Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2016., 12:56   #61
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Dobro, ali da sad otkrijemo da se još neki kamenčić vrti permanentno (koliko dugo je "permanentno" ) oko Zemlje, zar bi to promijenilo esenciju Mjeseca?
Ne bi, što pokazuje da ni definicija na Wikipediji nije adekvatna. Npr. ta definicija i prepoznavanje Mjeseca na fotografiji nemaju ništa zajedničko.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 13:08   #62
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ali, ako netko zaista smatra da esencija nečega "ne postoji", to znači da to nešto nema identitet, da se ne može definirati, pa je prema tome nedeterminirano, pa onda efektivno niti ne postoji.
Ovisi o definiciji postojanja. Prema tvojoj definiciji (koja nije univerzalna čak niti među filozofima) ne postoji, ali prema nekoj znanstvenoj definiciji postoji.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 13:20   #63
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Valjda uzmu i druga svojstva osim položaja, recimo zračenje koje je izmjereno ranije pa se usporedi s ovim sad...
Naravno. No to je čisto praktično pitanje, a ne filozofsko.

Što kad u isti razred idu sestre blizanke Tina i Tena, a učiteljice prozove Tenu da odgovara zemljopis? Kako će učiteljica znati da ispituje Tenu a ne Tinu? Učiteljicu neće zanimati esencija Tine i Tene, niti pravna definicija Tine i Tene, nego će tražiti neki jednostavan praktičan znak po kojim ih može razlikovati.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 13:23   #64
Ma da, ali ako je npr. taj znak boja kose, pa ova promijeni boju kose, neće zaključiti da je sad razlika između Tine i Tene proizvoljna, stvar konvencije. Nego će tražiti daljnja svojstva po kojima ih se može razlikovati. Što znači da ima implicitno uvjerenje da one jesu po nečemu različite, bitno različite.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 13:43   #65
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ovisi o definiciji postojanja. Prema tvojoj definiciji (koja nije univerzalna čak niti među filozofima) ne postoji, ali prema nekoj znanstvenoj definiciji postoji.
...Ako zanemarimo sitnicu da ne postoji znanstvena definicija postojanja. Osim toga, volio bih vidjeti tko se to ne slaže s tim da postojanje mora biti determinirano.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 13:47   #66
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ma da, ali ako je npr. taj znak boja kose, pa ova promijeni boju kose, neće zaključiti da je sad razlika između Tine i Tene proizvoljna, stvar konvencije. Nego će tražiti daljnja svojstva po kojima ih se može razlikovati. Što znači da ima implicitno uvjerenje da one jesu po nečemu različite, bitno različite.
Bilo bi zanimljivo pitati Tinu i Tenu što one misle o ideji da niti jedna od njih nema samo-identitet, te da je razlika između njih dvije samo stvar konvencije.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 14:23   #67
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
...Ako zanemarimo sitnicu da ne postoji znanstvena definicija postojanja.
Ne postoji definicija oko koje bi se svi znanstvenici složili. No jedna od definicija je da postoji ono što je observirano, a to nas vidi na slavnu temu postoji li Mjesec dok ga nitko ne gleda ...
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 14:44   #68
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ne postoji definicija oko koje bi se svi znanstvenici složili. No jedna od definicija je da postoji ono što je observirano, a to nas vidi na slavnu temu postoji li Mjesec dok ga nitko ne gleda ...
Postoji li onaj koji gleda dok ga nitko ne gleda?
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 15:20   #69
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ne postoji definicija oko koje bi se svi znanstvenici složili. No jedna od definicija je da postoji ono što je observirano, a to nas vidi na slavnu temu postoji li Mjesec dok ga nitko ne gleda ...
To je u redu. To što mi opažamo je aktualno (zbiljsko), a to bi bilo postojanje u užem smislu. Samo što mi ne možemo opaziti ništa što nije determinirano (određeno), dakle ono što ima identitet. Samim time, ono što mi opažamo mora biti pojam, pa onda mora imati i esenciju. Bitak, recimo, ne možemo opaziti, što nije čudno ako je bitak apsolutna nedeterminiranost. Ono što mi opažamo je determinirani bitak, a determinirani bitak je definicija egzistencije. Kad kažemo da je nešto determinirano, to je isto kao da smo rekli da je to nešto u odnosima sa "drugim" (s onim što nije ono samo, s drugim identitetima). Jer, kad ne bi bilo, onda ne bi bilo ni opservabilno. Što se tiče Mjeseca, on postoji i ako ga nitko ne gleda (ako smo filozofski realisti), ali ako smo se ranije složili da je Mjesec idealni ili tranzitivni entitet, ili jedinstvo pojma i realnosti, onda je pravo pitanje postoji li Mjesec ako ga nitko ne misli?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 15:55   #70
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Postoji li onaj koji gleda dok ga nitko ne gleda?
Da, ako gleda sam sebe.
Puno bolje pitanje je postoji li onaj koji gleda sve one koji ne gledaju sami sebe?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 16:29   #71
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Da, ako gleda sam sebe.
Ako netko gleda sam sebe, onda mora već postojati, jer inače ne bi imao što gledati.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 16:33   #72
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ako netko gleda sam sebe, onda mora već postojati, jer inače ne bi imao što gledati.
Znaš li odgovor na moje pitanje u postu gore?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 16:44   #73
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Znaš li odgovor na moje pitanje u postu gore?
Znam, to je lagano pitanje. Postoji. Da, bi netko gledao mora imati oči, a da bi imao oči mora postojati.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 16:57   #74
Što znači postojati?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 17:57   #75
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Znam, to je lagano pitanje. Postoji. Da, bi netko gledao mora imati oči, a da bi imao oči mora postojati.
Pa i kiklop sa dva oka također ima oči, ali ne postoji jer kiklop po definiciji ne može imati dva oka.

Dakle posjedovanje očiju nije dovoljan kriterij, pa pokušaj ponovno odgovoriti na pitanje.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 17:59   #76
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Što znači postojati?
Znači biti element nekog nepraznog skupa.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 18:45   #77
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Pa i kiklop sa dva oka također ima oči, ali ne postoji jer kiklop po definiciji ne može imati dva oka.

Dakle posjedovanje očiju nije dovoljan kriterij, pa pokušaj ponovno odgovoriti na pitanje.
Što je to kiklop s dva oka? U tvom argumentu nema nikakve logike. Zamisli da si ti tvrdio da postoji lik s četiri stranice, a da sam ti ja odgovorio ovako "Pa i trokut također ima četiri stranice, ali ne postoji jer trokut po definiciji ne može imati četiri stranice".
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 19:23   #78
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
... onda je pravo pitanje postoji li Mjesec ako ga nitko ne misli?
Mjesec je mišljen već u pitanju pitaoca.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 09:58   #79
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Što je to kiklop s dva oka?
To je logička kontradikcija. Baš kao i promatrač koji promatra sve one i samo one koji ne promatraju sami sebe.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 16:47   #80
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
To je logička kontradikcija. Baš kao i promatrač koji promatra sve one i samo one koji ne promatraju sami sebe.
U čemu vidiš kontradikciju kod promatrača?
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.