Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2011., 17:03   #1
Katolička Crkva u Hrvatskoj – političko i društveno djelovanje

Vidim da je otvoreno dosta tema kojima je zajednička spona Katolička Crkva (KC) pa evo teme na kojoj možemo prodiskutirati u tolerantnom i produktivnom tonu kako samo mi znamo aspekte političkog i društvenog djelovanja KC.

Par podataka:
Quote:
Objavljeno je da prema podacima iz 2009. u Hrvatskoj živi 3,981.000 katolika ili 89,88 posto stanovništva, što je za 83.668 katoličkih vjernika više od podataka dobivenih popisom stanovništva iz 2001., kada je registrirano 3,897.332 katolika ili 87,88 posto stanovništva.
http://www.jutarnji.hr/hrvatska-ima-...emalja/947240/

Koliki je stvarni utjecaj na vjernike u njihovom svakodnevnom životu? Polemike su prilično velike, jedna od legitimnih tema pred izbore, kad određeni dio klera daje i preporuke kako glasati.S druge strane KC cesto aktivno sudjeluje u politickom zivotu i bori se za pitanja koja su joj bitna. Uvijek je otvoreno pitanje odvojenosti crkve od države, kako i do koje mjere smije KC politički djelovati? Imamo nedavne primjere, incijativu za izmjenom pravne regulacije pobačaja te navodni pritisak KC da se Hrvatske vode ne preregistraju u trgovačko društvo. Kako doživljavate ove poteze?

Naravno, crkva nije homogena u mišljenjima, raspon je ne samo od Ivana Grubišića do Ivana Miklenića. U svakom slučaju, KC je jedan od važnijih faktora na našoj političkoj sceni.

Ili nije?
Primitive is offline  
Old 15.06.2011., 00:34   #2
Gore navedeni statistički podaci dobiveni su zanimljivom statističkom metodom. Broj novokrštenih od 2001. do 2009. pribrojen je broju katolika koji su se svojom voljom tako izjasnili na popisu 2001. godine i podjeljen s ukupnim brojem popisanih 2001. Tri različita podatka iz različitih vremenskih razdoblja spojena u jedan lonac. Nema nekog utjecaja na ovu temu, ali kad je već naveden podatak čisto da se navede i kako je do njega došlo.
the edge is offline  
Old 16.06.2011., 08:17   #3
Tema premještena na Glavnu stranicu PDF Politika

PL
PowerLock is offline  
Old 16.06.2011., 09:37   #4
Crkva ima utjecaj ali ne toliki koliko bi se dalo misliti.
HDZ-ova Vlada je donijela mnoge zakone koji im ne idu u korist,a Milinović je zakon o umjetnoj oplodnji donio zbog vlastitog svjetonazora,a ne pritisaka iz Crkve
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 16.06.2011., 10:40   #5
Quote:
Primitive kaže: Pogledaj post
Koliki je stvarni utjecaj na vjernike u njihovom svakodnevnom životu?
Mislim da je ovo temeljno pitanje u državi sa tako visokim postotkom ljudi koji se izjašnjavaju katolicima.

Ako utjecaj bilo koje institucije zamislimo kao širinu neke rijeke, dakle ima lijevu i desnu granicu koja generalno usmjerava, a između toga bezbroj varijacija u putanjama, onda bih rekao da je KC u HR prilično široka rijeka, daleko izvan opasne zone koja bi u pitanje dovodila sekularizam. Dakle, daje jedan opći ton u kulturološkom i etičkom smislu, važan je dio identiteta, ima dovoljan utjecaj da odredi široke okvire, ali nema utjecaj na konkretnu putanju.

Rekao bih da je HR solidan spoj katoličke etike i zdravorazumske umjerene prilagodbe iste.
mestar is offline  
Old 16.06.2011., 10:47   #6
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo temeljno pitanje u državi sa tako visokim postotkom ljudi koji se izjašnjavaju katolicima.

Ako utjecaj bilo koje institucije zamislimo kao širinu neke rijeke, dakle ima lijevu i desnu granicu koja generalno usmjerava, a između toga bezbroj varijacija u putanjama, onda bih rekao da je KC u HR prilično široka rijeka, daleko izvan opasne zone koja bi u pitanje dovodila sekularizam. Dakle, daje jedan opći ton u kulturološkom i etičkom smislu, važan je dio identiteta, ima dovoljan utjecaj da odredi široke okvire, ali nema utjecaj na konkretnu putanju.

