Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2007., 08:35   #61
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Malo o cijenama: kad pročitam ovdje da neki (bolji) modeli trimera dođu 4.200, 4.500 ili preko 5.000 kn, onda shvaćam da sam ja novi traktorić kosilicu MTD kupio praktički za kikiriki.. Za 8.800 kn dobio sam robustan stroj na kojem se vozim, s četiri kotača, i mnogostruko više strojnih dijelova, od transmatic mjenjača, anlasera i alternatora, do motora od 12,5 KS.

Tako da tu netko mlati ogromnu lovu i profit..
Ako gledaš po kili, onda si znatno bolje prošel.
No kod ovih modela koje nosiš, što je lakši to je skuplji.

I još nekaj: s ovim skupim čistačima/kosilicama možeš kositi travu i dva metra visoku na nagibu/u grabi ili pak kupine i grmlje.
Probaj ti ući s tom tvojom igračkom na 4 kotača bilo kam osim na brižno njegovani travnjak ili tamo gdje je trava viša od 15-tak cm. Ako nemaš takav slučaj, onda je tvoj stroj zadovoljavajući.
Jednog dana kad bum imal traktor kosilicu, onda ona bude na Tomo Vinkoviću, a ne na komadiću pleha poput MTD-a ili YardMan-a.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 08:38   #62
Quote:
::barcode kaže: Pogledaj post
I ja bi traktor

Al sad kad je gola zemlja, trebam timer, ni samohodna mi ne pase, nemam je gdje stavit.

Kad cu radit i napravit kucu, necu imat love za traktor

A kad cu bit star, valjda cu si onda moc priustit traktor
Ja imam 2 + motokultivator s strižnom kosom + trimer.
No svakako mi treba jedan mali traktor, širine do metra, da mogu ispod/između stabala, kao što rekoh u prijašnjem postu

A kaj mogu kad volim imati puno igračaka
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 09:49   #63
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
I još nekaj: s ovim skupim čistačima/kosilicama možeš kositi travu i dva metra visoku na nagibu/u grabi ili pak kupine i grmlje.
Probaj ti ući s tom tvojom igračkom na 4 kotača bilo kam osim na brižno njegovani travnjak ili tamo gdje je trava viša od 15-tak cm. Ako nemaš takav slučaj, onda je tvoj stroj zadovoljavajući.
Jednog dana kad bum imal traktor kosilicu, onda ona bude na Tomo Vinkoviću, a ne na komadiću pleha poput MTD-a ili YardMan-a.
Eeee prijatelju, nemoj kuditi konja kojeg nisi jahao! Za ovaj traktorić postoje čak i noževi za malčiranje, pa možeš kositi i tvrdi osušeni korov, i slične zapuštene površine!

Ja imam samo noževe za travu, ali sam šumicu iza dvorišta s njime za godinu dana pretvorio u travnjak! Tamo je ranije rastao jedino korov, trava nije mogla izrasti jer ju je korov gušio. Traktorić može pokositi i mlado šiblje, ne smeta mu niti suho granje otpalo sa stabala.

Visoka i gusta trava nije mu problem, uz uvijet da se kosilica ne zaštopa. Treba samo smanjiti brzinu kretanja, i prvi puta podići kosilicu na max. visinu. U drugom prolazu ostat će samo hrpa nisko pokošene trave.

