Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2003., 17:51   #21
Nema smisla iznositi osobne detalje

evo nekih:
Prvo sto sam odlucio je da nema slijepog pridrzavanja.
Odnos: Na nekoliko mjesta u knjizi (onoj prvoj) se spominje da se odnos ugljikohidrata:masti:bjelancevina (tocnije receno, kalorija iz njih) uzima otprilike i da svatko moze sam za sebe odrediti kakav mu odnos najvise odgovara. Bilo kakvo inzistiranje na tocnosti nema smisla jer se prije ili kasnije "uprska".
Moje tumacenje: 40 je isto sto i 35 ili 45, ali nije isto sto i 50-60.

Kolicina: ako pogledas, gotovo sve kilaze, od 60-120 se svode na nekih 12-15 blokova. Sto znaci da blok vise ili manje ne bi trebao imati presudnog utjecaja. Pogotovo uzevsi u obzir dosadasnji nacin prehrane kada se na to uopce nije obracala paznja (odnosno, ja nisam prije).
Moje tumacenje: smanjenje kolicine je bitno, opet "odokativno" 40% manje nego prije.

Redovitost - izuzetno bitna, s obzirom da nije jednostavno organizirati 5 obroka u danu. Ipak, MOGUCE JE. Naravno, najdrazi mi je bio onaj prije spavanja - crno vino i sir

U pocetku sam dosta striktno pazio. Sada sam malo popustio (u odnosu na pocetak, recimo jedem vise sladoleda), ali i dalje vise pazim u odnosu na nacin prehrane prije.

Naravno, ima toga jos, ali za sada dosta.

PS. Sve gore navedeno je moje iskustvo. S obzirom da sam i u RL imao rasprave sto je pravilno ili nije, iznosim kao iskustvo, ne uvjeravam nikoga da je to to. Da ne mislim da je pravilno, ne bih se toga pridrzavao, ali ne nagovaram nikoga.
praktikanti is offline  
Old 02.07.2003., 20:25   #22
hocu tu knjigu na posudbu...

plavvi?
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 03.07.2003., 19:02   #23
Smile

Praktikant, hvala na informacijama, znači da i kod tebe djeluje, drago mi je. Evo, već 8 dana nisam gutala kolače, kekse, čokoladu etc etc i već to mi se čini uspjehom, uopće više ne žudim za tim,a najsretnija sam što nikada nisam gladna, nemam onaj odvratni osjećaj uskraćenosti koji me neprestano pratio, u svim fazama gladovanje/prežderavanje.
I da, kada se dobro, ali DOBRO prouči knjiga (za one koji to žele, ofkos), shvatiš da to nije uopće komplicirano - što ima teško i složeno u obroku od komadića sira i čaše vina (piva) ? Ništa, zaista.
Ovdje je netko spomenuo kako on kaže da je i hamburger OK, ali mislim da nije tako jednostavno, već je samo ilustrirao kako se i takav način prehrane može prilagoditi principima zone. Kod nas to nije toliko izraženo, ali u Americi je prava pošast junk fooda. Naravno da ne propagira trovanje hamburgerima, ali kako kaže praktikant, od jednog skretanja nema prevelike štete.
Marija_1963 is offline  
Old 05.07.2003., 10:09   #24
Pročitala sam obe knjige i Zonu i Pravilno kombiniranje hrane.
Obe su drastično različite, kod jedne se obavezno moraju odvajati bjelančevine od ugljikohidrata, a kod zone je to dopušteno....Kako se onda hraniti? Meni se više dopala ta o kombiniranju, ali takav sistem prehrane mi baš ne odgovara. Imaj osjećaj da mi nešto fali i nekad budem gladna. Inače, imam normalnu tjelesnu težinu i nikad nisam imala problema s viškom kg. Onda sam od toga odustala, ne jedem sve i svašta, općenito se trudim hraniti što zdravije, dosta voće, povrća, sve integralno i sl.Kad sam uključila i ugljikohidrate i bjelančevine u jednom obroku ništa mi se nije poremetilo (mislim na probavu) i odlučila sam da tako nastavim. Jedino čega se strogo pridržavam je to da jedem voće natašte (bar jednu jabuku) ili kao poseban međuobrok.
laurra is offline  
Old 05.07.2003., 17:55   #25
Znam da su te dvije teorije potpuno u suprotnosti, ali zato je na nama da isprobamo, pa što kome odgovara.
I sam dr. Sears kaže da kod ljudi postoje različite reakcije na unos ugljikohidrata, netko luči puno inzulina, netko manje itd.
Svi smo različiti, pa nam i različiti načini prehrane odgovaraju. Meni je za sada ovo potpuno OK, nisam nikada gadna iako mi dnevni unos hrane ne prelazi 1100 kalorija, kombiniram niskokalorično povrće sa nemasnim mesom, ribom i bjelanjcima, osjećam se odlično i HEJ, NE JEDEM SLATKO jupiiiiii. Danas sam napravila tortu za rođendan mom malom nećaku, nisam fil ni probala (tko zna što će ispasti od toga, he he), a starcima sam napravila baklavu, dragec je bio pokusni kunić. Da mi je netko rekao da ću peći kolače i nemati želje da ih jedem, rekla bih mu da je lud! Kod mene se uvijek peče i jede slatko, a sada se samo peče to je ono što me oduševljava!!!!!
Ima li još tko slična iskustva? Anybody?
Marija_1963 is offline  
Old 07.07.2003., 08:40   #26
Kod mene isto tako, ali ja bi više rekla da je to stvar želje da promijeniš kompletnu prehranu, i kad u tome uspiješ toga se držiš, i nemaš želje da se vraćaš na staro. Ja sam prije bila "luda" za kolačima, sad mi se isto tako zna desiti kad ispečemo kolač da ga uopće ne pojedem.
laurra is offline  
Old 07.07.2003., 08:58   #27
Thumbs up

