Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.12.2005., 19:37   #1
Kako izdati knjigu?

Ima li ovdje itko iskustva sa izdavanjem knjige? Napisao sam, smatram, jako dobru knjigu i htio bih ju izdati, sad me zanima što je potrebno slijedeće. Trebam li knjigu zaštititi kao intelektualno vlasništvo, kako naći izdavača, koji su uvjeti koje izdavači traže, pitanja je puno, a ja znam malo odgovora...
martin23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 19:49   #2
Pocni obilaziti izdavače. Nema ti drugog nacina. Osim ako nemas vezu koja bi te mogla direkt dovesti do izdavaca koji ce pristati objaviti to.

Ali pripremi se na odbijanja. I nemoj odustati ni ako te odbije 10 izdavača.
Ja bi ti pomogla, al svoje veze cuvam za sebe
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 20:50   #3
I obavezno 'nabavi' dobrog lektora! (sad me zanima što je potrebno slijedeće)
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 20:51   #4
Lektora ce mu nabaviti izdavacka kuca
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 22:06   #5
ako ga/ju već ne znaš:
Quote:
NoWa kaže:
Pocni obilaziti izdavače.
the only way

jedino što ne znači da će onaj šesti biti manje vrijedan time što te je njih petoro prije odbilo

i sam čekam na "odbijanac" svoje prve urednice
a opet, tko zna.. možda se napije tokom ovih praznika
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2005., 00:27   #6
Quote:
martin23 kaže:
Napisao sam, smatram, jako dobru knjigu..


gle, izdavačka kuća u kojoj radim bez beda objavljuje "jako dobre knjige".. problem nastaje kad je ocjena "jako dobra" subjektivna procjena samog autora
edipa maas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2005., 00:44   #7
"Pokušaj da se prodre u mozak poput vašeg obeshrabrujuć je.Vi biste ga morali izvaditi i skakati po njemu.To bi mu donekle olabavilo krutost...zaista bi ste morali učiniti nešto s njime;i sami vidite da je posve stvrdnut.
Mark Twain-iz pisma jednom uredniku
__________________
na muci se poznaju junaci pavlove ulice
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2005., 14:39   #8
............

__________________

Now you dont need money
With a face like that, do ya honey
joujou is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 15:46   #9
Ovako ti to ide.

Jedna je opcija da ides izdavacima, a oni ce te ili listom odbijati ili ce ti ponuditi proviziju od 7 posto, a neki cak i od 10 do 15 posto od prodaje. Problemi: ako nisi afirmirao svoje ime, dakle, dolazis "niotkud", u najboljem ces slucaju prodati 500 komada svoje knjige. U najboljem slucaju. Bez obzira na to sto osobno svoju knjigu smatras dobrom, pa i ako je ta knjiga doista dobra. Izdavaci knjiga nisu kao novine, nemaju toliku masineriju, nemaju love za promidzbu, a promidzba je sve. Mora se za tebe nekako cut! Osobno poznajem slucajeve koji su PLACALI da im se objavi knjiga samo da nekako zapocnu s time i da se postave na kartu tj. da ih se moze pronaci u nekakvoj univerzalnoj katalogizaciji u Nacionalnoj sveucilisnoj biblioteci. Ako ti je motiv da se oglasis svijetu, a da pritom nista ne zaradis, pristani na takav deal. Neka ti neka kuca prelomi i odstampa knjigu ali nemoj se nadat novcu i golemoj slavi. Pa ako te i iznenadi, super.

Sto se lektora tice, najveci broj malih izdavaca smatra da jebes lektora. Malo tko objavljuje lektorirane knjige jer lektor kosta, a oni jedva da imaju love i da cijelu stvar nekako uoblice na jeftinom papiru.

Profil je nesto drugo, no do njih treba doc. Isto tako i novinsko izdavastvo. Ne bu ti Pavic nista objavio sto se vec nije razvikalo, zasto da trosi svoje pare na anonimuse?

