Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2017., 09:53   #2941
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
. No ono što želim dokazati je da velika većina odlazaka nema veze s egzistencijalnim problemima kao takvim jer da se radi o tome siugrno ne bi bilo bančenja od 5 dana uz prasca na ražnju
Pa normalno da dobar dio ljudi ima riješeno puno toga u Hrvatskoj, ali ljudi idu tamo gdje misle da im je bolje.

Od većine ljudi koje poznam, otišli su vani u bolje firme od naših i na bolja radna mjesta, ali zastrašujuć je razlog "dugoročno bolja perspektiva za djecu".

Inače, prase od 28 kila, a janje je otišlo u krušnu peć.
Monsignor.m is offline  
Old 24.04.2017., 09:59   #2942
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Koja je uopće tvoja poanta oko toga ? Čovjek je okrenuo prase, sad po tome nije sirotinja ili šta ? Ja sam se izbio ko majka zemlja noć prije odlaska, i sad sam po tome što točno? Uopće te ne kužim, želiš reći da osobama koje imaju za kupit prasca imaju dosta para da ostanu u Hrvatskoj i trebali bi ostati ? Je li uopće kužiš kakve stvari stavljaš u istu košaru ?

Evo ja ću ti recimo za sebe napisati. Dolazim iz familije gdje mi brat zarađuje iznadprosječnu hrvatsku plaću, a oba roditelja europsku plaću. Imamo 2 nekretnine i dosta para za kupit novi auto bez kredita. Ali što to sve zajedno meni osobno znači kad do posla sam mogao sa svojom strukom i faksom jedino preko veze (što mi se gadi na najgore moguće načine) od roditelja uz fakt da bi živio sa njima valjda dok ne krepam ili eventualno u nekoj potpunoj bijedi od firme živjeti u Zagrebu na stručnom osposobljavanju uz puno pišanja krvi da i takav posao dobijem.
Dakle uopće te ne kužim, a i vjerojatno ćeš i sam skužit da pišeš stvari koje veze s vezom nemaju. Od toga da ljude koji imaju za kupit prasca smatraš očito buržoazijom (već sam pričao o tome da su u Hrvatskoj užasno poremećeni sustavi vrijednosti i da se plaća od tisuću eura smatra vrhunskom), do toga kakve to veze ima s ičime ako netko poput mene koji realno dolazi iz vrlo dobrostojeće obitelji (neću uopće lagat), naprosto i mora otić jer jedino može u Hrvatskoj uz puno muke i tlačenja dobiti šupendarski posao.

A uzeti posao preko veze bi za mene bilo ravno tome da sam kupio diplomu. Nema mi tu nikakve razlike. I jedno i drugo šteti mojoj zemlji. Svaki posao dobiven na rodijačku vezu je tumor ove zemlje, a tumora gotovo više ne stane.

Ovdje di sam dobio sam posao u struci u firmi koja je otprilike 10 puta jača od Hrvatske kao države po prihodima, a otprilike toliko puta su mi i veće mogućnosti napretka (znam da je sramotno napisati tako nešto, ali ambiciozan sam i gade mi se dead end jobovi) nego bilo gdje u zemlji.

Ne znam da li ti je konačno došlo iz guzice u glavu, ali iz Hrvatske ne odlazi samo sirotinja. Odlaze svi, nema tu više nekog većeg pravila. U početku su odlazili uglavnom siromašni i nezaposleni, to je točno, ali to tako ide u valovima. Skuže ljudi da se vani nude poslovi i za jače struke od nošenja tacni i da se čak do posla može i od doma. Internet je čudo.
Ne. Samo se pitam kako osoba koja trubi da odlazi iz egzistencijalnih razloga, organizira oproštajnu feštu u vrijednosti 5-6 tisuća kuna za pedesetak ljudi. Eto, samo to.

