Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2009., 20:27   #1
Exclamation Panični napadaji - opća tema

Da kažem prvo, modovi, ne brišite temu!!

Vidio sam da postoji topic Panični poremećaj, ali otvaram ovu samo zato da se produskutiralo o samim napadajima (dakle, ne panici kao poremećaju), već napadima, i borbi protiv njih

Zašto otvaram temu?!

Zbog toga jer sam patim od paničnih napadaja (ni sam više neznam da li je depresija, anksioznost ili što već uzrok tome)...

20 mi je godina inače, ali to mi se (koliko se sjećam, počelo se javljat sa cca. 13 god nakon očeve smrti).... Osjećaj nesigurnosti, bescilja i tako...

Trajalo je do negdje 16.-17., u naletima 18., 19. potpuno prestalo, da bi se danas opet javio napadaj, i to mislim najjači do sada....

Bio sam u trgovačkom centru i odjednom osjetio da mi fali zraka, da mi srce tuče ubrzano i jako, da mi se usta počinju sušit, da gubim razum, da mi se vrti....

Uz mene su bile dvije osobe iz obitelji, koje su pokušavale nešto kupit, a ja sam ih samo tjero da idemo vani, da ne mogu tu stat i čekat ih (bio sam skroz napet i samo letao okolo po dućanu, ko muha bez glave)...

Oni nisu htjeli ić, već su me poslali na zrak vani, što sam ih poslušao... Reko sam ih čekat, ali vidio sam da me vani guši bez obzira što je čisti zrak (Da napomenem, fizičkih problema nema, sve je savršeno, 100 pretraga sam obavio, čak mi je kapacitet pluća abnormalno velik 11.7 litara, što je 186% u odnosu na prosjek moje visine i težine...)

Sad, svjestan sam da je panični napadaj, ali mislim da ne postoji načina izbjeć to kad te uhvati..
Zašto?! Zato jer čovjek izgubi razum!

Ja u tom momentu vidim samo smrt... Čekam kad ću umrit, kad ću se ugušit, kad će mi srce stat i samo o tome razmišljam.... O ničem drugom... Pratim svaki udisaj i izdisaj, i što više mislim na to to mi je još gore....
Nikako se opustit..

Danas konkretno, došo sam doma nakon 25 minuta pješačenja (od centra do kuće), lego, pričo s majkom o tome... Umira sam u krevetu, ruke se znojile srce lupalo, tresa se ko trstika na buri.... Nikako se umirit i počet normalno disat... Čak sam mislio i da počinim samoubojstvooo....

Opet ponavljam, MODOVI ne brišite temu, jer stvar je ozbiljna!!! Radi se samo o napadajima, i iskustvima oko samih napadaja, mogućnostima borbe i izlaska iz trenutnog paničnog stanja!!

Mislim da dosta ljudi pati od toga, amo razmjenit malo iskustva
__________________
_-_Help yourself_-_
Logicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 20:38   #2
Za pocetak, kad te iduci put uhvati, ako si na nekom ok mjestu, npr. doma s roditeljima ili negdje gdje nema brdo ljudi, a ima nekoga tko ti je blizak, prepusti se. Cvrsto odluci da zelis imati najjaci napad do sad pa makar umro. Samo se pusti... oko tebe su ljudi koji ce ti pomoci ako se ista dogodi, i neces se osramotiti rusenjem.

Prije nego sto me itko popljuje zbog sok terapije, probaj. I vi ostali koji ovdje navratite. Upozorenje: ne to pokusavati u autu dok vozite ili na balkonu bez ograde, samo u sigurnoj okolini i u blizini osobe koja se moze pobrinuti za vas. Efekt ce biti zanimljiv, samo promatrajte sto se dogadja.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 20:50   #3
Quote:
Joanna4 kaže: Pogledaj post
Za pocetak, kad te iduci put uhvati, ako si na nekom ok mjestu, npr. doma s roditeljima ili negdje gdje nema brdo ljudi, a ima nekoga tko ti je blizak, prepusti se. Cvrsto odluci da zelis imati najjaci napad do sad pa makar umro. Samo se pusti... oko tebe su ljudi koji ce ti pomoci ako se ista dogodi, i neces se osramotiti rusenjem.