Pa da, upravo to mi je naj, ne samo zbog kila i sala (majko moja ), već što imam dijabetes u obitelji, a kako sam ja gutala slatko, to je bilo za poludjeti, išla sam ravno u pakao, kad se samo sjetim odrezanih nogu, sljepoće itd itd sve povezano s dijabetesom, koma! Na zadnjoj kontroli krvi doktorica me upozorila da smanjim slatko, masno itd jer da mi je šećer blago povišen. Naravno da sam se uplašila, ali samo do prve prilike , kolači su mi bili jednostavno neodoljivi. Ali sada ne, oduševljena sam, vjerojatno je to djelomično i rezultat želje da promjenim jelovnika, ali i prije sam to željela, ali mi nije polazilo za rukom. A sad - piece of cake
Marija_1963 is offline  
Old 07.07.2003., 14:47   #28
Iako ne sumnjam da i jedna i druga metoda daju rezultate, nekako mi se neprirodnim čini odvajanje bjelančevina od ugljikohidrata. S obzirom da su i jedno i drugo bitni faktori metabolizma, neunošenjem jednog od njih mora doći do neravnteže.

Osnovni razlog debljanja je unos prevelike količine (u odnosu na utrošak) ugljikohidrata, pa se njima treba posvetiti pažnja (smanjenje unosa ugljikohidrata u razumne okvire, i preferiranje ugljikohidrata sa niskim glikemijskim indexom). A proteini su bitni radi održavanja mišićne mase (uzimanjem ugljikohidrata bez proteina, dolazi do gubitka mišićne mase, isto kao i kod 'dijete' izgladnjivanjem).
Martin is offline  
Old 07.07.2003., 17:07   #29
Kod pravilnog kombiniranja namirnica u tijeku dana se unosi dovoljna količina i ugljikohidrata i bjelančevina, samo što su u različitim obrocima. Na pr. ako se za doručak jedu ugljikohidrati (dopušten je jogurt, mlijeko sa 0% masnoće, a kod nas ima 0,1% i ti je u redu) Ja mislim da je u osnovi i Zona i Kombiniranje isto, jer povrće spada u ugljikohidrate, a može se kombinirati sa bjelančevinama. Važan je glikemički indeks ugljikohidrata. Za mene je ta metoda izvrsna, jer nema groznog izgladnjivanja, kada se javlja želja za hranom, već se jede sve i po želji kombinira. Ne predstavlja nikakvu smetnju ni na svečanim večerama, uvijek se može naći hrana, a da se ne izađe iz pravila. Ja koristim već pet godina, sve jedem, količinski čak dosta obilno, a težina mi je kao kada sam bila mlada. Ne osjećam nikakve restrikcije, pojedem i kolač kada mi dođe želja i uopće bilo šta od hrane, jer mi sada organizam ne reagira na povremene izlete.I ja sam imala šećer na granici normale, a sada mi je prema nižim vrijednostima, jer sam u trudnoći imala gestacijski dijabetes, a u obitelji ima oboljeleih.Ta prehrana mi je regulirala zdravlje na bolje, jer je puna vitamina, dovoljno bjelančevina i ugljikohidrata, a ne predstavlja problem za sastavljanje jelovnika.
Ruža is offline  
Old 09.07.2003., 08:37   #30
