Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2017., 21:44   #1761
Pa zar netko može ozbiljno pričati o stavljanje Trophy APS-a na M-84?
Pa to je gore nego stavljati motor modernog auta u fićeka ili jugića, drugo je komično ali prvo je tragično.

Mislim da bi već svima trebalo biti jasno da koristimo M-84 iz istog razloga zašto i MiG-21? Oba zato što ih trenutno imamo, koristimo dok im se resursi ne produže maksimalno koliko se može i iscijedi i zadnji atom iz njih, te se nadamo da kad se to dogodi da će sve biti bolje i možda da ćemo tada moći kupiti ili dobiti nešto s čime da ih zamjenimo.

Za kupnju tenkova ni aviona nemamo novaca, ja bi apsolutno bio presretan da nije tako ali sve ukazuje na to.
Kakvi leopard i i challengeri, pa da da ih dobijemo badava ne bi imali sposobnosti dovesti ih u operativno stanje i održavati ga.

Ako će biti nešto od suradnje s Izraelom sada možda da nam daju polovno Merkave 2 ili eventualno 3, ali opet to bi moralo ispasti da su baš nevjerojatno zahvalni na pomoći naših kanadera pa naprave neki paket koji hrvatska može preživjeti, no ne vjerujemo zbog prvog argumenata gore.

A modernizirat M-84 je po meni bacanje novaca, treba ga održati u operativnom stanju dok ga imamo, znači samo remont, i prvom prilikom ga zamijeniti.
The Smoking Man is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 22:13   #1762
M-84 u HV ima smisla modernizirati i održavati jer mi ništa novog ni boljeg nećemo ni kupiti ni dobiti. Eventualno bi se mogli ogrbat za kakav M60 sa smetlišta, ali to nam nitko ni ne želi gurati pa nismo mi Bosna, :-).
A modernizirati se mora, jer se mora redovno održavait i redovno remontirati, a mi htjeli ne htjeli neke komponente više ne možemo nabavit jer će prestati postojati. Ali to održavanje na životu ne bi trebalo biti problem jer je proizvođač domaći i u dobroj suradnji s barem dva releativno dobrostojeća igrača na globalnom tržištu oklopnih i oružanih sustava. Samo naći optimalan iznos sredstava koji se imaju uložiti. No s obzirom da je država trenutno odlučila da će svojih cijelih 46 tenkova remontirati u 11 godišnjem ciklusu, sve je to skupa besmisleno.

Što hoću reći, jedva da održavamo 50tak komada tenka kojeg smo sami proizveli, a vi bi kupovali Merkave??? Dobra.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 11:50   #1763
Plan je bio dok smo imali stalnu vojsku od 100 000 vojnika imati 500 aktivnih tenkova, sredinom devedestih.
Onda je plan bio to smanji vojsku na 25 000 do sredine dvijetisućitih, i učiniti je potpuno profesionalnom , sa 80-90 aktivnih tenkova.
Sad imamo 12 000 vojnika i svega imamo viška, osim tenkova čak i Patria isti viška broj ,a"planirali" prije nepunih 10 godina.
Mi vojsku nemamo za obranu zemlje jer su odgovorni 100% uvjereni da je neće ni trebati braniti, već samo za povremene međunarodne akcije kako bi opravdali svoje međunarodne dnevnice i misije u OTANu i EU.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 15:34   #1764
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Što hoću reći, jedva da održavamo 50tak komada tenka kojeg smo sami proizveli, a vi bi kupovali Merkave??? Dobra.
Bedastoća! Održavali smo 400 tenkova i nije bio nikakav problem. Jedva održavamo 50 tenkova jer smo mazohistički svirepo srezali proračun MORHa i slušali ekipu štetočina koji su "promislili" da nam više od 40 tenkova nije potrebno i da treba promisliti treba li nam i tih 40 uopće.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 15:48   #1765
Koliko bi vojnika bilo optimalno imati? Znam da je pitanje krivo postavljeno jer ovisi o tome sto se zeli. Ali tu mislim kad se sve uzme u obzir, gledajuci nase susjedstvo
falkone is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 15:55   #1766
Quote:
falkone kaže: Pogledaj post
Koliko bi vojnika bilo optimalno imati? Znam da je pitanje krivo postavljeno jer ovisi o tome sto se zeli. Ali tu mislim kad se sve uzme u obzir, gledajuci nase susjedstvo
Danas smo optimizirani za "misije". U svrhu obrane teritorija OSRH ,po meni, bi minimum bio 30000 pripadnika aktivnog vojnog sastava (ne tajnica, kuhara, čistačica, ,"promišljatelja" i članova zbora HRMa) + rezerve
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 16:13   #1767
Radoš štetočina je 2002. izjavio da je optimum 25 000 vojnika i 2,2-2,3% BDP-a cilj kojem trebamo težiti (tada je bilo 44 500 vojnika i 3,4% BDP-a).
Di smo mi danas?
Japanci znaju reći kako vojske manje od 25 000 vojnika ne mogu obraniti ni sebe a ne državne teritorije.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 17:00   #1768
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Bedastoća! Održavali smo 400 tenkova i nije bio nikakav problem. Jedva održavamo 50 tenkova jer smo mazohistički svirepo srezali proračun MORHa i slušali ekipu štetočina koji su "promislili" da nam više od 40 tenkova nije potrebno i da treba promisliti treba li nam i tih 40 uopće.
? Opet nerazumijevanje napisanog. Jedva održavamo - jer ne odvajamo novce. Potencijalni kapacitet za više imamo. Ali dok se ne izdvoje novci, nema radova. Čak ponekad se čini da novac nije problem, nego namjera.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 18:19   #1769
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
M-84 u HV ima smisla modernizirati i održavati jer mi ništa novog ni boljeg nećemo ni kupiti ni dobiti. Eventualno bi se mogli ogrbat za kakav M60 sa smetlišta, ali to nam nitko ni ne želi gurati pa nismo mi Bosna, :-).
A modernizirati se mora, jer se mora redovno održavait i redovno remontirati, a mi htjeli ne htjeli neke komponente više ne možemo nabavit jer će prestati postojati. Ali to održavanje na životu ne bi trebalo biti problem jer je proizvođač domaći i u dobroj suradnji s barem dva releativno dobrostojeća igrača na globalnom tržištu oklopnih i oružanih sustava. Samo naći optimalan iznos sredstava koji se imaju uložiti. No s obzirom da je država trenutno odlučila da će svojih cijelih 46 tenkova remontirati u 11 godišnjem ciklusu, sve je to skupa besmisleno.

