Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2017., 16:11   #101
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ako hoćeš elektronski onda plaćaš 62,50 kn/mjesečno ugovor je na 2 godine.

Druga mogućnost je da tu excelicu snimiš na usb, ostalu dokumentaciju isprintaš, platiš Fini 230 kn jednokratno, priložiš potvrdu plaćanja i odneseš završni u bilo koju Finu,

Jeftinija opcija svakako, samo ne možeš od kuće, moraš prošetati...
Hvala, nema druge nego prošetati, sve je nažalost napravljeno tako da se izvuče što više love od obveznika. Znači ukupno 62,50*24=1500 kn za predati max jednom godišnje jedan set izvještaja za jednu firmu kroz jednu ili dvije godine. To se jedino može isplatiti kakvom računovodstvenom servisu koji predaje izvještaje za više klijenata i ima njihove punomoći. Da ima imalo dobre volje i pameti mogla bi to sve zaprimati Porezna bez dodatne naplate kao što primaju druge obrasce, a ne da se neke stvari po 3 puta predaju, 1x za statistiku, 1x za javnu objavu i 1x na PU. Nije mi baš jasno zašto je ovo izdvojeno iz Porezne u FINA-u osim da se izvuče dodatna lova, porezna znači istodobno nije sposobna voditi RGFI a sposobna je voditi neke beskorisne registre o neplaćenim porezima i javno ih objavljivati a da od toga nitko nema nikakve koristi.

Nego, da li se certifikat od eporezne može koristiti za emirovinsko i ezdravstveno bez plaćanja ikakvih dodatnih nameta u vidu 62,50 kn/mj FINA-i?

U koju svrhu i gdje trebam predati dodatne podatke iz GFI-POD-a? Za statističku objavu, za javnu objavu, poreznoj prilikom predaje porezne prijave?

Vezano uz predaju prijave na PU, na koji način predajem Bilancu, RDG i priloge ako koristim eporeznu, da li se to da poslati elektronski?

Da li se Bilanca i RDG koji se predaju na poreznu mogu isprintati iz GFI-POD-a, ili treba biti u nekom drugom obliku?

Koji se sve prilozi prilikom godišnje prijave moraju predati po zakonu na PU?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 15:29   #102
Kakva su vam iskustva s povratom predujma dobiti?

Hoće mi napraviti mali porezni nadzor tipa: pošalji -donesi određene dokumente...
Imam oko 20.000 kn.
Hvala.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 15:37   #103
Pozdrav, imam par pitanja vezano uz završni:

- osnivač (ujedno i direktor i zaposlenik) je poduzeću posudio 10.000 kn. Društvo posluje s gubitkom. Koliko sam obaviješten, trebam barem u PD obrascu iskazati kamate, ali ne znam po kojoj stopi? našao sam da je za 2016. 5,14%, a za 2017. 4,97%, ali ne znam je li to obvezujuće?

- ima li nekih promjena u bilješkama? treba li nešto novo navesti (zakon, NN, ili sl.)?
Aleksandar Make is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 17:12   #104
Quote:
Aleksandar Make kaže: Pogledaj post
- osnivač (ujedno i direktor i zaposlenik) je poduzeću posudio 10.000 kn. Društvo posluje s gubitkom. Koliko sam obaviješten, trebam barem u PD obrascu iskazati kamate, ali ne znam po kojoj stopi? našao sam da je za 2016. 5,14%, a za 2017. 4,97%, ali ne znam je li to obvezujuće?
Neznam napamet za stope, ali kada fizička osoba daje pozajmicu društvu to može biti i sa i bez kamata, ispravno je i jedno i drugo. A kada ide u obrnutom smjeru, pozajmica od društva prema fizičkoj osobi, tu mora biti nekakva kamata, a ako nema kamata obračunavaju se nekakvi dodatni porezi i predaje joppd obrazac, za stope i iznose neznam napamet.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 17:14   #105
Da li u kontnim planovima u programima imate otvorene brojeve konta sa manje od četiri znamenke tj. sa 1, 2, ili 3 znamenke? Ako ih imate otvorene da li i što na njih knjižite?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 09:50   #106
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Kakva su vam iskustva s povratom predujma dobiti?

