Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2013., 23:03   #21
ni vi
ni vi
niste nikako budni
poznajete me
kroz prozore
i ja poznam vas
nekad
su večeri bile budnije
od jutara
i vi ste prosipali sva svoja zvona
uzalud
vam trud
svirači
moje su ikone
rasplamsane
po obzoru izvan duge
koja krade djecu hrama
vi
vi ste gladni
kao i ja
prijatelju
ogrni se brodovima
luke su daleko
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 23:35   #22
pjesnik je mrtav, živio pjesnik!

uznici su se jeftino prodali
kao i obale
luke su otplovile
sa zadnjim zalazom
sunca
utopljenika
mi
mrtvi
kao i vi
uzalud
prebiremo
po tuzi
ruičnici su mokri
na plaži
naši obzori otkriveni
anđeli
snivaju
grijeh
mi smo sve naše zablude
mi smo lude
ptice
priče
preko granice
bdiju
još uvijek iste sjene
s one strane
kristala
mi
vozimo
mrtve
na uzici
ulici
uvijek
ponovo
zalazi
sunce
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2013., 00:30   #23
zauvijek

zauvijek
zauvijek raspuštene stepenice
i jedan sat
na kamenu
teče
pospani otvor
bezubi gnijev
lovorova lista
mi smo prozvani
da kažemo dvje tri riječi
prije pijanke
naše nijeme obale
listaju ponovo istom tugom
gavrani su
na stupu soli napravili gnijezdo
zauzdaj jednoroge
voze kola oborenih kapaka
na uglu
raskršće
nisu naše usne bile tako mrtve
jutrom
a sad
pijan je pastir
o
o obale obješne
padaju krinke
ti
si samo jedan krzom prekriveni
ostatak
sjećanja

(hirošima)
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2013., 01:59   #24
nisam ni točka
ni cvrčak
ne listam više
v
la
žne
su oči
koje se mreškaju
u dubini
spas
otkrij me
u grobu
zima je
kosti
su ledene
usne
su nijeme
pojedene
oglodane
naši prijatelji
raz
lagači
da
nas
s
lažu
preko
vremeno
Zlatko Režek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2013., 05:06   #25
tko nasljeđuje ptice

što cvjetaju uzduž katedrala
na mom vratu
usred snijega
ogrizak jabuke
obojena bol
kkkkkk
kucka
iskopavaju
pijukom
zlaćane novčićće
jutro
je
a avion još nije završen
prokleto lijep
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 12:44   #26
umjetnik nije pas

kao što ni policajac ne drži lavove u šaci
šakale
i hijene na granici
totalitarni sistem
u našoj glavi
bez ijednog cvijeta
na palubi
polijećemo
s ovog kolodvora
nepristrano mrtvi
zvijezde posustaju na palubi
krvareći mrtvo ime
koje
koje
ti i ja
nazivamo
lopovi su mi odnijeli najljepšu masku
mi
pougljenisani
živimo
pas s ugla ulice
gleda u antene
u ulične svjetiljke
moj prijatelj tesla
poklonio mi je
žarulju
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 13:14   #27
Quote:
Neomeđena točka kaže: Pogledaj post
umjetnik nije pas


moj prijatelj tesla
poklonio mi je
žarulju

i potpisao se: tvoj
edison
Discipulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 14:05   #28
Quote:
Discipulus kaže: Pogledaj post
i potpisao se: tvoj
edison
Edison je izumio žarulju ( iako neki navode da je i taj patent kupio, odnosno ukrao od izvjesnog Joseph Swan iz Engleske).
Kako god bilo, bez Tesline "izmjenične struje" bila bi mala vrijednost od Edisonove žarulje.

Na kraju Edison je umro bogat, moćan i slavan čovjek okružen prijateljima. Tesla je umro u bijedi i usamljen, sa divljim golubovima koje je hranio i puštao u svoju sobu u hotelu New Yorker.


