Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2017., 18:29   #2041
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ma olim ja tebe, bilo bi dosadno da te nema, volim se nasmijati tvojim postovima


JohnDoe-25
zapravo za malo zanimanja (ako baš hoćeš mogu link potražiti točno koja ) ti treba formalna naobrazba
pa u banci radi cura koju srednju nije završila, i to na nekim višim poslovima,ne na šalteru ili tako nešto

edit,vidim i kolege odgovorile
I to je kao dobro i okej ? . Ovo je baš primjer zašto smo smeće od zemlje, a ne nešto drugo.
Pa da neko sa osnovnom radi na šalteru je katastrofa, a ne kao što kažeš više pozicije.

Inače u debeloj većini multinacionalnih firmi nije služben preduvjet, ali je dosta bitno imati diplomu ili studirati. Da se sad svi zajedno ne lažemo. I ne pričam za Hrvatsku, dapače.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 08.03.2017., 05:49   #2042
pa recimo da je meni ta banka bolja i draža kao klijentu od hr gdje je potrebna diploma
i odlučio se za tu i takvu banku

iskreno, posao osobe n šalteru banke nije nešto viši od prodavačice u konzumu
a i ti back office poslovi,imaš ih stvarno raznih

da,meni je to ok
KILLERDOG is offline  
Old 08.03.2017., 05:59   #2043
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Ja očekujem da će netko puknut ko petarda skoro, sumnjam da će izgubit živce najprije poslodavci u :
* prometu
* građevini
* turizmu
..
Jedino riješenje je:
* Jako niske stope poreza na dohodak
* Otpuštanje i privatizacija koja će barem 50.000 uhljeba prebaciti u privatni sektor.
* Omogućavanje zapošljavanja prijevremeno umirovljenih.
Nema tu puno filozofije, problem se može riješiti isključivo na jedan način, a to je rast plaća i poboljšanje uvjeta rada u privatnom sektoru i paralelni rast produktivnosti. Ko to ne bude mogao pratiti, a mnogi neće moći, bit će ključ u bravu. Tako da očekujem da će nam stranci preuzeti još masu biznisa pod svoje.

Uhljebi će sami otići iz državne službe čim privatni sektor ponudi bolje uvjete, znači bolje plaće, više ugovora na neodređeno, manje isplata na ruke itd itd. Tu mislim na one koji su "pokretni", one druge nitko ne bi ni htio niti bi se oni dali Privatizacija u HR ne prolazi kod HDZ-a, kod Mosta još manje, tako da taj scenario ne bute tako brzo gledali. SDP je u raspadu tako da nam se, uz povoljne ekonomske vjetrove, smiješi dosta godina HDZ-a.
Bankei is offline  
Old 08.03.2017., 08:56   #2044
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa recimo da je meni ta banka bolja i draža kao klijentu od hr gdje je potrebna diploma
i odlučio se za tu i takvu banku

iskreno, posao osobe n šalteru banke nije nešto viši od prodavačice u konzumu
a i ti back office poslovi,imaš ih stvarno raznih

da,meni je to ok
Sasvim je ok. Tu u DE za sluzbenika na salteru, ili operativnog knjigovodju nitko nece trazit visoku skolu. Isto i za programera vulgaris itd. Faks se trazi za rukovodece poslove, i tamo gdje je naglasak na planiranju, analizi, slozenim procesima.

Kod nas je sranje od trzista rada, pa poslodavci samo sto za cistacicu nisu trazili VSS. Zato zivio egzodus, nek si same zavrse faks i zaposle sebe i rodijake za kikiriki.
solman is offline  
Old 08.03.2017., 09:10   #2045
Quote:
solman kaže: Pogledaj post
Sasvim je ok. Tu u DE za sluzbenika na salteru, ili operativnog knjigovodju nitko nece trazit visoku skolu. Isto i za programera vulgaris itd. Faks se trazi za rukovodece poslove, i tamo gdje je naglasak na planiranju, analizi, slozenim procesima.

