Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2014., 14:10   #2061
Nisam pričao o zakonu ponude i potražnje. Nisam ekonomist pa o teoriji nemam pojma. Načelno, nisam od onih ljudi koji slijepo vjeruju da će tržište sve samo uravnotežiti; to je valjda protivno mom doživljaju društva (smatram da je jedna od najvažnijih uloga društvenih zajednica zaštita najslabijih).

Govorio sam o svom nekakvom vrlo okvirnom (i potpuno laičkom) promišljanju matematičkog modela uravnoteženog društva - jednostavno ne vidim da bi ovolika cijena nekretnina (koja nije samo posljedica ogromnih marži, već je rezultat neuravnoteženosti čitavog sustava i previsokih cijena svega, uključujući i rad) omogućila da ljudi u Hrvatskoj zarađuju i žive nekakav normalan život (društvu nije svejedno koliko se odriče od potrošnje onaj tko se odlučio kupiti stan dugoročnim kreditom); čini mi se da je ona čak i sila koja društvo dodatno uneravnotežuje (jer su posljedice podizanja stambenih kredita jako dugoročne, a veliko je pitanje gdje tako prikupljeni novci završavaju - vjerojatno samo dio, a možda i samo djelić, novaca koji su otišli za skupe stambene kredite i stoga se ne mogu potrošiti ni na što drugo, na kraju završava u potrošnji unutar našeg sustava).
__________________
Ignore lista: IscoAlarcon, nasmijanonebo, Martian7, Plavobili
stagediver is offline  
Old 11.12.2014., 14:24   #2062
Quote:
fantabox kaže: Pogledaj post
Mala ispravka, prije ce biti 1200 KM (cca 630 EUR), par random primjera:
http://www.nina-stan.com/ , 1153 KM bez PDV
http://www.benis.ba/ ,1450 KM sa PDV
Da, ali u sarajevskom ekvivalentu Gajnica.

Vidi ispod:

http://hl-group.ba/ 3.180,00 KM ili 1.630,00 EUR
__________________
Nemojte da se čudite što često ćutim, jer niko od Vas ne zna sa kakvom se budalom ja u sebi borim, ne dozvoljavajući joj da izađe van.
dmarijan is offline  
Old 11.12.2014., 14:32   #2063
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Ako VMD gradi za 2200-2400 u Strojarskoj i sve rasproda prije uporabne dozvole, normalno da će slijedeću novogradnju, u Grahorovoj dići cijenu - a digli su na 2200 do 2600.
Grahorova sama sebi diže cijenu u odnosu na Strojarsku. Te dvije lokacije su neusporedive.
NotSure is offline  
Old 11.12.2014., 14:47   #2064
@stagediver

Prvo priznaš da ništa ne znaš i onda nastaviš govoriti o nečemu što ne znaš očekujući da će te netko ozbiljno shvatiti Nemoj tako, zakamufliraj neznanje kao i svi ostali

Uglavnom, priuštivost stana u RH okvirima je vrlo pristojna kad usporedimo okolne zemlje, ali i zemlje za kojima mnogi žude.
Neki mi kažu da su gradovi kao što su London izuzetci, ali realno gledajući nisu. Kako je nama teško ovdje kupiti VMD po 2600 eura, tako je i Londončanu teško kupiti "njihov VMD" po 30.000 EUR. Ista stvar je u bilo kojem drugom gradu.
Gdje na svijetu možeš s prosječnom plaćom kupiti stan a da nije na kredit na minimalno 20 godina? Nigdje!

Samo što ljudi misle da duplo veća plaća vani vrijedi kao duplo veća plaća ovdje. I onda vidiš ljude kojima je normalno da emigriraju i onda žive u iznajmljenom stanu minimalne kvadrature kojeg će plaćati 30-50% primanja plus platiti 3-6 najamnina unaprijed kao oisugranje.
Ali kod nas će šokirati kad mu kažeš da mora plaćati 100 kuna pričuve, a kamoli da će platiti osiguranje u vidu 1-2 najamnine.
_Mystical_ is offline  
Old 11.12.2014., 15:02   #2065
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Uglavnom, priuštivost stana u RH okvirima je vrlo pristojna kad usporedimo okolne zemlje, ali i zemlje za kojima mnogi žude.
Nisam uspoređivao priuštivost nekretnina u odnosu na onu u drugim zemljama, već sam tek naglas razmišljao o IMHO (lošem) utjecaju ovolikih cijena nekretnina na ekonomski sustav Hrvatske u cjelini. Vjerojatno zbog dojma o letargičnom tonu po kojemu bismo se morali pomiriti s time da kvadrat stana u Zagrebu mora stajati najmanje 1 500 €.
__________________
Ignore lista: IscoAlarcon, nasmijanonebo, Martian7, Plavobili
stagediver is offline  
Old 11.12.2014., 15:06   #2066
a koliko bi po tvom mišljenju trebalo biti ? I na temelju čega zasnivaš mišljenje o toj cifri?

