Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2004., 05:04   #1
Quote:
Adura kaže:
Pa ok to se kod nas zove Zikr, najcesce izvodjen u krugu sufija.Nesto kao nacin, metodologija, kako uci u zanos.Samo moram te razocarati, ulazna vrata u to jeste sam sherijat.(ili kako bi se to indijskom terminologijom reklo dharma)
Sufijski "zikr" nema nikakve veze s Islamom i Serijatom!

To je sektasko a ne Islamsko. Za sve sto stoji u islamu imaju cvrsti dokazi iz Kur'ana i Sunneta, a za sufijski "zikr" nemaju nigdje. Zikr kako nam je naredio Allahov Poslanik, Muhammed, a.s je zikr, i kako nam se preporucuje u Kur'anu, a Hu Hu nema nista s Islamom i mahanje i mlataranje glavom, opijanje ...

Jadni su oni koji se ovako ponasaju i koji misle da su upravu. Oni su zaista u najvecoj zabludi!

I sta kaze Islamska ulema s Rumija ? Zna se.
Bosnjak_Bosniak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2004., 08:46   #2
Quote:
Sufijski "zikr" nema nikakve veze s Islamom i Serijatom!
Bog vas fanatika je bog razdvajanja, podjela i nesreće - samo još jedan nevidljivi idol lijenosti; bog mistika je sila koja ujedinjuje.
__________________

Now the sun's gone to hell
And the moon's riding high
...
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2004., 09:52   #3
Bismillah

Quote:
Semargl kaže:
Bog vas fanatika je bog razdvajanja, podjela i nesreće - samo još jedan nevidljivi idol lijenosti; bog mistika je sila koja ujedinjuje.
Ujedinjenje na Istini, a ne lazima i izmisljotinama ljudskim i sejtanskim.
Bosnjak_Bosniak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2004., 11:14   #4
Quote:
Ujedinjenje na Istini, a ne lazima i izmisljotinama ljudskim i sejtanskim
Bosniak, za tebe samo jedna poruka:

"Neka ti religija bude manje teorija, a više ljubavna veza."

Na tom ispitu padaju svi konvencionalni "izmi".


Pronađi suštinu, a to je Ljubav.
__________________

Now the sun's gone to hell
And the moon's riding high
...
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2004., 22:49   #5
Quote:
Bosnjak_Bosniak kaže:
Sufijski "zikr" nema nikakve veze s Islamom i Serijatom!

To je sektasko a ne Islamsko. Za sve sto stoji u islamu imaju cvrsti dokazi iz Kur'ana i Sunneta, a za sufijski "zikr" nemaju nigdje. Zikr kako nam je naredio Allahov Poslanik, Muhammed, a.s je zikr, i kako nam se preporucuje u Kur'anu, a Hu Hu nema nista s Islamom i mahanje i mlataranje glavom, opijanje ...

Jadni su oni koji se ovako ponasaju i koji misle da su upravu. Oni su zaista u najvecoj zabludi!

I sta kaze Islamska ulema s Rumija ? Zna se.
Rijec Zikr, u razlicitim kontekstima, se mnogo spominje u Kur'anu i u Sunnetu Poslanikovom.Tasawuf (misticizam) jeste utvrdjena i priznata disciplina medju vecinom islamskih ucenjaka,posebice mezheblija.

Za sufijski zikr imas podosta hadisa, i poneke ajete koji nagovjestavaju zikr.Zikr znaci , spominjanje Allah(sjecanje na njega), a moze se tumaciti u sirem kontekstu.
Ovaj sufijski se izvodi grupno, a sto se tice temelja za to pametnom su dovoljni sljedeci Kur'anski ajeti.


يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا
O vi koji vjerujete! Spominjite Allaha zikrom mnogim, (33:41)



2:198
Mlivo: Nije vam grijeh da tražite blagodat od Gospodara vašeg. Zato kad pohrlite sa Arefata, tad spominjite Allaha kod Meš'arilharama. I spominjite Ga kao što vas je uputio, mada ste prije toga bili od zalutalih.