Kod nas je sranje od trzista rada, pa poslodavci samo sto za cistacicu nisu trazili VSS. Zato zivio egzodus, nek si same zavrse faks i zaposle sebe i rodijake za kikiriki.
Pa radi se o jednostavnom praviluonuda-potražnja

Neznam koliki je broj diplomiranih ekonomista na godišnjoj razini,ali je minimum 1500 ljudi.

Samo kod mene,pak,3 razreda(odjela)završi srednju za ekonomista (80-90 ljudi.) i od njih bar 50-ak ostaje SSS.

Zbog svega toga,ljudi s VSS dobivaju poslove na šalteru,makar rade isti posao kao ekonimsti s SSS.
Tomgold is offline  
Old 08.03.2017., 09:36   #2046
Quote:
Slavko Kulic je crackpot i točka. To što je pogodio da u Hrvatskoj nece biti sjajno baš i nije neki spektakularni ekonomski domet. To vidi i moja pokojna baba.
Pa sto nije onda ona napisala knjigu?

I ne samo tvoja baba - bilo tko, tko se usudi crno na bijelo staviti kritiku naseg drustva?

Ajde molim te navedi tko od uglednih hrvatskih ekonoma i teoreticara se usudi napisati nekakvu dugorocnu prognozu, na koju bi se onda nadovezalo planiranje? (sve i da se ne radi o 'iluzornoj znanosti zvanoj ekonomija')
Nije popularno.

Taj famozni Kulic je, doduse na svoj osebujan nacin, rekao da je car gol. I platio cijenu.

Quote:
Njegove ideje o stampanju novca....
Ovoga se ne mogu sjetiti sto je tocno rekao. Citala sam ga ali poprilicno davno. Sve te silne emisije kone vi gledate meni nisu toliko dostupne odnosno ne pratim dovoljno da bih znala kada se oglasio. Na sto si tocno mislio?

Quote:
...drzavnoj politici, svjetskim elitama su ono sto ga cini crackpotom.
Ovo se i slazem u vecem dijelu, pravilno dijagnosticiranje problema ne znaci nuzno da su njegova ponudjena rijesenja ona ispravna.

Tu neko teoretiziranje ni nije potrebno.

Samo ce nam se kazati. :klap:


Quote:
Za ostalo, ja sam ateist.
Ne vjerujem osim ako ne dijelis (meni) slican religijski sarkazam, te u svrhu istog disocirano furas trolersku mitru, sto mi se ne cini izgledno. U najgorem slucaju sam izabrala krivi primjer.
Marica Carica is offline  
Old 08.03.2017., 09:49   #2047
Apropos panike medju poslodavcima:

Gdje postoji pravilo da ce se tvrtke odluciti iskljucivo na podizanje placa, a ne na kljuc u bravu, gledajuci kakvi su nameti tvrtki?

Cak i ako krene povisica placa (sto je izgledno jer smo na pocetku inflatornog vala) to ce se preliti na i na druge robe i usluge. Dakle isti kuki sto se tice kvalitete zivota i platezne moci, ako ne i gore. Tko tu vidi boljitak??

Cini mi se vjerojatnoje da ce ostati pusta zemlja, jer se nacin migracija vrlo promijenio u odnosu na 50-100 godina ranije i nije greda ako netko ostane u tudjini zbog posla. Zacas se budget linijama 'doleta' tamo-amo, po potrebi. A svakodnevnicu 'sajbas' tamo gdje mozes zivjeti od svog rada te gdje posao i neku sigurnost uopce imas.


Inflacija je funnest i za statisticki BDP , no to jos uvijek ne govori nista o kvaliteti zivota.


Jedino zbog cega moze doci do znacajnijeg povratka, gledajuci kroz zakonitosti slobodnog protoka dobara i novca, je 'zasicenost' u Irskoj, Njemackoj i na ostalim popularnim destinacijama. Jer ne dolaze samo Hrvati, nego i Poljaci, Slovaci i boktepita tko sve ne iz bivseg (i)stocnog bloka. Prije ili kasnije ce se ponuda i potraznja poravnati.