Nadam se da je jasno da ako obitelj ovdje zarađuje 2000 eura mjesečno (što opet nije puno ali je dovoljno za život ovdje) odlazi na ponuđeni posao za 4000 eura s rješenim smještajem i inim nužnostima to nije egzistencijalni razlog odlaska. Nego je BTW jedan od scenarija u kojem je moguće bančenje s centraliziranim prascem
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 24.04.2017., 10:02   #2943
Sramota, odlaze, a imaju sto za jesti

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Taroth is offline  
Old 24.04.2017., 10:22   #2944
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ne. Samo se pitam kako osoba koja trubi da odlazi iz egzistencijalnih razloga, organizira oproštajnu feštu u vrijednosti 5-6 tisuća kuna za pedesetak ljudi. Eto, samo to.
to je do naviknutog mentaliteta, čašćenje i uživanje u životu kako bi se reklo
I kad dođe gore na arbeit i dobije prvu plaću nastavi pušiti Marlboro i piti npr. Heiniken, a lokalni nijemac na istom poslu mota jeftini duhan i pije lokalno jeftino pivo za 1,5€
homosapiens is offline  
Old 24.04.2017., 10:34   #2945
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
to je do naviknutog mentaliteta, čašćenje i uživanje u životu kako bi se reklo
I kad dođe gore na arbeit i dobije prvu plaću nastavi pušiti Marlboro i piti npr. Heiniken, a lokalni nijemac na istom poslu mota jeftini duhan i pije lokalno jeftino pivo za 1,5€
Zato kod Kanađana, električar u tvornici ima kuću, 2 auta i motor/brod i svaki godišnji putuje s cijelom obitelji ili na Bahame ili u Disneyworld, a o sporadičnim hobijima kao primjerice odlascima vikendima u drugu provinciju avionom kako bi se igrao hokej s ekipom da ne spominjem.
automation is offline  
Old 24.04.2017., 10:45   #2946
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Sramota, odlaze, a imaju sto za jesti

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Legendarno
Richie is offline  
Old 24.04.2017., 11:00   #2947
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Ljubomora jer teorije hr najbogatije zemlje na svijetu stalno propadaju I guess. Idemo malo optimizma. Pa nije sve tako sivo u hr matrixu. Ipak je to zemlja klapa, sunca, mora i riba skupa s Nadanovim podzemnim bunkerima i skrivenim umjetninama.

Smanji malo dozivljaj. Bravo za tebe, otisao si van, i ocito smatras da si nadmudrio sustav.

Pokazi samo malo postovanja prema onima koji su ostali i uplacuju ti mirovinu i zdravstveno roditeljima (a vjerojatno i tebi).

A najzalosnije mi je je kad pricaju o inozemstvu kao boljem mjestu da "dizanje djece". Zivio sam vani i generlano ako imas iole jacu poziciju - djeca te prakticki i ne vide, a odgajaju ih bog zna koji ljudi. Sve se to poznaje na broju emocionalnih idiota bez tradicionalnih vrijednosti i empatije.

Slazem se da dijete treba poslati van na studij (npr. Bec, Budimpesta) da vidi kako razmislja stranac, ali odrastati u zemlji "zapadnog svijeta" - pogotovo nekoj ex kolonijalnoj je ravno lobotomiji.

I.
igorl is offline  
Old 24.04.2017., 11:44   #2948
Smisao ove teme nije uspoređivanje čiji je veći (za to imate LJES), već egzodus i njegov utjecaj na HR gospodarstvo. Od sada, svako skretanje s teme, offtopicarenje i trolanje biti ce kartonirano.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Old 24.04.2017., 16:28   #2949
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
A najzalosnije mi je je kad pricaju o inozemstvu kao boljem mjestu da "dizanje djece". Zivio sam vani i generlano ako imas iole jacu poziciju - djeca te prakticki i ne vide, a odgajaju ih bog zna koji ljudi. Sve se to poznaje na broju emocionalnih idiota bez tradicionalnih vrijednosti i empatije.
Za razliku od privatnih firmi u Hr gdje ljudi rade valjda 4 sata dnevno bez subota i nedjelja, pa se nakon posla dođu odmorni igrati s djecom.
-SOMEBODY- is offline  
Old 24.04.2017., 17:07   #2950
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Humano se brinuti. Dok je druga strana ogorcena i ljuta na one koji su otisli mi se brinemo za ove koji ostaju.