عَرَبِيًّا ثُمَّ أَفِيضُواْ مِنْ حَيْثُ أَفَاضَ النَّاسُ وَاسْتَغْفِرُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

Zatim hrlite kud god hrle ljudi, i tražite oprost od Allaha. Uistinu, Allah je Oprosnik, Milosrdni.

عَرَبِيًّا فَإِذَا قَضَيْتُم مَّنَاسِكَكُمْ فَاذْكُرُواْ اللّهَ كَذِكْرِكُمْ آبَاءكُمْ أَوْ أَشَدَّ ذِكْرًا فَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا وَمَا لَهُ فِي الآخِرَةِ مِنْ خَلاَقٍ


Mlivo: Pa kad završite obrede svoje tad spominjite Allaha kao vašim spomenom otaca vaših ili jačim spomenom. Ta od ljudi je ko govori: Gospodaru naš! Daj nam na Dunjau, a neće biti za njega na" Ahiretu nikakva udjela.


_____________

Poznato je da su arapi u vremenu Poslanika , a u periodu dok traje hadz, imali običaj glasno i javno spominjati svoje pretke.Ovdje se veli da vjernici josh vise velicaju,spominju , sjecaju se.... (zikre) Allaha nego pretke, sto ocito nagovjestava javnost("glasnost" da ne kazem) izvodjenja zikra i okupljanja vezanog za njega.
Ipak zikr ne cini temelj vjerovanja, vec je samo jedan propisan nacin prociscavanja vjernika i nacina na koji se "sjeca Allah"./toliko o 'javnosti' zikra

Postoji mnogo hadisa , mnogo dokaza za utvrdjenost zikra, i sam zikr je priznat od svih mezhebskih ucenjaka.JEDINO vehabije u tasavufu(misticnom) vide novotarije, pa i samim tim zikr proglasavaju "devijantnim".
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2004., 22:55   #6
Bosnjak_Bosniak,

Ako vec namjeravas da mi "ukazujes na bidate" , bujrum otvori novu temu , ostavi ovu jer nema veze sa tasavufom, pa ni zikrom.Ovdje se govori vise o sufijskoj poeziji, posebice onoj od Rumija.A o Rumiju, vecina mezhebskih ucenjaka je rekla ponajbolje.
To sto vas, vehabije, pune poluistinama i to sto ste skloni da 'sakatite-prekrajate klasicnu literaturu'(pa i cjele tafsire) to nije greska Rumija , niti bilo koga vec Saudijskog komiteta, a zna se vec ko i sta stoji iza toga.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2004., 01:25   #7
huw , ili Hu(dugo u) na arapskom znaci on,a u kontekstu sufijskog zikra (hu) misli se na Njega(Boga)

وَلِلّهِ الأَسْمَاء الْحُسْنَى فَادْعُوهُ بِهَا وَذَرُواْ الَّذِينَ يُلْحِدُونَ فِي أَسْمَآئِهِ سَيُجْزَوْنَ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ 180

A Allahova imena su najljepša zato Ga zovite njima. I ostavite one koji skrnave imena Njegova. Platit će im se šta rade. (7:180)

______________________________________

اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ لَهُ الْأَسْمَاء الْحُسْنَى
Allahu la ´ilaha ´il-la huw lahu al-'asma´ al-husna

Allah! Samo je On Bog! Njegova imena su najljepša! (20:8)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2004., 01:39   #8
Quote:
a Hu Hu nema nista s Islamom i mahanje i mlataranje glavom, opijanje ...
Vec sam rekao za Hu, sto se tice opijanja i ovdje petljas, jer sufije(misli se na vjernike-muslimane, a ne na neke nebulozne sekte) ne piju alkohol.Ako se kad kad spominje opijenost u sufijskim tekstovima, onda bi samo ignorant pomislio na alkohol.Ako se spominje 'vino' ono se spominje u kontekstu metafore(iste one u kojoj se spominje vino koje ce se piti na onom svijetu) , odnosno to je 'vino koje ne opija', a sama "opijenost" je izraz kojim se opisuje stanje u kome se nalazi sufi , odnosno tumaci se kao "opijen ljubavlju prema Bogu , toliko da gubi sebe(nafs, ego)"
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2004., 20:49   #9
Džaba Adura ti njima to objašnjavaš.