Zasicenost moze doci bilo zbog velikog priliva dosljaka, bilo zbog recimo .... nove runde krize? Logikom za strance: allochtone in - first out. (O tome se ne pise jer je takodjer nezamislivo u danasnjoj 'exodus euforiji'.)


Mislim da je Irska vrlo blizu tocci zasicenosti.
Djelomicno i zbog Brexita, jer ce navala onih koji ne mogu regulirati boravak u UK ponistiti potraznju radnih mjesta. Dakle trebat ce se vise trsiti za dobar i dobro placen posao. (Mnogi ce se vratiti, ali kada ponovno skuze da ih nista ne ceka, opet ce dignuti sidro i otici negdje drugdje. ) Osim toga Irska je i povijesno specificna drzava, s 'dugom tradicijom gadnih kriznih razdoblja' (zato je toliko irske emigracije posvuda po svijetu). Nisam sigurna da su se razvojnom strategijom zadnjih godina rijesili te 'osjetljivosti'. Zelim reci da je Irska sklona ekstremima i da se o tome takodjer ne pise.

Nakon toga postaju interesantne zemlje s jezicnom barijerom. Tipa Danska i ostale skandinavske. Za koje je ulazni prag veci (jer ni u ludilu nema toliko multinationala za koje jezik nije bitan). A tek kad se i to poravna mozemo pricati o nekakvom sustavnom povratku.


Dakle prije nego sto taj hrvatski poslodavac uopce dodje u obzir, vjerojatno ce biti Giro-de-EU:
jobhopping logikom tamo gdje ima dostupnog i dobro placenog posla. Dobre ponude zdravstva i skolstva. Dobrog medjuljudskog ophodjenja. Te barem nekakve iluzije sigurnosti.
Marica Carica is offline  
Old 08.03.2017., 09:53   #2048
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Nema tu puno filozofije, problem se može riješiti isključivo na jedan način, a to je rast plaća i poboljšanje uvjeta rada u privatnom sektoru i paralelni rast produktivnosti. Ko to ne bude mogao pratiti, a mnogi neće moći, bit će ključ u bravu. Tako da očekujem da će nam stranci preuzeti još masu biznisa pod svoje.

Uhljebi će sami otići iz državne službe čim privatni sektor ponudi bolje uvjete, znači bolje plaće, više ugovora na neodređeno, manje isplata na ruke itd itd. Tu mislim na one koji su "pokretni", one druge nitko ne bi ni htio niti bi se oni dali Privatizacija u HR ne prolazi kod HDZ-a, kod Mosta još manje, tako da taj scenario ne bute tako brzo gledali. SDP je u raspadu tako da nam se, uz povoljne ekonomske vjetrove, smiješi dosta godina HDZ-a.
Rad na neodređeno je prošlo svršeno vrijeme u privatnom sektoru, samo dok to neki shvate... čak i kad ga dobiješ, to ne znači da te već za mjesec ne čeka otkaz.
rocker1987 is offline  
Old 08.03.2017., 10:17   #2049
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Rad na neodređeno je prošlo svršeno vrijeme u privatnom sektoru, samo dok to neki shvate... čak i kad ga dobiješ, to ne znači da te već za mjesec ne čeka otkaz.
Da, ni rad na neodredjeno (u privatnom sektoru) nije nikakva garancija posla, ali to je ipak definicija radnog odnosa koja je sama po sebi neutralna i ne znam zasto bi nestala. Naravno, poslovi u kojima su ljudi lako zamjenjivi se sve rijedje definiraju kao posao na neodredjeno, ali uvijek ce biti radnih mjesta u kojima to nije slucaj. Recimo kod nas u firmi se traze samo ljudi za rad na neodredjeno. Naravno da to nije nikakva garancija da ti nece najbolji covjek otici za 3 mjeseca negdje drugdje ali ipak se kroz to definiraju prava i obaveze koja su u konacnici win-win za obje strane i ne znam zasto bi to nestalo. Recimo rad na neodredjeno za sobom povlaci odredjene otkazne rokove koji daju odredjenu sigurnost i poslodavcu i posloprimcu, i to je OK. A i nekako mi je logicno da netko tko ima "neodredjeno" poslu pristupa sa sasvim drugacijim stavom nego netko kojemu na papiru pise da ugovor traje 6 mjeseci, mozda ce se produziti a mozda i nece.
rama6 is offline  
Old 08.03.2017., 10:20   #2050
Nego jel ima netko nekakav kompletan link na sve sto dospijeva u iducih ca 5-10 godina?