Trimer ima svoje prednosti, ali ja ga koristim samo za čišćenja mjesta kamo nisam mogao s traktorićem.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 10:00   #64
na godinu planiram kupiti traktorčić jer mi je košnja grunta kosilicom i trimerom (cca 4.000 m2) postala tlaka. E sad postoje traktori i traktori. Ono što sam čtiao za ove koje pevec prodaje je to da nemaju uljnu pumpu pa nisu preporučljivi za košnju na kosinama. Isto tako čuo sam da remenice koje tjerju noževe su dosta osjetljive i često pucaju (npr. nije preporučljivo kositi rano ujutro kada još ima rose, jer je to navodno loše za trajnost remena). Kakve su manevarske mogučnosti trakotra, na kaj obratiti pažnju prilikom izbora (jedan nož, dva noža, kakav prijenos, koja snaga itd..). Koje je brzina košnje? Čisto uspredbe radi nek je širina otkosa kosilicom cca nekih pola metra, a brzina košnje nekih 3-4 km/h. Traktori imaju brzinu oko 8km/h i dvostruku širinu košnje. Da li je u praksi to zaista tako (da se udvostručava efikasnost) ili tu ima nekih ograničenja?
__________________
Reality is almost always wrong...
laci is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 10:06   #65
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Za 8.800 kn dobio sam robustan stroj na kojem se vozim, s četiri kotača, i mnogostruko više strojnih dijelova, od transmatic mjenjača, anlasera i alternatora, do motora od 12,5 KS.
Pa cijena je skroz OK . Gdje si kupio stroj? Koji je to model? Jel ima košaru ili samo bacanje sa strane? Daj malo nabaci specifikacije. Ak je cijena zbilja tak povoljna, onda bi si mogao još i ove godine priuštiti nekaj sličnog
__________________
Reality is almost always wrong...
laci is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 10:36   #66
takovog nekakvog traktorčića za 8-9k kn kupio je moj kum, 13ks, mislim da je MTD, ali nisam siguran

samo, gledam, ga, to je fakat komad pleha. ima par ručica, za brzinu, smjer kretanja, visinu košnje, ali nikave hidraulike, to je čista mehanika, kad mjenjaš te ručice iz jednog položaja u drugi, proizvodi takve zvukove ko da brzinu na autu mijenjaš bez kvačila, otprilike tako nekako. nešto mi baš ne ulijeva povjereje u dugotrajnost

no, imati takav traktorčić je ono malo fancy...i ja bi ga volio imat, nemam para sad za to. što se tiće efikasnosti kum je zadovoljan, ono što je prije kosio po cijelo popodne sad je za dva sata gotov, dakle duplo brže

mana mu je okretljivost, ako nemaš dugačke redove za kositi, i često moraš mijenjati smjer, tj kad dodješ do kraja reda vraćati se po drugome, to je malo nezgodno......gubi se puno vremena i prostora na manvear. ak imate neki grunt dugačak par sto metara, onda nemaš frke........

to bi otprilike usporedio kao običnu sa samohodnom. imam samohodnu na zadnji pogon, i nije ju baš nešto konforno okretati i zakretati. ona obična, radiš s njom šta hoćeš

tak da, sve ima svoje mane i prednosti, ali traktorčić od 8-9k kn, morate priznati ne može biti bogzna kakve kvalitete, to je igračka koja doduše služi svrsi.......kad malo jača samohodna košta 3-4k kn, onda nije problem se malo protegnuti do 8-9k kn, pa kud puklo da puklo, pa nećemo valjda na kruhi i vodi završiti radi kosilice
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 10:38   #67
Ovako: ja sam kupio MTD 115/95 na akciji kod Peveca, prilikom proslave 15 godišnjice te firme. Ima Tecumseh motor od 12,5 KS, bočno bacanje trave i dva noža pogonjena remenicama.

Ima mjenjač sa 6 brzina, koje se mogu mijenjati u pokretu, bez kuplunga. Ima i invertor, dakle u nazad ideš brzinom kojom se krećeš i naprijed. Visina košnje također se može podešavati u hodu, potezanjem ručke pokraj sjedala.

Manevarske sposobnosti su odlične, ja vozim pravi slalom između stabala u vočnjaku. Naravno da nije poželjno kositi travu ujutro, ako je jaka rosa, jer se na kosilicu tada nalovi i zemlja s travnjaka.

