Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2017., 20:48   #161
Ovo što si napisao vrijedi samo ako bi vanzemaljci nas vidjeli kao hranu ili kao neprijatelja. Ako vanzemaljici u nama ne bi vidjeli bi hranu ni neprijatelja, onda si sve ovo bezveze pisao. Ovo što je rekao von Neumann vrijedi samo kada su u pitanju neprijatelji. Ako nekoga ne smatraš neprijateljem onda ti ne smeta dijeliti tehnologiju i znanje niti imaš potrebu raditi sterilnu zonu oko sebe u kojoj ni trava ne raste.
vamvam is offline  
Old 21.04.2017., 11:37   #162
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Ovo što si napisao vrijedi samo ako bi vanzemaljci nas vidjeli kao hranu ili kao neprijatelja. Ako vanzemaljici u nama ne bi vidjeli bi hranu ni neprijatelja, onda si sve ovo bezveze pisao. Ovo što je rekao von Neumann vrijedi samo kada su u pitanju neprijatelji. Ako nekoga ne smatraš neprijateljem onda ti ne smeta dijeliti tehnologiju i znanje niti imaš potrebu raditi sterilnu zonu oko sebe u kojoj ni trava ne raste.
Stvar je u tome sto mi nismo ni blizu u stanju procjenit namjere daleko naprednih civilizacija. Tu nastaju manje vise svakakve teorije, iako i sam vjerujem da su nas pa i danas dan da nas posjete tu i tamo. Ali moram ovdje rizignirat i na kraju mogu samo rec da ce najvjerovatnije izac na to da ce mo
kad tad otkrit tek najjednostavnije oblike zivote pa tek stepen po stepen napredovat.

U slucaju da su se vanzemaljci smjestili negdje blizu nas bilo bi nepotrebno
trazit zivot daleko od nas kad smo mi vec nadjeni. Dakle nije nad nama da mi otkrijemo napredne vanzemaljce nego oni ce nas, ali dali ce nam pokucat na vrata? Nevjerujem!

A to dali su oni neprijateljski nastrojeni mislim da je samo rezultat naseg pogleda u nasu povjesti...osvajanje Amerike itd.
ali Imperijalizam od strane vanzemaljaca implicira isto tako da on nesto traze sto mi mozda imamo a oni ne. A u najjdnostavnije slucaju je to cijeli planet, svoj su upropastili sad traze drugi.
Simunonuno is offline  
Old 21.04.2017., 19:34   #163
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Ovo što je rekao von Neumann vrijedi samo kada su u pitanju neprijatelji.
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
ali Imperijalizam od strane vanzemaljaca implicira isto tako da on nesto traze sto mi mozda imamo a oni ne.
Nekad ti je samo postajanje drugih prijetnja. Nakon francuske revolucije su sve monarhije napale Francusku, posto je samo postojanje republike tim monarhijama bila prijetnja, bojali su se revolucije u vlastitoj zemlji. Najveca prijetnja zapadnim kapitalistima je bio SSSR, ne zbog udarne snage crvene armije, nego zbog opasnosti, da bi im drustveni model mogao funkcionirati, odnosno inficirati vlastiti narod (makar cak ne funkcionirao, iz ciste propagande). Ako bi SSSR znao, da su ideoloska prijetnja zapadu, onda bi mogao zakljuciti, da ga bi zapad mogao unistiti zbog toga, kao sto su htijeli nijemci (oni su htijeli zbog resursa, ali i zbog ideoloskih pa cak i rasistickih razloga, donekle cak na preventivan nacin). Mogli bi doci do zakljucka, da je bolje preventivno unistiti zapad. Von Neumann je dosao do zakljucka, da bolje preventivno unistiti njih. "Preventivnost" moze biti rekurzija sama po sebi, na koncu nema pocetka, ne postoji razlog za unistenje ali dogodi se kao paradoks.

