Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2003., 15:58   #21
da cemo...
malo brkaš pojmove.

ITF TKD je vjerojatno najidealnija vještina za uvođenje u full-contact vještine jer su u njoj dozvoljeni svi udarci nogama i rukama iznad pojasa..znači i u tijelo i u glavu.
Onaj tko to jako dobro savlada i usavrši low-kickove i koljena ima dobre izglede da uspije u full-contactu (uzimam za primjer sebe...doduše već prije 8 godina sam prestao sa borbama).
Sa druge strane WTF TKD je limitiran zbog ograničavajućih faktora u borbi i vrhunski WTF borci trebaju uložiti puno puno napora ako žele ući u profi full-contact borbe.
Znam i sam kada je početkom 90-tih velik broj ITF klubova prešao u WTF radi novaca.
Gomila osrednjih ITF boraca koji nisu mogli ni primirisati repku je u WTF-u počela nizati dobre rezultate.
Veliki kick-boxing šampioni su dolazili iz ITF-a (točnije iz škole Park Joon Sooa (9 dan ITF)...i Norris i Wallace i Blanks.
No...zašto je meni ITF draži?
Kad se čovjek prestene boriti i ganjati medalje počinje se zaokupljati vještinom....a tu je ITF daleko iznad WTF-a iz razloga što je Choi Hong Hi napravio izvorni TKD. Forme su puno ljepše, a pogotovo one od crnog pojasa na više. Jednostavno mi je milina raditi ih...iako već godinama odlažem polaganje za IV dan, naučio sam forme do VI dana...i milina ih je raditi.
Također Hosin-Sul (samoobrambene tehnike) koji je mix tehnika jiu-jitsua sa raznoraznim bacanjima i čišćenjima su fenomenalne za vježbanje i za upotrebu.

Ne želim omalovažiti niti jednu vještinu, ali ITF TKD je po meni jedna od najljepših kad se vježba u svom svojem opsegu.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 16:05   #22
Quote:
Bojim se da si malko pomješao nazive. ITF TKD - (sjevernokorejska federacija) ima bezkontaktna takmičenja
Dvije greške:
1.ITF nije sjevernokorejska organizacija, ali je Sjeverna Koreja jedan od važnijih članova.
Sjediše ITF-a nije bilo u Pyongyagu nego u Montrealu, a kasnijih godina u Beču.
Svi 9 danovi u ITF su ljudi iz Južne Koreje koji su pobjegli nakon vojnog udara u Južnoj Koreji počekom sedamdesetih iz straha da će im režim nauditi zbog njihove inicijative o ujedinjenju Koreje.
Na kraju krajeva...čovjek koji je stvorio taekwondo i bio predsjednik ITF-a , general Choi Hong Hi se u Korejskom ratu borio na strani Južne Koreje.
Iako je bio u nemilosti, uvijek su mu bila otovrena vrata Kukiwona (sjedište WTF-a).

2. ITF nema beskontaktna takmičenja. Udarci su puno jači nego u WTF-u...s obzirom da sam se borio na oba načina, osjetio sam na svojoj koži.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 16:08   #23
Quote:
ono na nogama
kickovi
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 16:12   #24
Quote:
subc0mandante m0ris kaže:
Ne želim omalovažiti niti jednu vještinu, ali ITF TKD je po meni jedna od najljepših kad se vježba u svom svojem opsegu.
Istina! Kad sam ja treniro TKD borci koji su došli u klub iz ITF klubova su imali najljepšu tehniku. Razgibani do bola, lepršavi udarci... Al ajme što su im udarci bili slabašni... Nikad ni jedan od njih nije bio knockouter.
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 16:15   #25
Quote:
a ako oces moderni primjer onda ti je to Yoshida kojeg svi pljuju (navodno namjestaljka sa don frye) koji je dobio Royce Gracie-a (bivseg prvaka ufc-a).
cemo

Yoshida ima dva velika hendikepa zbog kojih ga Japanci nikada neće staviti u ring
sa Fedorom, Mirkom ili Minotaurom.

1. Rudimentarne udračke tehnike (samim time i vrlo malu toleranciju na udarce)
2. Nemogućnost bacanja za koje je potreban uhvat za kimono

Yoshida im je nacionalna Judo legenda, ali nije dobro za njega nakon sjajne karijere ići u Pride.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 16:20   #26
Paraglactic...

Ako živiš u Zagrebu..onda znaj da je velika većina WTF trenera došla iz ITF-a.
Klubovi Dubrava i Metalac su nekada bili ITF klubovi.
Mađarević, Strmo, Reinić....a vjeruj mi svi su bili nokauteri...ovaj zadnji je gazio u full-contactu po cijeloj evropi.
Npr..Pjetraj je bio nekda vrhunski ITF borac...njegove borbe sa Strmom su legendarne...a tu je bilo krvi do koljena.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 16:23   #27
Inače...izgleda da je vrlo blizu ujedinjenje ITF i WTF TKD-a.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 16:31   #28
Quote:
subc0mandante m0ris kaže:
cemo

Yoshida ima dva velika hendikepa zbog kojih ga Japanci nikada neće staviti u ring
sa Fedorom, Mirkom ili Minotaurom.