Du sel dans les pâtes à l'eau
Du beurre dans les haricots
De l'eau pour s'laver la peau
Du sang pour cracher des mots
D'la voix pour gueuler plus haut
Des fleurs pour t'aimer bientôt
Du ciel pour les animaux


__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 17:14   #29
Wink

" Tesla je umro u bijedi i usamljen, sa divljim golubovima koje je hranio i puštao u svoju sobu u hotelu New Yorker."

no, no se ljutit, točkice, na starog discipulusa. ja isto više volim teslu od edisona.
pa zar mu nisam napisao pjesmu (ako nisi pročitala na mom topicu, evo je ovdje):
TESLA

Crtajući po stazi… na časak bješe stao,
Motreći što je bio na stazi nacrtao.
I sinu mu ideja!!! To kaza osmijeh škrti.
I pruži prst i reče: - Idejo, sad se vrti!

I krugovi mu, (dotad u božanstvenoj šutnji),
Zaplesaše odjednom u bjesomučnoj vrtnji.
Tad priđe Industrija… (Još nevinašce čisto!)
I zamoli ga smjerno: - I meni recite… isto!

- Pa… dobro! – reče. - Evo, pozabavi se ovim!
I ode… već zamišljen nad crtežima novim.
On više na tu temu ne reče niti slovca,
Indiferentan posve na Industriju novca.

I dok je odlazio, otežao od dara,
Korakom mekim, lakim, korakom mjesečara,
Iza visokog čela rojili su se snovi,
I lepršali nježni, (još mladi)… golubovi.
Discipulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 23:33   #30
grbave su bile ptice
a lađe su se pomirile s odlučnim gorostasima
naši su ribari zasukali rukave
i potrbuške se valjali na ivici oceana
zabune nije bilo
vrijeme je pokazivalo crveno
zbor sirena otpjevao je himnu
i mi smo izveli piruetu ispod labavog mjeseca koji se klatario amo tamo
noć je bila loše proštepana i obojili smo posljednju stanicu zaostalim srebrom
nigdje nije bilo večere
ni prve ni posljednje
i nisu zaludu sve povezali u bijelu maramicu
sikčući
kao da već nije bilo roba na prijestolju
kugla oko noge vukla nas je na dno neba
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 23:49   #31
Quote:
Neomeđena točka kaže: Pogledaj post
grbave su bile ptice
a lađe su se pomirile s odlučnim gorostasima
naši su ribari zasukali rukave
i potrbuške se valjali na ivici oceana
zabune nije bilo
vrijeme je pokazivalo crveno
zbor sirena otpjevao je himnu
i mi smo izveli piruetu ispod labavog mjeseca koji se klatario amo tamo
noć je bila loše proštepana i obojili smo posljednju stanicu zaostalim srebrom
nigdje nije bilo večere
ni prve ni posljednje
i nisu zaludu sve povezali u bijelu maramicu
sikčući
kao da već nije bilo roba na prijestolju
kugla oko noge vukla nas je na dno neba
I kvočka.
Zlatko Režek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2013., 05:14   #32
U SVJETLU I U SJENI, IZNOVA

Paris je lijep, padale su ptice. I ona - KAMENOVANA! U kinu usred bespuća blagovali smo. Zatvoreni zajedno s jednom kvočkom, što nesla je zlatna jaja. U dnu kina nalazila se mala peć na kojoj smo ih talili ne bismo li započeli s gradnjom hrama. Daleko ispod nas su bile zvijezde i zrcalilo se nebo, što smo još mogli vidjeti kroz mali otvor sna. Negdašnje poljane prekrivali su sad mrtvi gavrani. A ona? Ona je pila s njima, svi su to znali i zato su joj tako malo vjerovali. Vrelog vina iz Jeruzalema! Nisu ostali nezamijećeni otisci tajne vojske na njenim plavim haljinama, još prije nego štono bi se domogla novog svitanja. Iako nije bilo prozora, čuli smo bijesne pse u daljini, kako trgaju svoje željezne okove. Ponekad bi progutali mali komad srebra, na što bi bilo potrebno progutati cijeli kruh i deci maslinovog ulja. Bilo nas je više nego malo i nismo više plakali. Nosili smo naše svjetove neuprizorene na bijelom platnu kina.

Crvena zastava skrivala je sjećanja, iz metalnih cijevi čuo se poziv na kretanje ka zamišljenom eonu. Nitko nije nosio sat i nismo prebrojavali mrtve gavrane, kao što nam ni jučer nije bilo dano da dijelimo stol s njima, što poznali su himnu iz programa. Crveno lišće ponekad bi nenadano zatreperilo, biljka je bila još sasvim nježna, a često smo joj zaboravljali dati vode. Nismo je ni mi imali.

