Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2010., 12:09   #1
Stanislav Lem - Solaris / ruski SF općenito

Ima li tko da je čitao? Ili neka druga Lemova djela?

Inače sam veliki fan filma Solaris Andreja Tarkovskog, gledao sam ga preko 10 puta i uživam u filmu; djeluje na mene opuštajuće i nekako terapeutski

Negdje sam čitao da Lem nije bio zadovoljan filmskom adaptacijom Andreja Tarkovskog.
Sad sam odlučio pročitati knjigu pa me zanimaju tuđi dojmovi.

Što je još interesantno od ruskog SF-a?
tramper is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 20:23   #2
Solaris je dobar roman, malo filozofski nastrojen na nekim djelovima, ali uglavnom drži pažnju (pročitao ga davno, pa malo izblijedili detalji).

Inače, Lem je poljski pisac, a ne ruski.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 20:50   #3
Meni je "Nepobedivi" bio strašno cool
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 09:02   #4
Od Lema sam čitao samo Solaris, a na temi o najboljim SF knjigama sam vidio da se često spominje i njegovo djelo Fijasko.

Od ruskog SF-a sam čitao samo Zamjatinov Mi - radi se o klasiku distopijskog SF-a.

Od ostalih istočnoeuropskih SF pisaca čuo sam samo za braću Strugatsky (nisam imao prilike čitati ali sam čuo samo hvalospjeve o njihovim knjigama). Inače, mala trivija, Stalker od Tarkovskoga je snimljen po romanu Braće - na engleskom prevedenom kao Roadside Picnic
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 12:07   #5
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Od Lema sam čitao samo Solaris, a na temi o najboljim SF knjigama sam vidio da se često spominje i njegovo djelo Fijasko.

Od ruskog SF-a sam čitao samo Zamjatinov Mi - radi se o klasiku distopijskog SF-a.

Od ostalih istočnoeuropskih SF pisaca čuo sam samo za braću Strugatsky (nisam imao prilike čitati ali sam čuo samo hvalospjeve o njihovim knjigama). Inače, mala trivija, Stalker od Tarkovskoga je snimljen po romanu Braće - na engleskom prevedenom kao Roadside Picnic
Nije trivija nego podatak sa špice na početku filma..ali dakako, fantastična ekranizacija, samo dosta promijenjena u odnosu na roman. Može ga se naći na ćirilici u KGZ.
Od Strugackih svakako pročitati "Hotel Kod poginulog alpiniste"..imaju još nekoliko zanimljivih.
Olga Larionova je napisala dobar roman, davno čitao, zaboravio kako se zove, nešto sa leopardom u naslovu...
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 14:12   #6
Quote:
sleng kaže: Pogledaj post
(...).
Olga Larionova je napisala dobar roman, davno čitao, zaboravio kako se zove, nešto sa leopardom u naslovu...
Leopard s Kilimandžara (biblioteka Polaris)

SF
__________________
"See? All you have to do is lead the Gauls to a Roman patrol, and they forget you. Makes you feel a bit of a swine, but it saves your bacon!"
SusFerox is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 15:15   #7
Quote:
SusFerox kaže: Pogledaj post
Leopard s Kilimandžara (biblioteka Polaris)

SF
Ne znam za Polaris, ali znam da je izdana u Kentauru.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 20:40   #8
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Od Lema sam čitao samo Solaris, a na temi o najboljim SF knjigama sam vidio da se često spominje i njegovo djelo Fijasko.

Od ruskog SF-a sam čitao samo Zamjatinov Mi - radi se o klasiku distopijskog SF-a.

Od ostalih istočnoeuropskih SF pisaca čuo sam samo za braću Strugatsky (nisam imao prilike čitati ali sam čuo samo hvalospjeve o njihovim knjigama). Inače, mala trivija, Stalker od Tarkovskoga je snimljen po romanu Braće - na engleskom prevedenom kao Roadside Picnic
Stalker mi je uz Solaris također jedan od dražih filmova. Ma ja sam veliki fan Tarkovskog i nakon toliko gledanja njegovih filmova uhvatila me želja pročitati originalna djela po kojima je snimao te filmove. Baš me zanima kako će mi sjesti....ako uopće sjednu.
tramper is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 12:19   #9
Solaris sam i čitala i gledala
Naravno ekranizacija Tarkovskog je fenomenalna

Lem je po meni napisao jednu od najdojmljivijih i najtužnijih ljubavnih priča

Nisam ništa drugo čitala, i molim informaciju ako koja dobra ima u knjižarama

E da, Lema sam čitala srpski prijevod, znam da ima i hrvatski al nisam pronašla u knjižarama...ima gdje?
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 18:55   #10
Zamjatin-Mi.

