Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2005., 08:50   #41
Quote:
chani kaže:
u to cudo sadolin il belton, moze dodat par kapi brodskog laka za bolju zastitu
inace imaju i gotove lak lazure, al ovak si sam kontroliras mjesavinu...
lak u lazure se nikada ne stavlja iz razloga što je lazurni premaz jedna zaštita, a lakirani premaz druga zaštita
takozvano poboljšanje svojstava lazura u koje se dodaje nekakav lak (obično na sintetskoj bazi) je praktično zanemarivo, pa čak ni original lak lazure nemaju bitno duži rok trajnosti od klasičnih lazura
mana lak lazura i lazura u koji sami dodajete kojekave lakove je u tome što nakon nekog vremena kada treba lazurni premaz obnoviti (a svaka lazurna zaštita se mora obnavljati) nije moguće podlogu jednostavno oćistiti i ponovo premazati jer se lak teško brusi i podloga ostane neravnomjerno obrušena, a sa samim tim i novi lazurni premaz šaren, ili je potrebno površinu praktično obrusiti do drveta, a to je ipak prevelik posao
lazurni premaz je lazurni premaz, lakirani premaz je lakirani, akrilini premaz je akrilin PU premaz je PU, bez obzira nanosili ga kistom, valjkom, lopaticom ili špricom, a sve između i međusobne razno razne kombinatorike su nadrimajstorstvo koje obično završe loše i iz svih tih razloga u majstorskom žargonu se nazivaju "triper varijanta"
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 11:13   #42
od doslovce par kapi nece nista biti, stolarija na moru je ponovno lazurirana bez smirglanja
moguce da nije bilo problema jer je uvijek isla u istu nijansu lazura, al sunce to tak isusi da zedno pije pa nisam primjetila zagladene tocke
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 11:39   #43
Quote:
chani kaže:
Bilo je u Kemoplastici u Zagrebackoj prije koje 5-6 godine, ako mislis na bajc u boji na vodenoj bazi od 5 kn (vrecica od par grama koju razmutis u malo vode),
dobijes predivnu zarku crvenu koja se zazari tek kad ju premazes s necim sjajnim, barem mi je bila takva na parketu, nedavno sam to dala pobrusit, i imam natur look s vodenim lakom, al i to ce sljedece godine na renoviranje jer su mi pesi sve zeznuli
eh, sto se tice tog vodenog bajca, on ti prima samo na osmirglanu /pobrusenu povrsinu, ak ti stolarija nije dobro pobrusena (znas kak se parket brusi) , bajc ti nece primiti ravnomjerno (ipak je to voda, koju onda moras zaliti s nekim bezbojnim premazom da dobije na zaru boje)
to me malo fikus sa svojim postom podsjetio

znam da je tesko naci kricavi lak lazur il opcenito lazur, narocito u crvenoj boji, potrazi malo strane proizvodace, jednom sam naletila na kricavi crveno/ljubicasti lazur, mrak izgleda, kod sestricne vrata ulazna su jednom prijedena s tim, nije htjela vise jer joj je bilo prejako, potrazi malo svedske lazure il nekaj slicnog, mozda houar ima neki prijedlog, ja se ne mogu sjetit proizvodaca...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 12:29   #44
Quote:
chani kaže:
eh, sto se tice tog vodenog bajca, on ti prima samo na osmirglanu /pobrusenu povrsinu, ak ti stolarija nije dobro pobrusena (znas kak se parket brusi) , bajc ti nece primiti ravnomjerno (ipak je to voda, koju onda moras zaliti s nekim bezbojnim premazom da dobije na zaru boje)
to me malo fikus sa svojim postom podsjetio

