Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2006., 11:51   #1
Plinski spremnik u dvorištu i grijanje

Bok škvadro!

Ima li netko iskustva sa postavljenim spremnikom propan-butana na dvorištu i grijanjem na isti energent?

Imam ponudu od 7 plina na 7 000 kuna za postavljanje spremnika i cijevi do ventila na zidu izvana i rješavanje papirologije.

Moj dio posla je izbetonirati ploču za spremnik na koju će biti postavljen i iskopati rov za crijevo plina od spremnika do zida u dubinu od 80 cm i pribavljanje potrebne dokumentacije (izvod iz katastarskog plana, vlasnički list i slično) prema kojoj će oni napraviti nacrt i dobiti građevnu i lokacijsku dozvolu, bla, bla,,,,



Spremnik mora biti uzemljen pa treba postaviti 20 metara trake za uzemljenje. Nisam skužio tko treba iskopati tih 20 m rova.

Ono što me konkretno zanima je grijanje time na -20 stupnjeva kada se plin polako smrzava. Rekao je tip da ako je spremnik skoro pun da nema problema pa ga treba dopuniti prije jake zime.?

Ušteda u odnosu na grijanje na ložu koje sad imam?
Cijena fasadnog bojlera sa svim đinđama i njegovog postavljanja?
Sveukupna cijena investicije?
Vaše zadovoljstvo učinjenim?


Pomozite please!!! Iskustveno molim!
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 12:12   #2
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

boooommmmbaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa izaaaaaaa kućeeeeeeeeeeeeeee

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAa


SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 12:22   #3
SETRA fakoff, ovo je ozbiljna tema
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 11:50   #4
Bok,
evo da ti odgovorim iz prve ruke. Naša cijela stambena zgrada (6 stanova-cca 400m2) je privremeno bila spojena na takav spremnik, dok nisu doveli gradsku mrežu u ulicu. Koristili smo to 2 godine bez ikakvih problema. Točno je da je trebalo spremnik češće dopunjavati tijekom veće zime. Ako su temperature bile oko -10 trebalo je paziti da napunjenost ne padne ispod 30%. Jedino mi je cijena bila paprena u odnosu na zemni plin. M3 lpg-a je bio s dostavom i najmom spremnika cca. 9kn, a zemni je sada u Zg oko 2.5kn po m3. Jest da je LPG jači ali mislim da razlika u kaloričnosti ni u ludilu nije 4x veća, a cijena je. Naznam što to znači u odnosu na naftu. Eto, nadam se da sam malo pomogao. A ovo s bombom u dvorištu je čista glupost, predrasuda i posljedica totalnog neznanja. Pozdrav.
tzac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 12:51   #5
nije ti dosta plina u autu ???
Alenko V6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 13:01   #6
Na te spremnike dolazi obavezno isparivač (grije plin sa strujom). Poznati su firme Honeywell.
Inaće imao sam problema sa bocom od 10 kg za kuhinjsku peć koja se nalazi vani. U toku zime "nestalo" plina. Kada sam uzeo bocu, opa - nije prazna.
Oko boce sam omotao grijači kabel, sve to metnuo u odrezani okrugli kanister od 50 l i izolirao. Grijači kabel se ukljućuje preko tajmera u svakih 2 sata po 15 minuta od 6 do 21 sat.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 13:03   #7
Quote:
tzac kaže:
Bok,
evo da ti odgovorim iz prve ruke. Naša cijela stambena zgrada (6 stanova-cca 400m2) je privremeno bila spojena na takav spremnik, dok nisu doveli gradsku mrežu u ulicu. Koristili smo to 2 godine bez ikakvih problema. Točno je da je trebalo spremnik češće dopunjavati tijekom veće zime. Ako su temperature bile oko -10 trebalo je paziti da napunjenost ne padne ispod 30%. Jedino mi je cijena bila paprena u odnosu na zemni plin. M3 lpg-a je bio s dostavom i najmom spremnika cca. 9kn, a zemni je sada u Zg oko 2.5kn po m3. Jest da je LPG jači ali mislim da razlika u kaloričnosti ni u ludilu nije 4x veća, a cijena je. Naznam što to znači u odnosu na naftu. Eto, nadam se da sam malo pomogao. A ovo s bombom u dvorištu je čista glupost, predrasuda i posljedica totalnog neznanja. Pozdrav.

