Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2017., 18:46   #161
Quote:
Nighttrain kaže: Pogledaj post
Da li netko zna mozda da li postoji kakav zakonski rok u kojem su duzni dostaviti to rjesenje ili si prepusten na milost zaposlenica centra koje su navodno strahovito zaposlene i stalno u nekoj guzvi?
Hvala
možda da priupitaš na Pravu vezano za zakonski rok, no imaš i odvjetnicu, zar ne? nisu li ti procesi na sudu u nekakvoj prednosti s obzirom da su u pitanju djeca?
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 20:44   #162
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
možda da priupitaš na Pravu vezano za zakonski rok, no imaš i odvjetnicu, zar ne? nisu li ti procesi na sudu u nekakvoj prednosti s obzirom da su u pitanju djeca?
Ne mogu na sud dok ne dobijem to rjesenje od centra . Tako su mi jucer na centru rekli da kad dobijem od njih to rjesenje da onda podnosim tuzbu a i odvjetnica mi je to isto rekla.
__________________
Želje ti, bozo, gramzivost daju,
rekli bi svinja si.
Nighttrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 20:50   #163
Quote:
Ertrinken kaže: Pogledaj post
I šta je ona rekla za slanje djece po rodbini za vrijeme tvog vikenda? Sad su počele ferije, zar to nije pola-pola? Kako sa tim?

To na sto je licio taj "razgovor" tj "savjetovanje" prije pokretanja sudske tuzbe uopce necu ni komentirati jer bi opet ispalo kao neko musko cendranje protiv sustava i radije bih zadrzao to sve u sebi.
__________________
Želje ti, bozo, gramzivost daju,
rekli bi svinja si.
Nighttrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 20:56   #164
Quote:
Nighttrain kaže: Pogledaj post
Prosao i taj sastanak na centru. Naravno da se nismo nista uspjeli dogovoriti i sad moram cekati taj njihov dopis da se stranke nisu nista dogovorile i da se upucuju dalje na sud. Nadam se da necu to sad mjesecima cekati. Da li netko zna mozda da li postoji kakav zakonski rok u kojem su duzni dostaviti to rjesenje ili si prepusten na milost zaposlenica centra koje su navodno strahovito zaposlene i stalno u nekoj guzvi?
Hvala

Shvaćam da je malo ogorčena, malo i zločesta, malo puna ljutnje i povrijeđena ali ne kužim zašto želi djeci uskratiti tatu i zašto sa njima manipulira.

Nađi jako dobru odvjetnicu ili odvjetnika koji su već imali slične slučajeve i ništa nemoj raditi na svoju ruku. Očigledno je u pitanju osveta a to bi trebalo zakonom kažnjavati. Takve roditelje, koji zbog svojih psiho problema maltretiraju djecu.
Ne buš ovo riješio bez odvjetnika. Ubuduće... nemoj se oslanjati na njene priče, obećanja, dogovore usmene, zanemariti njeno loše ponašanje, izvrdavanja itd već odmah na prvu reagiraj ako ti ne dovede djecu ili te počne ucjenjivati djecom.
Na socijalno i tužbu, zahtjev itd. Nije ugodno ali samo ćeš tako to riješiti. Gadno je ali drugačije sa takvom patologijom nećeš naći rješenje. Želim ti puno sreće.
Mogu ti napisati da budeš strpljiv ali najbolje da si nađeš nekoga opakog odvjetnika. Za sve. Koji će i bivšu nagaziti, odmah, bude li radila probleme.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 21:24   #165
Quote:
Nighttrain kaže: Pogledaj post
Ne mogu na sud dok ne dobijem to rjesenje od centra . Tako su mi jucer na centru rekli da kad dobijem od njih to rjesenje da onda podnosim tuzbu a i odvjetnica mi je to isto rekla.
jesu li ti rekli koliko ćeš čekati na rješenje?
meni je to bilo prije dosta, pa se više ne sjećam detalja, no znam da ništa nismo čekali nešto dugo - ni czss, ni sud. nadam se da će i vama to biti što skorije, jer ovakva situacija sigurno nije dobra za djecu. trebaju vas oboje, a instruiranje djece se može jako obiti o glavu. nadam se da je netko tvoju bivšu makar upozorio na moguće posljedice manipuliranja. može sustav zakazivati koliko hoćeš, ali mislim da djeca u konačnici dođu do istine.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 07:05   #166
Moze li mi netko s iskustvom iz RH malo pojasniti ovaj koncept 50/50 bez alimentacije?
Nemam nista protiv takvog koncepta, vec duze vrijeme zivimo razdvojeno i funkcioniramo po principu da sumiramo mjesecne troskove za djecu i podijelimo ih.
Muci me zakonski okvir, nacin na koji se to formalizira, i imaju li djeca ikakvu pravnu zastitu u slucaju da otac prestane sudjelovati u troskovima iz bilo kojeg razloga.
Ne vidim da je negdje u zakonu definirana takva opcija.
Pokusavam ispuniti ovaj plan roditeljske skrbi i tamo stoji 'iznos uzdrzavanja'...moram tu napisat nesto. I s obzirom da su zakonom definirani minimalni iznosi da li se moze tu staviti 0 kn?
1. Ne znam da li ce to proci kod centra i kod suda?
2. Ukoliko otac jednog dana iz bilo kojeg razloga prestane sudjelovati u troskovima, postoji li pravni nacin koji bi meni kao majci omogucio da to dokazem i da se osigura 'prisilna' naplata
3. Tko bi imao pravo eventualno traziti djecji doplatak u ovom slucaju? Djeca bi formalno bila na mojoj adresi.
__________________
Just when the caterpillar thought the world was over, it became a butterfly.
Carandiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 07:46   #167
Quote:
Carandiru kaže: Pogledaj post
Moze li mi netko s iskustvom iz RH malo pojasniti ovaj koncept 50/50 bez alimentacije?
Nemam nista protiv takvog koncepta, vec duze vrijeme zivimo razdvojeno i funkcioniramo po principu da sumiramo mjesecne troskove za djecu i podijelimo ih.
Ne postoji zakonski okvir 50/50 bez alimentacije.
To jedino može biti vaš interni roditeljski dogovor.

