Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2009., 13:26   #1
Prokrastinacija - odgađanje obaveza i odluka

Evo za sve one, koji se zale da se nikako ne mogu pokrenuti!

Prokrastinacija


Pojam iz naslova, prokrastinacija, iako zvuči poput neke opasne bolesti ili složenog kirurškog postupka, zapravo znači odgađanje, odugovlačenje vlastitih obveza bez nekog posebnog objektivnog opravdanja. To je kad znamo da je nešto najbolje napreviti ili započeti sada, ali to ipak ne učinimo (dakako ne iz nekih objektivnih razloga).

Obično se procjenjuje kako 15-20% opće populacije barem povremeno ima problema s prokrastinacijom, dok su neka istraživanja utvrdila da više od 50% studenata katkada prokrastinira.
To je, dakle, nešto što katkada svi radimo, svi znamo za situacije kad nam se nešto baš neda napraviti iako znamo da nas to kad-tad čeka.
Naravno, pretjerivanje u prokrastiniranju nam može u dobroj mjeri otežati život, utjecati na gubitak radnog mjesta, odnos s prijateljima i obitelji itd. Katkada je prokrastiniranje znak nekog dubljeg mentalnog poremećaja, primjerice anksioznog poremećaja.

S prokrastinacijom povezano je smanjeno samopouzdanje (uvjerenje da se obveza ne može izvršiti na zadovoljavajući način), averzija prema obvezi, impulsivnost, distraktibilnost (osjetljivost na remećenje pozornosti) i stupanj motivacije, karakteristike ličnosti i td.
Nije naravno svejedno i o kakvoj se obvezi radi. Primjerice s odgodom plaćanja računa može u većoj mjeri biti povezana impulsivnost, dok kod odgađanja odlaska liječniku u igri može u većoj mjeri biti anksioznost.
Uz prokrastinaciju se često povezuje perfekcionizam i dosta se često ističe ta veza (osobito u self-help literaturi). Istraživanja pokazuju kako ta veza i nije baš izravna. Neki perfekcionisti, naprotiv prokrastiniraju rjeđe od prosjeka i više brinu o obvezama.
U zadnje vrijeme se kao glavni "krivac" za prokrastinaciju ističe impulsivnost.
U dilemi "platiti račun ili kupiti novi mobitel", prokrastinatori često donose impulsivnu odluku i kupe mobitel. "Račun ću platiti idući mjesec", kažu.

Neki stručnjaci svrstavaju prokrastinatore u dva tipa:
Opušteni prokrastinatori se usmjeravaju na druge obveze i sfere života. Propuštene obveze ih ne brinu previše.
Napeti prokrastinatori se obično osjećaju preplavljeni obvezama . Osjećaju nedostatak energije i sposobnosti za izvršavanje obveza.

Neka istraživanja pokazuju kako je kod prokrastinatora smanjena aktivnost nekih dijelova prefrontalnog dijela kore velikog mozga. U tom dijelu mozga postoje neuralni krugovi koji sprečavaju pretjerano ometanje funkcija planiranja i djelovanja od strane vanjskih podražaja. Kod kroničnih prokrastinatora utvrdila se smanjena aktivnost tog dijela kore mozga, što dopušta upliv podražajima "sa strane" koji ometaju normalan tok planiranja i djelovanja. Slična je neaktivnost tog dijela mozga nađena i kod osoba s ADHD-om.

Ekipa sveučilišta u Calgaryu glasi za vodeće stručnjake za prokrastinaciji. Utvrdili su i matematički model prokrastinacije koji se da izraziti jednadžbom:
Preferencija za djelovanje = Očekivani uspjeh x Vrijednost ishoda izvršene obveze / Vrijeme čekanja na "nagradu" x Osjetljivost za odgodu

Iako nekome može izgledati trivijalan, problem prokrastinacije je nešto s čime mnogi imaju problema, a nije zanemariv i društveni i ekonomski aspekt prokrastinacije.
Terapija kroničnih prokrastinatora se uglavnom svodi na psihoterapiju, eventualno uz pomoć medikamenata.

