Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2016., 11:07   #221
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
A šta bi bio predmet izučavanja teologije? Jel' to uopšte predmet, kao takav?
I kad teolog, na primjer, krene raspravljati o tom predmetu...ono, šta je bespredmetna rasprava?
Moraćemo te razočarati (ne srdi se) pa reči je još je kakav predmet, nema ti svako para za taj nastavni program, kad študij završiš postaneš neko (jer do prije kanda neko nisi bio) ee a onda moreš drugima bezpredmetno raspravljati a da ti raspra baš ni nema nekog smisla jer pa kog briga, imaš svoj mjesečni dohodak, ne znojiš se na polju neg samo obilaziš ko direktor i definiraš im njihovog boga...

Ali, i iznad teologa ima teologa, to ti nikad nereču.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 14:59   #222
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
KAda uzmes u obzir vremensku konstantu,beskonacnost,onda i nije toliko cudno da se u jednom vremenskom intervalu,koji je u odnosu na beskonacnost minoran,formirao zivot na zemlji,tj da se stvore svi uslovi za zivot.

Ne kazem ja da nema Boga,ali Bog je u nama samima,jer nasa svijest(energija,koja je odrziva i koja se obnavlja,moze da promijeni samo tijelo,oblik) kreira sve ono sto je okruzuje,pa sam kroz ovo sto sam pisao zapravo zelio da kazem,da su religije,koje sebi daju ekskluzivno pravo "vidjenja" Boga,u stvario samo korporacije za manipulaciju,i za grtanje novca,jer svi mi nosimo Boga(svijest) u sebi,i niko nema pravo da nam tvrdi,da je njegovo vidjenje Boga ispravnije od naseg,individualnog.
Slažem se, no s druge strane posmatram "život" ne kao nešto izopšteno u svemiru koje je vezano za nama poznatu planetu, već Život kao pojava koja pripada čitavom kosmosu na svim nivoima postojanja, jednako koliko i svest koja se kroz sve ispoljava - druga je stvar to što mi jako ograničeno možemo percipirati život, obično kao nekakav metabolički sistem izdvojenih formi, iako je život jedan, univerzalan, možda ga je bolje nazvati postojanjem, i on u sebi ne nosi dimenzije prostora ili vremena, te dve dimenzije su u principu "zarobljene" u subjektivnom doživljaju "ja-kao-materijalno", i to je već problem čoveka i njegovog rezona koji mu ne ide u prilog baš.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 19:23   #223
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
A šta bi bio predmet izučavanja teologije? Jel' to uopšte predmet, kao takav?
I kad teolog, na primjer, krene raspravljati o tom predmetu...ono, šta je bespredmetna rasprava?
Neki dan procitah jednu zanimljivu misao na Netu,koja kaze "Ateisti cesto mnogo bolje od "vjernika",poznaju nacela religije,koju ovi propovijedaju,pa upravo zato i jesu ateisti"

Nije lose biti u kontaktu sa svojom svjescu,sa Bogom(sa moralom), cak i ako se vodimo nacelima neke religije,bez obzira koliko njene dogme bile bajkovite,ako ce to od loseg covjeka napraviti boljeg,pa ako na Teoloskim fakultetima iole u tome uspijevaju,to je velika stvar.

Problem je u tome sto je i medju svestenicima(bez obzira o kojoj je religiji rijec,sve je to isto) najvise onih,koji se ponasaju poput pjevaca,koji svojih 99% otpjevanih pjesama nikada nisu licno dozivjeli,ali je bitno da lova kapa
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 19:33   #224
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Slažem se, no s druge strane posmatram "život" ne kao nešto izopšteno u svemiru koje je vezano za nama poznatu planetu, već Život kao pojava koja pripada čitavom kosmosu na svim nivoima postojanja, jednako koliko i svest koja se kroz sve ispoljava - druga je stvar to što mi jako ograničeno možemo percipirati život, obično kao nekakav metabolički sistem izdvojenih formi, iako je život jedan, univerzalan, možda ga je bolje nazvati postojanjem, i on u sebi ne nosi dimenzije prostora ili vremena, te dve dimenzije su u principu "zarobljene" u subjektivnom doživljaju "ja-kao-materijalno", i to je već problem čoveka i njegovog rezona koji mu ne ide u prilog baš.
Pa dobro,znas kako kazu "NAjveca glupost lezi u uvjerenju,da na svako pitanje postiji spreman odgovor",pa tako i ja ne mogu da budem siguran u sve ovo sto tvrdim,u stvari ja samo razmisljam.