Quote:
Muci me zakonski okvir, nacin na koji se to formalizira, i imaju li djeca ikakvu pravnu zastitu u slucaju da otac prestane sudjelovati u troskovima iz bilo kojeg razloga.
Ne vidim da je negdje u zakonu definirana takva opcija.
Ako otac prestane pridonositi za uzdržavanje djece prema vašem dogovoru, imaš pravo sudskim putem tražiti uzdržavanje za djecu.

Quote:
Pokusavam ispuniti ovaj plan roditeljske skrbi i tamo stoji 'iznos uzdrzavanja'...moram tu napisat nesto. I s obzirom da su zakonom definirani minimalni iznosi da li se moze tu staviti 0 kn?
Morate odrediti iznos uzdržavanja, ne možete staviti 0 kuna.

Quote:
1. Ne znam da li ce to proci kod centra i kod suda?
2. Ukoliko otac jednog dana iz bilo kojeg razloga prestane sudjelovati u troskovima, postoji li pravni nacin koji bi meni kao majci omogucio da to dokazem i da se osigura 'prisilna' naplata
3. Tko bi imao pravo eventualno traziti djecji doplatak u ovom slucaju? Djeca bi formalno bila na mojoj adresi.
1. U Planu zajedničke roditeljske skrbi MORA stajati mjesečni iznos uzdržavanja.
2. Da.
3. Ti.
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 08:41   #168
Quote:
Muškica kaže: Pogledaj post
1. U Planu zajedničke roditeljske skrbi MORA stajati mjesečni iznos uzdržavanja.
2. Da.
3. Ti.
Hvala ti na odgovoru.
Sto onda mogu napravit uopce? Definirati iznos koji ce on placati pa da ga ja njemu vracam na ruke?
Moze li taj iznos biti simbolican ili mora biti u zakonskim okvirima minumuma?
Ako se mi dogovorimo oko nekog iznosa, moze li centar ili sud takav dogovor ignorirati i donijeti drugaciju odluku?

U principu, meni bi zivot bio jednostavniji kad bi on placao alimentaciju- eliminirala bih dio komunikacije s njim. Ali on se postavlja da sto ne bi ja njemu placala s obzirom da djeca podjednako borave i kod njega. Mada to 'podjednako' nije bas najtocnije niti je svakodnevna briga bas podjednaka- kako to obicno bude s mamama i tatama.

Ali recimo da je meni to ok i da ne zelim da bude podjednako. U redu mi je da ja potegnem malo vise i da je djeci baza ipak kod mene dok je financijski omjer uredan.
On je dovoljno dobar otac i ne zelim djeci uskracivat tatu a ni narusavat odnose zato jer zakon nije predvidio brizne oceve.
S druge strane, zelim napraviti sve u najboljem interesu djece i zastititi ih za slucaj bilo kakvih nepredvidjenih situacija u buducnosti.