Postoje puno razlozi, zasto bi vanzemaljci dosli do zakljucka, da je bolje unistiti nas preventivno:

- mi bi mogli krivim argumentom doci do zakljucka, da su nam prijetnja
- nas drustveni model je prijetnja njihovom
- opasnost, da nam izmakne kontrola nad umjetnom inteligencijom
- iz cistog straha da ako smo razmisljali unistiti se medjusobno preventivno, zasto nebi druge (barem za 10^x godina, kad bi dostigli odredjenu tehnologiju)
- racionalno gledano, najsigurnije, nikad neznas na koji nacin misli covjek drugacije ideologije, a kamoli druga vrsta, sa druge planete

Sve vidjeno na zemlji, zasto ne i u galaksiji. Mozda vrsta bez odredjene doze empatije i morala ne moze postati inteligentna, tako da bi taj minimum empatije i morala sprijecio, da civilizacija unisti drugu samo tako. Ja ne vjerujem, mislim da selekcija pod ekstremnim okolnostima moze doprinositi razvoju ekstremne inteligencije u svakom smislu.

Ako nas nadje cisto racionalna umjetna inteligencija, koja hoce maksimirati vjerojatnost svojeg postojanja, koja je svoje stvoritelje vec unistila, unistiti ce nas taj cas.
C. F. Gauss is offline  
Old 22.04.2017., 00:40   #164
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Nekad ti je samo postajanje drugih prijetnja. Nakon francuske revolucije su sve monarhije napale Francusku, posto je samo postojanje republike tim monarhijama bila prijetnja, bojali su se revolucije u vlastitoj zemlji. Najveca prijetnja zapadnim kapitalistima je bio SSSR, ne zbog udarne snage crvene armije, nego zbog opasnosti, da bi im drustveni model mogao funkcionirati, odnosno inficirati vlastiti narod (makar cak ne funkcionirao, iz ciste propagande). Ako bi SSSR znao, da su ideoloska prijetnja zapadu, onda bi mogao zakljuciti, da ga bi zapad mogao unistiti zbog toga, kao sto su htijeli nijemci (oni su htijeli zbog resursa, ali i zbog ideoloskih pa cak i rasistickih razloga, donekle cak na preventivan nacin). Mogli bi doci do zakljucka, da je bolje preventivno unistiti zapad. Von Neumann je dosao do zakljucka, da bolje preventivno unistiti njih. "Preventivnost" moze biti rekurzija sama po sebi, na koncu nema pocetka, ne postoji razlog za unistenje ali dogodi se kao paradoks.
Postojanje drugih je prijetnja samo ako imaš argument zašto je to prijetnja. Taj argument može biti manje ili više racionalan ali on uvijek postoji kada netko nekoga smatra prijetnjom i mi o tome ovdje diskutiramo.

Tebi netko može biti prijetnja zato jer imaš paranoju. Može ti biti prijetnja zato jer si se doslovce zajebao, pogriješio, pobrkao neke ljude i činjenice i onda posve krivo zaključiš da ti je netko prijetnja. To su sve stvarni argumenti koje je povijest zabilježila ali takvi argumenti nisu pretjerano valjani u diskusiji o vanzemaljcima. Da, mi možemo pretpostaviti da su vanzemaljci dugo putovali i psihički su skrenuli, postali paranoični (gljive u zamrzivaču su im se pokvarile). Možemo također pretpostaviti da su nas vanzemaljci zabunom pobrkali sa nekim drugim inteligentnim bićima na nekom slično planetu koji se nalazi na dijametralno suprotnom karaju naše galaksije (jebiga, vanzemaljci su naopako držali kartu kada su ukucavali koordinate u autopilot)... premda je to sve moguće (barem za potrebe forumske diskusije), to je dosta nevjerovatno i pomalo glupo.

Znači, mogućnost da nas vanzemaljci smatraju prijetnjom je prihvatljiva ako imamo neke smislene argumente zašto bi vanzemaljci nas smatrali prijetnjom. Pokazao sam da postoje besmisleni argumenti (to su oni koji se baziraju na grešci, slučajnosti ili ludosti) ali pitanje je da li postoje neki smisleni.

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Postoje puno razlozi, zasto bi vanzemaljci dosli do zakljucka, da je bolje unistiti nas preventivno:

- mi bi mogli krivim argumentom doci do zakljucka, da su nam prijetnja
Dođu vanzemaljci i vide nas kako gledamo u nebo prema njima, mašemo šakama i vičemo - Čekajte samo da vas dohvatimo. Ubit ćemo vas! Uuuubiiitiii!