Licno mislim da je "Kosmos" samo ono sto je nasem umu,nasoj svijesti "dokucivo",da ono sto ne znamo,zapravo i ne postoji,tj mislim da je svaka spoznaja( o materiji,atomu,vodi,televizoru,bilo cemu sto "znamo") upravo produkt nase svijesti,jer ja ne mogu da se sjetim,da je postojalo ista,prije nego sto sam se rodio
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 01:16   #225
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Pa dobro,znas kako kazu "NAjveca glupost lezi u uvjerenju,da na svako pitanje postiji spreman odgovor",pa tako i ja ne mogu da budem siguran u sve ovo sto tvrdim,u stvari ja samo razmisljam.

Licno mislim da je "Kosmos" samo ono sto je nasem umu,nasoj svijesti "dokucivo",da ono sto ne znamo,zapravo i ne postoji,tj mislim da je svaka spoznaja( o materiji,atomu,vodi,televizoru,bilo cemu sto "znamo") upravo produkt nase svijesti,jer ja ne mogu da se sjetim,da je postojalo ista,prije nego sto sam se rodio
Svo to "nazovimo znanje" svakako je jedno bezvredno ništa, bilo kakva naša "spoznaja" koja nije zapravo spoznaja već informacija koja je pristigla putem čula (uma), i predstavlja samo storniranu informaciju u našoj memoriji i ni po čemu vrednu suštinski već samo eventualno egzistencijalno (dakle, radi preživljavanja/preživljavanje kao delić koji navodi na samoodržanje forme koju doživljavamo kao "ja" i koju savršenije izvršavaju mravi, pčele, kenguri i latavice nego čovek), još jedno smeće na deponiji kojoj smo neretko posvetili svo naše ograničeno životno vreme - s druge strane - sama činjeničnost postojanja kao postojanja nepobitna je, ne zahteva čak ni misao, premda je misao ne može dotaći osim što se "vrti oko nje svakodnevno".

Forma ode odakle se i sastavila - ali samo postojanje ostaje postojanje, bezvremeno i neprostorno.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 20:53   #226
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Pa nismo se najbolje razumjeli, ja kazem da bez nase svjesti i spoznaje ,ne postoji nista ,pa ni Bog,nasa svijest kreira Boga,a ne obratno.NAsa svijest i Bog su zapravo ekvivalenti.
To je pretpostavka, nitko za sada nezna odgovor na to pitanje, odnosno to ne može dokazati ili provesti kao experiment...samim time to ostaje u sferi filozofije, duhovnosti. (religija se time ne bavi)

Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
KAko ne mozes racionalizirati duh prirode i sile?Upravo kada racionaliziras prirodu i silu dobijas religiju.Znamo da je Sunce (kao izvor zivota na zemlji),najobozavaniji objekt ljudske stvarnosti u istoriji,otkud Isusu,Horusu,Krisni,Mitri,Ozirisu,Bodisatvi,i jos 100inama PAganskih Bogova Sunca,koji su "egzistirali" stotinama hiljada godina prije Isusa,rodjendan 25.12,zasto su svi imali 12 ucenika,zasto su svi rodjeni od Djevice,zasto su svi izdati od nekog svog Jude,zasto su svi nakon smrti i nakon 3 dana uskrsnuli?PA zato sto su svi oni fikcije obozavanja Sunca,posto Sunce do 22.12 u godini pada sve vise ka dnu horizonta,22.12 imamo najduzu noc i najkraci dan, od 22.12 Sunce mijenja smjer,pocinje da se dize sa dna horizonta,dan,svjetlo pocinje da se duzi,da jaca , pa se nakon 3 dana(kada Sunce stagnira),25.12 i golim okom vidi da se Sunce ponovo "rodilo" a i Uskrsnulo(Bozic i Uskrs,samo je Uskrs pomjeren na prvo sedmicu proljeca,jer tada dan postaje duzi od noci na sjevernoj hemisferi),sto je drevnim narodima predstavljalo spas,i nagovjestaj proljeca,te rodnu godinu.

