Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2016., 21:56   #1
Skidanje svetaca s neba i 'duhovnost'

Postoji li negativna korelacija između stupnja duhovnog razvoja i verbalnih psovki, odnosno, što je osoba duhovnija, manje će, između ostaloga, i psovati? Smatrate li da izgovoreno 'j.. bog mater' ima određen metafizički/duhovan otisak, negativan spiritualni efekt? Kažu neki, biranje ružnih riječi privlači negativnu energiju..
Suzdržavao sam se cijeli život od težih i ružnih psovki, no u zadnje vrijeme su sve češće dio vokabulara kad sam uzrujan i sl., i moram reć da se osjećam predobro nakon kaj skinem sve svece s neba u stanju bijesa, uzrujanosti i sl., mnogo bolje i zdravije nego prije kada bi sve u sebi trpio..sad izbacim sve iz sebe, ne biram riječi i osjećam se neopisivo bolje, laganije..psujete li i vi tako?
zoomzoom888 is offline  
Old 11.05.2016., 22:28   #2
Nema sretnih bogopsovača. To su duboko nesretni ljudi. Nije moguće psovati onoga u kojem jedinome čovjek može naći svoju sreću (a to je Bog) i biti sretan.

Jedan od češćih razloga zašto netko psuje Boga jest zbog krive slike o Bogu. Obično bogopsovač misli da ga je Bog povrijedio pa ga psuje. Da mu Bog hoće zlo. A Bog nikada nikoga nije povrijedio. Bog nikome ne čini zlo. Bog je ljubav. Kada bi se kod takvih bogopsovača kriva slika o Bogu ispravila, kada bi postali svjesni da ih Bog ljubi - tada bi oni prestali biti bogopsovači - prestala bi bogopsovka u njihovom životu.




Marko Jurič: Često naši ljudi psuju. Često se nađem u društvu kada ljudi uopće ne..

Ivica Berdik: A šta mislite zbog čega psuju?

Marko Jurič: hajde da čujem vašu definiciju..da se ne upuštam u sociološke..

Ivica Berdik: pa dakle analize..

Marko Jurič: da

Ivica Berdik: povreda ljubavi. psujem onoga za kojega mislim da me povrijedio u ljubavi. Imam jednu drastičnu priču gdje jedan čovjek psuje čim počne, čim usta otvori psuje ili završava rečenicu psovkom. A što se dogodilo u njegovom životu? On je; njemu je baka rekla da ako će biti zločest, je li, onda će ga Bog s kamenom gađat u glavu. On je bio zločest jedanput u djetinjstvu, a baka je iza ugla ga gađala s kamenom i odglumila je Boga. On od tad ne prestaje psovati.

Marko Jurič: Dobro, često ljudi psuju nečiju, nečiju obitelj, mater i tako dalje..

Ivica Berdik: to je, to je problem, znači psuju ondje gdje su povrijeđeni. Znači ako netko psuje..imam jednu ženu iskustvo, koja je psovala strinu. I kad smo ušli u priču ispada da je strina glavni problem njihove obitelji. Uvijek neke zavade pravila, svađe pravila, probleme... i onda psuje strinu svima ljudima. Znači, reko sam, gdje je. Ja mogu biti stvarno povrijeđen. Bog nikad nije nikog povrijedio. Ali su slučaj kao ona baka koja kaže unuku da će ga Bog s kamenom u glavu kad bude zločest, i baka odglumi zločestog boga, uzrok psovke kod tog čovjeka. A znači može biti, znači Bog nikad nikoga nije povrijedio u ljubavi. Bog je ljubav, je li. Nego se ja umislim da me netko povrijedio, ili, u odnosu na drugog čovjeka to si ja mogu umisliti ili je stvarno. Bog nikad nikoga nije povrijedio. Znači kod Boga je kriva optužnica. Uvijek zloduh optužuje Boga kod ljudi - kaže: to ti je Bog napravio.

Marko Jurič: Da često u našem narodu ima jako puno psovki koje psuju Boga, Isusa...

Ivica Berdik: Da, svašta.

Marko Jurič: Ovaj a, a što se zapravo događa kad čovjek krene psovati takve, u tom pravcu psovke, prema Bogu.