Nekad ljudi, iz straha od širka, ne mogu da skontaju da ljepota naše vjere upravo leži u njenoj raznolikosti.

Možeš ti njima godinama pričati o HU kad ne znaju.
ne znam ni ja ali slutim!

Valjda ću jednoga dana uspjeti i ja da u potpunosti shvatim.

Ali ne treba da se mi "glođemo" oko ovoga
Dunjaluk je dovoljno veliki za sve mezhebe i pravce.

btw ako neko zna priču ili tumačenje o Allah- ilah- hu
Volio bih je čuti

A Brate Bosniak NAša Časna knjiga puna je zamjenice Hu za Boga npr. Kul-hu vallahu ehad
ili početak Kursije
ili kraj šehadeta muhammeder-resuluhu

Kad vidim , a ne čujem ljude kako donose salavat na Poslanika sve mi nešto dodje muteber oko srca

NEkoj nikad zaboraviti da su ljudi koji su na ove prostore donijeli Svjetlo upravo oni koji sufije.

Zapitaš li se ponekad zašto je u BiH toliko među vjernicima popularna Fatiha?

Selam i pozdrav
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 02:52   #10
Bismillah

Nemam namjeru da se raspravljam s sektasima, sufijama tzv. vec cu vam reci, da mi date hadis, gdje je to Allahov Poslanik a.s naredio, radio , podsticao na HU HU ? Sta znaci HU HU ?

Qul-hu,vallahu ehad-reci On je Allah ... Sta to ima s zikrom, sta ima Hu HU s zikrom ?

Dajte dokaze. Allahov Poslanik to nije radio, i najbolji primjer je i reis BiH, prijasnji uradio kada je protjerao sve sufije iz IZ i s vlasti, i duznosti ih skinuo i razjasnio jasno i glasno da su oni sekta.

Mene nazivati vehabijom jeste, da ti ja nikad to necu halaliti, jer me nazivas imenom s kojim ja nisam zadovoljan. Ja nikad nisam rekao da sam ovaj ili onaj, a ti jesi ti kazes da si sufija, tj. sektas, a ja nisam, ja samo kazem da sam musliman koji slijedi Kur'an i sunet, a ne rumija i tzv. rumice.

Pozbavati se istinom a nemoj gusiti ovdje narod s svojim lazima.

A ti vojnik, sta to ima ponovo pitam hu hu sa zirom ? Gdje je Allahov Poslanik mahao glavom i tresao se i padao u nesvjest i gubio jel svijest i mlatarao glavom i uzvikivao hu hu ? To su lazi, i ja uvijek kada vidim ovakve lazi, podicu svoj glas.

Rekao je Allahov Poslanik a.s: Jevreji su se podijelili u 70 i nekoliko grupa, krscani su se podijelili u 70 i nekoliko grupa, a moj ce se mmet podijeliti u 73 grupe. Svi ce u Dzehennem osim jedne. Pa ga pitaju drugi njegovi a.s, o Allahov Poslanice, po ko su to koji ce u dzennet uci ? Kaze: To su oni koji slijede Kur'an, Boziju Knjigu i moj sunnet.

Hadis je sahih-vjerodostojan.

Preispitaj se, da li zaista slijedis Kur'an i sunnet, ili predpostavljene neke tamo. Da li zaista slijedis ono sto kazu hadisi ili slijedis ono sto ti nalazu "sejhovi" sufijski i rumi i rumici ?

Ovo je na vama, vas dvojici da odlucite.

