Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2016., 13:02   #361
d

http://www.zagreb.info/kultura/o-gra...oslosti/100955 čitam članak o tunelima pod Gričom, kako im je prvotna namjena bila sklonište i "olakšani promet između Mesničke i Radićeve" u vrijeme drugog svjetskog rata. da sad vide grad zgrozili bi se. no ovo:

"Posljednji dokument koji je ravnatelju KIC-a bio dostupan, odnosi se na 31. listopad 1949. godine u kojem se predlaže spoj postojećih tunela s tunelom do Gupčeve zvijezde, pa je tako moguće i da je tamo izgrađen tunel koji još uvijek postoji."

zamislite da doista postoji tunel od Gupčeve zvijezde do trga, da je sređena ventilacija i da se može unutra biciklom. siromaška verzija podzemne

ok, ne bi bilo za klaustrofobične, ali bi vozio na suhom, relativno toplom, bez prometne gužve. ili je to ipak preopasno? postoje li tuneli za bicikliste?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 00:50   #362
Kakav je to tunel do gupčeve zvijezde?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 11:22   #363
prvi put i ja čujem.
osim ovog ispod griča (mesnička-radićeva), postoje još i onaj ispod ilirskog trga otprilike (dubravkin put kod restača-dvorište na vrhu tkalčićeve), jedan od tuškanca (prek put garaže tuškanac) do rezidencije u visokoj te navodno prastari koloplet niskih i uskih, urušenih tunelića ispod gornjeg grada još iz doba srednjeg vijeka, al to nema veze s ovim sjever-jug, do gupčeve zvijezde..
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 11:44   #364
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
prvi put i ja čujem.
osim ovog ispod griča (mesnička-radićeva), postoje još i onaj ispod ilirskog trga otprilike (dubravkin put kod restača-dvorište na vrhu tkalčićeve), jedan od tuškanca (prek put garaže tuškanac) do rezidencije u visokoj te navodno prastari koloplet niskih i uskih, urušenih tunelića ispod gornjeg grada još iz doba srednjeg vijeka, al to nema veze s ovim sjever-jug, do gupčeve zvijezde..
sve je to spojeno, tunel na sjevernoj strani koji izlazi na tkalcu je bio stozer za vrijeme domovinskog rata, tamo postoje vece prostorije, spavalista i prostorije za komunikaciju - jedan od ulaza je u banskim dvorima. za te male tunelice ne znam ali vjerojatno nije rijec o tunelima nego o starijem naselju, prije nekoliko godina vranicanijeva je bila iskopana pa se vidjelo ostatke kuca, cesta i na dva mjesta groblje, uz meteoroloski zavod s obje strane (u oba parka).
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 11:49   #365
u tom članku na linku ravnatelj kult. inf. centra Matešić kaže da se ne zna gdje je točno, a da nije dobio pristup dokumentima kasnijima od 1949.
u tom pismu gdje se spominje doista zvuči kao da (sasvim normalno) postoji. jasno mi je da ne bi od tog bilo niśta korisnog i da ga nađu, ali eto. čovjek smije malo i fantazirati.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 11:50   #366
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Kakav je to tunel do gupčeve zvijezde?
to je tok nekadasnjeg potoka medvescak, unutra se moze uspravno stajat. nesto manji slican tunel je ispod frankopanske.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 11:55   #367
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
to je tok nekadasnjeg potoka medvescak, unutra se moze uspravno stajat. nesto manji slican tunel je ispod frankopanske.
znači stao bi unutra vlakić kao u kućama straha ili u rudniku ili biciklistička staza...
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 11:57   #368
ak je obzidano korito medveščaka, onda je to istočnije i nema veze s gornjim gradom (ne prolazi ispod njega) i tunelom mesnička radićeva iz ww2 i ne može niš biti spojeno.

prolistajte malo "tajni prolazi" temu na ovom pdf-u. a možda se i kod zdene kahline kaj na sajtu o tom najde, mislim da da.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 11:58   #369
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
u tom članku na linku ravnatelj kult. inf. centra Matešić kaže da se ne zna gdje je točno, a da nije dobio pristup dokumentima kasnijima od 1949.
u tom pismu gdje se spominje doista zvuči kao da (sasvim normalno) postoji. jasno mi je da ne bi od tog bilo niśta korisnog i da ga nađu, ali eto. čovjek smije malo i fantazirati.
ma lik prica gluposti, tamo je general tus davao intervju za vrijeme rata, moj prijatelj snimatelj hrt je bio unutra. dan danas je vojska tamo ali nema vise svrhu kao onda.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 11:58   #370
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
ak je obzidano korito medveščaka, onda je to istočnije i nema veze s gornjim gradom (ne prolazi ispod njega) i tunelom mesnička radićeva iz ww2 i ne može niš biti spojeno.
hence originalni tekst da bi se moglo spojiti. dodatnim radovima.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 12:00   #371
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
ma lik prica gluposti, tamo je general tus davao intervju za vrijeme rata, moj prijatelj snimatelj hrt je bio unutra. dan danas je vojska tamo ali nema vise svrhu kao onda.
mi pričamo o tunelu do Gupčeve zvijezde, a ti?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 12:02   #372
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
znači stao bi unutra vlakić kao u kućama straha ili u rudniku ili biciklistička staza...
aha, posebno kad potok nabuja, kakva pamplona - trci pred vodenim valom pod zemljom ako si faca

Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
ak je obzidano korito medveščaka, onda je to istočnije i nema veze s gornjim gradom (ne prolazi ispod njega) i tunelom mesnička radićeva iz ww2 i ne može niš biti spojeno.