Druga opcija je da knjigu izdas u vlastitoj nakladi. Na to svaka osoba ima pravo, ne moras zbog toga otvarati firmu. Vise je zezanja, moras naci opet nekog tko ce ti prelomiti knjigu i pripremiti je za tisak (osim ako to ne znas raditi sam), moras platiti tiskaru (najskuplji dio, dakako) ishoditi pritom kakav takav deal da ne propadnes, i na kraju - plasman na trziste. Uvjeriti knjizare da je bas dobro tvoju knjigu staviti na neku policu ili u izlog ili whatever. Kad bi to sve bilo tako lako, zaista bismo svi izdavali svaki dan knjige. No i tu, kao i u svim ostalim bransama Lijepe nase, vlada korupcija, veze, jarani, jataci, itd itd.

Prvi se macici u vodu bacaju, pa eto, mozda je najbolje da izdas knjigu samo radi slave, kod nekog tko ce biti voljan to za tebe uciniti. Pa makar mu i platio.

A sto se tice onog da mislis da ti je knjiga jako dobra - mislim da svi mi mislimo da nam je knjiga jako dobra i da smo strasno talentirani. Zato i pisemo, inace se ne bismo time bavili. Sto je medjutim jako dobro ipak procjenjuje individualni ukus izdavaca koji u krajnjoj instanci i ne mora biti bogznakako knjizevnokriticarski potkovan. Ljudi izdaju svasta, a najbolji primjer za to je npr. Fukara. Moras se s necim istaknuti iz gomile. Pa makar i govnima.
Meroving is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 16:35   #10
ako ti je stalo do toga da postaneš književnik, sam platiš tiskanje, ili ucjeniš neku firmu koja je ovisna o tvojoj, naprimjer javiš da im tvoja firma neće poslati soju za hranu za svinje, dok ne plate tiskanje tvoje knjige
Mnogi su kod nas tako postali književnici barem u mojem selu
Bilo bi toga i više, ali ostaju knjige i nije baš neki posao, ako je veći, moraš razišljati kako ih se rješiti
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2005., 01:37   #11
Hvala svima na odgovorima, a osobito Merovingu. Knjigu pišem oko godinu dana sa manjim prekidima, upravo sam završio ekonomski faks i htio bih izdati knjigu iskljičivo zbog slave. Knjiga je stručna i vezana je za PR (odnosi s javnošću). Područje je to na kojem bih htio izgraditi karijeru. Knjiga sadrži PR ideje za poduzeća i bila bi jedinstvena u Hrvatskoj. U uspjeh knjige uopće ne sumnjam, a kako su uvjeti koje izdavači nude loši, najvjerovatnije ću knjigu izdati sam. Ako neko ima iskustva sa izdavanjem knjiga, bio bih mu jako zahvalan da ih napiše.
martin23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2005., 02:15   #12
e pa, kolega, sretno..

budući da i sam imam aspiracija, ili barem imadoh, prema tom istom području, možda se i susretnemo jednom
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 12:11   #13
Kao neafirmiranom mladom piscu bez MARKETINGA i LOBIJA savjetujem književne natječaje. To je slamka spasa. I objavljuj sam. Zatim moli novinare kulturnih rubrika da napišu nešto o tome. Jer, postati piscem u pravom smislu te riječi je isto prljavo kao i postati zastupnikom u saboru.
mangata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 13:37   #14
Quote:
NoWa kaže:
Lektora ce mu nabaviti izdavacka kuca
Mo'š mislit!
__________________
"Disorientation is loss of the East."
Sarasvati is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 13:46   #15
Quote:
Meroving kaže:
Druga opcija je da knjigu izdas u vlastitoj nakladi ... moras platiti tiskaru (najskuplji dio, dakako)
Stvarno, zna li netko kako se kreću cijene takvih tiskarskih poduhvata? Nekako mi se čini da "nazovi pa pitaj" baš ne funkcionira jer tiskari nanjuše diletanta i prije no što im telefon zazvoni, a onda se cijena vjerojatno definira prema raspoloženju?!
Robespierre is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 14:13   #16
Quote:
martin23 kaže:
Knjigu pišem oko godinu dana sa manjim prekidima, upravo sam završio ekonomski faks i htio bih izdati knjigu iskljičivo zbog slave. Knjiga je stručna i vezana je za PR (odnosi s javnošću). Područje je to na kojem bih htio izgraditi karijeru. Knjiga sadrži PR ideje za poduzeća i bila bi jedinstvena u Hrvatskoj. U uspjeh knjige uopće ne sumnjam, a kako su uvjeti koje izdavači nude loši, najvjerovatnije ću knjigu izdati sam. Ako neko ima iskustva sa izdavanjem knjiga, bio bih mu jako zahvalan da ih napiše.
Kao prvo želim ti sreću s knjigom. Međutim, nagledao sam se takvih knjiga da se više i ne osvrćem na takve izjave. Gotovo svaki pisac misli da će upravo svojim djelom promjeniti stvari i polaže velike nade u svoje djelo.