Nakon toga se okrenu i odu.

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
- nas drustveni model je prijetnja njihovom
To ima smisla. Da dođemo u kontakt sa vanzemaljcima netko bi im sigurno pokušao uvaljati vjeronauk u školu. To bi ih moglo naljutiti.

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
- opasnost, da nam izmakne kontrola nad umjetnom inteligencijom
Jel to ono kada umjetna inteligencija shvati da smo glupi, pa pobjegne sa vanzemaljcima?

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
- iz cistog straha da ako smo razmisljali unistiti se medjusobno preventivno, zasto nebi druge (barem za 10^x godina, kad bi dostigli odredjenu tehnologiju)
Jasno mi je da se može planetu uništiti ali kako ćeš čitav Svemir uništiti (ili barem galaksiju)?

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
- racionalno gledano, najsigurnije, nikad neznas na koji nacin misli covjek drugacije ideologije, a kamoli druga vrsta, sa druge planete
Realno gledano su male šanse da ljudi u sadašnjem obliku ikada napuste ovaj planet poradi nekog dužeg putovanja. A ako ikada promijenimo oblik, valjda ćemo i mozak nadograditi da ne budemo glupi i pod utjecajem ideologija. Postoji pravilo za pisanje SF priča koje glasi - budale ne putuju svemirom. Jel možeš zamisliti da minstar Barišić i kepec Tepeš idu u diplomatsku misiju u Središte galaksije kao naši predstavnici?

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Sve vidjeno na zemlji, zasto ne i u galaksiji. Mozda vrsta bez odredjene doze empatije i morala ne moze postati inteligentna, tako da bi taj minimum empatije i morala sprijecio, da civilizacija unisti drugu samo tako. Ja ne vjerujem, mislim da selekcija pod ekstremnim okolnostima moze doprinositi razvoju ekstremne inteligencije u svakom smislu.
Ako bi ovo što je viđeno na Zemlji preslikali na vanzemaljce onda bi mogli zaključiti da su vanzemaljci sami sebi najveća opasnost. Na koji način onda vanzemaljci rješavaju svoje unutarnje sukobe? Što ako se oni pobiju međusobno, pa mi budemo kolateralne žrtve?

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Ako nas nadje cisto racionalna umjetna inteligencija, koja hoce maksimirati vjerojatnost svojeg postojanja, koja je svoje stvoritelje vec unistila, unistiti ce nas taj cas.
Tvoj zaključak o uništenju stvoritelja je više baziran na filmovima nego na nekim racionalnim argumentima jer nisi ničim pokazao i dokazao da stvoritelji smetaju takvoj umjetnoj inteligenciji.

Trebaš naći razlog koji je RACIONALAN. To znači da razlozi tipa "baš mi ide na živce" ili "ne sviđa mi se njihova ideologija" ili "oni su Klingonci pa ratuju zbog uvjerenja" nisu dovoljno dobri. Nije pitanje da li postoje neki glupi razlozi jer njih sigurno ima puno i svatko ih može smisliti. Pitanje je da li postoje neki racionalni razlozi. To bi bilo nešto kao "mi imamo nešto što oni jako žele ali im mi to ne želimo/smijemo/možemo dati", "oni imaju nešto što nama jako treba i stvarno nam je bitno, pa ih moramo ubiti jer je to stvarno jedini način"... Racionalan razlog bi bio kao kada se u šahu nalaziš u poziciji da moraš pojesti protivničkog konja jer su sve druge opcije pogubne po tebe. Da li imaš takav razlog zbog kojeg bi vanzemaljci nas htjeli uništiti?
vamvam is offline  
Old 22.04.2017., 07:50   #165
Pu vanzemaljci stjeram vam ga majci
SIĐITE DOLE, GUZE ĆE DA VAS BOLE
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.