Za "one koji žele znati više" tu je link ekipe stručnjaka iz Calgarya, http://www.procrastinus.com/. Na njihovim stranicama, osim što možete saznati više o prokrastinaciji, možete i sami popuniti upitnik i saznati koliko ste skloni prokrastinaciji.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 14:47   #2
POZNATO,uvijek sutra ću ali Nisam uopće lijen ali stalno nešto odgađama i ovaj šugavi internet mi baš ne pomaže
hobotnica01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 16:08   #3
jel to ono: posao kojeg treba napraviti danas, ostavi za sutra, da bi to prekosutra učinio netko drugi?
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 17:13   #4
Ja sam sklona prokrastinaciji kad su u pitanju poslovi koje baš ne volim, ali plaćanje računa nikad ne odgađam, to uvijek obavim na vrijeme i dobro se osjećam kad ih podmirim.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 11:57   #5
Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post

Evo za sve one, koji se zale da se nikako ne mogu pokrenuti!

Prokrastinacija


Pojam iz naslova, prokrastinacija, iako zvuči poput neke opasne bolesti ili složenog kirurškog postupka, zapravo znači odgađanje, odugovlačenje vlastitih obveza bez nekog posebnog objektivnog opravdanja. To je kad znamo da je nešto najbolje napreviti ili započeti sada, ali to ipak ne učinimo (dakako ne iz nekih objektivnih razloga).

jebo te, uplašila si me sa naslovom teme

otišao sam na neke kraste, rane, povrede i sl.


ne znam da li tu spada i nevoljkost da se krene na posao?
naime, u jednoj sada već bivšoj firmi gdje sam radio
nisam mogao nikako obući čarape...

taj sam ritual koji je naravno bio prvi
nakon jutarnjeg ustajanja
razvlačio sve do najzadnje sekundice
i svako se jutro dovodio skoro do kašnjenja na posao
ali nisam ama baš nikada okasnio

a u uvodu teme kažeš da je za one koji se
"nikako ne mogu pokrenuti"

meni često i moj konstantno nizak tlak 100/70
onemogućava da se "pokrenem"
jesi li i na to mislila?
__________________
All characters and events in my posts are fictional!
Ian Anderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 16:47   #6
ja se nemogu pokrenuti kad trebam nešto napraviti a to mi i nije zanimljivo. pa čekam 15 do 12. pa 10 do. pa 5 do. i nakraju to obavim tik nego treba izaći iz kuće. grozan je taj stres koji proživljavam onda jer znam da sam imala dosta vremena a jednostavno mi se to nije dalo, a sam sam si ljenčina kriva.
makar ne mislim da sam prokrastinator, već samo ljenčuga koja je totalno nezainteresirana za stvari koje je nezanimaju. al pregrmi se sve
Soookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 17:32   #7
Zaslužujem čistu 5 iz odugovlačenja, sklona sam otezanju do besvjesti, čak i kad znam da mi to može donijet probleme.
srna001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 18:13   #8
meni se čini da to ima najviše veze sa navikama i naučenom disciplinom
mislim da mi nebi bio problem radit nešto sam, da sam ikad u životu nešto radio bez da mi netko stoji za vratom

ovako nikako
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 00:52   #9
isuse ima vas još ...nisam jedinaaa
tetija09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 02:31   #10
Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
Iako nekome može izgledati trivijalan, problem prokrastinacije je nešto s čime mnogi imaju problema, a nije zanemariv i društveni i ekonomski aspekt prokrastinacije.
Terapija kroničnih prokrastinatora se uglavnom svodi na psihoterapiju, eventualno uz pomoć medikamenata.
Strašno, još bi trebali lijekove pit za to, kao da psihoterapija nije već dovoljna šteta.

Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
Za "one koji žele znati više" tu je link ekipe stručnjaka iz Calgarya, http://www.procrastinus.com/. Na njihovim stranicama, osim što možete saznati više o prokrastinaciji, možete i sami popuniti upitnik i saznati koliko ste skloni prokrastinaciji.