znam da je tesko naci kricavi lak lazur il opcenito lazur, narocito u crvenoj boji, potrazi malo strane proizvodace, jednom sam naletila na kricavi crveno/ljubicasti lazur, mrak izgleda, kod sestricne vrata ulazna su jednom prijedena s tim, nije htjela vise jer joj je bilo prejako, potrazi malo svedske lazure il nekaj slicnog, mozda houar ima neki prijedlog, ja se ne mogu sjetit proizvodaca...
mogu ja malo o bajcevima (inače naš naziv je močila)
vodeni bajcevi se više praktično i ne proizvode jer je postupak bajcanja relativno kompliciran jedan od načina u praksi i najčešće korišteni je bio da se spužvom bajc nanese na površinu i dobro protrlja a nakon toga se površina posipa sa piljevinom i četkom se lagano trlja po površini da bi se višak bajca uklonio i da bi se dobio ravnomjeran namaz, uz tako relativno kompliciran postupak kad se još doda da vodeni bajcevi uglavnom nisu UV stabilizirani, te i da se pripremljena smjesa mora potrošiti u relativno kratkom roku jer mijenja boju (inače vodeni bajcevi su uglavnom rađeni na bazi oksida pa je i logično da su mijenjali boju) te da ste praktično morali imati apotekarsku vagu da to možete miješati, sve skupa komplicirano pa se sada uglavnom koriste špiritni, ili nitro bajcevi koji se mogu nanositi i špricanjem što je kud i kamo jednostavnije, po mojoj procjeni špiritni koji se nakon šprocanja utrljavaju sa krpom imaju ljepše nijanse i boje izgledaju dublje i čistije
glede nijansi to danas nije problem jer u hrvatskoj ima bar dvadesetak tvrtki u kojima možete naručiti bajceve i boji u kojoj želite i za tehniku nanošenja kakvu želite
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 13:22   #45
Quote:
gonesail kaže:
svijete (posebno zuzuli) pa to je sve super. hvala puno za iscrpne savjete. jos malo podpitanje. ono u vezi lakiranih vrata. sto i kako sa njima? kazem da nisu izravno na suncu ili kisi (osim ako bas tako jako puse da nosi pod terasu)
Moraš skinuti lak. Vjerujem da će fen biti ok, a nakon toga brušenje. Ne bi smjelo ostati tragova laka. Nakon toga odluči da li želiš lak boju (npr. Beltop) ili boju bez laka (npr. Belton). Lak boja duže drži.

Stvarno su ljudi dali hrpe savjeta. Ne znam, nikad nisam miješala ništa što proizvođač nije predvidio da se miješa (a proizvodi s različitim bazama se ne miješaju, kao što je i fikus pisao). I inače, držim se uputa proizvođača i uvijek mi je sve dobro uspjevalo s drvetom (puno vanjske i unutarnje drvenarije raznih boja farbane različitim bazama). Ne mislim da na takvim radovima treba štediti ili eksperimentirati - greške su preskupe. Ozbiljni proizvođači imaju kataloge gdje vidiš boje, teksture i sve ostalo, pa možeš unaprijed znati kako će stvari izgledati. Također, upute na kutijicama su se uvijek pokazale ispravne. Ako uzmeš kvalitetnu boju (koristim Belinkine, Chromosove i Sadolinove proizvode i zadovoljna sam), držiš se uputa k'o pijan plota, ne možeš fulati. Te boje su predviđene za amatere i ne treba majstor (majstor za farbanje drvenarije ima smisla samo ako nemaš vremena, imaš dvije lijeve ruke, ili ti je lijeno sam raditi). Jedino sam primjetila da kod boja tipa Belton ili Sadolin pomaže staviti više slojeva nego što je predviđeno (naročito ako je drvo presušeno ili starije). Sve ostalo je kockanje - možda uspije, možda baš i ne.
zuzuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 14:05   #46
Thumbs up

Quote:
fikus kaže:
lak u lazure se nikada ne stavlja iz razloga što je lazurni premaz jedna zaštita, a lakirani premaz druga zaštita
takozvano poboljšanje svojstava lazura u koje se dodaje nekakav lak (obično na sintetskoj bazi) je praktično zanemarivo, pa čak ni original lak lazure nemaju bitno duži rok trajnosti od klasičnih lazura
mana lak lazura i lazura u koji sami dodajete kojekave lakove je u tome što nakon nekog vremena kada treba lazurni premaz obnoviti (a svaka lazurna zaštita se mora obnavljati) nije moguće podlogu jednostavno oćistiti i ponovo premazati jer se lak teško brusi i podloga ostane neravnomjerno obrušena, a sa samim tim i novi lazurni premaz šaren, ili je potrebno površinu praktično obrusiti do drveta, a to je ipak prevelik posao
lazurni premaz je lazurni premaz, lakirani premaz je lakirani, akrilini premaz je akrilin PU premaz je PU, bez obzira nanosili ga kistom, valjkom, lopaticom ili špricom, a sve između i međusobne razno razne kombinatorike su nadrimajstorstvo koje obično završe loše i iz svih tih razloga u majstorskom žargonu se nazivaju "triper varijanta"
BRAVO,napokon netko tko nešto zna