Ivica Berdik: pa to je, ovak bit ću malo grub u usporedbi ali najbolje tako shvatit. Kao da hračnete prema nebu pa vam hračak padne na glavu, dakle. Boga niste pogodili, a sebe ste se jako iznakazili. Nekako tako slikovito ovako


https://www.youtube.com/watch?v=z_rzEW3r4Pg od 42 do 45 minute otprilike

Zadnje uređivanje Tut-tut : 11.05.2016. at 23:20.
Tut-tut is offline  
Old 11.05.2016., 23:18   #3
Nemoj to činiti. Nikad više. Nađi neki drugi način kako češ izbaciti negativnu energiju. Nemoj bit "glup". Nek te Bog Blagoslovi, oprosti ti i uđi u njegov Blagoslov.
__________________
..
yeeeah is offline  
Old 12.05.2016., 00:27   #4
haha.... ispričavam se, ali nasmijali su me ovi komentari... sva ta drama i čuđenje običnoj psovki.

Kao prvo, znanstveno je dokazano da kada čovjek prostači tijekom recimo fizičke boli nakon udarca da mu to olakšava bol jer kemija u tijelu jednostavno tako funkcionira. Znači, tvrditi da je psovka loša je pogrešno.
Čovjek je sebi izabrao neke riječi koje služe za ispucavanje frustracija i te riječi nisu nužno loše i to iz ne samo gore navedenog razloga, već i iz više njih.
Riječi tipa "kurac, pička materina, jebem ti ovoga i onoga" nisu ništa drugo doli ispušnog ventila. Da smo izabrali fraze "drvo, cvijeće ti njušim, pero djetlić" za takve situacije, tada bi nam i one pomagale.
To su mrtve riječi i ideja da na neki način škode samo zato jer su po nekome "ružne" su čisti vic izmišljen iz konvencija onih koji se prave fini.
Dokaz upotrebljavanja tih riječi van konteksta ublažavanja fizičke boli ili frustracija je opet pretjeran i ukazuje na primitivluk, no osobno smatram da ih se katkad treba koristiti. Lijepo je čuti kada onako netko ljut izvali punim plućima "AJD U TRISTO PIČKA MATERINA".
Znaš nakon toga da je čovjeku lakše. Bolje da kaže nego da drži to u sebi.

Ono oko čega se treba svaki čovjek više brinuti jest njegov odnos prema drugom ljudskom biću, tj. kada nastojimo nekoga poniziti ili povrijediti finim riječima i prijetvornošću ili čak i samim vulgarnostima, tada smo zbilja učinili lošu stvar.

Psovka sama po sebi ne može biti negativna jer predstavlja manifest nečije trenutne frustracije, ljutnje, reakciju na fizičku bol. Davati takvim frazama nepotrebno negativno i veliko značenje je opet dokaz da mnogi ljudi jednostavno nisu u stanju razlikovati pojmove.
Ako njih vrijeđa činjenica da netko "jebe Boga" u svojim izjavama zbog Boga samoga, onda neka dalje nastavi prakticirati svoj fundamentalizam ako nije u stanju shvatiti da su riječi kao "bog, majka, strina, itd" u takvim izjavama išta više osim ispucavanja frustracija kao što se recimo zaziva Bog taman prije orgazma. Iako, svi znamo da se pritom ne misli na Boga, ali je to postala uobičajena fraza da netko naglasi svoje trenutno seksualno ushićenje.... a tko zna, možda stanje orgazma i jest bliže Bogu nego pametovanje o istom.

Ok, netko je valjda duhovan, pa nikad ne psuje i to je ok, no mi koji smo 'manje duhovni' si možemo tu i tamo priuštiti koje pičkaranje koje ionako ide na naš račun.
old-soul80 is offline  
Old 12.05.2016., 00:54   #5
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Nema sretnih bogopsovača. To su duboko nesretni ljudi. Nije moguće psovati onoga u kojem jedinome čovjek može naći svoju sreću (a to je Bog) i biti sretan.