Prije nego sto me itko popljuje zbog sok terapije, probaj. I vi ostali koji ovdje navratite. Upozorenje: ne to pokusavati u autu dok vozite ili na balkonu bez ograde, samo u sigurnoj okolini i u blizini osobe koja se moze pobrinuti za vas. Efekt ce biti zanimljiv, samo promatrajte sto se dogadja.
Znam, to mi je prije pomagalo, ali više ne

Sad jednostavno imam osjećaj da je neka viša sila u meni koju nitko ne može spriječit... Imam osjećaj da ako padnem, da se više dignit neću, da je gotovo, da nema pomoći....

Inače, da ispravim nešto navedeno u uvodnom postu, reko sam da ih u 19 nisam imao.... Navraćali su, ali nisam im dao da me obuzmu U startu sam ih eliminirao, kad bi osjetio da me hvata....

Sad, ko da sam izgubio snagu za borbu protiv njih, neznam, više ni iskustvo ne pomaže...
__________________
_-_Help yourself_-_
Logicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 20:50   #4
Joanna

I to je jedini lijek protiv PA. Jer paniku nemres pobjediti, mozes je samo prihvatiti kao dio sebe i prepustiti joj se. Tad se zacarani krug razbija i nastupa osjecaj olaksanja.

Sretno i bez straha
bezsmisla is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 20:51   #5
Quote:
Logicboy kaže: Pogledaj post
Znam, to mi je prije pomagalo, ali više ne

Sad jednostavno imam osjećaj da je neka viša sila u meni koju nitko ne može spriječit... Imam osjećaj da ako padnem, da se više dignit neću, da je gotovo, da nema pomoći....

Inače, da ispravim nešto navedeno u uvodnom postu, reko sam da ih u 19 nisam imao.... Navraćali su, ali nisam im dao da me obuzmu U startu sam ih eliminirao, kad bi osjetio da me hvata....

Sad, ko da sam izgubio snagu za borbu protiv njih, neznam, više ni iskustvo ne pomaže...
Ocito si nesto krivo radio. Sigurno si negdje duboko u sebi razmisljao o njima i imao strah od njih...zato su se i vratili
bezsmisla is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 20:52   #6
Quote:
bezsmisla kaže: Pogledaj post
Joanna

I to je jedini lijek protiv PA. Jer paniku nemres pobjediti, mozes je samo prihvatiti kao dio sebe i prepustiti joj se. Tad se zacarani krug razbija i nastupa osjecaj olaksanja.

Sretno i bez straha
Znam, što se ideš više borit to ti je gore....

Nema druge nego prepustit se, ali ovaj navedeni, zadnji napadaj, je bio nešto ekstra... Prvi put sam počeo gubit razum, dakle radio je instikt za preživljavanjem potaknut adrenalinom.... Nisam uopće mogo rezonirat što činit... Što je ispravno a što ne
__________________
_-_Help yourself_-_
Logicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 20:53   #7
Quote:
bezsmisla kaže: Pogledaj post
Ocito si nesto krivo radio. Sigurno si negdje duboko u sebi razmisljao o njima i imao strah od njih...zato su se i vratili
Mislim da se sve to krije duboko u podsvjesti, jer jednostavno, NE MOGU pronać razlog zašto mi se danas desilo... To je vjerojatno biološki, jer je odjednom došlo, bez ikakvog vidljivog poticaja
__________________
_-_Help yourself_-_
Logicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 20:59   #8
Quote:
Logicboy kaže: Pogledaj post
Mislim da se sve to krije duboko u podsvjesti, jer jednostavno, NE MOGU pronać razlog zašto mi se danas desilo... To je vjerojatno biološki, jer je odjednom došlo, bez ikakvog vidljivog poticaja
Vjerojatno ti se sve poslozilo, malo po malo, tko zna koliko dugo se skupljalo. I mene je znalo capati bez ikakvog ocitog razloga. Kako si se jos lijecio? Ja sam pila Bachove kapi, proguglaj si malo. Super su za zaustavljanje kad te vec uhvati.

