Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2013., 20:04   #101
treba ti izdati uputnicu za ambulatno liječenje/dnevnu bolnicu 8ako ti je tako glavna sestra rekla) jer uputnica koju sada izda, ako već imaš rezerviran termin vrijedi i nakon 01.09.2013.
__________________
never break a promise you made to yourself, and always follow your morals
slronhill is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 20:18   #102
Nadam se da ce mi dati u 9...sad smo ostale na tome da ce mi dati povetkom 9 jer da ce se sve mjenjat. iskreno prestrasilo me to...imala sam osjecaj kao da mi ne zeli dati...nisam to jos dozivjela od nje. u svakom slucaju sam joj rekla.da cu se izborit da to sve dobijem i izguram...ne samo uputnice nego i op.
ne razumijem zasto mi je odbila danas dati uputnicu i sto sam ja mogla napravit da mi je da. pa ne mogu ja nekog dr ucit njegovom poslu. kako da se pacijent postavi u takvoj situaciji?
vilenjačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 22:37   #103
Quote:
vilenjačica kaže: Pogledaj post
Nadam se da ce mi dati u 9...sad smo ostale na tome da ce mi dati povetkom 9 jer da ce se sve mjenjat. iskreno prestrasilo me to...imala sam osjecaj kao da mi ne zeli dati...nisam to jos dozivjela od nje. u svakom slucaju sam joj rekla.da cu se izborit da to sve dobijem i izguram...ne samo uputnice nego i op.
ne razumijem zasto mi je odbila danas dati uputnicu i sto sam ja mogla napravit da mi je da. pa ne mogu ja nekog dr ucit njegovom poslu. kako da se pacijent postavi u takvoj situaciji?
Pacijent se prema doktoru koji ne izvršava ono što bi treba treba,učinkovito zaprijetiti objavom u medijima sa imenom doktora.zaboravi u svakom slučaju,komoru,Hrvatski liječnički zbor,HZZO To što je netko najavio da će se nešto mijenjati 1.9. ne znači da to vrijedi već sada
neki od doktora su stvarno na sramotu svojoj struci i ako se boje prcanja sa strane HZZO-a neka otkaužu ugovor sa njima i počnu raditi kao privatnici. Ovakve stvari me mogu jako razljutiti.Imam i ja doktoricu no ne želi se samnom kačiti nakon što je skužila da to nije pametno
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 20:22   #104
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Ne, leeloo, to nije to.

Uputnica sa šifrom A i sada postoji i naziva se specijalistički pregled, a na novoj uputnici će ju zamijeniti naziv konzilijarni pregled te će ta šifra značiti skoro isto što i sada (odlazak u ambulantu kod specijalista - na prvi pregled, kontrolu) uz novost da će i neke pretrage biti obuhvaćene ovom šifrom, a ranije su bile pod šifrom C.

Tu se ništa ne mijenja.

Ne očekujte konzilij na pregledu.
koje pretrage ce biti obuhvacene šifrom? ja sam shvatila da specijalist nece moci davati interne uputnice (što je do sad bilo normalno) i nece moci naručivati za kontrolu, nego ce odlučivati obiteljski, pa to nema veze sa zdravom pameti, sad ispada da se obiteljski razumiju u kompletnu medicinu a uglavnom nemaju pojma ...
upravo sada, vec mj dana mi izbijaju neki plikovi po nogama i rukama, kako dođu tako prođu , ali dok traju svrbe i nije mi ugodno, uostalom imam pravo znati šta je u pitanju...on meni ne da uputnicu i kaže, ma nemojte ni mazat , to ce proći, ja pitam uputnicu za dermatologa , on kaže da ne treba...sad cekam ponedjeljak i ako mi neda ...?.ako tako bude sve ostalo, onda cemo svi pocrkat..ovo je samo jedan banalni primjer ali bit ce toga koliko voliš

Zadnje uređivanje vegga : 24.08.2013. at 20:56.
vegga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 20:25   #105
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Ne vidim da će se puno toga promijeniti liječnicima opće medicine, čini mi se da će više promjena biti za bolničke specijaliste jer će se sada i njihove preporuke za pretrage evidentirati, a do sada se samo pratilo koliko koji liječnik opće medicine izdaje uputnica.

Zato će bolnički specijalisti sada dobro razmisliti hoće li nekoga naručivati na pretrage i kontrole koje mu nisu neophodne jer će se sada pratiti i koliko pretraga i kontrola oni preporučuju.

