Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2017., 16:14   #21
Chia su sigurno praktične za vegane, iako i neki nevegani izbjegavaju jaja, a sve alternative su ili teško nabavljive ili jednako skupe (osim vodice od slanutka).

Osobno nemam niš protiv da ljudi nešto jedu ako im je fino pa neka bude i sa Antartike, i neka onda i košta, ali ovo je zapravo drugi problem.
Ta spika sa superhranom i naivnim pukom koji to popase - a kod nas su osobito ljudi skloni magičnom razmišljanju, valjda od silne političke nemoći - je čisti marketing i eksploatacija Trećeg svijeta. Doduše, kava, čokolada i banane su tu stvarno globalno najveći krivci, ali nekako sumnjam da se ekipi u Indiji plaćaju pristojne nadnice za berbu i preradu kokosa, a bila je i neka frka s quinojom (uništavanje prirodnih resursa, ne znam točno).
Nisam inače primjetila da se kod nas mogu kupiti Fair Trade proizvodi, bitno je samo da je eko. No koliko je to ekološki prihvatljivo za okoliš, kad se uzme zeleni otisak transporta, pa pakiranja u plastične, hermetične i kojekakve ambalaže... ajd, bar kokosovo ulje dolazi u staklenkama.
Doduše, što se tiče eksploatacije ni Talijani nisu bolji - nedavno je bio članak u Guardianu kako rumunjske nadničarke drže u uvjetima ropstva (uključujući seksualnog), a prije toga su im radna snaga naravno bili ilegalni imigranti.

Voljela bih kad bih sve što kod nas uspijeva mogla kupovati domaće ali nažalost to za žitarice stvarno nije lako, ili moraš pljunuti nenormalne novce za eko oljuštenu heljdu (not a fan). Gledam proso neki dan - iz Poljske, Ukrajine ili Kine... iz Kine sigurno neću kupiti, onda mogu i quinou.
Ali to mi stvarno nije jasno, proso je relativno nezahtjevno za uzgoj, prvobitna (pseudo)žitarica, mora li se to uvoziti?

A što se dugovječnosti i vitalnosti tiče, moja lička vamilija je doživjela odlične godine na kiselom kupusu, sušenoj bravetini, krumpiru i drenku (to je isto superhrana). Generacije koje su se preselile u grad i počele obžderavati mesom pokupile su boleštine. A primjera takvih ima iz svih podneblja. Ne moraš biti iz Okinawe za doživjeti stotu u dobroj formi, stvar je u restricted calorie diet i normalnom životu bez stresa (što je stvarno danas poduhvat).

dodatak
Agavin sirup uopće nije zdrav, čitah davno pa ne znam detalje - je li u pitanju fruktoza ili glukoza, jedno od to dvoje opterećuje jetru. Njegova jedina prednost je što se topi u hladnoj tekućini.

dodatak 2
himalajska sol
__________________
neukusu treba reći NE
veruschka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 16:26   #22
Zaključak - egzotične namirnice su zapravo prejeftine, ako se u obzir uzme trošak radne snage, koji je minimalan, i trošak za okoliš, no naravno, većina te cijene ipak odlazi bledolikom kapitalistu.
__________________
neukusu treba reći NE
veruschka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 18:05   #23
1.
Sam izraz "superhrana" totalni je marketinški izum i služi pražnjenju novčanika ljudima koji ne razmišljaju svojom glavom.

Having said that...

2.
Kupujem egzotične namirnice, ako se među njih računaju chia, psilijum, avokado, đumbir, batati, limunska trava i sl.

Kupujem ih zato što su mi fine ili su mi praktički nužne u kuhanju.
Ne vidim ništa loše u tome.

Netko potroši na izlaske, odjeću, mobitele, nešto deseto što ga veseli, ja trošim na takve stvari. To each his own.

_______________

Budimo realni, i banane su egzotična namirnica, i kakao, i kokos, i kava, a sjećam se vremena prije tridesetak godina kad kod nas na tržnicama nije bilo obične i danas nam svakodnevne brokule , a bome ni tikvica (!!!), a da i ne govorim o korijanderu, muškatnim i hokaido tikvama, kukuruzu šećercu, potočarki, salatama tipa hrastov list i sl.

Pa dugi krastavac salatar kod nas se prodaje tek unatrag deset godina, ako i toliko! A batati još manje.