Vidim da kuzis boje i mogu ti reci da je previše tih triper varijanti čak i kod majstora koji kao nešto znaju.
Radim sa bojama i glava me boli od tih majstorskih fora a nece da priznaju da ne kuze tehnologiju i u 90% slučajeva rade sa onim materijalima s kojim su radili a novih materijala se boje i onda naravno izvale da je samoborkin sep bolji od silikatne žbuke jub ili baumit.
pozdrav
 
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 19:19   #47
Kaj se tiče bajceva, ja koristim i špiritni i vodeni (izrada tamburica)...preko njih ide politura . Nema nekakve prevelike razlike među njima .....možda mi je bolji vodeni jer ga politura ne rastvara (politura je na bazi špirita...šellak rastopljen u špiritu).
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 04:41   #48
Quote:
fikus kaže:
mogu ja malo o bajcevima (inače naš naziv je močila)
vodeni bajcevi se više praktično i ne proizvode jer je postupak bajcanja relativno kompliciran jedan od načina u praksi i najčešće korišteni je bio da se spužvom bajc nanese na površinu i dobro protrlja a nakon toga se površina posipa sa piljevinom i četkom se lagano trlja po površini da bi se višak bajca uklonio i da bi se dobio ravnomjeran namaz, uz tako relativno kompliciran postupak kad se još doda da vodeni bajcevi uglavnom nisu UV stabilizirani, te i da se pripremljena smjesa mora potrošiti u relativno kratkom roku jer mijenja boju (inače vodeni bajcevi su uglavnom rađeni na bazi oksida pa je i logično da su mijenjali boju) te da ste praktično morali imati apotekarsku vagu da to možete miješati, sve skupa komplicirano pa se sada uglavnom koriste špiritni, ili nitro bajcevi koji se mogu nanositi i špricanjem što je kud i kamo jednostavnije, po mojoj procjeni špiritni koji se nakon šprocanja utrljavaju sa krpom imaju ljepše nijanse i boje izgledaju dublje i čistije
glede nijansi to danas nije problem jer u hrvatskoj ima bar dvadesetak tvrtki u kojima možete naručiti bajceve i boji u kojoj želite i za tehniku nanošenja kakvu želite
ehhhh,
znaci da je meni bajcal/mocil dobar majstor kojem to nije bilo komplicirano, uostalom bajc od 5kn ili nitro bajc za parket od kojih 100 kn za koji sam cula da isto ga moras glancat ko manijak
( visak uklonit i ravnomjernost boje da se postigne), opet razlika...
btw. i lajsne su mi bez problema pobajcane u crno s vodenim bajcem i prelakirane, sto se tice stajanja smjese, pa ionak sobicu prijedes za 10-15 minuta, pa ju glancas, mices visak i onda kad se posusi ide lak za parkete
uostalom jesi ikad gledal majstora kak to radi...
btw nakon par godina je taj bajc uspjesno pobrusen tj. nije bilo nikakvih komplikacija

a sada vjerojatno i majstori preferiraju gotove proizvode gdje imaju mozak na pasu...
btw kakve veze ima naziv mocila s samom ulogom/nijansiranjem drveta...

2 houar;
normalno je da je silikatna zbuka bolja, barem sto se tice zivosti boje
a koja je inace razlika u cijeni izmedu sepa i silikata???
btw kad lazuriras tim beltonom da li stolarija nakon toga ima nekaj i sjajnosti/zivosti, a ne samo onaj dry look? Vrijedi ga vjerojatno isprobat radi te UV zastite...

Quote:
Uh uh jako teško,lazura prodre u drvo koji mm a svjetlijom se ne može bojati na tamniju uglavnom ili ista ili tamnija.
Jedino ako si spremna blanjat/hoblat do bijeline drveta a i pitanje dali je to moguce(ne znam u kakvom je stanju lamperija).
A da skineš lamperiju ili da bojaš lakom po njoj premda se onda ne vidi drvo?
sto se tice stolarije tj. u pitanju su vrata frenda koja su bila tamnosmede bajcana,a zena je htjela dosta svjetliju nijansu meda, majstor ih nije hoblal nego smirglal s nekom rucnom brusilicom, tracnom what ever te rubove smirglal na ruku da bi im pobajcal/zmocil u tu svjetliju nijansu nakon sto su uopce par mjeseci trazili majstora koji to hoce/zna jer ih je bilo dolazilo par koji su tvrdili da je to nemoguce napravit, da bolje kupe nova vrata i sl.

