Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Odaberite svoj tip osobnosti kako bismo znali prilagoditi marketinške postavke vašem profilu
Ja sam L osoba 4 12.12%
Ja sam G osoba 3 9.09%
Ja sam B osoba 3 9.09%
Ja sam T osoba 1 3.03%
Ja sam I osoba 0 0%
Ja sam Q osoba 5 15.15%
LGBTIQ is a way of life! Click here to buy it: 2 6.06%
Krvnik je derpe 25 75.76%
Apemant je latentan 23 69.70%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2017., 18:41   #9381
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
A ne mislim na taj tip iznenađenja. U šahu je cilj unaprijed definiran, to ne izlazi iz uobičajenog načina funkcioniranja stroja - taj i taj stroj služi za to i to. Šibica služi za ovo, čačkalica za ono, čekić za nešto treće, itd. No, čemu služi AI? Koliko razumijem, to nije unaprijed određeno, kao i za ljude. Dakle, radi se o iznenađenju tipa da šahovski program namjerno izgubi i digne novce na kladionici, ili odigra efektan mada ne najučinkovitiji potez da bi impresionirao nekoga, i tome slično, a ne tipa da pobjedi u šahu (čemu i služi) novim i neočekivanim potezima.
Do kladionice još nismo došli. U šahu nema prevelikih iznenađenja od strane standardnih programa, ne znam kako stoje stvari s onima programima koji su radili preko DRL tj. na način kakav radi AlphaGo.

U šahu možda prostor događaja nije dovoljan za neka iznenađenja, ali u japanskoj verziji šaha, koja se zove Shogi iznenađenja ima. Shogi je kompleksniji od šaha, igra se na ploči 9x9, figure se kreću drugačije i ima puno više tipova promocije kad dođeš do zadnja 3 reda. Otkad kompjuteri igraju Shogi, znatno se modificirao i način igranja kod ljudi. Najveći šok je bio kada je kompjuter prvi puta povukao prvi potez na otvaranju koji nijedan majstor nikada nije igrao. Možda da impresionira nekoga?

Go je ipak daleko najkompleksnija igra. AlphaGo je radio iste stvari sa Lee Sedolom, potezi poznati kao 37 i 78 su nešto što nijedan vrhunski igrač ne bi odigrao. Radi se o izuzetno 'dubokim' potezima, koji su u Go-u poznati kao 'Božja ruka'

Reakcija Lee Sedola govori više

https://www.youtube.com/watch?v=kJy37GtkcF4

Ovo sigurno ne može biti previše impresivno za nekoga tko ne zna kako se uopće igraju Shogi ili Go, ali ja bih rekao da je uspjeh DeepMinda usmjerio AI istraživanje ponovno na machine learning bez nadzora, konkretno DRL. Ovaj pristup do sada nije bio previše popularan, a sada izgleda da se svi prebacuju na njega preko noći.

Hassabis tvrdi da njegovi programi uče igrati Atari igre bez pretprogramiranja, učeći samo iz sirovih pixela, pretpostavljam da imaju samo fitness funkciju. Prvi dan ne znaju pravila, nakon par dana su na nadljudskom levelu.

Što još mogu osim nadigrati nas u video igrama i 'intelektualnim' igrama ne znamo.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 23.04.2017., 18:42   #9382
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
A ne mislim na taj tip iznenađenja. U šahu je cilj unaprijed definiran, to ne izlazi iz uobičajenog načina funkcioniranja stroja - taj i taj stroj služi za to i to. Šibica služi za ovo, čačkalica za ono, čekić za nešto treće, itd. No, čemu služi AI? Koliko razumijem, to nije unaprijed određeno, kao i za ljude. Dakle, radi se o iznenađenju tipa da šahovski program namjerno izgubi i digne novce na kladionici, ili odigra efektan mada ne najučinkovitiji potez da bi impresionirao nekoga, i tome slično, a ne tipa da pobjedi u šahu (čemu i služi) novim i neočekivanim potezima.
To što zapažaš je ono o čemu sam ne jednom govorio - pokretački impuls ne proizlazi iz onog što pripada sferi racionalnog, intelektualnog...