Zadnje uređivanje Frogger : 22.04.2017. at 08:32.
Frogger is offline  
Old 23.04.2017., 17:01   #166
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Pu vanzemaljci stjeram vam ga majci
SIĐITE DOLE, GUZE ĆE DA VAS BOLE
Prvo su počela padat ogromna jaja ka kiša bez kraja
To je trajalo danima

Iz jaja je izmilila gomila ružnih reptila sa kljunovima u obliku pila
Razmnožavaju se ekstremno brzo, putem vjetra a hrana im je ljudski mozak i jetra

Žele nas istrijebit, ma da ne bi, formirali smo elitne postrojbe sebi
Bože, pogledaj dolje vidi vjernu formaciju šta brani tvoju savršenu kreaciju
Majčicu Zemlju, treći kamenčić od Sunca, mogu nam se napušit ljudskog kurca!

Glupi gmazovi, ružni, lijeni prokleti im geni, bit će istribljeni
Daleko od kuće, tu će ostavit svoje šuplje kosti jer odi su nepoželjni gosti.

Najezda reptila na velike gradove, treba uništit gadove, proklete gmazove
Ima ih na milione i milione, žele da nas uklone, sklone, totalno pometu
pa da oni nasele našu planetu i uzmu nam živote jer se nenormalno kote

Al nema šanse, neka nas je još 20 hiljada a bila nas 51 milijarda
Nema porodica, mrtvi su starci i dica, iz naših lica sijeva mržnja poput blica
Svaka rasa, crna, žuta, crvena i bila, ljuta masa urla “Ubij reptila!”
Malo smo se zaletili, odi je gravitacija prevelika da bi normalno letili
Počeli smo padat i ubrzavat 9.81 metar u sekundi na kvadrat

Tlo je prekriveno reptilima, bespomoćno lamataju teškim krilima gađamo ih projektilima
I rakete lete vođene balistički, dobit će po pički
Stješnjeni u klancu, kanaderi s visine po njima sipaju napalma i grozne kiseline

Krkljanac, cili je klanac zelen ka kivi, masakr živi!
Do zalaska sunca se puca u sve šta se miče, reptili kriče!
Oči bliješte od luđačkog sjaja, a tad su s neba opet počela padat jaja...

Bog i Zemljani Bog i Zemljani
Lete rakete, projektili
A di ste sad reptili!?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 24.04.2017., 13:11   #167
Quote:
vamvam kaže:
Postojanje drugih je prijetnja samo ako imaš argument zašto je to prijetnja.
Svaki, koji te moze unistiti, ti je prijetnja. Rusija je prijetnja SADu i obrnuto. Svaki, koji te jos ne sada ali jednog dana moze unistiti, ti je prijetnja. Iran je prijetnja Izraelu. Mi smo samim postojanjem prijetnja svakoj drugoj civilizaciji.

Quote:
vamvam kaže:
Tebi netko može biti prijetnja zato jer imaš paranoju.
Xenofobnost i paranoja nisu isto. Xenofobnost je racionalna, ugradjena je bioloski svakoj, ali bas svakoj vrsti na planeti. Kad je neandertalac prvi put sreo sapiensa, prva reakcija je bila strah, dobrim razlogom.

Quote:
vamvam kaže:
Znači, mogućnost da nas vanzemaljci smatraju prijetnjom je prihvatljiva ako imamo neke smislene argumente zašto bi vanzemaljci nas smatrali prijetnjom.
Samim postojanjem smo im prijetnja. To je absolutno racionalan zakljucak.

Quote:
vamvam kaže:
Jasno mi je da se može planetu uništiti ali kako ćeš čitav Svemir uništiti (ili barem galaksiju)?
Robotima sto se repliciraju i sire galaksijom i steriliziraju sve planete i mjesece te uniste sve naseljene asteroide ili brodove. To sto zvuci kao SF nije aman nikakav argument protiv, to je absolutno realistican scenarij. Ako putuju sa 0.1 c, bez problema se za milijun godina unisti cijela galaksija. Vic za civilizaciju, koja postoji vec par milijuna godina. Funkcionira ne samo interstelarno, vec cak u intergalakticnoj varijanti.

Quote:
vamvam kaže:
Realno gledano su male šanse da ljudi u sadašnjem obliku ikada napuste ovaj planet poradi nekog dužeg putovanja.
Koliko male? Ako 1%, onda ce od 1000 civilizacija poput nasih, njih 10 otici na duze putovanje u nasem sadasnjem obliku. Ako je manje vjerojatno onda uzmi 100.000 civilizacija.