Btw, jesi 100 % siguran da je bio panicni? Ja bih se malo savjetovala s lijecnikom na tvom mjestu.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 21:01   #9
https://www.forum.hr/showthread.php?t=402403 PA i kako ga sprijeciti. Mozda si vec procitao ali vrijedi ponovno i sigurno ces vidjet gdje je bio okidac
bezsmisla is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 21:02   #10
Quote:
Joanna4 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ti se sve poslozilo, malo po malo, tko zna koliko dugo se skupljalo. I mene je znalo capati bez ikakvog ocitog razloga. Kako si se jos lijecio? Ja sam pila Bachove kapi, proguglaj si malo. Super su za zaustavljanje kad te vec uhvati.
Baš me interesira to... Idem vidit...

Nego, reci mi koji su ti simptomi bili? Kako ti se manifestirao napadaj?
__________________
_-_Help yourself_-_
Logicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 21:06   #11
Quote:
bezsmisla kaže: Pogledaj post
https://www.forum.hr/showthread.php?t=402403 PA i kako ga sprijeciti. Mozda si vec procitao ali vrijedi ponovno i sigurno ces vidjet gdje je bio okidac
Jooj hvala Stvarno lijepo objašnjeno...
__________________
_-_Help yourself_-_
Logicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 21:21   #12
Quote:
Logicboy kaže: Pogledaj post
Baš me interesira to... Idem vidit...

Nego, reci mi koji su ti simptomi bili? Kako ti se manifestirao napadaj?
U prvom naletu ovako jako kao sto si opisao gore. Nisam mogla nikud iz stana, nekad me i u krevetu hvatalo. Proslo uz Xanaxe, kad je prosla i stresna situacija. Kad sam kod Xanaxa, i Valeral tablete/bilo koji pripravak od valerijane (odolijen) ti pomaze za zaustavljanje.

Opet se vratilo dosta slabije, uglavnom vrtoglavica, nedostatak energije i teze disanje vecinu vremena, napad povremeno, takodjer najvise vrtoglavica, drhtanje i nestanak snage u rukama i nogama (super je vozit kad ti se desi ). Dok sam pila kapi, skroz se sve povuklo.

Sad se ponekad dogodi, uglavnom vrtoglavica, zujanje u usima, gubitak orijentacije, puno blaze. Najcesce kad zapalim (nikako se rijesit cigareta) . Kapi stalno nosim sa sobom.

Ali ako ih hoces stvarno "preboljeti", moras na neku psihoterapiju ili nekako radit na sebi.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 21:24   #13
Quote:
Joanna4 kaže: Pogledaj post
U prvom naletu ovako jako kao sto si opisao gore. Nisam mogla nikud iz stana, nekad me i u krevetu hvatalo. Proslo uz Xanaxe, kad je prosla i stresna situacija. Kad sam kod Xanaxa, i Valeral tablete/bilo koji pripravak od valerijane (odolijen) ti pomaze za zaustavljanje.

Opet se vratilo dosta slabije, uglavnom vrtoglavica, nedostatak energije i teze disanje vecinu vremena, napad povremeno, takodjer najvise vrtoglavica, drhtanje i nestanak snage u rukama i nogama (super je vozit kad ti se desi ). Dok sam pila kapi, skroz se sve povuklo.

Sad se ponekad dogodi, uglavnom vrtoglavica, zujanje u usima, gubitak orijentacije, puno blaze. Najcesce kad zapalim (nikako se rijesit cigareta) . Kapi stalno nosim sa sobom.

Ali ako ih hoces stvarno "preboljeti", moras na neku psihoterapiju ili nekako radit na sebi.
Radim na sebi svim snagama, i mislio sam da sam uspio... A možda i jesam, možda su ovo zadnji trzaji, jer ipak, nosim se 7 godina s tim problemom...