Evo i novog egzo clanka koji jos jednom ukazuje na razloge odlaska


http://m.24sata.hr/news/damir-u-irsk...-otkaza-520760

Damir u Irskoj živi svoj san: Ovdje nema straha od otkaza

Damir Nemet (46) iz Našica na selidbu se odlučio nakon što je deset godina vodio vlastiti obrt koji je nakon svega bio prisiljen zatvoriti. Trenutačno radi u struci kao aranžer cvijeća

Prije pune dvije godine, točnije 2. travnja 2015. Damir Nemet (46) iz Našica, život u Slavoniji zamijenio je životom u irskoj prijestolnici Dublinu. Kako nam je ispričao na selidbu se odlučio nakon što je deset godina vodio vlastiti obrt koji je nakon svega bio prisiljen zatvoriti. Cijene su slične, samo u Hrvatskoj nemamo europske plaće - Kad pogledam unazad shvaćam da sam napravio dobar potez dolaskom u Irsku. Ovdje se posao zaista može naći relativno brzo i tko želi može lijepo zaraditi. Cijene u trgovinama su slične onima u Hrvatskoj samo što u domovini nemamo europske plaće – kaže nam Damir. Tvrdi kako mu se nakon godina borbe s tromom hrvatskom birokracijom vratio optimizam u život te svoju budućnost vidi isključivo u Dublinu. Trenutačno radi u struci kao aranžer cvijeća u hotelu Shelbourne s pet zvjezdica smještenom u samom centru grada.

Smatra kako su irski zakoni i porezi puno bolje u službi običnim građanima nego što je to slučaj u Hrvatskoj.

Možete tražiti povišicu bez straha od otkaza - U domovini su me ubijali porezima, nametima i stalnim izmjenama kojekakvih zakona. Ni sam ne znam koliko me inspekcija obilazilo dok sam imao cvjećarnicu u Našicama. Žalosno je što me kao radnika puno više cijene u stranoj zemlji nego u Hrvatskoj. Ovdje je sve puno jednostavnije i može se obaviti online. Čak i eventualne nejasnoće s njihovom Poreznom upravom možete riješiti telefonskim pozivom - u jednom dahu će Damir."
Živi svoj san ? Jebatepatak jel nitko baš ne vidi da sa ovom pričom i nije baš sve normalno? Čovjek od 46 godina ništa u životu nije napravio, sa 46 god. ode u Irsku, radi bijedni posao i stanuje sa cimerima ?? To je životni san čovjeka od 46 godina? Divno, al jebiga zato sa poreznom sve sredi telefonski.
Pitralon is offline  
Old 24.04.2017., 17:27   #2951
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
Živi svoj san ? Jebatepatak jel nitko baš ne vidi da sa ovom pričom i nije baš sve normalno? Čovjek od 46 godina ništa u životu nije napravio, sa 46 god. ode u Irsku, radi bijedni posao i stanuje sa cimerima ?? To je životni san čovjeka od 46 godina? Divno, al jebiga zato sa poreznom sve sredi telefonski.
Najveca glupost koja se cita vezano za emigraciju je - generaliziranje. Svaki iseljenik ima neku svoju pricu i neku svoju sudbinu. Nekome je bolje u RH, nekome je bolje u Irskoj, sta se tu ima pametovat ili osudjivat. Ovaj lik je ocito zakljucio da u 46 godina svojeg zivota u RH nije sretan, i otisao je van, mozda ce vani nesto postici, mozda nece. Who knows. To sto mediji na temelju pojedinacnih prica pokusavaju stvorit neki narativ je samo po sebi lose. Ali mediji ko mediji, zive od prodaje takvih emocija.

Tvoj komentar je duhovit, ali zapravo takodjer pausalizira neciju pricu. Najgore od svega, ako se ispostavi da je unatoc ovome sto si napisao, da je lik sretniji u Irskoj nego u RH.
rama6 is offline  
Old 24.04.2017., 17:35   #2952
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Najveca glupost koja se cita vezano za emigraciju je - generaliziranje. Svaki iseljenik ima neku svoju pricu i neku svoju sudbinu. Nekome je bolje u RH, nekome je bolje u Irskoj, sta se tu ima pametovat ili osudjivat. Ovaj lik je ocito zakljucio da u 46 godina svojeg zivota u RH nije sretan, i otisao je van, mozda ce vani nesto postici, mozda nece. Who knows. To sto mediji na temelju pojedinacnih prica pokusavaju stvorit neki narativ je samo po sebi lose. Ali mediji ko mediji, zive od prodaje takvih emocija.

Tvoj komentar je duhovit, ali zapravo takodjer pausalizira neciju pricu. Najgore od svega, ako se ispostavi da je unatoc ovome sto si napisao, da je lik sretniji u Irskoj nego u RH.
Ja mu želim svu sreću, al brate život ili bar onaj bolji dio mu je prošao a on još kao da mu je 20god., al ko sam ja da sudim...
Pitralon is offline  
Old 24.04.2017., 17:43   #2953
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post



Kakve poslove je danas lako naći za razliku od prije 5god?