Orwell je napisao 1984 pod uticajem tog remek-dela, koje je samo za prave knjigofile.
PatriotSLO is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 09:35   #11
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ne znam za Polaris, ali znam da je izdana u Kentauru.
Je, Kentaur, eto držim ga u rukama baš...ko zna da li bi mi se sad svidio..
Al Strugacki i "Mi" Zamjatina su ruski vrhunci SF-a koje sam čitao.
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 17:31   #12
mene strah da kentaur nije gurao neke anonimuse samo zato što su rusi ili tako nekako... u tom smislu...
Lem je legenda... ima on dosta dobrih knjiga mada mi je Glas gospodara više ko filozofsko djelo od filozofskog SFa Solarisa
tu je negdje i Nepobjedivi... samo malo losiji
Olge se ne sjećam iako sam čitao... valja obnoviti gradivo

MI od Zamjatina je previše zastario ako mene pitate 1984 je ona svevremenska
Mi sam 2 puta čitao... nije zapamtvljiva
nekako mi je daleko radnja...

Strugatski braća su super... pogotovo Tesko je biti bog
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 18:55   #13
Ja sam čitala Fijasko. Starije je izdanje, hrvatski izdavač, ali srpska prevoditeljica i koliko znam nije preveden na hrvatski. Pročitala sam ju tek nedavno.

Nije mi se svidjela. Mislim da je ekavica poprilično upropastila doživljaj, ali nisam sigurna da bi mi se svidjela mnogo više svidjela i da je bila u našem prijevodu. Početak i kraj su mi bili savršeni, ali sve između... Drugi stil. Nisam to mogla probaviti... Hard, hard, hard SF.

Nekidan sam si isprintala Guardianov popis 1000 must read knjiga. Stavili su Lemov "Solaris". Gledala sam film i odličan mi je. Namjeravala sam pročitati i knjigu, pa mi je prijatelj preporučio Fijasko. Sad sam nekako izgubila volju...

Inače nisam veliki ljubitelj SF-a, ali evo, trenutno čitam Simmonsov Pad Hyperiona, i uživam! SF, filozofija, super isprofilirani likovi, ma
abraaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 18:27   #14
roadside picnic je zanimljiva knjiga, nisam ju pročitao cjelu, ali tema i način na koji ju obrađuju su odlični, i dosta originalni

stalker je odličan film, ali po toj knjizi bi se dalo napravit još ekranizacija bez problema, tarkofski je očistio i priču i radnju i likove i motive i ostavio samo minimalnu strukturu i glavnu poantu, a maknuo je i večinu sf motiva - čisto da se zna da se zbilja isplati pročitat knjigu i nakon gledanja filma, jer nemaju tolko veze jedno sdrugim osim osnovne mitologije

i smao mali ispravak, lem je poljak
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 18:36   #15
Lem je autor više sjajnih znan-fan esejističkih romana i traktata. Najbolji mi je njegov roman "Glas gospodara" (Golos pana, His Master's Voice) i traktat "Summa technologiae". Sigurno ima niz drugih briljantnih djela, no ne čitam više taj žanr.

Rusi imaju osim Strugackih i autore iz doba zreloga staljinizma koje vrijedi čitati (A.N.Tolstoj), a Tarkovski je... što reći, jedan od 4-5 najredatelja, čeg se god prihvatio, ostavio je remek djela.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 13:17   #16
čitam eden od lema

previše mi je bajkovito a nemam neko iskustvo na tu temu koje će mi pomoći da vizualiziram ( za mene ipak ne postoji ništa u umjetnosti što nije bilo u iskustvu)
stoga molim ako neko zna gdje mogu naći crteže, art, ilutsracije u vezi sa Edenom kako bih si to mogao dočarati
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 16:06   #17
Jel ko čitao Povratak sa zvijezda od Lema

imam neko buđavo džepno izdanje koje je uništila vlaga... ne znam isplati li se gubiti oči ili tražiti neko ljepše i bolje izdanje
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 20:29   #18
Čitao sam ja ali dosta davno, tako da se baš ne sjećam kakva je knjiga bila, ali znam da mi je od svih njegovih knjiga koje sam pročitao ta ostavila najlošiji dojam. Nije da je sam roman bio loš, ali nije ništa posebno u usporedbi sa njegovim drugim romanima.
Parvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 16:43   #19
a pretpostavljao sam... nit smrdi nit miriše
vjerovatno je objavljenda zbog zemljopisne ideološke podobnosti nasuprot mogućem nekvalitetu
ali šta ćeš...počnem čitati kad dođe na red pa ćemo vidjeti
lako je odustati...
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 11:26   #20
Čitam Olgu i leoparda a pročitao sam povratak sa zvijezda... što je jedna od boljih knjiga...izuzetno dobro opisana izgubljenost povratka astronauta nakon 120 godina na zemlju koja se iz korijena promijenila
te su oni postali kao kakvi dionosauri koji moraju prolaziti kliniku za privikavanje na novi svijet... jedan kao bježi i nađe se u "nepoznatom gradu" te susreće razne čudne stvari

olga i leopard dobro je za sada mada sam pročitao desetak stranica samo... nekada davno sam ovo čitao ali se ničega ne sjećam mladost ludost
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:14.