Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2014., 20:43   #261
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
sto se tice tih nekretnina na moru, moram priznati da sam se nagledao raznih oglasa u kojima se trazi po 300-400K EUR za nekretnine..

da li takve cijene budu i realizirane ili je to samo cekanje mitskog kupca?
Čekanje mitskog kupca. Kod nas u Istri koliko toliko se prodaju samo zemljišta. I ponekad neko veliko imanje odnosno stancija.
Begemotica is offline  
Old 17.05.2014., 21:40   #262
prodaja automobile pada drastično svake godine, ali nisam primjetio da je pala cijena automobila

2008.g je prodano 88.265,
2009.g je prodano 44.891 (pad -50 %)

2011.g - kom 41.561
2012.g - kom 31.360 (pad -24,5%)
2013.g - kom 27.802 (pad -11,3%)

http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospo...isuca-godisnje

prodaja nekretnina pada, no padaju i cijene nekretnina
__________________

Kupujem kad je skupo, a dajem zabadaf
jelko is offline  
Old 17.05.2014., 23:26   #263
K'o za nas ovdje narucen, upravo na njuskalu oglas za stan u Viticevom neboderu, 2000 €/m2:

http://www.njuskalo.hr/nekretnine/za...oglas-11581781
dsvbo is offline  
Old 18.05.2014., 00:13   #264
U prva tri mjeseca 2014. u Hrvatskoj je prodano 8.837 rabljenih vozila, što je ogromnih 223% više nego u istom kvartalu prošle godine (2.733), podaci su Promocije plus.

U prvom je kvartalu ove godine registrirano 7.329 novih osobnih vozila, što je za 1.292 vozila ili 21,4 posto više u odnosu na prošlogodišnji prvi kvartal.


http://www.monitor.hr/clanci/prodaja...-posto/162413/

Priličan porast bez obzira na nisku bazu.
klapalo is offline  
Old 18.05.2014., 09:38   #265
stanovi se i dalje prodaju u hr, ali samo ako prodavatelj pristane na kompromis i spusti značajnije cijenu

budući tražim stan već neko vrijeme (a sad sam ga valjda i konačno našla), par puta mi se desilo da mi je stan nestao pred nosom dok sam se ja premišljala, kao u 2007.

ali cijena stana mora biti značajno snižena, npr. dečko je prodavao stan u dugavama za 920 eura po kvadratu (normalan stan na drugom katu, mala zgrada, trebao je adaptaciju), stan je zakaparen treći dan po oglasu i koliko vidim već se uknjižio kupac (u roku dva mjeseca od stavljanja u prodaju)

dakle, uz značajnu korekciju cijena stvari bi se pokrenule
banka preuzme stanove pa ih i dalje nudi po 1600..da smanje na 1200 eura novogradnju imali bi rasprodaju
al ne znam, njihovi menađeri valjda znaju bolje koliko stan vrijedi i što treba
itapita is offline  
Old 18.05.2014., 13:15   #266
pa nejde to samo tako. Da svi spuste cijenu na 920 eura/m2 ne bi ni tvoj dečko prodao stan sljedeći dan, već bi ga morao sniziti dodatnih 200 eura za isti efekt.

Banke to znaju, i lakše im je gutati po malo nego odjednom s upitnom garancijom konačnog gubitka usljed možebitnog daljnjeg urušavanja tržišta nekretnina.

A i po meni je debilana spustiti cijenu tako da prodaš stan za tri dana. To znači da si prodao stan ispod cijene.
Umjesto da je stavio cijenu od 1300, pričekao mjesec-dva pa spustio na 1200 i tako dalje dok netko ne kupi. Naravno, ova taktika ne koristi ako ti trebaju novci odmah i sad već ako imaš barem 6 mjeseci za prodaju.
_Mystical_ is offline  
Old 18.05.2014., 14:36   #267
nije to moj dečko, nego neki dečko ujedno i vlasnik stana

ne znam za druge, ali ja sam na tržištu pa valjda zadnjih godinu i pol, i njuškalo znam napamet kao i ikea-in katalog

dakle, već znam koji su stanovi preko pola godine u oglasniku/agenciji
ak prodaješ stan, i zapneš preko pola godine to znači samo jedno - da ti je previsoka cijena