Jedan od češćih razloga zašto netko psuje Boga jest zbog krive slike o Bogu. Obično bogopsovač misli da ga je Bog povrijedio pa ga psuje. Da mu Bog hoće zlo. A Bog nikada nikoga nije povrijedio. Bog nikome ne čini zlo. Bog je ljubav. Kada bi se kod takvih bogopsovača kriva slika o Bogu ispravila, kada bi postali svjesni da ih Bog ljubi - tada bi oni prestali biti bogopsovači - prestala bi bogopsovka u njihovom životu.
Quote:
yeeeah kaže: Pogledaj post
Nemoj to činiti. Nikad više. Nađi neki drugi način kako češ izbaciti negativnu energiju. Nemoj bit "glup". Nek te Bog Blagoslovi, oprosti ti i uđi u njegov Blagoslov.
Koji točno bog?
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Old 12.05.2016., 01:33   #6
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Postoji li negativna korelacija između stupnja duhovnog razvoja i verbalnih psovki, odnosno, što je osoba duhovnija, manje će, između ostaloga, i psovati? Smatrate li da izgovoreno 'j.. bog mater' ima određen metafizički/duhovan otisak, negativan spiritualni efekt? Kažu neki, biranje ružnih riječi privlači negativnu energiju..
Suzdržavao sam se cijeli život od težih i ružnih psovki, no u zadnje vrijeme su sve češće dio vokabulara kad sam uzrujan i sl., i moram reć da se osjećam predobro nakon kaj skinem sve svece s neba u stanju bijesa, uzrujanosti i sl., mnogo bolje i zdravije nego prije kada bi sve u sebi trpio..sad izbacim sve iz sebe, ne biram riječi i osjećam se neopisivo bolje, laganije..psujete li i vi tako?
Ma, to ti ide po zasluzi: popu pop, bobu bob, a i to šta je čemu mater jebalo, ono, zna se na šta se odnosi.
Šabović Adis is offline  
Old 12.05.2016., 01:37   #7
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Kao prvo, znanstveno je dokazano da kada čovjek prostači tijekom recimo fizičke boli nakon udarca da mu to olakšava bol jer kemija u tijelu jednostavno tako funkcionira. Znači, tvrditi da je psovka loša je pogrešno.
Kao prvo, znanost koja je to dokazala ne pokriva podrucje metafizickog.

Znaci, zakljuciti nesto na temelju nedostatka informacija je pogresno.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Čovjek je sebi izabrao neke riječi koje služe za ispucavanje frustracija i te riječi nisu nužno loše i to iz ne samo gore navedenog razloga, već i iz više njih.
Riječi tipa "kurac, pička materina, jebem ti ovoga i onoga" nisu ništa drugo doli ispušnog ventila.
Da smo izabrali fraze "drvo, cvijeće ti njušim, pero djetlić" za takve situacije, tada bi nam i one pomagale.
Onda jednom susjedu pojasni spolovilo majke u lice a drugom cvijece i djetlica.

Nije nitko nista odabrao nego se dogadja nekontrolirani izboj energije u verbalnom iskazu.

Kada susjedu u lice njusis cvijece Pere Djetlica i spomenes mu spolovilo majke efekt nije isti.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
To su mrtve riječi
Nema "mrtve rijeci".
Rijec je oblikovana energija i projicira energiju.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
da na neki način škode samo zato jer su po nekome "ružne" su čisti vic izmišljen iz konvencija onih koji se prave fini.
Oblikovana i projicirana energija generira efekt.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ono oko čega se treba svaki čovjek više brinuti jest njegov odnos prema drugom ljudskom biću, tj. kada nastojimo nekoga poniziti ili povrijediti finim riječima i prijetvornošću ili čak i samim vulgarnostima, tada smo zbilja učinili lošu stvar.
Kontrola u odnosu prema drugim ljudima ne uklanja potrebu za kontrolom vlastog ponasanja neovisno o drugim ljudima.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Psovka sama po sebi ne može biti negativna jer predstavlja manifest nečije trenutne frustracije, ljutnje, reakciju na fizičku bol.
Psovka je izboj energije.
Niti je svejedno kakav je izboj energije, niti je izboj energije jedini nacin rijesavanja unutarnjeg stanja.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Davati takvim frazama nepotrebno negativno i veliko značenje je opet dokaz da mnogi ljudi jednostavno nisu u stanju razlikovati pojmove.
Ili ti projiciras sliku koja ti vise odgovara i ne razmatras opciju da si mozda u krivu.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ako njih vrijeđa činjenica da netko "jebe Boga" u svojim izjavama zbog Boga samoga, onda neka dalje nastavi prakticirati svoj fundamentalizam ako nije u stanju shvatiti da su riječi kao "bog, majka, strina, itd" u takvim izjavama išta više osim ispucavanja frustracija kao što se recimo zaziva Bog taman prije orgazma.
U granicama tvog trenutnog poimanja.
Van tih granica postoji efekt kada Bice izrice nesto negativno.