A što se kroničnih bolesti tiče, ponajprije šećerne bolesti, povišenog krvnog tlaka, astme i kronične opstruktivne plućne bolesti, za te bolesti je liječnik opće medicine bio odgovoran i ranije te je bilo preporučeno da barem 80% tih bolesnika zbrine obiteljski liječnik, a tek manji dio da ide na zbirnjavanje specijalisti, tako da je doze tableta za tlak ili šećer ili pumpice mijenjao obiteljski liječik, a to će oni činiti i dalje.

Za to su se oni i borili.

Za rijetke bolesti ili komplicirane bolesti oni će i nadalje pisati uputnice i prepuštati riječ specijalistima, tu vjerujem da neće biti nekih promjena, ali će biti promjena za, primjerice, bolesnike s visokim tlakom koji su navikli svakih 3 do 6 mjeseci ići "svome" specijalisti u bolnicu ("svome" - toliko puno puta su već išli na kontrolu da su postali bliži nego s obiteljskim liječnikom) da bi im on napisao "terapija dalje ista" ili promijenio dozu ili vrstu tableta.
a po Vasem, koliko često bi se tlakas trebao kontrolirati kod specijaliste? na kraju krajeva ako neko ima 15 god povisen tlak, mislim da bi se treablo napraviti i neke dodatne pretrage tipa UTZ i slično...obiteljski ne žele ni tlak izmjeriti...vecina njih..znaci svi se moramo pouzdati u kucni tlakomjer

Zadnje uređivanje vegga : 24.08.2013. at 20:56.
vegga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 21:10   #106
evo novi članak, ali mislim da nije rečeno ništa što se do sad već nije pročulo -> klik.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 10:16   #107
Kaže mi psihoterapeut prošli tjedan, s obzirom da nisu predvidjeli psihoterapiju (kao recimo fizikalnu terapiju) u tom svom programu sanacije, nego to ide pod klasični pregled kod psihijatra, koji je dopušten triput godišnje, da ćemo sve mimo tri dolaska plaćati iz vlastitog džepa 100 kuna.
Inače se na terapiju ide jednom tjedno, godina je 52 tjedna, kad odbiješ godišnje odmore i neradne dane, to iziđe nekih 45 terapija godišnje. Znači, 42 plaćam, puta 100 - 4200kn godišnje za psihoterapiju. Još uvijek jeftinije od privatnika (300 i više po dolasku), ali glupo je ako postoji psihoterapija kao kategorija, i ta Klinika koja se isključivo time bavi i čak su referentni centar, i to sve nije od jučer nego 60 godina... i sad odjednom psihoterapija ne postoji? Osim ako ne uspiju ovi s Klinike za psihološku nešto ispregovarati.


Malo po malo, približavamo se Americi (not in a good way...).
Što nije ni čudno, s obzirom na činjenicu da 35% ljudi plaća besplatno zdravstvo za svih 100% korisnika.
Ja sam od onih koji plaćaju (i dopunsko), a još pored toga: neurologu idem privatno, ginekologu idem privatno...
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 17:16   #108
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Kaže mi psihoterapeut prošli tjedan, s obzirom da nisu predvidjeli psihoterapiju (kao recimo fizikalnu terapiju) u tom svom programu sanacije, nego to ide pod klasični pregled kod psihijatra, koji je dopušten triput godišnje, da ćemo sve mimo tri dolaska plaćati iz vlastitog džepa 100 kuna.
Moram priznati da mi je ovaj podatak novost i da sam čuo kako se šuška o nekim nadoplatama, no nigdje službeno taj podatak nitko nije naveo.

Koliko sam informiran, postoji uputnica za ambulanto liječenje, a psihoterapija sigurno ne spada u kategoriju "pregled".

Nadalje, nigdje nema odredbe o broju pregleda godišnje (3 kontrolna pregleda se spominju nakon bolničkog liječenja u roku od 6 mjeseci) i nema odredbe da, primjerice, liječnik opće prakse ne može nekoga poslati godišnje, recimo, deset puta kod psihijatra.