Rekao bih da je HR solidan spoj katoličke etike i zdravorazumske umjerene prilagodbe iste.
Bravo Mestre,jako dobro napisano.
Nemam šta dodati,sve si obuhvatio.
realist is offline  
Old 16.06.2011., 13:57   #7
imam filing da se više crkva mješa u politiku u HR nego u npr. Turskoj
manchild is online now  
Old 16.06.2011., 14:08   #8
OGLAŠAVALI su se po pitanju svih aspekata presude generalima Gotovini i Markaču, nepravomoćno osuđenima u Haagu za ratne zločine, pozivali na molitvu i post uoči njihovih presuda, oglašavali su se po pitanju velebnog zdanja HBK-a optočenog oniksom kako bi objasnili da je dugoročno isplativije potrošiti puno. Oglasili su se čak i povodom popisa stanovništva vabeći građane da se upišu kao pripadnici katoličke vjere, kao da je to nešto o čemu se instant odlučuje, netom prije dolaska popisivača.

O nasilju na splitskom prideu crkveni velikodostojnici nisu, međutim, rekli gotovo ništa. A i ono što su poručili upakirano je u uopćenu poruku o tome da se Crkva protivi svakom nasilju, poruku koja je vrlo blijedo ostala zabilježena u medijima, a koja na službenim stranicama HBK, za razliku od drugih poruka, nije ni našla svoje mjesto.

I dok se Crkva želi uvući pod plahte u našim posteljama, kontrolirati svaki spolni odnošaj koji bi svakako trebao biti heteroseksualan i u misionarskoj pozi, dotle u njihovima posteljama, zaštićenima celibatom, nalazimo ama baš svega
manchild is online now  
Old 16.06.2011., 14:14   #9
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo temeljno pitanje u državi sa tako visokim postotkom ljudi koji se izjašnjavaju katolicima.

Ako utjecaj bilo koje institucije zamislimo kao širinu neke rijeke, dakle ima lijevu i desnu granicu koja generalno usmjerava, a između toga bezbroj varijacija u putanjama, onda bih rekao da je KC u HR prilično široka rijeka, daleko izvan opasne zone koja bi u pitanje dovodila sekularizam. Dakle, daje jedan opći ton u kulturološkom i etičkom smislu, važan je dio identiteta, ima dovoljan utjecaj da odredi široke okvire, ali nema utjecaj na konkretnu putanju.

Rekao bih da je HR solidan spoj katoličke etike i zdravorazumske umjerene prilagodbe iste.
Dakle, generalno usmjerenje koje nas je dovelo tu gdje jesmo, sav ovaj lopovluk, nemoral, lopovluk političara i društva uopće, beskičmenjaštvo vanjske politike, sve je to zasluga koja proizilazi iz tog generalnog usmjerenja koje nam je dala KC?


I opet se igram proroka pa odgovaram unaprijed: ma ne, naravno da nije.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Old 16.06.2011., 14:37   #10
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
imam filing da se više crkva mješa u politiku u HR nego u npr. Turskoj
Sasvim normalno jer broj katolika u Turskoj nije ni blizu onome u RH

Inace, pojam "mijesanja" je jako nezgodan jer sugerira neke institucionalne radnje, a Crkva kod nas nema nikakve takve politicke ovlasti ni uloge. Izrazavanje stavova o drustvenim i zivotnim pitanjima je sasvim legitiman cin bilo kojeg subjekta u demokratskom drustvu. Bolje je pitanje zasto mnoge toliko brine Crkvino izjasnjavanje o drustvenim pitanjima ako Crkva nema utjecaja na stavove gradjanja kao sto oni kazu?
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.

