Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2003., 23:16   #1
Pizza iz snova, tj. iz kućne radinosti

kako ju radite (ukljucujuci i tijesto), kakvu najvise volite?
petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 23:39   #2
Brasno
mlaka voda
kvasac
sol
maslinovo ulje

to zamjesim.ostavim na stranu.
pa razvaljam tjestou velicinu pizze,poprskam s malo maslinovog ulja,namazem passatom di pomodoro,sir,sunka,malo suhomenate salalmice,gljive,feferone,origano,articoke....i pecem u pizza pec 5 min.nekad lupim i jaje na oku na vrh.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 23:40   #3
Tijesto s pola vode, pola mlijeka (germa, malo secera, brasno, malo soli - klasika), a gore kaj me pukne. Smrvim pelat ili onaj gusti paradajz razrijedim, posolim, popaprim, malo origana metnem i unutra, moze i zlica-dvije vrhnja ili skute. Po pizzi poslazem sve zivo (vise vrsta sira, gljive, masline, kakvog povrca imam doma, moze i tunjevina, super mi je malo luka narezat), polijem s tim sto sam umijesala, a na kraju volim metnut par snitica tanko rezanog paradajza, jos malo sira i origana.
Sunku, spek - samo na "onu drugu polovicu".
E, da. Volim da je "jace pecena". To mi jako fino mirisi.
Mljac.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 02:57   #4
Koincidencija ali ja sam danas ( bolje receno juce ) pravio pizzu.
Tijesto kad se zamjesi treba da odstoji. Moze dugo stoji (nekoliko dana) , cak i u frizideru. Kad se premjesi opet se ostavi da odstoji nekih 15 min da ne bude zilavo. Onda se moze razvuci u bilo koji oblik. Varira naravno sto se stavlja odozgo. Prvo ide paradajz....Moze na vise nacina... Moze iz konzerve ili tetrapaka ali moze se izdinstati svjezi ( talijani tako rade). To kad se stabi nabaca se sir. E sada idu varijacije. Obicno se stavi i sunka ( narendana) ali ne mora. Spek, poriluk, luk( od ovog se vjetrovi dobijaju), masline, hrenovke, kebab meso itd. Moze se i zelje izdinstati ili staviti mljeveno meso. Kolicina paradajza mora biti proporcionalna debljini tijesta. Prava talijanska pizza je sa debljim tijestom. Najbolje si mi pizze sa "duplim podom" tj dva tanka sloja jedan preko drugoga ali to ne radim nikad jer ima vise posla. Oregano naravno. Vruca pecnica. Oko 30 min. Moze se jesti nekoliko minuta poslije vadjenja izuzev ako je bila teletina. Onda cekati nekih 10-15 min.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 08:12   #5
el_mariachi: Spek, poriluk, luk( od ovog se vjetrovi dobijaju)

Stvarno? Pa kak od luka?
Nisam nikad povezala.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 11:26   #6
ali ovo je baš zanimljivo kak svatko ima svoje načine pravljenja tijesta za pizze.
ja sam izbjegavala delat pizzu jer mrzim mijesiti tijesto dok nisam vidjela frendicu kako je zamiješala (ne zamijesila!)tijesto u zdjeli tako da je bilo još prilično gnjecavo i ljepljivo. pustila je da malo odstoji, ubacila je na protvan i prstima ispipkala prek cijele protve. nikakvo mješenje, nikakvo razvaljivanje nije radila. tijesto se tak lijepo speklo, mekano, fino - ma milina.
od kad sam to vidla i ja to tak delam.
jer kao što rekoh, ne volim mijesiti.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 11:42   #7
blaise: Pobacas luk po pizzi , ispeces, pojedes i poslije 3 sata otvaras prozor. Jos nekih nejasnoca
chiquita: to stoji da svi prave pomalo drugacije tijesto. Ali ne moze me niko uvjeriti da tijesto koje je manje mjesano moze biti isto dobro ili cak bolje od ovog koje se vise mjesi. Mozda pojedincu ali generalno ne. Igrom slucaja ( ili sudbine) sam rintao po restoranima i kad je pizza pravljena za nas onda je duze mijesana....Naravno pod ovo duze misli se na nekih 30 sec jer su face profesionalci. No na kraju krajeve nije bitno.
-----------------------------------
Od trenutka kad pocnem praviti pizzu trebam oko 2,5 sata da bude na stolu. Talijani trebaju vise vremena.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 11:47   #8
Quote:
el_mariachi kaže:
chiquita: to stoji da svi prave pomalo drugacije tijesto. Ali ne moze me niko uvjeriti da tijesto koje je manje mjesano moze biti isto dobro ili cak bolje od ovog koje se vise mjesi. Mozda pojedincu ali generalno ne. Igrom slucaja ( ili sudbine) sam rintao po restoranima i kad je pizza pravljena za nas onda je duze mijesana....Naravno pod ovo duze misli se na nekih 30 sec jer su face profesionalci. No na kraju krajeve nije bitno.
slažem se s tobom. imaš sigurno više iskustva od mene pa znaš što pričaš.
nisam baš toliko iskusna u kujni (vidi topik oblatne) pa samo prenosim ono kaj sam vidla.
i kušala!
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 12:13   #9
Quote:
chiquita kaže:
imaš sigurno više iskustva od mene pa znaš što pričaš.
Ovaj...hm...ne znam kako da kazem... ja sam prao sudje tamo
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 13:12   #10
tisto- umisim svjezi kvasac, brasno pola mlake vode pola mlakog mlika i maslinovog ulja. neka odstaje
razvucem tisti, dodan pome, sir, gljive, brokoli, kukuruz. mljac!!!
koji sir koristite za pizzu, meni se ponekad desi da ne bude onako lipo rastezljiv
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 19:12   #11
Pizza:

400 g brasna
10 g suhog kvasca (instant)
2 1/2 dl toplog mlijeka
1/2 dl ulja
malo soli


Umijesiti tijesto i razvaljati malo sire od tepsije. Staviti u tepsiju, pokriti krpom i ostaviti na toplo. Dok pripremite nadjev tijesto ce se podici. Tijesto namazati uljem (ja ovo preskacem posto volim staviti sitne kockice slanine na pizzu), paradajz sosom, staviti ribanu mocarelu (ona se najbolje razvlaci), sunkicu, slaninu, gljivice, masline, paprike, luk... Od jednog starog pizza majstora sam cula da se sir nikad ne stavlja na vrh jer se namirnice ispod sira kuhaju a ne peku. Ako zelite sir na vrhu, kad je pizza gotova posuti po vrhu i vratiti nazad u pecnicu da se sir zapece. Peci na 200-220 stupnjeva dok ne porumeni po krajevima (to obicno traje oko 20-tak minuta).
__________________
why me???
question mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 17:31   #12
Tijesto za pizzu

Kak ga radite....i dal idu jaja u tijesto?

Oklada je u pitanju, pa....

Hvala!

Stray
stray is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 17:49   #13
Za jednu jumbo pizzu:

300 g mekog brašna
malo soli
1 dcl ulja
2 dcl mlakog mlijeka
1 germa

Na to staviš umak od rajčice (ja ga i malo pomiješam sa kečapom), šunku, šampinjone, pa opet umak od rajčice i posipaš origanom. I peć 20 min na 200°C.

Njam
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 17:53   #14
Quote:
zlatna ribica kaže:
Za jednu jumbo pizzu:

300 g mekog brašna
malo soli
1 dcl ulja
2 dcl mlakog mlijeka
1 germa

Na to staviš umak od rajčice (ja ga i malo pomiješam sa kečapom), šunku, šampinjone, pa opet umak od rajčice i posipaš origanom. I peć 20 min na 200°C.

Njam
i sir...
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 18:40   #15
Ja radim drukčije. Ne stavljam niti mlijeko niti jaja u tijesto i radim ga od tvrdog brašna.

Dakle u pola litre vrlo tople vode (ne baš kipuće ali dosta tople) razmrvi jednu germu (svježu) dodaj veliku žlicu soli i veliku žlicu šečera te pola dcl ulja i sve to dobro razmuti. To ostavi jedno 10-15 minuta da kvasac oživi u toplom i da ima kaj "jesti" (šečer)
Umiješaj otopinu u oko 70 dkg tvrdog brašna i mijesi dok ne bude potpuno jednolično i onak "svilenkasto". Dodaj vode ili brašna već prema tome kak si pomiješao sastojke. Tijesto se (kada je gotovo) ne smije lijepiti za prste dok ga miješaš niti mrviti. Stavi u posudu, prekrij vlažnom krpom (posudu, ne tijesto) i stavi u pečnicu koju zagrij na 50 stupnjeva da se diže. Tijesto da bi bilo dobro treba povečati volumen barem duplo. Razdijeli u komade, premijesi i razvaljaj. Razvaljuj tijesto na glatkom brašnu.
Kad pečeš peci na najdonjem mjestu u pečnici, ne otvaraj pečnicu dok nije gotovo.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 19:00   #16
Quote:
x-type kaže:
i sir...
Naravno, i sir! Kako sam to mogla zaboravit?!
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 19:20   #17
pekara - tijesto je vec umijeseno i doma ga samo razvaljash
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 19:32   #18
Zna li netko napraviti onakvo tijesto kao u pizzeriji "Galija" u Splitu.

Ja ih pitao, ali su me odjebali s obrazloženjem da se radi o poslovnoj tajni.

A zbilja je posebno i izuzetno.

Znatno doprinosi činjenici da se tu radi o, vjerojatno, najboljoj pizzi na svijetu.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 11:13   #19
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Zna li netko napraviti onakvo tijesto kao u pizzeriji "Galija" u Splitu.
Nikad bio, ali pretpostavljam o čemu se radi.

Profesionalci u vodi sa kojom rade tijesto razmute malo margarina pa postane malo hrskavo (naravno topla voda)
Uvijek tijesto ostavljaju da odstoji u frižideru, ustvari najbolje je napraviti više pa zamrznuti.

@stray
Jaja stavljaju oni koji nemaju pojma što je pizza
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 12:00   #20
Quote:
spy kaže:
Profesionalci u vodi sa kojom rade tijesto razmute malo margarina pa postane malo hrskavo (naravno topla voda)
Upravo suprotno!
Tijesto je sve - samo nije hrskavo.
Quote:
spy kaže:
Uvijek tijesto ostavljaju da odstoji u frižideru, ustvari najbolje je napraviti više pa zamrznuti.
Ovo je moguće. Vidim kada na pladnjevima donosi iz kuhinje već formirane "kugle" koje naknadno razvalja.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.