Takve brojke mogu se čuti samo na hodnicima, u neslužbenim razgovorima, no službeno nisam vidio niti jedan takav dokument u kojem je naređeno koliko pregleda kod psihijatra netko može obaviti godišnje ili koliko fizikalnih terapija godišnje za neku dijagnozu.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 17:27   #109
Quote:
vegga kaže: Pogledaj post
koje pretrage ce biti obuhvacene šifrom? ja sam shvatila da specijalist nece moci davati interne uputnice (što je do sad bilo normalno) i nece moci naručivati za kontrolu, nego ce odlučivati obiteljski, pa to nema veze sa zdravom pameti, sad ispada da se obiteljski razumiju u kompletnu medicinu a uglavnom nemaju pojma ...
Moći će izdavati interne uputnice ako liječnik obiteljske medicine pošalje pacijenta specijalistu s uputnicom označenom pod C ili D (i dakako B).

Neće moći izdati interne uputnice ako LOM pošalje specijalistu pacijenta s uputnicom u kojoj je označeno A.

Ako pacijent ide s uputnicom u kojoj je označeno A, doista, specijalist ne smije izdati internu uputnicu, ne smije preporučiti kontrolu, ne smije pacijenta naručiti kada da dođe na kontrolu i sve što preporuči (lijek, dijagnostičke pretrage), LOM ima pravo odbiti i uskratiti isto pacijentu, ali tada snosi odgovornost ako se pacijentu nešto dogodi pa će svaki LOM dobro razmisliti hoće li ili neće poslušati preporuku/savjet specijalista.
Quote:
sad cekam ponedjeljak i ako mi neda ...?.ako tako bude sve ostalo, onda cemo svi pocrkat..
I do sada Vam LOM nije bio dužan dati uputnicu, odnosno niste ga mogli prisiliti da Vam da uputnicu za, primjerice, dermatologa ako to ne želi. Sada se po tom pitanju nije ništa promijenilo.

Ako ne nalazite zajednički jezik s LOM, živite u strahu da se on, ne daj bože, usudi nešto liječiti (npr. upalu grlu, promjenu na koži i sl.) i smatrate da ne zna napraviti ništa osim izdati uputnicu (a i tu često puta izda pogrešnu), jedino što Vam se može reći jest - promijenite liječnika.

Quote:
vegga kaže: Pogledaj post
obiteljski ne žele ni tlak izmjeriti...vecina njih..znaci svi se moramo pouzdati u kucni tlakomjer
Odgovor isti - mijenjajte takvog liječnika.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 20:11   #110
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Moram priznati da mi je ovaj podatak novost i da sam čuo kako se šuška o nekim nadoplatama, no nigdje službeno taj podatak nitko nije naveo.

Koliko sam informiran, postoji uputnica za ambulanto liječenje, a psihoterapija sigurno ne spada u kategoriju "pregled".

Nadalje, nigdje nema odredbe o broju pregleda godišnje (3 kontrolna pregleda se spominju nakon bolničkog liječenja u roku od 6 mjeseci) i nema odredbe da, primjerice, liječnik opće prakse ne može nekoga poslati godišnje, recimo, deset puta kod psihijatra.

Takve brojke mogu se čuti samo na hodnicima, u neslužbenim razgovorima, no službeno nisam vidio niti jedan takav dokument u kojem je naređeno koliko pregleda kod psihijatra netko može obaviti godišnje ili koliko fizikalnih terapija godišnje za neku dijagnozu.
Pa evo ja se nadam da će se nešto ispregovarati na kraju, iako je tako jasno da je zdravstvo pred financijskim kolapsom i da ono što se nekad podrazumijevalo danas moramo platiti.

Informaciju sam dobila od svog terapeuta i još jedne osobe. Očito je ostalo dosta toga nejasnog i nedefiniranog.
U svakom slučaju, čak i da odobre terapije, to će biti određen broj, a ne kao što sam čula, da neki ljudi dolaze više od 20 godina na terapije. Onak, treba svakome pomoći, ali nešto ima smisla ili nema. Zna se koliko koja terapija otprilike traje i da, radi se o nekoliko godina, ali 20?!

A naravno, postoje i mogućnosti zloupotrebe, no to sad nije tema i da ne dolijevam ulje na vatru...
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 20:28   #111
Quote:
Davorinjo1972 kaže: Pogledaj post
Imam šizofreniju i liječim se na KBC Rebro.
Ipucao sam famoznih 4 pregleda kod psihijatra nakon bolničkog liječenja jer več godinama radim uz terapiju koju mi na kontrolama daje psihijatar na Rebru a moja opća praksa to primjenjuje.
Mene zanima dali ću od 1.9. i dalje iči na kontole na Rebro ili će to sada radit opća praksa?
Ne 4 ,već 3 tri kontrolna pregleda. O daljninjim kontorlama odlučuje vaš LOM,dakle on vas može poslati ako hoće i 50x godišnje.