Kada se vidi sto sve dospijeva (ne mogu naci graf koji sam svojedobno vidjela), znajuci da se zbog exodusa ne moze ostvariti puni potencijal rasta u ovom povoljnom periodu, izvjesno je samo da ce finsncijska represija ojacati.


Tko je lud reci svojoj djeci da ostanu i na svojim plecima iznesu ono sto slijedi??


Ne mora se tu raditi o nikakvim dogadjanjima naroda niti slicnim prevratima, financijska represija je sasvim dovoljna.
Nedostupnost kvalitetnog zdravstva, skolstva, sudstva takodjer sasvim dovoljna. Biti isti ali nejednak u sansama je sasvim dovoljno.

Kada jednom omirisu kakav zivot moze biti, te da je ovo sto se kod nas dogadja neprihvatljivo i ispod svake razine - nece se vratiti.

Zadnje uređivanje Marica Carica : 08.03.2017. at 11:10.
Marica Carica is offline  
Old 08.03.2017., 10:27   #2051
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Da, ni rad na neodredjeno (u privatnom sektoru) nije nikakva garancija posla, ali to je ipak definicija radnog odnosa koja je sama po sebi neutralna i ne znam zasto bi nestala. Naravno, poslovi u kojima su ljudi lako zamjenjivi se sve rijedje definiraju kao posao na neodredjeno, ali uvijek ce biti radnih mjesta u kojima to nije slucaj. Recimo kod nas u firmi se traze samo ljudi za rad na neodredjeno. Naravno da to nije nikakva garancija da ti nece najbolji covjek otici za 3 mjeseca negdje drugdje ali ipak se kroz to definiraju prava i obaveze koja su u konacnici win-win za obje strane i ne znam zasto bi to nestalo. Recimo rad na neodredjeno za sobom povlaci odredjene otkazne rokove koji daju odredjenu sigurnost i poslodavcu i posloprimcu, i to je OK. A i nekako mi je logicno da netko tko ima "neodredjeno" poslu pristupa sa sasvim drugacijim stavom nego netko kojemu na papiru pise da ugovor traje 6 mjeseci, mozda ce se produziti a mozda i nece.
Zato što ti nijedna firma ne može garantirati da će imati posla za tebe idućih 10+ godina.

Ugovori se potpisuju na kraće periode, ide se od projekta do projekta, od proizvoda do proizvoda, pa si čak i u problemima ako naručioc propadne.

Tako da, eto, zbog toga.

Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Nego jel ima netko nekakav kompletan link na sve sto dospijeva u iducih ca 5-10 godina?

Kada se vidi sto sve dospijeva (ne mogu naci graf koji sam svojedobno vidjela), znajuci da se zbog exodusa ne moze ostvariti puni potencijal perioda rasta u ovom povoljnom periodu, izvjesno je samo da ce finsncijska represija ojacati.


Tko je lud reci svojoj djeci da ostanu i na svojim plecima iznesu ono sto slijedi??


Ne mora se tu raditi o nikakvim dogadjanjima naroda niti slicnim prevratima, financijska represija je sasvim dovoljna.
Nedostupnost kvalitetnog zdravstva, skolstva, sudstva takodjer sasvim dovoljna. Biti isti ali nejednak u sansama je sasvim dovoljno.