S obzirom da nekim cudom ne vidis razliku korisno je reci da prozivanje za vrijeme orgazma i u psovci nije bas isto.
omen4k is offline  
Old 12.05.2016., 01:49   #8
Naravno da prozivanje za vrijeme sexa i psovke nije isto, no ne znači da je manje orgazmično i dobro
old-soul80 is offline  
Old 12.05.2016., 02:19   #9
Quote:
yeeeah kaže: Pogledaj post
Nemoj to činiti. Nikad više. Nađi neki drugi način kako češ izbaciti negativnu energiju. Nemoj bit "glup". Nek te Bog Blagoslovi, oprosti ti i uđi u njegov Blagoslov.
U redu,kužim ovu stavku.Ali kako se postaviti kada si svega toga svjestan a ipak je sasljeću misli i psovke bogu,svim svetima,pokojnim ljudima koji ti nikada ništa nisu lošega napravili!Te perverzne misli,aktovi,najodvratnije scene,uvrede prema svemu svetome,izrugivanje pokojnih koje se pretvaraju u opsjednutost.Molim vas razumijmo se da te sve misli dolaze prisilno i javljaju se u opsesivnim epizodama!
Shvaćam koliko je bog apsolutno biće ali da osobi na pamet mogu padati takve stvari nemogu.

Da vas čujem,kako bog i duhovnost gledaju na te misli?Mislite li da se bog ili svemoguća univerzalna sila sažali nad tom dušom ili je kažnjava za to?Kako se nositi sa takvim prisilnim i nametnutim mislima i scenama u glavi koje osobu dovode do ludila a OSOBA TO NE ŽELI ?
Privlači li osoba ta jadna duša koja nosi težak teret jer se odmah nakon toga javljaosjećaj krivnje na sebe negativnu karmu?


Bitno je naglasiti da se takve misli javljaju ničim izazvane ili dođe kada je um u najčišćem izdanju!Nedaj bože proći pokraj svete slike,crkve ili ući u crkvu jer odmah teške stvari počnu udarati po umu...
Zašto je to tako i zašto se takve stvari događaju iako osoba to ne želi a mora nositi tako težak križ!!


Da čujem duhovnjake,kako se nositi sa time i kako univerzum kao aspolutna sila gleda na takve misli i opsesije!
michelin is offline  
Old 12.05.2016., 12:21   #10
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
..psujete li i vi tako?
O, da. Iako ne uvijek naglas.

Moj vid svega toga je da sam sačinjena od konstantne borbe za prevlast. Ne moje borbe, ja sam pacifist. Ali svojom slobodnom voljom moram odlučiti hoću li psovoti ili pomoliti se za nekoga (moguće i sebe). Ponovo, ja sam pacifist, Borba nije moj način. Pa onda što sa slobodnom voljom, nego ju ubaciti u kovitlac borbe, pa neka prevlada trenutno jači. Jer, opet, ja sam pacifist i borba nije utkana u način moje slobodne volje.

p.s.

Zadnje uređivanje Red Blue : 12.05.2016. at 12:34.
Red Blue is offline  
Old 12.05.2016., 16:28   #11
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Postoji li negativna korelacija između stupnja duhovnog razvoja i verbalnih psovki, odnosno, što je osoba duhovnija, manje će, između ostaloga, i psovati?
S obzirom na razlike u subjetkivnim interpretacijama "duhovnog razvoja" i "duhovnosti" osobe, u ovom kontekstu pomaze koristiti "stanje svijesti".

Da.

Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Smatrate li da izgovoreno 'j.. bog mater' ima određen metafizički/duhovan otisak, negativan spiritualni efekt?
Zanimaju te osobni stavovi i navike ljudi ili nesto drugo ?

Ucenja koja uce o tome i nisu utjecana subjektivnim biasom reci ce ti da sve sto Covjek misli, izgovori i ucini ima efekt.
omen4k is offline  
Old 13.05.2016., 00:00   #12
Pričao mi jedan kontrolor leta kako oni psuju i kako se ni ne smiju suzdržavati od toga.
Toliko im je stresan posao (rade 2 sata, pa odmaraju, pa opet rade ..), bude toliko aviona u zraku i tolika je količina stresa da je nemoguće u tom smislu imati kontrolu.