Znaci religije su upravo bazirane na racionalizaciji duha prirode.
Kao što rekoh ili se sluti iz pisanja, mene religija ne zanima..ali shvaćam što misliš reći, ne samo religija pa i znanost je takva, primjer krajnosti i gdje nema idealizma nimalo (jel to kamen, je, drvo, planina rijeka, nebo svemir blabla.. pa onda..ili jel čovjek mrtav, pa je, i onda dakle nema ništa osim toga)..jesu u pravu ili nisu, vidjet će se, jednom možda se dođe znanstveno do te razine..(iak sumnjam)


tamo u postanku kaže bijaše riječ..uglavnom kao neka ideja, međutim religija tu staje...spaja sa bogom na osnovu vjerovanja. (iako je diskutabilno kako spaja i koliko itd.)

što se tiče sunca kao zvijezde uzroka života, to je čak i dokazivo..e sad kako su i zašto drevni ljudi poštovali ili znali o tome i što, zvijezdi..teško je to samo tako..prije bi to bilo čekanje proljeća, da završi zima i da imaju što jesti..

ali zbunjuje čemu svi oni hramovi (bilo kuda po planeti, piramide najzorniji primjer) ako znamo da za gradnu treba puno uložene energije...jednostavno nije ekonomski isplativo.
(možda ''opijum za narod'' to objašnjava, meni baš i ne, samo ako se bog javio njima, onda možda)
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 21:13   #227
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
To je pretpostavka, nitko za sada nezna odgovor na to pitanje, odnosno to ne može dokazati ili provesti kao experiment...samim time to ostaje u sferi filozofije, duhovnosti. (religija se time ne bavi)


Kao što rekoh ili se sluti iz pisanja, mene religija ne zanima..ali shvaćam što misliš reći, ne samo religija pa i znanost je takva, primjer krajnosti i gdje nema idealizma nimalo (jel to kamen, je, drvo, planina rijeka, nebo svemir blabla.. pa onda..ili jel čovjek mrtav, pa je, i onda dakle nema ništa osim toga)..jesu u pravu ili nisu, vidjet će se, jednom možda se dođe znanstveno do te razine..(iak sumnjam)


tamo u postanku kaže bijaše riječ..uglavnom kao neka ideja, međutim religija tu staje...spaja sa bogom na osnovu vjerovanja. (iako je diskutabilno kako spaja i koliko itd.)

što se tiče sunca kao zvijezde uzroka života, to je čak i dokazivo..e sad kako su i zašto drevni ljudi poštovali ili znali o tome i što, zvijezdi..teško je to samo tako..prije bi to bilo čekanje proljeća, da završi zima i da imaju što jesti..

ali zbunjuje čemu svi oni hramovi (bilo kuda po planeti, piramide najzorniji primjer) ako znamo da za gradnu treba puno uložene energije...jednostavno nije ekonomski isplativo.
(možda ''opijum za narod'' to objašnjava, meni baš i ne, samo ako se bog javio njima, onda možda)
Da,religije se bave iskljucivo svojim "dogmama" koje smatraju jedinim ispravnim,iskljucujuci sve druge mogucnosti "kontakta" sa "svevisnjim",pa su u stvari religije jedno jako sterilno i povrsno,i vise u nekim istorijskim trenutcima politicki isplativo manipulativno sredstvo vladanja nad masama,i bogacenja.DA ne nabrajam primjere,da je npr Hriscanstvo u Rimu postalo oficijelna religija,kada je CArstvo pocelo propadati zbog velikog stepena bluda,nemorala,kriminala,nepotizma na dvoru,da je Muhamed imao cetvrtak,dan samo posvecen zenama(znaci nisu morale ad cekaju svake godine 8 mart ) itd itd

Nema proljeca,bez zimskog solsticija,jer da 22.12 Sunce ne mijenja smjer,i da nastavi da ide silaznom putanjom,otisli bi smo u vjecni mrak
Ti hramovi su nastajali po zeljama vladara,koji su svoje robove(ljude nizeg drustvenog statusa) iskoristavali na najbrutalniji moguci nacin.
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 21:14   #228
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Svo to "nazovimo znanje" svakako je jedno bezvredno ništa, bilo kakva naša "spoznaja" koja nije zapravo spoznaja već informacija koja je pristigla putem čula (uma), i predstavlja samo storniranu informaciju u našoj memoriji i ni po čemu vrednu suštinski već samo eventualno egzistencijalno (dakle, radi preživljavanja/preživljavanje kao delić koji navodi na samoodržanje forme koju doživljavamo kao "ja" i koju savršenije izvršavaju mravi, pčele, kenguri i latavice nego čovek), još jedno smeće na deponiji kojoj smo neretko posvetili svo naše ograničeno životno vreme - s druge strane - sama činjeničnost postojanja kao postojanja nepobitna je, ne zahteva čak ni misao, premda je misao ne može dotaći osim što se "vrti oko nje svakodnevno".

