se, kad imaš vremena, u tišini pomoliš. Ima normalnih svećenika, vjerovali ili ne.

Onaj tko smatra da to nije po njegovoj mjeri, ne mora biti praktični vjernik. Onaj tko je praktični vjernik i prilika ga dovede u poziciju da se ogriješi o dan gospodnji, ispovijeda to i okajava.

Dogma je takva, zašto se ljudi čude tom kao pura dreku, ne kužim.
OK, u cemu je onda razlika prije neo otiđes na posao upaliti vesmasinu? - masina pere dok ti zarađujes za kruh.

To da ima normalnih svecenika, ima, ali na zalost u manjoj mjeri.

BTW: samo sto treba znati citati i bibliju, a propovijedi velike vecine svecenika nacesce nema veze sa bilijom.

Super mi je kada mi svecenik sa oltara govori o tome kako je materijalno lose, kako pravi vjernik ne gleda mterijlno i srac na kvadrat a pije iz zlatnog kaleza optpcenok rubinima
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 12:35   #3156
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
OK, u cemu je onda razlika prije neo otiđes na posao upaliti vesmasinu? - masina pere dok ti zarađujes za kruh.

To da ima normalnih svecenika, ima, ali na zalost u manjoj mjeri.

BTW: samo sto treba znati citati i bibliju, a propovijedi velike vecine svecenika nacesce nema veze sa bilijom.

Super mi je kada mi svecenik sa oltara govori o tome kako je materijalno lose, kako pravi vjernik ne gleda mterijlno i srac na kvadrat a pije iz zlatnog kaleza optpcenok rubinima
Ako ne znaš u čemu je razlika, ne znam ni ja kako da ti jasnije objasnim.

Dakle nije bitno odrađuje li nešto ili netko posao za tebe, nego da taj posao ne planiraš za taj dan, da si taj dan ostaviš za riječ Božju, obitelj i duhovnost.

Svijet je takav da ljudi rade nedjeljom, za preživljavanje, tako je uređen, svako malo se vjernicima daje na znanje da zbog toga nisu u grijehu.

Ja se apsolutno slažem s tobom u vezi s propovijedima, zato ne idem u crkvu i ne izjašnjavam se više kao katolik, svoju vjeru njegujem onako kako meni priliči i ne želim pripadati zajednici koja odlazak u crkvu smatra kaznom, običajem ili prostom kolotečinom.

S druge strane, ako ne podupireš načela te zajednice, zašto joj pripadaš i zašto te briga z njihova načela?

Ne razumijem.

Zašto šaljete djecu na vjeronauk, a ništa ne činite da se takva glupost prekine, zašto se izjašnjavate kao katolici, a smeta vam zapovijed o neradu nedjeljom, zašto pobogu prakticirate nešto zbog puke kulturološke navike.

Da, Bibliju treba znati čitati, vjernik, moj polupismeni djed znao ju je u tančine, i davnih šezdesetih je izašao iz crkve naglas odgovorivši popu na njegovu propovijed kritički i praktički.
I sad meni netko govori da u svijetu u kojem je većina pismena i može doći do podataka u sekundi mora pristajati na neke kulturologije, cirkuse i običaje.

To nema veze s vjerom i duhovnošću. Vjeronauk još majne. Ali zanimljivo, najviše prigovora čujem od roditelja čija djeca idu.

Jeste li vi normalni?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 12:50   #3157
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ali zanimljivo, najviše prigovora čujem od roditelja čija djeca idu.

Jeste li vi normalni?

Baš ovo i mene zanima

Prekjučer smo imali misu za zaziv Duha Svetoga, djeci i roditeljima je poslana obavijest na vjeronauku u školi da bi trebali doći 5 minuta prije mise koja je u 9 sati.
Padala je kiša, puhalo je i još je nedjelja u 9 ujutro.
Zašto bi, ali stvarno pitam, ZAŠTO bi netko doveo dijete na tu misu ako mu to ništa ne znači?

Pomažem u radu s djecom i mladima, pogotovo u pripravama za sakramente, i jako volim to što radim - ali ja sam se morala natjerat doć na tu misu po takvom vremenu.

A onda minimalno deset roditelja ispred crkve, koji su cijelu misu proveli vani ispod strehe, sat vremena provede u komentiranju besmisla takve mise, kako se njih tjera da sudjeluju u ovakvim glupostima, kako bi djeca rado spavala dulje nedjeljom, kako bi bilo bolje da su otišli na xy utakmicu, a ne da su ovdje...

Stojim sa strane, slušam i zabavljam se
Takvim roditeljima treba natovarit još bar jednu misu preko tjedna, moguće klanjanje na prvi petak u mjesecu, krunicu i litanije prije početka mise, obred Velikog Petka ili nešto slično pa da moraju stajat u crkvi 3 sata u komadu :klap::klap::klap:

Ali, blago malom Perici (i njegovoj mami!) on ne mora ić na misu - jer ne ide na vjeronauk
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 15:02   #3158
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ako ne znaš u čemu je razlika, ne znam ni ja kako da ti jasnije objasnim.