ne znam, ja sam stan konačno kupila, jel sam se zahebala ili ne pokazati će vrijeme..
u svakom slučaju, sretno onima (ako ih uopće ima na ovoj temi) koji još traže..
itapita is offline  
Old 18.05.2014., 15:13   #268
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
K'o za nas ovdje narucen, upravo na njuskalu oglas za stan u Viticevom neboderu, 2000 €/m2:

http://www.njuskalo.hr/nekretnine/za...oglas-11581781
bit će da ga prodaje neko od frendova iz eph ... nebi bilo prvi put.
sick.am is offline  
Old 18.05.2014., 15:18   #269
Quote:
itapita kaže: Pogledaj post
nije to moj dečko, nego neki dečko ujedno i vlasnik stana

ne znam za druge, ali ja sam na tržištu pa valjda zadnjih godinu i pol, i njuškalo znam napamet kao i ikea-in katalog

dakle, već znam koji su stanovi preko pola godine u oglasniku/agenciji
ak prodaješ stan, i zapneš preko pola godine to znači samo jedno - da ti je previsoka cijena

ne znam, ja sam stan konačno kupila, jel sam se zahebala ili ne pokazati će vrijeme..
u svakom slučaju, sretno onima (ako ih uopće ima na ovoj temi) koji još traže..
Jesi li već pisala što si tražila, i što, gdje, kako si na kraju probrala i kupila?
Onako okvirno.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Old 18.05.2014., 15:43   #270
Quote:
itapita kaže: Pogledaj post
stanovi se i dalje prodaju u hr, ali samo ako prodavatelj pristane na kompromis i spusti značajnije cijenu

budući tražim stan već neko vrijeme (a sad sam ga valjda i konačno našla), par puta mi se desilo da mi je stan nestao pred nosom dok sam se ja premišljala, kao u 2007.

ali cijena stana mora biti značajno snižena, npr. dečko je prodavao stan u dugavama za 920 eura po kvadratu (normalan stan na drugom katu, mala zgrada, trebao je adaptaciju), stan je zakaparen treći dan po oglasu i koliko vidim već se uknjižio kupac (u roku dva mjeseca od stavljanja u prodaju)

dakle, uz značajnu korekciju cijena stvari bi se pokrenule
banka preuzme stanove pa ih i dalje nudi po 1600..da smanje na 1200 eura novogradnju imali bi rasprodaju
al ne znam, njihovi menađeri valjda znaju bolje koliko stan vrijedi i što treba
To sto ti kazes jaakoo je komplicirano i nije jednostavno prvenstveno zato sto bankama NIJE hitno prodati nekretnine, imaju dovoljno kapitala za okretanje i ovako, na osnovu nerealne cijene nekretnine dolaze i do vise kapitala, i mogu cekati sa prodajom do sudnjeg dana.

Sa duge strane imam frendove koji su svi usli u tridesete i krece se pod hitno u zasnivanje obitelji, djecu, svadbu, i naravno kupovinu nekretnine i nikome ne pada ne pamet bit podstanar neko vrijeme nego svi hoce svoje odmah i sadhat:, i zapravo ne razmisljaju ni o cemu nego kupuju ono sto im se ponudi i po cijene koja im se nudi i ne zele shvatiti da su te cijene visoke ili nerealne i na takve komentare masu rukom i kazu u stilu a sto ja tu mogu, meni sada treba stan...:banghead:

Sent from my HTC One max using Tapatalk
The unforgiven is offline  
Old 18.05.2014., 20:30   #271
Quote:
ViktorViktorija kaže: Pogledaj post
Evo nađe se i apartmana na sniženju...

https://www.dogma-nekretnine.com/lis...70m2-8283.html
Ovo ti je sniženje apartmana na Krku! http://nepremicnine.factorb.si/ -prekoputa ovoga iz oglasa u mjestu Čizići, prodaju za 1/3 procijenene vrijednosti 30 apartmana po cijeni od oko 500eura m2. Ok biti će dražba, ali ima dovoljno za svih.
miho70 is offline  
Old 18.05.2014., 23:41   #272
Quote:
CabDriver kaže: Pogledaj post
Zanimljiva analiza EK:
http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...njene-20-posto
Ekonomski analitičar Željko Lovrinčević ističe da su podaci koje je objavila Komisija za ozbiljnu raspravu i da pokazuju da je stanje na tržištu nekretnina malo složenije od rasprave koja se o njemu vodi u Hrvatskoj.
Naglašava da je Hrvatska u specifičnoj situaciji, jer se odmiče od ravnotežne točke najviše od svih zemalja, osim Njemačke, u kojoj je to uglavnom posljedica drukčijeg življenja, odnosno toga da ljudi daju prednost unajmljivanju stanova umjesto njihove kupovine.