Btw. daljnje rasprave radi, navedi u kojoj branši radiš (ako radiš) ako ne smatraš to preprivatnim pitanjem.
_Mystical_ is offline  
Old 11.12.2014., 15:14   #2067
Quote:
NotSure kaže: Pogledaj post
Grahorova sama sebi diže cijenu u odnosu na Strojarsku. Te dvije lokacije su neusporedive.
Po čemu? Meni je strojarska bolja lokacija od grahorove. Grahorova sa onim prometom pod prozorom mi je potpuno neprihvatljiva
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Old 11.12.2014., 15:27   #2068
Nije ni Strojarska nešto posebno s obzirom da je s tri strane omeđena prugom, tvornicom i autobusnim kolodvorom. Slijepo crijevo.
Banana10 is offline  
Old 11.12.2014., 15:28   #2069
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Po čemu? Meni je strojarska bolja lokacija od grahorove. Grahorova sa onim prometom pod prozorom mi je potpuno neprihvatljiva
Po svim objektivnim urbanim kriterijima. Medulićeva projekt će biti još skuplji, a promet je tamo još gori. Zapravo, svaki dan se desi jedan mini prometni kolaps
NotSure is offline  
Old 11.12.2014., 15:38   #2070
Quote:
NotSure kaže: Pogledaj post
Po svim objektivnim urbanim kriterijima. Medulićeva projekt će biti još skuplji, a promet je tamo još gori. Zapravo, svaki dan se desi jedan mini prometni kolaps
Nisi u pravu. Pogledaj google maps, pješice udaljenost do Trga je ista za obje lokacije. Na obje lokacije imaš sve što ti treba za normalan život. Jedino se tebi više sviđa Grahorova, ali to se ne računa pod objektivni kriterij

Jednako se tako meni više sviđa Strojarska kao lokacija. Sve je to u oku promatrača, i u krajnjem slučaju kupca. Ili, ne-kupca, jer nitko od nas nije kupio ni Strojarsku ni Grahorovu .
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Old 11.12.2014., 15:39   #2071
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Po čemu? Meni je strojarska bolja lokacija od grahorove. Grahorova sa onim prometom pod prozorom mi je potpuno neprihvatljiva
Sto se prometa tice - ni jedno ni drugo nije najsretnije - jedno ima Vukovarsku, a jedno Pr.Ba.Fi. ispod prozora.

Samo kaj je Grahorova ~centar a Strojarska bas i nije

A buka, da buka je - imam stan u Slovenskoj i zivio sam tamo skoro 20 godina. Onima koji se nisu navikli na to je komasticno. Da li sam pizdio na promet kad sam poceo vozit auto - jesam.

Ali ak si klinac - da li je 20 minuta hoda od Trga do doma ak nema javnog prevoza super - je.

I.
igorl is offline  
Old 11.12.2014., 15:45   #2072
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Sto se prometa tice - ni jedno ni drugo nije najsretnije - jedno ima Vukovarsku, a jedno Pr.Ba.Fi. ispod prozora.

Samo kaj je Grahorova ~centar a Strojarska bas i nije

A buka, da buka je - imam stan u Slovenskoj i zivio sam tamo skoro 20 godina. Onima koji se nisu navikli na to je komasticno. Da li sam pizdio na promet kad sam poceo vozit auto - jesam.

Ali ak si klinac - da li je 20 minuta hoda od Trga do doma ak nema javnog prevoza super - je.