Hoće mi napraviti mali porezni nadzor tipa: pošalji -donesi određene dokumente...
Imam oko 20.000 kn.
Hvala.
Zaključili smo već da to sve ovisi od ispostave do ispostave, pa čak i od referenta do referenta u istoj ispostavi. Mi nemamo povratna ž-račun, ali smo znali raditi preknjiženja, na npr.pdv ili doprinose, ali u puno većem iznosu, preko 100 tis., nikad nitko nije pravio probleme. Uz PD predam priloge koje inače naši traže, POD-BIL, POD-RDG, bruto bilancu, dopis kojim objašnjavam stavke uvećanja/umanjenja porezne osnovice i to bi uglavnom bilo to. Nekad prije su nas znali tražiti pojašnjenje između uk.prihoda i por.osnovice u PDV-K, ono, neoporezivi prihodi, tipa prihodi od kamata, pa računi za primljene pred., platiš na njih pdv, a nemaš prihode od njih, itd, ali više to ne traže...šta te traže, to im pošalješ, to je zaključak, ali ovo vaše je manja svota, ne bi trebalo biti problema...
bensa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 13:42   #107
usluge s materijalom

Ako neko zna...............

Firma d.o.o. nudi elektroinstalaterske usluge, znači usluga nabave i ugradnje elektromaterijala (kabeli, ,lampe,žarulje, osigurači,sklopke itd...).

Sad se elektromaterijal po ul.rc. knjiiži na zalihe materijala na 3 i pri izdanom računu on se izdatnicom sa 3 prebacuje na utrošeni materijal 4. Da li je to ispravno knjiženje?

S tim da se neki potrošni materijal tipa gips,vijci,tiple odmah knjiži na 4 jer se ne moze utvrditi koliko je tocno potroseno na kojem objektu.

Da li je se ugrađeni elektromaterijal smatra robom nabavljenom za daljnu prodaju, uključenu u vlastite usluge?

HVALA
mala_kiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 13:53   #108
Smile

Hvala bensa!
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 13:15   #109
Trebam što prije odgovor...

Pozajmica između trgovačkog društva i vlasnika društva, vlasnik dao kratkoročnu pozajmicu društvu.

Gdje u POD-BIL se to iskazuje, koja pozicija, broj i naziv, te na kojem kontu u RRIF-ovu kontnom planu (ne pronalazim odgovarajući naziv konta)?

Pretpostavljam da se ne radi o poziciji "2. Obveze za zajmove, depozite i slično poduzetnika unutar grupe", već o nekoj drugoj poziciji, s obzirom da davatelj pozajmice nije poduzetnik/društvo, već fizička osoba/vlasnik. Pitanje je koja je pozicija ispravna za to?

Hvala!

I ako mi netko može razjasniti koji je krajnji rok za predaju GFI-PODa na FINU i Obrasca PD na poreznu, 30.4. pada u nedjelju kada ništa ne radi?

Zadnje uređivanje Nikad spreman : 20.04.2017. at 13:39.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 20:24   #110
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Trebam što prije odgovor...

Pozajmica između trgovačkog društva i vlasnika društva, vlasnik dao kratkoročnu pozajmicu društvu.

Gdje u POD-BIL se to iskazuje, koja pozicija, broj i naziv, te na kojem kontu u RRIF-ovu kontnom planu (ne pronalazim odgovarajući naziv konta)?

Pretpostavljam da se ne radi o poziciji "2. Obveze za zajmove, depozite i slično poduzetnika unutar grupe", već o nekoj drugoj poziciji, s obzirom da davatelj pozajmice nije poduzetnik/društvo, već fizička osoba/vlasnik. Pitanje je koja je pozicija ispravna za to?

Hvala!

I ako mi netko može razjasniti koji je krajnji rok za predaju GFI-PODa na FINU i Obrasca PD na poreznu, 30.4. pada u nedjelju kada ništa ne radi?
Zadnji rok za predaju izvještaja je 02.05.
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 12:10   #111
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Trebam što prije odgovor...

Pozajmica između trgovačkog društva i vlasnika društva, vlasnik dao kratkoročnu pozajmicu društvu.

Gdje u POD-BIL se to iskazuje, koja pozicija, broj i naziv, te na kojem kontu u RRIF-ovu kontnom planu (ne pronalazim odgovarajući naziv konta)?

Pretpostavljam da se ne radi o poziciji "2. Obveze za zajmove, depozite i slično poduzetnika unutar grupe", već o nekoj drugoj poziciji, s obzirom da davatelj pozajmice nije poduzetnik/društvo, već fizička osoba/vlasnik. Pitanje je koja je pozicija ispravna za to?

Hvala!

I ako mi netko može razjasniti koji je krajnji rok za predaju GFI-PODa na FINU i Obrasca PD na poreznu, 30.4. pada u nedjelju kada ništa ne radi?
Po meni, to ide na AOP 100 (Obveze za zajmove, depozite i sl.)
Aleksandar Make is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 12:11   #112
Ako upišem prihode pod AOP 128 (Prihodi od prodaje vlastitih proizvoda, robe i suluga), onda mi javlja grešku pod AOP 242 (Prihodi od prodaje u zemlji)? Šta da napravim s tim?
Aleksandar Make is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 12:39   #113
Quote:
Aleksandar Make kaže: Pogledaj post
Ako upišem prihode pod AOP 128 (Prihodi od prodaje vlastitih proizvoda, robe i suluga), onda mi javlja grešku pod AOP 242 (Prihodi od prodaje u zemlji)? Šta da napravim s tim?
Moraš ispuniti podatke i u sheetu Dodatni...
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 20:30   #114
Pozdrav svima,
imala bih nekoliko raznih pitanja pa ako može neki savjeti....

