Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2013., 19:24   #2781
Quote:
serafim kaže: Pogledaj post
prije nego sto tipnete 'posalji odgovor' trebalo bi da procitate ono sto pisete jedno barem pet puta, mada bi, izgleda, i to bilo badava...

kacite se oko nekih crkvi i jezika kao da je to najglavnije u crnoj gori....

(da se bude dosledan, i da se kaze da sam ja licno, kao crnogorac, protivu te politizacije jezika sto se moze vidjeti na nekim davnijim stranicama ove diskusije kad sam se skoro 'svadjao' sa 'armadillo' koji je za taj 'crnogorski jezik')...

crnogorci koji se osjecaju kao srbi mogu sjutra da kazu da su zanzibarci ili marsovci, nema problema, i vecina njih srecom ne nasijeda na trikove onih medju njima koji pocnu nekakvu buku oko 'crkvi ili jezika' ili navodne 'ugrozenosti' nadajuci se da ce te time jos vise podici svoj polozaj kao nekakvih samozvanih 'narodnih' tribuna...

vjerovatno su u pitanju razni honorari, pozivi na razne 'tribine' 'bratska' pomoc iz kojekakvih 'matica i sl...

kao sto se moze vidjeti i na ovoj diskusiji - nekoliko stranica ranije - pojavili su se cak nekakvi 'veliko-bosnjaci' koji su da se para-frazira jedan diskutant 'zivjeli u crnoj gori od pamtivijeka'...

znaci imamo po crnoj i 'veliko-srbijance' i 'veliko-bosnjake' (zaista se ne moze puno drzava time 'pohvaliti' )

'veliko-srbijanci/bosnjaci' trebaju svoje price ostaviti za sebe i za one koji im daju 'moralnu podrsku' a i malo 'materijalne pomoci' (sto je ipak najvaznije...

zato se ostavite tih muntavih naklapanja o 'crkvama i jeziku' i pogledajte i uporedite npr. nivo nezaposlenosti u crnoj gori i srbiji/ili bosni...

ili ako srbija hoce da se pridruzi crnoj gori to treba kazati jasno i glasno - da su npr. crnogorci bili na celu srbije mozda ne bi bila ovako katastrofalna situacija u srbiji...
Vidite, ja u Vašem postu ne nalazim ništa sa čim se ne slažem, bilo konkretno, bilo suštniski. A čini mi se da nisam ni napisao nešto što je neuklopljivo u princip kojim je prožet Vaš upis.

Ali želim da napomenem dve tri stvari. Da, verovatno su pitanja vezana za dohotke i ekonomiju (nekome, većini ljudi) važnija od identitetskih. Ipak, može se i jedan i drugi problem nezavisno od drugog uzeti kao tema rasprave, a u ovom slučaju tema je identitetski problem.
Zašto problem, zato što je to povezano sa slobodom, ili građanskim pravima i slobodama.

Slažemo se i u tome da treba svakome ostaviti pravo da se samoodređuje kako želi.
Slažemo se da svako ima pravo da ubeđuje ili da sugeriše nekom drugom kako da se samoodredi kao i to da taj drugi ima pravo da posluša i ne posluša sugestiju. U tom smislu dozvoljene su i te tribine na kojima se zagovara srpstvo, crnogorstvo, bošnjaštvo itd.

Međutim, ne verujem da se slažemo da neko na osnovu korišćenja prava na samoodređenje u nacionalnom, religijskom i jezičkom smislu može da dobije ili izgubi posao. Ili na osnovu toga kako je glasao na izborima. Država ima moć da te stvari dodeljuje ili uskraćuje ljudima, i ja se bojim da vladajuća grupa ljudi u CG upravo koristi državu za takve stvari. Pitao bih i Vas da li imate takav utisak?
aleksije radicevic is offline  
Old 09.04.2013., 19:27   #2782
Quote:
serafim kaže: Pogledaj post


evo ga jos jedan kome su svi drugi krivi...

kazete 'ko je bio' valjda mislite na vrijeme sfrj - zar srbiji nije bilo tada jedno deset puta bolje nego danas...

ali danas su u 'senci' i upravljaju 'iz senke';

pa dokle to krivljenje drugih za svoje nedace....
Ok, ok, opusteno, CG je vrhunska drzava po standardu, demokratiji i pogotovo pravima. Balkanski Monte Carlo, jel tako bese? Kamo srece da i mi imamo nekog Crnogorca da nam vlada pa da i mi budemo tako uredjeni i bogati...