Zadnje uređivanje despot : 16.06.2011. at 15:00.
despot is offline  
Old 16.06.2011., 15:16   #11
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Sasvim normalno jer broj katolika u Turskoj nije ni blizu onome u RH

Inace, pojam "mijesanja" je jako nezgodan jer sugerira neke institucionalne radnje, a Crkva kod nas nema nikakve takve politicke ovlasti ni uloge. Izrazavanje stavova o drustvenim i zivotnim pitanjima je sasvim legitiman cin bilo kojeg subjekta u demokratskom drustvu. Bolje je pitanje zasto mnoge toliko brine Crkvino izjasnjavanje o drustvenim pitanjima ako Crkva nema utjecaja na stavove gradjanja kao sto oni kazu?
mislim da je to zato jer ne poznaju (ili su je zaboravili) čuvenu volterovu misao koja je bit demokratskog razmišljanja:

Quote:
gnušam se onoga što ste izrekli, ali ću do smrti braniti vaše pravo da to kažete
znači, ako se toga ne držimo, onda se ne možemo niti smatrati demokratima
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Old 16.06.2011., 16:19   #12
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
OGLAŠAVALI su se po pitanju svih aspekata presude generalima Gotovini i Markaču, nepravomoćno osuđenima u Haagu za ratne zločine, pozivali na molitvu i post uoči njihovih presuda, oglašavali su se po pitanju velebnog zdanja HBK-a optočenog oniksom kako bi objasnili da je dugoročno isplativije potrošiti puno. Oglasili su se čak i povodom popisa stanovništva vabeći građane da se upišu kao pripadnici katoličke vjere, kao da je to nešto o čemu se instant odlučuje, netom prije dolaska popisivača.

O nasilju na splitskom prideu crkveni velikodostojnici nisu, međutim, rekli gotovo ništa. A i ono što su poručili upakirano je u uopćenu poruku o tome da se Crkva protivi svakom nasilju, poruku koja je vrlo blijedo ostala zabilježena u medijima, a koja na službenim stranicama HBK, za razliku od drugih poruka, nije ni našla svoje mjesto.

I dok se Crkva želi uvući pod plahte u našim posteljama, kontrolirati svaki spolni odnošaj koji bi svakako trebao biti heteroseksualan i u misionarskoj pozi, dotle u njihovima posteljama, zaštićenima celibatom, nalazimo ama baš svega
Znaš kaj, mislim da bi se predstavnici Crkve trebali s tobom konzultirati kada i što smiju komentirati kako ne bi povrijedili tvoj osječaj za demokraciju i sekularnu državu
Ili još bolje da ne bi taknuli u tvoje tanane osječaje najbolje da se uopće ne javljaju. E onda je to prava demokracija
ziherica is offline  
Old 16.06.2011., 17:10   #13
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Sasvim normalno jer broj katolika u Turskoj nije ni blizu onome u RH

Inace, pojam "mijesanja" je jako nezgodan jer sugerira neke institucionalne radnje, a Crkva kod nas nema nikakve takve politicke ovlasti ni uloge. Izrazavanje stavova o drustvenim i zivotnim pitanjima je sasvim legitiman cin bilo kojeg subjekta u demokratskom drustvu. Bolje je pitanje zasto mnoge toliko brine Crkvino izjasnjavanje o drustvenim pitanjima ako Crkva nema utjecaja na stavove gradjanja kao sto oni kazu?
ma ne, nego da je vjera u TUR odvojena od dražve i da nema da se oni mješaju u politiku
manchild is online now  
Old 16.06.2011., 17:20   #14
Quote:
ziherica kaže: Pogledaj post
Znaš kaj, mislim da bi se predstavnici Crkve trebali s tobom konzultirati kada i što smiju komentirati kako ne bi povrijedili tvoj osječaj za demokraciju i sekularnu državu
Ili još bolje da ne bi taknuli u tvoje tanane osječaje najbolje da se uopće ne javljaju. E onda je to prava demokracija
nije on to napiso zbog toga jer misli da ga se treba pitat nešto, već zbog toga što je crkva licemjerna. samo što ti to ne možeš skužit
__________________
There's so many different worlds, so many different suns
and we have just one world, but we live in different ones..