Zadnje uređivanje chani : 09.05.2005. at 05:38.
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 04:58   #49
Quote:
zuzuli kaže:


Stvarno su ljudi dali hrpe savjeta. Ne znam, nikad nisam miješala ništa što proizvođač nije predvidio da se miješa (a proizvodi s različitim bazama se ne miješaju, kao što je i fikus pisao). I inače, držim se uputa proizvođača i uvijek mi je sve dobro uspjevalo s drvetom (puno vanjske i unutarnje drvenarije raznih boja farbane različitim bazama). Ne mislim da na takvim radovima treba štediti ili eksperimentirati - greške su preskupe. Ozbiljni proizvođači imaju kataloge gdje vidiš boje, teksture i sve ostalo, pa možeš unaprijed znati kako će stvari izgledati. Također, upute na kutijicama su se uvijek pokazale ispravne. Ako uzmeš kvalitetnu boju (koristim Belinkine, Chromosove i Sadolinove proizvode i zadovoljna sam), držiš se uputa k'o pijan plota, ne možeš fulati. Te boje su predviđene za amatere i ne treba majstor (majstor za farbanje drvenarije ima smisla samo ako nemaš vremena, imaš dvije lijeve ruke, ili ti je lijeno sam raditi). Jedino sam primjetila da kod boja tipa Belton ili Sadolin pomaže staviti više slojeva nego što je predviđeno (naročito ako je drvo presušeno ili starije). Sve ostalo je kockanje - možda uspije, možda baš i ne. [/B]
pa sad, ljudi su godinama dodavali malo brodskog u lazuru ( tzv. triper varijantu po fikusu), cak sam cula da i u lak lazuru , pa ne izmisljam ja toplu vodu i normalno se bajca drugi put bez smirglanja, a ak bas dodas previse brodskog nije bed uzet fini smirgl i sve to lagano posmirglat, nije da recimo prozor (u mom slucaju) ima previse drveta za obradu jos uvaljam to i sestri te muzu i za 1 dan bi trebali bit gotovi (ak je u pitanju 1 sloj), eh sad ako je vise, onda imaju i one zgodne trokutne slajfe za kupit i isprobat
eh, mislim da bi jedino na griljama lagano dobila zivcani slom, mada ih sunce tolko pocica da dosad nije bilo problema...
- sto se tice lamperije, opet je povelikaa povrsina u pitanju pa onda nek igra na sigurnu kartu po vama

a sutra ce rec svekici nek virne na moru u supu jel bio sint. il nitro brodski ak muz to nije potrosil na brodove ...

uostalom igraju se i s motornim uljem kad premazuju,al eto drvo prezivi

chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 05:05   #50
Quote:
lazurni premaz je lazurni premaz, lakirani premaz je lakirani, akrilini premaz je akrilin PU premaz je PU, bez obzira nanosili ga kistom, valjkom, lopaticom ili špricom, a sve između i međusobne razno razne kombinatorike su nadrimajstorstvo koje obično završe loše i iz svih tih razloga u majstorskom žargonu se nazivaju "triper varijanta"
ajd ga ne sviraj, kako su opstali onda vodeni bajc na parketu te dvokomponentni park. lak koji definitivno nije bio vodeni

kako bi rekli decki na autima,
svaka ti dala na znanju teorije, al nekad i praksa pokaze nesto drugo