Tipicno balkanski... svi su zapravo u necemu nesto bolji od onih drugih i to je sustina kojom se hrane mali iskompleksirani mozgovi, a to sto smo svi zajedno jedan veliki smrdljivi supak nije toliko ni vazno.
phanatique is offline  
Old 09.04.2013., 20:09   #2783
Quote:
serafim kaže: Pogledaj post
ili ako srbija hoce da se pridruzi crnoj gori to treba kazati jasno i glasno


Bravo Serafime, ova ti je baš dobra fora... Da se Srbija pridruži CG, pa da stvorimo Veliku Crnu Goru




Quote:
da su npr. crnogorci bili na celu srbije mozda ne bi bila ovako katastrofalna situacija u srbiji...
Ovo shvatam kao provokaciju. Crnogorci jesu bili na čelu Srbije, pogotovo u zadnjih 25 godina, od Miloševića do Tadića svi su Crnogorci. Čak i Koštunica, koji je doduše rođen u Šumadiji, se hvali svojim precima Damjanovićima, koji su Crnogorci.


PS. Mogu ja tebi da postavim kontrapitanje, imajuću u vidu da su Crnogorci decenijama vladali SR Crnom Gorom, zašto je CG bila jedna od najnerazvijenijih i najzaostalijih republika SFRJ???

Na primeru svoje matične domovine, Crnogorci nisu pokazali veliku stručnost i umešnost u razvoju zemlje, pa nije ni čudo što su Terazijski Crnogorci doveli Srbiju u ovakvo katastrofalno stanje.
moonze is offline  
Old 09.04.2013., 20:32   #2784
Quote:
serafim kaže: Pogledaj post
slusajte decko, sada fino kazite koliko je 'taj masovni' ubica sredio cetnika da 'razalostite' ovog 'Majkla'...

kada neki srbi pocnu da se gadjaju brojevima je vise nego zabavno ali mozda cak neko naivan to i povjeruje, manje naivan ce mozda pomisliti 'ok nije '15 hiljada' ali je mozda 'deset'/'pet'/'cetiri'/'tri' - onako kao na pijaci kad prodavac kaze najvecu cijenu...

pa valjda se zna da su partizanske jedinice ciji su komandanti bili crnogorci sa crvenom armijom oslobodili beograd i 'beogradjane' koji se bas nijesu proslavili anti-fasistickom borbom...

vise su se proslavili uvlacenjem u dupe njemcima i cinkarenjem jedni drugih...
Serafime, ne znam koliko četnika i nedićevaca je ubio drug Jovo "Oslobodilac". Pravo da ti kažem, to mi nije bitno, nisam simpatizer pokreta Draže Mihajlovića.

Ali ono što znam, to je da su u Beogradu stradali i nevini ljudi, kao što je recimo vlasnik kafane na Zelenom vencu, koga su optužili da je saradnik okupatora, jer su u njegovoj kafani jeli i pili nemački vojnici, koji su bili na službi u Beogradu.

A šta je taj jadnik mogao da uradi u vreme okupacije? Da istera iz svoje kafane nemačke vojnike, koji mogu da ga ubiju ko psa, na licu mesta????

Takvih primera ima koliko hoćeš, mada ne sporim da je među ubijenima najviše bilo nedićevaca i predratnih antikomunista, koje su "oslobodioci" likvidirali kao ideološke neprijatelje.
moonze is offline  
Old 10.04.2013., 01:13   #2785
Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
Đukanovićev režim je u silaznoj utanji. Prvo parlamentarni izbori gde prvi put nisu osvojili aposlutnu većinu, a sada i ova jako tesna pobeda.

Samo 7000 glasova je odlučilo pobednika.
I to glasova iz Rožaja dok je u Titogradu i Nikšiću pobijedio opozicioni kandidat.U Titogradu,ta pobjeda je i prilično ubjedljiva.Legitimitet novog starog predsjednika iako formalno možda i nije ipak jeste prilično sumnjiv.