Đumbir je bilo apsolutno nemoguće naći kod nas u trgovinama, a o drugim začinima da i ne govorim.
A bome su i sirevi s plemenitom plijesni bili čista egzotika.

I danas se na jedvite jade negdje na placu nađe ljubičasti, zeleni ili žuti paradajz, iako su sve to redom stare sorte, ali se kod nas očito nisu baš uzgajale. Isto vrijedi i za npr. ljubičastu mrkvu, ili bilo kakvu ciklu osim klasične. Ili žutu repu.
A to bome nisu egzotične namirnice. Vani ih imaš u svakom dućanu.


A pojam "egzotično" drastično se promijenio u HR u posljednjih 25 godina.
Mislim da bi primjerenije bilo reći "nama manje poznate namirnice" ili "namirnice netipične za ovo podneblje".

I potpuno mi je svejedno tko ih zašto kupuje.

Ako je pomodarstvo, super! Meni ni iz džepa ni u džep.
Ako je potreba/želja, super! Opet, ni iz džepa ni u džep.

Jedino što me u cijeloj toj stvari zabrinjava i jedino zbog čega gunđam na pomodarstvo jest ovo što je rekla veruschka: većina toga nije fair trade, povećana potražnja vodi daljnjem uništavanju okoliša i staništa divljih životinja, prekomjernom iskorištavanju resursa i izrabljivanju jeftine radne snage.

Ali to je za neku drugu temu.
__________________
“Just because you’re offended, doesn’t mean you’re right.” – Ricky Gervais
IG: *livin' la vida low carb*
jjinxie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 15:52   #24
meni je egzoticna jedino cijena u nekim trgovinama

i nikak nemrem shvatiti da netko za 20 dkg chie plati 50-60 kn kada u drugom ducanu to istoali 1 kg kosta 30-40 kn.

Isto mi je bedasta šema sada sa brasnima od domacih proizvođaca, hebemti nabijaju cijene brasna peterostruko pod izlikom eko proizvodnje a eko nisu ni vidjele i brasno se radi od uvoznih zitarica tko zna kojeg podrijetla (papir svasta trpi).

Osobno pod izrazom egzoticna hrana smatram npr passion fruit koji 1 kom kosta po 15 kn a ne valja za poluditi jer je tko zna u kojoj zelenoj fazi ubran i umjetn dozrelio pa nema ni okusa. I banane su egzoticne bile nekad, sada su egzoticne samo po podrijetlu (cak ne i sve) ali ne i po cijeni.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 22:49   #25
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Osobno pod izrazom egzoticna hrana smatram npr passion fruit koji 1 kom kosta po 15 kn a ne valja za poluditi jer je tko zna u kojoj zelenoj fazi ubran i umjetn dozrelio pa nema ni okusa. I banane su egzoticne bile nekad, sada su egzoticne samo po podrijetlu (cak ne i sve) ali ne i po cijeni.
Moja teta ima na ogradi passion fruit kao ukras. Uopće ga ne jedu i puštaju plodove da propadnu svake godine. Isto tako drže kiwi i kaki jabuke ali ih ne jedu. Ne zahtijevaju puno truda a lijepo izgledaju pa ono...
__________________
I don't wanna claim that I'm special
Noomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 10:39   #26
Quote:
Noomi kaže: Pogledaj post
Moja teta ima na ogradi passion fruit kao ukras. Uopće ga ne jedu i puštaju plodove da propadnu svake godine. Isto tako drže kiwi i kaki jabuke ali ih ne jedu. Ne zahtijevaju puno truda a lijepo izgledaju pa ono...
imam i Passion fruit na moru ali ako govorimo o istom to nije ono na sto mislim.
Ja mislim na ovaj Passion fruit https://perfumersupplyhouse.com/prod...irmenich-base/
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 11:35   #27
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
imam i Passion fruit na moru ali ako govorimo o istom to nije ono na sto mislim.
Ja mislim na ovaj Passion fruit https://perfumersupplyhouse.com/prod...irmenich-base/
je li to cvijet kristova kruna/kristova muka/isusova kruna/ i slično?

ako sam dobro zapamtila, od cvijeta se radi čaj/sok, ali listovi su opako otrovni..

meni na balkonu u teglici jako dobro uspijeva (cvijet) ali ništa od plodova
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:01.