Ja za sve sto radim imam jasne dokaze iz Kur'ana i sunnet, a vi ? Preispitajte se ponovo!
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 09:17   #11
A da li je koristrio internet (mislim ovdje na Muhameda)? Madji mi jedan ajet, ili hadis gdje se vidi da ga je, ili sam koristio, ili ga preporucio... ja mislim da je to sve od shejtana...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 23:44   #12
Quote:
rambi kaže: Pogledaj post
A da li je koristrio internet (mislim ovdje na Muhameda)? Madji mi jedan ajet, ili hadis gdje se vidi da ga je, ili sam koristio, ili ga preporucio... ja mislim da je to sve od shejtana...
koji ovo moronizam. Civilizacija i vjera nemaju veze... poželjno je praviti nove stvari koje će biti od koristi ljudima ali ne u vjeri dodavati nove stvari je ces sve vise odstupati od izvorne. Onda je i auto novotarija i mobitel i sve samo zato što nije poslanik s.a.v.s to radio

no logic rambi ne prosipaj se... Nove stvari koje koriste svijetu -DA ; nove stvari u vjeri - NE !!!

Još za vrijeme života poslanika s.a.v.s rekao je Allah subhanehu ve te ala

.... Sada sam vam vjeru vasu usavrsio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera.... – (5, 3)

Znači islam je usavšen za vrijeme poslanika s.a.v.s i Islam je savršen, nema potrebe dodavati ništa ni odbijati...

Ako dodaš onda lažeš na poslanika s.a.v.s da nije dostavio poslanicu kako treba.

Kaže Allahov poslanik s.a.v.s.. Svaka novotarija je zabluda a svaka zabluda vodi u vatru...

Ashabi , prijatelji Allahovog poslanika s.a.v.s su bili NAJBOLJI muslimani , logično - imali su najboljeg duhovnog učitelja i najbolje su spoznali islam !

E sad, ako jedan Ebu Bekr r.a, Alii r.a, Omer r.a , Osman r.a nisu radili to što rade sufije ( hu hu i zajednicki zikr) onda da vidim tog sektasa koji ce reci da je na ispravnijem putu nego ashabi Allahovog poslanika s.a.v.s

Da podijelite zlata koliko je brdo Uhud nebi stigli ni jednog mog ashaba ! - sahih hadiht
Najbolja generacija je ova, pa onda ona poslije nje, pa onda ona poslije nje . --hasan sahih hadith

Poslanik s.a.v.s je rekao da su ashabi najbolja generacija ljudi koja se pojavila na zemlji .. Svaki sufija neka se zapita da li je on to bolje shvatio islam od časnih ashaba koji NISU zajedno zikrili jer ih nije tako učio poslanik s.a.v.s

Ibn Mesud r.a je vidio ljude koji su zajedno zikrili pa im je rekao: " Vi ili ste bolji od ashaba ili ste u totalno zalutali".. nisu bolji od ashaba tako daaa
ISLAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 14:45   #13
U Islamu postoje tri osnovna pravca a to su:
Sunije šije i sufije!

Ono što nazivaš sektama tu nisi savim u pravu. Ali ovo nije podij na kojem se treba raspravljati o tome!

A da ja tebe pitam znaš li da postoji fetva da se ne smije prelaziti iz jednog mezheba u drugi dok u potpunosti ne upoznaš onaj koji napuštaš i onaj koji počinješ praktikovati.

Ovaj, uslovno rečeno, novi način klanjanja i fikhski propisi su iz šafijskog meheba, mislim na onaj koji se nepravedno imenuje vehabijskim? Jesi li ti prešao iz jednog mezheba u drugi? Jer ako ti je babo bilo šta govorio o vjeri onda si bio poučen hanefijskom, pa tu trebaš i ostati.

Hu znači On! i ta se riječ nalazi u imenu Allah.

Ne branim sufije,ili možda branim.
Ali imao sam uvid u sva tri načina koje čovjek nalazi u BiH i sufijski mi je ponudio najbolje odgovore. Ali ja sam Elhamdulillah čvrsti hanefija.

Ne mogu mene ljudi učiti mojoj vjeri koja se na ovim prostorima održala na dobroj volji vjernika, a ne na zakonu kao što je to slučaj u nekim zemljama.