Dakle nije bitno odrađuje li nešto ili netko posao za tebe, nego da taj posao ne planiraš za taj dan, da si taj dan ostaviš za riječ Božju, obitelj i duhovnost.

Svijet je takav da ljudi rade nedjeljom, za preživljavanje, tako je uređen, svako malo se vjernicima daje na znanje da zbog toga nisu u grijehu.

Ja se apsolutno slažem s tobom u vezi s propovijedima, zato ne idem u crkvu i ne izjašnjavam se više kao katolik, svoju vjeru njegujem onako kako meni priliči i ne želim pripadati zajednici koja odlazak u crkvu smatra kaznom, običajem ili prostom kolotečinom.

S druge strane, ako ne podupireš načela te zajednice, zašto joj pripadaš i zašto te briga z njihova načela?

Ne razumijem.

Zašto šaljete djecu na vjeronauk, a ništa ne činite da se takva glupost prekine, zašto se izjašnjavate kao katolici, a smeta vam zapovijed o neradu nedjeljom, zašto pobogu prakticirate nešto zbog puke kulturološke navike.

Da, Bibliju treba znati čitati, vjernik, moj polupismeni djed znao ju je u tančine, i davnih šezdesetih je izašao iz crkve naglas odgovorivši popu na njegovu propovijed kritički i praktički.
I sad meni netko govori da u svijetu u kojem je većina pismena i može doći do podataka u sekundi mora pristajati na neke kulturologije, cirkuse i običaje.

To nema veze s vjerom i duhovnošću. Vjeronauk još majne. Ali zanimljivo, najviše prigovora čujem od roditelja čija djeca idu.

Jeste li vi normalni?
U ovom boldanom se slazemo.
Ni ja se ne smatram katolikom i to jedino iz razloga sto se za mene katolicanstvo tj. vjera ne mjeri odlascima na misu (kada vidim tko visi na misi svaku nedjelju smuci mi se)..... ja svoje molitve upraznjavam onda kada osjetim da mi je to potrebno a najcesce na bratovom grobu.

Klince na vjeronauk nisam slala - htjeli su sami, a da se mene pitalo bila bih prva koja sam protiv. Ali ni suprug ni ja nismo zeljeli biti kames spoticaja necijoj zelji (klinci se ne zale na odlaske na misu - a na vjeronauk tu i tamo tj. onda kada ce stvano neke nepotrebne i dosadne stvari a i to nauce i prođe bab sa kolacima )
I nije nimalo kriva niti vjera nti vjeronauk nego osobe koje to prezentiraju (svcenici, vjeroucitelji ali i oni koji pise udžbenike).

Mozda sam u krivu ali koliko vidim u svojoj okolini najvise se zalbi pridaje smjestaju sata vjeronauka koji je izborni predmet a najcesce se stavlja u sredinu satnice za razliku od drugog stranog jezik koji je isto izborni ali je ili predsat ili zadnji sat a u visim radredima je u kontra smjeni (barem u nasoj skoli)
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:24   #3159
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Mozda sam u krivu ali koliko vidim u svojoj okolini najvise se zalbi pridaje smjestaju sata vjeronauka koji je izborni predmet a najcesce se stavlja u sredinu satnice za razliku od drugog stranog jezik koji je isto izborni ali je ili predsat ili zadnji sat a u visim radredima je u kontra smjeni (barem u nasoj skoli)
Ma, možda si malo u krivu; u našoj školi je vjerunauk ili nulti sat ili zadnji, i sva djeca idu, a neki roditelji ipak prigovaraju i udžebnicima i tome što će vjeronauk u školi. Jedna mama je rekla da ne želi izdvajati svoje djete iz grupe, kao,ako večina ide neka ide i njeno dijete. I stvarno je teško razumjeti ljude u vezi tog vjeronauka, uvijek se nađe razlog da neka djeca "prisilno" idu iako se roditelji tu sa nićime ne slažu. Dok sa druge strane, uopće nije problem da neka djeca idu na neki trening, a druga ne idu, ili idu u razlićite izborne aktivnosti
__________________
nikoina
nikoina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 17:44   #3160
Quote:
nikoina kaže: Pogledaj post
Ma, možda si malo u krivu; u našoj školi je vjerunauk ili nulti sat ili zadnji, i sva djeca idu
U vašoj su školi samo dva razreda? Jer jedan učitelj može imati samo jedan prvi i samo jedan zadnji sat.

Ako nisu samo dva razreda, onda je u vašoj školi onoliko učitelja koliko ih treba da bi sva djeca imala vjeronauk ili prvi ili zadnji sat? DAkle, ako je u vašoj školi 16 razreda, onda imate 8 vjeroučitelja?

Ili jednostavno lažeš.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:29.