Kada jednom omirisu kakav zivot moze biti, te da je ovo sto se kod nas dogadja neprihvatljivo i ispod svake razine - nece se vratiti.
Vidiš da ima i takvih genijalaca.
rocker1987 is offline  
Old 08.03.2017., 10:50   #2052
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Zato što ti nijedna firma ne može garantirati da će imati posla za tebe idućih 10+ godina.

Ugovori se potpisuju na kraće periode, ide se od projekta do projekta, od proizvoda do proizvoda, pa si čak i u problemima ako naručioc propadne.

Tako da, eto, zbog toga.
Cini mi se da brkas pojmove, govorimo o ugovoru na neodredjeno a ne o "ugovoru na beskonacno". Ugovor na odredjeno znaci da ugovor "istice" s odredjenim datumom. Ugovor na neodredjeno znaci da nema "datuma isteka", odnosno ugovor se raskida kad ga barem jedna strana raskine sukladno uvjetima u ugovoru.
Ako ti tvrdis da su ugovori na neodredjeno u privatnom sektoru "proslo svrseno vrijeme", onda si totalno u krivu. Jesi li ti zaposlen na neodredjeno? Mozda zaista radis samo od projekta od projekta, ali shvati da ima jako puno poslova (i bit ce ih) koji jednsotavno nemaju neki unaprijed poznat date of expiery.

Garancija posla je sasim deseta stvar, to ti naravno nitko ne moze garantirati, niti ti je u proslosti to itko mogao garantirati (ako zanemarimo Jugu), ali to ti nema veze sa ugovorom na odredjeno ili neodredjeno.
rama6 is offline  
Old 08.03.2017., 11:00   #2053
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Tko je lud reci svojoj djeci da ostanu i na svojim plecima iznesu ono sto slijedi??
čru katolici i domoljubi.
Isus daje snagu svima da budemo budale "Gospodinu" iz vladajućeg sloja.
submisivni ter servilni

a ko pobjegne u Dublin, doći će mu tamo neki hrvatski vikar za inozemstvo, da brine i dalje za dušu, dušobrižnik :klap:
čisto da ne mrzimo hrvatski šljam dok smo remote, jer mržnja nije zdrava
__________________
solve et coagula

Zadnje uređivanje Brogan : 08.03.2017. at 11:29.
Brogan is offline  
Old 08.03.2017., 11:01   #2054
Nije Rocker u krivom.

Ugovor na neodredjeno podrazumijeva vece restrikcije kod otkaza, treba proci vremena i finsncijskih pokazatelja za dokazati da je netko visak, tj taj proces traje. A to kosta.

Kod ugovora na odredjeno je podlodavac 'fletniji' u odgovoru na lose signale sa trzista i rijesava se radnika promptno, bez nuznog obrazlozenja, jednostavnim neproduzavanjem ugovora.

To je razlika nebo i zemlja.
Marica Carica is offline  
Old 08.03.2017., 11:05   #2055
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa recimo da je meni ta banka bolja i draža kao klijentu od hr gdje je potrebna diploma
i odlučio se za tu i takvu banku

iskreno, posao osobe n šalteru banke nije nešto viši od prodavačice u konzumu
a i ti back office poslovi,imaš ih stvarno raznih

da,meni je to ok
Da banka zaposljava osobe sa osnovnom tebi je okej ? Jesi ikad razmisljao o tome da takva osoba nema boga isusa da je dobila posao bilo kako drugacije nego uz neku debelu, jako debelu znoru i da se radi o klasicnom uhljebu ?
Da se ne lazemo, danas je sasvim nemoguce skoro dobiti posao u banci bez veze i sa fakultetom. Sa srednjom je prakticki potpuno nemoguce, a ovo sa osnovnom mogu biti u pitanju jedino neke igre smucalice. Dakle ako tebi je takva banka draza, dragi su ti uhljebi i uhljebnicka drzava. Cestitam, nisi jedini.