Evo pogledao na Mojposoa ponudu u Zg, traži se skoro 800 zaposlenika, valjda 20% IT, 10% ekonomisti i prodajni predstavnici, nešto malo medicina i bitehnologija, ostalo sve KV/NKV. Proizvodnja možda 1%.


Pa lakše je naći posa sad nego prije par godina, nisu to bog zna koji poslovi, ali nije baš ni da ova ekipa koja iseljava radi bolje poslove. Ja sam dao otkaz i presta mi je radni odnos s krajem prošlog mjeseca. Otkaz sam dao zbog nezadovoljstva na poslu, malo sam se bojao ali ipak se odluči na to. Nakon 10 dana došlo je do situacije da biram izmedju nekoliko poslova koji su svi od reda bolji od staroga, SSS, na pragu 40-ete
Nosonja_ is offline  
Old 24.04.2017., 18:03   #2954
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Pa lakše je naći posa sad nego prije par godina, nisu to bog zna koji poslovi, ali nije baš ni da ova ekipa koja iseljava radi bolje poslove. Ja sam dao otkaz i presta mi je radni odnos s krajem prošlog mjeseca. Otkaz sam dao zbog nezadovoljstva na poslu, malo sam se bojao ali ipak se odluči na to. Nakon 10 dana došlo je do situacije da biram izmedju nekoliko poslova koji su svi od reda bolji od staroga, SSS, na pragu 40-ete
Tak' treba
Treba dati do znanja da ima ljudi koji se usude dati otkaz. Vise drzim do radnika koji zna sto zeli i zna pronaci nacin kako da dode do toga nego do onih koji bez imalo pitanja pristaju na sve.
Nije problem u onima koji odlaze vec u onima koji ostaju.
__________________
Na suprotnoj strani.

https://twitter.com/voltino_cro
Karlo Veliki is offline  
Old 24.04.2017., 18:05   #2955
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
Živi svoj san ? Jebatepatak jel nitko baš ne vidi da sa ovom pričom i nije baš sve normalno? Čovjek od 46 godina ništa u životu nije napravio, sa 46 god. ode u Irsku, radi bijedni posao i stanuje sa cimerima ?? To je životni san čovjeka od 46 godina? Divno, al jebiga zato sa poreznom sve sredi telefonski.
I na Kosovu super žive oni koji imaju europska primanja i nemaju razloga da idu ikamo jer im je život super. Ali to ne umanjuje činjenicu da je Kosovo ekonomska bijeda od zemlje i da većina životari i ljudi iseljavaju. Isto vrijedi i za Hrvatsku jer Hrvatska je unutar EU ono što je Kosovo bilo u Jugoslaviji, zadnja rupa. To su činjenice.

Drugi par opanaka je ljudski ego koji živi u prošlosti i blokira ljudima zdravo rasuđivanje pored svih pokazatelja. Hrvatska je uživala unutar Jugoslavije visok status kao jedna od najboljih republika pa je sada očito teško suočiti se sa sadašnjim statusom da smo ono s čime smo se sprdali u Jugoslaviji. I sami predmet sprdnje u još većoj Jugoslaviji zvanoj EU. Gundulić bi rekao: "Tko bi gori, eto je doli" ili karma je kuja, kako god.
automation is offline  
Old 24.04.2017., 18:07   #2956
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Pa normalno da dobar dio ljudi ima riješeno puno toga u Hrvatskoj, ali ljudi idu tamo gdje misle da im je bolje.

Od većine ljudi koje poznam, otišli su vani u bolje firme od naših i na bolja radna mjesta, ali zastrašujuć je razlog "dugoročno bolja perspektiva za djecu".