Ne znam za hadis, ali vjerujem da si čitao knjigu "Deseterica kojima je obećan Džennet".

E među nijma se nalazi sultan Mehmed El -Fatih.
Pogodi kojem je pravu on pripadao!

U pravu si da će se naša vjera podijeliti na mnogo sekti.

Vjernik treba i mora razmišljati o tom hadisu.

na koga se odnosi?
jesu li u pitanju oni koji su odstupili od imanskih šarta ili se te razlike odnose na sitnice, kao recimo načini u vezanju ruku na namazu.

A fakat je da je Poslanik s.a.v.s. klanjao na različite načine- da nije razlog tome da pokaže onima koji će doći iza njega da je to sasvim nevažno.
Na sedždi smo svi isti!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 19:17   #14
Bismillah

Quote:
rambi kaže:
A da li je koristrio internet (mislim ovdje na Muhameda)? Madji mi jedan ajet, ili hadis gdje se vidi da ga je, ili sam koristio, ili ga preporucio... ja mislim da je to sve od shejtana...
Sta kompijuter ima sad s vjerom ?

Tako i neznalice kazu, ne smijes se voziti s autom jer Allahov Poslanik nije vozio auto, vec je jahao na kamili . Ovu su rijeci i misli neznalica-dzahila.

Treba razluciti i razjasniti, sta je vjera a sta je zivot u kojem su nam potrebne mnoge sprave i sl.

To su "novotarije" dobre, koje ljudima koriste, a za vjeru nema toga, vjera Islam je upotpunjena i nema nista niti dodavati niti oduzimati. Allah svt kaze u suri El-Ma'ide: Danas sam vam vjeru vasu usavrsio i blagodat prema vama upotpunio i zadovoljan Sam da vam islam bude vjera.

Znaci, vjera je usavrsena i pc nema nista s vjerom ,odnosno s akidom ( vjerovanjem ) iste.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 19:32   #15
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
U Islamu postoje tri osnovna pravca a to su:
Sunije šije i sufije!

Ono što nazivaš sektama tu nisi savim u pravu. Ali ovo nije podij na kojem se treba raspravljati o tome!

A da ja tebe pitam znaš li da postoji fetva da se ne smije prelaziti iz jednog mezheba u drugi dok u potpunosti ne upoznaš onaj koji napuštaš i onaj koji počinješ praktikovati.

Ovaj, uslovno rečeno, novi način klanjanja i fikhski propisi su iz šafijskog meheba, mislim na onaj koji se nepravedno imenuje vehabijskim? Jesi li ti prešao iz jednog mezheba u drugi? Jer ako ti je babo bilo šta govorio o vjeri onda si bio poučen hanefijskom, pa tu trebaš i ostati.

Hu znači On! i ta se riječ nalazi u imenu Allah.

Ne branim sufije,ili možda branim.
Ali imao sam uvid u sva tri načina koje čovjek nalazi u BiH i sufijski mi je ponudio najbolje odgovore. Ali ja sam Elhamdulillah čvrsti hanefija.

Ne mogu mene ljudi učiti mojoj vjeri koja se na ovim prostorima održala na dobroj volji vjernika, a ne na zakonu kao što je to slučaj u nekim zemljama.

Ne znam za hadis, ali vjerujem da si čitao knjigu "Deseterica kojima je obećan Džennet".

E među nijma se nalazi sultan Mehmed El -Fatih.
Pogodi kojem je pravu on pripadao!

U pravu si da će se naša vjera podijeliti na mnogo sekti.

Vjernik treba i mora razmišljati o tom hadisu.

na koga se odnosi?
jesu li u pitanju oni koji su odstupili od imanskih šarta ili se te razlike odnose na sitnice, kao recimo načini u vezanju ruku na namazu.

A fakat je da je Poslanik s.a.v.s. klanjao na različite načine- da nije razlog tome da pokaže onima koji će doći iza njega da je to sasvim nevažno.
Na sedždi smo svi isti!
Bismillah, elhamdulillah, esselatu we selamu ala Resulillah.