Za srednju to ne bi nikad rekao, ali ajmo se ne lagat- osobe rodjene od 80ih nadalje koje nisu bile u stanju zavrsiti srednju su naprosto idioti ili delikventi. Nema trece. Pa ljudi sa Downovim sindromom zavrsavaju srednju bez ikakvog problema ako zele (hvala Bogu).
Normalno moguce da vise nisu idioti i delikventi i da su se promijenili, ali ne imati srednju je pokazatelj bas onog sto sam napisao.

Quote:
solman kaže: Pogledaj post
Sasvim je ok. Tu u DE za sluzbenika na salteru, ili operativnog knjigovodju nitko nece trazit visoku skolu. Isto i za programera vulgaris itd. Faks se trazi za rukovodece poslove, i tamo gdje je naglasak na planiranju, analizi, slozenim procesima.

Kod nas je sranje od trzista rada, pa poslodavci samo sto za cistacicu nisu trazili VSS. Zato zivio egzodus, nek si same zavrse faks i zaposle sebe i rodijake za kikiriki.
Stavljas DE u istu recenicu sa HR, ajmo se uozbiljit.
I usput, blagajnica i pozicija na salteru nije uopce slicna pozicija. Niti usporediva.
A i kolega je pohvalio zenu koja ne da radi na salteru nego je nekakav menadzer bez srednje. Sad je prebacio pricu na saltere jer ocito prica pizdarije.

Slazem se sa zivio egzodus.

Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Pa radi se o jednostavnom praviluonuda-potražnja

Neznam koliki je broj diplomiranih ekonomista na godišnjoj razini,ali je minimum 1500 ljudi.

Samo kod mene,pak,3 razreda(odjela)završi srednju za ekonomista (80-90 ljudi.) i od njih bar 50-ak ostaje SSS.

Zbog svega toga,ljudi s VSS dobivaju poslove na šalteru,makar rade isti posao kao ekonimsti s SSS.
Vise je od 1500, nazalost dosta vise, ali ipak mozes rec tako neku brojku jer nas pun drek iseljava. Neki kao prognana sirotinja radeci bilosta, neki u svoju struku vani.
Ali da, realno sve sto si napisao je tocno.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 08.03.2017., 11:21   #2056
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Nije Rocker u krivom.

Ugovor na neodredjeno podrazumijeva vece restrikcije kod otkaza, treba proci vremena i finsncijskih pokazatelja za dokazati da je netko visak, tj taj proces traje. A to kosta.

Kod ugovora na odredjeno je podlodavac 'fletniji' u odgovoru na lose signale sa trzista i rijesava se radnika promptno, bez nuznog obrazlozenja, jednostavnim neproduzavanjem ugovora.

To je razlika nebo i zemlja.
Kao sto sam napisao: "ali ipak se kroz to definiraju prava i obaveze koja su u konacnici win-win za obje strane i ne znam zasto bi to nestalo". Trenutno ne postoji apsolutno nikakav indikator da "ugovori na neodredjeno postjau stavr proslosti". Zakon o radu je reformiran u vjerojtno svakoj EU drzavi, upravo kako bi se prilagodio trzistu. Ono sto se kolokvijalno zove "fleksibilizacija trzista rada" je prilicno sveobuhvatna tema, koja u obzir mora uzeti ne samo ugovore na neodredjeno/odredjeno, nego prije svega se pozabaviti i iznajmljivanjem radnika (ako govorimo o lakom davanju otkaza i fleksibilnosti).

Da, ugovor na neodredjeno podrazumijeva vece restrikcije kod otkaza, ali uporno se zaboravlja da on definira i vece obaveze za posloprimca. Ne znam kako je kod vas u Holandiji, ali u Austirji netko tko je 10 godina radio na neodrejdeno, ne moze reci "sefe, odo ja, od sutra me nema na poslu, fucka mi se za transfer znanja - snadji se". Jei li ti na neodjredeno ili odredjeno? Mi u firmi ne bi bnikog uspjeli zaposlit da zaposljavamo na odredjeno. Kao sto djelatnik zeli stabilnost, tako je i poslodavac zeli. Ne znam zasto bi to bila "stvar proslosti"? Zasot bi za 20 godina bilo ista drugacije? Ako zelis dobrog djelatnika, i za 20 godina ces mu morat dati neke perkove i ponuditi mu stabilnost, makar u tom labavom obliku.