1. Rudimentarne udračke tehnike (samim time i vrlo malu toleranciju na udarce)
2. Nemogućnost bacanja za koje je potreban uhvat za kimono
1. za to se potpuno slazem. yoshida nema stand-up tehniku i to mu je veliki minus!
2. glupost! treniram judo! skoro svako dobro bacanje (seoi nage, uchi mata, harai goshi, ouchi/couchi/osoto/kosoto gari), sva se mogu napraviti bez kimona. uostalom gledaj borbu yoshida-tamura sa zadnjeg pride-a i vidjet ces kako bez ikakvog problema radi ucimatu! naravno da je sa kimonom lakse, ali ako bacanje radis na nekome ko nema iskustava u judu onda ti ga je puno lakse baciti nego ekipu iz kluba u kimonu!
__________________
Tko pod drugim jamu kopa,
najsladje se smije!
cemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 16:34   #29
Quote:
subc0mandante m0ris kaže:
Paraglactic...

Ako živiš u Zagrebu..onda znaj da je velika većina WTF trenera došla iz ITF-a.
Klubovi Dubrava i Metalac su nekada bili ITF klubovi.
Mađarević, Strmo, Reinić....a vjeruj mi svi su bili nokauteri...ovaj zadnji je gazio u full-contactu po cijeloj evropi.
Npr..Pjetraj je bio nekda vrhunski ITF borac...njegove borbe sa Strmom su legendarne...a tu je bilo krvi do koljena.
Ma da.. Kad sam ja počinjao trenirat odabro sam WTF klub jer mi se to puno više sviđalo. A ovo kaj sam napisao sam stvarno i vidio u mom klubu al vjerojatno je to ipak stvar svakog borca ponaosob. Kak sad čujem - metode treninga su se skroz promjenile jer su skužili da onako krvavi treninzi sa ispucavanjem u prazno bez vreće ili fokusera i nisu baš najzdraviji... Ja sam si sjebo koljena ko i većina mojih tadašnjih kolega iz kluba... Stvari idu naprijed...
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 16:40   #30
Slažem se da judo majstoru nije potreban kimono protiv onoga koji nema iskustva.
Ali..kada popiješ par šaka u glavu i kad ti zvoni na sve strane onda ćeš u očaju rukama tražiti protivnikov kimono kojega nema.
Tu po meni leži Yoshidina slabost.

Inače...ostao sam zapanjen u Hendersonovom porazu od Minotaura koliko se puta Hendo izvukao iz izgubljene pozicije kada je Minotauro već gotovo završio armbar.Kao da je napravljen od gume a ne od kostiju.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 16:44   #31
Quote:
Ja sam si sjebo koljena ko i većina mojih tadašnjih kolega iz kluba... Stvari idu naprijed..

hehe...ja sam sa 23 godine odradio svoju zadnju borbu..a već onda su mi koljena bila iskidana...
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 14:55   #32
Quote:
subc0mandante m0ris kaže:
Slažem se da judo majstoru nije potreban kimono protiv onoga koji nema iskustva.
Ali..kada popiješ par šaka u glavu i kad ti zvoni na sve strane onda ćeš u očaju rukama tražiti protivnikov kimono kojega nema.
Tu po meni leži Yoshidina slabost.
da, ima i tu istine. meni zapravo nije jasno zasto nitko od judasa ne koristi fedorov stil borbe. fedor je inace bio drugi judoka u rusiji. on odmah udje u klinc i baca protivnika na kosoto gari i onda ide na gnp (ground n pound). to mu je velika prednost jer onaj tko je ispod moze ili pokusati submission ili igrati cistu obranu do kraja runde pa onda opet probati u sand-up borbi.
judoka ima vece sanse za dobar gnp od hrvaca jer je ipak naucen na borbu na podu!
__________________
Tko pod drugim jamu kopa,
najsladje se smije!
cemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 00:32   #33
Quote:
cemo kaže:
da, ima i tu istine. meni zapravo nije jasno zasto nitko od judasa ne koristi fedorov stil borbe. fedor je inace bio drugi judoka u rusiji. on odmah udje u klinc i baca protivnika na kosoto gari i onda ide na gnp (ground n pound). to mu je velika prednost jer onaj tko je ispod moze ili pokusati submission ili igrati cistu obranu do kraja runde pa onda opet probati u sand-up borbi.
judoka ima vece sanse za dobar gnp od hrvaca jer je ipak naucen na borbu na podu!
judoka ima veće šanse od hrvača jer je naučen na borbu na podu? a hrvači su stand up borci??!? to je nešt novo?
Afrofeet is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 00:38   #34
Quote:
cemo kaže:
da, ima i tu istine. meni zapravo nije jasno zasto nitko od judasa ne koristi fedorov stil borbe. fedor je inace bio drugi judoka u rusiji. on odmah udje u klinc i baca protivnika na kosoto gari i onda ide na gnp (ground n pound). to mu je velika prednost jer onaj tko je ispod moze ili pokusati submission ili igrati cistu obranu do kraja runde pa onda opet probati u sand-up borbi.
judoka ima vece sanse za dobar gnp od hrvaca jer je ipak naucen na borbu na podu!
judoka ima veće šanse od hrvača jer je naučen na borbu na podu? a hrvači su stand up borci??!? to je nešt novo?
Afrofeet is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 13:15   #35
Imam pitanje za itf-ovce.

