Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2010., 11:02   #1
Sve je manje katolika u Hrvatskoj

Da Crkva može pružiti odgovore na moralne, duhovne potrebe pojedinca, obiteljske ili socijalne probleme u zemlji vjeruje sve manje Hrvata. Iako u to ne vjeruje njih 60,8 posto, iz HBK tvrde
kako je Crkva i dalje institucija od najvišeg povjerenja.

Također, porastao je postotak onih koji nikada ne idu na religijske obrede, dok četiri posto manje Hrvata vjeruje u Boga. Čak osam posto Hrvata ne vjeruje u grijeh, sedam posto u život poslije smrti, tri u raj i devet posto manje u pakao.

Kako piše Večernjak, dva posto više vjernika ima sliku Boga kao osobe, a pet posto više ih je skeptično. Opada i povjerenje u Crkvu - čak deset posto manje građana imaju veliko povjerenje u tu instituciju.

"To je manje-više još stabilna religijska situacija. Ima dinamike povećanja i smanjenja, ali bilo bi preuzetno na osnovi ovoga tvrditi da je riječ o radikalnoj promjeni. U vrijednostima i religioznosti uvijek postoje varijacije, a i u samim mjerenjima postoje proračunate pogreške od 3 do 5 posto koje mogu biti i u samom uzorku jer se tolerira procjena pogreške od tri do pet posto. Jedan od razloga može biti i u dijelu građana koji je 90-ih smatrao da se treba identificirati katolikom", objašnjava autor studije Gordan Črpić iz Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve HBK.

Rezultati nedavno objavljena istraživanja, inače uzorka od 1525 ispitanika, pokazuju da je pad onih koji se izjašnjavaju katolicima najveći među generacijom rođenom do 1945. godine (sa 89 na 77 posto) i ljudima rođenim između 1946. i 1975. godine (sa 87 na 81 posto). U generacijama rođenim poslije 1975. godine katolicima se smatra njih jedan posto više.

Da Crkva može pružiti odgovore na moralne, duhovne potrebe pojedinca, obiteljske ili socijalne probleme u zemlji, također vjeruje sve manje Hrvata. Za potonje konkretno ne vjeruje njih 60,8 posto, što je 14 posto više nego 1998. godine.

Črpić svejedno tvrdi da je Crkva i dalje institucija od najvišeg povjerenja.

"Ljudi izlaze na ulice i u tom kontekstu posve je razumljiva erozija povjerenja. Ako ljudi nemaju povjerenja u institucije, one nemaju legitimitet i demokratski sustav teško funkcionira. Onda je razumljivo da ljudi traže 'izravnu demokraciju'", kaže Črpić.
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 11:06   #2
Uvedite crkveni porez kao u Njemačkoj pa ćete vidjeti kakve su stvarne brojke...
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 14:34   #3
Quote:
daz kaže: Pogledaj post
Uvedite crkveni porez kao u Njemačkoj pa ćete vidjeti kakve su stvarne brojke...
Moram priznati da bi i mene jako zanimalo to vidjeti... Lako se na popisu stanovništva izjasniti kao katolik, kada te to ništa ne košta. A da ti je radi toga plaća 50 kn manja - tko zna koliko bi onda bilo katolika u zemlji.

Mene bi zanimalo i koliko ima pravih katolika (onih koji potpuno prihvaćaju sveti autoritet Crkve i vjeruju SVE što piše u Katekizmu Katoličke Crkve, redovito žive sakramentalni život, itd.). Ja bih rekao oko 1% .. ali i to je dovoljno da bismo bili sol zemlje i svijetlo svijeta, kako nas je oslovio Naš Gospodin Isus Krist.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 14:38   #4
Quote:
daz kaže: Pogledaj post
Uvedite crkveni porez kao u Njemačkoj pa ćete vidjeti kakve su stvarne brojke...
pa može netko biti katolik a da se ne slaže sa postupcima vodstva crkve i zašto bi on morao davat pare, neće se on odreći svoje vjere i toga što je katolik zato što oni na vrhu krivo rade ali im bome neće niti pare davat
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 15:25   #5
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
pa može netko biti katolik a da se ne slaže sa postupcima vodstva crkve i zašto bi on morao davat pare, neće se on odreći svoje vjere i toga što je katolik zato što oni na vrhu krivo rade ali im bome neće niti pare davat
Test koliko kršćanskih vjernika ima u Hrvatskoj jednostavno je napraviti.