Zadnje uređivanje Tijs : 16.06.2011. at 17:28.
Tijs is offline  
Old 16.06.2011., 17:23   #15
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
imam filing da se više crkva mješa u politiku u HR nego u npr. Turskoj
pa s obzirom da u turskoj 99.9% stanovništva čine muslimani, to nije za čuditi.
inaće, mnogi su krivo shvatili ono "odvojensot crkve od države" kao zabranu crkvi da se mješa u politiku.
crkva ima pravo da se mješa u politiku izražavanjem stavova, mišljenja, davanjem podrške ili protivljenja. ono što nema pravo je donositi političkem odluke.
divizija is offline  
Old 16.06.2011., 19:24   #16
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
pa s obzirom da u turskoj 99.9% stanovništva čine muslimani, to nije za čuditi.
inaće, mnogi su krivo shvatili ono "odvojensot crkve od države" kao zabranu crkvi da se mješa u politiku.
crkva ima pravo da se mješa u politiku izražavanjem stavova, mišljenja, davanjem podrške ili protivljenja. ono što nema pravo je donositi političkem odluke.
Pa da. Što se mene tiče, jedino katolici imaju pravo Crkvenim velikodostojnicima zamjerati političko djelovanje kao općinari te vjerske zajednice. Oni koji to nisu, naprosto moraju prihvatiti činjenicu da je Crkva relevantan faktor u hrvatskom društvu. Najgore mi je kada nekav nekatolik (i sam sam nekatolik) posegne za nekakvim argumentom da to nije poslanje Crkve. Pa šta nekatolika briga za poslanje Crkve Mene briga i za poslanje Crkve i to hoće li je sutra biti (suzu pustio ne bih), ali dok je stanje ovakvo nema nikakve dvojbe da će njezin utjecaj u društvu biti velik i logično je da će se ona zalagati na širem društvenom planu da svjetonazor koji promiče bude zastupljen u sferama javnoga života.

Može se Crkvi ili pojedinim klericima štošta zamjerit kada je riječ o imenovanju kandidata za kojeg se treba glasovati (što je iapk različito od načelnog poziva da se glasuje po vlastitoj savjesti za one kandidate koji zastupaju vrijednosti bliske kršćanskima) ili izjave glede ovoga džumbusa u Splitu-tipa "sami su si krivi" jer Crkva kao utjecajna institucija ima i odgovornost. Ali to ne znači da Crkva nema pravo reći nešto, nego da u javnim istupima ipak treba pazit što govori.

Dakle, kritičari Crkvenog djelovanja prema politici, uključujući i bivšeg predsjednika, moraju malo preistitati vlastiti odnos prema demokraciji.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 17.06.2011., 10:18   #17
Po meni katolička crkva u Hrvatskoj ima vrlo negativnu političku ulogu. Naime, posve se otvoreno svrstala uz najdesniji i najekstremniji politički spektar i otvoreno zagovara takve opcije. Također, iako naravno svatko (pa i Crkva) ima pravo na izražavanje mišljenja, ovo što Crkva radi daleko to nadilazi! Ovo je otvoreno miješanje, te dapače - pozivanje na kršenje Ustava što je de facto svojevrsni državni udar! Strašno mi je bilo kad sam slušao Papu kako je otvoreno govorio o potrebi borbe protiv sekularizma! Pa, znate li što to znači? To znači doslovce direktan poziv na uspostavu VJERSKE DRŽAVE! Dakle, ono što imamo u Iranu, samo s katoličkim predznakom. A vjerujte mi, makar je katoličanstvo možda mrvu manje kruto od islama, svejedno bi takva teokratska država bila užas, to bi bila prava diktatura s mnogim elementima fašizma! Ja sam siguran da se niti preko 90% od onih 90% ljudi koji su se izjasnili katolicima ne bi složilo s uspostavom takvog poretka ni s time da im Crkva određuje baš svaki aspekt njihovog života.
Posebno me brine to da Crkva u zadnje vrijeme sve više potpaljuje mržnju prema svima "drukčijima" od njihovog "obrasca ponašanja". Danas su to još uglavnom homoseksualci, a sutra bi mogli biti i ateisti i agnostici, možda čak i oni koji su vjernici ali ne dovoljno "dobri vjernici"... Strašno je gledati kuda to vodi! Pa, gdje je tu Isusov nauk? Ako se ne slažeš s nekim, odmah ga ići zatući i kamenovati! Pred oči mi dolaze slike koje su u Iranu svakodnevica, tamo doslovce pod okriljem države okupe razularenu svjetinu koja do smrti kamenuje nekoga tko je nešto prema kuranu "strašno zgriješio"! Da li doista želite imati TAKVU državu?! A mnogi bi naši svećenici bili s time ushićeni i prihvatili bi takvu državu kao ideal...
Mislim da je krajnje vrijeme da se Crkva malo PRIZEMLJI i da se vrati svom poslanju i da propagira evanđelje i da prestane s političkim propovjedima i pozivima na linč, jer to se sve skupa može doista omaknuti kontroli...
Forumas-zg is offline  
Old 17.06.2011., 12:23   #18
Ne znam zašto to misliš.
Crkva je u Hrvatskoj za vrijeme Domovinskog rata imala vrlo pozitivnu ulogu i kardinal Kuharić je stalno govorio protiv osvete nad Srbima i protiv rata Hrvata i Bošnjaka.
Naravno ima budala među klerom,kao što ih ima i među policajcima,vatrogascima,profesorima na fakultetu ili poslovođama Konzuma
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 17.06.2011., 13:00   #19
Quote:
Primitive kaže: Pogledaj post
Vidim da je otvoreno dosta tema kojima je zajednička spona Katolička Crkva (KC) pa evo teme na kojoj možemo prodiskutirati u tolerantnom i produktivnom tonu kako samo mi znamo aspekte političkog i društvenog djelovanja KC.