Zadnje uređivanje Pućko : 10.04.2013. at 01:22.
Pućko is offline  
Old 10.04.2013., 01:21   #2786
Quote:
serafim kaže: Pogledaj post
pa valjda se zna da su partizanske jedinice ciji su komandanti bili crnogorci sa crvenom armijom oslobodili beograd i 'beogradjane' koji se bas nijesu proslavili anti-fasistickom borbom...

vise su se proslavili uvlacenjem u dupe njemcima i cinkarenjem jedni drugih...
Partizanski režim se nije bitno razlikovao od okupatora kad su političke slobode u pitanju.
Pućko is offline  
Old 10.04.2013., 04:18   #2787
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
A RS jeste država primorana da bude u uniji u kojoj ne želi.
Priznajem da odavno nisam čitao Ustav BiH, no ne sjećam pominjanja neke unije u istom, dopustit ću ipak da možda i nisi prolupao i da se ta unija država pominje .... bit ćeš dobar da me podsjetiš jednim citiranjem člana Ustava BiH koji je definira kao uniju država.

Usput, aleksije, pročitaj i ustav rs pa pogledaj kako ta "država" definira samu sebe u vlastitom ustavu.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?

Zadnje uređivanje posmatrač : 10.04.2013. at 04:29.
posmatrač is offline  
Old 10.04.2013., 09:50   #2788
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Offtopic Armadillo - ja uživam čitati tvoje postove na lijepom i savršenom crnogorskom jeziku.

Baš uživam. Svaki tvoj post je nova čitanka i lekcija crnogorske gramatike, književnosti i kulture. Jako lijepo predstavljaš jezično naslijeđe svoga naroda i iskreno sam ti zahvalan na tome
Fala ti ka čoeku.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 10.04.2013., 10:18   #2789
Quote:
Mstislav kaže: Pogledaj post
Moguće je da je dps skupio toliko glasova ali svako ko je imalo upućen u crnogorska dešavanja zna kako dolaze do tog broja, da su kojim slučajem vujanović i lekić bili protivnici u jednakim uslovima lekić bi ga lagano pobijedio.

U svakom slučaju dps nastavlja da slabi, albanci su (najzad) bojkotovali, lekić je svojom pojavom napravio upliv u tijelo bošnjaka i muslimana sjevera gdje inače vlast i bošnjačka stranka caruju, sdp se kao malo odmetnuo ali izgleda da neće biti nekih većih kazni za ovo što su uradili, dps shvata da su im potrebniji nego ikad.