uostalom bez probe nema ni nauke
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 05:10   #51
Quote:
bodul kaže:
Sve ti ovisi o tome jeli drvo premazano sa lakom ili lazurom.
Ako je sa lakom , onda u lak dodaj malo boje koje zelis i namazi 1 ruku .
Ako je lazura ,onda dalje ide lazura u niansi koju zelis .
Ako nema te nianse , onda u lazuru dodaj malo boje i mazi.
eto i bodul je cul za opciju dodavanja laka
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 05:57   #52
Quote:
chani kaže:
eto i bodul je cul za opciju dodavanja laka
Ne kužim, zakaj tražiš savjete kad sve znaš?
Možda ti je najbolja solucija da premažeš sa motornim uljem, pa onda sve premaži sa nitro lakom....i bez brige si sa farbanjem zauvijek
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 09:39   #53
Quote:
Ruda kaže:
Ne kužim, zakaj tražiš savjete kad sve znaš?
Možda ti je najbolja solucija da premažeš sa motornim uljem, pa onda sve premaži sa nitro lakom....i bez brige si sa farbanjem zauvijek
a da procitas topik od pocetka vidio bi da ne trazim ja savjet nego netko drugi, ja samo ovdje nastojim saznat vise i podijelit svoja iskustva
kao sto sam recimo saznala da u lak lazuri uopce nema laka nego samo UV zastita i sl.
btw motorno ulje nisam nikad koristila mada sam cula odavno za to...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 10:29   #54
Quote:
chani kaže:
btw motorno ulje nisam nikad koristila mada sam cula odavno za to...
evo i sad se ljudi čude zašto im motor zablokira
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 10:34   #55
Quote:
chani kaže:
pa sad, ljudi su godinama dodavali malo brodskog u lazuru ( tzv. triper varijantu po fikusu), cak sam cula da i u lak lazuru , pa ne izmisljam ja toplu vodu
muškim riječnikom rečeno a da ga i žene razumiju to izgleda ovako
u ćevape se nikad ne stavlja luk i papar, ali ih žene svejedno stavljaju i kad im kažeš da ćevapi ne valjaju one kažu da su čule da se to tako radi i da to tako treba biti da ne izmišljamo,
i tako u nedogled luk i papar u ćevape, laku u lazuru, a to što ne valja nema veze bitno je da se prića da se to tako radi
o bureku i rabljenom ulju za premazivanje greda krovišta ću drugi put
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 10:35   #56
Quote:
fikus kaže:
evo i sad se ljudi čude zašto im motor zablokira
hehe, pa malo teze da ce od mobil synt zablokirat
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 10:41   #57
Quote:
fikus kaže:
muškim riječnikom rečeno a da ga i žene razumiju to izgleda ovako
u ćevape se nikad ne stavlja luk i papar, ali ih žene svejedno stavljaju i kad im kažeš da ćevapi ne valjaju one kažu da su čule da se to tako radi i da to tako treba biti da ne izmišljamo,
i tako u nedogled luk i papar u ćevape, laku u lazuru, a to što ne valja nema veze bitno je da se prića da se to tako radi
o bureku i rabljenom ulju za premazivanje greda krovišta ću drugi put
ne da sam cula, nego sam tako i napravila kao i mnostvo drugih i nemam problema btw muz kaze da je bil uljni brodski
eto sad vise necu nego cu eventualno dodat mrvicu laka u lak lazuru Belton ak mi ne bude se svidjel zavrsni sloj
ne da rintam cijeli dan , a da nema nekog sjaja na njima
btw ja stavljam i chili u cevape hehe, papar mi nije dovoljno opak hehe
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 10:45   #58
Quote:
chani kaže:
ne da sam cula, nego sam tako i napravila kao i mnostvo drugih
u bosni kažu:
kud svi turci, tud i ludi mujo
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 11:04   #59
Quote:
fikus kaže:
u bosni kažu:
kud svi turci, tud i ludi mujo
sta tebe smeta, da i fus varijanta odradi svoje il nekaj drugo?
to da teorija ne mora uvijek biti u pravu?
moja stolarija je ok i nisam morala ju nasmirglavat i slicno, stoga ne mozes bit uvijek u pravu,da mi nije ok ispalo ne bi ni iznosila iskustvo
btw i eto "fus" ocito treba znat izvest tak da se ne kuzi da je fus, ukoliko se po nekima klasificira kao fus
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 11:33   #60
Quote:
chani kaže:
sta tebe smeta, da i fus varijanta odradi svoje il nekaj drugo?
to da teorija ne mora uvijek biti u pravu?
moja stolarija je ok i nisam morala ju nasmirglavat i slicno, stoga ne mozes bit uvijek u pravu,da mi nije ok ispalo ne bi ni iznosila iskustvo
btw i eto "fus" ocito treba znat izvest tak da se ne kuzi da je fus, ukoliko se po nekima klasificira kao fus
zašto misliš da mene išta smeta, tvoja stvar tvoj izbor i na kraju tvoja (ako je) briga
fraza koja se često koristi a tako i ti " ok ispalo" se u građevinarstvu ne koristi u periodima kraćim od vijeka trajanja radova što znaći da bi to trebalo reći nakon nekog vremena koje je predviđeno za takvu vrstu radova uzećemo za lazuriranje prozora cca 5 god, tada se napravi uporedba "triper varijante" i neke normalne varijante pa se tek onda zna šta je ok a šta ne, obzirom da sam ja to radio uz dužno poštovanje prema uvaženom auditoriju ovoga podforuma mogu reći da nešto malo o tom znam te na temelju toga i pišem

btw fuš koji izgleda dobro je dobro samo u očima onih koji ne znaju kako izgleda dobro
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:50.