Par podataka:


http://www.jutarnji.hr/hrvatska-ima-...emalja/947240/

Koliki je stvarni utjecaj na vjernike u njihovom svakodnevnom životu? Polemike su prilično velike, jedna od legitimnih tema pred izbore, kad određeni dio klera daje i preporuke kako glasati.S druge strane KC cesto aktivno sudjeluje u politickom zivotu i bori se za pitanja koja su joj bitna. Uvijek je otvoreno pitanje odvojenosti crkve od države, kako i do koje mjere smije KC politički djelovati? Imamo nedavne primjere, incijativu za izmjenom pravne regulacije pobačaja te navodni pritisak KC da se Hrvatske vode ne preregistraju u trgovačko društvo. Kako doživljavate ove poteze?

Naravno, crkva nije homogena u mišljenjima, raspon je ne samo od Ivana Grubišića do Ivana Miklenića. U svakom slučaju, KC je jedan od važnijih faktora na našoj političkoj sceni.

Ili nije?
S obzirom da je rat 1990-95 nerazdvojiv od vjerske mržnje, Vlada bi trebala imati vjerske savjetnike iz svake od religija koje su učestvovale u sukobu barem. Mislim da Savjetodavno vijeće religija ne remeti razdvajanje Crkve od države.

Ne želimo da npr. policija ispovijeda i dijeli odrešenja, jer se pokazalo da ta milost nije milostiva. Jednom sam npr. u jednoj "nanovorođenoj" crkvi zabunom uzeo krivu jaknu, jer je bila nalik mojoj, a ispalo je da je od žene policajca koji je propovijedao u crkvi, pa su me usred crkve stavili "u aps". Naravno, nisam se nakon toga puno puta tamo vratio, nakon čega su pale optužbe kako su oni mene prihvatili a ja odlazim od Boga i Krista.

Bez Svetog Pisma to nalikuje na ono kad tri lopova opljačkaju banku pa si međusobno oproste i napišu pomilovanja. Ali je to račun bez krčmara, jer oprost može dati vlasnik poslovnice.

Ili kad si, s druge strane, katolici međusobno dijele indulgencije nakon svakog natjecanja u klanju u Jasenovcu. Očito je da je to pojačalo zločin i moramo imati i Zakon i milost, inače si klanovi oproste međusobno i zlo postaje ritualno i serijsko. Po Zakonu, spoznaja grijeha.