Što se tiče izdavanja, ovako ti stvari stoje. Možeš izdati knjigu u vlastitoj nakladi kako ti je već netko ranije napisao ili ti je izdaje izdavač. Pripremi se na puno odbijanja. Mislim da ti kraći put da nađeš sponzore koji su spremni uložiti u tvoju knjigu. Dalje se stvari odvijaju relativno jednostavno. Svaka pristojna tisakara ima cjenik gotovih proizvoda, tako da primjerice za knjigu određenog broja strana, kolora, definiranog uveza i pripreme vrlo brzo dobiješ cijenu. Ako knjiga nije prelomljena cijena se višestruko povećava jer se ukalkulira i priprema koja vrijedi otprilike 150 kn za sat. Tu je zatim idejno rješenje korica, itd.

Moj ti je savjet da prema nekom gotovom predlošku napraviš pripremu knjižnog bloka i korica, te se nakon što znaš broj strana obratiš izdavačima za tisak. Saznat ćeš cijenu, a zatim je lakše i naći sponzore. Kad imaš lovu, daljna je procedura jednostavna. Gotov prijelom šalješ u Sveučilišnu knjižnicu da bi ishodio CIP i možeš u tisak.

Sada su cijene tiska knjige tako malene da svaka šuša izdaje knjigu. Od dvadeset naslova koje vidim, jedan je relativno probavljiv. Zato, ustraj i ožeži dalje. Sretno.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 14:18   #17
Quote:
Sarasvati kaže:
Mo'š mislit!
znam. ne moram mislit.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 14:24   #18
Lektora osigurava izdavač. Doduše, i to košta.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 14:24   #19
Quote:
Meroving kaže:
Druga opcija je da knjigu izdas u vlastitoj nakladi. Na to svaka osoba ima pravo, ne moras zbog toga otvarati firmu. Vise je zezanja, moras naci opet nekog tko ce ti prelomiti knjigu i pripremiti je za tisak (osim ako to ne znas raditi sam), moras platiti tiskaru (najskuplji dio, dakako) ishoditi pritom kakav takav deal da ne propadnes, i na kraju - plasman na trziste. Uvjeriti knjizare da je bas dobro tvoju knjigu staviti na neku policu ili u izlog ili whatever. Kad bi to sve bilo tako lako, zaista bismo svi izdavali svaki dan knjige. No i tu, kao i u svim ostalim bransama Lijepe nase, vlada korupcija, veze, jarani, jataci, itd itd.
Štampanje knjige je najjeftiniji dio. Štampanje knjige u 1.000 primjeraka, recimo da ima 150 stranica, može se naći za 15.000 kuna, ili manje.


Najveći problem kod samoizdavanja je distribucija, jerbo razni jebivjetri uzimaju 30%, a i knjižare imaju 30%, a i ne distribuiraiju knjige koje koštaju manje od 50 kuna.

Nepoznati ljudi moraju imati jebačke sreće da im netko izda knjigu.

A kad nešto šalješ izdavačima, mogućnost da oni to ekšli pročitaju je otprilike 5-8%.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 14:49   #20
Nema tu zarade. Pa Ante Tomić, recimo ima 4-5 kn po knjizi, ako se dobro sjećam.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:16.