Inteligencija (ljudska ili hipotetska umjetna, svejedno), sama po sebi nema nikakvo htijenje jer za svako htijenje je potreban iracionalni pokretač (osjećaji, želje, volja, nagon...)

Iz razuma ne proizlazi da (čovjek ili AI, svejedno) treba igrati šah ili činiti bilo što od ovoga što navodiš ili ne navodiš.

Svako treba u korijenu proizlazi iz nečeg iracionalnog, a ako AI ne bi imala svoje osjećaje (iracionalne pokretače), onda bi bila 'mrtva'/statična, ukoliko ju čovjek ne pokrene (programira) u smjeru nečeg što 'treba' činiti.

Komodo chess igra šah zato što čovjek koji ga je programirao i koji ima iracionalne pokretače želi da igra šah. Dakle, ljudsko iracionalno treba je pokretač...
- Sizif - is offline  
Old 23.04.2017., 19:16   #9383
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Pa ne slažem se ni ja nužno "sto posto", tj. već u sljedećem postu nudim vrlo okviran trag prema kojem bi se moglo ići i prema kojem se i ide. I ja sam ponešto o tome razmišljao, ali ne bih previše pisao sada.

Nužan (ali ne i dostatan) uvjet za to je da bude utjelovljen (embodied). Istraži "embodied cognition", ako te zanima.
Posto ne zalazis bas na druge teme citirat cu ti ovdje uvodni post jedne svoje teme. Jedna od rijetkih pricica koju sam napisao u zivotu (dodao bi jos k tome nabrzaka) , nisam sklon tome inace. Pricica se, kao narucena, dotice i nekih drugi stvari koje su malocas spomenute: svrha ljudolikog AI i ako uspijemo da li ce nas istrijebiti, da li je to iduci korak evolucije?

Quote:
addx kaže:
Godina je 2044.

Znanstvenici su mapirali funkcije ljudskog mozga, desifrirali organizaciju i tok informacija, principe odlucivanja, ucenja i nacina na koji sve to pogone emocionalni low-level sustavi. Takodjer su mapirali i proces razvoja mozga u fazama i razvili umjetnu svijest koja teoretski replicira sve pronadjene znacajke.

U tom procesu spoznalo se da svijest nalik ljudskoj mora proci barem priblizno ljudsko iskustvo razvoja i odrastanja da bi bila nalik zreloj ljudskoj svijesti, da bi se ponasala slicno. Znanstvenici tako odlucuju tu svoju svijest ugraditi u robota nalik na dijete kojem ce svake godine mijenjati tijelo da simuliraju rast. Tako nastaje projekt kodnog imena Tamagochi.

U tom trenutku, najveca je zapreka napraviti robotsko tijelo nalik covjeku koje ce pruzati sve bitne senzorne podakte svijesti, imati otprilike tezinu, cvrstocu, eksternu motoricku funkcionalnost, fleksibilnost, brojnost i raspored "umjetnih misica" i jacinu covjeka tog uzrasta. Mehanicki dio projekta se tako pokazuje ekstremno skupim i tehnologski zahtjevnim. Ipak, financiranje se *nekako* osigura od strane privatnih donatora i nakon 10ak godina prvi "prototip" je kreiran.

Znanstvenik na celu projekta ga uzima kao svoje dijete, u svoju obitelj, te ga pokusava odgajati, doduse u kontroliranim uvjetima, kao ljudsko dijete kojem daje ime Adam. Proces u pocetku tece glatko dok umjetna svijest nije razvila svijest o sebi kao djelomicno razlicitoj od ostalih ljudi, jer se od nje ipak tesko moglo sakriti u kojoj situaciji se nalazi. Ubrzo, nastaje jos jedan prototip koji ce odrastati pored njega kao sestra - Eva, da se umjetna svijest ne bi osjecala potpuno izolirano. Adam i Eva "odrastaju" skupa i u svom odrastanju potvrdjuju ocekivanja znanstvenika - ponasaju se ljudski, razumiju ljudsku verbalnu i neverbalnu razmjenu, osjecaje, ideje, imaju identitet, stavove, ideale, teznje, mastu, ljubav, prkos i sve sto cini covjeka, a celni znanstvenik ih pocinje dozivljavati zbilja kao svoju djecu i punopravne ljude tj. granice izmedju ljudi i Adama i Eve pred njim blijede.