Što hoću reći, jedva da održavamo 50tak komada tenka kojeg smo sami proizveli, a vi bi kupovali Merkave??? Dobra.

neznam ali uz rektivni dodatak i trophy m-84 ne bi bio nista losiji od leoparda a5.sa time da odrzavanje se moze raditi kod nas dok u leparda mozemo samo gledat a odrzavanje 3x skuplje.bez tih dodataka svi su u istom košu,pogledaj turke kod al-baba
ghostrider750 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 19:27   #1770
Razmisli što znaš o tenkovima ako kažeš da bi M-84 s Trophy APS-om bio isto što i leo A5, nebi bio ni četvrtina po mogućnostima i projekciji moći.
M-84 iliti T-72 je opako i pregazilo vrijeme i pokazalo se je da ideja koja je bila iz njega kompletno nije uspiješna.

M-84 nema nikakve šanse preživjeti pogodak protuoklopne granate iz modernog tenka, nema ni približno dovoljno sofisticirane elektroničke i optičke komponente, niti ima kvalitetne granate.
Naći se u tom tenku u bilo kakvom sukobu koji neuključuje druge M-84, T-72 i naniže je smrt.

A na ranije postove, da ja isto mislim da smo trebali zadržati minimalno 45-50 tisuća vojnika, pa da nisamo imali opreme za snažnije postrojbe, ustrojiti ih u lake brdske pukovnije barem.
I također veliki promašaj je bilo gašenje domobranstva, lako se može vidjeti iz primjera kako sve skandinavske zemlje imaju domobranstva, i to su im baš lokalne snage koje su spremne braniti baš kraj u kojemu žive.
The Smoking Man is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 20:51   #1771
Rusi su davali prednost pokretljivosti, paljbenoj moći i tek na zadnjem mjestu je pokretljivost (tenkovski trokut). To proizlazi iz taktike uoptrebe., tj. rusi su se oslanjali na masovnost.
Na zapadu je prioritet stavljen na oklopnu zaštitu, paljbenu moć i pokretljivost na zadnjem mjestu.
Zato su svi derivati T-72 takvi kakvi jesu.
Koji su tenkovi bolji??? Bolje lošiji tenk sa vrhunskom posadom, nego odličan tenk sa neuvježbanom posadom.
Mada ne bi imao ništa protiv vidjeti L2a5/6 vidjeti pod šahovnicom.
amile109 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 21:01   #1772
Na to sam mislio kada sam rekao da je ideja iza T-72 ispala promašajem.
Kako su ih Abramsi i Iraku pojeli bilo je za plakati,
iako istina te su 72ojke bile bez noćnih senzora i općenito s vrlo okrnjenim paketom opreme, no jasno je svima i da su bile najbolje varijante da bi ih amerikanci pojeli samo bi onda možda imali i gubitaka na svojoj strani.

A mi masovnost svakako nemamo, nama bi cilj svakako bio da je maksimalna šansa za preživljavanje posade i ostatak mogućnosti da se tenk izvuče i povrati u borbeno stanje, to je npr. bila glavna ideja Izraelu pri dizajniranju Merkave.
The Smoking Man is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 21:17   #1773
Nije problem u T-72, M-84, Leo 2, itd, nego u tome da država mora imat sposobnost da radi realni upgrade platforme u rangu sa vrimenon. Osnovni M-84 je odavno zastarija, nama je problem i taki držat u ispravnome stanju, oklop nan je tu samo na papiru. Nit brojen nit tehnološkon razinon ne parira. Da nabavimo i nešto bolje to bi ostalo na nekoj razini dugi niz godina i imalo bi problem sa održavanjen na funkcionalnon razini...
Nama je trenutno sasvin svejedno koji je tenk sobziron na lovu koju izdvajamo za vojsku....
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 09:16   #1774
T-72 je bio odgovor na sovjetske sposobnosti i doktrinu. Ljudi i posada su imali dovoljno pa ne treba suditi o njemu zato što su ga rasturili u Iraku. Bilo bi vrlo zanimljivo vidjeti kako bi završilo da je došlo do sukoba Varšavskog pakta i NATO-a npr. u Fulda Gapu. Uvjeren sam kako bi T-72 bio najmanji problem.

