Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2022., 18:49   #9501
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Albanci ce garant dan pred popis ispostaviti uslove, videcemo kako ce sa tim biti, steta je da ne ustanovimo tacan broj nakon 20 godina, ali bez upisivanja privremeno odsutnih u stalno nastanjene. Treba im objasniti da se popisuju svi, i privremeno odsutni, ali da ne mogu biti svi i stalno nastanjeni.
Odnosno zapravo, nazalost, 40 godina...

Nisam siguran da bojkota ovog puta nece biti, ali se i ja nadam da ce u tim sredinama neki detalji biti objasnjeni ljudima i da albanski politicari nece ponavljati istu gresku kao i prosli put, a koja smeta i nama svima i njima.
tutamuta is offline  
Old 02.05.2022., 19:01   #9502
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Videcemo kako ce to ici. Za sada, osim nekih pojedinaca, deluje da ce se popis izvesti uspesno. Albanci ce garant dan pred popis ispostaviti uslove, videcemo kako ce sa tim biti, steta je da ne ustanovimo tacan broj nakon 20 godina, ali bez upisivanja privremeno odsutnih u stalno nastanjene. Treba im objasniti da se popisuju svi, i privremeno odsutni, ali da ne mogu biti svi i stalno nastanjeni.

Na proslom popisu su objavili preliminarne podatke po naseljima i opstinama, ovde iz Zavoda kazu da ce to biti po opstinama. Ne bih voleo da smanje nivo opsega podataka po teritorijalnim jedinicama, kao sto su vec zradili na proslom popisu, pa je bilo posebnih naknadnih zahteva od strane nas korisnika.
S tim što možemo osnovano da sumnjamo da je i ta brojka iz 2002: 61,647
bila takođe prenaduvana i uz upisivanje dijaspore.

A i šta hoće ti Albanci? Popis će svakako da pokaže da ih je manje od 1% a realna brojka je sada verovatno manja od 50.000.
Winged Hussar is offline  
Old 02.05.2022., 19:29   #9503
Albanski glasovi na parlamentarne izbore

2007: 16,973
2008: 16,801
2012: 13,384
2014: 24,301
2016: 16,262
2020: 26,437
2022: 10,144

Uzimam ko vjerodostojne rezultate iz 2020 te
Max 50 k Albanaca
Bagatur is offline  
Old 02.05.2022., 19:42   #9504
Quote:
tutamuta kaže: Pogledaj post
Odnosno zapravo, nazalost, 40 godina...

Nisam siguran da bojkota ovog puta nece biti, ali se i ja nadam da ce u tim sredinama neki detalji biti objasnjeni ljudima i da albanski politicari nece ponavljati istu gresku kao i prosli put, a koja smeta i nama svima i njima.
Pasivizacija adresa ce biti veliki problem, ali ja ne vidim kako je to problem, osim ako se ne zloupotrebljava, kao sto se tvrfi a da se to ne eksploatise kao politicka stvar,a to onda znaci da to pitanje zaista ne zele da resavaju ni srpska ni albanska strana. Slicnu praksu imala je i Hrvatska, a odnedavno pred popis u Rumuniji sam saznao od tetke da su u Resici radili reviziju i pasivizirali adrese odsutnog stanovnistva. Ipak ostaje pitanje koliko je adresa zaista deaktivirano na taj nacin jer to jeste osetljivo pitanje.

Kod Albanaca na jugu mora se priznati i to da su oni izvorno i mahom prinudni ratni migranti koji su sticajem okolnosti postali ekonomski migranti, pa se mnogi ipak vracaju na mesec dana u svoj kraj, sto ih ne razlikuje od ostalih. No nije malo i onih koji su i dalje na Kosovu i ne vracaju se nazad.

Albanci su jos 2011. imali sigurnih 50+ hiljada pripadnika u celoj Srbiji. Sada je taj broj ispod.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Old 02.05.2022., 19:46   #9505
Quote:
Bagatur kaže: Pogledaj post
Albanski glasovi na parlamentarne izbore

2007: 16,973
2008: 16,801
2012: 13,384
2014: 24,301
2016: 16,262
2020: 26,437
2022: 10,144

Uzimam ko vjerodostojne rezultate iz 2020 te
Max 50 k Albanaca
Izbori nisu pouzdan podatak, osim ako ne smatras da se Albanci kolektivno odazivaju kada ih lideri pozivaju. Ipak mislim da su se Albanci malo odmakli od toga.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Old 02.05.2022., 22:26   #9506
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Albanci su jos 2011. imali sigurnih 50+ hiljada pripadnika u celoj Srbiji. Sada je taj broj ispod.
Sa 660 rođenih u 2020. ne bih voleo da ih je mnogo ispod 50.000
Mada u toj brojci ima i nešto dece rođenih od majki Albanki udatih za Srbe širom Srbije.
Winged Hussar is offline  
Old 03.05.2022., 01:51   #9507
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Pasivizacija adresa ce biti veliki problem, ali ja ne vidim kako je to problem, osim ako se ne zloupotrebljava, kao sto se tvrfi a da se to ne eksploatise kao politicka stvar,a to onda znaci da to pitanje zaista ne zele da resavaju ni srpska ni albanska strana. Slicnu praksu imala je i Hrvatska, a odnedavno pred popis u Rumuniji sam saznao od tetke da su u Resici radili reviziju i pasivizirali adrese odsutnog stanovnistva. Ipak ostaje pitanje koliko je adresa zaista deaktivirano na taj nacin jer to jeste osetljivo pitanje.

Kod Albanaca na jugu mora se priznati i to da su oni izvorno i mahom prinudni ratni migranti koji su sticajem okolnosti postali ekonomski migranti, pa se mnogi ipak vracaju na mesec dana u svoj kraj, sto ih ne razlikuje od ostalih. No nije malo i onih koji su i dalje na Kosovu i ne vracaju se nazad.

Albanci su jos 2011. imali sigurnih 50+ hiljada pripadnika u celoj Srbiji. Sada je taj broj ispod.
Hvala na dodatnom uputu!
To pitanje oko pasivizacije adresa bi trebalo da bude jednostavno resiv problem, ali kako to kod nas ne ide kroz institucije to bi trebalo da se onda resi politickim putem. Ali nisam video ni jedan pokazatelj da za sad za time postoji zelja.

Ali svakako to pitanje ne treba da pravi nikome problem jer se u konacnici nece realnost promeniti i stvarno ne znam da li je ovo iskrena zabrinutost albanske zajednice ili prosto nesto sto oni forsiraju kao svoj politicki program usled nedostatka ikakve druge ideje... Znam da ipak ima nekih zabrinutosti, ali je ipak ova stvar poprilicno banalna da bi popis bio bojkotovan cak 4. put...
tutamuta is offline  
Old 03.05.2022., 14:07   #9508
Quote:
Winged Hussar kaže: Pogledaj post
Sa 660 rođenih u 2020. ne bih voleo da ih je mnogo ispod 50.000
Mada u toj brojci ima i nešto dece rođenih od majki Albanki udatih za Srbe širom Srbije.
U Jablaničkoj i Pčinjskoj oblasti poslednjih godina imaju oko 580 rođenih. Ako im je natalitet 12-13 promila to je onda 45-50k Albanaca tamo.
Lucho is offline  
Old 04.05.2022., 18:15   #9509
Tema je stigla do svog tužnog ali neminovnog kraja pa je pravo vrijeme za novi nastavak:

Srbija (demografija) III
https://www.forum.hr/showthread.php?t=1291075
AndrejX is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:50.