Quote:
borntobewinner kaže: Pogledaj post
Hoće li se išta mijenjati vezano za ostale liječnike u primarnoj zdravstvenoj zaštiti? Tj, može li mi ginekolog i dalje dati recept za lijekove, uputnicu za laboratorij itd, ili će i to morati LOM?
To ostaje isto

Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
1. A onda valjda ne mora...
2. Znam kako se liječi akutni napadaj astme jer ju imam od 6. godine života, a sad mi je skoro 40. No kako sam već rekla, nije se radilo o akutnom napadu astme, već o pogoršanju bolesti, koje u tom trenutku nije bilo za hitnu, ali je bilo za pulmologa. Jer me zanimalo što misli - jesu li to nove alergije, možda mi lijek više ne odgovara, je li to možda neka infekcija ili nešto deseto.
Međutim, ja do pulmologa nisam mogla doći, jer se čeka mjesec dana. Nakon mjesec dana mi više pulmolog nije trebao.
Tako da je moje pitanje - kome i kada treba pulmolog?
Jer po vašim komentarima, meni više nikad.
1.Nađite mi službenu preporuku neurološkog društva/bilo što osim istraživanja o th. vit D u MS,da se razumijeno nekažem da netreba postupiti po tim istraživanjima,ali to trebaju znati isključivo neurolozi, ne LOM.
2. To sve lijepo riješite kod LOM sa npr. ABT povećanjem doze inhalacijskog steroida i sl. ako na to nema poboljšanja onda kod pulmologa.

Quote:
vilenjačica kaže: Pogledaj post
Pitanje...iz Rijke sam..trebala.bih na.operativni zahvat koji se radi samo u kbc sestre milosrdnice. kad sam htjela.napravit preglede u ri...rekli su mi u vinogradskoj da ne...jer zele da bude sve u njihovoj kuci obavljeno. narucena sam za pocetak 9 za dnevnu bolnicu da mi obave sve pretrage. danas sam bila.kod LOMa pitam za uputnicu...?
Meni se čini da radite problem izničega.

Quote:
vegga kaže: Pogledaj post
a po Vasem, koliko često bi se tlakas trebao kontrolirati kod specijaliste? na kraju krajeva ako neko ima 15 god povisen tlak, mislim da bi se treablo napraviti i neke dodatne pretrage tipa UTZ i slično...obiteljski ne žele ni tlak izmjeriti...vecina njih..znaci svi se moramo pouzdati u kucni tlakomjer
Ako je u obradi spec. onda koliko spe. odredi.
A što se tiće dodatnih pretraga one su sve dostupne u PZZ (KKS,GUK,CRP,AST,ALT,GGT,kreatinin,ureja,urati,K,N a,klirens kreat.,lipidogram
fundus ou
RTG ).
UZ čega ?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 21:42   #112
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Pa evo ja se nadam da će se nešto ispregovarati na kraju, iako je tako jasno da je zdravstvo pred financijskim kolapsom i da ono što se nekad podrazumijevalo danas moramo platiti.

Informaciju sam dobila od svog terapeuta i još jedne osobe. Očito je ostalo dosta toga nejasnog i nedefiniranog.
U svakom slučaju, čak i da odobre terapije, to će biti određen broj, a ne kao što sam čula, da neki ljudi dolaze više od 20 godina na terapije. Onak, treba svakome pomoći, ali nešto ima smisla ili nema. Zna se koliko koja terapija otprilike traje i da, radi se o nekoliko godina, ali 20?!

A naravno, postoje i mogućnosti zloupotrebe, no to sad nije tema i da ne dolijevam ulje na vatru...
shizofrenija, psihoze, nula bodova?
nije ni čudno da je zdravstvo u, da ne kažem čemu, kad pacjenti potkopavaju jedni druge. netko bi tako i za tebe mogao reći da zašto ideš svaki tjedan, kad možeš ići jednom mjesečno (ili u dva mjeseca) na kontrolu.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 14:12   #113
Mladom pacijentu s dijabetesom tip 1 pred par dana LOM je odbio izdati uputnicu za pregled kod oftalmologa-retinologa (koji inače prati njegovu retinu), s obrazloženjem da eto ne može, novi model, itd.