Odete u restoran, izvan turističke sezone (da vam ne ulaze stranci u uzorak).

I onda pobrojite koliko se ljudi pomolilo prije jela.


hm, doduše ima i drugih koji se mole prije jela, nije mi dobar sistem.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 15:35   #6
gle ja prvi nisam pravi katolik, vjerujem u Boga ali tu recimo sve prestaje ali i dalje na popisu stanovništva budem rekao da sam katolik i svuda se tako budem izjašnjavao moje pravo kao što netko može na popisu reći da je Mongol da nikom ništa previše ne objašnjava
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 15:47   #7
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
gle ja prvi nisam pravi katolik, vjerujem u Boga ali tu recimo sve prestaje ali i dalje na popisu stanovništva budem rekao da sam katolik i svuda se tako budem izjašnjavao moje pravo kao što netko može na popisu reći da je Mongol da nikom ništa previše ne objašnjava
To je sve ok, ali zbog toga su nam državne statistike upitne pouzdanosti, što automatski čini upitnima i sve državne odluke koje proizlaze iz tih statistika.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 15:51   #8
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Moram priznati da bi i mene jako zanimalo to vidjeti... Lako se na popisu stanovništva izjasniti kao katolik, kada te to ništa ne košta. A da ti je radi toga plaća 50 kn manja - tko zna koliko bi onda bilo katolika u zemlji.

Mene bi zanimalo i koliko ima pravih katolika (onih koji potpuno prihvaćaju sveti autoritet Crkve i vjeruju SVE što piše u Katekizmu Katoličke Crkve, redovito žive sakramentalni život, itd.). Ja bih rekao oko 1% .. ali i to je dovoljno da bismo bili sol zemlje i svijetlo svijeta, kako nas je oslovio Naš Gospodin Isus Krist.
nisi daleko, iako malo stroga procjena

U Hrvatskoj 2% vjernika tako živi. Od svih ljudi koji dolaze u crkvu nedjeljom u Zagrebu se pričešćuje njih 10%, u Splitu 12%, dakle otprilike jedna desetina. Nedjeljom na misu dolazi u prosjeku 15-20% župljana
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 15:53   #9
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
To je sve ok, ali zbog toga su nam državne statistike upitne pouzdanosti, što automatski čini upitnima i sve državne odluke koje proizlaze iz tih statistika.
Nisu upitne ako čovjek zaokruži da je.

Ako bismo gledali dublje, stanoviti broj zaokruži iz revolta da NIJE katolik, pa je i tu statisktika upitna. Tako da je ipak najbitnije što piše na papiru, misli drugih se ne mogu pogađati.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 15:54   #10
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
pa može netko biti katolik a da se ne slaže sa postupcima vodstva crkve
Ne može. To je kao da kažeš da netko može biti nogometaš, a da ne prihvaća pravila nogometa koja propisuje FIFA i inzistira da se smije igrati i rukom.

Vjera u učiteljski autoritet Majke Crkve jedna je od bitnih odrednica katoličke vjere. Ako ne vjeruješ u autoritet Crkve i u svetu poslušnost biskupu i Svetom Ocu, onda nisi katolik. Možeš biti kršćanin neke druge nominacije, ili "sam svoj majstor", ali ne i katolik.

Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
gle ja prvi nisam pravi katolik, vjerujem u Boga ali tu recimo sve prestaje ali i dalje na popisu stanovništva budem rekao da sam katolik i svuda se tako budem izjašnjavao moje pravo kao što netko može na popisu reći da je Mongol da nikom ništa previše ne objašnjava
A da postoji crkveni porez i da te to izjašnjavanje kao katolikom košta 50-ak kn mjesečno? Bi li se i onda izjasnio kao katolik?
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 15:55   #11
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Da Crkva može pružiti odgovore na moralne, duhovne potrebe pojedinca, obiteljske ili socijalne probleme u zemlji, također vjeruje sve manje Hrvata. Za potonje konkretno ne vjeruje njih 60,8 posto, što je 14 posto više nego 1998. godine.