I jos nesto: on ima ukupno vece prihode ali dio tih prihoda nije nigdje vidljiv. I sad nisam pametna, da li bi trebala na osnovu toga trazit od njega da ipak sudjeluje financijski vise od 50%? Ne znam, glupa sam. Jako je tesko pokusat bit korektan bivsi supruznik a da ne napravis i sebi i djeci stetu.
__________________
Just when the caterpillar thought the world was over, it became a butterfly.
Carandiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 09:26   #169
Quote:
Carandiru kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovoru.
Sto onda mogu napravit uopce? Definirati iznos koji ce on placati pa da ga ja njemu vracam na ruke?
Moze li taj iznos biti simbolican ili mora biti u zakonskim okvirima minumuma?
Ako se mi dogovorimo oko nekog iznosa, moze li centar ili sud takav dogovor ignorirati i donijeti drugaciju odluku?

U principu, meni bi zivot bio jednostavniji kad bi on placao alimentaciju- eliminirala bih dio komunikacije s njim. Ali on se postavlja da sto ne bi ja njemu placala s obzirom da djeca podjednako borave i kod njega. Mada to 'podjednako' nije bas najtocnije niti je svakodnevna briga bas podjednaka- kako to obicno bude s mamama i tatama.

Ali recimo da je meni to ok i da ne zelim da bude podjednako. U redu mi je da ja potegnem malo vise i da je djeci baza ipak kod mene dok je financijski omjer uredan.
On je dovoljno dobar otac i ne zelim djeci uskracivat tatu a ni narusavat odnose zato jer zakon nije predvidio brizne oceve.
S druge strane, zelim napraviti sve u najboljem interesu djece i zastititi ih za slucaj bilo kakvih nepredvidjenih situacija u buducnosti.

I jos nesto: on ima ukupno vece prihode ali dio tih prihoda nije nigdje vidljiv. I sad nisam pametna, da li bi trebala na osnovu toga trazit od njega da ipak sudjeluje financijski vise od 50%? Ne znam, glupa sam. Jako je tesko pokusat bit korektan bivsi supruznik a da ne napravis i sebi i djeci stetu.
iznosi koje spominješ moraju odgovarati realonosti, odn, oredjeni su tablicama prama primanjima, dakle samoono što je legalno, i smanjuju se ako ima više djece
primjer, ako je plaća oca 5000 kn, djeca spadaju u skupinu 10-12 godina, realno bi bilo do plaća 1600 kn za pboje, osobito ako je opterečen i nekim drugim kreditom, što je manje od minimalnog iznosa odeređenog tablicom za jedno dijete
Sud mora uzetiu obzir i vrijeme koje djeca provode s ocem pa ako je podjednako, i to ulazi u iznos uzdržavanja
Sve ovo o čemu ti pričaš, vodi na žalost u digotrajan sudski proces, ukoliko se ne možete dogovoriti...a onda nema nazad, i to obično vodi u trovanje vaših odnosa

Zapamti, na kraju se uvijek roditelji raziđu samo radi interesa, dakle novca, jer majke obično naglo progledaju i misle da otac treba bit bankomat, pravdajući to raznim izgovorima, baš kao što si i to nagovjestila da je tvoje vrijem es djecom SKUPLJE I KOŠTA VIŠE NEGO NJEGOVO...

ukoliko kreneš putem njegovih nelegalnih prihoda, zapamti

1, to nećeš moći dokazati nikako, osobito ne u ovoj ekonomiji

2.istog časa će otac reći . ček, a zašto ti meni ne bi plaćala alimentaciju, i zašto djeca ne bi formalno - pravno bila kod mene?

i onda kreće pakao osobito ako je ćovjek pravno pismen, sposoban, i, kako sama lkažeš, dobar otac

zakačio sam se na ovaj tvoj post, jer iz njega u startu vire tipični obrasci zabluda o rodnoj podobnosti roditelja, a time i oko isplate alimentacije

on, iako je muško, ima jednako pravo razmišljati kao ti
a to koliko on ilegalno zarađuje, sud ne zanima
samo legalni prihodi...

ovo gore boldano je naravno, tvoja perspektiva, slušao sam takve i vidio na desetke kod žena
trebalo bi moždav i njega pitati što on misli o tome, pa lijepo ti je rekao da bi i on mogao od tebe istim pravom tražiti i da ti njemu plaćaš isto