Naslućivali smo da su se već počeli voditi ratovi i da nije preostalo puno djece što bezbrižno beru školjke u uvali. Gradili smo Zamak na toj stijeni, visoko iznad oceana tuge.

Ponekad sam još mislila na tebe, iako sam znala da bi mi anđeli to branili. Njihovi sivi pohabani kaputi djelovali su izazovno. Bilo je teško donijeti pravu odluku u odsutnosti. Preuzela sam rizik i skrivala stari buton u džepu, možda će još zatrebati.



(...)
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2013., 11:32   #33
Kramari su kramali svoju kramu. Tu sam još, jer vi ste to tražili, madam. Loša karma mlade karmelićanke, loša sarma mlade samarićanke. Kanaanski narodi nisu radili dobru sarmu i stoga ih je Bog prokleo da se rađaju iz kupusa. Šabatom se uopće nisu rađali, jer tada kupus ne raste. Znao sam da mi nećeš kosom oprati ruke i bio sam tužan. Lelek srebra u kupusu postajao je sve jači, gavrani su se kotili i kljucali su ljuskice svojih crnih jaja. Ispljunula si naušnice u rijeku i namrštila se. Kasao sam kao konj za jatom roda, moleći se u sebi da nađem djetelinu s četiri lista. Mjesečari su kupovali Novi list, a u daljini su se nazirale pijavice. Ječale su bešike i škapulari su se tresli na svaki mig. Nisi mi htjela reći da si trudna. Znao sam ionako da je sve bilo gotovo prije nego što je i počelo.

Bez tvojih sjećanja, anđeli u rosi su počeli otpadati i gmizati kao gujavice. Grčili su se na tlu i maštali o kupusu. Krali smo bogu dane i vezali ih u novi stoljnjak kojeg ćemo držati na stolu u blagovaonici dok se budemo opijali mirisavim misnim vinom. U Jeruzalemu je ostao čep, ali i bez pluta se može živjeti ako se pazi na tlak. Kupio sam ti nove češljiće i ukosnice. Nećeš ih nikada vidjeti jer si otišla vlakom na kraj tunela i pala u nesanicu, gdje su te već čekali plašljivi leptiri. Ni ne znaš koliko sam se zabrinuo, a sve sasvim nepotrebno. Pisat ću ti jednom o tome kad me prestane stiskati kugla oko noge kojom sam odletio u nebo kao pegaz.
Zlatko Režek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 13:48   #34
no round fired
no assassins hired


uopće
niti jedna točka
kamenovana
da izbriše sve lukove
koje podiže ubojica trijumfirajući
zapadom
pozdrav suncu
sve što teži
trubljama
saksofonima
zvonjavi
nad oceanima
koji nepozvani
uvijek stižu jutrom
zviždučući ponovo
na masardi
u rovove
u rovove
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 14:26   #35
traces

pokušaj zaspati
bez da te vidi kamera
kako ispijaš jednu rakiju
za drugom
kad nemaš vrelog jeruzalemskog vina
jutra bivaju pospanija
od večeri
i mi smo uvijek oni bez puta
naše se samoće zbrajaju
u prašnjavim uglovima
zaborava
a ni tada
ostavljeno pismo
jednom
neimenovanom
nekom
koji će doći
prebrojati mrtve
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 14:32   #36
svi satovi pogubljeni
otužna povorka satova
od plastike
ljubičaste
s vrela
ponad gorščice
jela sam gulaš obavijen ružmarinom
ostavivši prsten
omotan u kruh
za zlato
koje dolazi
jutrom
kroz prozore
dok izlazim
u vilinske livade
gdje je vrijeme
odavno izbrisano
iz sjećanja
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 14:58   #37
samo za luđake
pisalo je ispred rampe
nema učitelja
nema spasitelja
na obali ostali smo
ti i ja
uvijek ista
gladna
djeca
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2013., 00:53   #38
Ta fascinantna zaokupljnost kružnicom i točkom..Što je to?
Strijela u svemir..?Pitanje tko smo i kamo idemo?
Čvrsti Valbiska is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2014., 00:49   #39
***