Čini mi se da vjernici više psuju jer im je Bog trajno prisutni koncept u glavi...pa ako i nemaju dubljeg otjelovljenja vjere, introjekti - "neprožvakani zalogaji religioznosti" samo se izbacuju.

Što čovjek više postaje svjestan sebe, svojih pokreta, sebe dok misli, radi ili osjeća, manje će biti raspoložen za sintagme poput psovke.

Ne znam...čini mi se tako....

Ja nekako imam viziju kako ispod svih tih iskrivljenih lica od ljutnje, psovke i tjeskobe stoji jedno predivno postojanje koje je neodoljivo i koje ljubi.....

Lebdim kao i obično.
naftali is offline  
Old 13.05.2016., 11:17   #13
Čovjek opsuje, jer je prije toga eksplodirala emocije bijesa ili ljutnje od povrijeđena ega.

Upirati prstom na sam verbalni čin psovke koji je samo posljedica i pražnjenje te emocije, zapravo je kontraproduktivno.

Kršćani se zalažu za gušenje te ekspresije, ali ostaje neriješena ljutnja i bijes, koja se zatomljuje unutra, i onda dobiva mogućnost projiciranja vjerski opravdane mržnje i agresije na druge (tipičan primjer su uštogljeni svećenici, koji su naoko fini i skrušeni, ali planu na najmanju natruhu kritike).

S gušenjem psovke zapravo nije napravljeno ništa bitnoga, samo lažna politura učtivosti na riječima.
Nepoznati is offline  
Old 13.05.2016., 14:29   #14
Supresija emocija samo dovodi do gomilanja problema u nutrini i nije nikakvo rijesenje.

Adaptacija stava i preoblikovanje negativnih u pozitivne jest.
omen4k is offline  
Old 13.05.2016., 17:25   #15
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Nema sretnih bogopsovača. To su duboko nesretni ljudi. Nije moguće psovati onoga u kojem jedinome čovjek može naći svoju sreću (a to je Bog) i biti sretan.

Jedan od češćih razloga zašto netko psuje Boga jest zbog krive slike o Bogu. Obično bogopsovač misli da ga je Bog povrijedio pa ga psuje. Da mu Bog hoće zlo. A Bog nikada nikoga nije povrijedio. Bog nikome ne čini zlo. Bog je ljubav. Kada bi se kod takvih bogopsovača kriva slika o Bogu ispravila, kada bi postali svjesni da ih Bog ljubi - tada bi oni prestali biti bogopsovači - prestala bi bogopsovka u njihovom životu.




Marko Jurič: Često naši ljudi psuju. Često se nađem u društvu kada ljudi uopće ne..

Ivica Berdik: A šta mislite zbog čega psuju?

Marko Jurič: hajde da čujem vašu definiciju..da se ne upuštam u sociološke..

Ivica Berdik: pa dakle analize..

Marko Jurič: da

Ivica Berdik: povreda ljubavi. psujem onoga za kojega mislim da me povrijedio u ljubavi. Imam jednu drastičnu priču gdje jedan čovjek psuje čim počne, čim usta otvori psuje ili završava rečenicu psovkom. A što se dogodilo u njegovom životu? On je; njemu je baka rekla da ako će biti zločest, je li, onda će ga Bog s kamenom gađat u glavu. On je bio zločest jedanput u djetinjstvu, a baka je iza ugla ga gađala s kamenom i odglumila je Boga. On od tad ne prestaje psovati.

Marko Jurič: Dobro, često ljudi psuju nečiju, nečiju obitelj, mater i tako dalje..

Ivica Berdik: to je, to je problem, znači psuju ondje gdje su povrijeđeni. Znači ako netko psuje..imam jednu ženu iskustvo, koja je psovala strinu. I kad smo ušli u priču ispada da je strina glavni problem njihove obitelji. Uvijek neke zavade pravila, svađe pravila, probleme... i onda psuje strinu svima ljudima. Znači, reko sam, gdje je. Ja mogu biti stvarno povrijeđen. Bog nikad nije nikog povrijedio. Ali su slučaj kao ona baka koja kaže unuku da će ga Bog s kamenom u glavu kad bude zločest, i baka odglumi zločestog boga, uzrok psovke kod tog čovjeka. A znači može biti, znači Bog nikad nikoga nije povrijedio u ljubavi. Bog je ljubav, je li. Nego se ja umislim da me netko povrijedio, ili, u odnosu na drugog čovjeka to si ja mogu umisliti ili je stvarno. Bog nikad nikoga nije povrijedio. Znači kod Boga je kriva optužnica. Uvijek zloduh optužuje Boga kod ljudi - kaže: to ti je Bog napravio.

