Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2016., 21:52   #1
Upalni proces kod korijena zuba

Bok!

u čevrtak ( prije 4 dana ) zbog jakih bolova sam završila u hitnoj stomatološkoj službi ( moja dr. je na godišnjem) gdje i je samo ordiniran Klavocin Bid 2X1 i Ketonal Forte.
Budući se bol nije smirila u subotu sam slikala zub i otišla k dežurnoj stomatologinji koja je vidjela upali proces ispod korijena donje šestice. Na tom zubu su punjeni kanali. Propisala mi je uz Klavocin i Medazol. Do danas (ponedjeljka) bol se nešto malo bila smanjila. Nisam oticala. Danas popodne sam otišla k svojoj dr koja mi je malo probila kanale, dio gnoja je izašao, stavila mi antiseptik i zatvorila zub te me naručila za idući utorak. Rekla mi je ukoliko me bude jako bolilo da isčeprkam tu smjesu s kojom mi je zub zatvorila. U roku sat dva me zub, cijela čeljust, uho, oko počela toliko boljeti da nisam mogla prestati plakati..Telefosnki mi je rekla da iščeprkam zub i otvorim ga. Ja sam ipak otišla u susjedstvo privatnoj zubarici i ona mi je otvorila zub, probila kanal..ne znam ustvari točno što, rekla je da je jedan kanal probila, zatvorila, ali ostavila i malu rupicu da izađe gnoj i naručila me za četvrtak da dovršimo to. Sad se zub ipak malo smirio ( prije 4 sata popila i Ketonal ) i nadam se da cu izdržati do četvrtka.
Pitanje je da li je normalno da mi antibiotik nije umirio bol ili je prekratko vrijeme da počne djelovati ( Klavocin pijem 4 dana, Medazol 2 dana) te da li bi po vama trebalo sad sve kanale otvoriti i ponovno puniti?
Treće, budući sam pravi hipohondar, kolika je vjerojatnost da se te bakterije nasade negdje drugdje u organizmu ( srce!) e da li ih ova antibiotska terapija ipak sprečava u tome?
lp
kismo is offline  
Old 21.08.2016., 16:26   #2
Quote:
kismo kaže: Pogledaj post
Bok!

u čevrtak ( prije 4 dana ) zbog jakih bolova sam završila u hitnoj stomatološkoj službi ( moja dr. je na godišnjem) gdje i je samo ordiniran Klavocin Bid 2X1 i Ketonal Forte.
Budući se bol nije smirila u subotu sam slikala zub i otišla k dežurnoj stomatologinji koja je vidjela upali proces ispod korijena donje šestice. Na tom zubu su punjeni kanali. Propisala mi je uz Klavocin i Medazol. Do danas (ponedjeljka) bol se nešto malo bila smanjila. Nisam oticala. Danas popodne sam otišla k svojoj dr koja mi je malo probila kanale, dio gnoja je izašao, stavila mi antiseptik i zatvorila zub te me naručila za idući utorak. Rekla mi je ukoliko me bude jako bolilo da isčeprkam tu smjesu s kojom mi je zub zatvorila. U roku sat dva me zub, cijela čeljust, uho, oko počela toliko boljeti da nisam mogla prestati plakati..Telefosnki mi je rekla da iščeprkam zub i otvorim ga. Ja sam ipak otišla u susjedstvo privatnoj zubarici i ona mi je otvorila zub, probila kanal..ne znam ustvari točno što, rekla je da je jedan kanal probila, zatvorila, ali ostavila i malu rupicu da izađe gnoj i naručila me za četvrtak da dovršimo to. Sad se zub ipak malo smirio ( prije 4 sata popila i Ketonal ) i nadam se da cu izdržati do četvrtka.
Pitanje je da li je normalno da mi antibiotik nije umirio bol ili je prekratko vrijeme da počne djelovati ( Klavocin pijem 4 dana, Medazol 2 dana) te da li bi po vama trebalo sad sve kanale otvoriti i ponovno puniti?
Treće, budući sam pravi hipohondar, kolika je vjerojatnost da se te bakterije nasade negdje drugdje u organizmu ( srce!) e da li ih ova antibiotska terapija ipak sprečava u tome?
lp
Prvo treba napraviti digitalnu rtg fotografiju da se vidi opseg procesa i procijeni mogućnost revizije endodontskog zahvata čime bi se riješio problem (otvaranje svih korijenova i čišćenje te ponovno punjenje do vrha). Druga faza je spomenuta revizija koja se mora napraviti brzo. Ako se za vrijeme zahvata ustanovi da iz nekog razloga nije moguće probiti kanale, onda je budućnost zuba upitna i isti se vadi ako nastavi boljeti jer mu nema spasa. Ako se zub dobro izliječi i smiri, nestaju bakterije i upala te nema nikakve opasnosti. Trenutno se ne morate bojati diseminacije (rasap bakerija po organizmu) jer organizam zdravih ljudi vrlo dobro ograničava tj usporava domet zubne infekcije granulomom (svojevrsna ovojnica koja se stvori oko infekta).
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Old 01.09.2016., 12:20   #3
Otvaranje ili neotvaranje zuba?

Pozdrav,
Pitanje: počela me boljeti šestica dolje, pulsirajuća jaka bol na dodir, ne smeta hladno - toplo. Noćas be probudila još jača bol i osjetila blago oticanje zubnog mesa oko njega. Taj zub je sa svih strana zatvoren plombama prije više od 20 god. E sad, ujutro dođem odmah svojoj dr. (dam joj otropan od prošle godine) i ona pogleda zub i da mi Dalacin uz objašnjenje, javite se ako se ne smiri. Boji se otvoriti zub jer misli da će se cijeli smrskat ako krene brusit. Zar ga ne bi trebalo bi ga otvorit i eventualno slikat?
Lain is offline  
Old 02.09.2016., 09:09   #4
U međuvremenu riješeno, otišla kod druge dr. koja je otvorila zub i u korijenu skoro pa nestabilni izotopi. Bol nestaje polako. Punjenje slijedi za par dana
Lain is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:39.