Za danasnje doba, T-72 je neadekvatan na suvremenom bojištu. Tu ne brojim eventualnu "regiju" gdje ionako svi imaju ili T-72 ili tenkove slicne kvalitete.
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 10:52   #1775
Pustinjska oluja možda nije najbolji pokazatelj borbene vrijednosti bilo kojeg tenka. Na mjestu T-72 u takvim uvjetima (apsolutna zračna i tehnološka nemoć, neuvježbanost posada, neopskrbljenost, urušavanje i nesposobnost zapovjednog lanca, borba protiv za jednu generaciju naprednijih oružja) jednako bi prošao i Leo2.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 12:53   #1776
Quote:
The Smoking Man kaže: Pogledaj post
Razmisli što znaš o tenkovima ako kažeš da bi M-84 s Trophy APS-om bio isto što i leo A5, nebi bio ni četvrtina po mogućnostima i projekciji moći.
M-84 iliti T-72 je opako i pregazilo vrijeme i pokazalo se je da ideja koja je bila iz njega kompletno nije uspiješna.

M-84 nema nikakve šanse preživjeti pogodak protuoklopne granate iz modernog tenka, nema ni približno dovoljno sofisticirane elektroničke i optičke komponente, niti ima kvalitetne granate.
Naći se u tom tenku u bilo kakvom sukobu koji neuključuje druge M-84, T-72 i naniže je smrt.

A na ranije postove, da ja isto mislim da smo trebali zadržati minimalno 45-50 tisuća vojnika, pa da nisamo imali opreme za snažnije postrojbe, ustrojiti ih u lake brdske pukovnije barem.
I također veliki promašaj je bilo gašenje domobranstva, lako se može vidjeti iz primjera kako sve skandinavske zemlje imaju domobranstva, i to su im baš lokalne snage koje su spremne braniti baš kraj u kojemu žive.
zadnje sto sam vidio tenk vs tenk je u libijskom ratu
90% se sada svodi na atgm vs tenk a tu trophy dolazi do izrazaja.sumnjam da ce se u buducnosti susresti 10 vs 10 tenk na tenk
ghostrider750 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 14:15   #1777
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Pustinjska oluja možda nije najbolji pokazatelj borbene vrijednosti bilo kojeg tenka. Na mjestu T-72 u takvim uvjetima (apsolutna zračna i tehnološka nemoć, neuvježbanost posada, neopskrbljenost, urušavanje i nesposobnost zapovjednog lanca, borba protiv za jednu generaciju naprednijih oružja) jednako bi prošao i Leo2.

sve si nota ka i sveto pismo. pa da je bija i najmoćniji oklop kod ovakvih nedostataka propa bi.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 18:16   #1778
Istina nije primjer ima mnoge nedostatke, ali opet je najbolji primjer jer neznam za drugi, jer kako i svi znamo nije vođen konvencionalni rat svima barem koliko toliko ravnopravno sile u novije doba, no također volio bi napomenuti, kada se krene pričati kako se to više neće dogoditi i da je sada samo PT sustav na tenkova, s time se nikako ne bi složio, jer ako dođe do sukoba dvije vojske to će i te kako biti slučaj, a da je istina da se neće dogoditi to bi značilo da ih nitko ni ne treba.

Nemojmo se zavaravati to što dugo nije bilo većeg rata ne znači da neće biti, ali tko, s kime i protiv koga to se ne zna, jer geopolitička slika svijeta se promjeni naopako u par godina, savezi nisu vječni kao ni interesi.

Da nama je trenutno bitno da zadržimo oklopna postrojbe ponajviše da nam se ne pogubi tradicija.

Također što mislite ostali koliko još resursa imaju naši M-84?
The Smoking Man is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 22:12   #1779
Oni koji su prošli reviziju 20 godina.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 22:48   #1780
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
M-84 u HV ima smisla modernizirati i održavati jer mi ništa novog ni boljeg nećemo ni kupiti ni dobiti. Eventualno bi se mogli ogrbat za kakav M60 sa smetlišta, ali to nam nitko ni ne želi gurati pa nismo mi Bosna, :-).
Možda nam kanađani poklone C2 sad kad su ih umirovili?
Imaju samo 40-ak godina, tek su razradili motore

http://www.military-today.com/tanks/leopard_c2.htm
https://upload.wikimedia.org/wikiped...ian_Forces.jpg

Mali minus.. nema klime. By the way, da li M-84 ima klimu?
Chamelot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:32.