prolistajte malo "tajni prolazi" temu na ovom pdf-u. a možda se i kod zdene kahline kaj na sajtu o tom najde, mislim da da.
ne, tamo je sigurno, ulazi se blizu pumpe na ribnjaku a taj kanal/tunel nema veze s gornjim gradom nego je dio kanala kojima su preusmjereni potok medvescak i navodno jos neki pritoci. tunel mesnicka/radiceva ima dva zazidana prolaza prema sjeveru, bili su vidljivi pocetkom '90. kad je bilo skloniste.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 12:04   #373
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
mi pričamo o tunelu do Gupčeve zvijezde, a ti?
o ulazu iz tkalce.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 12:10   #374
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
... tunel mesnicka/radiceva ima dva zazidana prolaza prema sjeveru, bili su vidljivi pocetkom '90. kad je bilo skloniste.
da ne bi svaki radoznalac zabadao nos gdje mu nije mjesto?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 12:14   #375
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
da ne bi svaki radoznalac zabadao nos gdje mu nije mjesto?
to ne znam ali znam da je tunel ispod banskih dvora povezan s garazom koja je preko puta garaze tuskanac, dubravkinim putem i tkalcom i da je u nadleznosti morh.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 12:34   #376
to je točno, tajne službe tipa szup/voa i sl. su to koristile ranih '90-ih, prislušni centri-centar veze i sl.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 10:07   #377
a u vrijeme kad je promet u Zagrebu nikad zagušeniji, u šta se ulaže novac građana? pet milijuna kuna, (660 tisuća eura!) u rasvjetu željezničkog mosta, koji se ne koristi u gradskom prometu. samo da svijetli za ukras.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/zagre...grebu/5451451/

za koga ti ljudi u gradskoj upravi rade? tko tu sebi vadi lovu iz proračuna?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 00:54   #378
Zagreb bi puno prije od podzemne željeznice mogao dobiti ovo: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Aerial_tramway dušu dalo za brda. ipak je deset puta jeftinije po km od podzemne i puno se brže gradi. ako se tako mogu povezati favele po južnoj Americi, mogli bi i mi Vrapče, Gračane i Dubravu.

https://www.theguardian.com/cities/2...la-paz-bolivia

tiho, ekološki, turistička atrakcija. taj gore iz linka očekuje prevesti 18000 putnika na sat.

pogledajte tko ih sve ima, od malih i kratkih pa do cijelih sistema. nisu svi ni ludi:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/List...cular_railways

možda da krenemo pomalo, jednom malom od Jordanovca do Rebra. od Ilice do Svetog Duha.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2019., 01:11   #379
Quote:
penkalaa kaže: Pogledaj post
Zagrebu može pomoći jedino metro da riješi u dobrom dijelu sva ta pitanja a ne par mostova, samo odakle novac za to? Baš gledam za laki metro je cijena 1 miljarda a za pravi metro 2 milijarde eura ( po projekcijama iz 2007)
Do tada ni most a ni dva ne mogu uvelike smanjiti gužve, samo će ih stvoriti na drugim mjestima poput rotora ali opet ne tolike, tako da će mostovi imati kao i rotor neke pozitivne efekte, osim toga gro prometa se odvija unutar lijeve obale Save a ne preko Save.
Znači samo metro, a sve ostale mjere su kako ih ti nazivaš mrvice

Cestovnom prometu u smislu otvaranja novih dolaznih pravaca, stvaranja svojevrsnog “prstena” i rasterećenja transverzala i sadašnjih prebukiranih mostova, čvorova i velikih raskršća itekako bi pomogli mostovi Jarun, Bundek i onaj u produžetku Vatikanske prek na Savicu Šance i produženu Koledovčinu, dok bi metro pridonio javnom cestovnom prometu, ne toliko i privatnom, a kamoli teretnom.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2019., 08:45   #380
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
Cestovnom prometu u smislu otvaranja novih dolaznih pravaca, stvaranja svojevrsnog “prstena” i rasterećenja transverzala i sadašnjih prebukiranih mostova, čvorova i velikih raskršća itekako bi pomogli mostovi Jarun, Bundek i onaj u produžetku Vatikanske prek na Savicu Šance i produženu Koledovčinu, dok bi metro pridonio javnom cestovnom prometu, ne toliko i privatnom, a kamoli teretnom.
Malo pretjeruješ sa tim mostovima, niti ih ima tko graditi niti ima novaca za njih,
možda svakih 5 godina jedan most i u 20 god imaš ta 4 mosta.
mada ja ne mislim da je tragićna situacija sa postojećim mostovima, najduže što sam čekao da ih priijeđem je 20 min i to u najvećoj špici, što je ništa kad usporediš recimo Njemačku i njihove gužve po gradovima ( iskusio na vlastitoj koži)
Da bi taj prsten izgardio i ti novi pravci, moraš imati neizgrađeno zemljište
postoji li takvo šta gradu Zagrebu i gdje bi se gradio taj prsten po tebi?
ako ne , misliš rušiti zgrade i kuće da bi napravila novi pravac ili?
Tu je metro opet rješenje, seljenjem u podzemlje ostaje cestovnom prometu cjelokupne tramvajske trase na raspolaganju.
Njaviše ljudi idu na posao i sa posla automobilom i u to vrijeme su gužve, ako mogu metroom puno brže doći na posao nego automobilom, misliš da nebi dobar dio njih preselio u metro?
penkalaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:26.