Ne znam dovoljno detalja o konkretnom slučaju, mislim da se radi o pacijentu koji NEMA dijagnozu retinopatije, ali s obzirom na primarnu dijagnozu trebao bi moći biti pregledan od retinologa radi praćenja eventualnih promjena jednom godišnje, ili barem jednom u dvije godine.
To je standardna preporuka za dijabetičare. https://www.cardiosmart.org/~/media/...en/zu1686.ashx
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 15:13   #114
Quote:
Honey Dorian kaže: Pogledaj post
Mladom pacijentu s dijabetesom tip 1 pred par dana LOM je odbio izdati uputnicu za pregled kod oftalmologa-retinologa (koji inače prati njegovu retinu), s obrazloženjem da eto ne može, novi model, itd.

Ne znam dovoljno detalja o konkretnom slučaju, mislim da se radi o pacijentu koji NEMA dijagnozu retinopatije, ali s obzirom na primarnu dijagnozu trebao bi moći biti pregledan od retinologa radi praćenja eventualnih promjena jednom godišnje, ili barem jednom u dvije godine.
To je standardna preporuka za dijabetičare. https://www.cardiosmart.org/~/media/...en/zu1686.ashx
Istina, dijabetičari moraju imati oftalmološki pregled barem jednom godišnje. Ako možda imaju još koju dijagnozu, uz dijabetes, onda je to POD OBAVEZNO pregled barem jednom godišnje (ovo iz iskustva )
Pa mi apsolutno nije jasno, ako se i sam pacijent drži toga načina pregleda, KAKO je LOM mogao uopće odbiti dati uputnicu?
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 17:02   #115
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
shizofrenija, psihoze, nula bodova?
nije ni čudno da je zdravstvo u, da ne kažem čemu, kad pacjenti potkopavaju jedni druge. netko bi tako i za tebe mogao reći da zašto ideš svaki tjedan, kad možeš ići jednom mjesečno (ili u dva mjeseca) na kontrolu.
Krivo si me shvatila.
Govorim o psihoterapiji neuroza. Konkretno, o Klinici za psihološku medicinu. To nisu pregledi.
Kod šizofrenije, odnosno psihoza se (koliko znam) ne primjenjuje psihoanalitička psihoterapija.
A psihoanalitička psihoterapija se sastoji od razgovora u trajanju 45 minuta jednom tjedno. Indicirana kod stresa, tjeskobe, depresije...
Takva vrsta terapije traje u prosjeku 5 godina i nakon toga se smatra završenom. Zato nema smisla da neki na takvu terapiju idu 20 godina na teret HZZO.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 17:10   #116
Meni ovo nikako nije jasno. Pa ne može doktorica opće prakse sama učiniti retinološki pregled. Možda je dobila smjernice da ga uputi kod običnog oftalmologa? Imao je baš fiksni pregled za točno određen dan kada je bio naručen kod rerinologa i nije mu uopće htjela dati uputnicu? Ja sam propustila svoj godišnji pregled ove godine radi bolesti mame i namjeravala sam se ići ponovo naručiti krajem ovog mjeseca. Prije toga moram ići po uputnicu. Nadam se da ce mi je htjeti dati. Imala sam laserski tretman radi rupture mrežnice prije pune četiri godine. Jedino je ipak činjenica da tamo gdje ja idem na kontrolu to se zove Kabinet za laser a velika većina ljudi nije nikada niti bila na laseru a ipak tamo idu na kontrolu. Ne znam možda ce njih usmjeriti u običnu ambulantu pa ako im se pogorša onda ih upute retinologu. Meni je ruputuru retine otkrio običan oftalmolog privatno i on me uputio u bolnicu retinologu prije četiri godine. U običnim ambulantama je manja gužva nego kod retinologa a i tamo se šire zjenice i radi taj isti pregled koliko sam čula od ljudi koji su bili prošle godine tamo na pregledu.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 17:16   #117
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Krivo si me shvatila.
Govorim o psihoterapiji neuroza. Konkretno, o Klinici za psihološku medicinu. To nisu pregledi.
Kod šizofrenije, odnosno psihoza se (koliko znam) ne primjenjuje psihoanalitička psihoterapija.
A psihoanalitička psihoterapija se sastoji od razgovora u trajanju 45 minuta jednom tjedno. Indicirana kod stresa, tjeskobe, depresije...
Takva vrsta terapije traje u prosjeku 5 godina i nakon toga se smatra završenom. Zato nema smisla da neki na takvu terapiju idu 20 godina na teret HZZO.
računa se da osoba ide jednom tjedno kroz 5 godina, zar ne?
4x12x5=240