Esselamu 'alejkum Vojnice.

Kao prvo, ja ne znam da li si ti citao moje ranije komentare. Sijje, kao sijje, ja ih ne priznajem kao muslimane, i naveo sam jasne dokaze i iz sunneta i iz Kur'ana i islamskih alima, a ti ako slijedis henefiskih mezheb i ako si vjeran toliko tom mezhebu, i kazes da se ne smije promjeniti i mora se SLIJEPO slijediti, onda, odakle da porices rijeci henefiskog sejha, Ibn Hazma, kada kaze da su sijje nevjernici ?

Dalje, sto se tice sufija, to je jedna zalutala sekta. Ima ih vise sekti unutar podijeljeni i kako znam ima ih u BiH oko 4 sekte ( znaci sufije iznutra podijeljene opet u sekte ). Oni se po mnogome cemu razlikuju. Jedni su blizi a drugi su dalje od sunneta i Pravoga puta. Medjutim, nijedna grupa nije na putu Istine, na putu kojim je hodio Allahov Poslanik, Muhammed, sallallahu alejhi we selleme.

Dalje, mezhebi ? Nemam nista protiv mezheba i slijediti mezheb nije zabranjeno, to je slijedjenje jednog dijela ucenjaka. Ispravno, medjutim, nije ispravno slijediti jedan mezheb slijepo, znaci samo sto kaze jedan ucenjak ili mezheb i to je to. Ne moze tako, jer brate postoje dokazi neki oko neki fikski pravila, gdje su jaci u drugim mezhebima, npr u Hanbelijskom ili Safijskom ili Malikijskom. Znaci, uzimati dokaze koji su blizi Kur'anu i sunnetu i koji su jaci.

Ja sam mezheba Allahovog Poslanika, Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, a ako pme pitas koji mezheb najvise primjenjujem, ja ti odgovaram da je to henefiski mezheb i sejh Ebu Hanife, radijallahu te'ala anhu.

Ali, mnogi su danas kao i kod nas u BiH, stavili islamskog ucenjaka ja neuzubillah ispred Poslanika Muhammed, a.s, sto je opce poznata zabluda.

Ja sam govorio o imanskim sartima, koji svjedoce a ne rade po njima, vec kontra. Ne radi se znaci po pitanju klanjanja ili fiskih pravila. To je OK, medjutim, AKIDA, AKIDA, AKIDA ( vjerovanje ) tu su otisli daleko.

Ne znam da li ti je poznato, da mnoge sufije vjeruju i imaju svoga ja neuzubillah posrednika. Posrednika!! To samo ima u krscanstvu, a kod nas nema, a mi se razlikujem od krscana, jer vjerujemo u Jednog Allaha, i ispovijedamo se samo Njemu, a ne popovima ili nekim tamo "posrednicima", "sejhovima". Sta on ima da za mene moli i da mi oprasta i da preko njega ide molba Allahu ? Zar svaki vjernik nema "kontakt" s Uzvisenim Allahom, onako kako nam je pokazao Njegov Poslanik a.s ? Ima naravno, ali vecina ljudi ne zna.

Rekao si, da si citao knjigu "desetorica kojima je obecan dzennet ". Da, to su ashabi, Allahovog Poslanika a.s i rekao si za Mehmeda el-Fatiha ? Sta s njim ? Je li on bio Allahovog Poslanika a.s drug? Gdje se to nalazi u kojoj knjizi i koji hadis, ko prenosi i ko biljezi hadis, i ima li uopce tog hadisa, i pod kojim se brojem nalazi i u kojoj zbirci ? Ok, nemoj sta zamjeriti, akhi. Esselamu 'alejkum.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 22:33   #16
Quote:
Jevreji su se podijelili u 70 i nekoliko grupa, krscani su se podijelili u 70 i nekoliko grupa, a moj ce se mmet podijeliti u 73 grupe. Svi ce u Dzehennem osim jedne. Pa ga pitaju drugi njegovi a.s, o Allahov Poslanice, po ko su to koji ce u dzennet uci ? Kaze: To su oni koji slijede Kur'an, Boziju Knjigu i moj sunnet.
Majko mila kakva će dosada biti u tom džennetu ako je ovo tačno.
__________________