LPG (LIQUID petrol gas) ili UNP (UKAPLJENI naftni plin) dakle to je tekući plin koji se isparavanjem pretvara u plinsku fazu i ide na bojler. Kada je temperatura preniska tada ima problema sa isparavanjem...
Dakle m3 UNP i m3 gradskog plina nije isti... pa se niti cijene ne mogu uspoređivati... odokativna matematika kaže da je gradski plin jeftiniji 20% u odnosu na UNP.
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 23:29   #8
Quote:
prle69 kaže:
LPG (LIQUID petrol gas) ili UNP (UKAPLJENI naftni plin) dakle to je tekući plin koji se isparavanjem pretvara u plinsku fazu i ide na bojler. Kada je temperatura preniska tada ima problema sa isparavanjem...
Dakle m3 UNP i m3 gradskog plina nije isti... pa se niti cijene ne mogu uspoređivati... odokativna matematika kaže da je gradski plin jeftiniji 20% u odnosu na UNP.
Je ok. Imali smo kontrolna brojila tada u stanovima pomoću kojih smo izračunavali potrošnju. Ako sam tada dobro shvatio i računao, za 1 m3 treba oko 2.5kg UNPa ili LPGa kako kome drago. Ako je cijena kg 3.05 ( neznam jel toliko sada ) onda ispadne da je 1m3 koji se dobije iz UNPa oko 7.5 kuna plus trošak najma spremnika. Velim da smo mi to u grubo računali 1m3 cca. 9 kuna. Po tvojoj teoriji bi cijena 1m3 UNPa trebala biti oko 2.5kn ako je cijena zemnog plina oko 2kn, a onda moja računica nema blage veze. Ajd daj malo pojasni gdje griješi ova moja matematika. Pozdrav
tzac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 23:50   #9
Quote:
prle69 kaže:
pa se niti cijene ne mogu uspoređivati... odokativna matematika kaže da je gradski plin jeftiniji 20% u odnosu na UNP.
30% je jeftiniji, ili ako hoces UNP je 40% skuplji..a to vec nije za zanemariti..
naravno ako je cijena za 1kg UNP jos uvjek 4 kn..mislim da je samo vise pa taj omjer postaje jos nepovoljniji za UNP..
u to nije uracunat i najam boce sa cim je situacija jos poraznija za UNP..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 23:53   #10
Quote:
tzac kaže:
Je ok. Imali smo kontrolna brojila tada u stanovima pomoću kojih smo izračunavali potrošnju. Ako sam tada dobro shvatio i računao, za 1 m3 treba oko 2.5kg UNPa ili LPGa kako kome drago. Ako je cijena kg 3.05 ( neznam jel toliko sada ) onda ispadne da je 1m3 koji se dobije iz UNPa oko 7.5 kuna plus trošak najma spremnika. Velim da smo mi to u grubo računali 1m3 cca. 9 kuna. Po tvojoj teoriji bi cijena 1m3 UNPa trebala biti oko 2.5kn ako je cijena zemnog plina oko 2kn, a onda moja računica nema blage veze. Ajd daj malo pojasni gdje griješi ova moja matematika. Pozdrav
1kg UNP daje 12,8 kwh energije i kosta oko 4kn..
1m3 "gradskog" plina daje 33MJ ili 9.166kwh za 2 kn...

znaci za 1kn dobijes 3.2kwh iz UNP ili 4.583kwh iz gradskog plina..

razlika je oko 40%
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 00:54   #11
Čekajte malo, došlo je do nesuglasica.
Ovako, brojka od 3,05kuna se odnosi na litre znači 3,05kn/litri a ne kg.
Onda 1litra UNP-a je negdje u kilogramima 0,570kg a znam da 1kg UNP-a daje oko 12,8kWh energije što kad se preračuna ispada da je 1litra=7,3kWh=3,05kn ili 0,42kn/kWh. Eto to bi bila jedinična cjena UNP-a i možete je slobodno usporediti s ostalim cjenama energenata na tržištu naravno i s prirodnim gradskim plinom (metan).