Projekt je cijelo vrijeme popracen kontroverzom, negodovanjem od strane dijela populacije, pogotovo organizirane religije koja umjetnu svijest vidi kao sotonsku kreaciju te uvredu za Boga i covjecnost. Adam i Eva postaju svojevrsni celebritiji, sudjeluju u talk showovima i pricaju o svom iskustvu, Eva pocinje pisati knjigu
Cijena Adama i Eve, i financijska i u odgoju sprijecava u startu namjeru da se takvi umjetni ljudi koriste da bi zamijenili prave ljude u smislu robova, posluge ili neceg slicnog, no bogati ekscentricni privatni donator je cijelo vrijeme zapravo zelio za sebe takvo dijete. Nije se nikad ozenio, takodjer je i neplodan, sto je rastuca posastu modernom drustvu, ali htio je imati djecu i to posebnu djecu, kojoj bi ostavio svoje naslijedje, a u projektu je vidio priliku upravo za to. Bogati donator tako postaje prva "civilna" tj. neznanstvena osoba koja dobija "umjetno dijete". Drugi ekscentricni bogatasi videci njega ubrzo slijede i stvara se populacija bogatasa sa umjetnom djecom koja pocinju odrastati. Znanstveni laboratorij se novcem tih bogatasa prosiruje u tvornicu dijelova, servis i odrzavanje robotskog dijela tih umjetnih ljudi.

2092g. drzava kalifornija prva daje puna ljudska i gradjanska prava toj nekolicini umjetnih ljudi, sto omogucava djeci robotima da naslijede bogatsvo svojih ljudskih roditelja. 2107g. umjetni covjek prvi put glumi u hollywoodskom filmu a vec 2114 umjetni covjek prvi put biva nominiran za oskara za najbolju sporednu ulogu.
Umjetni ljudi s gradjanskim pravima posto su po svemu osim po biologiji nalik originalnim ljudima, takodjer pozele imati djecu te sve vise "odrasle" umjetne djece odabiru imati svoju umjetnu djecu. Takodjer, dugujuci nekakav osjecaj pripadnosti laboratoriju i tvornici koja ih proizvodi bogata umjetna djeca razvijaju dalje tehnologiju i spustaju cijenu proizvodnje i odrzavanja umjetne djece. Ljudi se vec pomalo navikavaju da su robotski ljudi nalik pravim ljudima i s vremenom i "normalniji" covjek pozeli jednako kao i bogati ekscentrik, "svojoj djeci pruziti vise" iliti imati umjetnu djecu, koja ne mogu biti bolesna, koja ne mogu imati genetske nedostatke itd. Ljudi odmah u startu primjecuju koliko je lakse odgajati umjetno dijete koje nikad nema temperaturu. Umjetna djeca ili umjetni ljudi tako s vremenom postaju "mainstream" odabir u drustvu, postajuci pristupacniji i srednjoj klasi. Umjetni ljudi dobivaju ljudska prava sirom modernog svijeta. Rastuca pojava autizma medju ljudskom djecom te opci nedostatak nataliteta i plodnosti rezultiraju time da se pojava umjetnih ljudi dozivljava pozitivnije nego sto bi danas. Umjetni ljudi pocinju obnasati bitne ljudske funkcije, 2145 godine, umjetni covjek koji je bio nominiran za oskara postaje guverner kalifornije.