Marko Jurič: Da često u našem narodu ima jako puno psovki koje psuju Boga, Isusa...

Ivica Berdik: Da, svašta.

Marko Jurič: Ovaj a, a što se zapravo događa kad čovjek krene psovati takve, u tom pravcu psovke, prema Bogu.

Ivica Berdik: pa to je, ovak bit ću malo grub u usporedbi ali najbolje tako shvatit. Kao da hračnete prema nebu pa vam hračak padne na glavu, dakle. Boga niste pogodili, a sebe ste se jako iznakazili. Nekako tako slikovito ovako


https://www.youtube.com/watch?v=z_rzEW3r4Pg od 42 do 45 minute otprilike

Ovaj pop kao da je iz pičke na beton opao.
Bog nije nikog povrijedio, samo njegovi izaslanici gađaju djecu kamenjem u glavu.
Fuj.



Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Što čovjek više postaje svjestan sebe, svojih pokreta, sebe dok misli, radi ili osjeća, manje će biti raspoložen za sintagme poput psovke.

Ne znam...čini mi se tako....

Ja nekako imam viziju kako ispod svih tih iskrivljenih lica od ljutnje, psovke i tjeskobe stoji jedno predivno postojanje koje je neodoljivo i koje ljubi.....

Lebdim kao i obično.

A ja nekako imam viziju da iza tih lebdećih, ružičastih rečenica stoji bahatost i licemjerje. I kaj sad?


Quote:
yeeeah kaže: Pogledaj post
Nemoj to činiti. Nikad više. Nađi neki drugi način kako češ izbaciti negativnu energiju. Nemoj bit "glup". Nek te Bog Blagoslovi, oprosti ti i uđi u njegov Blagoslov.
Nemoj ni ti. Neka te Boginja blagoslovi, oprosti ti i uđi u blagoslov Pičke Materine.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Received Infraction
Old 14.05.2016., 00:29   #16
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ovaj pop kao da je iz pičke na beton opao.
Bog nije nikog povrijedio, samo njegovi izaslanici gađaju djecu kamenjem u glavu.
Fuj.

A ja nekako imam viziju da iza tih lebdećih, ružičastih rečenica stoji bahatost i licemjerje. I kaj sad?


Nemoj ni ti. Neka te Boginja blagoslovi, oprosti ti i uđi u blagoslov Pičke Materine.

taj pop nije čitao najnovije znanstvene radove: http://www.jutarnji.hr/life/znanost-...drugih/197470/


ZNANOST KAŽE DA LJUDI KOJI PSUJU IMAJU BOGATIJE VOKABULARE Psovanjem pokazujete da imate veći rječnik, ali i da ste pametniji od drugih


http://www.informer.rs/magazin/ljuba...o-inteligentni
BOLJE DA TO NISMO ZNALI Ljudi koji psuju su vrlo inteligentni!

Ali , psovka je i dobar ispušni ventil: http://www.24sata.hr/lifestyle/znans...dravlje-366307

Psovanje je bezazleni emocionalni odgovor ljudi na stres i napete situacije, a pomaže da se osjećamo jače i stabilnije, tvrde znanstvenici s britanskog Sveučilišta Keele. Oni su analizirali utjecaj psovki na mozak te otkrili da ono, u umjerenoj mjeri, ima dobar utjecaj na mentalno zdravlje, piše Daily Mail.

U studiji su volonteri igrali računalne igrice, a kako su zahtjevi postajali sve teži, sve su češće psovali. To je svojevrsni obrambeni mehanizam tijela od napetosti koji pomaže da se osjećamo otpornije, zaključili su istraživači koji tvrde da psovanje nisu samo nepristojne poštapalice.
krena is offline  
Old 14.05.2016., 20:13   #17
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
taj pop nije čitao najnovije znanstvene radove: http://www.jutarnji.hr/life/znanost-...drugih/197470/


ZNANOST KAŽE DA LJUDI KOJI PSUJU IMAJU BOGATIJE VOKABULARE Psovanjem pokazujete da imate veći rječnik, ali i da ste pametniji od drugih


http://www.informer.rs/magazin/ljuba...o-inteligentni
BOLJE DA TO NISMO ZNALI Ljudi koji psuju su vrlo inteligentni!