I.
Hehe tu sam te čekala
Stavi obje lokacije u google maps i vidjet ćeš da je strojarska 100 metara bliže trgu
Međutim, ovo isto bih i ja rekla prije koju godinu, tipa "jesus, strojarska, seljačko selo ". Međutim sad svaki dan prolazim onuda i to se lijepo urbaniziralo, VMD to zaista vrhunski radi. Sve ceste su obnovljene, svi trotoari široki, svi semafori rade, svugdje imaš staze za bicikle, a sve tratine okolo su stvarno tratine, ne rugla.
Jedina razlika između baruna Filipovića i Strojarske je što je ovo drugo ispod pruge - fino nas je ta pruga podijelila. Ali nimalo ne sumnjam da će se obzirom na nedostatak građevinskog zemljišta u gradu to uskoro promijeniti. A tada će biti važno to što Strojarska NIJE na Vukovarskoj, nego 300 metara dalje, taman da ne moraš brisati prašinu 3 puta dnevno i imati zatvorene prozore cijeli život
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Old 11.12.2014., 15:50   #2073
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Po čemu? Meni je strojarska bolja lokacija od grahorove.
Nisi objektivna. Ako će ti 90% ljudi reći da je Grahorova bolja lokacija od Strojarske (a vjerujem da hoće), onda je to ono što je objektivno.
Vedranowsky is offline  
Old 11.12.2014., 15:52   #2074
Pa zar je to objektivni kriterij dobre lokacije? Vjerujem da u knjigama postoje nekakavi objektivni parametri, a ne što forumaši misle
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Old 11.12.2014., 16:10   #2075
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
a koliko bi po tvom mišljenju trebalo biti ? I na temelju čega zasnivaš mišljenje o toj cifri?
Pa za doći do nekakve cifre, trebalo bi se upustiti u ozbiljnu analizu. A ja sam govorio samo o (snažnom) dojmu kako stvari nisu takve da bi prosječan čovjek mogao kupiti prosječnu nekretninu (1 500 € na periferiji) i uživati prosječan standard, ostalom potrošnjom dajući svoj djelić zamašnjaku koji pokreće gospodarstvo društva. Ukoliko se građani moraju prenaprezati kako bi utažili jednu od najvećih potreba (stanovanje), onda to ima sasvim opipljive (i jako dugoročne) posljedice na njihove izdatke za druge stvari/usluge. Netko će reći kako je svejedno kako se ista količina novaca (koju prosječan građanin ima za potrošiti) upumpava u sustav i da nije važno hoće li veća svota završiti na jednom mjestu. Ali ako je ta svota završila u banci, veliko je pitanje koliki se njen dio potroši unutar našeg sustava, a koliki kroz dobit izvuče van zemlje. Osim toga, ukoliko se plaćanjem preskupih nekretnina (ili ogromnim državnim ulaganjima u građevinski sektor) ubacuje veći dio novca u branšu za koju se kasnije ispostavi da praktično uopće nije u stanju izboriti se za posao na svjetskom tržištu, onda to ima loše posljedice na sustav. Uostalom, u posljednjih par godina i pokazalo se da je dobar dio našeg BDP-a bio lažno napumpan, odnosno "utemeljen" na vrlo klimavim nogama. Da nije bilo ogromnih državnih investicija u građevinski sektor (pri čemu je vjerojatno pokradena svota od koje boli glava) i da građani nisu preskupo plaćali nekretnine za koje su se njihove banke zaduživale van zemlje, i iznos našeg BDP-a uoči krize bio bi sasvim drugačiji. Taj novac za koji smo se zadužili imao je samo jednokratan učinak i određeni dio (možda i ne tako mali) završio je van zemlje i od toga društvo nije imalo dugoročne koristi. Da su građevinske tvrtke u koje se upumpao ogroman novac (što državni, što građana) bile u stanju u godinama iza toga dobijati i odrađivati poslove u drugim zemljama, tad bi takvo ulaganje imalo barem nekakvog smisla. Ovako, čini se da je dosta toga skoro pa doslovno bačeno u vjetar.

Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Btw. daljnje rasprave radi, navedi u kojoj branši radiš (ako radiš) ako ne smatraš to preprivatnim pitanjem.
Po struci sam brodograđevni inženjer, a trenutno sam zaposlen na rukovodećem tehničkom mjestu u naftnom sektoru.
__________________
Ignore lista: IscoAlarcon, nasmijanonebo, Martian7, Plavobili
stagediver is offline  
Old 11.12.2014., 17:15   #2076
Quote:
stagediver kaže: Pogledaj post
Nisam uspoređivao priuštivost nekretnina u odnosu na onu u drugim zemljama, već sam tek naglas razmišljao o IMHO (lošem) utjecaju ovolikih cijena nekretnina na ekonomski sustav Hrvatske u cjelini. Vjerojatno zbog dojma o letargičnom tonu po kojemu bismo se morali pomiriti s time da kvadrat stana u Zagrebu mora stajati najmanje 1 500 €.
Barem dvije trecine ove teme o cijenama nekretnina, raspravlja se o cijenama nekretnina u Zagrebu. Dvije trecina od ostale trecine odnosi se na cijene na obali.
Dalo bi se jos tu dosta toga reci, ali ovo je dovoljno za poantu na pitanje zasto stan u ZG kosta koliko kosta. ZG jest selendra prema vecini europskih metrolopa, ali je za nas metropola, as simple as that.