2187 godina je. Dok su umjetni ljudi bili u manjini, htjeli su se sto vise uklopiti i biti nalik na prave ljude, no kako prelaze u dovoljnu vecinu tako zakljucuju da oni ne moraju biti nalik pravim ljudima vec mogu biti - bolji. Tvornice umjetnih ljudi su ionako uglavnom u njihovom vlasnistvu i tako pocinju razvijati nove prototipove s manje ljudskih fizickih ogranicenja. Dakle, novi hardware - umjetni ljudi koji brze misle, brze obavljaju posao, imaju vece kapacitete, jaca, brza tijela, osjet. Razvoj se odvija postepeno, ali sigurno: iz civilizacije umjetnih ljudi emergira nova tehnoloska vrsta koja vise nije toliko nalik ljudima nego tek podsjeca na njih - koja fizicki evoluira samu sebe i tako preuzima primat na planeti zemlji dok se preostali pravi ljudi okupljaju i odrzavaju u rezervatima nalik onim indijanskim.

addx is offline  
Old 23.04.2017., 20:14   #9384
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
To što zapažaš je ono o čemu sam ne jednom govorio - pokretački impuls ne proizlazi iz onog što pripada sferi racionalnog, intelektualnog...

Inteligencija (ljudska ili hipotetska umjetna, svejedno), sama po sebi nema nikakvo htijenje jer za svako htijenje je potreban iracionalni pokretač (osjećaji, želje, volja, nagon...)

Iz razuma ne proizlazi da (čovjek ili AI, svejedno) treba igrati šah ili činiti bilo što od ovoga što navodiš ili ne navodiš.

Svako treba u korijenu proizlazi iz nečeg iracionalnog, a ako AI ne bi imala svoje osjećaje (iracionalne pokretače), onda bi bila 'mrtva'/statična, ukoliko ju čovjek ne pokrene (programira) u smjeru nečeg što 'treba' činiti.

Komodo chess igra šah zato što čovjek koji ga je programirao i koji ima iracionalne pokretače želi da igra šah. Dakle, ljudsko iracionalno treba je pokretač...
Propuštaš primijetiti da sama inteligencija ne mora nužno biti racionalna, intelektualna ili slično. I životinje imaju određenu motivaciju koja nije racionalna, a mnoge životinje su inteligentne, a za neke slutimo da bi mogle biti i samosvjesne do određene razine.

Inteligencija je samo produžetak jednostavnijeg optimizacijskog procesa, npr. evolucijskog.

Naša iracionalna motivacija je isto tako rezultat 'mrtve prirode', odnosno određene optimizacijske igre.

To su stvari koje svaka 'igra' ima po defaultu.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 23.04.2017., 20:28   #9385
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa da, ali ovo će biti inteligentnije od mene, za razliku od čačkalice, čekića i šibica. I bit će samostalno (u smislu da samo uči).
Bitno je onu crvenu gljivu za gašenje držati na oku
vamvam is offline  
Old 23.04.2017., 20:52   #9386
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Propuštaš primijetiti da sama inteligencija ne mora nužno biti racionalna, intelektualna ili slično.
Kakva bi to bila neracionalna inteligencija? To zvuči oksimoronski...


Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
I životinje imaju određenu motivaciju koja nije racionalna, a mnoge životinje su inteligentne, a za neke slutimo da bi mogle biti i samosvjesne do određene razine.
Jasno da životinje imaju motivaciju koja proizlazi iz nagona...

Komodo chess nema nikakav nagon ni osjećaj. On 'igra' šah zato što to želi čovjek koji ga je programirao. Ako ga čovjek programiranjem ne usmjeri i ne 'upali', stoji kao i ugašen toster... jer ima jednako motivacijskih pokretača kao i toster. Nula. U tom smislu pomaka nema.
- Sizif - is offline  
Old 23.04.2017., 21:02   #9387
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Jasno da životinje imaju motivaciju koja proizlazi iz nagona...