Ne znam iz kojega rukava izvlačiš tu "argumentaciju", jer ništa od rečenoga nija istina. Ti samo vjeruješ da poznaješ "crnogorska dešavanja".
Da su bili mogući "jednaki uslovi" ni jedan ni drugi ne bi ni bili kandidati. Jedan je potrošio svoje pravo da bude kandidovan, a drugi ga je izgubio jer već 20 godina ne živi u CG. Da su postojali "jednaki uslovi" siguran pobjednik bio bi čoek koji se, absurdno, nije ni uspio kandidovat, jer zakon favorizuje stranačke igrače.
Jedini koji su bojkotovali glasači su SDPa, a neke albanske stranke su se držale po strani. Bilo je "suverenista" koji su podržali Lekića, ali od manjina podržala ga je samo ona srbska.
Jedini pobjednik ovijeh izbora upravo je SDP. Jer, pokazalo se da su mnogo ozbiljniji igrači no što su mnogi mislili. Zapravo, to je sad jedina stranka bez koje vlast nije moguća. Jasno, neće oni okrenut leđa DPSu, ali ni DPS više neće moć činjet što poželi. DPSu sljeduje pročišćavanje redova, a Crnoj Gori dosljedno poštovanje Ustava i zakona. I od strane vlasti i od strane Opozicije i od strane SPC.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 10.04.2013., 10:45   #2790
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Priznajem da nisam razmisljao u tom pravcu. Mislim da je realno to sto si napisao.
Poenta i jest u tome što građane ne bi pitali ni jedni ni drugi. S toga razloga Crbi (to NIJE posprdan naziv, već običan identifikator) ne mogu bit ni dio vlasti.
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post
Na kraju krajeva, poznati zločinac i masovni ubica Jovo Kapičić, koji je "oslobodio" Beograd i streljao oko 15 hiljada Beograđana u novembru i decembru mesecu 1944. godine, i dan danas je živ (ima 94 godine) i izjašnjava se kao Crnogorac a ne kao "Srbin", a živi u Beogradu.
PS. Jovo Kapičić je bio upravnik Golog Otoka, pa su ga po zlu dobro zapamtili ne samo Beograđani, već cela bivša Jugoslavija.
Da je tačno ovo što si napisao, J.Kapičić, kojega lično poznajem, bio bi makar sudski procesiran. Ali, nije, jer to je samo četnička propaganda.
J.Kapičić NIJE BIO upravnik otoka Goli, već je bio šef UDBAe. Na Golome je bio svega tri puta, dva puta kao pratnja višijem funkcionerima, a samo jednom kao šef UDBAe. O svemu što se tamo sbivalo on je dobijao PISMENE izvještaje svojijeh ljudi u kojijema, kako on veli, nema ni riječi o nekakvome nasilju. "Ja vjerujem svojijem službenicima." Za njega Goli nije bio zatvor, već "karantin", izolacija neprijatelja FNRJ. On i sad vjeruje da su svi "golootočani" taj status i zaslužili. Ko se odrekao Staljina išao je doma, ko nije ostajao je. Goli je napušten kad je prestala opasnost od Sovjeta.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 10.04.2013., 11:39   #2791
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Koješta! Naravno da je interes Srbije i srpskog naroda s obe strane granice da se Srbija i Crna Gora ujedine.
Baš koješta. Srba u CG ima oko 5%, premalo da bi o bilo čemu odlučivali.
Quote:
Podržavati crnogorsku naciju znači terati ljude koji se osećaju Srbima da budu nešto što neće. To radi i režim u Crnoj Gori ucenjujući narod radnim mestima. Pa čak i tako sve teže namiče većinu.
U CG se, kako rekoh, Srbima "oseća" oko 5% građana. Crbi se NE "osećaju" Srbima, već im je to način da se DISTANCIRAJU od Crnogoraca islamske i katoličke vjere ili onijeh arbanaškoga korijena. Više vjeruju TUĐINU koji je pravoslavac, no ROĐENOME bratu ako je druge vjere ili ako on više vjeruje Crnogorcu bilo koje vjere no bilo kojemu pravoslavcu. Oni se ne "osećaju" Srbima, već oni "osećaju" S T R A H! Rezultat predugoga "guslanja". Suprotno tome što ti misliš, vlast podupire te podjele, jer dok je njih oni će i bit vlast.
Quote:
Podržavati crnogorski jezik znači podržavati manjinski jezik u Crnoj Gori na štetu većinskog srpskog. To nigde nema da jezik kojim govori 60% ljudi u zemlji ne bude zvanični. Ali crnogorska vlast to sprovodi, iako je protivno zdravom razumu, i ti je u tome podržavaš.