Evo i reakcije kolumnista:

http://www.novilist.hr/Komentari/Kol...e-a-nize-place

Komisija želi skuplje stanove, a niže plaće
Da su članovima europske »vlade« građani Hrvatske zadnja rupa na svirali, slikovito pokazuju i njezine proljetne ekonomske prognoze. Europska komisija je procijenila da su stanovi i nekretnine u Hrvatskoj potcijenjeni oko 24 posto, najviše u EU nakon Njemačke.
klapalo is offline  
Old 19.05.2014., 00:08   #273
Quote:
ViktorViktorija kaže: Pogledaj post
Evo nađe se i apartmana na sniženju...

https://www.dogma-nekretnine.com/lis...70m2-8283.html
ja mislila da je snizenje cijena apartmana (tj. sekundarne nekretnine) najcesca praksa na trzistu
ili se obala/more/jako blizu mora jos "nedaju"?
dsvbo is offline  
Old 19.05.2014., 09:33   #274
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
U prva tri mjeseca 2014. u Hrvatskoj je prodano 8.837 rabljenih vozila, što je ogromnih 223% više nego u istom kvartalu prošle godine (2.733), podaci su Promocije plus.

U prvom je kvartalu ove godine registrirano 7.329 novih osobnih vozila, što je za 1.292 vozila ili 21,4 posto više u odnosu na prošlogodišnji prvi kvartal.


http://www.monitor.hr/clanci/prodaja...-posto/162413/

Priličan porast bez obzira na nisku bazu.
Takvim tempom ove godine će biti prodano 30 tisuća novih vozila što je vrlo niska brojka. Duplo manja Slovenija kupuje dva-tri puta više novih auta, što tome dodati? Osim toga država je u prvom kvartalu imala onu famoznu nabavku za MUP i ministre, zar ne? Hrvati se prebacuju na staru kramu, to još mogu nekako financirati..
Bankei is offline  
Old 19.05.2014., 09:43   #275
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
To sto ti kazes jaakoo je komplicirano i nije jednostavno prvenstveno zato sto bankama NIJE hitno prodati nekretnine, imaju dovoljno kapitala za okretanje i ovako, na osnovu nerealne cijene nekretnine dolaze i do vise kapitala, i mogu cekati sa prodajom do sudnjeg dana.

Sa duge strane imam frendove koji su svi usli u tridesete i krece se pod hitno u zasnivanje obitelji, djecu, svadbu, i naravno kupovinu nekretnine i nikome ne pada ne pamet bit podstanar neko vrijeme
Nije sa bankama baš tako jednostavno, istina ne žele rasprodaju jer onda moraju knjižiti gubitke, ali neprodani stanovi su mrtvi kapital koji propada i koji također ima svoje troškove svaki mjesec. Za Hrvate je možda i bolje da banke ne idu u rasprodaju jer bi se mnogi polakomili i kupili te stanove kao "investiciju" i grdno se razočarali kad vide koliko im ona donosi u odnosu na uloženo. A do rasprodaje možda smisle neki bolji način za oploditi novce

A frendovi ako imaju novac ili su čvrsto, vrlo čvrsto kreditno sposobni, zašto ne bi kupili stan sada, pa cijene u ZG su solidno opale, kupci su kraljevi, sigurno bolje za njih da kupuju sad nego prije 6-7 godina. Nemaju svi ni volje ni želje tražiti dno cijena.
Bankei is offline  
Old 19.05.2014., 09:53   #276
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
U prva tri mjeseca 2014. u Hrvatskoj je prodano 8.837 rabljenih vozila, što je ogromnih 223% više nego u istom kvartalu prošle godine (2.733), podaci su Promocije plus.

U prvom je kvartalu ove godine registrirano 7.329 novih osobnih vozila, što je za 1.292 vozila ili 21,4 posto više u odnosu na prošlogodišnji prvi kvartal.


http://www.monitor.hr/clanci/prodaja...-posto/162413/

Priličan porast bez obzira na nisku bazu.
Pa, nabava auta za državu je bila u prvom kvartalu, i to čini mi se, dosta više od 1.292 vozila.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Old 19.05.2014., 12:07   #277
Quote:
budros kaže: Pogledaj post
Evo zgodan clanak koji se moze preslikati i na nekretnine.
Zorno pokazuje izumiranje srednje klase.