realno,osim tu na forumu, u stvarnom sam životu rijetko kad vidio da su razvedene majke suvisle u razmišljanju o tome koliko očevi trebaju doprinositi, osobito ako su djeca, po odnedavo utvrđenom standardu, dva puta tjedno s njima, i svaki drugi vikend od petka 16 h do nedjelje 20 h...treba doći po to dijete, vratit ga natrag,voziti se uvijek ugužvi. urediti im i kod sebe stanovanje, prati odjeću, posteljinu, kuhati, voditi ih u kazalište, bazene, Zoo, kino, kupovati te nesretne poklone za dječje rođendane koji su vikendima,i još uredno plaćati alimentaciju, čak i za onih 40 dana kad su djeca s ocem...
za što se onda koristi taj mjesec novac od alimentacije koji otac uplati majci????
nitko to ne zna objasniti...
pogledaj to malo i s te perspektive
ovdje sam se godinama suočavao s nerazumnim majkama koje, čim sam im tako nešto spomenuo, ili su
A) prekinule komunikaciju
B) krenule s vrijeđanjem na osobnoj razini tipa "a znam ja tebe, K H S, ti si imao ludu ženu, nisu sve takve
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 09:30   #170
Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
...
Mislim da je iz mog posta jasno da idem radije na stetu sebi da ne inkomodiram gospodina tatu. Da se gospodin tata ne bi osjetio uvrijedjen pa da sve skupa ne bi zavrsilo lose po svih a najvise po djecu.

Uostalom takva nam je dinamika odnosa i u braku bila- ugadjanje njemu na sveopce dobro. Ne prozivaj me zbog svojih losih iskustava.
Ja znam kako nasa dosadasnja praksa 50/50 izgleda i ja sam na vise nacina tu pristala biti ostecena strana...radije ostecena nego da me se proziva da sam nekom nesto uzela...to ovdje nije bas tema pa necu.

Zelim ovaj razvod rijesit sa sto manje drame po svih ali ne zelim zbog brzopletosti napravit nesto na stetu svojoj djeci jer sam ja nesposobna zauzet se za sebe u mom i njegovom odnosu i zato jer uvijek i svugdje teglim vise nego sto bi trebala- bilo radom, bilo financijski.

Sto se tice obrazaca i zabluda...on je taj koji je uvijek smatrao da su mame zaduzene za djecu. I uvijek ce i smatrati. Tako je odgojen, takav je mentalitet. Kad smo se razisli, trebalo je cekat njegovu odluku hoce li biti ravnopravan roditelj ili nece. Pa se smislio na kraju da ipak hoce. Moje roditeljstvo nije dolazilo u pitanje niti ikad hoce. A ja sam eto zahvalna do neba njemu sto je ipak odlucio bit tata. I u ime te zahvalnosti izbjegavam sukobe da se ne bi slucajno predomislio. Kvragu, i sad me se tu proziva da se povodim stereotipima.
__________________
Just when the caterpillar thought the world was over, it became a butterfly.
Carandiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 09:38   #171
Quote:
Carandiru kaže: Pogledaj post
Mislim da je iz mog posta jasno da idem radije na stetu sebi da ne inkomodiram gospodina tatu. Da se gospodin tata ne bi osjetio uvrijedjen pa da sve skupa ne bi zavrsilo lose po svih a najvise po djecu.

Uostalom takva nam je dinamika odnosa i u braku bila- ugadjanje njemu na sveopce dobro. Ne prozivaj me zbog svojih losih iskustava.
Ja znam kako nasa dosadasnja praksa 50/50 izgleda i ja sam na vise nacina tu pristala biti ostecena strana...radije ostecena nego da me se proziva da sam nekom nesto uzela...to ovdje nije bas tema pa necu.

Zelim ovaj razvod rijesit sa sto manje drame po svih ali ne zelim zbog brzopletosti napravit nesto na stetu svojoj djeci jer sam ja nesposobna zauzet se za sebe u mom i njegovom odnosu i zato jer uvijek i svugdje teglim vise nego sto bi trebala- bilo radom, bilo financijski.

Sto se tice obrazaca i zabluda...on je taj koji je uvijek smatrao da su mame zaduzene za djecu. I uvijek ce i smatrati. Tako je odgojen, takav je mentalitet. Kad smo se razisli, trebalo je cekat njegovu odluku hoce li biti ravnopravan roditelj ili nece. Pa se smislio na kraju da ipak hoce. Moje roditeljstvo nije dolazilo u pitanje niti ikad hoce. A ja sam eto zahvalna do neba njemu sto je ipak odlucio bit tata. I u ime te zahvalnosti izbjegavam sukobe da se ne bi slucajno predomislio. Kvragu, i sad me se tu proziva da se povodim stereotipima.
sory, ne prozivam te

njušim iz tvog opreza kako i u što bi se to moglo izroditi
naravno da se trebaš osigurati, ali trebaš i bit realna...

nakon toliko godina, i vlastitiog i tuđih iskustava, rad apo udrugama, znam da se na kraju sve svodi na novac, i da su tu žene uglavnom zahtjevnije,
ne kažem da si ti takva

ovo boldano

gle, to je tvoja perspektiva
možda bi se iznenadila kad bi on tebi rekao ali baš isto to
možda je on vaš odnos doživljavao kao ugađanje tebi, a nije ti to nikad verbalizirao
muškarci baš i ne pričaju
osobito ako se razvedu
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 10:00   #172
Quote:
Carandiru kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovoru.
Sto onda mogu napravit uopce? Definirati iznos koji ce on placati pa da ga ja njemu vracam na ruke?
To mi se čini komplicirano i nepotrebno. Važno je da se oboje složite koliki je mjesečni iznos potreban za potrebe vašeg djeteta. Primjerice, oboje se složite da je to iznos od 1.200 kuna mjesečno.