Brzina košnje ovisi o stanju i veličini trave, ali i u prvoj brzini (najsporijoj) jako brzo obavi se posao. Kosim po nagnutom terenu, krajem ljeta njime kosim i između redova po vinogradu. Jedino ograničenje bilo bi vlažni travnjak/zemlja na malo večoj strmini, gdje kotači počnu proklizavati na uzbrdici.

Ako te zanima još nešto, pitaj!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 10:46   #68
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
samo, gledam, ga, to je fakat komad pleha. ima par ručica, za brzinu, smjer kretanja, visinu košnje, ali nikave hidraulike, to je čista mehanika, kad mjenjaš te ručice iz jednog položaja u drugi, proizvodi takve zvukove ko da brzinu na autu mijenjaš bez kvačila, otprilike tako nekako. nešto mi baš ne ulijeva povjereje u dugotrajnost)
MTD je američka firma, Amerikanci imaju prilično velike okučnice i travnjake za košenje, na ranchevima i sličnim mjestima. Ako tebi to izgleda kao komad pleha, to je tvoj problem! Ja s njime već tri godine bez problema radim na mjestima, gdje sam nekad dušu ispuštao, hodajući iza kosilice.

Pretpostavlja se da vlasnik svoj stroj nakon upotrebe očisti i podmaže, bez ulja vjerojatno svaki stroj škripi i cvili. Koliko se netko brine o njemu, toliko će i trajati!

Ja tvrdim da je to pouzdan, kvalitetan i robustan stroj, uz neko minimalno održavanje!

Što se tiče manevarskih sposobnosti, treba imati nešto i u glavi, pa onda je i posao najbrže gotov. Ja se po "livadi" praktički vozim u krug, bacam travu prema van, i nemam praznog hoda..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 11:14   #69
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Malo o cijenama: kad pročitam ovdje da neki (bolji) .
upravo to majstore kod debelo plaćaš brand tih malih kosilica
__________________
don't help them to bury the live

Zadnje uređivanje Majstor : 19.04.2015. at 15:56. Reason: Skraćivanje quotanja
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 11:29   #70
moja je logika, ako mi treba kosilica za vrt ili manji grunt, ako mogu dobiti motorku pristojne snage za 1000 kn, zakaj plaćati 4000 kn? ako išta valja izdržat će više godinica, kad se pokvari fino lijepo hitači i za 1000 kn kupiš novu. možeš ih 4 kupit za istu lovu
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 11:30   #71
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
MTD je američka firma, Amerikanci imaju prilično velike okučnice i travnjake za košenje, na ranchevima i sličnim mjestima. Ako tebi to izgleda kao komad pleha, to je tvoj problem! Ja s njime već tri godine bez problema radim na mjestima, gdje sam nekad dušu ispuštao, hodajući iza kosilice.
hold you horses

stroj je bio star mjesec dana, i uredno očišćen tak da ne može biti govora o nepodmazivanju i neodržavanju

izrazio sam samo svoj mišljenje da mi taj stroj (dakle ne tvoj nego primfjerak o mog kuma) ne izgleda obečavajuće što se tiće dugotrajnosti i kvalitete, to je bar moj dojam. dozvoljavam da je netko drugi stekao neki sasvim drugi dojam

u vožnji koliko znam ne može mijenjati brzine, nisam 100% ziher, ali barem 99% jesam

kaj se tiće vožnje oko vočki i slaloma to nije problem, negoako idš gore dolje, pa sammanevar, napred nazad, lijevo desno, svakiput stani da promijeniš brzinu, dignu nož (ili šta već)....ono malo prekomplicirano po mom išljenju na manjim površinama. no brzina rada u odnosu na ručnu kosilicu je svakako na strani traktora

osobno i ja bi ga volio imati, smao nekako taj prvi dojam mi nije nešto obečavajući....da, ono malo sam bio razočaran......

a da je MTD dobra firma...znam da jest, nisam ni tvrdio drukčije, samo opet, govorim u smislu da ni najeftinija stvar od najboljeg prozođača nužno ne mora označavati kvalitetu

i da, zar nisam naglasio da nisam siguran da je MTDov?