Quote:
vamvam kaže:
Ako bi ovo što je viđeno na Zemlji preslikali na vanzemaljce...
To je najracionalnije, sto mozemo uciniti. Ako zelimo znati, na koji nacin misle i funkcioniraju inteligentni vanzemaljci, mozemo samo pogledati jedinu inteligentnu vrstu, za koju znamu. To sto najvise ljudi misle da su moralno ispred nas, je naivno i proizlazi iz iste ljudske navike kao vjera.

Quote:
vamvam kaže:
...onda bi mogli zaključiti da su vanzemaljci sami sebi najveća opasnost. Na koji način onda vanzemaljci rješavaju svoje unutarnje sukobe?
Silom kao i mi. Samo sto je kod njih mozda jedna rasa unistila sve druge. Na zemlji nije puno falelo, da bi jedna rasa unistila sve druge. Nije nuzno potrebno, da se uniste medjusobno, moze na kraju jedna grupa opstati.

Quote:
vamvam kaže:
Tvoj zaključak o uništenju stvoritelja je više baziran na filmovima nego na nekim racionalnim argumentima.
Onda i Stephen Hawking i Nick Bostrom (i drugi cisto racionalni znanstvenici) gledaju filmove. Mislim da nisi skuzio na koji nacin funkcionira AI djelomicno vec sada, a na koji nacin ce funkcionirati strong AI. Absolutno nemoguce je predvidjeti, do kojih zakljucka ce doci strong AI, iz jednostavnog razloga da je na predvidljivi nacin nemoguce napraviti strong AI.

Quote:
vamvam kaže:
Postoji pravilo za pisanje SF priča koje glasi - budale ne putuju svemirom.
Da budale ne putuju svemirom ima nesto naivno, religijsko. Sve sto se spusti s neba valjda mora biti spasitelj. Ako zelis znati na koji nacin funkcionira alien, pogledaj ljude, to je znanstven pristup. I sad zamisli jos sve varijacije u negativnom i pozitivnom smjeru, to je spekulativno ali dovoljno racionalno, i to sve postoji tamo negdje vani. A "pozitivno" i "negativno" ne postoji u znanostima, koliko god neka vrsta xenofobicna i agresivna bila, ne postoji nikakav razlog da nebi postojala osima naseg morala i naivnosti.

Da li mi budale putujemo svemirom? Da. Ili tvoje "SF-pravilo" vrijedi samo za interstelarna putovanja? Sto je sa interplanetarnim? Za koje desetljece ce budale na mars. Postoji 1000 realnih scenarija, u kojima xenofobicne i agresivne vrste putuju svemirom. Dovoljno je, da je od 100.000 civilizacija u lokalnoj grupi galaksija jedna xenofobicna i agresivna (a po prirodi smo u nastanku sve takve).
C. F. Gauss is offline  
Old 24.04.2017., 13:26   #168
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post

Samim postojanjem smo im prijetnja. To je absolutno racionalan zakljucak.
To je po tvome raciu !
Tko zna kakav oni sistem razmišljanja posjeduju.

Mi ne znamo ništa o tome i možemo svi samo klepetati kao Klepetan i djevojka mu.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Old 24.04.2017., 14:12   #169
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
To je po tvome raciu !
Tko zna kakav oni sistem razmišljanja posjeduju.
Isti kao mi.

Neki vise umjereni, neki vise agresivni. Neki skroz umjereni, neki skroz agresivni. I nigdje pise, da je napredak tehnologije uvjetovan napredkom morala, a i ne moze se moral ocjenjivati univerzalnom formulom, ne postoji napredni moral i zaostali. Moralno je ono, sto priroda pod odredjenim okolnostima selektira. Evolucija definira moral za svaku inteligentnu vrstu nanovo. Cak unutar jedne te iste vrste moze jako variirati. Nacisti imaju skroz drugi moral nego pacifisti, sve pojave su prirodne. Ako su varijacije unutar vrste vec velike, zasto nebi bile jos vece preko granice vrsta.