Ovo ti je baš GLUPOST. Je, SVI građani CG zbore IZKLJUČIVO crnogorskijem jezikom, prije svijeh upravo oni koji sebe nazivaju Srbima. Albanci, uz svoj albanski, razumije se, zbore crnogorski kao i mi. Postoje, jasno, regionalne razlike, dijalekti, ali svi imaju prepoznatljivi crnogorski "zajednički imenilac", koji je ozvaničen standardizacijom. U CG srbski jezik NE POSTOJI, jer NIKO ne zbori tijem jezikom. Crbi su pokušavali cg jezik prekrstit u srbski, ali nijesu uspjeli. Sad priznaju crnogorski, ali tvrde da je njin materinji jezik - srbski! Još samo da uspiju pronać u čemu im se taj "srbski" razlikuje od crnogorskoga.
Quote:
Podržavati Crnogorsku crkvu znači podržavati manjinsku crkvu koja nastupa propagandno protiv većinske Srpske crkve u CG. I nastoji da imovinu SPC uzme sebi. SPC je institucija od najvećeg poverenja u Crnoj Gori uprkos svemu tome. Ne predsednik, ne vlada, ne stranke, ne bilo koja druga institucija koja ima veze sa identitetom i sa politikom. Pogledaj poslednje istaživanje CEDEM-a. Insititucije koje su od većeg poverenja u CG od SPC su sistem zdravstva i sistem obrazovanja, ali te institucije nisu identitetske ni političke.
U CG ne postoje te "manjinske" i "većinske" Crkve, već postoje OBNOVLJENA CPC i OKUPATORSKA SPC. Istina, CPC postoji i de facto i de iure, a SPC de iure ne egzistira. Što je još uvijek tu đe jest posljedica je činjenice da je Risto Radović, šef SPC u CG vrlo važan igrač DPSa, jer njegova je uloga produbljivanje podjela među Crnogorce kako bi DPS što duže i što bezobzirnije vladao. "Istraživanje" CEDEMa ima istu funkciju.
SPC je u CG došla SILOM OKUPATORSKE SRBSKE VLASTI koja je Crnogorsku crkvu utopila u NOVOSTVORENU SPC. Tijem načinom sva je imovina koju je CPC koristila, a čiji je vlastnik bila crnogorska DRŽAVA, OTETA. Poslije rata je ta imovina vraćena državi, ali su je devedesetijeh ČETNICI iz ondašnjega "jedinstvenoga" DPSa prosto prepisali fašističkoj paramilitarnoj ilegalnoj organizaciji spomenutoga R.Radovića. Danas je to adut DPSa u igri s R.Radovićem - Dok on radi po željama DPSa može mirno koristit imovinu (što i čini, sgrćući milione eura). Izgleda se toj "ljubavi" bliži kraj. Već neko vrijeme Ristu su zubi sve tuplji, a rezultat ovijeh izbora sluti da će bez njih i ostat.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 10.04.2013., 11:42   #2792
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Na linkovima su informacije vezane za razultate izbora. Na ćirilici su, pa ako zanimaju Hrvate možda bi Majki moga da prevde na latinicu.
Nijesam ni očekivao drugo no da se informišeš s četničkijeh sajtova.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 10.04.2013., 11:57   #2793
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Nego ko je bio? I sada su jos uvek, samo iz senke, zaostavstina udbasko-komunistickog nasledja.
Sunovrat Srbije odpočeo je kad je crnogorsku nadjačala "prekodrinska" struja. Crnogorci su tradicionalno kosmopoliti, ljudi koji ne zaziru od drugijeh vjera i nacija, jer su uvijek bili sigurni u sebe i svoju snagu da se odbrane od svakoga neprijatelja (liše "zla domaćega"). Postoji i ona manjina (koju sad spomenuh) kojom vlada STRAH od inovjeraca i iz koje se regrutuju Crbi. Kad su se ovi udružili s "prekodrincima", kod kojijeh je spomenuti STRAH dominanta, a kojijeh u Srbiju ima mnogo više od Crba, svijema nam je zakukala majka.
Pošto Crbe nazivate Srbima, nije lijepo da vašu nesreću pripisujete Crnogorcima.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 10.04.2013., 12:15   #2794
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Međutim, ne verujem da se slažemo da neko na osnovu korišćenja prava na samoodređenje u nacionalnom, religijskom i jezičkom smislu može da dobije ili izgubi posao. Ili na osnovu toga kako je glasao na izborima. Država ima moć da te stvari dodeljuje ili uskraćuje ljudima, i ja se bojim da vladajuća grupa ljudi u CG upravo koristi državu za takve stvari. Pitao bih i Vas da li imate takav utisak?
Prije svega nadam se da razumiješ da je "partijsko" i "nacionalno" zapošljavanje "normalna" stvar u tvoju Srbiju? Ako ja to ZNAM, onda bi i ti morao znat.
Što se tiče CG, "nacionalno", "religijsko", "jezičko" zapošljavanje ne postoje, već izključivo "partijsko" i klasično "rođačko". Ali, nije tačno da se po tome "ključu" gubi posao. Posao nećeš izgubit zato što "postojiš". Eventualno ti se to može desit ako "nagaziš" vlast. No, onda te ne bi pitali jesi li "naš" ili "njin".
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 10.04.2013., 12:19   #2795
http://www.youtube.com/watch?v=-bfLBqqCTNY