Forma ode odakle se i sastavila - ali samo postojanje ostaje postojanje, bezvremeno i neprostorno.
"JA znam,da nista ne znam",rece Aristotel
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 21:27   #229
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Da,religije se bave iskljucivo svojim "dogmama" koje smatraju jedinim ispravnim,iskljucujuci sve druge mogucnosti "kontakta" sa "svevisnjim",pa su u stvari religije jedno jako sterilno i povrsno,i vise u nekim istorijskim trenutcima politicki isplativo manipulativno sredstvo vladanja nad masama,i bogacenja.DA ne nabrajam primjere,da je npr Hriscanstvo u Rimu postalo oficijelna religija,kada je CArstvo pocelo propadati zbog velikog stepena bluda,nemorala,kriminala,nepotizma na dvoru,da je Muhamed imao cetvrtak,dan samo posvecen zenama(znaci nisu morale ad cekaju svake godine 8 mart ) itd itd

Nema proljeca,bez zimskog solsticija,jer da 22.12 Sunce ne mijenja smjer,i da nastavi da ide silaznom putanjom,otisli bi smo u vjecni mrak
Ti hramovi su nastajali po zeljama vladara,koji su svoje robove(ljude nizeg drustvenog statusa) iskoristavali na najbrutalniji moguci nacin.
Hm zar se BOg nije javio Caru konstantin biješe mu ime, i...'' u ovom znaku ćeš pobjediti. (lik je imao viziju i vidoo boga, a to reci da car laže..
što je uopće Car ? da proširimo kontekst ali sa smislom, božje kraljevstvo i zemaljsko )

Možda su to robovi gradili ali opet je pitanje zašto tako razmetanje i to svuda po svijetu su građevine te vrste..motivi strah od smrti i sila prirode plus oni spomenuti opijum za raju a kojega kao kompulziju provociraju svećenici kod masa igrajući na neznanje..sve to stoji al opet je to malo previše.

znanost kaže da je mozak ondašnih i današnjih ljudi jednak.
(eto zašto duhovnost valja)
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 21:52   #230
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Hm zar se BOg nije javio Caru konstantin biješe mu ime, i...'' u ovom znaku ćeš pobjediti. (lik je imao viziju i vidoo boga, a to reci da car laže..
što je uopće Car ? da proširimo kontekst ali sa smislom, božje kraljevstvo i zemaljsko )

Možda su to robovi gradili ali opet je pitanje zašto tako razmetanje i to svuda po svijetu su građevine te vrste..motivi strah od smrti i sila prirode plus oni spomenuti opijum za raju a kojega kao kompulziju provociraju svećenici kod masa igrajući na neznanje..sve to stoji al opet je to malo previše.

znanost kaže da je mozak ondašnih i današnjih ljudi jednak.
(eto zašto duhovnost valja)
DA,imao je "viziju" jednaku onima danas,koji preko vjerskog klerikalizma,ili nacionalnog sovinizma drze "ogranicene umove" pod kontrolom, i pljackaju ih,do duse danas na jedan suptilniji,klulturniji nacin.
CAr moze da vlada samo CArevinom,nikada ne moze da vlada Kraljevinom
Kraljevstvo Bozije je kada zivis u skladu sa svojom savjescu,a za to ne moras da budes zemaljski Kralj.

Pogledaj od 0 do 0.24,covjek sve objasnio

https://www.youtube.com/watch?v=mEn-L9-PObc
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 21:53   #231
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Hm zar se BOg nije javio Caru konstantin biješe mu ime, i...'' u ovom znaku ćeš pobjediti. (lik je imao viziju i vidoo boga, a to reci da car laže..
Moš mislit štorije...