Uostalom, ugovor na neodredjeno je samo mrtvo slovo na papiru jer definicija je odredjena prirodom radnog odnosa a ne onome sto pise na papiru. I zato ugovor koji x-puta produzavas po zakonu postaje neodredjeni jer Zakon ne dopusta da tako lako izigras zakon.

Cudim se sto ispada da ovdje sve ljudi sa ugovorima na odredjeno. Jeste li u suficitarnim ili deficitarnim zanimanjima? Jeste li strucni/dobri u poslu? Iskreno receno, cudim se zasto bi poslodavac koji zeli zadrzati dobrog djelatnika istome ponudio ugovor na odredjeno.
rama6 is offline  
Old 08.03.2017., 11:26   #2057
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post

Vise je od 1500, nazalost dosta vise, ali ipak mozes rec tako neku brojku jer nas pun drek iseljava. Neki kao prognana sirotinja radeci bilosta, neki u svoju struku vani.
Ali da, realno sve sto si napisao je tocno.
Da,znam da je ogroman broj upisanih kad bi se zbrajalo u cijeloj Hrvatskoj,ali htio sam reći to samo zbog poante i tog toliko jednostavnog pravila,kojeg bi svatko trebao sam sebi reći.

Ljudi se javljaju i u neku ruku je ok da netko s 5 godine dobije posao pa makar bio prekvalificiran,ipak je to neka struka.

A i sve se životu svodi na to.Doktori,njih preko 300,su izbjegli odgovorati za onu korupciju međuostalim zato što su traženi kadar i njihov odljev bi bio preveliki udar na sustav.Tu dolazi do izražaja neka vrsta "diplomacije" gdje se mora odvagnuti što je najbolje,jednom riječju-život
Tomgold is offline  
Old 08.03.2017., 11:39   #2058
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Kao sto sam napisao: "ali ipak se kroz to definiraju prava i obaveze koja su u konacnici win-win za obje strane i ne znam zasto bi to nestalo". Trenutno ne postoji apsolutno nikakav indikator da "ugovori na neodredjeno postjau stavr proslosti". Zakon o radu je reformiran u vjerojtno svakoj EU drzavi, upravo kako bi se prilagodio trzistu. Ono sto se kolokvijalno zove "fleksibilizacija trzista rada" je prilicno sveobuhvatna tema, koja u obzir mora uzeti ne samo ugovore na neodredjeno/odredjeno, nego prije svega se pozabaviti i iznajmljivanjem radnika (ako govorimo o lakom davanju otkaza i fleksibilnosti).

Da, ugovor na neodredjeno podrazumijeva vece restrikcije kod otkaza, ali uporno se zaboravlja da on definira i vece obaveze za posloprimca. Ne znam kako je kod vas u Holandiji, ali u Austirji netko tko je 10 godina radio na neodrejdeno, ne moze reci "sefe, odo ja, od sutra me nema na poslu, fucka mi se za transfer znanja - snadji se". Jei li ti na neodjredeno ili odredjeno? Mi u firmi ne bi bnikog uspjeli zaposlit da zaposljavamo na odredjeno. Kao sto djelatnik zeli stabilnost, tako je i poslodavac zeli. Ne znam zasto bi to bila "stvar proslosti"? Zasot bi za 20 godina bilo ista drugacije? Ako zelis dobrog djelatnika, i za 20 godina ces mu morat dati neke perkove i ponuditi mu stabilnost, makar u tom labavom obliku.