Jel ima PN nekakve veze s hipohondrijom, tj. da li ga ona pogoršava... Jer inače sam hipohondar, pogotovo na pluća i disanje, tu mi najviše smeta i uvijek me kopka... A pri PN-u uvijek me prvo hvata otežano disanje i mislim, gotov sam...
__________________
_-_Help yourself_-_
Logicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 22:11   #14
Quote:
Logicboy kaže: Pogledaj post
Radim na sebi svim snagama, i mislio sam da sam uspio... A možda i jesam, možda su ovo zadnji trzaji, jer ipak, nosim se 7 godina s tim problemom...

Jel ima PN nekakve veze s hipohondrijom, tj. da li ga ona pogoršava... Jer inače sam hipohondar, pogotovo na pluća i disanje, tu mi najviše smeta i uvijek me kopka... A pri PN-u uvijek me prvo hvata otežano disanje i mislim, gotov sam...
Pa da, ako radis na sebi, to ne znaci da se nikad bas nikad nikad nece pojaviti nijedan. Ali znaci da ces moci normalno zivjeti.

O da, imaju itekako veze s hipohondrijom. Mozda se zato i javljaju? U svakom slucaju, sigurno ih pojacavaju. Je..ga, nezgodna kombinacija.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 22:14   #15
Quote:
bezsmisla kaže: Pogledaj post
Jer paniku nemres pobjediti, mozes je samo prihvatiti kao dio sebe i prepustiti joj se.
e da je to samo tako, nitko ne bi imao panične napadaje niti bi se lječili kod psihijatara

bezsmisla, jesi li ti ikad imao/la uopće pravi panični napadaj?
__________________
Dominik stigao 25.06.09.
micamacazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 22:20   #16
Quote:
micamacazg kaže: Pogledaj post
e da je to samo tako, nitko ne bi imao panične napadaje niti bi se lječili kod psihijatara

bezsmisla, jesi li ti ikad imao/la uopće pravi panični napadaj?
Zašto si me uzela na zub? U sto sumnjas?
bezsmisla is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 22:24   #17
Quote:
Joanna4 kaže: Pogledaj post
O da, imaju itekako veze s hipohondrijom. Mozda se zato i javljaju? U svakom slucaju, sigurno ih pojacavaju. Je..ga, nezgodna kombinacija.
To sam i mislio.... Eto još veći problem
__________________
_-_Help yourself_-_
Logicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 22:26   #18
Quote:
micamacazg kaže: Pogledaj post
e da je to samo tako, nitko ne bi imao panične napadaje niti bi se lječili kod psihijatara

bezsmisla, jesi li ti ikad imao/la uopće pravi panični napadaj?
Maco, ovo je istina ipak

U slučaju paničnih napadaja, svaki pokušaj borbe, dakle eliminacije nekakvom logikom, rezonom ili čime već, pada u vodu, tj. samo pogoršaje stane...

Prepuštanje je ipak jedini način pobjede nad PN-om... Teško je to postić, ali to je jedini način
__________________
_-_Help yourself_-_
Logicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 22:28   #19
Quote:
Logicboy kaže: Pogledaj post
Maco, ovo je istina ipak

U slučaju paničnih napadaja, svaki pokušaj borbe, dakle eliminacije nekakvom logikom, rezonom ili čime već, pada u vodu, tj. samo pogoršaje stane...

Prepuštanje je ipak jedini način pobjede nad PN-om... Teško je to postić, ali to je jedini način
probala-rezultat- neuspješno...
__________________
Dominik stigao 25.06.09.
micamacazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 22:31   #20
Quote:
micamacazg kaže: Pogledaj post
probala-rezultat- neuspješno...
A na koju to foru neuspjesno? Dali si svjesno i od srca htjela da te strefi najveci napad dosad? Aj ga probaj sad dozvat...evo reci mu da dođe...jel došao...nije....a ako krenes sa pitanjima a sto ako strah me itd itd onda ce doc...dakle

Naravno da je tesko u trenutku napada pomisliti na to da mu se prepustis al sve je stvar vjezbe. Treba biti svjestan da nitko od napada jos nije umro i da je to samo kriva reakcija
bezsmisla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:49.