Site je gomila gluposti. Industrija samo želi uzeti novac ljudima. Za to vas žele navući na psihoterapiju i lijekove. Po mogućnosti, većina se nikad neće izliječiti ali će godinama nastaviti liječenje, plaćajući na taj način stalnu pretplatu od čega industrija živi.

Sutra će Oprah napraviti emisiju o tome, prodati još par knjiga, reklamirati slavnog psihologa itd.

A problem je daleko jednostavniji i lakši za riješit. Ne treba vam ništa, posebno ne nekakvi otrovi koje umilno nazivaju medikamenti.

Sve što trebate je minuta vremena. Razlog je većinom jer se ne osjećate vrijedni, imate lošu sliku o sebi. Trebate samo dakle promijeniti sliku. Stanite, zamislite sebe idealnog, kakvog želite biti, i onda recite to sam ja. Fora je ne "pozitivno razmišljate" riječi nego da zaista detaljno vidite sebe i identificirate se emocionalno s tim što vidite. Ostanite tako minutu i prihvatite činjenicu da ste divni. Jeste? Ok, problem je riješen, hvala na pozornosti.

Inače, perfekcionizam jeste uzrok malog postotka u smislu "kad ne mogu uraditi kako treba neću nikako", ali i to se riješi jednostavno svjesnošću o problemu. Recimo ja sam imao problem prilikom pisanja članaka. Hoću napisati savršenu rečenicu i onda ne napišem ništa. Fora je bila da se jednostavno počne pisati, bezveze, što padne na pamet. Kasnije, kad završim, pregledam sve opet i začuđujuće jako je malo stvari koje treba popraviti. Jednostavno počnite, ostalo dođe u putu.

Još jedan čest uzrok odugovlačenja je konfuzija. Čovjek recimo ima previše posla, milijun zadataka i onda ode pobjegne od obveza na pauzu za ručak. Ovdje je problem što sve izgleda toliko zapetljano da ne zna odakle početi. Logično slijedi, treba poboljšati organizacijske sposobnosti. Razložiti veliki zapetljani problem na jednostavne male dijelove. Stvoriti listu prioriteta, i onda raditi samo na jednom zadataku i to onom trenutno najvažnijem. Multitaksing zaboravite, ne može se učinkovito misliti na dvije stvari odjednom.
Josip HKR is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 22:03   #11
Quote:
Josip HKR kaže: Pogledaj post
Sve što trebate je minuta vremena. Razlog je većinom jer se ne osjećate vrijedni, imate lošu sliku o sebi. Trebate samo dakle promijeniti sliku. Stanite, zamislite sebe idealnog, kakvog želite biti, i onda recite to sam ja. Fora je ne "pozitivno razmišljate" riječi nego da zaista detaljno vidite sebe i identificirate se emocionalno s tim što vidite. Ostanite tako minutu i prihvatite činjenicu da ste divni. Jeste? Ok, problem je riješen, hvala na pozornosti.
daj više za boga mrtvoga kad če ljudi prestat stim forama
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 11:33   #12
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
daj više za boga mrtvoga kad če ljudi prestat stim forama
šta se buniš...funkcionira to
tetija09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 13:55   #13
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
jel to ono: posao kojeg treba napraviti danas, ostavi za sutra, da bi to prekosutra učinio netko drugi?
Nikad ne čini danas, ono što sutra možeš odložiti za preksutra.

Ako nije nužno da se odluka donese, onda je nužno da se odluka ne donese.