ni mi ne znamo
vijesti
iz tvrđave
bez obzira na kiše
koje dolaze iz predgrađa
nije nijema samo utroba
gdje bozi odavno ne bivaju
i prije smrti bilo je isto
gladno vrijeme
koje se ne odlijepljuje od kože
ti si
s one strane otisaka
moje packavo ogledalo
zbrajam sva naša izbivanja
i prinosim žrtve paljenice
oko koje kroz mene gleda
vidi sve
oduvijek si bio anđeo
koji se predaje svijetu
nije osuda
zasjede
zavjere
zapamćeno
svo čekanje na raskršćima
tu sam
negdje
u blizini
pazi
dok prilaziš
na razlomljeno staklo
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 15:10   #40
Sve je bilo obavijeno gustim pramenovima mramornog dima. Bijela krila lomila su se o stolce poredane iza pozornice. Nije bilo onih koji bi imali hrabrosti prići prolazu usavršavajući svoje glasove odavno udaljene od zaboravljenog vrta. Svi, svi su oni htjeli prići zdvajajući nad izgubljenim ključevima. Još dok smo u mraku mogli vidjeti prozore bolnice za rak. Jednom će i oni doći. Koji vriskali su susrečući se na uglovima noćne ulice. U jednom vremenu, u procijepu. Sada još bilo je moguće prisjetiti se i prosjaka sa štakom, koji je stražario na početku ulice što se naglo urušavala. U kafiću sam zaboravila crne rukavice od lakirane zmijske kože. Sve je to bilo isto, bilo na obali, kao i onomad na željezničkoj postaji, gdje vrijeme je stajalo sve jednako. Ista ona Eva. Ali, sad već istočno, djetešce se opet rađalo, kao opetovane ljubavi, uvijek iste od eona prvog. Blijede sjene mjeseca. Znala sam da je u tvojoj glavi posađena ona ista ruža, što nosi moje ime i sve će uvijek ponovo krenuti tim putem. Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, (Pluton?). Pustila sam zmije da pročiste prostoriju. Znala sam i da me gledaju s onu stranu zrcala. Uvijek gledaju. Ispovijedala sam i svoje grijehe, sad svjesna da imam bar jednog prijatelja u Nepostojećem, kao i na svim tragovima Smrti. O da, voljela sam putovati! Uvijek netko zna gdje si. Sve je bilo spremno, ali ne i ja. I crkvica iza ograde, čak se činila onom istom, od onomad, kao da smo je mogli prepoznati. Bit će nam već rečeno što nam je činiti.

Nije bilo sjećanje to koje je vodilo u tugu. Usta bi se spajala sa zvijezdama. Svjetla su se palila i gasila. Beskrajno je bilo to tvoje nijemo nijekanje, dok je auto polako klizio mokrom cestom što se sužavala krivudajući ka noćnim krošnjama. Srkali smo posljednju kavu za van, prepunu šećera, pokušavajući ostatke naših zajedničkih vizija ugurati u neku pukotinu iz koje ne bi mogli pobijeći, ali nije bilo pomoći, udaljavali smo se sve više, ne prilagođavajući se više jedno drugom. Moja kruna stajala je na krivo i tamne naočale bile su mokre, crveni ruž još nije izblijedio. Ti si možda znao kamo ideš i nisam bila sigurna da li želiš da te pratim. Kiša mi je bubnjala sve više o bubnjiće.

Sve te veze, ne krijući zjenice kroz koje vodi cesta uvijek ponovo u ono vrijeme drugo, kod nekoga se uvijek možeš skriti. Bilo je potrebno neprestano biti na mreži. Bila sam odmah upitana da li sam ja to u stanju bez prestanka. Često sam se bojala da me ne prepoznaju, svi oni dobro znaju da nisam njihova. Ne kao ti. Svuda, na ulici, u dućanu, bez dodatnih uputa nisam mogla ništa. Bilo je teško raspoznati koji su koji.

Nije bilo zabune da dolaze s one polutke, sasvim nečujno. Vrata su bila zabrtvljena i mogla sam promatrati samo kroz malo okno crveno-zelenog vitraja. Nisu putevi ti koji vode i ja ne dolazim. Preostalo je samo čekati. Sada. Ovdje. Nismo više bili budni. Ne, ja nisam. Čula sam ih još tamo, okupljene oko stola, kako govore: «Ponovo će zaspati!»
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:21.