Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2010., 15:17   #101
Quote:
Nikolajevna kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da telad ne raspoznaje boje, odnosno ne vide određen dio spektra i baš zato kad ispred teleta staviš šarena vrata ono će zabezeknuto blejati u to šarenilo jer ga ono kao takvo ne poznaje.
Ma nije riječ o šarenim vratima i raspoznavanju boja, nego o vratima na kojima nešto piše (U pučkom graditeljstvu se prije pisalo na vrata ime graditelja ili godina gradnje). Isto tako su u pučkom govoru pisati i šarati sinonimi, jer nepismen čovjek ne zna razliku između šaranja i pisanja (primjer: uskrsna pisanica ili u međimurskom govoru prepisana tica-šarena ptica). Znači da tele gleda u nekakve natpise na vratima, ali ne kuži krivog kurca jer je tele
cocofol is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 15:21   #102
Quote:
nevermind kaže: Pogledaj post
e, nije. neg je onak kak sam ja rekla.
čitala sam u nekoj knjizi to, i doimalo se kao da čovjek zna šta govori.
Yes, yes, tek sam sad skužila post. Istu knjigu smo čitale
cocofol is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 15:24   #103
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Ne, ne, neeee

Praviti se Englez znači praviti se da ne razumiješ.

Danas je njegovo značenje nejasno jer gotovo svi razumiju engleski, no u vrijeme kad je nastao, nije bilo tako.
ma daj? onda ima i to znacenje, jer ja sam dosad cula jedino vezano za ono, sto se pravis fin...
amėlie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 15:36   #104
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Ne, ne, neeee

Praviti se Englez znači praviti se da ne razumiješ.

Danas je njegovo značenje nejasno jer gotovo svi razumiju engleski, no u vrijeme kad je nastao, nije bilo tako.
ma daj? onda ima i to znacenje, jer ja sam dosad cula jedino vezano za ono, sto se pravis fin...
amėlie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 15:40   #105
Quote:
amėlie kaže: Pogledaj post
ma daj? onda ima i to znacenje, jer ja sam dosad cula jedino vezano za ono, sto se pravis fin...
ja nikad nisam to značenje čula.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 16:16   #106
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
"vani je šljiva" (hladno)
Šljive su plave, kao i usne kad ti je hladno. I ne samo usne, ako imaš peh da se na hladnom nađeš bez dovoljno odjeće.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 23:15   #107
Quote:
kuroishijin kaže: Pogledaj post
E sada ne znam kako je izraz nastao ali znam da se koristi kada se nešto naglašeno negira, npr. pričamo o pravu i pravdi i ako ja kažem: kakvo pravo, kakva pravda, kakvi bakrači - time izražavam mišljene da nema ni pravde ni prava.

Ako netko zna bolje neka objasni lol
Bakrač znači manje više BESMISLICA - tričarija.

Ako npr. netko pametuje o ulaganju, a ti smatraš da su to gluposti, veliš: ma kakve dionice i bakrači. Sve to u čarapu

Isto ko i to tvoje. I ima veze s tim bakrenim kotlovima, jer je turcizam - valjda, jer ne valjaju, nepraktičnost.....
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 23:53   #108
Evo ih i tu, progone me, a ne znam ni kako se naglašavaju

Quote:
nina williams kaže: Pogledaj post
I tako....veliš tebi je od cijele priče za komentirati jedino bitno to što se murija vjerojatno ne bi pojavila. Fino bome. To što onaj jadni curetak možda nije ulovio bus za doma, za to kog boli đon, a? Grrr
Nije mene bolila briga niti jel' ih zvao, niti dal' bi došli. Meni, a i većini drugih, je jedino bilo stalo kad će striček strojovođa pokrenuti lokomotivu. Al' vidim da tebi, kao učestalom slijepom putniku, i nama, koji plaćamo karte, prioriteti nisu isti.
Bahatluk na sve strane. Ma treba uvesti drakonske mjere.
Nemaš kartu?
M'rš van.
Momentalno.
Kakvi izlasci na slijedećoj stanici, kakvi bakrači.
Bit će manje recidivista.
'Ko preživi-pričat će.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 15:52   #109
Ja mislim da je ovako:

Trik s bakračima je upravo to da nitko ne zna što su ti bakrači. Pa kad kažeš nekome ''kakav X, kakvi bakrači'', onda to znači ''kao što 'bakrači' ne znače ništa (ili kao što o njima ti ne znaš ništa, ili kao što o njima nema smisla pričati), tako je i sa X''.