Politicri u EU naime trube da je kriza iza nas.

http://www.zerohedge.com/news/2014-0...ld-cars-go-die
Za aute je odavno poznato. A ti mi molim te objasni na koji nacin se moze vrhunski konzumeristicki proizvod (novi auto) koji u prve 3 godine izgubi 50% vrijednosti...

Usporediti sa nekretninom (krov nad glavom) koja je prakticki nasusna potreba. Stari moj - malo se makni iz HR, tj balkana i vidjet ces da je trziste nekretnina (sto prodaja, sto najam) toliko zivo da neces povjerovat. Neki bjeze iz vlasnistva u najam, neki obrnuto, ovisno o situaciji.

I.

Zadnje uređivanje igorl : 19.05.2014. at 12:14.
igorl is offline  
Old 19.05.2014., 12:21   #278
Quote:
miho70 kaže: Pogledaj post
Ovo ti je sniženje apartmana na Krku! http://nepremicnine.factorb.si/ -prekoputa ovoga iz oglasa u mjestu Čizići, prodaju za 1/3 procijenene vrijednosti 30 apartmana po cijeni od oko 500eura m2. Ok biti će dražba, ali ima dovoljno za svih.
I ti imas osjecaj da ce se prodati po samo 500E? Ako su tamo doveli 2-3 investitora koji zeli aparthotel - ode to sve skupa za masnu lovu. A ako netko ima reach do takvih to su faktoring banke

Na engleskim aukcijama sve ima pocetnu cijenu 1 funta, pa po koliko se proda. Reserve price placas masno posto aukcija sama po sebi kosta. i vjeruj mi da se sve proda 15 - 30% ispod maloprodajne cijene max posto su tamo ljudi kojima je to biznis.

I.
igorl is offline  
Old 19.05.2014., 12:23   #279
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Takvim tempom ove godine će biti prodano 30 tisuća novih vozila što je vrlo niska brojka. Duplo manja Slovenija kupuje dva-tri puta više novih auta, što tome dodati? Osim toga država je u prvom kvartalu imala onu famoznu nabavku za MUP i ministre, zar ne? Hrvati se prebacuju na staru kramu, to još mogu nekako financirati..
Treba dodati da si izmislio podatak o 2 do 3 puta više novih auta kao i to da nisi napisao koliko novih auta u Sloveniji se registrira na jedan dan i ode drugdje u EU.

Bolje napiši podatak koja to države osim Hrvatske imaju više registriranih auta nego zaposlenih osoba. Ne moraš odmah odgovoriti, dajem ti rok od 10 godina.

Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Pa, nabava auta za državu je bila u prvom kvartalu, i to čini mi se, dosta više od 1.292 vozila.
Kada se gledaju i dostavna vozila, osobnih za državu je 1.300...
U travnju je porast novih auta čak 40%. Porast uvoza rabljenih auta je iznenađujući jer u 2013. broj ukupno registririranih auta nije smanjen.

Zadnje uređivanje klapalo : 19.05.2014. at 12:42.
klapalo is offline  
Old 19.05.2014., 12:38   #280
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Evo i reakcije kolumnista:

http://www.novilist.hr/Komentari/Kol...e-a-nize-place

Komisija želi skuplje stanove, a niže plaće
Da su članovima europske »vlade« građani Hrvatske zadnja rupa na svirali, slikovito pokazuju i njezine proljetne ekonomske prognoze. Europska komisija je procijenila da su stanovi i nekretnine u Hrvatskoj potcijenjeni oko 24 posto, najviše u EU nakon Njemačke.
Odličan komentar kolumnista Podgornika. Nije neka utjeha ali ipak je bitno da ima ljudi koji prate i javno prokazuju podlu igru EK. U ovom citatu je sve rečeno:

Mora im se odati priznanje na njihovoj »mudroj« politici: osiromašivati većinu građana, prelijevati manjini, a onda očekivati da građani više troše, plaćaju još skuplje stanove i da tako izvuku gospodarstvo iz krize. Možda netko u Komisiji očekuje i Nobelovu nagradu.
CabDriver is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:48.