Uostalom, ugovor na neodredjeno je samo mrtvo slovo na papiru jer definicija je odredjena prirodom radnog odnosa a ne onome sto pise na papiru. I zato ugovor koji x-puta produzavas po zakonu postaje neodredjeni jer Zakon ne dopusta da tako lako izigras zakon.

Cudim se sto ispada da ovdje sve ljudi sa ugovorima na odredjeno. Jeste li u suficitarnim ili deficitarnim zanimanjima? Jeste li strucni/dobri u poslu? Iskreno receno, cudim se zasto bi poslodavac koji zeli zadrzati dobrog djelatnika istome ponudio ugovor na odredjeno.
kakvo razmisljanje ocekujes od ljudi ciji se biznis vodi od danas do sutra, u kojem znanje i vjestina nisu bitni izuzev one uvaljaj sto vise i brze i bjezi.
solidan broj poslova u hrvatskoj mogu voditi kao i operativno obavljati ljudi sa nesto smisla za organizaciju i srednjom ako ne i osnovnom skolom. no situacija je cesto obrnuta, imas hrpu ljudi sa fakultetom i bez ikakvog smisla za organizaciju i samosvijesti o kvalitetno obavljenom poslu pa posljedično i imamo gospodarstvo kakvo imamo; povuci potegni i drzi vodu dok majstori ne odu
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Old 08.03.2017., 11:52   #2059
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Cini mi se da brkas pojmove, govorimo o ugovoru na neodredjeno a ne o "ugovoru na beskonacno". Ugovor na odredjeno znaci da ugovor "istice" s odredjenim datumom. Ugovor na neodredjeno znaci da nema "datuma isteka", odnosno ugovor se raskida kad ga barem jedna strana raskine sukladno uvjetima u ugovoru.
Ako ti tvrdis da su ugovori na neodredjeno u privatnom sektoru "proslo svrseno vrijeme", onda si totalno u krivu. Jesi li ti zaposlen na neodredjeno? Mozda zaista radis samo od projekta od projekta, ali shvati da ima jako puno poslova (i bit ce ih) koji jednsotavno nemaju neki unaprijed poznat date of expiery.

Garancija posla je sasim deseta stvar, to ti naravno nitko ne moze garantirati, niti ti je u proslosti to itko mogao garantirati (ako zanemarimo Jugu), ali to ti nema veze sa ugovorom na odredjeno ili neodredjeno.
Ne brkam ja nikakve pojmove, pogledaj u poslovima unazad 5 godina koliko ih ima na određeno i na part-time, a koliko na neodređeno, u bilo kojoj državi, u privatnim sektorima.

Lijepo dobiješ ugovor na 2 godine, ako im trebaš dalje, produže, ako ne, doviđenja.
rocker1987 is offline  
Old 08.03.2017., 12:17   #2060
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ne brkam ja nikakve pojmove, pogledaj u poslovima unazad 5 godina koliko ih ima na određeno i na part-time, a koliko na neodređeno, u bilo kojoj državi, u privatnim sektorima.

Lijepo dobiješ ugovor na 2 godine, ako im trebaš dalje, produže, ako ne, doviđenja.
Ja sam odgovarao na tvoje da su ugovori na neodredjeno "stvar proslosti". Sto je po meni totalno pogresno, pa te pitam na temelju cega to tvrdis.

Jako je puno poslova nize kategorije otislo ne samo u ugovore na neodredjeno nego je otislo u personalleasing, dakle iznajmljivanje radnika kako bi se zaobisle restrikcije i povecala "fleksibilnost". Ali ne znam otkud ti to da se to odvija i u segmentu visokovalificiranih i pogotovo deficitarnih radnih mjesta. Ne mozes ti na temelju jednog segmenta trzista rada zakljuciti kako se isti procesi odvijaju u svim segmentima, pa nije to vreca brasna. To je jednostavno pogresno.

Kakav ti ugovor imas? Kazes da su ugovori na neodredjeno stvar proslosti pa zakljucujem kako imas na odredjeno. Jesi li lako zamjenjiv?
rama6 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:15.