Ali , psovka je i dobar ispušni ventil: http://www.24sata.hr/lifestyle/znans...dravlje-366307

Psovanje je bezazleni emocionalni odgovor ljudi na stres i napete situacije, a pomaže da se osjećamo jače i stabilnije, tvrde znanstvenici s britanskog Sveučilišta Keele. Oni su analizirali utjecaj psovki na mozak te otkrili da ono, u umjerenoj mjeri, ima dobar utjecaj na mentalno zdravlje, piše Daily Mail.

U studiji su volonteri igrali računalne igrice, a kako su zahtjevi postajali sve teži, sve su češće psovali. To je svojevrsni obrambeni mehanizam tijela od napetosti koji pomaže da se osjećamo otpornije, zaključili su istraživači koji tvrde da psovanje nisu samo nepristojne poštapalice.
Citiras alate dizajnirane za idiotizaciju mase i generiranje bezumnih zombi radilica.

Uzmi te linkove iz zutila i predoci ih ucitelju bilo koje duhovne prakse i skole pa suti i slusaj.
omen4k is offline  
Old 14.05.2016., 20:45   #18
Naravno, "učitelji duhovnih praksi" su stručnjaci za neurologiju.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 15.05.2016., 12:09   #19
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
haha.... ispričavam se, ali nasmijali su me ovi komentari... sva ta drama i čuđenje običnoj psovki.

Kao prvo, znanstveno je dokazano da kada čovjek prostači tijekom recimo fizičke boli nakon udarca da mu to olakšava bol jer kemija u tijelu jednostavno tako funkcionira. Znači, tvrditi da je psovka loša je pogrešno.
Čovjek je sebi izabrao neke riječi koje služe za ispucavanje frustracija i te riječi nisu nužno loše i to iz ne samo gore navedenog razloga, već i iz više njih.
Riječi tipa "kurac, pička materina, jebem ti ovoga i onoga" nisu ništa drugo doli ispušnog ventila. Da smo izabrali fraze "drvo, cvijeće ti njušim, pero djetlić" za takve situacije, tada bi nam i one pomagale.
To su mrtve riječi i ideja da na neki način škode samo zato jer su po nekome "ružne" su čisti vic izmišljen iz konvencija onih koji se prave fini.
Dokaz upotrebljavanja tih riječi van konteksta ublažavanja fizičke boli ili frustracija je opet pretjeran i ukazuje na primitivluk, no osobno smatram da ih se katkad treba koristiti. Lijepo je čuti kada onako netko ljut izvali punim plućima "AJD U TRISTO PIČKA MATERINA".
Znaš nakon toga da je čovjeku lakše. Bolje da kaže nego da drži to u sebi.

Ono oko čega se treba svaki čovjek više brinuti jest njegov odnos prema drugom ljudskom biću, tj. kada nastojimo nekoga poniziti ili povrijediti finim riječima i prijetvornošću ili čak i samim vulgarnostima, tada smo zbilja učinili lošu stvar.

Psovka sama po sebi ne može biti negativna jer predstavlja manifest nečije trenutne frustracije, ljutnje, reakciju na fizičku bol. Davati takvim frazama nepotrebno negativno i veliko značenje je opet dokaz da mnogi ljudi jednostavno nisu u stanju razlikovati pojmove.
Ako njih vrijeđa činjenica da netko "jebe Boga" u svojim izjavama zbog Boga samoga, onda neka dalje nastavi prakticirati svoj fundamentalizam ako nije u stanju shvatiti da su riječi kao "bog, majka, strina, itd" u takvim izjavama išta više osim ispucavanja frustracija kao što se recimo zaziva Bog taman prije orgazma. Iako, svi znamo da se pritom ne misli na Boga, ali je to postala uobičajena fraza da netko naglasi svoje trenutno seksualno ushićenje.... a tko zna, možda stanje orgazma i jest bliže Bogu nego pametovanje o istom.

