Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2013., 16:55   #81
Remont helikoptera HRZa je izgleda proglašen tajnom, na isti način kao i MIG-21
Stoga mislim da nema razloga o tome pisati više na ovom mjestu.

Ono što se iskreno nadam je da će isti od sada biti korišteni u civilne namjene,
sukladno Ustavu RH samo u slučaju katrastrofa i neposredne ratne opasnosti.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 17:04   #82
To se svi nadamo, ali znamo da od toga ništa. Što se tiče tajnosti, mislim da je to besmisleno i nadam se da će ju maknuti. No vjerujem da će novinari svejedno tu i tamo pisati o remontu.

Jedno pitanje: svi Mi-171 imaju ovakvo vitlo iznad ulaza?

__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 17:35   #83
Nemaju svi... to je mali hoist za 180 kg svega, stoga je vrlo nezgodan za SAR...
Nase Sh su dosle sa 300 kg verzijom koja izlazi iznutra, ali kako je to sveskupa
dosta tesko onda gura CoG na rub dopustenog pa ga piloti i load masteri ne ljube.

Optimum je elektricni hoist cat II sa pomicnim bubnjem na struju kako su napr.
u Portugalu opremili Ka32.... e ali za to bi trebalo zamjeniti APU Ai-9 sa drugim
a onda se moze rjesiti i klima i konacno integrirati Bambi bucketi sa upojnom
pumpom kupljeni 2009.

Svojevremeno sa remontom u Ukrajini, bila je ugovorena zamjena ovih malih
neodgovarajucih ali od toga nista, problem se vukao par godina a onda pometen
pod tepih...

Zadnje uređivanje 9aplus : 13.02.2013. at 17:49.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 17:40   #84
Zašto je 300kg hoist maknut i zamijenjen manjim, ako je uopće ikada bio montiran?
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 18:05   #85
Bio je sigurno montiran kada su prva dva Sh javno predstavljena na Plesu....

Skinut je zato sto helikopter jako visi na nos, uz njega tamo su i one oklopne
ploce, a on je pak na vratima koja su pak dosta nezgodno naprijed postavljena.
Stoga je krak zakretnog momenta velik. Unutra pak smeta u tovarnom prostoru.
Nije neka sreca.... sve skupa
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 22:02   #86
Evo slika 300 kg hoista u 229-ci:

http://img52.imageshack.us/img52/5624/img1122e.jpg
(Slika je sa Maketarskog foruma)

A isti helikopter(zadnji isporučen) ima i vanjski 180 kg hoist.

@9aplus
Koliko ja znam sve naše Mi-171Sh imaju i vanjski 180 kg, i unutarnji 300 kg hoist, ili griješim?

Zadnje uređivanje Hollow Point : 23.07.2014. at 16:53.
me123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 22:11   #87
Nisam vidio na svima, da li je isporuceno neznam (nije me zanimalo)
Sjecam se samo da je 11&12ti trebao biti VIP ali realizacija izostala
pare klirinske iskoristene za TE/TO Sisak a i tamo bilo repova...

Kada smo mu dosli sa prijedlogom o 2 kom SAR Ka 32 tadasnji ministar
je zakljucio da je bolje toplana, nego tamo neki zrakomlati...

Zadnje uređivanje 9aplus : 13.02.2013. at 22:16.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 22:18   #88
Ok, hvala na odgovoru.

Pitao sam jer sam ja primjetio upravo suprotno, uvijek kad ih vidim imaju barem vanjski 180 kg hoist(za unutarnji je malo teže za utvrditi imaju li ga ili ne).
me123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 22:27   #89
Quote:
me123 kaže: Pogledaj post
Evo slika 300 kg hoista u 229-ci:
http://img52.imageshack.us/img52/5624/img1122e.jpg
(Slika je sa Maketarskog foruma)

A isti helikopter(zadnji isporučen) ima i vanjski 180 kg hoist.

@9aplus
Koliko ja znam sve naše Mi-171Sh imaju i vanjski 180 kg, i unutarnji 300 kg hoist, ili griješim?
Koja kontrapcija. Zar ne postoji nešto jednostavnije, ovo je smiješno? Koliko može podići "elektricni hoist cat II sa pomicnim bubnjem na struju" i koliko to prostora zauzima?

Zadnje uređivanje Hollow Point : 23.07.2014. at 16:53.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 22:55   #90
272 kg
Goodrich Rescue Hoist
Model 42325
28 V DC
http://www.goodrich.com/gr-ext-templ...ng/42325-R.pdf
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 13:35   #91
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
272 kg
Goodrich Rescue Hoist
Model 42325
28 V DC
http://www.goodrich.com/gr-ext-templ...ng/42325-R.pdf
Super, sam uređaj teži samo 45 kg i ide vani. Diže 272kg to je zanemarivo manje od ovog ruskog za 300kg. Dovoljno za spasitelja, uneserećenog i nosila.
Ultimativni overload (!sic) 1224.7kg. Kakav je HRZ u "službeni uporabnik" bi ušlo da je to uređaj za montiranje bandera mase do 1200kg.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 18:40   #92
Koja usporedba, ovaj "oriđiđi" više liči na neku škversku dizalicu, a po konstukciji i ruskim navikama je vjerojatno predimenzioniran da može podnijeti i još jednog Mi-171, da je snage...pri tome blokira 1/4 kapaciteta helikoptera, ima jadnik šta nosit i kad je prazan.
Ne znam kakva hvatišta traži Goodrich i koliki zahvat tu treba, ali da ga je zalijepiti i duct tape-om oko cijelog helikoptera, bio bi korisniji. Al', jebi ga, ne dolazi u serijskoj opremi, nego se treba nadokupiti. Kako preferiramo domaće, bolje je u Peveca kupiti elektro-dizalicu koja može dići kantu betona 4 puta, dok se ne pregrije motor...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 18:50   #93
http://www.ukemergencyaviation.co.uk...G-CGWB-003.jpg