A ono s maslacem na glavi - čini mi se da u nekom dječjem romanu (je li Tom Sawyer, ili tako nešto) netko ukrade maslac, i stavi ga pod šešir, pa ga uhvate kad mu se počne cijediti niz glavu.
__________________
If a man is not rising upward to be an angel, he is sinking downward to be a devil. He cannot stop at the beast. (Samuel Taylor Coleridge)
prolaznik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 16:18   #110
Quote:
prolaznik kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je ovako:

Trik s bakračima je upravo to da nitko ne zna što su ti bakrači. Pa kad kažeš nekome ''kakav X, kakvi bakrači'', onda to znači ''kao što 'bakrači' ne znače ništa (ili kao što o njima ti ne znaš ništa, ili kao što o njima nema smisla pričati), tako je i sa X''.
Nisam dosad govorio o bakračima iz jednostavnog razloga što mislim da je riječ o frazi čiji se izvor izgubio. Bakrači su mogli čak izvorno biti spomenuti u nekakvom koliko-toliko smislenom kontekstu, ali je toliko plodna da je to zaboravljeno.
Quote:
A ono s maslacem na glavi - čini mi se da u nekom dječjem romanu (je li Tom Sawyer, ili tako nešto) netko ukrade maslac, i stavi ga pod šešir, pa ga uhvate kad mu se počne cijediti niz glavu.
Putrom. Frazem je imati putra na glavi. Ne maslaca. Putra. Na glavi. Imati. Putra. Na glavi. Putra. Imati. Na glavi. Putra.

Nadam se da shvaćaš.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 16:21   #111
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Nadam se da shvaćaš.
Zalud ti nada.
__________________
If a man is not rising upward to be an angel, he is sinking downward to be a devil. He cannot stop at the beast. (Samuel Taylor Coleridge)
prolaznik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 17:15   #112
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Nisam dosad govorio o bakračima iz jednostavnog razloga što mislim da je riječ o frazi čiji se izvor izgubio. Bakrači su mogli čak izvorno biti spomenuti u nekakvom koliko-toliko smislenom kontekstu, ali je toliko plodna da je to zaboravljeno.
Zar nisu bakrači neki kazani, kotlići? Ne znam zašto su se našli u frazi, ali valjda sam im bar značenje pogodila.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 17:53   #113
Quote:
prolaznik kaže: Pogledaj post
Zalud ti nada.
Jel' ti pun kovceg ovakvih poput Lastana?
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 18:04   #114
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Jel' ti pun kovceg ovakvih poput Lastana?
Možda mu je pun šešir.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 18:09   #115
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Možda mu je pun šešir.
Kad Lastan nema vlasi na jeziku.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 18:12   #116
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Jel' ti pun kovceg ovakvih poput Lastana?
Nije frazem ''pun mi ih je kovčeg'' nego ''pun mi ih je k....''. Google daje za ''putra na glavi'' 411.000 rezultata, a za ''masla na glavi'' 379.000. Lastan se kovčeži bez veze.

Nego, je li netko čitao Toma Sawyera i postoji li spomenuta situacija u toj knjizi, ili sam ja nešto pobrkao?
__________________
If a man is not rising upward to be an angel, he is sinking downward to be a devil. He cannot stop at the beast. (Samuel Taylor Coleridge)
prolaznik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 18:13   #117
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Kad Lastan nema vlasi na jeziku.
kad smo kod vlasi..

potječe li ona "rđavom kurcu i dlaka smeta" od prije razdoblja brazilske depilacije ili je prije bila u drugom obliku?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 18:24   #118
zašto se "tjera kriva Drina"? ili još bolje se "tjeraju krive Drine"?
špansko selo? što to ima posebno u španjolskim selima da su ušla u tu izreku? ili je baš neko određeno selo u pitanju?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 18:28   #119
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
kad smo kod vlasi..

potječe li ona "rđavom kurcu i dlaka smeta" od prije razdoblja brazilske depilacije ili je prije bila u drugom obliku?
Ne znam. Ali slutim tko bi mogao ponuditi objašnjenje.


Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
zašto se "tjera kriva Drina"? ili još bolje se "tjeraju krive Drine"?
špansko selo? što to ima posebno u španjolskim selima da su ušla u tu izreku? ili je baš neko određeno selo u pitanju?
Kaže se ispravljati krivu Drinu, a ne tjerati.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 18:29   #120
Quote:
prolaznik kaže: Pogledaj post
Nego, je li netko čitao Toma Sawyera i postoji li spomenuta situacija u toj knjizi, ili sam ja nešto pobrkao?
Evo, nisam pobrkao: http://books.google.hr/books?id=hrQM...page&q&f=false

Mislite li da je to puka koincidencija?
__________________
If a man is not rising upward to be an angel, he is sinking downward to be a devil. He cannot stop at the beast. (Samuel Taylor Coleridge)
prolaznik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:22.