Za prirodni plin (metan) tj. znači ovaj drugi koji se koristi u plinskoj mreži mislim da je energeska vrijednost negdje oko 10kWh po m3 i ako je kako kažete 2kn/m3 ispada da je on duplo jeftiniji (znači ne 20% nego čak 50%) tj. 0,20kn/kWh u korist gradskog plina.

P.S Eeeee , pozdrav kućice nisam ni vidio da si odgovorio već, evo kak sam ja bio računao. Uglavnom stvar je jasna UNP je naftni derivat i kao takav će ić još brže gore negoli gradski plin.
mdj300B is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 01:03   #12
Quote:
tzac kaže:
A ovo s bombom u dvorištu je čista glupost, predrasuda i posljedica totalnog neznanja. Pozdrav.
Nije, nego interna fora
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 01:31   #13
Eto, ispada da je cjena preračunato 3,05kn/litri u stvari 5,35kn/kg a vjerovatno je sada i još veća tj. to je prijašnja cjena na benzinskoj.

E budući da sam ja iz Federacije Bih interesira me koliko plaćate jednu bocu plina, onu običnu koja ima 10kg plina. Kod nas je boca plina 62kn tj. 6,2kn/kg ( preračunato iz KM u kune, po tečaju 1kuna=0,27KM ili 1KM=3,65kuna). Eto ako mi netko može odgovoriti, hvala.

Road Runner, spremnik pod zemljom je bolje rješenje!!
mdj300B is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 11:17   #14
Spremnik pod zemljom je bolji samo radi smrzavanja, ali nemam ga gdje ukopati, teren je ubi bože a i najam je 2x skuplji.

Da li se spremnik može kupiti i koja mu je cijena?
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 13:12   #15
Quote:
mdj300B kaže:
Eto, ispada da je cjena preračunato 3,05kn/litri u stvari 5,35kn/kg a vjerovatno je sada i još veća tj. to je prijašnja cjena na benzinskoj.

E budući da sam ja iz Federacije Bih interesira me koliko plaćate jednu bocu plina, onu običnu koja ima 10kg plina. Kod nas je boca plina 62kn tj. 6,2kn/kg ( preračunato iz KM u kune, po tečaju 1kuna=0,27KM ili 1KM=3,65kuna). Eto ako mi netko može odgovoriti, hvala.

Road Runner, spremnik pod zemljom je bolje rješenje!!
ne znam vise tocno za cijene. trebalo bi nazvati pro plin...kad kupujes unp za kucanstvno onda se on gleda po kg..bilo je 4 kune a sad moze biti samo vise
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 13:44   #16
Cijena kile UNP-a je 4,10 kn

1 kg = 1.8 litri, dakle jeftiniji je od autoplina
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 15:04   #17
... sedam plin je lani davao najam boce od 2.7m3 besplatno (uz uvjet da od njih kupuješ UNP)...
U Zagrebu gradska plinara naplaćuje cca 15,000 kn za priključak...
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2006., 10:37   #18
Ta ponuda sedam plina je istekla

Bio je lani jedan forumaš tu koji je to ugradio i rekao da će se javiti poslije zime sa dojmovima...ni traga ni glasa... da mu nije možda EKSPLODIRALO?!?!?!

ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2006., 11:29   #19
Jedna boca od 10 kg (18 litara tekučeg plina pod pritiskom od oko 2,5 bara) za kučanstvo košta 70.00 kuna!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2006., 19:41   #20
Quote:
ROAD RUNNER kaže:
Ta ponuda sedam plina je istekla

Bio je lani jedan forumaš tu koji je to ugradio i rekao da će se javiti poslije zime sa dojmovima...ni traga ni glasa... da mu nije možda EKSPLODIRALO?!?!?!

Ja imam ugrađen LPG spremnik i moram priznati da mi je ove zime bilo malo na knap jer sam imao samo 20% plina u spremniku kad je bila najjača zima... bojler se poprilično mučio... No kad su mi natankali tank do vrha nije bilo nikakvih problema...
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:15.