Postoji li u itf borbi udarac u ledja, tj. sta se desi kada protivnik u borbi okrene ledja?
__________________
Kako oblikovati potpis
Edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 13:17   #36
Quote:
Afrofeet kaže:
judoka ima veće šanse od hrvača jer je naučen na borbu na podu? a hrvači su stand up borci??!? to je nešt novo?
Da, ovo je zanimljivo.
__________________
Kako oblikovati potpis
Edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 13:30   #37
Onaj tko okrene leđa dobija opomenu.
U slučaju da borac namjerno udari protivnika koji okrene leđa onda ide obostrana opomena.
A dozvoljeno je okretanje leđa samo ako se izvodi Dwitcha-jirugi...odnosno skraćeni bočni u okretu.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 13:35   #38
Inače..nekada je u ITF taekwndou bilo dozvoljeno korišetenja dva udarca šakom u glavu..ako si koristio seriju sa tri udarca dobio si opomenu.
Sada se dozvoljava neograničen broj udaraca šakom.
Ja sam protivnik toga jer su borbe počele ličiti na kick-boxing i znatno je opala kvaliteta nožnih udraca...a upravo je to bilo ono u čemu se ITF isticao.
Koristili su se svi mogući nožni udarci...od bočnog, kružnog, hookinga, bočnog i kružnog u okretu , zasjekavjućeg i zasjekavajućeg u okretu.
Sada kada se omogućuje nesmetano šaketanje, borci teže klinču i sve manje se udara nogama.
Nažalost, ukoliko se ne vrate stara pravila ode sve u k..... .
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 14:07   #39
Quote:
subc0mandante m0ris kaže:
Onaj tko okrene leđa dobija opomenu.
U slučaju da borac namjerno udari protivnika koji okrene leđa onda ide obostrana opomena.
A dozvoljeno je okretanje leđa samo ako se izvodi Dwitcha-jirugi...odnosno skraćeni bočni u okretu.
Upravo mi se to nije svidjelo u itf-u.
Nije realno.
Probaj u karate borbi okrenuti ledja i dobit ces udarac koji ce se kasnije bodovati najvisom ocjenom.

Inace itf mi je sasvim ok.
Mada se slazem da se danas u biti gubi osnovna filozofija itf tekvandoa koja se bazira na radu sa nogama.
Ali ni to nije tako lose jer se ljudi uce cuvati glavu od sake (i zadavati udarac sakom) , a poznato da je udarac sakom predstavlja najbrzi udarac (koji se i najvise koristi u RL) sto znaci da je jako vazno stvoriti refleks za blokade i eskivaze na te udarce.
Tu mi lezi prednost nad wtf-omjer toga tamo gotovo da i nema.

Jedino mi malo fale udarci po nogama (ciscenja i low kickovi).Zato ne bih odabrao itf.
__________________
Kako oblikovati potpis
Edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 14:13   #40
Quote:
Afrofeet kaže:
judoka ima veće šanse od hrvača jer je naučen na borbu na podu? a hrvači su stand up borci??!? to je nešt novo?
gnp (ground and pound) je pozicija kada covjek lezi na drugome covjeku i tuce ga sakama bez obzira na to dali osoba ipod drzi gard ili ne!

hrvaci se u mma tuku tako da sruse protivnika na ledja (obicno double leg takedown) i onda rade gnp do prekida ili nokauta.
medjutim hrvac nema toliko iskustva sa polugama i gusenjima koliko i judoka. posto se obrana onoga tko je na ledjima zasniva na tome da izvuce polugu ili gusenje (trokut) puno su vece sanse da ce hrvac zavrsiti u trokutu nego judoka!
drugim rijecima: ako judoka radi gnp barem zna kako ce se obraniti od trokuta ili poluge jer su takve stvari u judu svakodnevnica!

to sam ja zelio reci! naravno da hrvaci nisu stand-up borci! uopce ne kuzim zasto su svi to tako protumacili!
__________________
Tko pod drugim jamu kopa,
najsladje se smije!
cemo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.