Tih deviza se čvrsto držim. Ako ima neki psihoterapeut koji to želi naučiti, šaljem broj mobitela na zahtjev.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 14:10   #14
ja uvijek sve radim u zadnji čas, tako je bilo i s učenjem (zato mi je bio lakši faks nego srednja), samo nisam znala da za to postoji neki specijalni naziv, ja sam to dosad nazivala lijenost
nije problem u manjku samopouzdanja, ja gotovo sve napravim dobro, često me pohvale za dobro odrađen posao (ili za napisan seminarski dok sam išla na faks, a ne znaju oni da sam ja to radila noć prije (najčešće)
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 00:22   #15
Ja sam imala tih problema, pogotovo nakon jednog jako stresnog perioda. Sve je dovelo do niza neusmpjeha, što je samo pogoršalo problem. Počelo mi je zbilja ozbiljno smetati. Sad sam rješila to (i još rješavam) psihoterapijom.

Zaključak je da ni psihoterapiju ne treba odgađati!
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 02:07   #16
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Zaključak je da ni psihoterapiju ne treba odgađati!
To je potpuno pogrešan zaključak.

Ispravan (logički gledano) zaključak jest da će oni koji pate od prokrastinacije, očito biti skloni tome da odgađaju rješenje tog problema.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 02:19   #17
Baš si razmišljam da ostavim post na ovaj topic ili da napišem nešto koji drugi dan. Ma evo, stavit ću post...

BTW, prokrastinacija, da. Been there, done that. Nekad su to u narodu zvali lijenost (ne impliciram ovime da je to ispravno), e, a ja sam znao da postoje dublji korijeni toga, da je "lijenost" nešto drugo... E.

EDIT: Možda to ima veze nekada i s time da ljudi nisu dovoljno motivirani. Da ne vide neki viši "purpose"... Ne znam.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 11:11   #18
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
EDIT: Možda to ima veze nekada i s time da ljudi nisu dovoljno motivirani. Da ne vide neki viši "purpose"... Ne znam.
Ima sve, a ne samo 'neke' veze.

Jedino pitanje je nije li možda manjak motivacije posljedica lijenosti, a ne obrnuto. To je jedina dvojba. Meni osobno se čini da nije, nego da je baš obrnuto: lijenost posljedica manjka motivacije, koji je pak posljedica gubitka osjećaja za 'vrijednosti'. Ali nisam 100% siguran u tu teoriju.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 12:00   #19
Ja imam sličan problem, a to je nedostatak osjećaja dužnosti, reda i discipline. Ne odgovaram na poruke, ili odgovorim sa popriličnim zakašnjenje, ono kad mi se sprdne. Nisam dosljedna u radu, nekad radim sjajno, nekad očajno, ali sve ovisi o mojem raspoloženju, ne o osjećaju dužnosti. Ne vidim smisao u svadbama, ono koga briga? Zašto bih ja zbog neke tamo babe trebala raditi svadbu? Neuredna sam da je to strašno, prestrašno, jednostavno vidim nered i "zašto bih ja to čistila??", nije me sram.
E sad, nisam ja pasivna osoba, radim stvari, ali onda kad se meni rade, ne radim ih radi društva i nekog reda. Ili to rijetko napravim.
Sad moj zaključak nakon ovog je da sam ja u biti sebična osoba, ali mislim da ne bi to nitko rekao za mene tko me poznaje. Možda da sam egocentrična. Nisam škrta i pomoći ću drugome kad je u potrebi. Npr. nikad ne kasnim na realne rokove, ali redovito kasnim na formalne.
I nemam baš srama, ne sramim se sebe niti me šokiraju drugi ljudi.. U većini slučajeva nije neki problem, ali primjećujem da što sam starija to postajem gora i stvar se počinje širiti na područja koja kad vidim kod drugih ljudi su mi katastrofa. Idu mi na živce nepredvidljivi i flegmatični ljudi koji nikog ne doživljavaju, a ja sam i sama upravo takva.. I tako, a svejedno, eto samo da nešto napišem. Ali mislim da mi je to mana, samo me ne dira dovoljno da bi je mijenjala...Još.
Al me dira dovoljno da bih se jadala o njoj, hehe.
patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 00:27   #20
ljudi moji..u svima nama ima malo ovog malo onog,nezamarajte se s time osim ako ugrozavate sebe i drugoga
Atika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:03.