Črpić svejedno tvrdi da je Crkva i dalje institucija od najvišeg povjerenja.
Dakle, za trećinu se poveća broj ljudi koji Katoličku crkvu ne smatraju moralnim uzorom (poznajući način na koji se u nas obično objavljuju takvi rezultati, ne radi se o relativnom povećanju same skupine, već o promjeni apsolutnih odnosa među skupinama), a ovaj i dalje govori da je Crkva i dalje institucija od najvišeg povjerenja?

Ako je uistinu tako, to više govori o drugim institucijama, no ostaje činjenica da je, čak i uz pogrešku od 3 – 5%, posve izvjesno da je Katolička crkva opako izgubila na ugledu i vjerodostojnosti.

Osobno, ja se najiskrenije nadam da im neće pasti na ludu pamet priznati takvo što te da će se i dalje nastaviti ponašati kao vladajuća kasta koja u svakoj mogućoj situaciji zastupa interese suprotne narodnima.
Kad dođe do krvave revolucije, ja ću samo napraviti
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 15:58   #12
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Ako bismo gledali dublje, stanoviti broj zaokruži iz revolta da NIJE katolik, pa je i tu statisktika upitna. Tako da je ipak najbitnije što piše na papiru, misli drugih se ne mogu pogađati.
Hoćeš reći da postoje ljudi koji se iz revolta izjasne kao nekatolici, a onda nastave živjeti životima dobrih i pokornih katolika, poslušnih i biskupima i papi?
Protiv čega se oni bune?

Prihvatimo li standarde koje Rob-Roy postavlja pred katolike, što je valjda prva stvar oko koje se nas dvojica slažemo, mislim da je posve izvjesno da je statistika s te strane sigurna.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 16:02   #13
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Nisu upitne ako čovjek zaokruži da je.

Kako misliš da nisu upitne?

Evo, npr. ja sam Jovan Jovanović, Srbin, bivši oficir JNA u mirovini, moj sin Slobodan je '91. bio u četnicima.

I meni dođe popisivač na vrata i pita me za nacionalnost i vjeroispovjest.

I ja, naravno, kažem: "Hrvat, katolik". Jer me ionako susjedi crno gledaju i strah me da me sutra netko ne ubije.

I sad ti meni kažeš da ta statistika nije upitna?


Ili recimo, ja sam Marica Horvat, imam 22 godine, krštena sam kao dijete i tad sam zadnji put bila u crkvi. Nisam vjenčana, seksam se redovito od 15. godine, pomolila se nisam nikad u životu, pušim, pijem, drogiram se, imala sam dva abortusa, psujem, ne vjerujem u zagrobni život, ne vjerujem u bibliju, ne vjerujem u Boga... ali kad mi ovaj dođe na vrata, ja pomislim da sam krštena i kao svaka prava Hrvatica kažem da sam katolkinja.

I ta statistika tebi nije upitna?
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 16:12   #14
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
To je sve ok, ali zbog toga su nam državne statistike upitne pouzdanosti, što automatski čini upitnima i sve državne odluke koje proizlaze iz tih statistika.
ako misliš na raspodjelu novca iz proračuna i državnih firmi baš me briga ako mogu novac dobivat nacionalne manjine, pederske udruge, udruge za zaštitu životinja i pitaj Boga još koje, neki koji se bave nekom kulturom jebal ih kultura u ovim vremenima ljudi nemaju za jesti , pa naši vrli sportaši samo kakve od njih imamo koristi tu posebice mislim na Dinamo i Hajduk pa onda na kraju naša krema koja nas vodi u propast političari kolika primanja imaju i za što sve dobivaju pare onda komotno može novce primat i katolička crkva


još sam zaboravio na glomaznu državnu upravu koja je glomazna a pola ljudi se zaposlilo tamo preko neke veze. Nekima je najveći problem što katolička crkva dobiva pare
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 16:19   #15
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da postoje ljudi koji se iz revolta izjasne kao nekatolici, a onda nastave živjeti životima dobrih i pokornih katolika, poslušnih i biskupima i papi?
Protiv čega se oni bune?
Baš tako. Neki se i vjenčaju dalje u crkvi, krste djecu, šalju ih na vjeronauk, a NISU katolici.

Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Kako misliš da nisu upitne?

Evo, npr. ja sam Jovan Jovanović, Srbin, bivši oficir JNA u mirovini, moj sin Slobodan je '91. bio u četnicima.
...

I sad ti meni kažeš da ta statistika nije upitna?

I ta statistika tebi nije upitna?
Naravno da nije.
Zato i služe opcije, a), b), c) i slično da se ljudi izjasne. Ako ćemu ulaziti u stvarne motive, onda se ne bi zvao DZS, nego USKOK, jel. Sve ostalo je palamuđenje i izbjegavanje realnosti.

Netko će ga ubiti jer nije zaokružio da je Hrvat, katolik, dajte molim vas.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 16:20   #16
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post

A da postoji crkveni porez i da te to izjašnjavanje kao katolikom košta 50-ak kn mjesečno? Bi li se i onda izjasnio kao katolik?
to ne bi išlo nekako sumnjam da bi bilo po zakonu da meni država naplati 50 kn zato što sam katolik ateist, musliman i pravoslavac prođu besplatno, nisam im ja kriv što su potpisali ugovore sa Vatikanom pa im moraju davat pare, da netko drugi ispravlja njihovu nesposobnost, neće ići

Što je sljedeće da se plaća dosadnih 10 do 100 kn za koji klub navijaš zato što je tamo neki kreten iz INA-e ili HEP-a potpisao sponzorski ugovor sa Hajdukom , Dinamom ili Cibaliom ,
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 16:22   #17
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Baš tako. Neki se i vjenčaju dalje u crkvi, krste djecu, šalju ih na vjeronauk, a NISU katolici.
I kakve to ima veze s dosad napisanim?
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 16:29   #18
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
to ne bi išlo nekako sumnjam da bi bilo po zakonu da meni država naplati 50 kn zato što sam katolik ateist, musliman i pravoslavac prođu besplatno, nisam im ja kriv što su potpisali ugovore sa Vatikanom pa im moraju davat pare, da netko drugi ispravlja njihovu nesposobnost, neće ići
Pa ne daju oni svoj novac, kaj je tebi.
U nekim državama dio svojeg poreza daješ svojoj vjerskoj zajednici. Kako i valja.

Quote:
Što je sljedeće da se plaća dosadnih 10 do 100 kn za koji klub navijaš zato što je tamo neki kreten iz INA-e ili HEP-a potpisao sponzorski ugovor sa Hajdukom , Dinamom ili Cibaliom ,
Neki dan si mogao u novinama pročitati da svaki hrvatski državljanin za Dinamo godišnje izdvaja preko 100 kn.
Za Dinamo. Čak i ako navija za Hajduk. Čak i ako je dioničar Hajduka.

Je li to pošteno?

Baš mi je drago da si taj primjer povukao jer je posve analogan vjerskoj situaciji u Hrvatskoj: svi plaćaju Katoličkoj crkvi, bili njeni članovi ili ne. Svi plaćaju Dinamo, navijali za njega ili ne.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 16:30   #19
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
I kakve to ima veze s dosad napisanim?
Pa žive životom koji na papiru negiraju. Meni je to kontradiktorno i u nesuglasju sa opredjeljenjem, tebi ne?

Mislim, kad smo već detektivi šta je pjesnik htio reći kružićem.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 16:30   #20
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
to ne bi išlo nekako sumnjam da bi bilo po zakonu da meni država naplati 50 kn zato što sam katolik ateist, musliman i pravoslavac prođu besplatno,
Tako je u mnogim zemljama. Ja znam osobno nekoliko ljudi koji su se u Hrvatskoj izjašnjavali kao katolici, onda otišli na doktorat u Švicarsku i naglo se izjasnili kao ateisti. U Švicarskoj se plaća vjerski porez - ako se izjasniš kao katolik plaćaš nekih 10-ak EUR-a mjesečnog poreza. Zbog toga i ja mislim da ove naše statistike nisu realne... i da bi bile puno realnije kada bi se uveo taj porez.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.