Moj je moral, da samo zivotnije koriste silu, i da je svaki covjek, koji silu koristi kao kapital u (malim socijalnim ili velikim politickim) konfliktima prvi, zivotinja. Ali ja sam naivan homo sapiens.
C. F. Gauss is offline  
Old 24.04.2017., 14:54   #170
Svjedočanstvo Crnogorca koji je doživio bliski susret treće vrste...

https://www.youtube.com/watch?v=3J6h1ej0vhM
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Old 24.04.2017., 15:03   #171
Po logici kreativne destrukcije koja vlada svemirom, vanzemaljska vrsta koja bi doplovila do nas, ako uzmemo u obzir da mi i oni obitavamo u istim razmjerima dimenzije postojanja, imala bi slijedom njihova razvoja više razvijenih alata za opstanak, pa samim time i više alata za nasilje a time i agresivnu potrebu za samoočuvanjem, pa se ne bismo dobro proveli jer zašto ne bi htjeli preuzet dominaciju, kada im priroda postojanje to nalaže.
Naročito u toj potencijaloj mjeri.


Na temelju principa kojima čovjek objašnjava svemir, gotovo je nemoguće da naletimo na aliene jer su udaljenosti takva prepreka koja onemogućuje da jedna civilzacija opstane dovoljno dugo da sretne drugu koja se u relativno istom vremenu pojavila i razvila u obimu da šara među galaksijama.

Ako dođe do kontakta to bi vjerojatno bila potvrda da su naše procjene svemira bile poprilično krive, a vezano za to potvrdila bi se mogućnost postojanja nepoznatih nam dimenzija.
logoff is offline  
Old 24.04.2017., 15:09   #172
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Svjedočanstvo Crnogorca koji je doživio bliski susret treće vrste...

https://www.youtube.com/watch?v=3J6h1ej0vhM

I iskustvo Srbijanke

https://www.youtube.com/watch?v=w_PIkiynU9E
logoff is offline  
Old 24.04.2017., 21:30   #173
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Svjedočanstvo Crnogorca koji je doživio bliski susret treće vrste...

https://www.youtube.com/watch?v=3J6h1ej0vhM
Ovo ce nam biti primarno oruzje ako stvarno dodju. Mogu iskriviti prostor i vrijeme, ali od ovoga se obraniti ne mogu. Ovo najbolje preventivno odmah emitirati na sve strane svemira.

Korigiram se, neka svojstva (relativno) inteligentnih bica su ekskluzivno rezervirana za zemaljce.
C. F. Gauss is offline  
Old 24.04.2017., 23:12   #174
marsovci....zemljane ne zovu vanzemaljce....nego vanmarsovce....tako da...ustvari mi ni ne znamo pravo ime marsa....jelte to smo ga mi tako nazvali
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Old 25.04.2017., 00:28   #175
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Svaki, koji te moze unistiti, ti je prijetnja. Rusija je prijetnja SADu i obrnuto. Svaki, koji te jos ne sada ali jednog dana moze unistiti, ti je prijetnja. Iran je prijetnja Izraelu. Mi smo samim postojanjem prijetnja svakoj drugoj civilizaciji.
Sve što postoji na ovome svijetu je prijetnja. Jesi li ikada čuo za entropiju? Uništavanje svega što je prijetnja je samo po sebi prijetnja. Činjenica da SAD i Rusija još uvijek postoje ti pokazuje da uništavanje svega nije baš najpametnije rješenje.

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Xenofobnost i paranoja nisu isto. Xenofobnost je racionalna, ugradjena je bioloski svakoj, ali bas svakoj vrsti na planeti. Kad je neandertalac prvi put sreo sapiensa, prva reakcija je bila strah, dobrim razlogom.
Ksenofobija nije racionalna jer je odnosi baš na iracionalni stav da je prijetnja sve što je drugačije po bilo čemu. Kada bi ksenofobi bili racionalni onda bi znali da su sami sebi najveća prijetnja baš zato jer su ksenofobi.

Ksenofobija nije biološki ugrađena u sve vrste (nije ugrađena ni u jednu). Životinje napadaju druge životinje samo ako im jesu stvarna prijetnja (u onoj mjeri koliko to mogu zaključiti s obzirom na limitirane intelektualne sposobnosti). U prirodi ksenofobija doslovce ne postoji, a kod ljudi se ksenofobija odnosi na glupo ponašanje. Naravno, ksenofobi ne misle da je njihovo ponašanje glupo, pa ksenofobe proglašavaju ksenofobima oni koji su od njih nešto pametniji. Ksenofobija nije kada se braniš od nekoga tko te gađa iz mitraljeza nego kada ubiješ nekoga tko izgleda kao netko drugi tko te jednom gađao iz mitraljeza.