Zadnje uređivanje Majstor : 19.04.2015. at 15:56. Reason: Skraćivanje quotanja
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 11:46   #72
Edgar, tvoji prvi dojmovi su prilično površni, pa ću malo pojasniti neke stvari:

"škripanje" je ustvari cviljenje remena u momentu kada se polugom uključuju noževi kosilice. Motor i remen se vrti, a noževi stoje. U jednom trenutku remen zacvili na remenicama noževa, ali to je posljednja stvar zbog koje treba brinuti. Imam osjećaj da će remen na mojoj kosilici trajati još najmanje 5 godina!

Brzina hoda mijenja se u pokretu, samo prebacivanjem ručice u sljedeći položaj. Slabo si gledao!

Prilikom hoda unazad treba isključiti nož, jer traktor ima ugrađenu blokadu, koja odmah gasi mašinu. Blokada se može i skinuti, ali ja sam se ispraksirao, i sve te radnje obavljam brzo i automatski.

Jednako tako postoji i blokada ispod sjedala, ako padneš ili se samo digneš sa sjedala, motor se ugasi. Proizvođač je sve to ugradio iz razloga sigurnosti, a korisnik može raditi kasnije po svojoj želji...

S obzirom na cijenu, rekao bih da se radi o potpuno istome modelu, kupljenom na Pevecovoj akciji. Jednaki model danas košta oko 14.000 kn kod Peveca, a vidio sam i ponudu kod nekog drugog za 11.400 kn.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 12:10   #73
ma ok, da...mučilo me to cviljenje remena i dizanje noža kod okretanja

za te novce (možda za traktore povoljno, ali ipak govorimo o 3 prosječne plaće) bi čovjek očekivao malo soficitrianiji stroj

sve pet

ak ga koristiš, znaš bolje od mene......
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 12:17   #74
Rezime sto se tice odrzavanja

Momci, hajde da rezimiramo odrzavanje kosilice, bez obzira na marku.

Da li se svi slazemo da je inin dvotaktol smece i da treba koristiti ulje s markom kod izrade mjesavine? Ili je to samo mit? Gdje kupujete ulje?

Sto se tice odrzavanja, nakon svake uporabe izliti svo gorivo i ocistiti koliko se da od trave. Bas mi neki dan frend kaze kako mu je 1g stajalo gorivo u kosilici i na kraju mu pojelo onu malu pumpicu za drukanje prije paljenja. Jednostavno je nestala... I naravno, malo wd40 za osovinu ne skodi.
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 12:26   #75
Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Da li se svi slazemo da je inin dvotaktol smece i da treba koristiti ulje s markom kod izrade mjesavine? Ili je to samo mit? Gdje kupujete ulje?

Sto se tice odrzavanja, nakon svake uporabe izliti svo gorivo i ocistiti koliko se da od trave. Bas mi neki dan frend kaze kako mu je 1g stajalo gorivo u kosilici i na kraju mu pojelo onu malu pumpicu za drukanje prije paljenja. Jednostavno je nestala... I naravno, malo wd40 za osovinu ne skodi.
Napisat ću svoja iskustva s Dvotaktolom: moj otac kupio je Husquarna motornu pilu daleke 1987. godine. Dakle, ove godine slavi 20-ti rođendan!

Dvotaktol koristimo od samog početka, 4% mješavinu, kako piše u uputstvu za pilu. Obično na jesen napravim 5 litara mješavine, kad to potrošim, tek onda radim drugu. Benzin zna stajati mjesecima u karnistru, ili rezervoaru motorke.

Motor NIKAD nisam otvarao ili čistio auspuh od gareži. Promijenio sam jedino sviječicu, jer mi je već bilo glupo da uvijek imam jednu te istu..

Pila je pravo čudo, potrošila je dva mača i desetak lanaca, motor radi kao da je star godinu dana. Eto, to su moja iskustva s Dvotaktolom!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 12:34   #76
Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Momci, hajde da rezimiramo odrzavanje kosilice, bez obzira na marku.