Komodo chess nema nikakav nagon ni osjećaj. On 'igra' šah zato što to želi čovjek koji ga je programirao. Ako ga čovjek programiranjem ne usmjeri i ne 'upali', stoji kao i ugašen toster... jer ima jednako motivacijskih pokretača kao i toster. Nula. U tom smislu pomaka nema.
Nema tu neke bitne razlike. I tvoje želje i nagoni su programirani. Nije baš da si se ti sam sjetio da bi mogao disati i da si sam odlučio kao dijete da te veseli trčati po polju.
vamvam is offline  
Old 23.04.2017., 21:10   #9388
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Nema tu neke bitne razlike. I tvoje želje i nagoni su programirani.
Tu je i pitanje volje, tj. slobodne volje. Postoji li ona ili je privid, ne znam. Testirati se postojanje slobodne volje ne može.

Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Nije baš da si se ti sam sjetio da bi mogao disati i da si sam odlučio kao dijete da te veseli trčati po polju.
Bitna je razlika ta da Comodo chess (ili bilo koji 'inteligentan' stroj) nema nikakvu volju ni želju i u tom smislu je napredak nula, ne razlikuje se od tostera ili pegle.
- Sizif - is offline  
Old 23.04.2017., 21:29   #9389
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Tu je i pitanje volje, tj. slobodne volje. Postoji li ona ili je privid, ne znam. Testirati se postojanje slobodne volje ne može.
A zašto onda uopće spominješ tu "slobodnu volju"? Da li bi trebali brinuti i o zlim duhovima koji bi mogli nastaniti te strojeva? Kako ćemo taj problem riješiti?

Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Bitna je razlika ta da Comodo chess (ili bilo koji 'inteligentan' stroj) nema nikakvu volju ni želju i u tom smislu je napredak nula, ne razlikuje se od tostera ili pegle.
Ovaj program kojeg spominješ očito ima volju igrati šah i ima volju o tome puno razmišljati i vrtiti kombinacije, tražiti najbolje poteze.... meni se to stvarno ne bi dalo jer nema volje za time.
vamvam is offline  
Old 23.04.2017., 21:32   #9390
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Tu je i pitanje volje, tj. slobodne volje. Postoji li ona ili je privid, ne znam. Testirati se postojanje slobodne volje ne može.
Niti je bitno. Recimo da čovjek ima slobodnu volju ili da se barem čini kako je ima. Tako može imati i AI.

Quote:
Bitna je razlika ta da Comodo chess (ili bilo koji 'inteligentan' stroj) nema nikakvu volju ni želju i u tom smislu je napredak nula, ne razlikuje se od tostera ili pegle.
KomodoChess po meni nije nikakva vrsta AI. Već Watson ili AlphaGo jest. Razlika u arhitekturi softvera je ogromna čak i kad je riječ o istovrsnom sustavu, a kamoli kada se radi o potpuno različitim stvarima.

Volja i želja su stvari iz 'starog mozga' koje se niti nisu pokušavale programirati, jer to nije tema.

Tema je inteligencija, a inteligencija je stvar procesiranja informacija. Radi se na tom užem dijelu kada je AI u pitanju.

Želja i motivacija dolazi iz nagona, a nagone je najlakše programirati - praktički ih ima svako živo biće, od stanične razine nadalje. To je više tema za umjetni život, nego za umjetnu inteligenciju.

Kakve motive može imati jaka AI možemo samo nagađati, ali oni neće proizlaziti iz nagona, tako da to nema smisla o tome pričati.

Jednostavno nije točno da motivacija može proizlaziti samo iz iracionalnih nagona.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 23.04.2017., 21:38   #9391
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Kakva bi to bila neracionalna inteligencija? To zvuči oksimoronski...
To je ovo što danas imamo. Npr. da kažeš nekom današnjem AI sustavu da treba riješiti neki teški matematički problem koji nam može ponuditi, recimo,lijek za rak i da ga pustiš da radi, on bi u tom procesu mogao lako pokušati cijeli planet pretvoriti u jedno veliko računalo, tako da lakše riješi problem i pri tom istrijebiti cijelu ljudsku vrstu.