Quote:
Moze li taj iznos biti simbolican ili mora biti u zakonskim okvirima minumuma?
Ako se mi dogovorimo oko nekog iznosa, moze li centar ili sud takav dogovor ignorirati i donijeti drugaciju odluku?
Nažalost mora biti u zakonskim okvirima koji određuju točne minimalne mjesečne iznose uzdržavanja prema starosti djeteta.
Ako se Vi dogovorite drugačije, Centar i Sud bi trebali tu odluku poštovati. Odnosno, sadašnji obiteljski zakon kaže da sud može u izvansudskom postupku potvrditi roditeljski plan (dati mu zeleno svjetlo) i time Plan roditeljske skrbi postaje ovršan. Ali, uglavnom Centar ne voli takve roditeljske planove i inzistira na ustaljenom načinu razvoda.

Quote:
U principu, meni bi zivot bio jednostavniji kad bi on placao alimentaciju- eliminirala bih dio komunikacije s njim. Ali on se postavlja da sto ne bi ja njemu placala s obzirom da djeca podjednako borave i kod njega. Mada to 'podjednako' nije bas najtocnije niti je svakodnevna briga bas podjednaka- kako to obicno bude s mamama i tatama.
Gledaj, život je živi organizam koji se svakodnevno mijenja. Ne možeš baš točno podijeliti tih 50/50. Nekad su klinci više sa mamom, nekad sa tatom.
Ako djeca provode ravnopravno vrijeme sa tobom i sa ocem, bilo bi dobro dogovoriti poštenu materijalnu skrb koja će odgovarati potrebama djece.

Quote:
Ali recimo da je meni to ok i da ne zelim da bude podjednako. U redu mi je da ja potegnem malo vise i da je djeci baza ipak kod mene dok je financijski omjer uredan.
On je dovoljno dobar otac i ne zelim djeci uskracivat tatu a ni narusavat odnose zato jer zakon nije predvidio brizne oceve.
S druge strane, zelim napraviti sve u najboljem interesu djece i zastititi ih za slucaj bilo kakvih nepredvidjenih situacija u buducnosti.
Hm. Imaš dobre namjere kao i većina roditelja, no želim te sad probuditi i reći da ne možeš zaštiti djecu od nepredviđenih situacija u budućnosti. Očekuj puno, puno nepredviđenih situacija. Tek je počelo.

Quote:
I jos nesto: on ima ukupno vece prihode ali dio tih prihoda nije nigdje vidljiv. I sad nisam pametna, da li bi trebala na osnovu toga trazit od njega da ipak sudjeluje financijski vise od 50%? Ne znam, glupa sam. Jako je tesko pokusat bit korektan bivsi supruznik a da ne napravis i sebi i djeci stetu.
Možeš tražiti da sudjeluje više financijski, no, ako bivši smatra da to nije ok, vi ste u konfliktu. Zato ti sugeriram da prvo oboje utvrdite koliki mjesečni iznos zadovoljava potrebe vašeg djeteta.
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 17:06   #173
Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
sory, ne prozivam te

njušim iz tvog opreza kako i u što bi se to moglo izroditi
naravno da se trebaš osigurati, ali trebaš i bit realna...

nakon toliko godina, i vlastitiog i tuđih iskustava, rad apo udrugama, znam da se na kraju sve svodi na novac, i da su tu žene uglavnom zahtjevnije,
ne kažem da si ti takva

ovo boldano

gle, to je tvoja perspektiva
možda bi se iznenadila kad bi on tebi rekao ali baš isto to
možda je on vaš odnos doživljavao kao ugađanje tebi, a nije ti to nikad verbalizirao
muškarci baš i ne pričaju
osobito ako se razvedu
Eh...sad se ti povodis stereotipima...bivse zene koje pokusavaju sto vise novca izvuc od bivseg muza? Paralelan stereotip bi bili muskarci kojih djecu vidjaju vikendom ako bas moraju a na alimentaciju gledaju kao na uzdrzavanje bivse zene. Stereotipi postoje s razlogom...a meni se ova dva cine dosta povezana- uzrocno posljedicno jelte.

U mojoj situaciji ni ja ni on nismo takav stereotipan slucaj, zao mi je...vici tamo na nekog drugog
Moj bivsi bi ti prvi rekao da ja nisam zena koja se zeli domoci njegovih novaca. A i ja odgovorno tvrdim da je on dobar otac.
Sto se perspektiva tice, razlicite perspektive su i dovele do razvoda...tako da ne sumnjam da bi njegova bila drugacija.