Himna Republike DuPljanije
ružan is offline  
Old 10.04.2013., 12:22   #2796
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post
Ovo shvatam kao provokaciju. Crnogorci jesu bili na čelu Srbije, pogotovo u zadnjih 25 godina, od Miloševića do Tadića svi su Crnogorci. Čak i Koštunica, koji je doduše rođen u Šumadiji, se hvali svojim precima Damjanovićima, koji su Crnogorci.
Ja to tumačim ovako: Da nije Crnogoraca, Srbija ne bi ni postojala.


Quote:
imajuću u vidu da su Crnogorci decenijama vladali SR Crnom Gorom, zašto je CG bila jedna od najnerazvijenijih i najzaostalijih republika SFRJ?
Odgovor je jednostavan: Beograd. Tek kad smo se od njega počeli odvajat krenuli smo naprijed. Danas smo razvijeniji od Srbije. Da ne bude zabune - glavni kočničari bili su "terazijski" Crnogorci, jer dok je CG bila nerazvijena oni su bili glavni. Ipak, ja ne sumnjam da su tijem kupovali svoje pozicije tamo, jer u Srbiju se nikad nije utulila želja gospodarenja Crnom Gorom.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 10.04.2013., 13:43   #2797
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Priznajem da odavno nisam čitao Ustav BiH, no ne sjećam pominjanja neke unije u istom, dopustit ću ipak da možda i nisi prolupao i da se ta unija država pominje .... bit ćeš dobar da me podsjetiš jednim citiranjem člana Ustava BiH koji je definira kao uniju država.

Usput, aleksije, pročitaj i ustav rs pa pogledaj kako ta "država" definira samu sebe u vlastitom ustavu.
Zaboga, pa kakvo bi naše višegodišenje poznanstvo, usudio bih se da kažem - prijateljstvo, bilo, ako sad ja ne bih predusretljivo odgovorio na tvoj predlog. Šta više, otvoriću i temu o tome još danas, samo da Armadillu kažem dvije.
aleksije radicevic is offline  
Old 10.04.2013., 13:46   #2798
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Ja to tumačim ovako: Da nije Crnogoraca, Srbija ne bi ni postojala.
Na određeni način si možda u pravu u ovoj tvrdnji .Da nije bilo naseljavanja Srbije stanovništvom sa teritorije današnje Crne Gore tokom 17 i 18 vijeka...
Pućko is offline  
Old 10.04.2013., 14:09   #2799
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Baš koješta. Srba u CG ima oko 5%, premalo da bi o bilo čemu odlučivali.
U CG se, kako rekoh, Srbima "oseća" oko 5% građana. Crbi se NE "osećaju" Srbima, već im je to način da se DISTANCIRAJU od Crnogoraca islamske i katoličke vjere ili onijeh arbanaškoga korijena. Više vjeruju TUĐINU koji je pravoslavac, no ROĐENOME bratu ako je druge vjere ili ako on više vjeruje Crnogorcu bilo koje vjere no bilo kojemu pravoslavcu. Oni se ne "osećaju" Srbima, već oni "osećaju" S T R A H! Rezultat predugoga "guslanja". Suprotno tome što ti misliš, vlast podupire te podjele, jer dok je njih oni će i bit vlast.
Ovo ti je baš GLUPOST. Je, SVI građani CG zbore IZKLJUČIVO crnogorskijem jezikom, prije svijeh upravo oni koji sebe nazivaju Srbima. Albanci, uz svoj albanski, razumije se, zbore crnogorski kao i mi. Postoje, jasno, regionalne razlike, dijalekti, ali svi imaju prepoznatljivi crnogorski "zajednički imenilac", koji je ozvaničen standardizacijom. U CG srbski jezik NE POSTOJI, jer NIKO ne zbori tijem jezikom. Crbi su pokušavali cg jezik prekrstit u srbski, ali nijesu uspjeli. Sad priznaju crnogorski, ali tvrde da je njin materinji jezik - srbski! Još samo da uspiju pronać u čemu im se taj "srbski" razlikuje od crnogorskoga.
U CG ne postoje te "manjinske" i "većinske" Crkve, već postoje OBNOVLJENA CPC i OKUPATORSKA SPC. Istina, CPC postoji i de facto i de iure, a SPC de iure ne egzistira. Što je još uvijek tu đe jest posljedica je činjenice da je Risto Radović, šef SPC u CG vrlo važan igrač DPSa, jer njegova je uloga produbljivanje podjela među Crnogorce kako bi DPS što duže i što bezobzirnije vladao. "Istraživanje" CEDEMa ima istu funkciju.
SPC je u CG došla SILOM OKUPATORSKE SRBSKE VLASTI koja je Crnogorsku crkvu utopila u NOVOSTVORENU SPC. Tijem načinom sva je imovina koju je CPC koristila, a čiji je vlastnik bila crnogorska DRŽAVA, OTETA. Poslije rata je ta imovina vraćena državi, ali su je devedesetijeh ČETNICI iz ondašnjega "jedinstvenoga" DPSa prosto prepisali fašističkoj paramilitarnoj ilegalnoj organizaciji spomenutoga R.Radovića. Danas je to adut DPSa u igri s R.Radovićem - Dok on radi po željama DPSa može mirno koristit imovinu (što i čini, sgrćući milione eura). Izgleda se toj "ljubavi" bliži kraj. Već neko vrijeme Ristu su zubi sve tuplji, a rezultat ovijeh izbora sluti da će bez njih i ostat.
Prvo, ovaj post je daleko prešao granicu ozbiljnosti, i usudio bih se da kažem da iza onoga što u njemu piše stoji osoba rezignirana, valjda onim što se događa, koja skreće u inadžijske i agresivne tirade.