Pitanje je i zasto gradjani sami, u kooperaciji, nisu usli u financiranje i gradnju nekakvih visestambenih objekata za vlastite potrebe, o tome nikad nista nismo culi. Ali zato je bilo milijon postova ovdje i svuda o gradjevinarskim i "developerskim" marzama. Pa sto onda nitko ne gradi jeftinije sam ?

Nadalje, dalo bi se primjetiti da medju onima koji gundjaju o cijenama, ima poprilican broj onih s debelo iznadprosjecnim primanjima. Sto bi me navelo na zakljucak da ima tu dosta onih koji kalkuliraju s necim drugim nego samo jedinom nekretninom za zivot. I to govori nesto o cijenama.

Sto se tice korekcije cijene, vec su se dosta korigirale. A ovisno o situaciji, moze se korigirati i jos na nize. Trziste ipak odradjuje svoje, prije ili kasnije.

O filozofskim pitanjima utjecaja na ekonomiju, situacija s priustivosti nekretnine je vise manje svuda slicna. Jedino sto su negdje drugdje priustiviji i dostupniji krediti, a i mogucnost zaposlenja je bolja. Dakle, nema tu ama bas nista specificno za HR, sto je opet jos jedna nasa tipicna karakteristika, da ili mislimo kako smo centar svijeta ili neki otok koji pak nema veze sa ostatkom svijeta.
solman is offline  
Old 11.12.2014., 17:33   #2077
Quote:
marqox kaže: Pogledaj post
Pitao sam te i na CB temi, može info koje dvije nove zgrade se grade? Može i na PP, ak nije nešto za javnost. Hvala
Oprosti nisam vidio pitanje.
Dakle:
http://www.vecernji.hr/zg-vijesti/za...-vizuru-977418
na kraju ti pise sve plus jos jedna zgrada koja se gradi izmedu Bundek centra i MSU, plus zgrade od POSa u Zaprudju koje se grade stvarno brzo.
The unforgiven is offline  
Old 11.12.2014., 18:19   #2078
Zemljište u Središću gdje će se graditi nova zgrada između BC i MSU vrijedi čak 2,18 puta više od zemljišta u Granešini.
Banana10 is offline  
Old 11.12.2014., 18:42   #2079
Krivo, ovo zemljiste je na drugu stranu, pise ti ISTOCNO, znaci paralelno sa Av. Dubrovnik
The unforgiven is offline  
Old 12.12.2014., 00:54   #2080
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Uglavnom, priuštivost stana u RH okvirima je vrlo pristojna kad usporedimo okolne zemlje, ali i zemlje za kojima mnogi žude.
Neki mi kažu da su gradovi kao što su London izuzetci, ali realno gledajući nisu. Kako je nama teško ovdje kupiti VMD po 2600 eura, tako je i Londončanu teško kupiti "njihov VMD" po 30.000 EUR. Ista stvar je u bilo kojem drugom gradu.
Gdje na svijetu možeš s prosječnom plaćom kupiti stan a da nije na kredit na minimalno 20 godina? Nigdje!

Samo što ljudi misle da duplo veća plaća vani vrijedi kao duplo veća plaća ovdje. I onda vidiš ljude kojima je normalno da emigriraju i onda žive u iznajmljenom stanu minimalne kvadrature kojeg će plaćati 30-50% primanja plus platiti 3-6 najamnina unaprijed kao oisugranje.
Ali kod nas će šokirati kad mu kažeš da mora plaćati 100 kuna pričuve, a kamoli da će platiti osiguranje u vidu 1-2 najamnine.
Bas me zanima gdje su ovi svi "strucnjaci za nekretnine" sa ove teme koji su govorili da ce stanovi se dijelit uz 3kg praska za ves..!?

Upravo ovo sto si rekao,su neke cinjenice(koje stucnjaci ne zele vidjet valjda) o kojima govoris...nema nigdje dzabe,vise nit kod stare babe..
Kada pogledamo gradove i drzave regiJona te cijene,nije nista gore kod nas,dapace...
A ovo boldano mi je stvarno ziva fascinacija ljudi...
evo bas na temi "podstanarsvo/pdf stanovanje" ekipa prica kak su najmodavci prakticki stoka koja najmoprimcima nece dat stan u najam za kikiriki i jos se usude im u stanu ostavit lcd manji od 100cm
Al to je vec podrucje psihologije i socijologije..
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.