Dakle, s obzirom na iskustvo koje imas, mozes li mi pomoci savjetom:
Opcija 1. dogovorimo iznos uzdrzavanja pa ako se stvarni troskovi budu razlikovali da si medjusobno dajemo razliku (ovo je naporno racunat- imam dvi godine iskustva s tim)
Opcija 2. dogovorimo fiksni iznos uzdrzavanja i da se onda snalazim kako znam i umijem (sto onda s vecim troskovima tipa proslave pricesti, ekskurzije, vozacki ispit- jel bi i to trebali uracunati ili?)

Koliki je uopce iznos minimalan za uzdrzavanje troje skolske djece koji bi sud odobrio na njegova primanja od cca 8000 kn? S obzirom da djeca borave i kod njega, troskovi koje bi on financirao bi trebali biti oni vezani za odjecu, skolovanje i slicno. Ne zelim da mi se dogodi da se dogovorimo a da onda sud kaze da to ne moze tako.
__________________
Just when the caterpillar thought the world was over, it became a butterfly.
Carandiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 17:22   #174
Quote:
Muškica kaže: Pogledaj post
Nažalost mora biti u zakonskim okvirima koji određuju točne minimalne mjesečne iznose uzdržavanja prema starosti djeteta.
Ako se Vi dogovorite drugačije, Centar i Sud bi trebali tu odluku poštovati. Odnosno, sadašnji obiteljski zakon kaže da sud može u izvansudskom postupku potvrditi roditeljski plan (dati mu zeleno svjetlo) i time Plan roditeljske skrbi postaje ovršan. Ali, uglavnom Centar ne voli takve roditeljske planove i inzistira na ustaljenom načinu razvoda.
Da, primijetila sam...Centar voli samo dijelit formulare. Isli ih pitat za savjet kako srocit to...isprasili nas s formularom i recenicom 'vi ste nama samo broj, dogovorite se'
E sad, iznos opet ne razumijem. Evo pejstam clanak zakona:

Ĉlanak 314.
(1) Ministar nadleţan za poslove socijalne skrbi odlukom će jednom godišnje, a najkasnije do 1. travnja tekuće godine
odrediti minimalne novĉane iznose koji predstavljaju minimum iznosa ukupnih materijalnih potreba za mjeseĉno
uzdrţavanje maloljetnog djeteta u Republici Hrvatskoj, koje je duţan platiti roditelj koji ne stanuje s djetetom.
(2) Minimalni iznos odreĊuje se u postotku od prosjeĉne mjeseĉne isplaćene neto plaće po zaposlenom u pravnim
osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu, i to:
1. za dijete do 6 godina, 17% prosjeĉne plaće
2. za dijete od 7 do 12 godina, 20% prosjeĉne plaće i
3. za dijete od 13 do 18 godina, 22% prosjeĉne plaće.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga ĉlanka, potrebe maloljetnog djeteta za uzdrţavanje mogu se utvrditi u iznosu niţem od
zakonskog minimuma, ali ne manje od jedne polovice zakonskog minimuma:
1. ako je obveznik uzdrţavanja duţan uzdrţavati dvoje ili više djece ili
2. ako dijete vlastitim prihodima pridonosi svojem uzdrţavanja.
Ispisano: 24. studeni 2015.
63
Obiteljski zakon
NN 103/15 - na snazi od 01.11.2015.
(4) Ministar nadleţan za poslove socijalne skrbi odredit će odlukom jednom godišnje, a najkasnije do 1. travnja tekuće
godine tablice o prosjeĉnim potrebama maloljetnog djeteta u skladu s dobi djeteta, prihodima roditelja obveznika
uzdrţavanja prema platnim razredima i prosjeĉnim troškovima ţivota u Republici Hrvatskoj.



Polovice od cega? Od minimuma prema prosjeku ili od onog koliko bi po tablici prihoda trebalo?
__________________
Just when the caterpillar thought the world was over, it became a butterfly.
Carandiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 23:22   #175
Evo je opet...
Goglaj tablice...minimalne iznose ovisno o platnom razredu obveznika i djecjoj dobi
Tamo sve imas
Dakle,tablice,a ne clanak zakona
Prema tom Zakonu,ministar i donosi tablice i mijenja iznose,a na netu mozes naci trenutno vazece (mijenjaju se ovisno o prosjecnoj placi)