1. 2010.godine u krugu naše tvrtke su rušeni razni stari objekti, porezna uprava je zvana na uvid ali jedan objekat je promaknuo, nije bio na popisu kad je porezna uprava izašla na uvid. Objekt iako srušen ostao je u našim knjigama već duži niz godina....e sad mislim da je kranji rok da se isknjiži iz knjiga. Ne znam koji je najbezbolniji način da se to izvede? Mislila sam ga isknjižiti iz knjiga, obračunati porez na to, isto tako na kraju godine unijeti ga u PD obrazac i za njegovu vrijednost povećati poreznu osnovicu. Objekata nema neku vrijednost veliku budući da se mjesečno obračunavala amortizacija.

2. Prije tri godine sudskom presudom sjeli su nam račun putem ovrhe i naplatili se, tvrtka X. Protiv te tvrtke vodili smo spor za isti taj iznos i ove godine smo ga konačno i dobili, međutim ta ista tvrtka nema da isplati iznos po presudi (iznos je poprilično velik i još dodatno uvećan za kamate). Pitanje kako i da li knjižiti ovo uopće u svojim knjigama? Ovo bi prema svemu sudeći bio nama prihod iz prijašnjih godina ali isto tako njegova naplata je upitna jer može a i ne mora biti isplaćena u ovoj godini., a isto tako to može biti i nagodinu. ( još uvijek je u postupku dogovoranje s odvjetnicima) Knjižiti ovo na temelju sporazuma,presude malo mi je klimavo ili sam u krivu?
Svaki savjet je dobrodošao
želimbebu1406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 19:01   #115
Quote:
mala_kiara kaže: Pogledaj post
Ako neko zna...............

Firma d.o.o. nudi elektroinstalaterske usluge, znači usluga nabave i ugradnje elektromaterijala (kabeli, ,lampe,žarulje, osigurači,sklopke itd...).

Sad se elektromaterijal po ul.rc. knjiiži na zalihe materijala na 3 i pri izdanom računu on se izdatnicom sa 3 prebacuje na utrošeni materijal 4. Da li je to ispravno knjiženje?

S tim da se neki potrošni materijal tipa gips,vijci,tiple odmah knjiži na 4 jer se ne moze utvrditi koliko je tocno potroseno na kojem objektu.

Da li je se ugrađeni elektromaterijal smatra robom nabavljenom za daljnu prodaju, uključenu u vlastite usluge?

HVALA
Vjerujem da postoji neki radni nalog kad instalater ide obaviti uslugu. Ako su u njega upisani svi potrošeni materijali, knjigovođi je olakšan posao da može izdatnicom razdužiti skladište repromaterijala po svakom računu.
A utrošni materijal (tipa gips ...) bih isto odmah stavljala u troškove.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 10:56   #116
ja ću gfi predat na sticku u poslovnicu... smije li biti popunjeno (ručno) u libre officeu? hoće li u Fini imati problema s učitavanjem??
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 11:47   #117
Na poziciju četverostruka svota udjela u kapitalu ili glasačkom pravu u PD-IPO obrascu koji podatak tu unosim????
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 13:36   #118
Samo da još jednom provjerim s Vama, ako sam imala pozajmice od direktora prema poduzeću i sve pozajmice s 31.12.2016. su vraćene, svejedno radim PD-IPO.?
azh is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 14:10   #119
Koja je najmanja kamata koja se može obračunati na pozajmicu danu od trgovačkog društva fizičkoj osobi i da li postoji razlika ako je ta osoba zaposlenik toga društva i ako nije?
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 09:36   #120
Dragi forumaši evo i ja tražim rješenje knjiženja,radi se o knjiženju poreza na dobit,ovako za 2016 godinu prema obrascu PD,
dobit iznosi 50.389,89kn koji se uvećava za iznos od 27.185,65 te porezna osnovica iznosi 77.575,54kn kada se obračuna porez po 20 % iznosi porezna obveza iznosi 15.515,11kn. Uplaćeni predujmovi iznose 52.833,99kn te razlika za povrat iznosi 37.318,88kn.Na kontima imam stanje:1614 iznos D- 39.323,52kn,na kontu 8300 uplaćene akontacije u 2016 god.17.613,43kn.
MINA85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:40.