Pa svi znaju da konstantin se nikad nije krstio on car čega... ma lol

Znaš, Konstantinu se niko nije objavio al se on objavio drugima, za okruglim katoličkim stolcem, predsjedavajući i filozofirajući te na koncu i naređivajući.

Pa ako je samog sebe htio definirat ko boga, a onda je donekle i uspio, u katoličkim krugovima.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 22:04   #232
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post

Pogledaj od 0 do 0.24,covjek sve objasnio

https://www.youtube.com/watch?v=mEn-L9-PObc
a i on vjeruje, ima svoju ikonu i uzor, poljuljao mu je vjeru ili i sam sumnja.

upravo to i kaže što je pravi čovjek ili čemu treba stremiti čovjek budućnosti (ovaj današnji i onaj prije sto godina i daviniji, on to nije)...
dakle čovjek valja ići sebi, a pitanje je može li biti svoj ili mu treba ikona kralja ili bogova nad glavom ?!
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 22:10   #233
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Moš mislit štorije...

Pa svi znaju da konstantin se nikad nije krstio on car čega... ma lol

Znaš, Konstantinu se niko nije objavio al se on objavio drugima, za okruglim katoličkim stolcem, predsjedavajući i filozofirajući te na koncu i naređivajući.

Pa ako je samog sebe htio definirat ko boga, a onda je donekle i uspio, u katoličkim krugovima.
Tako je bilo, tu je rim prešao na kršćanstvo.

misliš d aje car bio lud, ili je sve izmislio ili je bio pragmatičan i sve je mudro kraljevski smislio te je nova vjera dala je moć carstvu..do jučer je bio mars itd. onaj koji ih je vodio u bitku a kasnije su pod križem išli u rat.

al kad kaže viziju je imao, meni to super nešto.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 22:21   #234
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
a i on vjeruje, ima svoju ikonu i uzor, poljuljao mu je vjeru ili i sam sumnja.

upravo to i kaže što je pravi čovjek ili čemu treba stremiti čovjek budućnosti (ovaj današnji i onaj prije sto godina i daviniji, on to nije)...
dakle čovjek valja ići sebi, a pitanje je može li biti svoj ili mu treba ikona kralja ili bogova nad glavom ?!
DA,sumnja,ali u podstanara(citav film ga maltretira),ne u socijalizam i u jednakost svih,tj za ono za sta se borio citav zivot.
Jedno je kada svoje argumente branis,dokazanim,provjerenim cinjenicama, i kada tezis sveopstem dobru ,a drugo je kada masom manipulises izmisljotinama,sve sa ciljem licnoga bogacenja.

Znamo izgled "Boziji",pa mozemo sliku da mu okacimo iznad glave?Ok
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 22:23   #235
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Tako je bilo, tu je rim prešao na kršćanstvo.

misliš d aje car bio lud, ili je sve izmislio ili je bio pragmatičan i sve je mudro kraljevski smislio te je nova vjera dala je moć carstvu..do jučer je bio mars itd. onaj koji ih je vodio u bitku a kasnije su pod križem išli u rat.

al kad kaže viziju je imao, meni to super nešto.
ne mislim da je carko bio lud, mislim da je bio zlica (takvi ludi nisu)

pod njegovim križem se vodilo ratove, za njega, carka
(oli nisi znao da carkov tata je izmislio križ, zato preko križa definiraš boga tamuza a to ti je konstantinov stari, žišku)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 13:02   #236
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
"JA znam,da nista ne znam",rece Aristotel
Sokrat
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 13:29   #237
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Sokrat
Laertius

U stvari niti Laertius niti Platon ne stavljaju tocno tu recenicu u Sokratova usta to je kasnija izvedenica, islim cak da tek na latinskom pa naknadno prevodjena u grcki.

Vise je formalno-pamtljivi oblik kasnijeg datuma koji ilustrira princip koji je Platon pripisao Sokratu nego nesto sto je on zaista izjavio.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 13:34   #238
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Laertius

U stvari niti Laertius niti Platon ne stavljaju tocno tu recenicu u Sokratova usta to je kasnija izvedenica, islim cak da tek na latinskom pa naknadno prevodjena u grcki.

Vise je formalno-pamtljivi oblik kasnijeg datuma koji ilustrira princip koji je Platon pripisao Sokratu nego nesto sto je on zaista izjavio.
Recimo.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.