Inace,brkas puno stvari
To,jel netko dobar otac,nena ama bas nikakve veze s alimentacijom
I u zakonu i u stvarnom zivotu
Ti upravo uranjas u floskule
Jer,znaci,dobar je otac( usput,sto to znaci i koji su kriteriji),pa mu se onda oprasta sto ne daje pol svoje place majci da trosi kako ona misli,ili obratno,"los" je otac,pa cemo ga onda bar oderati
Ccccc
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 08:50   #176
Quote:
Carandiru kaže: Pogledaj post
Polovice od cega? Od minimuma prema prosjeku ili od onog koliko bi po tablici prihoda trebalo?
ODLUKU
O MINIMALNIM NOVČANIM IZNOSIMA POTREBNIM ZA MJESEČNO UZDRŽAVANJE DJETETA
Minimalni novčani iznosi koji predstavljaju minimum iznosa ukupnih materijalnih potreba za mjesečno uzdržavanje maloljetnog djeteta u Republici Hrvatskoj koje je dužan platiti roditelj koji ne stanuje s djetetom, određuju se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske, koja za razdoblje od siječnja do prosinca 2016. iznosi 5.685,00 kn, prema Priopćenju Državnog zavoda za statistiku Broj: 9.1.1/12. od 28. veljače 2017., iznose:
– za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće 966,45 kn,
– za dijete od 7 do 12 godina 20% prosječne plaće 1.137,00 kn,
– za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće 1.250,70 kn.
Ova Odluka stupa na snagu s 1. travnja 2017. godine.
Klasa: 552-07/17-02/41
Urbroj: 519-03-1-2/4-17-3
Zagreb, 24. ožujka 2017.

Gleda se prosjek plaće,ovo su zakonski minimumi.
Vidim da spominješ zakonski minimum za troje školske djece na primanja od 8.000 kuna...To bi bila alimentacija oko 3.000 kuna.
No, vas dvoje trebate izračunati mjesečne potrebe vaše djece i prema tome podijeliti uzdržavanje.
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 18:19   #177
Čitajući ove teme o rastavama i alimentacijama, ja se uopće ne čudim što mnogi ljudi danas ne žele djecu.
Imati troje školske djece i rastati se.... onda se natezati po sudovima, djeca trče malo mami, malo tati... i onda nakon par godina pišu ovdje na psihokauču.
A na temi vjenčanja sve savršeno kao iz bajke. Kako onda dođe do ovakvih gluposti??
Jesu li ljudi previše zahtjevni, dvolično.... što je u pitanju da dovede do ovakvih katastofa koje najviše pogađaju djecu koja nisu ništa kriva. I na kraju im se sjebe cijeli život, jer su mama i tata mislili samo na svoju guzicu....
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 20:06   #178
Quote:
Carandiru kaže: Pogledaj post
Eh...sad se ti povodis stereotipima...bivse zene koje pokusavaju sto vise novca izvuc od bivseg muza? Paralelan stereotip bi bili muskarci kojih djecu vidjaju vikendom ako bas moraju a na alimentaciju gledaju kao na uzdrzavanje bivse zene. Stereotipi postoje s razlogom...a meni se ova dva cine dosta povezana- uzrocno posljedicno jelte.

U mojoj situaciji ni ja ni on nismo takav stereotipan slucaj, zao mi je...vici tamo na nekog drugog
Moj bivsi bi ti prvi rekao da ja nisam zena koja se zeli domoci njegovih novaca. A i ja odgovorno tvrdim da je on dobar otac.
Sto se perspektiva tice, razlicite perspektive su i dovele do razvoda...tako da ne sumnjam da bi njegova bila drugacija.

Dakle, s obzirom na iskustvo koje imas, mozes li mi pomoci savjetom:
Opcija 1. dogovorimo iznos uzdrzavanja pa ako se stvarni troskovi budu razlikovali da si medjusobno dajemo razliku (ovo je naporno racunat- imam dvi godine iskustva s tim)
Opcija 2. dogovorimo fiksni iznos uzdrzavanja i da se onda snalazim kako znam i umijem (sto onda s vecim troskovima tipa proslave pricesti, ekskurzije, vozacki ispit- jel bi i to trebali uracunati ili?)

Koliki je uopce iznos minimalan za uzdrzavanje troje skolske djece koji bi sud odobrio na njegova primanja od cca 8000 kn? S obzirom da djeca borave i kod njega, troskovi koje bi on financirao bi trebali biti oni vezani za odjecu, skolovanje i slicno. Ne zelim da mi se dogodi da se dogovorimo a da onda sud kaze da to ne moze tako.
Pouzdano znam da mi prijateljica za troje djece dobiva od muža sa sličnim primanjima 3,600 Kn sudskom procjenom, a djeca su kod njega stnadardno, jednom tjedno popodne, svaki drugi vikend i otprilike 30 dana godišnjeg odmora. Sve drugo što im on kupuje nema veze s tim iznosom i u načelu je na dobrovoljnoj bazi, odnosno on ne mora plaćati ništa više, nikakve izvanredne i veće troškove poput onih koje si navela.
violeta1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 00:23   #179
Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
Evo je opet...
I evo me opet. Sto te smeta moje prisutstvo?

Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
Goglaj tablice...minimalne iznose ovisno o platnom razredu obveznika i djecjoj dobi
Cek, cek, evo glupa sam opet...jel na kraju minimalni iznos ovisi o platnom razredu i dobi ili o prosjeku place u hrvatskoj i dobi?

Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
Inace,brkas puno stvari
To,jel netko dobar otac,nena ama bas nikakve veze s alimentacijom
I u zakonu i u stvarnom zivotu
Ne mora imat veze ali i moze. I zakonski i u stvarnom zivotu.
1. Zakonski- pise tamo negdje u zakonu da se iznos alimentacije moze umanjiti na osnovu vremena koje dijete provede kod roditelja koji je obveznik uzdrzavanja- znaci ako je otac voljan aktivno sudjelovati u odgoju djeteta, moguce je da mu se dodijeli manji iznos uzdrzavanja

2. U stvarnom zivotu- dobar otac i dobra mama ce puno teze doci u nekakav znacajan sukob oko alimentacije. Jer poanta im je valjda u uzdrzavanju i odgoju zajednicke djece koja eto nisu kriva ni sto su se rodila ni sto su im roditelji bili kreteni pa si sjebali brak...isprike na izrazu.

Mozemo sad razglabati o tome kako nisu ni sve mame dobre mame. Ima ljudi ovakvih i onakvih na sve strane i naravno da mozes bit dobar i pojest g... Uopce ne zagovaram stranu niciju.

Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
Ti upravo uranjas u floskule
Jer,znaci,dobar je otac( usput,sto to znaci i koji su kriteriji),pa mu se onda oprasta sto ne daje pol svoje place majci da trosi kako ona misli,ili obratno,"los" je otac,pa cemo ga onda bar oderati
Ccccc
Kriteriji za dobrog oca su zbilja individualni. Ko sto su i za dobru mamu. Ja svog bivseg smatram dobrim tatom i mislim da djeci vrijeme koje provode s njim cini dobro- to mi je najvaznije.

Sto se tice 'deranja' 'losih' oceva, sasvim mi je logicno da u slucaju da otac ne sudjeluje nikako u odgoju svoje djece, da mama bude i ogorcena i bijesna, i da nastoji makar dobiti od njega financijsku potporu kad je vec to jedino sto zakon moze regulirati. Ne moze ga zakonom natjerati da voli svoju djecu i tako se ponasa...ali moze ga natjerati da izdvoji dio svoje place da uzdrzava svoju krv. Sto je tu sporno?
Jel bi onda taj otac koji ne provodi vrijeme s djetetom bolje znao od mame sto djetetu treba pa ce mu on to sve kupiti i poslati postom? Naravno da ce majka trosit kako ona misli ako ona zivi s djetetom. Opet ne vidim sto je sporno.

Ali evo u kontekstu ove teme, kako bi ti rijesio to vjecno pitanje alimentacije i skrbnistva?
Mislim da se mozemo sloziti da ima svakakvih i mama i oceva i da ljudi cesto daju vise na vaznosti svom egu nego dobrobiti svoje djece.
Ali evo u hipotetskoj situaciji da su oboje normalni i spremni surađivati u najboljem interesu svoje djece...koji bi po tebi bio dobar model?
__________________
Just when the caterpillar thought the world was over, it became a butterfly.
Carandiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 00:31   #180
Quote:
My time kaže: Pogledaj post
Čitajući ove teme o rastavama i alimentacijama, ja se uopće ne čudim što mnogi ljudi danas ne žele djecu.
Imati troje školske djece i rastati se.... onda se natezati po sudovima, djeca trče malo mami, malo tati... i onda nakon par godina pišu ovdje na psihokauču.
A na temi vjenčanja sve savršeno kao iz bajke. Kako onda dođe do ovakvih gluposti??
Jesu li ljudi previše zahtjevni, dvolično.... što je u pitanju da dovede do ovakvih katastofa koje najviše pogađaju djecu koja nisu ništa kriva. I na kraju im se sjebe cijeli život, jer su mama i tata mislili samo na svoju guzicu....
Zato preporucavam...ne citati ove teme ako ti nije bas za potrebu

Nego, moji se evo nisu rastali a pisala sam neko vrijeme na psihokaucu. Mora da su nesto drugo ipak pogrijesili putem u svoj toj bracnoj idili. Tko ce ga znat.
__________________
Just when the caterpillar thought the world was over, it became a butterfly.
Carandiru is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:15.