Y

Zadnje uređivanje Yishmael : 17.06.2011. at 13:38.
Yishmael is offline  
Old 17.06.2011., 15:35   #20
Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
Po meni katolička crkva u Hrvatskoj ima vrlo negativnu političku ulogu. Naime, posve se otvoreno svrstala uz najdesniji i najekstremniji politički spektar i otvoreno zagovara takve opcije.
Možeš li dat primjere za to što pričaš(ekstremzam)? Istina je da smo tolko pomaknuti u ljevo da se već i centar smatra desnicom, kad su svi ljevije od tebe ispadne da si desničar.
Quote:
Također, iako naravno svatko (pa i Crkva) ima pravo na izražavanje mišljenja, ovo što Crkva radi daleko to nadilazi! Ovo je otvoreno miješanje, te dapače - pozivanje na kršenje Ustava što je de facto svojevrsni državni udar! Strašno mi je bilo kad sam slušao Papu kako je otvoreno govorio o potrebi borbe protiv sekularizma! Pa, znate li što to znači? To znači doslovce direktan poziv na uspostavu VJERSKE DRŽAVE!
Kako to što radi Crkva nadilazi slobodu mišljenja? Kada primjerice gay udruge, sveučilišta, sportaši traže promjenu zakona i ustava onda to nije državi udar ? To ne znači uvođenje vjerske države. Izbacvanja kršćanskih blagdana iz kalendara, preimenovanja 'božićnih sajmova' u 'sajmove zimske svjetlosti' i slične gluposti su vrhunci sekularne države. Opravdanja za takve akcije su više no smiješna.
Quote:
Dakle, ono što imamo u Iranu, samo s katoličkim predznakom. A vjerujte mi, makar je katoličanstvo možda mrvu manje kruto od islama, svejedno bi takva teokratska država bila užas, to bi bila prava diktatura s mnogim elementima fašizma! Ja sam siguran da se niti preko 90% od onih 90% ljudi koji su se izjasnili katolicima ne bi složilo s uspostavom takvog poretka ni s time da im Crkva određuje baš svaki aspekt njihovog života.
Ne zalaže Crkva za to, ali koliko primjera takvih država ima u povijesti. Misliš li i da se KC u Kini bori za ili protiv sekularizma? Misliš da Crkva uživa kad im neki kreteni određuju biskupe kako njima paše. Kada dolazi do stapanja države sa Crkvom, što misliš tko gubi? Misliš da je bila jača Crkva i neki mali svećenici ili veleposjednici. Papa bi bio presretan da mu Jaca i Bebić određuju biskupe.
Quote:
Posebno me brine to da Crkva u zadnje vrijeme sve više potpaljuje mržnju prema svima "drukčijima" od njihovog "obrasca ponašanja". Danas su to još uglavnom homoseksualci, a sutra bi mogli biti i ateisti i agnostici, možda čak i oni koji su vjernici ali ne dovoljno "dobri vjernici"...
Ne potpaljuje ona nikakvu mržnju, posebno ne vidim rast mržnje. Zvjezdan Linić izjavi za SD kako osuđuje nasilje nad paradom, ali kako se ne slaže sa paradom, uz pitanje možemo li dopustiti paradu pedofila(što je sasvim valjan argument, ali dosta je većtakvih tema već na forumu...). Naravno naslov je odmah, 'nova sramota Crkve, Linić izjednačio homoseksualce sa pedofilima'.
Quote:
Strašno je gledati kuda to vodi! Pa, gdje je tu Isusov nauk? Ako se ne slažeš s nekim, odmah ga ići zatući i kamenovati! Pred oči mi dolaze slike koje su u Iranu svakodnevica, tamo doslovce pod okriljem države okupe razularenu svjetinu koja do smrti kamenuje nekoga tko je nešto prema kuranu "strašno zgriješio"! Da li doista želite imati TAKVU državu?! A mnogi bi naši svećenici bili s time ushićeni i prihvatili bi takvu državu kao ideal...
Naravno da ne bi bili ushićeni, ne znam di Crkva poziva na kamenovanje neistomišljenika? I prestani sa tim primjerom Irana jer možemo navodit onda i neke sekularne države poput Sjeverne Koreje...
Quote:
Mislim da je krajnje vrijeme da se Crkva malo PRIZEMLJI i da se vrati svom poslanju i da propagira evanđelje i da prestane s političkim propovjedima i pozivima na linč, jer to se sve skupa može doista omaknuti kontroli...
Crkva reagira na stvari sa kojima se ne slaže, nema potrebe za nikakvim prizemljivanjem, i dalje ćemo čuti poruke protiv abortusa i za obiteljske vrijednosti Na naslovnici 24h nećeš naći o značenju govora na gori, no to ne znači da Crkva ne govori o tome.

Zadnje uređivanje Supekovac : 17.06.2011. at 15:43.
Supekovac is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:20.