Ne znamo da li će takav biti i jaki AI, koji bi sam želio riješiti neki problem i zaključiti kako smo mu mi u tom procesu samo smetnja, kao što su nama smetnja mravi kad gradimo kuću.

Motivacije su uvjetovane.

Naš koncept inteligencije koju zovemo 'racionalno', a radi se o antropomorfnom viđenju svijeta oko sebe, ne mora nužno biti kompatibilan za drugim vrstama inteligencije.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 23.04.2017., 21:48   #9392
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Kakve motive može imati jaka AI možemo samo nagađati, ali oni neće proizlaziti iz nagona, tako da to nema smisla o tome pričati.

Jednostavno nije točno da motivacija može proizlaziti samo iz iracionalnih nagona.
Iz čega onda motivacija može proizlaziti ?

Što uopće možemo znati o drugim tipovima inteligencije ?

Da li možemo prepoznati ikakvu motivaciju u aktivnosti koja proizlazi iz naredbe, "jer je stroju rečeno da radi to i to" ?

Lakše mi je prepoznati motivaciju ako bi stroj odbio neki zadatak, ako bi rekao da mu je to dosadno i da bi radije radio nešto drugo (pa i sam se s tim bavio, "svojom voljom").

Naravno da takva situacija baš nije ono čemu teže ekipe koje razvijaju AI.
cestar is offline  
Old 23.04.2017., 21:56   #9393
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Niti je bitno. Recimo da čovjek ima slobodnu volju ili da se barem čini kako je ima. Tako može imati i AI.
To je tvrdnja koja je bez pokrića, 'isisana iz malog prsta'.


Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Tema je inteligencija, a inteligencija je stvar procesiranja informacija. Radi se na tom užem dijelu kada je AI u pitanju.
Upravo tako...


Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Kakve motive može imati jaka AI možemo samo nagađati, ali oni neće proizlaziti iz nagona, tako da to nema smisla o tome pričati.
Sama po sebi - nikakve, Jer motivi moraju imati svoj 'izvor' koji ne pripada sferi racionalnog (jer joj i ne može pripadati).

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Jednostavno nije točno da motivacija može proizlaziti samo iz iracionalnih nagona.
Nitko nije ni rekao da su nagoni jedini pokretači. Tu su volja, želje, (kompleksni) osjećaji...
- Sizif - is offline  
Old 23.04.2017., 21:56   #9394
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Naš koncept inteligencije koju zovemo 'racionalno', a radi se o antropomorfnom viđenju svijeta oko sebe, ne mora nužno biti kompatibilan za drugim vrstama inteligencije.
Bolja terminologija bi bila ona koja kaže da je inteligencija jedna, a ovo o čemu ti pričaš su "sustavi vrijednosti". I različiti ljudi imaju različite sustave vrijednosti, a inteligencija im je (manje, više) ista.

Sustav vrijednosti je neki sustav koji vrednuje različite ciljeve (ili stanja), a inteligencija onda služi da u danom sustavu vrijednosti pronađeš put do onih stanja koja imaju visoku vrijednost.

U tvom primjeru sa traženjem lijeka za rak, ako bi računalo imalo mogućnost uništiti čovječanstvo u potrazi za lijekom, onda bi tu mogućnost trebalo nekako vrednovati (sa nekim malim brojem ili velikim negativnim brojem) da se ne desi da računalo u tome vidi rješenje. Takva rješenja se mogu također i posve zabraniti ako ih se može unutar sustava definirati.
vamvam is offline  
Old 23.04.2017., 22:06   #9395
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
A zašto onda uopće spominješ tu "slobodnu volju"?
Zato što je ona otvoreno pitanje.

Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Ovaj program kojeg spominješ očito ima volju igrati šah i ima volju o tome puno razmišljati i vrtiti kombinacije, tražiti najbolje poteze.... meni se to stvarno ne bi dalo jer nema volje za time.
Nema nikakvu volju, tj. ta volja je ravna "volji" tostera da nešto prepeče.
- Sizif - is offline  
Old 23.04.2017., 22:14   #9396
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Zato što je ona otvoreno pitanje.
Nekima je, nekima nije.

Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Nema nikakvu volju, tj. ta volja je ravna "volji" tostera da nešto prepeče.
Kako nema volju? Kada krene razmišljati ne možeš ga ugasiti nikako nego na CTRL-ALT-DEL. Ako to nije volja onda ja ne znam što je. Opsjednutost đavlom možda?
vamvam is offline  
Old 23.04.2017., 22:32   #9397
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Kako nema volju? Kada krene razmišljati ne možeš ga ugasiti nikako nego na CTRL-ALT-DEL. Ako to nije volja onda ja ne znam što je. Opsjednutost đavlom možda?
Opsjednutost onima koji su program napravili... ako to tako želiš nazvati.

Ali tada je i rijeka opsjednuta time da stalno teče od izvora prema ušću... jaka volja, zaista.
cestar is offline  
Old 23.04.2017., 23:35   #9398
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Opsjednutost onima koji su program napravili... ako to tako želiš nazvati.

Ali tada je i rijeka opsjednuta time da stalno teče od izvora prema ušću... jaka volja, zaista.
Ako riječ "volja" definiraš kao nešto što ljudi mogu imati, a strojevi ne, onda po definiciji strojevi to ne mogu imati. A ako taj pojam definiraš drugačije, onda to više ne vrijedi.

Kada govorimo o inteligentnim strojevima i kada se ponašanje takvih strojeva uspoređuje sa ljudskim ponašanjem onda ima smisla pojmove kojima se opisuje ponašanje ljudi definirati tako da nisu po definiciji vezani samo uz ljude. U tom slučaju se za opisivanje ponašanja stroja mogu koristiti ti isti pojmovi. Ako to ne napravimo koji je onda uopće smisao spominjanja tih pojmova u ovakvoj diskusiji?

Riječ "inteligencija" je još jedan dobar primjer. Neki ljudi vole tu riječ definirati kao neku osobinu koju imaju jedino ljudi i životinje, pa onda pojam "umjetna inteligencija" postaje besmislen.
vamvam is offline  
Old 24.04.2017., 09:40   #9399
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Ako riječ "volja" definiraš kao nešto što ljudi mogu imati, a strojevi ne, onda po definiciji strojevi to ne mogu imati. A ako taj pojam definiraš drugačije, onda to više ne vrijedi.
"Volja" i "slobodna volja", posve su banalne stvari osim za one koji vole mistificirati. "Volja" nije drugo do li kompleksna izvedenica afiniteta (u našem slučaju kemijskog afiniteta). Onaj koji bar malo zna kemiju, zna i što je kemijski afinitet i zna da u tome nema nikakve mistike. "Slobodna" ne znači ništa drugo do li autonomna tj. da proizlazi (svojstvo je) iz jednog ograđenog sustava a ne izvan njega. Kod osmišljavanja AI sustava, to nije neki naročit problem.
medonaodmoru is offline  
Old 24.04.2017., 10:05   #9400
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Tema je inteligencija, a inteligencija je stvar procesiranja informacija. Radi se na tom užem dijelu kada je AI u pitanju.

Želja i motivacija dolazi iz nagona, a nagone je najlakše programirati - praktički ih ima svako živo biće, od stanične razine nadalje. To je više tema za umjetni život, nego za umjetnu inteligenciju.

Kakve motive može imati jaka AI možemo samo nagađati, ali oni neće proizlaziti iz nagona, tako da to nema smisla o tome pričati.

Jednostavno nije točno da motivacija može proizlaziti samo iz iracionalnih nagona.
S ovim se ne slazem ni ja. AI koliko da je jak, bez nekakvog zadanog nagona je mrtva priroda.

Inteligencija zadovoljava nagon. Inteligencija je zapravo i evoluirala na temelju nagona koji tjera "pridruzenu materiju" da se sto bolje ustroji da zadovolji taj nagon. "Sila nagona" je ono sto daje potisak evoluciji pridruzene materije u inteligentnu strukturu.
addx is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:32.