Inače, prase od 28 kila, a janje je otišlo u krušnu peć.
znači tu sam pogrješio,ja kad sam odlazio nisam ni prase ni janjca okrenuo
iskreno i večina koju ja znam je otišla iz sličnog razloga,ne žele boraviti više u hr, bar ne u narednom periodu dok je tako kako je

Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ne. Samo se pitam kako osoba koja trubi da odlazi iz egzistencijalnih razloga, organizira oproštajnu feštu u vrijednosti 5-6 tisuća kuna za pedesetak ljudi. Eto, samo to.
moja je bila skromnija, i k tome ja sam otišao s te zabave u plusu još

cuga se popila većinom ono što sam dobivao kao poklone, pa mi je bilo glupo to bacati nego e sve donijelo i popilo, plus potrošili još cca 700kn na grickalice i pive, klub bio besplatan
a ekipa me iznenadila s poklonom, što su skupili love i poklonili nam, to od njih nisam očekivao
i dobio još nekej stvarno korisnih poklona od kuma i druge ekipe, stvarno bilo lijepo iznenađenje
KILLERDOG is offline  
Old 24.04.2017., 18:14   #2957
Quote:
Karlo Veliki kaže: Pogledaj post
Tak' treba
Treba dati do znanja da ima ljudi koji se usude dati otkaz. Vise drzim do radnika koji zna sto zeli i zna pronaci nacin kako da dode do toga nego do onih koji bez imalo pitanja pristaju na sve.
Nije problem u onima koji odlaze vec u onima koji ostaju.
Kriza je gotova, prihodi poduzetnika su znatno veći nego recimo 2010-e, plaće iste, a puno toga poskupilo. Na nama je da to izborimo, mnogi ne shvaćaju da poduzetnik ovisi o radniku Takodjer i deficit države se znatno smanjuje, pa bi mogli vratit ono što su uzeli učiteljima i policajcima....
Nosonja_ is offline  
Old 24.04.2017., 18:18   #2958
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
I na Kosovu super žive oni koji imaju europska primanja i nemaju razloga da idu ikamo jer im je život super. Ali to ne umanjuje činjenicu da je Kosovo ekonomska bijeda od zemlje i da većina životari i ljudi iseljavaju. Isto vrijedi i za Hrvatsku jer Hrvatska je unutar EU ono što je Kosovo bilo u Jugoslaviji, zadnja rupa. To su činjenice.

Drugi par opanaka je ljudski ego koji živi u prošlosti i blokira ljudima zdravo rasuđivanje pored svih pokazatelja. Hrvatska je uživala unutar Jugoslavije visok status kao jedna od najboljih republika pa je sada očito teško suočiti se sa sadašnjim statusom da smo ono s čime smo se sprdali u Jugoslaviji. I sami predmet sprdnje u još većoj Jugoslaviji zvanoj EU. Gundulić bi rekao: "Tko bi gori, eto je doli" ili karma je kuja, kako god.
Pa možda nismo otišli nigdje toliko daleko ni doli ni gore nego promijenili okolinu? Ako je suditi po onoj da je bolji biti prvi u selu nego drugi u Rimu, bolje nam je bilo u Jugoslaviji
Nosonja_ is offline  
Old 24.04.2017., 18:19   #2959
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
Živi svoj san ? Jebatepatak jel nitko baš ne vidi da sa ovom pričom i nije baš sve normalno? Čovjek od 46 godina ništa u životu nije napravio, sa 46 god. ode u Irsku, radi bijedni posao i stanuje sa cimerima ?? To je životni san čovjeka od 46 godina? Divno, al jebiga zato sa poreznom sve sredi telefonski.
I taj sam koncept straha od otkaza. Ja brijem da dobar radnik ne mora strahovati od otkaza. Nigdje pa ni u RH a to da ga poslodavac ne može otpustiti su baje za malu djecu
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 24.04.2017., 18:29   #2960
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Pa možda nismo otišli nigdje toliko daleko ni doli ni gore nego promijenili okolinu? Ako je suditi po onoj da je bolji biti prvi u selu nego drugi u Rimu, bolje nam je bilo u Jugoslaviji
Ako ćemo gledati realno, poslije raspada Jugoslavije bili smo u boljoj situaciji od većine zemalja iz istočnog bloka. Jedino je Istočna Njemačka bila u malo boljoj situaciji. Svi valovi investicija naišli su na zid i prelili se u ove tada lošije zemlje. Danas je situacija takva da svima osim Bugarima gledamo u leđa.

Usporedio bih to sa lokalnim pijancem ispred dućana koji je nekad bio čak potencijalno dobrostojeći gospodin. Kako pijan vrijeđa sve oko sebe i napominje kako je on nekad bio gospodin čoek´ i tko su svi ostali glupani za njega pametnog i sposobnog, a sve živo je popio i zakockao pa ga onako pijanog i smrdljivog lagano zaobilaze i izbjegavaju.
automation is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:28.