Kako drugačije objasniti činjenicu da se određen broj ljudi na Popisu izjasni na odgovarajući način, a da im neko to osporava previđajući elementarnu slobodu samoodređenja, nego tako da je taj neko naprosto autoritativan profil ličnosti, najblaže. Tvoja poruka Srbima u CG je da oni nisu ono što sami tvrde da jesu. Zamenii uloge i zamisli da tebi neko tako nešto kaže, pa će ti postati jasno koliko je to besmisleno.

Jezik u Crnoj Gori, osim u lokalnim osobenostima, ne razlikuje se od jezika koji se govori u Srbiji, Srpskoj, FBiH i Hrvatskoj, i svako ga različito zove. Većina ljudi u CG taj jezik naziva srpskim. Crnogorski govori manji broj ljudi, to je nedavno standardizovan jezik, a koliko sam video nije zaživeo ni u medijima ni u administraciji toliko da i na glasačkom listiću ne stoji "predšednik" nego "predsjednik".

Što se tiče odnosa Mila Đukanovića i Crkve, pre bih rekao da je on SPC ostavio na miru zbog toga što je to institucija u koju narod u CG ima više poverenja negu njega. Barem tako stoji u istraživanjima, koja ti osporavaš kao što osporavaš svaki relevantan dokument koji ti nije po volji, pa i sam popis stanovništva u CG.

Pretpostavljam da si pristalica SDP-a, i ako je tvoje mišljenje dominantno u celoj toj partiji, onda to pokazuje svu njenu bedu. Od jedne socijaldemokratije bi se pre očekivalo da se svoje interesovanje usmeri prema problemima socijalne nejednakosti, penzija, plata, kršenja ljudskih prava i sloboda, a ne da duboko zabrazdi u pitanja ko se kako izjašnjava, ili još dublje da objašnjava psihološke motive za ovo ili ono izjašnjavanje.
aleksije radicevic is offline  
Old 10.04.2013., 14:19   #2800
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Nijesam ni očekivao drugo no da se informišeš s četničkijeh sajtova.
Ima li u CG opozicioni sajt, a da nije četnički? Kad već RTCG, Atlas i slični mediji u ovom trebutku puštaju muziku i filmove, dobro je da postoji portal koji obaveštava javnost o onome šta se dešava.

http://www.in4s.net/index.php/politi...na-izvjetaj-ek
http://www.in4s.net/index.php/politi...itikom-podjela
http://www.in4s.net/index.php/politi...i-u-19-optina-
http://www.in4s.net/index.php/politi...zvui-groteskno
http://www.in4s.net/index.php/politi...ekievi-glasovi
aleksije radicevic is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:01.