Ok, netko je valjda duhovan, pa nikad ne psuje i to je ok, no mi koji smo 'manje duhovni' si možemo tu i tamo priuštiti koje pičkaranje koje ionako ide na naš račun.
Jako lepo opisano.
Ja uglavnom psujem u dva slucaja.
Prvi je opisana trenutna fizicka bol i psovka kao vid olaksanja.
Drugi je, kada sretnem fine duhovnjake, koji su metafizicki otkacili, ili vernike koji se prave sveci, misleci valjda da je nepsovanje preduslov za raj, te se u meni radja zelja da ih podsetim na nase bioloske korene.

Psovke mogu biti problematicne u dva slucaja.
Jedan slucaj je kada postanu postapalica u govoru te se izgovaraju potpuno nesvesno.
Cuo sam jednu pricu o dva poznanika od kojih je jedan u svakoj drugoj recenici dodavao i "jebo te". Posto je ovom prvom to dosadilo poceo je kada bi god ovaj rekao "jebo te" da govori "zaba". I tako ovaj kaze "jebo te", a drugi "zaba". I tako vise puta, dok psovac konacno ne upita "sta, zaba?", a ovaj mu dogovori "sta, jebo te?"

Drugi slucaj je kada se psovka (ili udaranje u jastuke, sto preporucuju neki psiholozi) koristi redovno kod frustracije i negativnih emocija, posebno kada su upucene drugima, cime postaje losa navika i otklanja fokus od uzroka frustracije i negativnih emocija, cime istovremeno sprecava mogucnost osvestavanja istih.

Interesantna je i "hijerarhija" psovki.
Nemci uglavnom govore "Scheise" (sranje) sto je razina prve cakre, dok smo mi na Balkanu evoluirali do druge cakre, te nam je osnovna psovka "jebem ti...".
No na zalost, uglavnom se to zadrzava na razini pretpostavljane prljave seksualne radnje.
Kada bi svojim psovkama zaista uspeli da "jebemo Boga", ili on nas svejedno, bila bi to najvisa razina psovanja, pa i duhovnosti uopste.
Dragan is offline  
Old 16.05.2016., 08:18   #20
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
taj pop nije čitao najnovije znanstvene radove: http://www.jutarnji.hr/life/znanost-...drugih/197470/


ZNANOST KAŽE DA LJUDI KOJI PSUJU IMAJU BOGATIJE VOKABULARE Psovanjem pokazujete da imate veći rječnik, ali i da ste pametniji od drugih


http://www.informer.rs/magazin/ljuba...o-inteligentni
BOLJE DA TO NISMO ZNALI Ljudi koji psuju su vrlo inteligentni!

Ali , psovka je i dobar ispušni ventil: http://www.24sata.hr/lifestyle/znans...dravlje-366307

Psovanje je bezazleni emocionalni odgovor ljudi na stres i napete situacije, a pomaže da se osjećamo jače i stabilnije, tvrde znanstvenici s britanskog Sveučilišta Keele. Oni su analizirali utjecaj psovki na mozak te otkrili da ono, u umjerenoj mjeri, ima dobar utjecaj na mentalno zdravlje, piše Daily Mail.
da baš, pametni i inteligentni ljudi psuju da bi se osjecali jaci i stabilniji
i psovke pozitivno utjecu na mentalno zdravlje
ajmo se malo tješiti jer tako "znanost" kaže

ne, znam al, za mene je psovka znak frustracije a, opravdavanje takvih rijeci je samozavaravanje...
i te price da je nekom lakše kad psuje su price za malu djecu,
uzmimo primjer, radiš nešto i sve ti ide naopako...pocneš psovati i što si tim dobio? jel ti nakon psovanja, posao koji radiš krene kako bi trebao ili te ta psovka još više izbaci iz takta pa se u konacnici okreneš i odeš dalje npr?

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
To su mrtve riječi i ideja da na neki način škode samo zato jer su po nekome "ružne" su čisti vic izmišljen iz konvencija onih koji se prave fini.
pa, ne bih se baš složila....tebi je možda štosno cuti da ti netko jb mater al, ljudima koji tu svoju mamu poštuju sigurno nije...
inace, što necija mama, bog ili xy imaju s tim što je netko isfrustriran i živcan?
ili je tu prije stvar u onoj "ak sam ja jadan, svi oko mene moraju biti jadni"

Zadnje uređivanje tanita : 16.05.2016. at 08:43.
tanita is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.