Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2017., 16:10   #4621
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Džihab je, očigledno, kamuflažni hidžab.
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Ili anagram.
Samo da se ne dogodi (kod takvog baratanja stranim riječima) da neki novinar naslov 'Idemo s hidžabom' ne prevede kao 'Idemo s džihadom' jer bi moglo doći do veeeelike zbrke.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 22:12   #4622
Kad smo kod zbrke, ne samo jezične...HIV Aladeen
Mark Ronson is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 00:12   #4623
Zove psa u reklami i dere se: "Nostradamuuuuuus!"

Prevode na RTL-u pa ide: "Nolan, dođi!" "Nolan, što radiš?"

Kvazivoditeljice po RTL-ima i Novama zovu muške: "Ivan!" "Tomislav!" "Petar, jesi li gotov?"

I danas me raspizdio Petrov, imao sam priliku slušati saborsku sjednicu. Karikiram: "Zastupnik Ivan Pernar, smirite se!"


Pa što je ovo? Je li moguće da ljudi koji rade u medijima nisu čuli za vokativ? Maksimalno se upropaštava jezik, ne samo ovako nego ima još stvari, malo koga iz struke (bar nisam vidio nekakav tekst ili osvrt) boli neka stvar za tim.
__________________
D Ø S T A !
mitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 02:55   #4624
Quote:
mitch kaže: Pogledaj post
Zove psa u reklami i dere se: "Nostradamuuuuuus!"

Prevode na RTL-u pa ide: "Nolan, dođi!" "Nolan, što radiš?"

Kvazivoditeljice po RTL-ima i Novama zovu muške: "Ivan!" "Tomislav!" "Petar, jesi li gotov?"

I danas me raspizdio Petrov, imao sam priliku slušati saborsku sjednicu. Karikiram: "Zastupnik Ivan Pernar, smirite se!"


Pa što je ovo? Je li moguće da ljudi koji rade u medijima nisu čuli za vokativ? Maksimalno se upropaštava jezik, ne samo ovako nego ima još stvari, malo koga iz struke (bar nisam vidio nekakav tekst ili osvrt) boli neka stvar za tim.
Jednom me mučilo to sa stranim imenima i rečeno mi je da je za njih u vokativu dopušteno ostavljati imenicu u nominativu. DakleM, dopuštena su oba oblika:

Michael, donesi mi ključeve.
Michaele, donesi mi ključeve.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 13:05   #4625
Ne znam za takvo pravilo. Kako bi bilo da naš čovjek ima strano ime, recimo John Mihaljević?


Našao sam nešto na netu:

Quote:
Hrvatski jezik

Vokativ jednak nominativu imaju:

• ženska imena okamenjena kroz padeže
Brooke, Jane, Grace, Katherine, Isabella, Mary, Julie, Sarah, Rachel...

• muška jednosložna imena koja izgovorno završavaju na -k i -g
Greg, Jack, Mac, Jacques, Mark...

• sva muška imena koja završavaju slovima -a, -e, -h, -i, -o, -y
Luca, Luke, Noah, Eli, Giorgio, Henry...

• sva kineska i korejska imena
Li, Park, Chen...

Nastavak -u dobivaju:

• istočnoslavenska imena i sva ostala prevedena ili transkribirana strana imena koja završavaju palatalima (č, ć, dž, đ, j, lj, nj, š, ž)
Nikolaju, Juriju, Iljiču...

Nastavak -e dobivaju:

• sva ostala strana muška imena

Bobe, Fritze, Duncane, Felixe, Ruperte, Olivere...
Znači, problem mi je RTL. Ogroman problem. U svakoj seriji isto, vokativ = nominativ. Svaka voditeljica ista, odnosno to je još gore, nema razlike u izgovoru imena onoga o komu se priča niti kad ga se doziva. Ivan je Ivan kad je priča kako je sladak i kad ga se zove.
__________________
D Ø S T A !
mitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 13:42   #4626
Može li pitanje za množinu od ris?
Svaki put kada vidim reklamu hrvatske turističke zajednice nekako mi zaškripi u ušima jer bih ja rekao risOovi, a u reklami je risEvi?

JELENI
RISEVI
MEDVJEDI
DUPINI
I SLONICA LANKA…

ŠUME
PAŠNJACI
UVALE
SLAPOVI
I PUNO OTOKA…

PLANINARENJE
RAFTING
BICIKLIRANJE
JEDRENJE
I ŠETNJA PRIRODOM
ČINE PROLJEĆE U PARKOVIMA HRVATSKE NEZABORAVNIM.

POSJETI NAS ŠTO PRIJE!

HRVATSKA. PUNA ŽIVOTA.
masukipo is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 13:58   #4627
Risovi, dakako. Ne znam što im bi. A i kruna bi im s glave pala da su rekli / napisali splavarenje, a ne rafting.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 14:11   #4628
Meni je to katastrofa da krovna državna agencija napravi takav propust....Pa mislim to je reklama koju sigurno nije odobrila samo jedna osoba....gdje su im bile uši...ne može biti hrvatskije nego što je reklama za hrvastku od strane hrvatske službe i onda ispadne da ne koriste hrvatski standardni jezik
https://youtu.be/mTE5z6tFM3A
masukipo is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 14:58   #4629
Quote:
mitch kaže: Pogledaj post
Ne znam za takvo pravilo. Kako bi bilo da naš čovjek ima strano ime, recimo John Mihaljević?