Da li se svi slazemo da je inin dvotaktol smece i da treba koristiti ulje s markom kod izrade mjesavine? Ili je to samo mit? Gdje kupujete ulje?

ne, ja sam za dvotaktol

Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Sto se tice odrzavanja, nakon svake uporabe izliti svo gorivo i ocistiti koliko se da od trave. Bas mi neki dan frend kaze kako mu je 1g stajalo gorivo u kosilici i na kraju mu pojelo onu malu pumpicu za drukanje prije paljenja. Jednostavno je nestala... I naravno, malo wd40 za osovinu ne skodi.
s ovim se slažem, i meni se to desilo. nakon što mi je pumpica 'nestala' ubrzo je riknuo klip i krenula generalka kako već opisah negdje
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 12:48   #77
Što se tiče samog pravljenja mješavine, jako sam skeptičan gleda dodavanja ulja "od oka", čak i od strane trgovaca na pumpama. Nabavite si menzuru, ovisno o raspoloživoj količini litara benzina, na taj način uvijek ćete imati jednak postotak ulja!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 13:56   #78
neznam da li si pročitao tajmoj post, ali upravo to sam i radio

imao original bočicu stihl ulja, s mjeračima.....nemožeš fulati nikako...a otišlo sve...da ne kažem gdje

sada, odokativnom metodom sve štima.......

znam da je paradoksalno, ali tako je.................
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 14:13   #79
Kaj se tiče MTD-a, to Vam spada pod jeftilen, i ne trebam spominjati kaj Amerikanci misle o toj marki.
Oni spominju Kubote, New Holland-e i John Deere-e.

Ovaj jeftini prijenos na remen je tamo davno poslan u povijest, i jedino kaj se računa ozbiljno za košnju je hidrstatički (HST) mjenjač.

Druga stvar: Tecumseh je vjerojatno najgori mali motor kaj se može kupiti. Ovi motori smiju raditi samo na ravnom, pogotovo oni kaj nemaju uljnu pumpu.
Bolji je izbor Briggs&Stratton, pa Kohler, Kawasaki, Robin (Subaru) a najbolji svakako Honda. Ovo se odnosi na benzince.

Champ, nemam nikaj protiv tvog izbora, pogotovo ako je bil jeftin, no nemoj tvrditi da imaš nešto posebno i jako dobro, jer to naprosto nije tak. Košnja šiblja, npr.
Pogledaj kak su građeni, npr. Husqvarnini traktori-kosilice, pa buš videl zakaj nekaj košta koliko košta.

Kaj se tiče Dvotaktola, radite kaj hoćete, no moj je savjet čovjeku da poštuje ono kaj je napisano u uputama za upotrebu kosilice/trimera.

I slažem se, treba imati menzuru za odmjeravanje količine ulja.
Mješavinu bi trebalo potrošiti u roku od mjesec dana, i svaki put prije točenja dobro promućkati.

Kaj se tiče držanja goriva u trimeru; ili potrošiti spremnik do kraja (da se motor ugasi) ili napuniti do vrha i potrošiti za tjedan-dva. Preko zime obavezno potrošiti gorivo do kraja. Najgore je kad ostane malo na dnu, pa benzin ishlapi i ostane samo ulje, koje je jako agresivno i pojede membrane u rasplinjaču (ili pumpicu kak je netko spomenul).
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 14:42   #80
Na travnjaku koji kosim redovito i brzo, uz rub šume raste mlada agacija, i to nevjerojatnom brzinom. Između dva košenja zna narasti i do 60-70 cm!

Kosilica ju zahvati i samljeve sve do zemlje, valjda znam što govorim.

Mašina između ostalog ima i podmazivanje uljem pod pritiskom:

"Tecumseh 12.5 HP OHV Formula Series - Pressure lubrication keeps all critical areas awash in oil for longer engine life"
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:08.