Kombiniranje ne poznajem, pa ne mogu komentirati. U zoni se svaki glavi obrok 3 puta dnevno sastoji od istog omjera kalorija iz ugljikohidrata, bjelancevina i masti, dva mala obroka imaju isti omjer ali manju kolicinu.
Ljudi se cesto preplase zone i misle da je to nesto komplicirano. Bitno je kontrolirati ono sto se jede. Meni prije na pamet padalo pogledati sastojke nekog proizvoda. Sada kad idem u kupovinu znam otpilike sto mi treba. Ako uzimam vocni jogurt znam da ima viska ugljikohidrata. Ali me to ne smeta da mali vocni jogurt pojedem kao mali obrok. Nije strogo po zoni, ali vec sam napisao da sam na pocetku odlucio da nema striktnog pridrzavanja. Moje tumacenje je da je zdravije-bolje pojesti taj jogurt i uzeti malo (pre)vise ugljikohidrata, nego biti gladan. U oba se slucaja remeti ravnoteza hormona, ali uzimanjem hrane organizam ne dozivljava sok gladi koji kasnije bi ublazio stvaranjem (masnih) rezervi.
Prvih mjeseci sam bio striktan, sada sam popustio, pojedem neki kolac, sladoled jedem barem nekoliko puta tjedno, ali i dalje izbjegavam vocne sokove (i kruh, tjesteninu, rizu, krompir i sl).
praktikanti is offline  
Old 10.07.2003., 09:59   #31
Wink Zanimljivo...

Ni ja prije nisam gledala etikete na proizvodima, ali sad dobro pogledam i odmah u glavi sračunam - aha, previše masnoće, previše ugljikohidrata (to najčešće), premalo proteina - za čas znam na čemu sam. Ali ni to nije problem, ja prije voćnog jogurta pojedem jedno jaje ili malo sira ili malo bijelog mesa i dovedem obrok u ravnotežu.
Budući da dosta intenzivno treniram, dečki su mi tamo u teretani govorili da moram jesti meso, mislim si ja, kako da ne! Nisam uopće ljubitelj mesa. Pa sam se mučila - dođem na trening nakon obroka voća ili povrća, tamo padam u komu od gladi i umora. Sad lijepo pojedem prije i poslije fitnesa malo bjelančevina s jabukom i nema više nikakvih problema s premorenošću, sad vidim da mi je nedostajala građa za mišiće koji su sami sebe trošili u nedostatku proteina. Ma, ovo mi je super, pun pogodak, ne shvaćam ovo kao dijetu već kao način života i prehrane koji mislim prakticirati dok sam živa (ako prije toga ne umrem ).
Plavva, ne javljaš se, ima li kakvih promjena kod tebe u vezi zone?
Marija_1963 is offline  
Old 24.04.2007., 16:18   #32
Quote:
takozvani kaže: Pogledaj post
Više mi se sviđa od Atkinsove,ali sam ipak odustao od Zone.
Nešto najviše vjerujem samom sebi...
..i E/C/A-i
A gdje se može nabaviti E/C/A, pretražila sam sve, ali ništa. Navodno samo ilegalno. Neki kontakt?
thanks.
 
Old 10.04.2013., 15:47   #33
Ako netko prodaje knjigu Život u Zoni nek se javi, treba mi!
Ili bilo koju drugu od doktora Searsa ili doktorice Grbac.
cake or die is offline  
Old 10.04.2013., 15:54   #34
Ima na Gastronomiji tema o Zoni, evo link: Prehrana u Zoni pa tamo pitaj, ovu temu ću zaključati.


Lock.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:05.