Našao sam nešto na netu:



Znači, problem mi je RTL. Ogroman problem. U svakoj seriji isto, vokativ = nominativ. Svaka voditeljica ista, odnosno to je još gore, nema razlike u izgovoru imena onoga o komu se priča niti kad ga se doziva. Ivan je Ivan kad je priča kako je sladak i kad ga se zove.
Ja kad pišem, uvijek gledam da sklanjam. Ali nekad kad prepravljam nešto tuđe, nekad jesam, nekad nisam. Ako mi je lijeno.
Bilo bi dobro da neki bog za elektrotehniku, kompjutere i pravopis zaviri u Pravopis i javi nam. Meni je isto jedan bog rekao da nigdje u pravopisu nije izričito zabranjeno ostavljati strana imena u nominativu kad je u pitanju vokativ.

Zadnje uređivanje lemonzoo : 05.05.2017. at 15:56.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 23:43   #4630
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
Ja kad pišem, uvijek gledam da sklanjam. Ali nekad kad prepravljam nešto tuđe, nekad jesam, nekad nisam. Ako mi je lijeno.
Bilo bi dobro da neki bog za elektrotehniku, kompjutere i pravopis zaviri u Pravopis i javi nam. Meni je isto jedan bog rekao da nigdje u pravopisu nije izričito zabranjeno ostavljati strana imena u nominativu kad je u pitanju vokativ.
Daj ohani s tim bezveznim uputama za prevođenje koje si nekada dobio, a koje je napisao ne bog, nego bog zna tko.

Pusti jezik pismenima, nismo još izumrli.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 01:27   #4631
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Daj ohani s tim bezveznim uputama za prevođenje koje si nekada dobio, a koje je napisao ne bog, nego bog zna tko.

Pusti jezik pismenima, nismo još izumrli.
Ne razumijem. Je li to odgovor na moje pitanje? I dalje me zanima, ali nisam na tvojoj razini pismenosti da razumijem jesi li mi odgovorio.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 05:47   #4632
Citam po dnevnim listovima komentare i mogu reci da vecina nema ni cetiri razreda osnovne skole:
Najjaci su mi Ercegovci
EZ 50 B is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 19:53   #4633
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
Ne razumijem. Je li to odgovor na moje pitanje? I dalje me zanima, ali nisam na tvojoj razini pismenosti da razumijem jesi li mi odgovorio.
Ne razumijem - zašto te zanima? Kakvo je to foliranje?
Da te uistinu zanima, imao bi doma pravopis i gramatiku pa bi već davno naučio jezik.

Imena se sklanjaju - i točka. Čemu rasprava o tome?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 20:32   #4634
Pitao sam ozbiljno jer ne znam, nisam se folirao. Rijetko trolam na f.hr-u. Nemam pravopis u kolekciji i nisam studirao kroatistiku. Hvala na odgovoru.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 20:14   #4635
Quote:
...Na Županijski sud u Splitu danas je stigla njegova udovica, danas 35-godišnja Slađana Novoselnik koja danas ima 35 godina, a koja je u vrijeme zločina imala 29 te bila u vezi sa 17-godišnjim nećakom.

http://net.hr/danas/sok-uoci-pocetka...sinoc-pozlilo/
danas 35-godišnja Slađana Novoselnik koja danas ima 35 godina...

Kako ne bismo bili u zabludi i neznanju, novinar je imao potrebu da u jednoj rečenici dvaput naglasi da žena od trideset i pet godina ima trideset i pet godina, brojkom: 35! Također, 2X ponovljeno: danas.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 23:05   #4636
Quote:
masukipo kaže: Pogledaj post
Može li pitanje za množinu od ris?
Svaki put kada vidim reklamu hrvatske turističke zajednice nekako mi zaškripi u ušima jer bih ja rekao risOovi, a u reklami je risEvi?
Jednina: pes
Množina: pesevi

__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 23:39   #4637
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
danas 35-godišnja Slađana Novoselnik koja danas ima 35 godina...
Jel' to fatalna ujna?
Dobra
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 23:55   #4638
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Jel' to fatalna ujna?
Dobra
I opasna.

Next.

Quote:
Kako doznaje Novi list, neslužbeno se govori, ali to nitko ne opovrgava, da su prema Konzumu u odnosu na svoje prihode najviše izloženi Franck ili Vindija i da će, ako ne bude isplate starih dugova, te kompanije teško preživjeti bez novih ulagača.

http://net.hr/danas/hrvatska/popis-s...radnih-mjesta/
Kako doznaje Novi list ZAREZ neslužbeno se govori ZAREZ ali to nitko ne opovrgava ZAREZ da su prema Konzumu...i da će ZAREZ ako ne bude isplate starih dugova ZAREZ...

Ima li taj novinar neki fetiš na zareze? Bezveze ih gomila.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 16:01   #4639
Opet net.hr:

Quote:
Seksi fotografije kojima je zagrijala svoju mnogobrojnu publiku, koju će dodatno zagrijati na otvorenju Billboard Music Awards koje će započeti njezinim nastupom, možete pogledati u nastavku...
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 16:44   #4640
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Ima li taj novinar neki fetiš na zareze? Bezveze ih gomila.
Ne gomila ih bez veze, nego ih upotrebljava prema pravopisnim pravilima. Diskutabilan je jedino zarez ispred ali.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:01.