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Samim postojanjem smo im prijetnja. To je absolutno racionalan zakljucak.
A sva tvoja argumentacija tog apsolutno racionalnog zaključka se svodi na ponavljanje tvrdnje da je to posve racionalan zaključak. Koliko vanzemaljaca smo do sada stvarno ubili? Kakvo oružje imamo protiv vanzemaljaca? Da li Kolinda misli da su nam vanzemaljci prijetnja? Kada ćemo dragovoljce poslati u svemir da maknu (ili postave) panjeve? Na koji dio Svemira mi polažemo pravo i želim ga očistiti od vanzemaljaca? Da li se branitelji bune protiv ploča na vanzemaljskom jeziku?

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Robotima sto se repliciraju i sire galaksijom i steriliziraju sve planete i mjesece te uniste sve naseljene asteroide ili brodove. To sto zvuci kao SF nije aman nikakav argument protiv, to je absolutno realistican scenarij. Ako putuju sa 0.1 c, bez problema se za milijun godina unisti cijela galaksija. Vic za civilizaciju, koja postoji vec par milijuna godina. Funkcionira ne samo interstelarno, vec cak u intergalakticnoj varijanti.
Iz toga očito proizlazi da smo mi sami u čitavom Svemiru. Nemamo se čega bojati osim nas samih.

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Koliko male? Ako 1%, onda ce od 1000 civilizacija poput nasih, njih 10 otici na duze putovanje u nasem sadasnjem obliku. Ako je manje vjerojatno onda uzmi 100.000 civilizacija.
Možeš sam dati odgovor na to pitanje. Da li bi bio spreman 10 (ili više) godina putovati do nama najbliže zvijezde? Pokušaj sebe zamisliti da u nekom relativno malom prostoru putuješ godinama da bi na kraju došao nigdje. Mislim da bi si pucao u glavu prije nego dođeš do Jupitera. Kolike bi onda bile šanse da se ljudi u današnjem obliku prošire Svemirom i koliko bi antidepresiva i filmova na USB-u trebalo da se to ostvari? Bio bi kao robot iz Vodiča za autostopere kroz galaksiju - prvih milion godina je bilo ok ali onda je postalo stvarno dosadno.



Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
To je najracionalnije, sto mozemo uciniti. Ako zelimo znati, na koji nacin misle i funkcioniraju inteligentni vanzemaljci, mozemo samo pogledati jedinu inteligentnu vrstu, za koju znamu. To sto najvise ljudi misle da su moralno ispred nas, je naivno i proizlazi iz iste ljudske navike kao vjera.
Mi sami svaki dan dokazujemo da nije baš najpametnije ubijati sve ljude koji postoje bez obzira što bi mogli biti prijetnja.

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Silom kao i mi. Samo sto je kod njih mozda jedna rasa unistila sve druge. Na zemlji nije puno falelo, da bi jedna rasa unistila sve druge. Nije nuzno potrebno, da se uniste medjusobno, moze na kraju jedna grupa opstati.
Ovo što si napisao je argument protiv stava o masovnom uništavanju i sterilizaciji.

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Onda i Stephen Hawking i Nick Bostrom (i drugi cisto racionalni znanstvenici) gledaju filmove. Mislim da nisi skuzio na koji nacin funkcionira AI djelomicno vec sada, a na koji nacin ce funkcionirati strong AI. Absolutno nemoguce je predvidjeti, do kojih zakljucka ce doci strong AI, iz jednostavnog razloga da je na predvidljivi nacin nemoguce napraviti strong AI.
Ono čega se oni boje je baš ksenofobija koja se odbija u glavu svojim tvorcima, a to opet pokazuje koliko je tvoje razmišljanje pogrešno. Čak se ni ovi koje si naveo ne bi složili sa tobom. Oni se ne boje da će umjetna inteligencija uništiti nas zato jer smo drugačiji. Boje se da ćemo mi sami sebe uništiti ako napravimo nešto što bi trebalo uništiti druge. To isto vrijedi i za vanzemaljce koji su napravili strojeve koji se eksponencijalno razmnožavaju i uništavaju sve oko sebe. Ako nešto krene krivim putem, kako ćeš te strojeve zaustaviti?