Dosta je često da za off-shore SAR upotrebu hoist dolazi montiran u paru.
Razlog je da ukoliko operator mora iz sigurnosnih razloga presjeci kabel
na jednom, jos uvijek ostane sposobnost drugog hoista

Zadnje uređivanje 9aplus : 14.02.2013. at 18:58.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:02   #94
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Koja usporedba, ovaj "oriđiđi" više liči na neku škversku dizalicu, a po konstukciji i ruskim navikama je vjerojatno predimenzioniran da može podnijeti i još jednog Mi-171, da je snage...pri tome blokira 1/4 kapaciteta helikoptera, ima jadnik šta nosit i kad je prazan.
Ne znam kakva hvatišta traži Goodrich i koliki zahvat tu treba, ali da ga je zalijepiti i duct tape-om oko cijelog helikoptera, bio bi korisniji. Al', jebi ga, ne dolazi u serijskoj opremi, nego se treba nadokupiti. Kako preferiramo domaće, bolje je u Peveca kupiti elektro-dizalicu koja može dići kantu betona 4 puta, dok se ne pregrije motor...
Čini mi se da ruski oriđiđi u ovom slučaju baš i nije najsretnije rješenje. Konstrukcija je tu da opterećenje prenese na pod, koji je ojačan za nošenje tereta. Plus, ovješena masa je uvijek ograničena kabelom i snagom motora, a u ruskom slučaju i ovim sustavom kolotura i nosača i svega... Kod ovih vani je motr koji je vezan na čekrk od kabela i gotovo, puno jednostavnija konstukcija, ali mora biti nekako ovješena na krov kabine ili šta već, sigurno postoji primjer instalacije negdje...
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:46   #95
Imas na prethodnom postu 2 kom montirana na AW 139

ili 1 kom na Ka 32A 11BC u Portugalu

http://img.planespotters.net/photo/1...Net_131610.jpg
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 14:01   #96
Kači se ruska konstrukcija i negdje iznad vrata, jer koliko razumijem po slici, cijela konstrukcija se zaokreće oko okomite osi da bi se hoist uopće mogao izbaciti van kroz otvor.
Uostalom tako mora biti i radi momenta sila koje bi se javile da se kači samo na pod, isčupalo bi sve zajedno u pm.
Znači da postoji ojačano mjesto na konstrukciji negdje u razini iznad vrata, pa bi i ovaj Goodrich trebao naći tu čvrst oslonac. Valjda je tako instaliran i ovaj "mali" hoist od 180kg, koji je, koliko vidim, potpuno vani i nema neku nakaradnu konstrukciju koja zadire u tovarni prostor.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 15:23   #97
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Kači se ruska konstrukcija i negdje iznad vrata, jer koliko razumijem po slici, cijela konstrukcija se zaokreće oko okomite osi da bi se hoist uopće mogao izbaciti van kroz otvor.
Uostalom tako mora biti i radi momenta sila koje bi se javile da se kači samo na pod, isčupalo bi sve zajedno u pm.
Znači da postoji ojačano mjesto na konstrukciji negdje u razini iznad vrata, pa bi i ovaj Goodrich trebao naći tu čvrst oslonac. Valjda je tako instaliran i ovaj "mali" hoist od 180kg, koji je, koliko vidim, potpuno vani i nema neku nakaradnu konstrukciju koja zadire u tovarni prostor.
Da ima to bočno uporište , ali ono je za stabilnost. Mislim da se sama masa tereta uglavnom prenosi na pod. Da bar mogu naći više primjera i slika instalacije raznih tipova hoistova na Mi-8. Ona slika Ka-27 nije baš upotrebljiva. Pitanje je da li imaju istu konstrukciju kabine. Eh, ali i krila/nosači na MI-8 moraju biti nekako pričvršćeni. Te stranice moraju imati neka rebra koja mogu podnijeti opterećene. Ima netko dobar materijal iz kojeg bi se to dalo vidjeti?
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 01:55   #98
Čitam i čitam pa da se uključim. Od kud je nastalo tih 180kg?

http://kazanhelicopters.ru/en/produc...fire_fighting/

Lifting (descent) of cargo up to 150 kg (or one person) during the helicopter hovering at the height up to 40 m using LPG-150 hoist or up to 300 kg (or two people) using SLG-300 system.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 10:15   #99
moja pogreska....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 19:35   #100
Ovo je milina gledati kako ekipa na "ledini" na otvorenom sastave helić za letenje iz Kazana ili Ulana ,odmah iz AN124.
http://www.youtube.com/watch?v=l9wFqHZcgpQ
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:45.