Now the sun's gone to hell
And the moon's riding high
...
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 22:48   #17
Quote:
Adura kaže:
Zikr znaci , spominjanje Allah(sjecanje na njega), a moze se tumaciti u sirem kontekstu.
Pitanje... zikr bi bilo sjecanje (iz istog je korijena kao i u hebrejskom)... znaci spominjanje Boga bilo bi zikr e ilahi (ako sam dobro promijenila oblik)?

(pitanje cisto gramaticko-jezicno)...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 22:56   #18
Quote:
Musliman_Allahov rob kaže:
Sta kompijuter ima sad s vjerom ?... itd... itd
Cinizam... ironija... Ocito je da je tvoj fanatizam neogranicen... a ono sto radis na ovom forumu iznosenjem ovakvih stavova radi islamu na stetu... meni je savrseno jasno da to sto ti propovijedas nije islam, vec islamski fundamentalizam... ali mnogima (koji o islamu nemaju dovoljno predznanja), ovo ce se ciniti islam i zamrzit ce ga... tako da, ne da neces dobiti sljedbenike (koji bi ti trebali osigurati mjesto u dzenetu), nego ces i eventualne potencijalne muslimane odvratiti, a druge, od indiferentnih promatraca, pretvoriti u neprijatelje... preporucila bih ti da dobro razmislis o tome kakvu sliku o islamu, zapravo, saljes van...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 11:20   #19
selam dragi moj Bošnjo!

Shvatio si me pogrešno!

ali nije bitno.

Kada čitam tvoje postove imam dojam da govoriš o sufijama kao o nekome o kome si slušao, a taj neko neko nema baš pojma o čemu priča.

Što se tiče mezheba to ja vidim kao školu.

Neko je išao u školu u Sarajevu neko u Zagrebu neko vala u Beču.

Svi su oni obrazovani! je tako.

Neisam rekao da slijepo slijedim mezheb. Moja vjera je Islam.

Naravno o istim pitanjima imaš više hadisa koji daju ponekad različita rješenja. Koliko ja shvatam mezhebi služe za to da musliman ne može da ne koristi olakšice koje su propisane jednim, a ne drugim mezhebom.
E zato služe mezhebi. Da dalje neobjašnjavam, ne mogu i ne smijem da ne bih rekao nešto budalasto.

sufije konkretno derviši ne znam da imaju posrednika, ali ako si u pravu onda je to nešto što ne valja.

Što se mene tiče, šije, sunije, sufije, vehabije, ili bilo koji koji vjeruju u Boga, poslanike, Njegove kjnige, meleke, kadr i sudnji dan, koji klanjaju na onaj način kako je klanjao Poslanik s.a.v.s. Svi oni imaju predispozicije da su muslimani vjernici, a On najbolje zna.

Svim muslimanima vjernicima je zajednička namjera nijjet da budu na ispravnom putu, možda ih to čini onim putem koji će biti obradovan Džennetom. Ja ne znam, ali znam ko zna.

Isto tako znam da je Njegova mislost ispred Njegove srdžbe.

Allah dž.š. u Kur'anu kaže: "Samo Mene obožavajte!"
To je Svjetlo i Uputa za one koji (raz)uma imaju!

Selam i pozdrav.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 11:26   #20
Rambi,

Posanik je dao jednostavno objašnjenje vjernicima
"Tragajte za znanjem!"

Jednostavno treba tražiti nove efikasnije načine u životu.

Dakle može i mora auto umjesto kamile, kompjuter umj. pera i papira, sijalica umj. lojanice, zvučnici na munari, itd...

U Islamu nije zabranjeno sve ono Poslanik s.a.v.s. nije dozvolio, ali nije dozvoljeno ni sve što nije zabranio.

Treba uvijek tražiti umjerenost u svemu tome.
Selam i pozdrav
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.