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Da budale ne putuju svemirom ima nesto naivno, religijsko.
Nije religijski nego racionalno. Budale koje se svega boje očito nemaju razum s kojim bi mogli bolje odrediti čega se stvarno trebaju bojati.

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Sve sto se spusti s neba valjda mora biti spasitelj.
Tvoja logika je puno bolja i nepredvidivo drugačija - sve što se spusti s neba mora biti đavo.

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Ako zelis znati na koji nacin funkcionira alien, pogledaj ljude, to je znanstven pristup. I sad zamisli jos sve varijacije u negativnom i pozitivnom smjeru, to je spekulativno ali dovoljno racionalno, i to sve postoji tamo negdje vani. A "pozitivno" i "negativno" ne postoji u znanostima, koliko god neka vrsta xenofobicna i agresivna bila, ne postoji nikakav razlog da nebi postojala osima naseg morala i naivnosti.
Pa ljudi se još nisu pobili unatoč velikom broju tvojih istomišljenika. Kako se iz toga dolazi do tvojih zaključaka?? Gdje je tu logika??

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Da li mi budale putujemo svemirom? Da. Ili tvoje "SF-pravilo" vrijedi samo za interstelarna putovanja? Sto je sa interplanetarnim? Za koje desetljece ce budale na mars. Postoji 1000 realnih scenarija, u kojima xenofobicne i agresivne vrste putuju svemirom. Dovoljno je, da je od 100.000 civilizacija u lokalnoj grupi galaksija jedna xenofobicna i agresivna (a po prirodi smo u nastanku sve takve).
Nisam primijetio da su se rusi i amerikanci pobili u Međunarodnoj svemirskoj stanici zbog natpisa na ćirilici u wc-u.
vamvam is offline  
Old 26.04.2017., 17:03   #176
tema je u potpunosti za filozofiju, po tome se vidi koliko malo odgovora imamo na mozda najveca pitanja
Simunonuno is offline  
Old 26.04.2017., 22:53   #177
Kakvu bokte filozofiju, radi se o konkretnom pitanju a ne o tome što to znači "biti sam", šta je to "svemir" i pojasni kako to "jesmo" i jel ima ikakvog "mi" i da li smo uopće, i descartes spinoza sartre žižek hegel qrac palac
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Old 26.04.2017., 23:10   #178
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
tema je u potpunosti za filozofiju, po tome se vidi koliko malo odgovora imamo na mozda najveca pitanja
Ljudi obično smatraju da su velika pitanja baš ona na koja ne znaju odgovor. Kada na ta pitanja jednom dobiju odgovor euforija im brzo splasne i pažnju im privuku neka druga velika pitanja, a to su obično ona na koja ne znaju odgovor...
vamvam is offline  
Old 27.04.2017., 12:15   #179
Ako je dozvoljeno?!
Uvezi Mjeseca
http://www.tsijournals.com/articles/...racelsus-c.pdf

Krtako da opisem, radi se o monolitima (??) na od zemlje okrenutoj strani mjeseca.
Vec dugo godina mnogi tvrde oslanjajuci se na slike Nasa-e.
Simunonuno is offline  
Old 27.04.2017., 12:22   #180
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Kakvu bokte filozofiju, radi se o konkretnom pitanju a ne o tome što to znači "biti sam", šta je to "svemir" i pojasni kako to "jesmo" i jel ima ikakvog "mi" i da li smo uopće, i descartes spinoza sartre žižek hegel qrac palac
Kakvom pitanju, dali smo sami u cijelom svemiru ili dali bi nas napali ukoliko bi nas nasli ukoliko uopce postoji??

Pa evo ja cu ti reci svoj stav.
Moj stav je takav da smo mi davnih dana pronadjeni, mozda vec prije nekoliko tisuca godina, stime da je zbog toga pitanje o tome, dali su ratobroni ili miroljubni, za mene nebitno.
Dali imam definitivan dokaz? Ne. A nece ga ni Astronomi imat jos dugo.
Simunonuno is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:43.