no većina ide jednom mjesečno.
1x12x20=240

broj seansi ti dođe na isto, a i da ne pričam kak nisu svi isti i da mnogi nešto "zaliječe" i onda dođe do povratka bolesti. po meni u psihijatriji nitko nebi trebao gledati prosjek.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 18:18   #118
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Meni ovo nikako nije jasno. Pa ne može doktorica opće prakse sama učiniti retinološki pregled. Možda je dobila smjernice da ga uputi kod običnog oftalmologa? Imao je baš fiksni pregled za točno određen dan kada je bio naručen kod rerinologa i nije mu uopće htjela dati uputnicu?
Da. Nije mu dala nikakvu uputnicu, jer on nema dijagnozu dijabetičke retinopatije (još uvijek )
Ipak treba naglasiti da je kod dijabetičara iznimno bitno da odu oftalmologu koji se kuži u dijabetičko oko, ukratko.

Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Ja sam propustila svoj godišnji pregled ove godine radi bolesti mame i namjeravala sam se ići ponovo naručiti krajem ovog mjeseca. Prije toga moram ići po uputnicu. Nadam se da ce mi je htjeti dati. Imala sam laserski tretman radi rupture mrežnice prije pune četiri godine. Jedino je ipak činjenica da tamo gdje ja idem na kontrolu to se zove Kabinet za laser a velika većina ljudi nije nikada niti bila na laseru a ipak tamo idu na kontrolu. Ne znam možda ce njih usmjeriti u običnu ambulantu pa ako im se pogorša onda ih upute retinologu. Meni je ruputuru retine otkrio običan oftalmolog privatno i on me uputio u bolnicu retinologu prije četiri godine. U običnim ambulantama je manja gužva nego kod retinologa a i tamo se šire zjenice i radi taj isti pregled koliko sam čula od ljudi koji su bili prošle godine tamo na pregledu.
Pretpostavljam da ti nemaš dijabetičku retinopatiju, to je malo specifičnija dijagnoza.

Cilj je uloviti je u što ranijoj fazi, kada nema nikakvih lako vidljivih promjena, tek pokoja mikroaneurizma koja može biti mirna godinama itd. To obični oftalmolozi ne skuže lako, jednostavno nisu vidjeli dovoljno takvih fundusa.

Kod ljudi s dijabetesom te promjene se događaju jako sporo, a redovitim praćenjem može se spriječiti proliferativna faza kad kod dijabetičara sve lako ode kvragu. Ne radi se o jednoj rupturi, nego o stalnim malim krvarenjima koja izazivaju stvaranje novih, krhkih i loših žilica, koje onda pucaju sve više i vode do potpune sljepoće.

Što se tvoje situacije tiče, mislim da ti neće odbiti uputnicu za kontrolu jer već imaš dijagnozu koja se tiče retine.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 18:32   #119
Puno hvala za odgovor. Pa meni se bas dogodilo da jedan običan oftalmolog nije vidio rupturu retine, pa sam onda otišla kod drugog isto privatno i on je tek uočio rupturu i uputio me retinologu u bolnicu. Sigurno je bolje da i ta osoba sa dijabetesom koju spominjete ide na pregled kod retinologa. Ipak oni imaju puno više iskustva. Ali nađe se i poneki dobar običan oftalmolog koji ima znanje i o retini. Ja nemam dijabetes, ali imao je moj djed i dobio ga je tek u starijoj životnoj dobi, ali utjecao mu je baš na oči. Išao je i on na laser ali svjedno je oslijepio. Ja se recimo jako bojim lasera, iako ja ne idem u tu bolnicu u ZG u koju je on išao. Mene je užasno strah kada znam da tamo pored doktora stoji laser.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 08:39   #120
da li sam dobro shvatila?
ako imam specijalista u općoj bolnici onda ne mogu dobiti uputnicu za zagreb?
radi se o kontrolama kod onkologa kojem idem već 5 godina i rado bi ga zadržala.
ako kontrole budem morala odrađivati u karlovcu... to će biti gadno. teško je povjerovati da u karlovcu radi samo jedan okolog, kojeg je za vrijeme go pokrivao internist.
nije stvar u tome da oni ne bi primili onkologa, no čula sam da ih jednostavno nema.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:30.